VEILIGHEIDSRAAD LAAT INDONESIËRS TOE Vacantiepret der Prinsesjes wordt soms bedorven UIT DE PROVINCIE Zeenwsch-Vlaanderen Ze8uw«?jmppers Schouwen en Duiveland Verwalter van een Joodse zaak Republiek wijst Amerikaanse bemiddeling af. In do Veiligheid-mud l« Dins dagavond en langdurig juri disch debat gehouden over de vraag of de Republikeinse de legate zou worden toegelaten tot de besprekingen over de Indonesische kwestie. Mr. van Kieffena maakte groot bezwaar tegen deze toe lating op grond van het feit, dat ae Republibliek geen sou- vereine staat ia. Nederland heeft slechta het feitelijke ge zag van de Republiek erkend maar geen erkennning de jure doen volgen. Toelating van de Republiek zou betekenen, dat voortaan elke staat zou wor den toegelaten, die zichzelf ais souverein zou opwerpen. Mr. v. Kieffena haalde ter illustratie van zijn betoog een brief aan van Soekamo aan de Amerikaanse regering, waarin wordt verklaard: De Indonesi sche regering erkent, dat Ne derland tijdens de overgangs periode de souvereinitclt en net uiteindelijk gezag in Indo nesië zal behouden. De meeste afgevaardig den van de Veiligheidsraad konden de juridische be zwaren van rar. v. Klef- fens niet ondersteunen. Met acht stemmen vóór en ilrle tegen werd besloten tot toelating van de Indo nesische afgevaardigden. Tegen stemden Groot-Brit- tannie, België en Frankrijk. De Ver. Staten beschouwen de toelating niet als een indirecte erkenning van de souvereini- telt van de Republiek. Amerika behoudt zich zijn standpunt in deze kwestie voor. BEMIDDELING AFGEWEZEN. Volgens Antara is na een be spreking met Walter Foote Dinsdagmorgen het antwoord van de Republikeinse regering verzonden op het Amerikaanse bemiddelingsaanbod. In welingelichte republikein se kringen te Batavia geeft men te verstaan, dat het ant woord van do republikeinse re gering een waardering van het Amerikaanse aanbod bevat, doch tevens de verklaring, dat het vroegere verzoek aan de Veiligheidsraad en de aanvaar ding van het Australische aan bod niet to niet kunnen wor den gedaan. CHINEES PROTEST. Dc Ver. van de Chinese ju risten te Batavia heeft aan de Chinese delegatie van de Vei ligheidsraad een telegram ge stuurd, waarin zij verklaart, dat de tot dusver door de Chi nese delegatie aangenomen Gedwongen Zondagsdienst voor autobussen. Door het Tweede Kamerlid, dc heer van Dis, zfln aan de minister van Verkeer en Wa terstaat. de volgende vragen schriftelijk gesteld: lo. Heeft de minister er ken nis van genomen, dat de Ve- luwse autobusdienst, welke tot voor korte tijd op Zondag geen diensten verrichtte, onlangs op bevel der Rijksverkeersinspec tie genoodzaakt is, om op ge noemde dag autobussen te laten rijden? 2o. Is het dc minister be kend, dat dit rijden der auto bussen op genoemde dag bij een zeer groot deel der Veluw- se bevolking, alsmedo by ge meentebesturen uit dat gebied en ook onder het personeel zeer grote ontstemming heeft verwekt? 3o. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waar door aan de bctreffxde Zon dagsdiensten zo spoedig moge lijk een einde wordt gemaakt? (Ingezonden mededeling) %/ttS£RTH£/f (Ingezonden mededeling) Heren-sportriemen. Ja, ook hierin hebben wij een uitgebreide sortering, in fijn box- en tuig-rundleder. Wij hebben leze pracht rie men met schuif en gewone gesp, beide van prima metaal. En de prijs? Ach U weet het, voor slechts 2.50 koopt U een onverslij tbare kwaliteits- riem. Voor de jongens hebben wij ook heel mooio Padvlndersriemen gemaakt van onverslijtbaar leder en hiervan is de prijs slechts S 2.35. Zo juist ontvangen keurige Horlogeband-riemen gemaakt van zuiver naturel rundleder en onverslijtbaar, voor slechts 1.45. Dus ook voor alle sportrie men gaat U naar JO F1BBE, Gissingen Middelburg. houding van passiviteit in het voordeel ls van de republiek. In plaats van te werken voor do werkelijke vrijheid, oefent de zogenaamde republiek een terreur uit, speciaal tegen de Chinese bevolking, welke veel moeilijker te verdragen is dan de Japanse bezetting. De vereniging doet een be roep op de Chinese delegatie om stappen te ondernemen tot het doen uitstellen van de be handeling der Indonesische kwestie In de Veiligheidsraad, totdat een vertegenwoordiger van de Chinese gemeenschap zal zijn aangekomen. Voorts wordt een beroep gedaan op de delegatie om het vetorecht te gebruiken voor het doen afvoe ren van de kwestie van de agenda. SJAHRIRS VERKLARINGEN. Naar aanleiding van uitla tingen van Sjahrir als zouden do Nederlandse troepen tijdens de politionele actie gebruik hebben gemaakt van vlammen werpers, verneemt het A.N.P. van de meest bevoegde z$jde het navolgende: Sjahrir vertrok reeds voor het inzetten van de actie naar het buitenland en had sindsdien geen rechtstreeks contact meer met de republikeinse regering, zodat hij zijn gegevens slechts uit de vrij verwarde persberich ten kan hebben geput Er zijn geen vlammenwer pers door de Nederlandse troe pen gebruikt, noch is op bur gers geschoten zelfs niet „in gescheurde republikeinse uni formen gekleedevenmin is gevuurd op soldaten, die zich overgaven. REPUBLIKEINSE ORDERS. By activiteit in de buurt van Padang troffen de Nederlan ders op Indonesiërs schriftelij ke orders aan, welke nog op 8 Augustus in Fort de Koek wa ren uitgegeven, alsmede lh'sten met namen van pro-Nederland se Indonesiërs, die gevangen genomen zouden moeten wor den. RONDE TAFEL VOOR DE WEST. Conferentie in de tweede helft van September. Ter nadere uitwerking van de beginselen aangekondigd in deo Koninklijke rede van De cember 1942 en in aansluiting op het staatkundig program ma als vervat in de overeen komst van Linggadjati, heeft de Nederlandse regering be sloten omstreeks de tweede helft van December van dit jaar, een ronde tafel-confe rentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers van Su riname, de Nederlandse Antil len en Nederland, teneinde gezamenlijk overleg te plegen over de verhouding in het nieuwe staatsbestel tussen de ze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeeenschappelijk secreta riaat ingesteld. ZE KONDEN HET ER VOOR DOEN. De belde boksers Bep van Klaveren en Luc van Dam, die Zondag in het Rotterdamse stadion om het kampioenschap van Nederland boksten, hebben daarmee elk niet minder dan 7500 ver diend. Extra-bon voor versnaperingen. VOOR KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van de ver- Jaardag van H. SL de Konin gin zal voor alle leeftijdsgroe pen een extra bon voor 100 gram versnaperingen worden aangewezen. Deze bon geeft ook recht op het naar keuze aankopen van 100 gram sui ker of 200 gram jam in plaats van versnaperingen. Behalve deze algemene ex tra-verstrekking zullen voor de viering van deze dag geen bijzondere toewijzingen kunnen geschieden. Half millioen aan juwelen zoek. K.L.M.-POSTZAK OPEN GESNEDEN. Op geheimzinnige wijze ls zending juwelen ter waarde van een half millioen gulden op 't K.L.."VL-traject Amsterdam- Karachi verdwenen, zo meldt do Volkskrant. De zending juwelen was uit België afkomstig eu werd aan getekend naar Amsterdam ver zonden, waar de ILL.M. voor verder vervoer naar Karachi zorg zou dragen. Op het mailkantoor te Am sterdam werden geen onregel matigheden ontdekt met de zak. In Karachi was de zak echter opengesneden en de in houd verdwenen. De Amsterdamse recherche tracht met koortsachtige haast te ontdekken op welk traject de diefstal werd gepleegd. Er is geen enkele aanwijzing die de politie een bepaald spoor kan geven en men vreest dat de zending niet meer te ach terhalen is. Staking bij hoogovens. Maandagmiddag heeft een zo groot percentage der bijna 500 arbeiders van de twee af delingen hoogovens der Kon. Nederlandse hoogovens en staalfabrieken N.V. te IJmui- den het werk neergelegd, dat ook voor de overigen de voort zetting van de arbeid nutteloos was. Dientengevolge staat thans het werk in het hart van het bedrtff stiL Sinds enige tijd al heerste onder de arbeiders der twee af delingen hoogovens enige on rust over de voorlopige rege ling voor invoering van een tariefloon. Palestina-debat in het Lagerhuis. Op verzoek van de oppositie ls in het Britse Lagerhuis de kwestie Palestina ter sprake gekomen. De conservatief tfackeson vond het tijd wor den, dat de gematigde Joden in Palestina hun betuigingen van deelneming in daden om zetten. Intussen zijn door ver- zetshandelingen in totaal 79 Britse militairen gedood en 180 gewond. Politie en bur ners meegerekend komt men ;ot ongeveer 400 doden en ge wonden onder de Engelsen. Voor een deel is de regering hiervoor verantwoordelijk, daar beloften aan de Joodse gemeenschap niet zijn nageko men. Creech Jones, de minister van koloniën, zeide het te be treuren, dat het Joods bureau niet actief met de Britten sa menwerkt. De toestand is ern stig en uiterst moeilijk, doch de Britten zullen alles doen wat in de huidige omstandig heden nodig wordt geoordeeld om het kwaad uit te roeien en orde en recht te herstellen. Hinderlijke belangstelling van het publiek. Zo dikwyls is de wens ge uit de prinsesjes „gewoon" in het publiek te mogen zien, een wijze, die door hun ouders ten volle wordt begrepen. Tel kens wordt geprobeerd onze prinsesjes onder het publiek te brengen, maar steeds weer is het juist dit publiek, dat door zijn gedrag elk plezier bederft MISLUKT UITSTAPJE Maandag hadden de prin sesjes thuis in Soestdijk een heerlijk vacantieplan ge maakt Zij wilden in Katwijk .in zee gaan zwemmen, een fort bouwen en picniccen op het strand. Aanvankelijk ging alles goed. Zij hoorden bij de grote badgastenfamilie, totdat elk plezier totaal be dorven werd door het hinder lijk gedrang van het publiek. Tenslotte vroeg H.K.H. Prinses Juliana de mensen persoonlijk, te willen door lopen. Doch zelfs toen luis terde men niet Het publiek drong op, de prinsesjes in het water nauwelijks 'n me ter ruimte latend. Het bleek onmogelijk op deze manier langer aan zee te blijven. Zo kwam het dat Prinses Beatrix de verzuchting slaakte: „Wij kunnen ook nooit eens een prettige va- cantiedag hebben". Is dat nu'nodig? Kan men niet meehelpen een zo be grijpelijke wens te vervullen? De prinselijke familie wil graag in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augus tus zijn de prinsesjes met hun ouders in Huis ten Bosch. Het prinselijk paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de prinses jes in het publiek te brengen. Van de wijze waarop men toont begrip te hebben voor de vurige.wens van de prin selijke ouders hun kinderen ter wille van hen zelf, m> rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. Boodschap van Koningin aan Michigan. H. M. de Koningin heeft een boodschap gezonden aan de stad Holland in Michigan. Daarin spreekt zij de hoop uit, dat Holland en de andere ste den en gemeenten in het Mid denwesten, die een eeuw gele den door Nederlandse pioniers gesticht zjjn, mogen groeien en bloeien door de moed de geest van de stichters. Gift voor »,Nieuw-Walcheren". De Stichting Nieuw Walche ren heeft uit het Bosfonds van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Ne derland een bedrag van 500 ontvangen ten behoeve van de herbeplanting van het eiland Walcheren. De Koningin schenkt herten aan Groede. Opnieuw heeft H. M. de Ko ningin blijk gegeven de West- Zeeuws Vlamingen op elk ge bied zoveel mogelijk te willen helpen. Nauwelijks heeft het gemeentebestuur van Groede bericht ontvangen, dat de plan nen voor de aanleg van een hertenkamp in de duinen van Groede door alle betrokken in stanties zijn goedgekeurd, of het kreeg reeds bericht, dat H. M. de Koningin bereid ls voor dit doel 8 jonge herten aan de gemeente aan te bieden. In totaal zijn thans voor dit kamp acht jonge herten toege zegd, te weten door H. M. de Koningin 3, door de Nederland se Ambassadeur te Brussel 2, door de gemeente Steenwijk 2 en door de gemeente Dordrecht Het ligt in de bedoeling, dat met de aanleg van het kamp in het a.s. najaar zal worden begonnen. De herten, die uit de Konink lijke bossen komen, zijn reeds gevangen en zullen begin Sep- :ember naar Groede vervoerd worden. Daar het hertenkamp eerst in het voorjaar 1948 ge reed komt zal voor deze her ten eerst een tijdelijk verblijf moeten worden ingericht. Kerknieuws GEREF. KERKEN (Art. 81 K.O.) Aangenomen naar Langerak cand. H. Amelink Jr. te De Bilt, die bedankte voor Mid delburg, Goes en Terneuzen. Beroepen te Haarlemmer- meer-O.Z. (2e maal), J. Mees ter te Brouwershaven. Ere-doctoraat voor mr. van Kleffens. Dr. L J. Lubbers, president van Hope college, heeft mede gedeeld, dat de raad van cura toren besloten heeft het ere doctoraat in de rechten aan mr. van Kleffens, de Ned. am bassadeur in de V. S., te ver lenen. Doodstraf geëist tegen Petkov. Tegen Nikola Petkov, de lei der van dft' Bulgaarse Boeren partij, is onder beschuldiging van het voorbereiden van een apende opstand heden de doodstraf geëist. Geen overeenstemming over Balkan-kwestie. De, voorzitter van de sub commissie van de Veiligheids raad, welke was benoemd om een compromis te vinden ten aanzien van de toekomstige actie der V. N. op de Balkan, heeft men de raad medege deeld, dat men in het geheel jeen oplossing heeft kunnen jereiken. AMERIKAANS DREIGEMENT. De V. S. lieten de Raad la ter weten, dat de V. S. gereed waren om andere maatregelen te nemen om Griekenland „te beschermen", indien actie van de Raad door het veto van de Sowjet-Unle zou worden ver ijdeld. Westkappels Dameskoor naar Ostende. Het Westkappels dameskoor zal, op uitnodiging van het ge meentebestuur van Vlissingen, a.s. Zaterdag een bezoek aan Ostende brengen. O.Lv. de dirigent, de heer P. de Rooy, zal dan 'n concert worden gegeven. Het programma yoor „Vlissingen". Volgens de Sportkroniek luidt het programma voor de Zeeuwse eerste klasser Vlis singen voor de eerste helft van de nieuwe competitie als volgt: 14 Sept. Vlissingen M.V.V.; 28 Sept. Limburgia Vlissingen; 5 Oct. Vlissingen V.V.V.; 12 Oct. Bleyerheide Vlissingen; 19 Oct. Vlissin genN.A.C.; 2 Nov. Vlissin gen—N.O.A.D.; 9 Nov. Hel- mondiaVlissingen; 16 Nov. VlissingenSportclub Emma; 23 Nov. P.S.V.Vlissingen; 7 Dec. BrabantiaVlissingen. N.V. Ned. Mij. voor oesterteelt. Aan het verslag van de N. V. Ned. Mij. voor Oesterteelt Yerseke, over het boekjaar 19461947 ontlenen wy Verschillende omstandighe den hebben, verhinderd dat ditmaal het winstcijfer van het vorig boekjaar gehaald kon worden, in de eerste plaats de verlaging van de ex portprijzen met gemiddeld 20 In de afgelopen campagne werden uit Zeeland totaal ruim 13 y2 millioen oesters verzon den of pim. 1 millioen stuks minder dan in de verzendpe- riode 1945—'46. De vooruitzichten voor het a.s. seizoen ziin in zoverre gunstig, dat België en Enge land weer aan de markt zul len komen. De handel in schaaldieren, waarover in het vorig verslag melding werd gemaakt, ont wikkelt zich in bevredigende zin. Het boekjaar sluit met een voordelig saldo van 41030. Voorgesteld wordt een divi dend van 40 Groede NOODVOORZIENING VOOR OUDEN VAN DAGEN. De Commissie Noodvoorzie ning Ouden van Dagen te Groede, zond aan Z.E. de Mi nister van Sociale Zaken, te 's-Gravenhage, een telegram om de minister te danken voor wat hy deed om de nood der ouden van dagen te lenigen. Deze Commisie is als volgt samengesteld: Voorzitter: Burgemeester Everaars; Leden: de heren C. Verschoore, C. A. Salomé, J. J. Vinjé en P. van den Broeke; Secretaris: de heer A. F. Bos- schaart. De heer J. Wagenvoort, le ambtenaar ter secretarie te Groede, is met Ingang van 1 October benoemd te Zalt Bom mel als commies ter secretarie. Maandag is te Oud-Vosse- meer een fancy-fair loterij ge houden waarvoor zeer veel be langstelling was. Bij het examen van de E. N.S.A.I.D. te Breda slaagden voor costumière de dames: A. Gaakeer, L. Neele, C. Struyk, C. Eerland en voor lingerie R. Rooimans, allen te Sstavenisse. Zierikzee ONGEVAL. Maandagmiddag waren er te Zierikzee kinderen aan het zwemmen bjl de ponton van de provinciale boot. Toen de boot wilde aanleggen greep een van de kinderen, 't zoon tje van de heer B. W. Schot, de meerpaal vast, met het ge volg dat zjjn hand bekneld raakte tussen de boot en de paal. Enige vingers van zijn hand werden verbrijzeld. Staven isse TURF VOOR DE WINTER. Voor rekening van de bond van kolenhandelaars „Alge meen Belang" te Stavenisse werd een scheepslading turf aangevoerd, waarvan de be- SS?g{en/eze week aan de leden in de gemeente thuis bezorgd werden. Scherpenisse BIJ HET ZWEMMEN BIJNA VERDRONKEN. Dinsdag, toen het dochtertje iSï u'i te ScherPenisse met enkele vriendinnetjes te Gorenhoek ging zwemmen, geraakte ze, doordat er een sterke ebstroom ging, in te diep water, waardoor ze met de eb werd meegesleurd. Op het hulpgeroep kwamen er gelukkig spoedig enige vissers te hulp, die haar op het droge brachten. De gemeentedokter, dr. Helleman, verleende de eerste hulp en bracht haar thuis. Tribunaal Zierikzee Om een baantje. Voetbalschandaal in Tsjecho-Slowakije. Maandag is te Praag een groot voetbal-schandaal bekend jeworden. De club Kladno ileek zo meldt United Press namelijk voor een wedstrijd tegen Bata Ziin in het voor jaar steekpenningen te hebben aangenomen. Beide verenigin gen zjjn door de bond van de nationale cpmpetitie uitgeslo ten. Bovendien mag Kladno ge durende de ereste vier weken niet in de divisie-competitie uitkomen. De manager en de aanvoer der van Kladno werden voor het leven geschorst. Zeven an deren die in deze affaire be trokken waren werden voor de tfld van vier jaar geschorst. Ruhr-conferentie in Washington begonnen. De Engels-Amerikaanse con ferentie over de steenkoolpro ductie van het Ruhrgebied is Dinsdagmiddag te Washington geopend. De leiders der beide delega ties, Sir William Strang (En geland) en Willard Thorp (V. S.) verklaarden, dat zij het „volkomen eens" waren over de omvang der technische be sprekingen ter verhoging van de Duitse steenkoolproductie tot meer dan 300.000 ton per maand. Sprinkhanenplaag in Z.W. Frankrijk. In Z. W. Frankrijk bedreigt een grote sprinkhanenplaag ae oogst. Met vlammenwerpers wordt het ongedierte bestreden, zon der dat men er tot nu toe in geslaagd is resultaten te behalen. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN. Het tribunaal te Goes deed Woensdag uitspraak in de vol gende zaken: A. den Engelsman, café houder te Axel, 44 j. werd met ten dele wijziging van het von nis van de tweede Kamer ver oordeeld tot 170 dagen interne ring, tot 20 Jan. 1948, onder toezichtstelling èn verplichting tot het verrichten van landar beid. J. A. Schieman, 36 j., manu- facturier te Axel, die door de tweede kamer 8 jaar interne ring was opgelegd, zag dit ver minderd tot 4 jaar; J. den Hollander, 48 j., land bouwer Waterlandkerkje, wien in eerste instantie 2% jaar in ternering was opgelegd kreeg nu jaar voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en verbeurd verklaring van f 1000 in plaats van f 5000. K. H. de Koeyer, 50 j., land bouwer te Terneuzen kreeg wederom 1% internering, doch geen verbeurdverklaring van meubels enz. In alle zaken werd bovendien ontzetting van rechten opge legd. J. P. Blom, brutaal en berucht. VOOR HET ARNHEMS TRIBUNAAL. Voor Uw optreden zowel in Goes als in Velp is maar één .woord te vinden: Terreur. Het waren harde woorden, die de voorzitter van de 6e Kamer van het tribunaal te Arnhem van over de groene tafel aan de verdachte J. P. Blom toevoeg de, tijdens de bezetting een be ruchte figuur in Goes. En Blom kauwde slechts zijn kauwgum, glimlachte een tik je arrogant en liet deze houding eerst varen toen de verdediger er van afzag om de juistheid der beschuldiging in twijfel te trekken en er zich toe bepaalde de psyche en huishoudelijke omstandigheden van deze man bloot te leggen. De tenlastelegging was lang en het aantal getuigen groot. O.a. verscheen als getuige voor de balie de eigenaar van het hotel „de Korenbeurs". Hij had tijdens de bezetting een schil derij van H. M. de Koningin in zijn hal hangen. Blom, die met zjjn Duitse meesters de Koren beurs nu en dein bezocht, sprak op zekere dag de hotelhouder aan en zei: Hang dat rot wijf toch op. Een paar dagen later kwa men de Duitsers en haalden het schilderij van de muur. Nu zit Blom hier en moeten wij beslissen wat wij met hem zullen doen, zei de voorzitter van het Tribunaal. Ophangen, adviseerde een der getuigen. En wat vind je er zelf van, werd aan Blom gevraagd. Blom kauwde en zweeg. Wat heeft U ermee verdiend, was een volgende vraag. Een hoop ellende, antwoord de Blom te vlug. Tenslotte wijdde de voorzit ter uit over de brutaliteit van Blom. die in Dec. vorig jaar een brief had geschreven aan de minister van Justitie, waar in hij protesteerde tegen zfln internering en de bijzondere rechtsDleging hekelde. Op 12 Aug. zal het Tribunaal 1 uitspraak doen. Als eerste verscheen Dins dag voor het Tribunaal te Zierikzee J. B. Tilleman de Bres uit Den Haag, die in ver zet was gekomen tegen zijn veroordeling, namelijk voor waardelijke bulten vervolging stelling met ontzegging van het recht gedurende 10 jaar ambten te bekleden of als raadsman op te treden. Hij was in 1941 toegetreden tot de N.S.B. als sympathise rend lid en ook lid geworden van „Rechtsfront". In een brief aan Dekker had hij nat. soc. uitlatingen gedaan en on dertekend met „HouZee". Hij had contact gezocht met Van Genechten om een baan tje te krijgen. Hij was tenslot te werkzaam geweest bij de distributiedienst in Hengelo, waar hjj bij de uitreiking der bonkaarten onderduikers ge holpen zou hebben. Hij trad zelf als verdediger op. Hij wees op zijn hulp aan onderduikers en vroeg onvoor waardelijke buiten vervolging stelling. H. W. Geelhoed uit Schud- debeurs had in de functie van controleur der C.C.D. huis zoeking gedaan in een mossel- loods te Bruinisse en een ra diotoestel van De Ronde in beslag genomen. Bovendien had hij, samen met de ongun stig bekend staande wacht meester Roose, een oliepers in beslag genomen. Verdachte vroeg met het oog op zijn po sitie vrijspraak. Zyn chef gaf op een vraag van de voorzit ter te kennen, dat Geelhoed een goed vaderlander was ge weest. H. van Toledo uit Haamste de had aan de directeur van het bijkantoor Zierikzee van het Gewestelijk Arbeidsbureau een briaf geschreven waarin hij verzocht te bevorderen dat A. Padmos naar Duitsland ge zonden werd. Uit het verhoor bleek, dat dit een zeer per soonlijke zaak betrof, daar de dochter van beschuldigde om gang had met Padmos. De verdediger, mr. Adri- mse, betoogde, dat het voor zijn cliënt erg pijnlijk moet zijn hier in het openbaar in tieme familieaangelegenheden te behandelen. Het is niet ztjn bedoeling geweest Padmos bij de Duitsers in discrediet te brengen. Verdachte heeft niet bewust gehandeld tegen de be langen van het Nederlandse volk en de verdediger vroeg dan ook vervallen verklaring van de beschuldiging. A. Waterman uit Waarde was niet alleen lid der N.S.B. geweest maar trad op als ver walter van een Joodse zaak te Arnhem. Dat hij met de Duit sers om zou hebben gegaan, ontkende hij. Wel had hij in kwartiering gehad. Hij had voor de eigenaar van de Jood se zaak alles gedaan wat hij kon. Wekelijks had hij op zijn onderduik-adres 50 laten brengen en op verzoek van de eigenaar, met wie hij op goe de voet stond, was hij de zaak blijven drijven. De verdediger, mr. Adriaan- se, betoogde dat het enige wat Waterman verweten kan wor den het lidmaatschap der N. S. B. is. In eerste instantie werd hij o.m. ontzegd uit het recht gedurende 5 jaar op te treden als commissionnair. Ver dediger vroeg dit te laten ver vallen om Waterman niet in de middelen van bestaan te treffen. J. K. A. Molema te Zierik zee was lid geweest der N.S. B.. groepsleider van de groep Hulst en ijverig propagandist. Hij was kring-organisator voor Schouwen-Duiveland en lid van de neven organisaties der N.S.B. Hij nam deel aan de V-actie en had de station chef van Hulst beschuldigd uit politieke haat de trein vroeger te laten vertrekken, zodat enkele N.S.B.-ors niet meer mee konden. De brochu re „Ons kind in gevaar" had hij door gezonden naar Jan Dekker met de opmerking, dat J. Knuit, deze brochure verspreidde. Naar Knuit werd toen een onderzoek ingesteld. De verdediger, mr. Adriaan* se, wees er op, dat beschul digde geen gemene streken heeft uitgehaald. Hy heeft zelfs enkele mensen zeer goe de diensten Fanny Blankers sportphenomeen. De Franse pers is goed te spreken over de da- meswedstrjjd Frankryk- Nederland te Straats burg, die door „France Soir" 'n „model-ontmoe ting" wordt genoemd. Men is tevreden over de Ï)restaties der eigen ath- eten en zwaait lof toe aan de Nederlandse da mes, speciaal aan mevr. Blankers-Koen en mej. Koudqs. „Twee Neder landse dames hebben der tien Frangaises versla gen", zegt „Paris Pres- se", en wy'st er dan op dat Fanny Blankers- Koen met drie overwin ningen voor 15 van de 51 punten gezorgd heeft, wélke de Nederlandse ploeg in totaal behaalde. Het blad „De Soir" noemt haar een wezenlijk phenomeen van de sport en zegt, dat de vrouwe lijke athletiek nooit eer der een zo alzijdig ont wikkeld athlete gekend heeft. Steun aan N.S.B. uit Indië viel tegen. De Minister van Justitie heeft ten vervolge op de beant woording van vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Donker, betreffende de her* komst van de propagandagel- den der N.S.B. o.m. geant woord, dat de jaarlijkse steun der Indische N.S.B. aan de Nederlandse heel wat minder blijkt te hebben bedragen dan het destijds onder de grootste reserve genóemde bedrag van een half millioen. De hoofdbron van inkomsten van de Indische N.S.B. bestond uit de vaste contributies van leden en donateurs, alsmede uit de meestal heimelijk geïnde be dragen van sympathiserenden. Hoezeer de financiële steun van Indië aan do Nederlandse leiding ter harte ging, blijkt wel uit het feit, dat Mussert persoonlijk aan het gewestelijk kwartier te Bandoeng en in 1938 aan dat te Medan ver antwoording over de financiële* en regelmatige overmaking der bijdragen vorderde. De naar Nederland gezonden geldsbedragen liepen van 1937 af te zamen met het ledental terug. Zij bedroegen in totaal over 1937 89.382.49, 1938 40.510, 1939 23.408.15, en Jan. t.m. April 1940 8.227.37. Het vermoeden bestaat, dat naast deze bedragen nog door particulieren sommen werden geschonken. Hieromtrent zijn echter geen gegevens verkre gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14