VEILIGHEIDSRAAD LAAT INDONESIËRS TOE Vacantiepret der Prinsesjes wordt soms bedorven UIT DE PROVINCIE Zuid-Beveland Noord-Bereland ZeeuwQnippers Walchertje en de Weerwolf een succes! Republiek wijst Amerikaanse bemiddeling af. In de Veiligheidsraad is Dins dagavond een langdurig juri disch debat gehouden over de vraag of de Republikeinse de legatie zou worden toegelaten tot de besprekingen over de Indonesische kwestie. Mr. van Kleffens maakte groot bezwaar tegen deze toe lating op grond van het feit, dat de Repubiibliek geen sou- vereine staat is. Nederland heeft slechts het feitelijke ge zag van de Republiek erkend maar geen erkennning de jure doen volgen. Toelating van de Republiek zou betekenen, dat voortaan clko staat zou wor den toegelaten, dio zichzelf als aouverem zou opwerpen. Mr. v. Kleffens haalde ter illustratie van zijn betoog een brief aan van Soekarno aan de Amerikaanse regering, waarin wordt verklaard: De Indonesi sche regering erkent, dat Ne derland tijdens de overgangs periode de souvereiniteit en het uiteindelijk gezag In Indo nesië zal behouden. De meeste afgevaardig den van de Veiligheidsraad konden de juridische be zwaren van mr. v. Klef fens niet ondersteunen. Met acht stemmen vóór en drie tegen werd besloten tot toelating van de Indo nesische afgevaardigden. Tegen stemden Groot-Brit- tannic, België en Frankrijk. De Ver. Staten beschouwen de toelating niet als een indirecte erkenning van de souvereini teit van de Republiek. Amerika behoudt zich zyn standpunt in deze kwestie voor. BEMIDDELING AFGEWEZEN. Volgens Antara is na een be spreking met Walter Foote Dinsdagmorgen het antwoord van de Republikeinse regering verzonden op het Amerikaanse bemlddclingsaanbod. In welingelichte republikein se kringen te Batavia geeft men te verstaan, dat het ant woord van de republikeinse re gering een waardering van het Amerikaanse aanbod bevat, doch tevens de verklaring, dat het vroegere verzoek aan de Veiligheidsraad en de aanvaar ding van het Australische aan bod niet te niet kunnen wor den gedaan. Dit betekent dus practisch, dat het aanbod in beleefde ter men ls afgewezen. CHINEES PROTEST. De Ver. van de Chinese ju risten te Batavia heeft aan de Chinese delegatie van de Vei ligheidsraad een telegram ge stuurd, waarin zy verklaart, dat de tot dusver door de Chi nese delegatie aangenomen Marktberichten VEILINGSVERENIGING KRABBENDIJKE EN OMSTREKEN. Veilingsbericht van II Aug. '47. Zigeunerin 4162; James Grive 5067; Zomerappcl 35 37; Early 610; Mank's Cod- lin 2818; Clapp's 21—27; Precose de Trevoux 3134; Belle 'd Louvain 4961; R'Cl. 'D Oulllns 1057; Czarpruimen 3561; Washington 42—59; Dubb. Boercwitte 43—53; Pur- 6le Perschore 2036; Dubb. onen B 8—12; Clapp's Favo- rit 34.10 (export). KAPELLE-BIEZELINGE E.O. 11 Augustus 1947. Appelen: Zigeunerin 1765; The Queen 12—20; Early Vic toria 114; Keswick 311; Duchessc d'Oldenburg 848; Guldelingen 15. Peren: Précose de Trevoux 5—31; Clapp's Favorite 733; N.H. SuikerH 8—12; Dr. Jules Guyot 1627; Bon Chretiên William 12; Goudballen 12; Wittebroodspeer 6. Pruimen: Washington 17 70; Czar 14—77; Belle de Louvain 1382; Monseigneur Hative 1477; dubb. Boeren - wltte 9—58; Reine Victoria 25—86; Ontario 29—72; Pur ple Pershore 1118; Jeffer son 26—68; Utility 42—51; Abrikoospruim 2652; Witte Wynpruim 1142; Tonneboers 1827; Reine Claude d'Althan 2442; Princepruimen 14 17; Zaailingpruimen 79%. Diversen: Frambozen 62 337; Bramen 113182; Moer beien 92; Frankonthaler 180; Tomaten 20—22 dubb. Princ. z. draad 2735; Andflvie 4; Uien 14—20; Augurken 5 49; Aardappelen SM9^4, al les per kg. Komkommers 13; Kropsla 8—15; Abrikozen 10; Perziken 720, alles per stuk. VEILINGS VER. ZUID- BEVELAND. Clapps favorite, s. kw. B 31 41, C en D 2931, n. kw. I 26—32, II 2226, fabr. kw. 17—20; Kroet 11—13; Preco se de Trevoux, st. kw. C en D 3234; hulsh. kw. I 28: II 23; fabr. kw. 18; Kroet 7.50; Zi- feuncrin, s. kw. A en B 39 1. C on D 3443, h. kw. I 37 45. II 29; James Greeve 29 41; Cotler. Cash wiek 109.50; Manchs Codlen 2434; Wash ington pruimen 1555; Belles de Louvains 2758; Czar prui men 2157; Dubb. boerenwit- ten 1745; Kerkes pruimen 29 54; Blauwe druiven 140 177; Dubb. princesseb. 3343; Perziken 2917. hquding van passiviteit in het voordeel is van de republiek. In plaats van te werken voor de werkelijke vrijheid, oefent de zogenaamde republiek een terreur uit, speciaal tegen de Chinese bevolking, welke veel moeilijker te verdragen is dan de Japanse bezetting. De vereniging doet een be roep op de Chinese delegatie om stappen te ondernemen tot het doen uitstellen van de be handeling der Indonesische kwestie m de Veiligheidsraad, totdat een vertegenwoordiger van de Chinese gemeenschap zal zijn aangekomen. Voorts wordt een beroep gedaan op de delegatie om het vetorecht te gebruiken voor het doen afvoe ren van de kwestie van de agenda. SJAHRIRS VERKLARINGEN. Naar aanleiding van uitla tingen van Sjahrir als zouden de Nederlandse troepen tijdens de politionele actie gebruik hebben gemaakt van vlammen werpers, verneemt het A.N.P. van de meest bevoegde zijde het navolgende: Sjahrir vertrok reeds voor het inzetten van de actie naar het buitenland en had sindsdien geen rechtstreeks contact meer met de republikeinse regering, zodat hij zijn gegevens slechts uit de vrij verwarde persberich ten kan hebben geput. Er zijn geen vlammenwer pers door de Nederlandse troe pen gebruikt, noch is op bur gers geschoten zelfs niet „in gescheurde republikeinse uni formen gekleed" evenmin is gevuurd op soldaten, die zich overgaven. REPUBLIKEINSE ORDERS. Bij activiteit in de buurt van Padang troffen de Nederlan ders op Indonesiërs schriftelij ke orders aan, welke nog op 8 Augustus in Fort de Koek wa- reri uitgegeven, alsmede lijsten met namen van pro-Nederland se Indonesiërs, die gevangen fenomen zouden moeten wor- en. RONDE TAFEL VOOR DE WEST. Conferentie in de tweede helft van September. Ter nadere uitwerking van de beginselen aangekondigd in deo Koninklijke rede van De cember 1942 en in aansluiting op het staatkundig program ma als vervat in de overeen komst van Linggadjati, heeft de Nederlandse regering be sloten omstreeks de tweede helft van December van dit jaar, een ronde tafel-confe rentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers van Su riname, de Nederlandse Antil len en Nederland, teneinde gezamenlijk overleg te plegen over de verhouding in het nieuwe staatsbestel tussen de ze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeeenschappelijk secreta riaat ingesteld. ZE KONDEN HET ER VOOR DOEN. De beide boksers Bep van Klaveren en Luc van Dam, die Zondag in het Rotterdamse stadion om het kampioenschap van Nederland boksten, hebben daarmee elk niet minder dan 7500 ver diend. Extra-bon voor versnaperingen. VOOR KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. I>L de Konin gin zal voor alle leeftijdsgroe pen een extra bon voor 100 gram versnaperingen worden aangewezen. Deze bon geeft ook recht op het naar keuze aankopen van 100 gram sui ker of 200 gram jam in plaats van versnaperingen. Behalve deze algemene ex tra-verstrekking zullen voor de viering van deze dag geen bijzondere toewijzingen kunnen geschieden. Staking bij hoogovens. Maandagmiddag heeft zo groot percentage der bijna 500 arbeiders van de twee af delingen hoogovens der Kon. Nederlandse hoogovens er staalfabrieken N.V. te IJmui- den het werk neergelegd, dat ook voor de overigen de voort zetting van de arbeid nutteloos was. Dientengevolge staat thans het werk in het hart van het bedrijf stil. Sinds enige tijd al heerste onder de arbeiders der twee af delingen hoogovens enige on rust over de voorlopige rege ling voor invoering van een tanefloon. Sovjet-bestuurders van Duitsland in ongenade. Volgens de Berlynse corres pondent van de News Chroni cle is een „reorganisatie met alle tekenen van een kleine doch betekenisvolle zuivering in de hogere bestuursregionen" van de Russische zóne van Duitsland aan de gang. Volgens de correspondent zouden de adjudanten van de Sowjet-Russische opperbevel hebber, generaal Sokolovsky, zyn voornaamste politieke ad viseur, Semjonof, zijn voor naamste plaatsvervanger, ge neraal Koerotstsjin, en zrjn stafchef, kol.-generaal Drat- win, van hun functie ontheven en naar Moskou ontboden zijn. Verwacht wordt, zo meldt de correspondent, dat de „reorga nisatie" zich zal uitstrekken tot de militaire gewestelijke gouverneurs van de Sowjet- zöne, die bij maarschalk Beria, de Sowjet-minister van binnen landse zaken, in ongenade ge vallen zijn, omdat zy er niet in geslaagd zfln het communisme in Duitsland populair te ma ken. Palestlna-debat In het Lagerhuis. Op verzoek van de oppositie is in het Britse Lagerhuis de kwestie Palestina ter sprake gekomen. De conservatief Mackeson vond het tyd wor den, dat de gematigde Joden in Palestina hun betuigingen van deelneming in daden om zetten. Intussen zijn door ver- ze tshandelingen in totaal 79 Britse militairen gedood en 180 gewond. Politie en bur gers meegerekend komt men tot ongeveer 400 doden en ge wonden onder de Engelsen. Voor een deel is de regering hiervoor verantwoordelijk, daar beloften aan de Joodse gemeenschap niet zijn nageko men. Creech Jones, de minister van koloniën, zeide het te be treuren, dat het Joods bureau niet actief met de Britten sa menwerkt. De toestand is ern stig en uiterst moeilijk, doch de Britten zullen alles doen wat in de huidige omstandig heden nodig wordt geoordeeld om het kwaad uit te roeien en orde en recht te herstellen. Hinderlijke belangstelling van het publiek. Zo dikwyls is de wens ge uit de prinsesjes „gewoon" in het publiek te mogen zien, een wijze, die door hun ouders ten volle wordt begrepen. Tel kens wordt geprobeerd onze prinsesjes onder het publiek te brengen, maar steeds weer is het juist dit publiek, dat door zijn gedrag elk plezier bederft. MISLUKT UITSTAPJE Maandag hadden de prin sesjes thuis in Socstdijk een heerlijk vacantieplan ge maakt. Zij wilden in Katwijk in zee gaan zwemmen, een fort bouwen en picniccen op het strand. Aanvankelijk ging alles goed. Zij hoorden bij de grote badgastenfamilie, totdat elk plezier totaal be derven werd door het hinder lijk gedrang van het publiek. Tenslotte vroeg H.K.H. Prinses Juliana de mensen persoonlijk, te willen door lopen. Doch zelfs toen luis terde men niet. Het publiek drong op, de prinsesjes in het water nauwelijks 'n me ter ruimte latend. Het bleek onmogelijk op deze manier langer aan zee te blijven. Zo kwam het dat Prinses Beatrix de verzuchting slaakte: „Wij kunnen ook nooit eens een prettige va- cantiedag hebben". Is dat nu nodig? Kan men niet meehelpen een zo be grijpelijke wens te vervullen? De prinselijke familie wil graag in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augus tus zijn de prinsesjes met hun ouders in Huis ten Bosch. Het prinselijk paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de prinses jes in het publiek te brengen. Van de wijze waarop men toont begrip te hebben voor de vurige wens van de prin selijke ouders hun kinderen ter wille van hen zelf, m^ rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. Gift voor „Nieuw-Walcheren". De Stichting Nieuw Walche ren heeft uit het Bosfonds van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Ne derland een bedrag van 500 ontvangen ten behoeve van de herbeplanting van het eiland Walcheren. Een schippersinternaat. Naar wij vernemen is de villa „Anfrewi" te Hansweert, het voormalig Belgisch consu laat, verkocht aan de zusters van het Mariaoord alhier. Hierin zal een internaat voor schipperskinderen gevestigd worden. Genoemde villa heeft de laatste jaren veel verschil lende bewoners moeten her bergen en niet altijd van de beste soort. Kort na de bezet ting werd het gebouw in be slag genomen door de Kriegs- marine, en werd hierin geves tigd de staf voor Zeeland. Deze zijn er in gebleven tot aan de bevrijding. Met de be vrijding werd het nogal ern stig beschadigd. Het werd toen weer in beslag genomen door de bijzondere jeugdzorg en heeft het in dien tijd ook heel wat jongens gehuisvest. BEZOEK VAN OPLEIDINGSSCHEPEN. Dinsdagmorgen arriveerden in Middelburg de opleidings schepen Prinses Juliana voor de zeevaart en de Prins Hen drik voor de binnenvaart met deelnemers aan de 23ste va- vantiecursus van het Kon. Onderwijsfonds voor de scheepvaart. Het gezelschap ging van boord en maakte per autobus een uitstapje over Walcheren, waarbij Vlissingen en West- kapelle werden bezichtigd, 's Avonds werd Middelburg bekeken. Hedenmorgen werd een be zoek gebracht aan andere ge deelten van het eiland. In Veere begaf het gezelschap zich weer aan boord, van waar men naar Zijpe voer. De zeer geslaagde varende excursie zal worden besloten met een bezoek aan Gouda en de Kaag. DE FERRYBOOT PRINSES JULIANA. Nieuwe kiel gelegd op „de Schelde". Maandagmiddag ia op de scheepswerf der N.V. Kon. My. „De Schelde" de kiel gelegd voor de ferry-boot „Prinses Ju liana" van de Prov. Stoom bootdiensten. Het gaat hier niet om de bouw van een nieuw schip. Men heeft nl. de resten van ae vroegere ferryboot „Prinses Juliana", die tijdens de oorlog door de Duitsers tot zinken was gebracht in de Buitenha ven van Vlissingen, kunnen lichten. Wat er aan bruikbaar materiaal is overgebleven zal wederom gebruikt worden, waar nodig aangevuld met nieuw materiaal. De kiellegging geschiedde ln tegenwoordigheid van de heer C. Philipse, lid van Ged. Sta ten als wnd. Commissaris der Koningin, dr. B. D. H. Telle- gen, griffier der Staten en de directeur der Prov. Stoom bootdiensten, de heer G. J. de Jonge. Hij had geen gebrek... Eén van de attracties op de Middelburgse ker mis was een apparaat, waarop men de kracht zijner handen kon de monstreren. Een oud boertje sloeg in stilte de prestaties gade. De overmoedige exploitant riep hem toe: Als je 240 kan knijpen, krijg je van mij een tientje! Het boertje grypt het apparaat vast zonder iets te zeggen en knypt rustig 270. De verblufte exploi tant grabbelt, verlegen met zijn figuur, naar geld, waarop het boer tje zich doodleuk om draaiend zegt: „Hout'et mè, 'k geen gebrek." Kerknieuws geref. kerken (Art. 31 k.o.) Aangenomen naar Langerak cand. H. Amelink Jr. te De Bilt, die bedankte voor Mid delburg, Goes en Terneuzen. Boodschap van Koningin aan Michigan. H. M. de Koningin heeft een boodschap gezonden aan de stad Holland in Michigan. Daarin spreekt zfl de hoop uit, dat Holland en de andere ste den en gemeenten in het Mid denwesten. die een eeuw gele den door Nederlandse pioniers gesticht ztjn, mogen groeien en bloeien door de moed en de geest van de stichters. Ere-doctoraat voor mr. van Kleffens. Dr. I. J. Lubbers, president van Hope college, heeft mede gedeeld. dat de raad van cura toren besloten heeft het ere doctoraat in de rechten aan mr. van Kleffens. de Ned. am bassadeur in de V. S., te ver lenen. Doodstraf geëist tegen Petkov. Tegen Nikola Petkov, de lei der van de Bulgaarse Boeren partij, is onder beschuldiging van het voorbereiden van een gewapende opstand heden de doodstraf geëist. Geen overeenstemming over Balkan-kwestie. De voorzitter van de sub commissie van de Veiligheids raad, welke was benoemd om een compromis te vinden ten aanzien van' de toekomstige actie der V. N. op de Balkan, heeft men de raad medege deeld, dat men in het geheel jeen oplossing heeft kunnen jereiken. AMERIKAANS DREIGEMENT. De V. S. lieten de Raad Ia- ter weten, dat de V. S. gereed waren om andere maatregelen te nemen om Griekenland „te beschermen", indien actie van de Raad door het veto van de Sowjet-Unie zou worden ver ijdeld. PAMFLETTEN OP DE JAMBOREE. Op de wereldjamboree te Moisson hebben Hongaarse en Tsjechische padvinders pam fletten verspreid, waarin er by de vrienden in West-Europa op aangedrongèn wordt Oost- Europa met begrip tegemoet te treden en zich te verzetten tegen elke haat-campagne, die nadelig is voor de vrede. De reis van Minister Neher. Minister Neher is naar In donesië vertrokken in verband niet de problemen van weder opbouw en P.T.T. Zoals be kend, vertoefde de heer Neher, als directeur-generaal van de P.T.T., verleden jaar reeds enige tyd aldaar. Vanzelfspre kend zal de heer Neher te vens de luit.-gouverneur-gcne- raal nader informeren over de jongste ontwikkeling inzake de actuele vraagstukken. De Sobsi heeft de arbei ders op Ceylon verzocht geen hulp te bieden aan Ned. sche pen of vliegtuigen, doch de In donesiërs te helpen tegen de „Ned. fascisten". N.V. Ned. Mij. voor oesterteelt. Aan het verslag van de N. V. Ned. Mij. voor Oesterteelt Yerseke, over het boekjaar 19461947 ontlenen wij: Verschillende omstandighe den hebben verhinderd dat ditmaal het winstcijfer van het vorig boekjaar gehaald kon worden, in de eerste plaats de verlaging van de ex portprijzen met gemiddeld 20 In de afgelopen campagne werden uit Zeeland totaal ruim 13 Zi millioen oesters verzon den of plm. 1 millioen stuks minder dan in de verzendpe- riode 1945—'46. De vooruitzichten voor het a.s. seizoen zijn in zoverre gunstig, dat België en Enge land weer aan de markt zul len komen. De handel in schaaldieren, waarover in het vorig verslag melding werd gemaakt, ont wikkelt zich in bevredigende zin. Het boekjaar sluit met een voordelig saldo van 41030. Voorgesteld wordt een divi dend van 40 J. P. Blom, brutaal en berucht. VOOR HET ARNHEMS TRIBUNAAL. Voor Uw optreden zowel in Goes als in Velp is maar één woord te vinden: Terreur. Het waren harde woorden, die de voorzitter van de 6e Kamer van het tribunaal te Arnhem van over de groene tafel aan de verdachte J. P. Blom toevoeg de, tijdens de bezetting een be ruchte figuur in Goes. En Blom kauwde slechts zijn kauwgum, glimlachte een tik je arrogant en liet deze houding eerst varen toen de verdediger er van afzag om de juistheid der beschuldiging in twijfel te trekken en er zich toe bepaalde de psyche en huishoudelijke omstandigheden van deze man bloot te leggen. De tenlastelegging was lang en het aantal getuigen groot. O.a. verscheen als getuige voor de balie de eigenaar van het hotel „de Korenbeurs". Hij had tijdens de bezetting een schil derij van H. M. de Koningin in zijn hal hangen. Blom, die met zijn Duitse meesters de Koren beurs nu en dan bezocht, sprak op zekere dag de hotelhouder aan en zei: Hang dat rot wijf toch op. Een paar dagen later kwa men de Duitsers en haalden het schilderij van de muur. Nu zit Blom hier en moeten wij beslissen wat wij met hem zuilen doen. zei de voorzitter van het Tribunaal. Ophangen, adviseerde een der getuigen. En wat vind je er zelf van, werd aan Blom gevraagd. Blom kauwde en zweeg. Wat heeft U ermee verdiend, was een volgende vraag. Een hoop ellende, antwoord de Blom te vlug. Tenslotte wijdde de voorzit ter uit over de brutaliteit van Blom. die in Dec. vorig jaar een brief had geschreven aan de minister van Justitie, waar in hjj protesteerde tegen zijn internering en de bijzondere rechtspleging hekelde. Op 12 Aug. zal het Tribunaal uitspraak doen. Goes vergadering p. v. 4. a. Dinsdagavond hield de afd. Goes van de P. v. d. A. een buitengewone ledenvergadering ter verkiezing van een afge vaardigde vbor het Indonesisch Congres. Mr. v. Walsum zette het standpunt van het partijbe stuur uiteen en beantwoordde een aantal hem gestelde vra gen. De vergadering sprak daarna unaniem haar vertrou wen uit in het partijbestuur en koos als afgevaardigde de heer J. Harthoom. De afgevaardig de kreeg een vry mandaat. Ellewoutsdijk HANDBOOGSCHIETEN. De zilveren wisselbeker, uit geloofd door wijlen Mevrouw van Hattum, voor de handboog- societeit „Zorgvlied" te Elle woutsdijk werd gewonnen door de heer P. Verheijke. Driewegen DS. FRANSEN WEER THUIS. Na een verblijf van onge veer twee jaar als legerpredi- kant ln Indië, keerde Ds. H. Fransen, voorheen Gerefor meerd predikant te Driewegen- Borssele, in zijn gezin terug. De buurtbewoners hingen ter verwelkoming de vlag uit. Schore Bevestiging en intrede ds. Overgauw. Op Zondag 10 Augustus had in de Ned. Herv. Kerk van Schore en Vlake, de bevesti ging plaats van candidaat G. F. Overgouw. Deze dienst werd geleid door Ds. Godshelp uit Zwijndrecht, die voor deze mor gen als tekst koos l Petrus 1 !3- Na de bevestiging werd de nieuwe leraar door de gemeen te staande toegezongen Ps. 134 vs. 3. In de avonddienst hield Ds. Overgouw zijn intrede en koos hiervoor als tekst Col. 1 12. Daarna werd het woord ge voerd door de heer P. M. Ste- vense als President-Kerkvoogd, door Ds. van Hooft als Ring- collega van de Ring Kruiningen, de heer Balkenende als Wet houder der Gemeente Kapelle, verder spraken twee collega's uit de gemeente Zwijndrecht, terwijl tot slot sprak Ds. Baks van Yerseke als oud-consulent van de Gemeente Schore en Vlake. Beide diensten werden bijge woond door een groot aantal mensen uit de Gemeente Zwijn drecht, de vroegere woon plaats van Ds. Overgouw. Waarde noodwet. De commissie belast met de uitvoering der Noodwet Ou derdomsvoorziening is te Waarde samengesteld uit de heren M. van Fraassen, voor zitter; J. J. Straub. secreta ris; A. Del; J. J. Pieper; M. H. J. Weststrate; H. Schrier Jr. Krabbendijke CONCERT. Zaterdag om 7 uur zullen de muziekverenigingen Con cordia uit Krabbendyke, Ril- landia uit Rilland, E.M.M. uit Kruiningen en Vooruit uit Waarde op de tent in het park te Waarde een concert geven. Wissekerke aanbesteding. Bij de te Wissekerke gehou- den aanbesteding door het be stuur der waterkering van de CaL polders Onrust, Jacoba en Anna-Friso van het aan leggen van betonblokglooiïng en het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1948 der waterkerende en an dere werken aan de waterke rende van voormelde CaL pol ders werd ingeschreven door; L. van Boven, Ellewoutsdyk voor 79900; W. v. d. Berg, Bruinisse 79700; A. War rens, Ossenisse 77800; C. v. d. Klippe, Vlissingen 77777; L. J. Dekker, K. Lucasse en G. Sponselee, Hontenlsse 76834; L. v. d. Klippe, Vlis singen 76777; J. de Oude, Biervliet 74502 en A. C. van Hee, Kamperland 72000. De heer J. de Muynck Mz. te Borssele slaagde te Utrecht voor het examen voor de ver edeling van het timmervak. De heer M. Fr a an je, hulp- sluisknecht te Hansweert, is thans aangesteld als sluis- knecht in vaste dienst. De leden van de Oud-leer- lingen-Bond van de Landbouw- huishoudschool te Ovezande maakten een tochtje naar de Oisterwijkse vennen en naar het Tilburgse Dierenpark. Op de terugreis werd Oudenbosch aangedaan, waar de Basiliek werd bezichtigd en het open luchtspel: „De Vrome Leu gen" werd bijgewoond. Zaterdag 16 Aug. geeft de Harmonie „Euphonia" te Goes een concert in 't „Schut tershof". Maandag maakten de kin deren der O.L. school te Elle woutsdijk per autobus een schoolreisje naar Breda. COÖP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" WA. 11 Augustus 1947. Groenten: Andy vie 2635; Stoksnijbonen 34—78; Stok- princessen 5862; Stamprin- cessen 5367; Rode Kool 12 18; Savoije Kool 2428; Postelein 1325; Rabarber 13; Uien 1025; Koolrapen 11, alles per kg. Bloemkool I 4553; id. II 16—39; id. m 4—27; Plat- glaskomk. IA 19; id. I 17 20; id. H 15—16; id. HI 13? Natuursla I 916; id. II 4 11, alles per stuk. Kroten 49; Peen 1221; beide per bos. Fruit. Pruimen: Washing ton 3066; Czarpruim 18 59; Belle de Louvain 3862; Ontario 3144; Dietrich Ul- horn 54; Witte Wijnpruim 33 39; Prince pruim 2627, alles per kg. Peren: Précose de Trévoux 2131; Clapp's Favourite 26 •36, beide per kg. Appels: Early Victoria 7 11; Keswich 611; Zigeune rin 2542; Appels val en kroet 25, alles per kg. Meloenen: Suiker 50—1.17; Ananas 841.16; Net 36 79, alles per stuk. Druiven: Franken thaler 2.422.45 per kg. Tomaten 1632 per kg. Kasperzik 940 per stuk. Nieuwe aardappelen: Grote 7.10—8.10; Drieling 4.50— 4.60; Kriel 4.805, alles per 100 kg. Volle Middelburgse Schouwburgzaal juichte Wassenaars Jeugdto neel toe. op sóchzelf, en leerlingen van een Wassenaarse balletschool dansen op een wyze, die vol wassenen haar met zouden verbeteren! Goede regie, goede costumes en prima grime ver volmaken het geheel der op voering. De jeugd in de zaal was, zoals gezegd, geestdriftig en het lijdt dan ook geen twn- fel dat de vacantievoorstel- De eerste opvoering in Zee land van Jan Bresser's modern sprookje „Walchertje en de Weerwolf" was te Middelburg een doorslaand succes. Een vrywel tot de laatste plaats gevulde Schouwburgzaal heeft gistermiddag het Wassenaarse Jeugdtoneel van ganser harte toegejuicht en dit enthousias me was verdiend, want wat hier door kinderen gepresteerd werd, verdient alle lof, die maar gebracht kan worden. Laat ons vooropstellen, dat Jan Bresser een inderdaad voor kinderen zeer bruikbaar toneelsprookje heeft geschre ven. Hij heeft zich niet aan experimenten gewaagd, maar laat een vertelster het norma le kader weven, waarin zich dan de taferelen afspelen, die hij ten tonele voert. Fijnzinnig is zijn taal, volwassenen glim lachen nog al eens om de ver borgen stekeligheden, die zyn tekst bevat, maar de kinderen op het toneel en in de zaal aanvaarden ze zonder arg waan, leven mee met de lot gevallen van Nederland tijdens de onderdrukking door de Weerwolf en zijn tegen het ein de diep begaan met het droeve lot van Walchertje, die er in derdaad, om het populair te zeggen, miserabel aan toe is. Gelukkig komen er dan an dere kinderen van Moeder Ne derland, die met gulle hand bomen planten op Walcheren en zo het lieve kind weer de nodige levenslust bezorgen. Zij zingen daarbij het Lied van de jonge Boom, een kunstwerkje lingen, die van Walchertje en de Weerwolf in Goes en Vlissin gen worden gegeven Donder dag en Zaterdag over gebrek aan belangstelling niet te lij den zullen hebben. Voor het begin van de voor stelling heeft de heer G. Ballin- tijn, namens het bestuur van Nieuw Walcheren de Was- sernaarse gasten welkom gehe ten in Zeeland en dank ge bracht aan het bestuur van het Burger-Weeshuis te Vlissingen, dat zo gul onderdak verleent aan de jeugdige toneelartisten en aan de directie van de Stoomtram Walcheren, zonder wier bereidwillige hulp de or ganisatie nauwelijks mogelijk zou zijn geweest. Na afloop van de voorstelling sprak de zelfde spreker woorden van dank tot de Wassenaarse jeugd onder het aanbieden van fraaie rozen aan mevr. L. van' der KnaapVerhagen, in haar persoon het gehele gezelschap en de auteur huldigend. Behalve in Vlissingen en Goes zal „Walchertje en de Weerwolf" nog voor November opgevoerd worden in Amster dam, Rotterdam, Utrecht, en Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6