VEILIGHEIDSRAAD LAAT INDONESIËRS TOE LEZERS SCHRIJVEN.. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN X Vacantiepret der Prinsesjes wordt soms bedorven Zuid-Beveland £)ni nippers Walchertje en de Weerwolf een succes! Republiek wijst Amerikaanse bemiddeling af. In do Veiligheidsraad is Dins dagavond een langdurig juri disch debat gehouden over dc vraag of de Republikeinse de legatie zou worden toegelaten tot de besprekingen over de Indonesische kwestie. Mr. van Kleffons maakte groot bezwaar tegen deze toe lating op grond van het feit, dat do Ropublibliek geen sou- vereine staat is. Nederland heeft slechts het feitelijke ge zag van de Republiek erkend maar geen erkennning de jure doen volgen. Toelating van de Republiek zou betekenen, dat voortaan elke staat zou wor den toegelaten, die zichzelf als souverein zou opwerpen. Mr. v. Kleffens haalde ter illustratie van zijn betoog een brief aan van Soekarno aan de Amerikaanse regering, waarin wordt verklaard: De Indonesi- scho regering erkent, dat Ne derland tijdens de overgangs periode de souvereiniteit en het uiteindelijk gezag in Indo nesië zal behouden. Do meeste afgevaardig den van de Veiligheidsraad konden de juridische be zwaren van nu-, v. Klef fens niet ondersteunen. Met acht stemmen vóór en drie tegen werd besloten tot toelating van de Indo nesische afgevaardigden. Tegen stemden Groot-Brit- tannië. België en Frankrijk. De Ver. Staten beschouwen de toelating niet als een indirecte erkenning van de souvereini teit van de Republiek. Amerika behoudt zich zijn standpunt in deze kwestie voor. BEMIDDELING AFGEWEZEN. Volgens Antara is na een be spreking met Walter Foote Dinsdagmorgen het antwoord van dc Republikeinse regering verzonden op het Amerikaanse bcmiddclingsaanbod. In welingelichte republikein se kringen t© Batavia goeft men tv verstaan, dat het ant woord van de republikeinse re- Sering een waardering van het mcrikaanse aanbod bevat, doch tevens d© verklaring, dat het vroegere verzoek aan de Veiligheidsraad en de aanvaar ding van liet Australische bod niet t© niet kunnen wor den gedaan. Dit betekent dus practised dat het aanbod in beleefd© ter men is afgewezen. CHINEES PROTEST. De Ver. van dc Chinese ju risten te Batavia heeft aan de Chinese delegatie van de Vei ligheidsraad een telegram ge stuurd, waarin zy verklaart, dat de tot dusver door dc Chi nese delegatie aangenomen WEDEROPBOUW. In Uw blad van 5 Augustus, schrijft U over „Breskens pakt aan". Er staat in uw stuk, dat dc mensen daar nieuwe wonin gen in eigendom overnemen, zodat ze weer hun eigen huis terugkrijgen. Maar hier op Waarde is dat anders. Ik ben ook gedupeerd en nu zyn myn woning en werkplaats byna klaar. Als ik de boel dan kan overnemen, zit ik met een hy potheek en moet ik dus rente betalen, terwijl mijn huis vroe ger volledig eigendom was. Op het ogenblik is het zo, dat de aannemer geen geld kan krijgen van de wederopbouw. Men heeft mij beloofd, dat er geld betaald zou worden ln Ja nuari 1947. Nu is het werk klaar, maar er is geen geld afgekomen, hoewel de eerste termijn al betaald had moeten zijn. MIJns inziens biyft een ge dupeerde altijd gedupeerd. C. SCHRIER JZN., Waarde. COÖP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" WA. 11 Augustus 1947. Groenten: Andijvie 2635; Stoksnybonen 3478; Stok- princessen 5S62; Stamprin- cessen 5367; Rode Kool 12 —18; Savoy e Kool 21—28; Postelein 1325; Rabarber 13; Uien 10—25; Koolrapen 11, alles per kg. Bloemkool I 45—53; id. n 16—39; id. m 4—27; Plat- glaskomk. IA 19; ld. I 17 20; id. n 15—16; id. m 13; Natuursla I 916; id. n 4 11, alles per stuk. Kroten 1—9; Peen 12—21; beide per bos. Fruit. Pruimen: Washing ton 3066; Czarpruim 18 59; Belle de Louvain 3862; Ontario 31—44; Dietrich Ul- horn 64; Witte Wijnpruim 33 39; Prince pruim 2627, alles per kg. Peren: Précose de Trévoux 2131; Clapp's Favourite 26 36, beide jaer kg. Appels: Early Victoria 7 11; Keswlch 6—11; Zigeune rin 2542; Appels val en kroet 25. alles per kg. Meloenen: Suiker 501.17; Ananas 84—1.16; Net 36— 79, alles per stuk. Druiven: Frankenthaler 2.42—2.45 per kg. Tomaten 1632 per k; Kasperzik 940 per Nieuwe aardappelen: Grote 7.10—8.10; Drieling 4.50— •1.60; Kriel 4.805, alles per 100 kg. houding van passiviteit in het voordeel ls van de republiek. In plaats van te werken voor do werkeiyke vryheid, oefent de zogenaamde republiek een terreur uit, speciaal tegen de Chinese bevolking, welke veel moeilijker te verdragen is dan de Japanse bezetting. De vereniging doet een be roep op de Chinese delegatie om stappen te ondernemen tot het doen uitstellen van de be handeling der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, totdat een vertegenwoordiger van de Chinese gemeenschap zal zyn aangekomen. Voorts wordt een beroep gedaan op de delegatie om het vetorecht te gebruiken voor het doen afvoe ren van de kwestie van de agenda. SJAHRIRS VERKLARINGEN. Naar aanleiding van uitla tingen van Sjahrir als zouden de Nederlandse troepen tijdens do politionele actie gebruik hebben gemaakt van vlammen werpers, verneemt het A.N.P. van de meest bevoegde zijde het navolgende: Sjahrir vertrok reeds voor het inzetten van dc actie naar het buitenland en had sindsdien geen rechtstreeks contact meer met de republikeinse regering, zodat hij zijn gegevens slechts uit de vrij verwarde persberich ten kan hebben geput. Er zyn geen vlammenwer pers door de Nederlandse troo- pen gebruikt, noch is op bur gers geschoten zelfs niet „in gescheurde republikeinse uni formen gekleed" evenmin is gevuurd op soldaten, die zich overgaven. REPUBLIKEINSE ORDERS. By activiteit in do buurt van Padang troffen de Nederlan ders op Indonesiërs schrifteiy- ko orders aan. welke nog op 8 Augustus in Fort de Koek wa ren uitgegeven, alsmede lijsten met namen van pro-Nederland se Indonesiërs, die gevangen genomen zouden moeten wor den. RONDE TAFEL VOOR DE WEST. Conferentie in de tweede helft van September. Ter nadere uitwerking van de beginselen aangekondigd in deo Koninklijke rede van De cember 1942 en in aansluiting op het staatkundig program ma als vervat in de overeen komst van Linggadjati, heeft de Nederlandse regering be sloten omstreeks de tweede helft van December van dit jaar, een ronde tafel-confe rentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers van Su riname, de Nederlandse Antil len en Nederland, teneinde gezamenlijk overleg te plegen over de verhouding in het nieuwe staatsbestel tussen de ze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeeenschappelijk secreta riaat ingesteld. ZE KONDEN HET ER VOOR DOEN. De beide boksers Bep van Klaveren en Luc van Dam, die Zondag in het Rotterdamse stadion om het kampioenschap van Nederland boksten, hebben daarmee elk niet minder dan 7500 ver diend. Extra-bon voor versnaperingen. VOOR KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van de ver- Jaardag van H. M. de Konin gin zal voor alle leeftijdsgroe pen een extra bon voor 100 gram versnaperingen worden aangewezen. Deze bon geeft ook recht op het naar keuze aankopen van 100 gram sui ker of 200 gram jam in plaats van versnaperingen. Behalve deze algemene ex tra-verstrekking zullen voor de viering van deze dag geen byzondere toewyzingen kunnen geschieden. Staking bij hoogovens. Maandagmiddag heeft een zo groot percentage der byna 500 arbeiders van de twee af delingen hoogovens der Kon. Nederlandse hoogovens en staalfabrieken N.V. te IJmui- den het werk neergelegd, dat ook voor de overigen de voort zetting van de arbeid nutteloos was. Dientengevolge staat thans het werk in het hart van het bedryf stil. Sinds enige tijd al heerste onder de arbeiders der twee af delingen hoogovens enige on rust over de voorlopige rege ling voor Invoering van een tariefloon. Sovjet-bestuurders van Duitsland in ongenade. Volgens de Beriynse corres pondent van de News Chroni cle is een „reorganisatie met alle tekenen van een kleine doch betekenisvolle zuivering in de hogere bestuursregionen" van de Russische zóne van Duitsland aan de gang. Volgens de correspondent zouden de adjudanten van de Sowjet-Russlsche opperbevel hebber, generaal Sokolovsky, zyn voornaamste politieke ad viseur, Semjonof, zyn voor naamste plaatsvervanger, ge neraal Koerotstsjin, en zijn stafchef, kol.-generaal Drat- win, van hun functie ontheven en naar Moskou ontboden zijn. Verwacht wordt, zo meldt de correspondent, dat de „reorga nisatie" zich zal uitstrekken tot de militaire gewestelijke gouverneurs van de Sowjet- zóne, die by maarschalk Beria, de Sowjet-minister van binnen landse zaken, in ongenade ge vallen zhn, omdat zij er niet in geslaagd zijn het communisme in Duitsland populair te ma- Palestlna-debat In het Lagerhuis. Op verzoek van de'oppositie is in het Britse Lagerhuis de kwestie Palestina ter sprake gekomen. De conservatief Mackeson vond het tyd wor den, dat de gematigde Joden in Palestina hun betuigingen van deelneming in daden om zetten. Intussen zijn door ver- zetshandelingen in totaal 79 Britse militairen gedood 180 gewond. Politie en bur gers meegerekend komt men tot ongeveer 400 doden en ge wonden onder de Engelsen. Voor een deel is de regering hiervoor verantwoordelyk, daar beloften aan de Joodse gemeenschap niet zijn nageko men. Creech Jones, de minister van koloniën, zeide het te be treuren, dat het Joods bureau niet actief met de Britten sa menwerkt. De toestand is ern stig en uiterst moeilyk, doch de Britten zullen alles doen wat in de huidige omstandig heden nodig wordt geoordeeld om het kwaad uit te roeien en orde en recht te herstellen. Gift voor „Nieuw-Walcheren". De Stichting Nieuw Walche ren heeft uit het Bosfonds van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Ne derland een bedrag van 500 ontvangen ten behoeve van de herbeplanting van het eiland Walcheren. Een schippersinternaat. Naar wij vernemen is de villa „Anfrewi" te Hansweert, het voormalig Belgisch consu laat, verkocht aan de zusters van het Mariaoord alhier. Hierin zal een internaat voor schipperskinderen gevestigd worden. Genoemde villa heeft de laatste jaren veel verschil lende bewoners moeten her bergen en niet altijd van de beste soort. Kort na de bezet ting werd het gebouw in be slag genomen door de Kriegs- marine, en werd hierin geves tigd de staf voor Zeeland. Deze zijn er in gebleven tot aan de bevrijding. Met de be vrijding werd het nogal ern stig beschadigd. Het werd toen weer in beslag genomen door de bijzondere jeugdzorg en heeft het in dien tijd ook heel wat jongens gehuisvest. BEZOEK VAN OPLEIDINGSSCHEPEN. Dinsdagmorgen arriveerden in Middelburg de opleidings schepen Prinses Juliana voor de zeevaart en de Prins Hen drik voor de binnenvaart met deelnemers aan de 23ste va- vantiecursus van het Kon. Onderwijsfonds voor de scheepvaart. Het gezelschap ging van boord en maakte per autobus een, uitstap je over Walcheren, waarbij Vlissingen en West- kapelle werden bezichtigd, 's Avonds werd Middelburg bekeken. Hedenmorgen werd een be zoek gebracht aan andere ge deelten van het eiland. In Veere begaf het gezelschap zich weer aan boord, van waar men naar Zijpe voer. De zeer geslaagde varende excursie zal worden besloten met een bezoek aan Gouda en de Kaag. DE FERRYBOOT PRINSES JULIANA. Nieuwe kiel gelegd op „de Schelde". Maandagmiddag Is op de scheepswerf der N.V. Kon. My. „De Schelde" de kléi gelegd voor de ferry-boot „Prinses Ju liana" van de Prov. Stoom bootdiensten. Het gaat hier niet om de bouw van een nieuw schip. Men heeft nl. de resten van de vroegere ferryboot „Prinses Juliana", die tydens de oorlog door de Duitsers tot zinken was gebracht in de Buitenha ven van Vlissingen, kunnen lichten. Wat er aan bruikbaar materiaal is overgebleven zal wederom gebruikt worden, waar nodig aangevuld met nieuw materiaal. De kiellegging geschiedde in tegenwoordigheid van de heer C. Philipse, lid van Ged. Sta ten als wnd. Commissaris der Koningin, dr. B. D. H. Telle den, griffier der Staten en de lirecteur der Prov. Stoom bootdiensten, de heer G. J. de Jonge. Kerknieuws GEREF. KERKEN (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Langerak cand. H. Amelink Jr. te De Bilt, die bedankte voor Mid delburg. Goes en Terneuzen. Hij had geen gebrek... Eén van de attracties op de Middelburgse ker mis was een apparaat, waarop men de kracht zijner handen kon de monstreren. Een oud boertje sloeg in stilte de prestaties gade. De overmoedige exploitant riep hem toe: Als je 240 kan knijpen, krijg je van my een tientje! Het boertje grijpt het apparaat vast zonder iets te zeggen en knijpt rustig 270. De verblufte exploi tant grabbelt, verlegen met zyn figuur, naar geld, waarop het boer tje zich doodleuk om draaiend zegt: „Hout'et mè, 'lc geen gebrek." Verse mosselen naar Engeland. Volgende week zullen voor het eerst na de oorlog weer mosselen van Bruinisse naar Engeland worden verzonden. De mosselhandel op Engeland was vóór de Duitse inval van betekenis. Na de oorlog was hij nog niet hervat. Wel wordt op het ogenblik veel handel in geconserveerde mosselen met Engeland gedreven. De export van verse mosselen stuitte op velerlei bezwaren. Het programma voor „Vlissingen". Volgens de Sportkroniek luidt het programma voor de Zeeuwse eerste klasser Vlis singen voor de eerste helft van de nieuwe competitie als volgt: 14 Sept. Vlissingen M.V.V.; 28 Sept. Limburgia Vlissingen; 5 Oct. Vlissingen V.V.V.; 12 Oct. Bleyerheide Vlissingen; 19 Oct. Vlissin genN.A.C.; 2 Nov. Vlissin gen—N.O.A.D.; 9 Nov. Hel- mondiaVlissingen; 16 Nov. VlissingenSportclub Emma; 23 Nov. P.S.V.Vlissingen; 7 Dec. Brabantia—Vlissingen. Hinderlijke belangstelling van het publiek. Zo dikwijls is de wens ge uit de prinsesjes „gewoon" in het publiek te mogen zien, een wijze, die door hun ouders ten volle wordt begrepen. Tel kens wordt geprobeerd onze prinsesjes onder het publiek te brengen, maar steeds weer is het juist dit publiek, dat door zijn gedrag elk plezier bederft. MISLUKT UITSTAPJE Maandag hadden de prin sesjes thuis in Soestdijk een heerlijk vacantieplan ge maakt. Zij wilden in Katwijk zee gaan zwemmen, een fort bouwen en picniccen op het strand. Aanvankelijk ging alles goed. Zij hoorden bij de grote badgastenfamilie, totdat elk plezier totaal be dorven werd door het hinder lijk gedrang van het publiek. Tenslotte vroeg H.K.H. Prinses Juliana de mensen persoonlijk, te willen door lopen. Doch zelfs toen luis terde men niet. Het publick drong op, de prinsesjes in het water nauwelijks 'n me ter ruimte latend. Het bleek onmogelijk op deze manier langer aan zee te blijven. Zo kwam het dat Prinses Beatrix de verzuchting slaakte: „Wij kunnen ook nooit eens een prettige va- cantiedag hebben". Is dat nu nodig? Kan men niet meehelpen een zo be grijpelijke wens te vervullen? De prinselijke familie wil graag in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augus tus zijn de prinsesjes met hun ouders in Huis ten Bosch. Het prinselijk paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de prinses jes in het publiek te brengen. Van de wijze waarop men toont begrip te hebben voor de vurige wens van de prin selijke ouders hun kinderen ter wille van hen zelf, m** rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. Boodschap van Koningin aan Michigan. H. M. de Koningin heeft een boodschap gezonden aan de stad Holland in Michigan. Daarin spreekt zy de hoop uit, dat Holland en de andere ste den en gemeenten in het Mid denwesten, die een eeuw gele den door Nederlandse pioniers gesticht zyn, mogen groeien en bloeien door de moed en de geest van de stichters. Ere-doctoraat voor mr. van Kleffens. Dr. I. J. Lubbers, president van Hope college, heeft mede gedeeld, dat de raad van cura toren besloten heeft het ere doctoraat in de rechten aan mr. van Kleffens. de Ned. am bassadeur in de V. S., te ver lenen. Doodstraf geëist tegen Petkov. Tegen Nikola Petkov, de lei der van de Bulgaarse Boeren partij, is onder beschuldiging van het voorbereiden van een gewapende opstand heden de doodstraf geëist. Geen overeenstemming over Balkan-kwestie. De voorzitter van de sub commissie van de Veiligheids raad, welke was benoemd om een compromis te vinden ten aanzien van de toekomstige actie der V. N. op de Balkan, heeft men de raad medege deeld, dat men in het geheel ;een oplossing heeft kunnen iereiken. A5IERIKAANS DREIGEMENT. De V. S. lieten de Raad la ter weten, dat do V. S. gereed waren om andere maatregelen te nemen om Griekenland „te beschermen", indien actie van de Raad door het veto van de Sow jet-Unie zou worden ver ijdeld. PAMFLETTEN OP DE JAMBOREE. Op de wereldjamboree te Moisson hebben Hongaarse en Tsjechische padvinders pam fletten verspreid, waarin er by de vrienden in West-Europa op aangedrongen wordt Oost- Europa met begrip tegemoet te treden en zien te verzetten tegen elke haat-campagne, die nadelig is voor dc vrede. N.V. Ned. Mij. voor oesterteelt. Aan het verslag van de N. V. Ned. Mij. voor Oesterteelt Yerseke, over het boekjaar 19461947 ontlenen wij: Verschillende omstandighe den hebben verhinderd dat ditmaal het winstcijfer van het vorig boekjaar gehaald kon worden, in de eerste plaats de verlaging van de ex portprijzen met gemiddeld 20 In de afgelopen campagne werden uit Zeeland totaal ruim 1814 millioen oesters verzon den of plm. 1 millioen stuks minder dan in de verzendpe- rlode 1945'46. De vooruitzichten voor het a.s. seizoen zijn in zoverre gunstig, dat België en Enge land weer aan de markt zul len komen. De handel in schaaldieren, waarover in het vorig verslag melding werd gemaakt, ont wikkelt zich in bevredigende zin. Het boekjaar sluit met een voordelig saldo van 41030. Voorgesteld wordt een divi dend van 40 De reis van Minister Neher. Minister Neher is naar In donesië vertrokken in verband met de problemen van weder opbouw en P.T.T. Zoals be kend, vertoefde de heer Neher, als directeur-generaal van de P.T.T., verleden jaar reeds enige tijd aldaar. Vanzelfspre kend zal de heer Neher te vens de luit.-gouverneur-gene- raal nader informeren over de jongste ontwikkeling inzake de actuele vraagstukken. De Sobsi heeft de arbei ders op Ceylon verzocht geen hulp te bieden aan Ned. sche pen of vliegtuigen, doch de In donesiërs te helpen tegen de „Ned. fascisten". J. P. Blom, brutaal en berucht. VOOR HET ARNHEMS TRIBUNAAL. Voor Uw optreden zowel in Goes als in Velp is maar één woord te vinden: Terreur. Het waren harde woorden, die de voorzitter van de 6e Kamer van het tribunaal te Arnhem van over de groene tafel aan de verdachte J. P. Blom toevoeg de, tijdens de bezetting een be ruchte figuur in Goes. En Blom kauwde slechts znn kauwgum, glimlachte een tik je arrogant en liet deze houding eerst varen toen de verdediger er van afzag om de juistheid der beschuldiging in twijfel te trekken en er zich toe bepaalde de psyche en huishoudelyke omstandigheden van deze man bloot te leggen. De tenlastelegging was lang en het aantal getuigen groot. O.a. verscheen als getuige voor de balie de eigenaar van het hotel „de Korenbeurs". Hij had tijdens de bezetting een schil derij van H. M. de Koningin in ziln hal hangen. Blom, die met zijn Duitse meesters de Koren beurs nu en dan bezocht, sprak op zekere dag de hotelhouder aan en zei: Hang dat rot wyf toch op. Een paar dagen later kwa men de Duitsers en haalden het schilderij van de muur. Nu zit Blom hier en moeten wy beslissen wat wij met hem zullen doen, zei de voorzitter van het Tribunaal. Ophangen, adviseerde een der getuigen. En wat vind je er zelf van, werd aan Blom gevraagd. Blom kauwde en zweeg. Wat heeft U ermee verdiend, was een volgende vraag. Een hoop ellende, antwoord de Blom te vlug. Tenslotte wijdde de voorzit ter uit over de brutaliteit van Blom, die in Dec. vorig jaar een brief had geschreven aan de minister van Justitie, waar in hy. protesteerde tegen zyn internering en de bijzondere rechtspleging hekelde. Op 12 Aug. zal het Tribunaal1 uitspraak doen. Vlissingen De Commandodagen. Vlissingen maakt zich op om de Commandodagen te vieren. Zowel in de Walstraat als in de Spuistraat zal een erepoort worden gebouwd. Met de voorbereidingen hier voor is men reeds druk bezig. Ook de lichtmast op het Bet je Wolffplein krijgt een versie ring. En wel in driehoeks- vorm. Drie figuren een commando-soldaat, de Oranje molen en een vliegtuig ieder 3% meter hoog en ver vaardigd door de heer F. Maas, zullen de bevrijding van Vlissingen symboliseren. In de bloembak zullen de vlaggen van de Ver. Naties Worden geplaatst. Zaterdagmorgen om 10 uur zullen de Commandodagen worden ingeluid met een op tocht naar het monument op de landingsplaats. Naast de sportverenigingen zullen de putaties van de Marine, de Mijnopruimingsdienst van de landmacht, de Katholieke pad vinders en de Bond van Buurtverenigingen in de op tocht, die voorafgegaan wordt door de signaalafdeling van „Ons Genoegen", aan de op tocht deelnemen. Bij het mo nument zal een krans worden gelegd. 's Middags zullen, gelijk reeds gemeld, de sportdemon- straties worden gegeven. De filmvertoningen in „Alham- bra" zullen zowel Zaterdag als Zondags gehouden worden van 1.30—3 uur. DE HEER A. OTS OVERLEDEN. Op 51-jarige leeftijd is gis ternacht te Vlissingen plotse ling overleden de heer A. Ots, een van de eigenaren van het Concertgebouw. De teraardebestelling vindt a.s. Vrijdagmiddag om half één plaats. DE SCARBOROUGHWEEK. Maandagavond werd in het Concertgebouw een bijeen komst gehouden van Vlissin- gers, die van 31 Augustus tot 9 September a.s. gastvrijheid verlenen kan één of meer sportmensen uit Scarborough. Nadat de secretaris van de Contact-Commissie het ver loop der Scarboroughweek in het kort had uiteengezet, was er gelegenheid tot vragen stellen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. De huisvestingscommissie zoekt nog steeds logies voor enkele Engelse gasten, zy doet een dringend beroep op de Vlissingse families, zich bij de heer J. de Visser, Coosje Buskenstraat 72, aan te mel den. Distributie-bescheiden zullen worden verstrekt. Ritthem RINGRIJDERIJ. Zaterdag werd te Ritthem de jaarlijkse ringrydery ge- houden. De uitslag luidde: P. Jongepier, le prys. W. J. Cevaal Pz., 2e Abr. Cevaal Iz., 3e; W. Cevaal Jz., 4e; P. de Pagter, Be; A. Bakker, 6e; D. Polderman, 7e; B. Melse, 8e; J. Cevaal Iz., 9e; W. Koo-< le, 10e; L. Pouwer, lie; J. Cevaal Jz., 12e; Dleleman, 13e; J. de Pagter, 14e; W. de Visser, 15e; D. Geschiere, 16e; C. Joziasse, 17e. De eersté wisselbeker (van de heer Ter Haar) werd ge wonnen door W. J. Cevaal Pz., de tweede (van de heer P. Daniëlse, burgemeester) door Abr. Cevaal Iz. en de derde (van de heer J. J. de Meij) door W. Cevaal Jz. Winnaar van de potlepel werd J. de Pagter, terwijl P. Jonge pier de meeste volgringen (7 stuks) reed. Aan het eind dankte de heer Joh. de Visser als voorzitter der Ringrijderijcommissie alle medewerkenden voor het wel slagen van deze dag. Veere DE GARNALENAANVOER. In de week van 4 t.m. 9 Aug. werden te Veere 7862 kg. consumptiegarnalen, 40.995 kg. drogerijgarnalen en 1203 kg. vis aangevoerd. Driewegen DS. FRANSEN WEER THUIS. Na een verblijf van onge veer twee jaar als legerpredi- kant ln Indië, keerde Ds. H. Fransen, voorheen Gerefor meerd predikant te Driewegen- Borssele, in zyn gezin terug. De buurtbewoners hingen ter verwelkoming de vlag uit. Zeeuwse' I Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" te Vlissingen zal Donderdagavond een con* cert geven in de muziektent. Te Amsterdam slaagde voor de acte L.O. Engels dó heer K. de Roorj te Vlissingen. *By het te Breda gehouden vak-examen slaagden voor cos- tumière de dames M. Aarnout- se, M. Reinierse en J. Huisman te Koudekerke en A. v. Ame- rongen, M. Stam en H. Tabak te Vlissingen. Bij de gehouden vak-exa mens te Breda slaagden voor de afdeling lingerie-coupeuse de dames D. Ripke te Vlissin gen, L. Seynesael te Nieuw- vliet. Voor coupeuse slaagde mej. Polderdyk te Souburg. Volle Middelburgse Schouw burgzaal juichte Wassenaars Jeugdto neel toe. De eerste opvoering ln Zee- land van Jan Bresser's modern sprookje „Walchertje en de Weerwolf" was te Middelburg een doorslaand succes. Een vrijwel tot de laatste plaats gevulde Schouwburgzaal heeft gistermiddag het Wassenaarse Jeugdtoneel van ganser harte toegejuicht en dit enthousias me was verdiend, want wat hier door kinderen gepresteerd werd, verdient alle lof, die maar gebracht kan worden. Laat ons vooropstellen, dat Jan Bresser een inderdaad voor kinderen zeer bruikbaar toneelsprookje heeft geschre ven. Hy heeft zich niet aan experimenten gewaagd, maar laat een vertelster het norma le kader weven, waarin zich dan de taferelen afspelen, die hij ten tonele voert. Fijnzinnig is zyn taal, volwassenen glim lachen nog al eens om de ver borgen stekeligheden, die zijn tekst bevat, maar de kinderen op het toneel en in de zaal aanvaarden ze zonder arg waan, leven mee met de lot- fevalien van Nederland tijdens e onderdrukking door de Weerwolf en zyn tegen het ein de diep begaan met het droeve lot van Walchertje, die er in derdaad, om het populair te zeggen, miserabel aan toe is. Gelukkig komen er dan an dere kinderen van Moeder Ne derland, die met gulle hand bomen planten op Walcheren en zo het lieve kind weer de nodige levenslust bezorgen. Zij zingen daarby het Lied van de jonge Boom, een kunstwerkje op zichzelf, en leerlingen van een Wassenaarse balletschool dansen op een wijze, die vol wassenen haar n'et zouden verbeteren! Goede regie, goede costumes en prima grime ver volmaken het geheel der op voering. De jeugd in de zaal was, zoals gezegd, geestdriftig en het ïydt dan ook geen twij fel dat de vacantievoorstel- lingen, die van Walchertje en de Weerwolf in Goes en Vlissin- fen worden gegeven Donder- ag en Zaterdag over gebrek aan belangstelling niet te hj- den zullen hebben. Voor het hegin van de voor stelling heeft de heer G. Ballin- tijn, namens het bestuur van Nieuw Walcheren de Was- sernaarse gasten welkom gehe ten in Zeeland en dank ge bracht aan het bestuur van het Burger-Weeshuis te Vlissingen, dat zo gul onderdak verleent aan de jeugdige toneelartisten en aan de directie van de Stoomtram Walcheren, zonder wier bereidwillige hulp de or ganisatie nauwelyks mogelijk zou zijn geweest. Na afloop van de voorstelling sprak de zelfde spreker woorden van dank tot de Wassenaarse jeugd onder het aanbieden van fraaie rozen aan mevr. L. van der KnaapVerhagen, in haar persoon het gehele gezelschap en de auteur huldigend. Behalve in Vlissingen en Goes zal „Walchertje en de Weerwolf" nog voor November opgevoerd worden' in Amster dam, Rotterdam, Utrecht, en D;:i Heej.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2