Slagers klagen hun nood „De schrik der scheepvaart" De Zeeuwen gebruiken de „stem van het leger" In 't DE AGENT DOMBURG De overheid als model werkgever LEZERS SCHRIJVEN.. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 Vreedzame opmars bij Padang. Een nieuw strijdmiddel. In 1948 voltooid Tgden veranderen, en met de tijden de zeden en normen, ook in het leger. Wanneer men het Nederlandse leger vergelijkt met dat van vroe ger, dan ziet men het ver schil. Waar vroeger gelopen moest worden, is thans alles mobiel en pantser en ook de wapens zijn beter en moder ner. Doch dat is niet alles. Ook de wiize van actievoering is gewijzigd en daarmede deed de beachmaster zijn intrede in het leger. Het was de Dienst voor Le- gercontacten, die met twee beachmasters, waarvan wij 'n technische beschrijving achter wege zullen laten, aan de ac tie ter zuivering van de Pa- dangvlakte deelnam. Eenvou dig op een jeep gemonteerd, terwijl het agregaat in een trailer werd meegevoerd, werd de beachmaster ingedeeld bij de beide colonnes, die de ac tie zouden uitvoeren. In overleg met de actielei der, waren teksten samenge steld, die de bevolking op de hoogte stelde van het doel der actie, haar de nodige in structies gaf en haar aan raadde rustig de arbeid voort te zetten. Zo stonden wij in de vroege morgen van Maandag 21 Juli te wachten op het bevel dat onze colonne zou oprukken, tot het bericht komt, dat wij naar voren moeten. Wij wrik ten ons los uit de colonne die de grote brug bij Loeboek Bargaloeng geheel vulde en richtten ons „vuur van woor den" nadat wij een goede stel ling hadden ingenomen naar het voorterrein. SOLDATEN. Het was voor de mannen der „U"-brigade een grote verrassing toen plots een hel dere, sterk gearticuleerde stem over de Padangvlakte weerklonk. Tevoren hadden zij het apparaat leren waarderen bij sportwedstrijden, toen uit slagen werden omgeroepen en een plaatje muziek gedraaid werd, doch nimmer hadden zij verwacht, date die „schreeuw- lelgkerd" nog eens mede zou uitrukken. MAAR OOK DE BEVOLKING. Voor de kampongbevolking was het geluid ook een ver rassing. Vol aandacht luister de zg naar de woorden die haar geruststelden. „Er is niets te vrezen", klonk het in het dialect der omgeving, „het Nederlandse leger strijdt niet tegen U, doch tegen de djahatsen even later „wijst ons aan, waar mijnen zijn gelegen, want als straks Uw kinderen, spelend op een door de T.R.I. verborgen mijn lopen, is het te laat En dan weer „levert de wa pens in, want wordt gij in het bezit van wapenen gevonden, dan zult gij als een djahat behandeld worden." De bevolking kwam uit de gesloten woningen en luister de aandachtig toe, zij las de makloemats en toen een klein knaapje in een dessa tussen Loeboek Bargaloeng en Ban dar Boeat gelegen, hardop de makloemat voorlas, werd hij uitgenodigd dit voor de micro foon te doen. „De kleine Soekarno spreekt zijn volk toe", merkte een der Haantjes op, toen hij dit vreedzame tafereel aan schouwde. Zijn kamponggeno ten keken lachend toe. Er werd een band geslagen; deze voorbijgaan „Stapt U eens af meneer" bast in 't donker een stem naast me. Ik stap af. „Waarom rijdt U zonder licht meneer?" vraagt de agent goedig nog. Ik veins hevige verwonde ring en verklaar vergeten te hebben de lamp aan te zetten. Ook dat helpt niet eens meer, want de dienaar van 't gezag maakt me er op attent, dat er geen lamp op zit. Ik staak het zoeken naar de dynamo en kijk schuldbewust. „U reed dus doelbewust zon der licht'1 constateert de agent grimmig en zoekt naar z'n zak boekje. Op routine toon volgen de gewone vragen naar naam, straat, huisnummer, beroep, leeftgd en wat dies meer zg. Voor de laatste vraag likt ie extra aan z'n stompje potlood. „Waarom reed U doelbewust zonder licht?" Dat doelbewust schgnt hem dwars te zitten. Ik vertel hem bevreesd te zon geweest te laat op de ver gadering te komen. „Waffer vergadering" infor meert hy streng. „Dierenbescherming" flap ik er uit. Htj klapt z'n boekje dicht. „Ben ik ook lid van" knip oogt 'ie. „Voor deze keer dan hoor. Maar lope hoor!" RENARD. lieden begonnen te begrepen dat die voorbytrekkende pantser colonne niet tegen hen gericht was. Het ging verder en wy kwa men in de bergen. Wy stelden de „schreeuwleiykerd" op een der uitlopers op. Voor ons lag de Padangse vlakte en daarop richtten wy ons vuur van woorden en toen wy dien avond thuis kwamen vertelde men ons, dat men het appa raat in Marapallam had kun nen horen. Dat was een af stand van vgftien kilometer, doch hier was de situatie wel heel gunstig, omdat geen echo het geluidtegenhield. „Legercontact heeft het meeste vuur afgegeven", merkte een Zeeuw die avond lachend op. Het klinkt wel licht overdreven, maar als men het aantal woorden, die eerste dag uit de beachmaster is geschoten plaatst naast 't werkeiyke vuur dat afgegeven is, dan had deze Zeeuw gelijk. Gebrek aan kinderschoenen. Er heerst momenteel een grote schaarste aan kinder schoenen zodat de schoenwin keliers met de beste wil van de wereld nauweiyks een tiende van de vraag kunnen bevredi- fen. De oorzaak daarvan is, at de fabrikanten weinig be lang by deze tak van productie hebben, terwgl de vraag zeer groot is, doordat de kinderen dit jaar twee bonnen ontvan gen. Het zou voor de hand lig gen, dat onder deze omstandig heden de productie van kinder schoenen aangemoedigd werd, doch dat is niet het geval; by de thans gevolgde calculatie schema's is het voordeliger schoeisel voor volwassenen te vervaardigen en daardoor be antwoordt de productie in het geheel niet meer aan de be hoefte. Dit behoefde niet zo te zijn, want de totale schoenpro ductie is groot genoeg. Er wordt zelfs veel uitgevoerd; naar men ons uit fabrikanten kringen verzekerde, zo om streeks 40 van de productie. Geliefde man, je vraagt me jou te schryven Of wy al zonnen aan het Domburgs' strand. Of het mondain is fleurig en gezellig. En of de meiskes al zgn bruin gebrand jy mist, schryf jy, daarginds in d'warme Kotta En by wat jy beschryft als Niemandsland By alle zon en ryst met kluifjes Je eigen, ouwe Walcherense strand! Ja lieve man, hoe zal ik dit beschreven? Het is jouw strand, jouw „manteling" niet meer. 't Is uitverkocht geen plaats, geen bed te kregen! Dat loopt wel los, maar tja, het is de sfeer van mooie sleeën vol met prenten van Zwarte Piet naast Zwarte Griet aan zee, of luierend in één van Tichelaar z'n tenten of zonnebadend in Hün négligé En peperduur! och jongen twee consumpties met fooi en met een stoel op een terras komt mg al gauw op byna een rgksdaalder, en zelfs geen gs, geen rietje in je glas! En ergens 's avonds samen blgven eten toen ik het zei, toen vloog mgn Paps al op zoals myn Paps alleen maar op kan vliegen: Dat kost, zei Paps, me minstens twintig pop! Je hoort het wel dat is geen Domburg, althans voor ons wy doen daar niet aan mee, slechts dure mensen geven kleur en leven aan onze mooie peperdure zee. Dat is niet erg 't zal onze tgd wel duren, wg hebben thuis een zandje en een tuin, en als de zon schgnt spelen we daar strandje of drinken thee op ons privé Kgkduin. En dan die meisjes met die bruine benen och lieve man, da's ook al niets gedaan, al hebben ze al zonnend (Raadsbesllssing) iets meer dan gaas-met-veterbandjes aan. In hoofdzaak krullen, verf en cache-misère Ze zijn, scheldt Paps, als regel net een pop en drinken 's middags met hun slome daddy zelfs meer dan Pa's rantsoen je-weet-wel op. O ja, Cor Ruys begint de zesde Juni. „Speelt U ook mee" heeft hg geannonceerd. „Meespelen? Hoe? Alleen voor spek en bonen?" heeft Paps gefoeterd en gecalculeerd! Zo is het schat, niet leuk voor ons in Domburg Net zo min als voor jou, Bataviaan Maar man, ook onze tgd zal ook weer komen! Hou je maar goed! Een pakkert van je JEANNE. V.. In een Indische krant stond onlangs een brief in dicht vorm, een brief van een Wal- cherse vrouw aan haar man in Batavia, een brief, die ook vele Zeeuwen wel met belang stelling zullen lezen. Tegen onze gewoonte in drukken wg daarom deze ontboezeming hier af. REDACTIE. Zonder zwarte handel zou het vleesrantsoen 7 kg. per jaar hoger kunnen zijn. Bedrijf met ondergang bedreigd. „Minister Mansholt deelde in de Tweede Kamer, mede, dat 64.000 runderen en 328.000 varkens per jaar clandestien verdwijnen. In kilogrammen uitgedrukt betekent dit 19 millioen kg. rundvlees en 41 millioen kg. varkensvlees. Aan schapen worden geslacht ongeveer 130.000 stuks of 3 millioen kg. vlees. Voor de normale vleesdistributie gaan dus verloren 63.000 ton, van de allerbeste kwaliteit, want alleen vette koeien, spekvar- kens en schapen met veel wol hebben waarde bij de zwart handelaars. Wanneer wij dus het zwart geslachte vlees aan ons rantsoen konden toevoe gen, zou het vleesrantsoen 7 kg. per hoofd en per jaar ho ger kunnen zijn, hetgeen neerkomt op ongeveer 300 gram vlees zonder been per week". Aldus sprak de heer B. van der Eijk, voorzitter van de Alg. Ned. Slagershond, in een persconferentie welke was gearrangeerd om de huidige moeilijkheden in het slagers- bedrijf te bespreken. De heer van der Eijk wees er op, dat er twee dingen te doen staan, om tot een be hoorlijk vleesrantsoen te ko men en wel stopzetting der zwartslachting en import van krachtvoer. Laten wij maar sanatoria bouwen en collecten houden voor de t.b.c.-bestrijding, al dus spr., de zwartslachter zorgt wel, dat er werk is voor de sanatoria en dat er wat te bestrijden valt. De heer van der Eijk wilde echter niet ontkennen, dat ook slagers zich aan dergelijke practijken schuldig maken, sommigen uit winstbejag, anderen door de nood gedreven. In de eerste plaats is ien CENTRALE PERSONEELSDIENST LUIDT NIEUWE WERKMETHODEN IN. Op zoek naar jonge krachten. (Van onze Haagse redacteur.) „De overheid is de grootste werkgever in Nederland en moet als zodanig toonaange vend zijn", zo zei ons de heer D. W. Walkate, directeur van de Centrale Personeelsdienst te Den Haag, de sinds een jaar door het Rijk ingestelde in stantie om de personeelsvoor ziening te behartigen. Het Rijk wil daarmee een nieuwe kant op en de heer Walkate, geko men uit het vrije bedrgfsleven, zal nu leiding hebben te geven aan de modernisering van de personeels-politiek, waarbij de waarden als mens, gebonden aan een ambtelgke reglemente ring, zoveel mogelgk tot hun recht komen. JUISTE MAN OP JUISTE PLAATS. Allereerst zal nodig zyn, dat de juiste man (of de juiste vrouw) op de juiste plaats komt 'en dat dus de arbeids vreugde zo veel mogelgk een kans krggt. Bg de overheid is dus een streven gaande om te komen tot een juiste selecte- ring van het personeel, mede door analyse van het werk en psychologisch onderzoek der candidaten. Men wil breken met sleur en slender en in de diverse takken van dienst een opgewekte geest kweken, met toe wg ding voor het werk. Na de bevrijding zgn reeds tal van personeelsverenigingen opge richt, waardoor de onderlinge saamhorigheid ten zeerste wordt versterkt. Vooral de problemen der werkmethoden worden bestudeerd, om een goede doorstroming te krygen. Nu de overheid een integraal onderdeel van het maatschap- pelgk leven is geworden, kan zg niet achter blgven bg het bedrijfsleven wat haar werk methoden betreft, temeer niet, waar zg thans naast de oude voorschrgvende, bevelende taak ook een verzorgende functie heeft te vervullen! Op deze wgze zal de lust om carrière in de ambtelgke wereld te zoeken, sterk kunnen toenemen en zal de jeugd niet behoeven te vrezen, dat haar arbeidslust geen voldoende waardering zal vinden. Het spreekt vanzelf, dat mede het vraagstuk der goede bevor deringskansen een vooraan staande plaats inneemt bg het projecteren der nieuwe perso neelspolitiek. DE JEUGD. Zoals reeds gezegd, is het streven erop gericht om het grote ambtelgke apparaat dus danig te organiseren en te doen functionneren, dat het een voorbeeld is voor alle werkgemeenschappen in ons land. Om het daartoe te krg- ten is natuurlijk mede nodig, at er geen remmend gebrek aan arbeidskrachten is en daarom achtte de heer Wal kate het zo nodig, dat de jeugd interesse heeft voor de over heidstaak, die na het afwik kelen der crisisbemoeiïngen toch altijd omvangrijk zal blg ven en onontbeerlijk is voor de goede loop van zaken in het land. In de afgelopen maanden zgn op Mulo- en H.B.scholen voor de leerlingen voordrach ten gehouden om te wijzen op de vele goede kansen, welke de ambtelijke carrière biedt en de nieuwe geest, welke wil in gaan tegen het denigrerende begrip „ambtenarg", waardoor zovelen worden afgeschrikt. Als de jonge mensen met werklust en geestdrift hun krachten in dienst der over heid stellen, dan zal een amb tenarencorps kunnen worden opgebouwd, dat inderdaad een voorbeeld is en tot heil van het land haar taak vervult. GEBREK AAN JONGE KRACHTEN. Is er thans groot gebrek aan jonge krachten? vroegen wy. Ongetwijfeld, verklaarde de heer Walkate, „vooral ook aan vrouwelijk personeel". Maar, aldus gingen wg voort, er vloeien zoveel ambte naren af, hoe zit dat dan? Dat zgn voornamelgk ou deren en wij hebben behoefte aan jonge krachten, die met het eenvoudige werk beginnen kunnen. Maar voor de hogere functies kunt u zo nodig dan toch wèl afgevloeide amb tenaren gebruiken? Niet altyd. U moet wel bedenken, dat er voor de jonge mensen een behoorlijke bevor deringskans moet blgven be staan en als wg er óuderen gaan tuasenschuiven, dan wordt de doorvloeiïng verstopt. Neen, het ideaal is toeloop van jonge krachten, waarmee wij dan een model-apparaat kun nen opbouwen! VERGOEDING GEROOFDE KERKKLOKKEN. Het Commissariaat Oorlogs schade heeft bekend gemaakt, dat het aandeel van net Rgk in de aanschafkosten van nieu we klokken is gesteld op 2,25 per kg., inclusief 0,35 per kg. plaatsingskosten. De Schade- Enquête-Commissie stort deze gelden geblokkeerd by de Her- stelbank waar zy op te nemen zyn onder overlegging van het bewys van de Rgksklokken- commissie, dat de nieuwe klok is goedgekeurd. brandende R.A.F.-auto in een straat te Tel-Aviv, omgeworpen door Joodse verzetslieden. Nieuws in een notedop De Britse legerclubs te Singapore zijn gesloten voor officieren en manschappen van de K.L.M. en de K.N.I.L.M., uitgezonderd militairen, die belast zgn met de registratie van oorlogsmisdaden. De Constituerende verga dering van Pakistan heeft he den een resolutie aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat Djinnah voortaan „de grote leider Mohammed Ali Djin nah, gouverneur-generaal van Pakistan" zal worden ge noemd. De leden van de geallieer de kommandatura te Berlgn zijn het na vijf weken van be sprekingen niet eens geworden over het voorstel van de Ber- lgnse gemeenteraad tot sociali satie van de Berlijnse in dustrieën. Vacantiegangers sliepen in autobussen. „Ja, het is gebeurd", vertelt ons een stem door de telefoon uit Maas tricht, als we vragen of het nu heus zó vol is in Zuid-Limburg, dat de va kantiegangers gedwon gen zgn geweest in auto bussen te overnachten. Er is in Zuid-Limburg, in de bekende vacantie- centra als Valkenburg, Houthem, Epen, Slena- ken en Vaals in de afge lopen weken een enorme drukte geweest De kam- tieerders zyn niet te tel en. In Maastricht zgn alle hotels volgeboekt. Al is er dan geen plaats meer te krngen in de hotels, de V.V.V. bezit ook nog vele adres sen van particulieren die bereid zgn de Hollanders, die naar het Zuiden van ons land willen, op te ne men. Te Warschau is officieel bekend gemaakt, dat de direc teur van het bureau voor de verkoop van alcohol in het district Lancut door „Oekrain- se bandieten" is vermoord. lonend bedrijf nodig, hetgeen bij de huidige omzet onmoge lijk is. Bij een omzet van 150 gram per week bedragen de inkomsten immers slechts 26 van die van 1939. SPANNING IN HET SLAGERSBEDRIJF. Bij de slagers leeft het be sef, dat de verkoopprijzen voor het publiek het plafond hebben bereikt en dat de op lossing moeilijk in een verho ging van de winstmarge ge vonden kan worden. Evenmin is de eerste jaren een belang rijke verhoging van het rant soen te verwachten. Spr. wees op de grote span ning in het slagersbedrijf, dat naar zijn oordee* op het ogen blik zijn ondergang tegemoet gaat. Slechts door een com plex van maatregelen zal het mogelijk zijn, het slagersbe drijf op de bten te houden. HUISSLACHTINGEN. Ook is nodig, dat de huis slachtingen belangrijk be perkt worden. Onrechtvaar dig noemde de heer van der Eijk, dat de huisslachter een varken mag slachten van 500 of meer ponden, terwijl de gewone burger het moet stel len met gemiddeld 200 gram per week. Om dit kwaad te beteugelen, wenste" hij be paald te zien, dat een huis- slachter verplicht wordt een even zwaar varken af te leve ren aan de normale distribu tie, als hij voor eigen gebruik slacht. Deze maatregel zou ook het aantal huisslachtin gen beperken, omdat boer en tuinder aan deze eis zouden kunnen voldoen, doch ande ren, voor wie de huisslachtin gen eigenlijk niet bestemd zijn, zeer zeker niet. SLACHTVEE. Aan de hand van cijfers over 1938 en over 1947 maak te inleider de huidige positie duidelijk. „Wat de runderen betreft, beschikten wij in 1938 over 441.335 stuks voor slach ting, een aantal, wat voor dit jaar 402.228 zal bedragen. In 1938 was het gemiddelde ge wicht van de runderen even wel 300 kg., terwijl dit thans zeker niet hoger dan 200 kg. is. Wat de varkens betreft, werden er in 1938 voor bin nenlands gebruik geslacht 1.367.873 stuks, waarbij er nog gelegenheid was om er 569.548 te exporteren. Het ge middelde gewicht bedroeg in dat jaar 120 kg. In dit jaar zullen er rond 633.000 var kens geslacht worden, wat slechts 32 van het aantal in 1938 betekent. Het gemid delde gewicht hiervan be draagt slechts 16 van dat in de jaren voor de oorlog. De schade aan de beschik bare hoeveelheid varkens vlees wordt echter in hoofd zaak veroorzaakt door de huisslachtingen. Waren er voor de oorlog per jaar 230.000 stuks mee gemoeid, vorig jaar heeft het aantal huisslachtin gen de 500.000 overschreden. EEN KLOK OP HET VLISSINGSE STRAND. Hoe laat is het? Het js mij meermalen op gevallen, als je op het strand zit, dat deze vraag herhaalde malen gesteld wordt, en nog het meeste door kinderen die van uur noch tijd weten. Ik heb mij zelf al eens af gevraagd: Zou het niet een uitkomst zijn als het Gemeen te Badbedrijf er toe zou over gaan om een klok te plaatsen. Vele strandbezoekers zouden het toejuichen. B. FENS. VACANTIE VOOR BAKKER EN MELKBOER. Naar aanleiding van het „ingezonden" van de heer H. Groenouwe een enkele slot opmerking. Gesloten winkels in het hoogseizoen zijn ongetwijfeld een drawback voor de ont wikkeling van een badplaats. Zeer zeker zouden seizoen zaken, bijv. op de Boulevard, vreemdelingenverkeer ook hier stimuleren. Vóór '40 was Vlissingen op de goede weg. Boulevard- en stadverbetering, plantsoenen, prima accom modatie in de hotels, die ook voor het nodige avondamuse ment zorgden, en last not least het eiland Walcheren. Er be hoort moed toe het vreemde lingenverkeer onder de hui dige omstandigheden te die nen en er zal nog heel wat werk verzet moeten worden en rustig beraad nodig zijn. Gebleven is echter onze Schel- demond en de scheepvaart. In het algemeen belang is uit buiting van deze primaire ge gevens nodig en daarom moet een badplaats allereerst „vreemdelingenverkeer-min- ded" zijn. Er zijn plaatsen, waar de leverancier tijdelijk de klanten van zijn collega als gewoon thuis bedient als eigen klanten. Indien het el ders goed geregeld kan wor den, waarom dan weer niet hier? Een Scheldeman moet niet zijn vacantiemorgen moe ten verdoen om brood en melk te halen voor de druk- belaste huisvrouw. In de bezettingsjaren was de queue het symbool van druk en vernedering. Thans is zij tijdverspilling en gebrek aan een efficiënte regeling. AD. METS, secr. V.V.V. VACANTIEGELD. Hoera wij krijgen vacantie- geld Alleen jammer, dat de ho gere inkomens meer ontvan gen dan de doorsnee werkne mer. Wat is vacantiegeld eigen lijk? Kan soms een lagere be zoldigde goedkoper met bus of trein reizen? Waarom dan die toeslag berekend naar je laagst mogelijke week- of maandinkomen. Een vast bedrag voor iedere werknemer is te verkiezen boven de regeling van nu. Mensen met hogere inkomens kunnen m.i. wel wat uit eigen zak bijpassen, maar de lagere kunnen met deze uitkering hoogstens met een of ander vervoermiddel ergens heen en moeten dan maar terug ko men lopen en brood meene men. C. CLEMENT. 13 landen vegen mijnen. Tegen het eind van dit jaar levensduur van nihnen. Het zullen de bemynde ge bieden, die nog in de Brit se kustwateren zyn over gebleven geheel mijnenvry zyn gemaakt, uitgezonderd de Theemsmonding, enke le vierkante mijlen by de Wash en een gebied ten Noorden van de Hebriden. Eveneens op enkele uit zonderingen na zullen op het einde van dit jaar alle Europese wateren weer vrij zyn voor de scheep vaart. De grootste oprui mingsoperatie, zoals de „Daily Telegraph" het noemt, zal dan voltooid zyn. De oorlogvoerende mogend heden hebben niet minder dan 600.000 mgnen gelegd, waar van niet minder dan 500.000 in Noord-Westeiyke wateren. Bovendien werden er door vliegtuigen nog duizenden grondmynen gelegd. In Juli 1946, toen de mynopruimings- werkzaamheden in volle gang waren, had men niet minder dan 1900 schepen in de vaart. Dit aantal is nu teruggelopen tot 1600. Het resultaat van twee jaar geduldige arbeid, een mooi voorbeeld van inter nationale samenwerking, want niet minder dan 13 landen werkten mee, is geweest dat nu 140.000 vierkante zec- mgl veilig zyn voor de scheep vaart. DE LEVENSDUUR VAN MIJNEN. Een der eerste problemen die by het mynoprulmingswerk ter sprake kwam was dat der onderzoek heeft uitgewezen, dat de verankerde myn gedu rende 7 jaar zijn kracht be houdt. Drukmynen worden na 2 jaar onbruikbaar. Grondma nen, speciaal de Britse, zyn moeiiyker te verwoesten en al gemeen wordt thans aangeno men dat de levensduur van dit soort myn varieert van 8 tot 12 jaar. Daardoor zal het noodzake- iyk blijven, dat in bepaalde Europese wateren, bijvoor beeld in het Kattegat ten minste 8 jaar in door boeien aangegeven kanalen zal moe ten worden gevaren. GEVAAR. Het Kattegat is overigens 't meest bemynde gebied ter we reld. De Duitsers legden hier 12.000 verankerde mgnen en 5000 grondmynen. Ook de R. A. F. leverde een „bydragc" in de vorm van 4000 mynen van verschillende typen. Toch wordt er verwacht dat tegen het einde van dit jaar de Deense wateren betrekke- ïyk veilig zullen zijn voor de scheepvaart. Sedert 1945 wer den er door twee Duitse en twee Deense flottieljes 1700 mgl lange kanalen geveegd. Niet minder dan 33.000 ar beidsuren waren hiermede ge moeid. Ook voor verschillende Eu ropese kusten biyft het my- nengevaar nog steeds bestaan. De bolangrykste hiervan zyn de kustgebieden van Dene marken, Nederland, België en dc Westkust van Frankryk. De Middellandse Zee vormt een probleem op zichzelf, om dat hier in grote getale grond mynen werden gelegd. De mynenvegers zelf liepen tot nu toe nog geen enkel on geval op. Sinds Mei 1945 zyn er echter reeds 128 schepen door mynen tot zinken ge bracht en 63 beschadigid. De meeste van deze schepen kre gen dit ongeluk toen zy van de uitgegeven instructies wa ren afgeweken en meer dan de helft van deze ongevallen vond plaats voor de Deense kust. Bij deze ongevallen speelt ook het weer een grote rol. Door de nsgang deze winter waren er boeien uit hun posi tie geraakt en voor men de boeien weer op hun oude plaats had kunnen brengen waren er onder de kust van Noord-Europa reeds 11 sche pen tot zinken gebracht. Ook na een storm kan het voorko men, dat dé grondzeeën mij nen bloot spoelen, die onder het zand waren begraven. Een van deze mynen ontplofte on langs in de buurt van een schip, dat ter hoogte van Esbjerg voer. op een plaats waar zeker reeds zeven a acht honderd schepen waren gepas seerd. Van de vroege morgen tot de late avond zgn gedurende de zomermaanden (want mij nenvegen is ook seizoenwerk) de mynenvergers bezig de Europese wateren te zuiveren met dc tergend langzame vaart van 8 myi per uur. De gehele operatie zal, dat is ten minste do bedoeling, in De cember 1918 klaar zgn en twaalf maanden later zal dan ook het plaatseiyk werk zyn voltooid. Demgnen die dan nog achtcrbiyven, worden rus tig aan hun lot overstate» tot ^teryea."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 17