PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ver. Staten dreigen Groot complot ontdekt van valse munters Veere wordt in een groen harnas gestoken. BOMAANSLAG Luchtverkeer met Batavia voorlopig gestaakt 190e Jaargang - No. 191 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. Donderdag 14 Aug. '47 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week; 3.20 per kwartaal; franco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per behalve op Zon- "en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN mm., minimum p. advertentie I 2. Christelijke feestdagen. - Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratamastr 3, tel 102 Terneuzen Brouwerijstr 2. - Postrek nr 359300 PZC. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr. 58-60, tel 10 (2 lijnen) - Middelburg: Londense Kaa. 29 tel 2077 en 2924 Goes ONBEVREDIGEND VERLOOP. De ontwikkeling van het In donesisch probleem heeft een hooerst onbevredigend verloop. Nederland heeft de laatste weken talrijke binken gegeven van goede wil. Het heeft ge hoor gegeven aan de oproep van de Veiligheidsraad om de politionele actie te staken. De republiek voert een guerilla- striid op bescheiden schaal, die regelmatig Nederlandse levens kost. Wij hebben weliswaar ar bitrage van de hand gewezen, omdat de Indonesische kwestie geen internationaal geschil is en zich niet voor scheidsrech terlijke oplossing leent, maar het aanbod van goede diensten van Amerika onmiddellijk aan vaard. De republiek gokt op een gunstige scheidsrechter lijke uitspraak en wïist de goe de diensten van Amerika af. Het merkwaardige is. dat de renubliek niettemin de Veilig heidsraad od haar hand heeft. Ondanks het krachtige ver zet van mr. van Kleffens. die onze belangen in de Veilig heidsraad uitstekend behartigt, wordt de republiek toegelaten tot de debatten in de Raad. hoewel dit volgens art. 32 van het statuut der Verenigde Na ties onmogelijk moet heten, daar immers de republiek geen algemeen erkende souvereine S Dezer dagen zullen dus de vertegenwoordigers der repu bliek het woord voeren, ver moedelijk vanavond reeds. En daarmede rijst de voor Nederland belangrijke vraag, of ook de vertegenwoordigers van andere Indonesische staten tot het Raadsdebat zullen wor den toegelaten. Worden zij toegelaten, dan kunnen hun vertegenwoordi gers er de Raad van overtui gen. dat de republiek aller minst Indonesië vertegenwoor digt. maar dat integendeel een groot deel van Indonesië be ducht is voor een Javaanse overheersing. Bovendien kun nen zij aantonen dat er wan toestanden heersten in de re publiek en dat de regering, door Soekarno ingesteld, nau welijks over macht beschikt. Wat echter, indien de Veilig heidsraad zou besluiten de ver tegenwoordigers der andere Indische staten niet toe te la ten? T_ - Dan blijft op mr. van Klef fens de taak rusten om de le den van de Veiligheidsraad te overtuigen van de juistheid van 't Nederlandse standpunt. En de politieke verhoudingen in de Raad zijn nu eenmaal van die aard, dat mr. van Kleffens al leen bij Engeland. Frankrijk en België geloof vindt. De positie van Nederland zou daardoor belangrijk zwakker worden. De jongste regeringsverkla ring heeft overigens opnieuw bewezen, dat Nederland voor nemens is Linggadiati te hand haven en niet vuriger verlangt, dan met sooed aan doeltreffend opbouwwerk te beginnen.De re publiek legt deze mededelingen echter naast zich neer en gaat, alsof er geen „Staakt het vu ren" bevolen is, voort met het uitvaardigen van bevelen tot actie tegen de Nederlandse troepen. Bevredigend kan deze ont wikkeling niet heten. Intussen vraagt Nederland zich af. wat nu minister Neher in Indonesië gaat doen. De re gering hult zich dienaangaande in het gebruikelijke stilzwiicen. Als Amerika ons land een flin ke lening toestaat, moet ons volk dit uit de buitenlandse pers vernemen en minister Lieftinck haast zich dan om als mosterd na de maaltijd met 'n verklaring te komen. De kans is niet gering, dat we ook omtrent de beweegre denen tot de reis van minister Neher ons nieuws weer uit het buitenland zullen moeten krij gen. want de regering zwnet en niemand weet. wat de mi- Bister van wederopbouw onder m tropenzon gaat doen. Amerika scheldt Italië grote schuld kwijt. ONDERHANDELINGEN OVER EEN VERDRAG. De Amerikaanse regering heeft besloten Italië de schuld- van een half milliard dollar kwjjt te schelden. Dit is blijkbaar besloten tij dens besprekingen te Wash ington, waar over een Ameri kaans-Italiaans verdrag vot vriendschap wordt onderhan deld. Volgens een bericht in de Prawda zouden de Ver. Sta ten in ruil hiervoor bepaalde eisen stellen. Onder meer zou Amerika het recht moeten krijgen industriële onderne mingen te kopen, om geolo gische onderzoekingen te doen en de exploitatie van elk nut tig materiaal te organiseren en te controleren en om mili taire bases te vestigen in ver scheidene Italiaanse havens. Ook de B.B.C. wees op her haalde bezoeken van Ameri kaanse autoriteiten en zaken lieden aan Italië. Hei wereldgebeuren Het moet nu uit zijn met Russische veto's Scherpe taal in de Veiligheidsraad. „Mijne heren, de laatste po ging om een aanvaardbare op lossing te vinden voor de Bal kan-kwestie is volkomen mis lukt," aldus was de kern van de mededeling, die de voorzit ter een speciale commissie, be noemd om naar een compromis te zoeken, Dinsdagavond aan de afgevaardigden in de Vei ligheidsraad deed. Dat was meteen het sein voor de Ame rikaan Herschel Johnson om op te staan en een verklaring af te leggen, die scherper van toon was dan ooit in de Vei ligheidsraad is gehoord. Zijn verklaring kwam hierop neer; Er bestaat geen hoop meer, dat een uitweg kan worden ge vonden uit de impasse, waarin de Raad is geraakt. Het veto van Rusland maakt elke actie onmogelijk en wordt klaarblij kelijk gebruikt ter verdediging van de agressie van Joego-Sla- vië, Albanië en Bulgarije. Wij Elliot Roosevelt, de zoon van wijlen de president, tegen wie een campagne is ontketend, waarin hfj wordt beschuldigd van het aannemen van steek penningen. Granaten op Brits vliegveld in Berlijn. Minister van oorlog was juist vertrokken. Op de avond van aankomst van de Britse minister van oor log, Bellenger, zijn boven het vliegveld Gatow, de Britse luchthaven bij Berlqn, vier granaten ontploft. Men tast in het duister omtrent de her komst ervan. Maatregelen tegen anti-semietisme in Engeland. De Britse procureur-gene raal, sir Hartley Shawcross, heeft besloten een hoofdarti kel in een provinciaal blad, dat in het parlement ophit send en „uitgesproken anti- semietisch van karakter" werd genoemd, in handen van het openbaar ministerie te stellen. In antwoord op een vraag van het labourlid Driberg, of er een nieuwe wet zal worden gemaakt als de huidige wet geving onvoldoende blijkt te gen de „gevaarlijke ziekte van het anti-semietisme", ant woordde sir Hartley, dat dit in overweging zal worden ge nomen. Baders vormden hakenkruis. In de buurt van Wenen lag een aantal Oostenrijkse jon gelui rustig aan een rivier te zonnebaden. Zo onschuldig als het leek was dit zonnebad niet, want de jongelui hadden al zonnende demonstratief een hakenkruis gevormd. Er wer den verscheidene jongelui ge arresteerd en bij huiszoeking bleek, dat zij wapens hadden verborgen. W.F.A.-ers moesten turf stapelen. Niet alleen in Engeland, ook in Denemarken schijnt er aan de huisvesting der W.F.A.-le- den nog wel het een en ander ontbroken te hebben. Onder de jongens en meisjes die in Zuid- Denemarken hun vacantie kwamen doorbrengen zijn er geweest die als vacantie-adres een klein-behuisde veenarbei der kregen toegewezen en hun gastheer verkeerde dan blijk baar in de mening, dat de kin deren kwamen om te helpen turf te stapelen. wensen het zeer duidelijk te maken, dat wq niet zullen aar zelen, elk beschikbaar middel, dat de Ver. Naties ten dienste staat, te gebruiken om de vre de te bewaren en Griekenland van elke bescherming te voor zien, die het in de toekomst nodig zal hebben. Het dreigement, dat schuilde in deze woorden zullen.de Rus sen wel niet misverstaan heb ben. Voor het eerst sinds de oprichting van de Raad hebben de Ver. Staten te kennen gege ven, dat zij. zich niet langer bij de gang van zaken kunnen neerleggen en dat zq in het uiterste geval zich niets van het Russische veto zullen aan trekken. Er is over het recht van veto in de Raad al heel wat te doen geweest. Vele malen is be weerd, vooral door de kleine landen, dat dit recht een on ding is en zo spoedig mogelijk dient te worden afgeschaft, willen de V.N. niet gedoemd zijn tot dezelfde machteloos heid, die de oude Volkenbond kenmerkte. Op zichzelf is dat onjuist. Er zqn nu eenmaal in de Ver. Na ties twee kampen, een meer derheid, die steeds in Angel saksisch vaarwater koerst en een minderheid, die zich achter de Sowjet-Unie stelt. Bq een beslissing met eenvoudige meerderheid van stemmen zou Rusland in elke kwestie, waar in het staat tegenover de Ver. Staten het onderspit delven. In een nationaal parlement moet de oppositie zich daarbij neer leggen, maar in een internatio nale organisatie van souvereine staten zal de oppositie, in dit geval gevormd door Rusland met aanhang, daartoe onmoge lijk te bewegen zijn. Johnson en met hem anderen draaien de zaak om. Het is niet zo, dat het gebruik van het vetorecht de oorzaak is van de onmacht v. de Veiligheidsraad en de conflicten tussen Oost en West. Juist het feit, dat de we reld in twee kampen is ver deeld maakt het veto-recht noodzakelijk. De Ver. Naties zullen nooit doeltreffend kun nen werken, zolang Amerika en Rusland geen zekere mate van overeenstemming hebben bereikt over de voornaamste punten van geschil, die hen thans gescheiden houden. De vrede hangt niet in de eerste plaats af van het optreden van de Ver. Naties maar van het al of niet mogelijk zijn van een accoord tussen de Grote Twee. Zolang zulk een accoord niet tot stand is gekomen zullen de V.N. een weliswaar nuttige, maar toch altijd ondergeschik te rol blijven spelen in de we reldpolitiek. Eerst na een ac coord kunnen, alle mooie rede voeringen ten spijt, de V.N. worden wat zij horen te zijn, een instrument ter handhaving van de wereldvrede en ter op lossing van geschillen. Zolang dit nog niet het geval is, is het verklaarbaar, dat Amerika dreigt zonodig buiten de V.N. om te zullen handelen. Op uitnodiging van het comité van Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samenwer king heeft Jan Moedwil (prof! Geerssen) zich bereid ver klaard in September een tien tal lezingen te houden in Ne derland. Vandaag... ...is het 6 jaar geleden, lat het „Atlantic Char ter" werd gepubliceerd; ...beginnen in Holland- Michigan de herden kingsfeesten voor het honderdjarig bestaan; ...is het 20 jaar geleden, dat James Curwood, schrijver van zeer popu laire jungle-verhalen, overleed. op trein in Oostenrijk Tolrijke gewonden Door het ontploffen van een bom, welke vlak bij de spoorlijn gelegd was in de buurt van Mallnitz in Oosten- rqk, is een trein met Britse verlofgangers voor Engeland ontspoord. Verschillende Brit se soldaten liepen hierbij ver wondingen op. Men vermoedt, dat Joodse verzetslieden voor deze bom aanslag verantwoordelijk zijn. Reeds maanden geleden zijn van die zijde dreigbrieven aan het adres van de bezetings- troepen ontvangen. GEEN LUCHTPOST NAAR INDONESIË. In verband met de omstan digheid, dat de K.L.M. niet langer te Colombo kan landen, wordt de luchtpostdienst naar Indië voorlopig gestaakt, al dus deelt de persdienst van de P.T.T. mede. Onderhandelingen zijn gaan de, waarvan het resultaat dient te worden afgewacht. In middels zoeken de posterijen naar een oplossing, qm de cor respondentie zo spoedig moge lijk in Indië te krijgen. Surinaamse sinaasappelen zonder bon Naar „Het Parool" verneemt, zal nog deze maand een hoe veelheid sinaasappelen uit Su riname in Rotterdam aanko men. De sinaasappelen zullen zonder bon verkrijgbaar wor den gesteld. De sinaasappelcultuur in Su riname staat nog in de kinder schoenen, maar men verwacht, dat deze cultuur geleidelijk zal kunnen Worden uitgebreid. DRIELING GEBOREN. Het echtpaar Kuikvan de Wetering, te Lindenheuvel, (Geleen), werd verblijd met de geboorte van drie flinke jon gens. Moeder en kroost maken het uitstekend. Met internationale vertakkingen. Door do oplettendheid van een kassier van de Bank of England, die een kleine afwij king ontdekte in een vals bank biljet van vijf pond sterling een vinger aan de hand van de Britse maagd was namelijk iets te lang lieeft men aanwij zing gekregen van het bestaan van, naar men aanneemt, het omvangrijkste internationale valsemunterscomplot van de moderne tijd. Scotland Yard werkt thans samen met twee agenten van het Amerikaanse federale re cherche-bureau ter onderzoek op het vasteland van Europa in verband met het in omloop zjjn van duizenden valse Ame rikaanse dollarbiljetten en Brit se banknoten. Men neemt aan, dat de valse biljetten destijds op order van de Gestapo zijn vervaardigd om als invasiegeld te dienen. Honderden van de beste vaklieden ter wereld zou den in een „luxe-concentratie kamp" aan dit object gewerkt hebben. Thans zouden de valse biljetten door vacantiegangers in Engeland worden binnenge- bracht. Uit documenten, welke zich in handen van Scotland Yard te Londen en de Surête Nationale te Parijs bevinden, blijkt, dat al degenen, die aan de vervaardiging der biljetten hebben gewerkt, door de nazi's omgebracht zouden zijn, wan neer de Amerikaanse troepen het kamp niet bq verrassing genomen hadden. Thans blijkt, dat een aantal van Hitiers val semunters misdadige ele menten uit vele landen na de oorlog het werk in verschil lende groepen op eigen gele- tenheid hebben voortgezet in e Europese hoofdsteden. De jongste stroom van valse bil jetten in Engeland schijnt af komstig te zijn uit Nederland, België en Frankrijk. Naar voorzichtige schat ting zou voor tweehonderd duizend k driehonderddui zend pond sterling aan valse Britse bankbiljetten in om loop zijn. De Ver. Staten heb ben tot nu toe reeds een ver lies van meer dan vijfhon derdduizend pond sterling aan valse dollarbiljetten moeten boeken. Het grootste gedeelte van die valse dollarbiljetten is ont vangen door Amerikaanse toe risten en landverhuizers. De Staatscourant bevat een uitvoering metalenbeschik- king 1947 en een algemeen verbindendverklaring van be palingen van de collectieve ar beidsovereenkomst voor de Ned. schoenindustrie. Boycot in Singapore in werking getreden. Vanavond bespreking In de Veiligheidsraad. Gelijk men uit een bericht van de zqde van de P.T.T. kan lezen is het luchtpostverkeer tussen Nederland en Indonesië voorlopig stopgezet. Maar bo vendien bljjkt thans dat het gehele luchtverkeer onderbro ken ls moeten worden. Gedu rende de laatste dagen vonden enige incidentele vluchten langs de route via Sharja en Colombo plaats in afwachting van een regeling met de be trokken landen voor een meer regelmatige dienst. Van de be trokken autoriteiten Is thans het verzoek ontvangen deze in cidentele vluchten op te schor ten tot over bedoelde regeling een beslissing is gevallen. Vlie^luigen van het negen tiende squadron van de Ned. militaire luchtvaart, welke in KNILM-verband diensten in de archipel en via Singapore naar Medan onderhouden, kunnen niet meer in Singapore landen. De reden is, dat zq ingeschre ven staan als militaire machi nes. Het verbod geldt hier niet voor de burger-luchtvaart. VEILIGHEIDSRAAD. De republikeinse delegatie bij de Veiligheidsraad zal bestaan uit de volgende personen: Soe- tan Sjahrir, Hadji Agoes Sa- lim, Tamboe, Soedjatmoko en dr. Soemitro Djojohadikoesoe- mo. De Veiligheidsraad zal de In donesische kwestie vanavond behandelen. „Holland-Michigan" gedoopt met rivierwater. Het toestel van de K.L.M., aan boord waarvan zich de Ne derlandse vertegenwoordigers bij de eeuwfeesten in Holland Michigan bevinden, is Dinsdag avond te Grand Rapids gearri veerd. Op het vliegveld waren ter verwelkoming van het vliegveld o.m. aanwezig de gouverneur van Michigan en plaatselijke autoriteiten. Gou verneur Signler, Michigan, heette de aangekomenen wel kom uit naam van het volk van Michigan. Mr. Linthorst Homan. Commissaris van de provincie Friesland, dankte de gouverneur voor de hartelijke ontvangst. Het vliegtuig werd vervol gens door de dochter van gou verneur Signler officieel „Hol land-Michigan" gedoopt. Bij de plechtigheid werd een fles ge bruikt, welke niet zoals ge woonlijk champagne, maar wa ter uit vele rivieren in de om geving van Holland en Grand Rapids, bevatte. Beplantingsplan nen zijn gereed. Populieren, wilgen en.... één kastanje. Wanneer vreemdelingen een bezoek brengen aan Walche- ren's pronkjuweel Veere, het geen in deze vacantiemaan- den, vooral op Donderdagen en Zondagen, in sterke mate het geval is, plegen zij niet alleen vol lof te zijn over de dromerige rust, die hier heerst en over de architectonische schoonheid van het plaatsje, doch drukken er ook steevast him vreugde over uit, dat het vernielende water en het oor logsgeweld hier geen schade hebben aangebracht. In hoofdzaak is dit juist, want de hoge ligging heeft 't oude Kampvere voor het wa ter gespaard. Dit geldt echter uitsluitend voor het eigenlijke stadje, want de onmiddellijke omgeving heeft wel degelijk de gevolgen van de inundatie bemerkt. Tal van bomen zijn ten offer gevallen, terwijl ver schillende andere door de Duitsers werden verwijderd. Het was dan ook, evenals voor het overig Walcheren, nood- zakelqk, dat er voor Veere 'n herbeplantingsplan werd op gesteld, temeer, daar uitbrei ding van de bestaande be planting de karakteristieke schoonheid van de stad zal verhogen. DE BOLWERKEN. Beziet men een plattegrond van Veere, dan valt onmiddel lijk de typische oude vesting- vorm van de gemeente op. De historische wallen zjjn voor n belangrijk deel in particulier bezit overgegaan met het doel en vee te laten grazen, of het grasland te veranderen in bouwland. Langzamerhand ke ren deze gronden thans weer in eigendom aan de gemeente terug. Nog onlangs is een be langrijk gedeelte aan de ge meente overgedragen, terwql het streven van het gemeente bestuur er op gericht is ook de twee gedeelten, die zich nog in particuliere handen be vinden, te verweryen. De be doeling is deze historische wallen als één geheel beplant te krijgen en de stukken, die nog als bouwgrond worden ge bruikt, weer in grasland te veranderen. Om het stadje ko men dus twee gordels van groen te liggen, die de ge meente niet alleen 'n fleuri ger aanblik zullen geven en het historische bolwerk-aspect van Veere zullen accentueren, doch die tevens een goede overgang vormen van het be bouwde gedeelte naar de Wal- cherse bouw- en weilanden. DE PLANNEN. Door Staatsbosbeheer is 'n beplantingsplan gemaakt, dat- reeds in details door het ge meentebestuur is goedgekeurd. Aan de hand van dit plan zul len wij schetsen, hoe men zich de beplanting gedacht heeft. In het hart van het stadje, bij het Stadhuis eh op de Ka de, staat nog zwaar geboom te, dat uiteraard gehandhaafd blqft. Op het tweede gedeelte van de Kade zullen iepen wor den gezet. Het is weliswaar uit den boze om bij beplantin gen iepen te gebruiken, in verband met de hardnekkige iepenziekte, doch men zal het hier toch nog eens met sterke bomen proberen, omdat men wil aansluiten op de bestaande iepenbeplanting op het eerste gedeelte van de Kade. Aan de overkant van de haven, een perceel grond, dat eigendom is van Rijkswa terstaat, komen drie rijen struikgewas en wilgen. Ook op de percelen van de Polder Walcheren, achter het Singel tje en by de Gapingse weg, zal struikgewas worden ge plant. De bomen, die bq de school op de Korenmarkt wor den neergezet, zullen waar schijnlijk afkomstig zijn van het sportterrein, waar een andere beplanting, namelqk van populieren, zal worden aangebracht. Ook op de wallen komen populieren, deels in enkele, deels in dubbele rqen, aan weerszijden van de dijk. Ge tracht zal worden zo sterk mogelijk plantmateriaal te verkrijgen, zulks in verband met de krachtige wind, die 't grootste deel van. het jaar over Walcheren waait. Goed aansluitend bij het be staande plantsoen om de gro te kerk zullen achter de Stadsfontein enkele bomen en op zij hiervan struikgewas ge plant worden. DE KREEK RECRE ATIE-OORD? Ook de „voorstad" van Vee re, Zandijk, is bq het maken van de plannen niet vergeten. Hier zullen midden op en rondom het kerkhof populie ren worden neergezet. Wat er met de Kreek, die fevormd wordt door het wa- er, dat door het dqkgat naar binnen kolkte, zal gebeuren, staat nog niet vast. Eerst zal moeten blijken of de omlig gende gronden al dan niet voor de landbouw verloren zqn. Is het eerste het geval, dan zou men het voorbeeld van Westkapelle kunnen na volgen en er een recreatieoord van kunnen maken. Zoals bekend is een gedeel te van de binnengracht van Snoetje had heimwee. Snoetje, de Vlissingse zeehondenbaby, heeft het de eerste dagen in Artis niet naar de zin gehad. Het dier had heimwee naar Vlisingen en heeft drie dagen lang alle voedsel geweigerd. Artis belde al naar de Schelde- stad, of het maar niet het beste was om Snoet je weer op te halen Toen koos de jonge zeehond half uitge hongerd waar voor zqn geld en begon te eten. En dit is wel het laat ste, wat we over Snoetje zullen vernemen. Veere in een boomgaard ge transformeerd. Er bestaan thans plannen om ook het res terende deel van de gracht in een boomgaard te veranderen, als er althans kwekers zqn, die hiervoor animo hebben. Ook ligt het in de bedoeling in de toekomst langs de bouwgronden aan de zyde van Zandqk bomen te planten. Vanzelfsprekend is er heel wat plantmateriaal nodig om de thans vaststaande plannen te verwezenlqken. Behalve linden, meidoorns en rozen struiken zijn er een paar dui zend lage wilgenstekken en circa 500 populieren nodig, benevens één kastanje, die ti plaats krygt by de Campveer- se Toren, waar in het verle den ook een kastanje heeft gestaan. Op 4 November hoopt men te beginnen met het omvang- rqke werk om Veere het groe ne harnas aan te trekken, 't Zal geen stqf dwangbuis wor- -if>n, waarin het wegkwijnt, loch een oogverkwikkend ge waad. waardig om een edel ridder uit te dossen en te be schermen. BOYCOT IN SINGAPORE. De correspondent van Ancta in Singapore meldt, dat de boycot op de Ned. scheepvaart, welke door de Singapore Har bour Board Union afgekondigd, is, is Dinsdag ingegaan, terwijl zoals reeds is gemeld, de Britse legerclubs voor Ned. militairen gesloten zijn. Inmiddels is do Ned.-Indlsche gulden in Singa pore aanzienlijk in waarde ge stegen in verband met de uit breiding van Nederlands ge bied in Indonesië. HET RAPPORT VAN FOOTE Een woordvoerder van het- Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat dit ministerie nog steeds wacht op rapport van Walter Foote inzake zyn be sprekingen te Djogja. REPUBLIKEINS COMMENTAAR. Een woordvoerder van de re- Kublikeinse regering in Djogja eeft de Ned. regeringsverkla ring, waarin gezegd wordt, dat „de politionele actie" in Indo nesië is beëindigd, beschreven als „diametraal in tegenstelling met de huidige toestand" in het land. Hq voegde eraan toe, dat de verklaring van de Ne derlanders. dat zij zich aan Linggadjati zullen houden, „belachelijk" is. JEÜGDDEMONSTRATTE. Tqderis een jeugddemonstra- i r1", Praa« tegen de oorlog m Indonesië, werd een resolu tie voorgelezen, waarin een be roep wordt gedaan op de Vei ligheidsraad om in het Indone sische probleem te interve niëren. In de resolutie wordt ook geprotesteerd tegen het vasthouden van 14 Australi sche studenten, die gedurende de laatste Indonesische demon stratie in Sydney gearresteerd zqn. Goedkoop winterfruit. Bq de in de Betuwe gehou den verkoping van fruit op het hout werden lagere prijzen go.- geven dan word verwacht. Over het algemeen is het fruit aan de bomen de laatste weken door de droogte achteruit i*e- ga!v wm£fkwalIteit *edaal<i- Er wordt zeer veel „kroot" verwacht hetgeen de prijzen in sterke mate drukte. Het groot- «£nWas m Elst besomde f 5550. voor goede goudreinet- ten schat men 19 k 21 ct per vi ,ivoor andere soorten 10 k 16 ct per kilo op het hout Nederlands zeeman van spionnage beschuldigd. De Russen hebben de Ne derlandse kapitein Van Wage- ningen, die met zijn schip bloembollen in Leningrad had gebracht, van spionnage be schuldigd. Vermoed wordt, dat deze Russische aanval 'n gevolg ls van verklaringen van de Nederlandse kapitein over de slechte ontvangst, welke hem ln Leningrad was ten deel gevallen. De Sowjets zouden zich byv. niets hebben aangetrokken van de papie ren, welke hem door de Rus sische ambassade in Den Haag waren verstrekt. Als actrices gaan baden Woensdagmorgen werd in j xe^ad Schevenlngen de 200.000ste bezoekster geno teerd. Het was de Amsterdam se toneelspeelster mej. Teddy Schaank, aan wie een mand met fruit en een badabonne- ment voor het volgend seizoen werden uitgereikt. De 199.999e bezoekster, mevr. Micke Flink van het Residentie-toneel, ont ving een bouquet bloemen en 20 gratis baden. De 200.001e bezoeker, Leo de Hartogh van het A.B.C.-cabaret, kreeg een kleinere mand fruit. Douane te Roosendaal. De besprekingen, welke de zer dagen te Roosendaal tus sen Nederlandse en Belgische autoriteiten werden gevoerd, hadden o.m. ten doel de mo gelijkheid van centralisatie van de grenscontróle in één ge bouw te bestuderen. Hiertoe zouden zowel de Belgische als de Nederlandse douane het recht moeten verkrijgen haar werk op vreemd territoir te verrichten. Van Belgische zowel als van Nederlandse zyde bleek men bereid zo spoedig mogeiyk tot een oplossing te geraken van de moeiiykheden voor het reizigersverkeer, jVelke doof de dubbele grenscontrole zo als die thans geschiedt, ont staan. De grote vraag zou zyn, waar de gezamenlqke door laatpost gevestigd dient te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1