PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika helpt Italië Hr. van Kleffens verdedigt Nederlands souvereiniteit Palar gaat Sjahrir adviseren Landbouw-mechanisatie in Zeeland Vandaag De hertogin van Windsor mag niet op de bruiloft komen Staking der politionele actie zou elke dag duizenden doden kosten 190e Jaargang - No. 193 Zaterdag 16 Aug. 1947. Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. cfcrristeiiike>feestdagen A*Bmeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABONNEMENTSPRIJS: 25 Ct. per week; 3.80 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londense Kaa 29 tel 2077 en 2924 Goes. Turfkade 15. tel 2475 Oosthurg Gratamastr 3 tel 102 Terneuzen Bronwertlstr 2 PostreK nr 3593nn PZC Middelburg. Het wereldgebeuren VERDRAG VAN VRIENDSCHAP IN DE MAAK Olie en vlootbases. Als resultaat van ruim drie maanden onderhandelen heeft Amerika de Italianen ongeveer een milliard dollar van hun oorlogsschuld kwijtgescholden, ter waarde van 60 millioen dol lar aan geblokkeerd Italiaans bezit vrijgegeven en 23 sche pen overgedragen. Voorwaar n nobel gebaar, waardoor onge twijfeld de zware lasten, die het vredesverdrag Italië heeft opgelegd wat verlucht worden; al is het bedrag niet zo dui zelingwekkend als het schijnt het is immers de vraag of Italië ook maar een gering deel ooit had kunnen voldoen. Niettemin vraagt men zich af wat er steekt achter deze plotselinge royale bui van Un cle Sam; in de internationale politiek kan men nu eenmaal niet grif aannemen, dat een dergelijke daad van vriend schap" volkomen onbaatzuch tig is. Lovett, de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, volstond met de mede deling, dat deze herfst te Rome zal worden onderhandeld over een verdrag van vriend schap, handel en scheepvaart. Meer gegevens over de ach tergrond van het Amerikaan se gebaar verschaft ons het Russische persbureau Tass, een niet geheel onverdachte bron, die echter in dit geval bevestigd wordt door Italiaan se persberichten en door de B. B. C. De Italiaanse regering zou in Jan. j.l. aan de Standard Oil licente hebben gegeven voor het zoeken naar olie in de provincies Ferrara en Par ma. In Juli meldden Italiaan se bladen, dat in Ferrara de eerste grote bron was aange boord. De Italiaanse oliemaat- schappij de Adgip zou haar on derzoekingen in de Po-vlakte hebben gestaakt en haar rap porten aan de Amerikanen hebben overgedaan. Bovendien brengen voor aanstaande Amerkaanse za kenlieden de laatste tijden herhaalde bezoeken aan Italië. Dit, gecombineerd met de ge ruchten, dat enkele Italiaanse havens als vlootbases in ge bruik worden gegeven, doen vermoeden, dat de Ver. Staten druk in de weer zijn om Italië binnen de invloedsfeer van de dollar te brengen. viert de republiek Do minica de bevrijding van het Spaanse juk (1863); viert de Nederlandse letterkundige, Dr. P. H. Ritter jr., te Utrecht zyn 65e verjaardag; MORGEN. is het twee jaar gele den dat te Djokjakarta door Soekarno de repu bliek Indonesia geprocla meerd werd. Mijnramp In de Ver. Staten. Te West Frankfort in de Amerikaanse staat Illinois heeft zich in de 200 meter diepe mijnschacht „Orion", die de grootste ter wereld is, een mijngasontploffing voorge daan, waardoor 87 mijnwer kers van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. Een maand geleden heeft een dergelijke ramp in dezelf de streek aan 27 mijnwerkers het leven gekost. Grootste kluisdeur van het Continent. De ca. 35 ton wegende kluis deur, de grootste van het vas teland van Europa, die in de Lipsfabrieken te Dordrecht voor de kluizen van het nieuwe gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Coolsingel is ver vaardigd, werd Vrijdag van Dordrecht naar Rotterdam vervoerd. Dit transport ge schiedde op een Amerikaanse legerwagen, waarop men in de oorlog tanks placht te vervoe ren. De kluisdeur, die reeds ge durende de oorlog gereed kwam, had men in een speciaal daartoe gebouwd schuurtje ondergebracht. Het onschuldig voorkomen daarvan leidde de Duitsers om de tuin, waardoor het kostbare stuk aan hun roofzucht ontsnapte. Geschiedde vroeger het giet werk voor dergeljjk materiaal altijd in Duitsland, nu heeft men voor de eerste keer dit werk in Nederland uitgevoerd en wel in de fabriek van de Munck Keyzer in Utrecht. Verwonderlijk is dit niet; Italië neemt op de grens tus sen Oost en West een uiter mate belangrijke positie in. Cultureel en historisch be hoort het tot het Westën, maar er zijn sterke tegenkrachten werkzaam. De communistische partij, soepel en handig geleid, wint, vooral op het platteland, aan invloed, er zyn sterke economische banden met het Slavische blok, de Sowjet-Unie laat niets na waar moge lijk politieke druk uit te oefenen. Het schijnt, dat niettemin Italië thans naar het Westen overstag gaat, daartoe door de slechte economische toestand gedwongen. Alleen Amerika kan met dollar-leningen en goederenle veranties het land uit het moe ras helpen. De Russen kun nen daar geen roebels tegen over zetten, die de aantrek kingskracht van de dollar evenaren. Van portretten van Stalin en Lenin, van brochures over het marxisme en van scheldartikelen tegen de reac tie kan het Italiaanse volk niet eten en leven. Dijkdoorbraak bij Amsterdamse haven. Door tot dusver onopgehel derde oorzaak is gisternacht 'n dyk doorgebroken in de Coen- haven aan het Noordzeekanaal bij Amsterdam, tengevolge waarvan een arbeid van maan den is vernietigd. De Coenhaven werd bij de be vrijding deerlijk gehavend door de Duitsers achtergelaten. Di verse steigers en aanlegkaden waren ondermijnd en in genieurs achtten het noodzake lijk het waterpeil in het groot ste gedeelte van de haven aan zienlijk te verlagen, wilde men in staat zyn deze te repareren. Juist nu men hier in geslaagd was, is de tijdelijk gelegde dyk doorgebroken. NIET ERNSTIG. Ir. C. J. Tuyn, hoofdingenieur van publieke werken, achtte het gebeurde niet bijzonder ernstig, al betekent het na tuurlijk een tegenslag bij de uitvoering der herstelwerk zaamheden. Hij deelde mede, dat het weggeslagen zand zo ispoedig mogelijk weer in het gat zal worden aangebracht, hetgeen naar zijn schatting in een maand tijds zal kunnen geschieden. Daarna zal de peil- verlaging van het water op nieuw ter hand worden geno men. Na opmeting is gebleken, dat 53 meter van de dam is weggeslagen. De hertogin van Windsor, die door haar huwelijk met de vroegere koning Edward in de Engelse koninklijke familie is gekomen, vormt thans bij de voorbereidingen van het huwelijk van Prinses Eliza beth, een nieuw probleem voor het Britse koningshuis. Volgens de laatste berichten is definitief besloten, dat de Hertogin niet zal worden uit genodigd ter bijwoning van 't huwelyk. Bijgevolg zal de her tog van Windsor, die weigert by het huwelijk aanwezig te zijn zonder zijn vrouw, even eens niet komen.. De hertog zal daardoor het huwelyk missen van zijn lie velingsnicht, omdat de 80- iarige koningin-moeder Mary et nog steeds onmogelijk acht, om het de Amerikaanse gescheiden vrouw te vergeven, dat Edward zijn troon voor haar liet varen. Een hoge beambte van het koninklijke hof wees er op, dat de rang van de hertog van Windsor volgens de heilige wetten van de Britse society een koninklyke hoogheid is en de derde rang na de koning en de hertog van Gloucester. Zijn hoge rang werd hem ech ter persoonlijk verleend door zijn broer koning George. Deze eer strekte zich echter niet uit tot de hertogin van Wind sor, die slechts op de 45e plaats onder de vrouwen komt. Radar op Kanaalboten. Op de „Prins Boudewrjn" van de dienst OostendeDo ver heeft men sedert enige maanden proeven genomen met een radarinstallatie. Deze proe ven zijn volkomen bevredigend geweest en men verwacht, dat binnenkort alle schepen op de ze lyn van radar zullen worden voorzien. WEER BONNEN VOOR FIETSBANDEN. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat van 16 Augustus t.m. 30 Septem ber a.s. op de bennen C 27 en C 28 van de inschrijvings- bewyzen voor vervanging van fietsbanden BI 607 respectie velijk BI 608 een toerbuiten- band verkrijgbaar is. Voor het kopen van een binnenband is gedurende, dit tydvak geldig bon D 39 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 606. De banden kunnen recht streeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. In wisseling tegen een banden bon by de Distributiedienst is niet nodig. KORTE PRED1CATIE IK ZEE, IK ZIE, WAT JIJ NIET ZIET. „De knecht van Elisa, de man Gods, stond zeer vroeg op, en ging uit; en zie, een leger omringde de stad met paarden en wagens. Toen zelde zyn jongen tot Elisa: ach, mijn heer, wat moeten we doen? En Elisa zeide: vrees niet! want die bij ons zijn, zijn meer, dan die bij hen zijn. En Elisa bad: Heere, open toch zijn ogen, dat hij zie! En de Heere opende de ogen van de jongen, dat hij zag: en zie, de berg was vol vurige paar den en wagens, rondom Elisa." (2 Koningen 6 1517. De profeet Elisa gelooft in den lévenden God. En daarom ziet hij, wat zyn knecht niet .Ziet. Daarom ziet hij, dat de-he melse legermachten, die als een schutse om hem heen staan, „meer" zijn. Niet meer- in aantal. Maar van een an dere, een betere kwaliteit. God is overwinnaar! Maar daarom ziet hij tevens en dat ziet zijn knecht ook niet dat achter de aanval van de §yriërs de duivelse machten aan het werk zijn. Die zijn daar „bij" hen. „Gezichtsbedrog", zegt iemand. Nee, dat is wéérheidWant in Jezus Christus is God op deze aarde gekomen, en heeft de stryd met de satan, de grote tegenstander, aange bonden, en heeft overwónnen. Want Jezus lééft, en heeft 't machtigste bolwerk van de boze „genomen"! Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet. Ziet U het ook? Is Gods overwinning voor U ook een werkelijkheid, Waarmee U re kent? Zo ja, dan zal een laatste wanhoop U niet bevangen. Want dan weet U dat de dood, de ziekte, de ongerech tigheid en alle andere ver schrikkelijkheden van deze aarde èn de duivel, die daar achter zit, niet het la&tste woord hebben. Zo niet, doe als Elisa: bid om open ogen, om den H. Geest. En dit gebed wordt zeker verhoord. Zierikzee. Ds. M. H. Knyff. Comfortabele rijtuigen voor Rotterdam Antwerpen. Op een vraag van het Comi té Belgish-Nederlands-Luxem- té Belgisch-Nederlands-Luxem- fende de verbetering van het materiaal van de trein, welke des morgens vroeg uit Rotter dam naar Antwerpen vertrekt en des avonds laat weer terug keert, hebben de Ned. Spoor wegen en de Nat. My. der Bel gische Spoorwegen medege deeld, dat getracht zal worden met de a.s. winterdienstrege- ling reeds comfortabele wa gons in te leggen. VEILIGHEIDSRAAD. Zitting tot Donder dag verdaagd Mr. van Kleffens, heeft Vrijdagavond in de zitting van de Veiligheidsraad ver klaard, dat de Ned. regering bereid is het instellen van een onpartijdige commissie voor onderzoek en arbitrage in Indonesië te aanvaarden, mits dit niet onder do juris dictie van de Veiligheidsraad geschiedt, welks recht tot in terventie in deze aangelegen heid niet wordt erkend. „Wij zijn allen voor onder zoek, doch wij zijn van oordeel, dat de Veiligheidsraad niet ge machtigd is het bevel te geven tot een dergelijk onderzoek. Wat ook de status van de In donesische republiek is, ieder is het er over eens, dat Neder land de souvereiniteit in Indo nesië nog bezit". MR. VAN KLEFFENS CONTRA SJAHRIR. Mr. v. Kleffens beklaagde zich ernstig over twee feiten. In de eerste plaats vond hij het onbegrijpelijk, dat hem 14 da gen geleden geweigerd was twee uur uitstel te krijgen voor een belangrijke verklaring, die hij uit Den Haag verwachtte en voorts protesteerde hij er te gen, dat geen vertegenwoordi gers van Oost-Indonesië en West-Borneo waren toegelaten en wel die van de Republiek. Dat is meten met twee maten. Alle beweringen van het te gendeel ten spijt, aldus mr. v. Kleffens, blijft het feit bestaan, dat de Republiek niet in staat is tegen vernielingen, moorden en plunderingen op te treden. Deze blijven aan de orde van de dag en vooral de Chinese be volkingsgroep ondervindt daar van de gevolgen. Deze bewerin gen zijn zo maar niet uit dc lucht gegrepen, maar kunnen met foto-materiaal gestaafd worden. In naam heeft Djokja het gezag, maar in werkelijk heid heersen plaatselijke hoof den. De Republikeinen beweren, dat zij voor hun vrijheid vech ten, maar wij brengen hun juist die vrijheid door orde en rust te handhaven, iets wat de 30 ministers in Djogja niet kun nen. De Republikeinse regering steunt op profiteurs en baan tjesjagers, die hun opleiding van de Japanners ontvingen. Nederland is het verzoek vi Federatie van Oost-B orneo wordt voltooid. Nederland te degelijk Op uitnodiging van Sjahrir is de heer N. Palar gisteren naar de Ver. Staten vertrok ken om hem van advies te die nen bij de besprekingen, die in verband met het Indonesische conflict voor de U.N.O. gehou den worden. In een onderhoud met een'A. N.P.-redacteur zeide de heer Palar te geloven, dat de moei lijkheid in dit conflict niet ligt in het Indonesische vraagstuk, doch in het Aziatische vraag stuk. Het is een iler grootste wereldproblemen van het ogen blik. Naar mijn mening is het een fout van Nederland te trachten dit probleem op te lossen volgens de politieke ver houdingen hier te lande. Dit is te begrypen omdat Neder land een democratisch land is. Amerikaanse maai-dorsers doen het goed. Noord-Beveland heeft een pick up voor stro. De noodtoestand, waarin de landbouw in Zeeland na de oorlog is komen te verkeren, vooral door het gebrek aan bergruimte en arbeidskrachten, heeft een snel voortschryden van de mechanisatie in sterke mate bevorderd. Dit is trou wens in de overige belangrijke landbouwgebieden van ons land evenzeer het geval en Minister Mansholt heeft er ten over vloede bij verschillende gele genheden al met nadruk op ge wezen, dat de Nederlandse landbouwers om hun productie ook onder de huidige moeilijke omstandigheden tot het uiter ste op te voeren, er toe zullen moeten overgaan in ruime ma te van landbouwmachines ge bruik te maken. Als gevolg van deze nood zakelijkheid heeft thans ook in Zeeland de „combine" een maaimachine, die het graan maait èn dorst haar intrede gedaan. Een zestigtal van deze machines is on langs aan Zeeland toegewe zen en heeft in de afgelopen weken voor het eerst op Zeeuwse bodem kunnen to nen, waartoe ze in staat zijn. Ervaring had de Zeeuwse boer op dit punt nog niet en in landbouwkringen verkeer de men dus min of meer in gespannen verwachting. Zou het gaan? Snijdt de ma chine het graan niet te hoog boven de grond af, zodat het stro te kort wordt? Wordt het graan wel voldoende uitgedorst geschoond? En als een akker eens min of meer „plat ligt", gaat het dan toch? Allemaal vragen, die tevoren natuurlijk niet beantwoord konden worden. De practijk moest het leren. En hoe is die practijk tot dusver nu uitgevallen? Om op* deze vraag een ant woord te krijgen, zijn wij eens gaan kijken op bedrijven, waar men nu met de combine werkt. In de eerste plaats in Zeeuwsch Vlaanderen, waar, als gevolg van het gebrek aan bergruim te, meer dan de helft van de aan Zeeland toegewezen machi nes naar toe zijn gegaan, maar ook in andere délen van de provincie. De ervaring bleek overal vrijwel dezelfde; er zijn verschillende typen, Engelse en Amerikaanse, waarvan de laat ste in het algemeen veel beter voldoen dan de eerste, de Min neapolis Molinej die hier en daar reeds de bijnaam van het „gele gevaar" heeft gekregen. De constructie en de materia len van deze machine schijnen niet zo deugdelijk te zijn, zodat men er op verschillende bedrij ven nog al mede getobt heeft. Ook de schoning van het graan laat nog al te wensen over. AMERIKANEN DOEN HET GOED! Veel beter was men in het algemeen te spreken over de Amerikanen: de kleine Allis Chalmers, die net als de Moline door een tractor getrokken moet worden, maar zijn werk uitstekend verricht. Een pro ductie van gemiddeld 30 zak ken van 70 K.G. per uur is dan ook geen kleinigheid. En dan de Massey Harris, een groot gevaarte, dat weliswaar onge veer het dubbele van zijn kleine landgenoot kost, maar dan ook over een snybreedte van 12 voet beschikt en bovendien op eigen kracht kan rijden. Deze machine levert gemiddeld 40 zakken per uur af. En de scho ning is bij beide Amerikanen werkelijk prima. In het algemeen heeft men tot dusver vooral de gerst met de combine binnengehaald en voor de andere granen nog de gewone binders gebruikt, maar waar hier en daar ook een tar- we-akker geprobeerd is, zijn de resultaten niet minder. IDEAAL WEER. Overigens mag men natuur lijk niet uit het oog verliezen, dat het prachtige zonnige weer wel voor ideale omstandigheden heeft gezorgd. Het vochtgehal te van de gerst is in het alge meen dan ook zo laag, dat het vrijwel nergens nodig zal zijn na te drogen, maar dat zal in een natte zomer wel anders zUn! HET STRO. Een belangrijk probleem vormt natuurlyk nog de ver werking van het stro, dat door de combine weer wordt uitge worpen en dus op de een of an dere wijze moet worden verza meld en verwerkt Helaas is men er in Zeeuwsch Vlaande ren hier en daar al toe overge gaan het stro te verbranden, maar dit is bij het grote stro- gebrek, dat ons land heeft, toch geenszins verantwoord. Het stro is dit jaar zelfs van uitstekende kwaliteit, hoewel wat kort als gevolg van de droogte, en gelujikig is het nu wel overal zo, dat men, ook al zyn de verdiensten ondanks de hoge stro-prijzen slechts zeer gering, er toch toe overgaat het stro ter beschikking van de handel te stellen. Op Noord-Beveland is men zelfs zo gelukkig geweest een moderne Amerikaanse „piek up" machtig te worden, die op enkele bedreven het stro reeds keurig verzamelde, perste en in pakketten van 35 K.G. afle verde. Samenvattend kan men, na een ervaring van enkele weken, vaststellen, dat de Amerikaan se combines in Zeeland in het algemeen uitstekend voldoen in die zin, dat zij waarschijnlijk ook in minder gunstige zomers in staat zullen zijn de topdruk te weg te nemen en daardoor nivellerend te werken. In natte zomers zal wellicht blijken, dat het werken met de combine soms enigszins tot schade van de kwaliteit van het graan zal zijn, vooral als er door nage- was of „moer" wat te veel nog niet volledig gerijpt graan tus sen het rrjpe komt. Veel zal dan ook afhangen van de dro gerijen en van de bekwaamheid van het personeel daarvan! Ook zal men zich moeten hoe den yoor tè vroeg dorsen, waardoor vochtgehalte en hét percentage „groen" te hoog kunnen worden. Aan de andere kant ligt na tuurlijk weer een groot voor deel in de besparing op berg ruimte, welke wordt verkregen doordat het graan direct op het land gedorst wordt, terwijl de combine bovendien nog benut kan worden en reeds met succes gebruikt is om diver se zg. fijne zaden, die reeds met de binder gemaaid waren, te dorsen. VOORLICHTING. Men kan het ten slotte be treuren, dat althans in Zee land juist betrekkelyk veel Engelse combines zijn gekocht, welke thans niet blijken te vol doen. Op dit punt heeft waar- schynlyk aan de voorlichting wel iets ontbroken, zodat de boeren geheel aangewezen wa ren op hetgeen zij door de im porteurs aangeboden kregen. By de landbouw-voorlichting zijn de werktuigen trouwens lang het stiefkindje geweest en pas de laatste jaren komt hierin door het werk van ir. van der Ban uit Wageningen verbetering. Maar de achter stand op dit punt is groot en de mechanisatie is juist in de laatste oorlogsjaren snel voort geschreden. De ervaring van thans kan echter een les zijn voor de toe komst en de boeren er van te rughouden elk nieuwigheidje tè snel aan te schaffen. Ook op het punt van tractoren is hier mede reeds leergeld betaald. Het blykt nu, dat de wereld het Indonesische probleem in derdaad als een wereldvraag stuk ziet, terwyl Nederland het als een by uitstek Nederlandse aangelegenheid blyft beschou wen. Door deze verkeerde k(jk op het conflict geeft Nederland blijk van een zekere degelijk heid doch tevens van een ge brek aan fantasie. Nederland wil de stryd op korte baan winnen. Ik vrees dat de stryd op lange baan al verloren is. Dit vind ik jam mer. De situatie heeft zich zo ont wikkeld, dat de Republiek thans in Nederland nog vrien den heeft, terwyi Nederland in de Republiek vrywel geen vrienden meer heeft. Dit is tragisch. FEDERALE RAAD VOOR OOST-BORNEO. Op 26 Augustus zal de fede rale raad voor Oost-Borneo worden geïnstalleerd. De zelf- bestuurders van Koetei, Boe- longan, Sambalioeng en Goe- noengtaboer hebben op 12 Mei van dit jaar besloten zich te verbinden in een federatie voor de behartiging van hun weder zijdse belangen op sociaal, eco nomisch en staatkundig ge bied. De onderafdeling Pasir zal eveneens aan de federatie deelnemen. Als voorzitter van de raad van zelfbestuurders zal de Sultan van Koetei op treden. Hiermede is een volle dige federatie van het gebied van de residentie Oost-Borneo tot stand gekomen. OPTREDEN NOOD ZAKELIJK. Het officiële Nederlandse communiqué meldt o.a.: Geïsoleerde gewapende repu blikeinse troepen hebben op Java en Sumatra gebieden be zet, welke nog steeds een on rust en onveiligheid z(jn. Wreedheid en vernielzucht ken merken hun optreden. By voortduring van deze hande lingen moet noodzakeiyk tegen deze benden worden opgetre den. Ten Noorden van Poerwoker- to op Midden-Java is een Ne derlandse patrouille met mor tieren en mitrailleurs bescho ten. In dit gebied is een Euro pese politieman vermoord. Banjocmas is door benden, be staande uit ongeveer 100 man, aangevallen. Dominé vermaakte landgoed aan mevr. Roosevelt. Een plattelands-domi nee uit het Amerikaanse stadje Greenville, A Starnes, heeft by testa ment zijn landgoed ter waarde van 25.000 dollar aan mevrouw Roosevelt vermaakt Als voorwaarde was eraan verbonden, dat de vrouw van wyicn de pre sident een grafsteen van niet meer dan 200 dollar bij het graf moest doen plaatsen en het zo lang als zij leefde moest ver zorgen. do Raad de vyandciykheden te staken nagekomen. Is do Raad er zich echter wel van bewust, dat dit staken elko dag op nieuw duizenden doden koBt? Wie arbitrage voorstaat# staat een holle phrase voor. Wat is Uw doel? Toe te zien, dat orde en rust terugkeren of zich te mengen in zaken, dio buiten de bevoegdheden van de Raad zyn, vroeg mr. van Klef fens. Mr. van Kleffens verklaarde, dat het Amerikaans aanbod van goede diensten door de Ne derlandse regering zonder re serve werd aanvaard, doch dit had de republiek niet gedaan. Indien het Amerikaanse aan bod van goede diensten doot beide partijen werd geaccep teerd, dan zou op de Neder-» landse voojstellen kunnen wor- den ingegaan in overleg met dö Ver. Staten. TWEE VOORSTELLEN. Mr van Kleffens zeide ge machtigd te zyn te verklaren, dat de regering bereid is aan de republiek voor te stellen! dat ieder een staat zal aanwij zen. Beide aldus aangewezen staten zullen een andere staat aanwyzen, die door beide par tyen geacht wordt volledig on partijdig te zijn. Deze onpartij dige staat zal indien hij daar toe bereid is, een aantal van hgar burgers naar Indonesië zenden om de situatie te onder zoeken. Zy zullen toezicht hou den op de uitvoering van het bestand en verder de situatie bestuderen aan do rapporten welke zij aan hun regering uit brengen zal de grootst moge lijke publiciteit worden gege ven. In geval de republiek in ge breke mocht blijven op ondub belzinnige wijze het aanbod van goede diensten van de zijde der Amerikaanse regering te aan vaarden, zal deze waarlijk on partijdige derde mogendheid gemachtigd kunnen worden om ten eerste de besprekingen tus sen de beide partyen onmiddel- ïyk te doen hervatten en ten tweede om een rapport over de situatie uit te brengen. Een tweede -voorstel is, dat al do beroepsconsuls in Batavia ge vestigd onmiddellyk eon rap port opstellen over de situatie op de eilanden Java, Sumatra en Madoera. ANDERE SPREKERS. De Poolse gedelegeerde heeft het Australische voorstel tot instelling van een commissie tot bemiddeling en arbitrage van de Veiligheidsraad onder steund. Hij herhaalde, dat de Indonesische kwestie onder de bevoegdheid van de Veilig heidsraad valt en dat de raad de kwestie zo snel en efficiënt mogeiyk dient te behandelen. Hy verklaarde zich tegen de Nederlandse voorstellen, welke hy zag als een poging om de oplossing van het geschil aan de Veiligheidsraad te onttrek ken. Ook de Philippynse afgevaar digde ondersteunde het Austra lische voorstel. De Syrische afgevaardigde stelde voor de kwestie van de competentie van dc Veilig heidsraad op te lossen door een formele motie van enig lid, waarin zou moeten worden voorgesteld om de Indonesische kwestie van de agenda af tc voeren daar deze niet onder dc competentie van de raad valt. Ook de Belgische afgevaar digde betwistte de competentie van de Veiligheidsraad om zich met het Indonesische geschil bezig te houden. VERDAAGD. Hierna werd de zitting tot Donderdag 21 Augustus ver daagd zonder dat een besluit genomen werd over hervatting van de besprekingen over de Indonesische kwestie. Aruba wil meespreken. De Landraad van Aruba, Henny Eman, heeft aan gou verneur Kasteel de wens van de bevolking van Aruba over gebracht om in de a.s. ronde tafelconferentie vertegenwoor digd te zyn. Duitsland en onze groenten. Naar aanleiding van het stoppen van enige aan de grens by Venlo aangekomen Neder landse groentetransporten naar Duitsland heeft generaal Ro bertson, de vice-gouverneur van de Britse zöne, op een persconferentie verklaard, dat de Britse overheid in Duits land op het standpunt blijft staan, dat de voor Duitsland beschikbare financiële midde len zodanig zyn, dat zij zo efficiënt mogelijk moeten wor den besteed. Zij laten geen In voer van groenten toe, zo lang de daarvoor gevraagde prijs in verhouding tot de calorische waarde veel hoger is dan voor andere levensmiddelen. Op 15 Augustus is het nieuwe geld in Roemenië in omloop gebracht;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1