PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iipsr: PKUYinülALC tCEUÏÏOE liUUKAni'S^ Het kan veel zuiniger! Vermoordde Vera Herbst Prinses Hermine Mennonieten op Walcheren W. F. A. Het anti-semietisme in Engeland Chinezen beschermd door de Republiek 190e Jaargang - No. 190 Woensdag 13 Aug.1947 Dit blad verschijnt dagelijks, atwprtfntieprijS12 ct per christelijke*feestdagen. Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londense Kaa. 29 tel 3077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel 2475 - Oostburg Gratamastr 3. tel 102 Terneuzen Brouweri.istr .2, PostreJc_nT^930iM»^ Men vraagt ons een oordeel over de World Friendship As sociation en het rumoer der laatste weken over de instel ling. De geschiedenis is bekend. De W.F.A. is na de oorlog in Nederland opgericht door een groepje idealisten. Als onte genzeggelijk schoon doel zweefde deze jongelieden voor ogen het systeem van interna tionale uitwisselingsreizen voor jeugdige personen. Hun opzet slaagde. De W.F.A. heeft uitstekend werk verricht maar de tijdsomstandigheden hebben een funeste uitwerking gehad. In de eerste plaats was de reislust, vooral ten opzichte van het buitenland, na de be vrijding enorm. De normale manier van reizen was verval len, hier opende zich de mo gelijkheid om toch in het bui tenland te komen, zonder door lastige deviezenbepalingen te worden gehinderd. Dit had tot gevolg, dat ontelbaren zich aanmeldden en dat de W.F.A. al na korte tijd niet in staat was de geweldige stroom van gegadigden te verwerken met een organisatie, die nog al di lettantisch in elkaar getim merd was. In de tweede plaats beschik te de W.F.A. noch in Neder land, noch in het buitenland over geschoold, ervaren përso- neel. Waar had dit trouwens tijdens de oorlogsjaren zijn op leiding moeten krijgen? Tus sen de goedwillende idealisten mengden zich personen,, die meer op eigen voordeel, dan op het algemeen belang bedacht waren en de gevolgen bleven niet uit. Het is nu in Engeland spaak gelopen. Daar kwamen Noorse en Nederlandse kinderen aan zonder dat er voor een behoor lijk onderdak gezorgd was. Na een onsmakelijke „veiling" van Nederlandse kinderen kwamen de slachtoffers ten slotte in 'n overigens behoor lijk ingerichte schuilkelder terecht. De Engelse pers be moeide zich met het geval en sloeg alarm en terecht, want de Engelsen zijn befaamd om hun gastvrijheid en die kwam hier in een merkwaardig dag licht te staanBestuursle den bedankten, er bleek een flinke schuld te bestaan, het personeel moest worden ont slagen, kortom de W.F.A. was plotseling in discrediet. Was het in Engeland niet spaak gelopen, dan zou het naar onze overtuiging elders spaak gelopen zijn. De W.F.A. was al te gemakkelijk bij haar organiseren van reizen. Ieder een, die zich aanmeldde, kon in Nederland en daar buiten, een W.F.A. gast krijgen. Men had zich maar aan te melden en kreeg dan iemand, met de toezegging, dat men een vol gend jaar zelf als gast naar het buitenland zou kunnen gaan. Wij hebben destijds-in Zee land gezien hoe dat ging. Er zijn immers Denen te gast geweest hier. In Zeeland dreigde geen gevaar. Iedereen kent hier immers iedereen. Maar wij hebben ons toen toch wel afgevraagd, of we met een gerust hart dochters van zo veertien tot een en twintig jaar naar wereldsteden zouden durven laten gaan, waar ieder een niet iedereen kent en waar de toeristen maar hebben af te wachten, bij wie zij belanden... Er is in Engeland een Ne derlands meisje zoek geweest. Ze kwam weer terecht. Ge lukkig. Maar het had ook an kers kunnen zijn En daarom: de World Friendship Association heeft een lelijke klap gekregen. Er is lichtvaardig georganiseerd, zonder voor zijn taak berekend personeel, in de verwachting, dat alles wel goed zoii gaan. Dit wreekt zich nu en voor de W.F.A. is dan ook alleen een toekomst weggelegd, als de organisatie zeer grondig wordt verbeterd en als er een nauwkeurig toezicht komt op deze internationale jeugduit wisseling. In Engeland overweegt men reeds om de internationale jeugduitwisseling in handen te geven aan de Unesco, een be langrijke organisatie van de Vereenigde Naties. Het denk beeld verdient inderdaad over weging. Want voortgaan op de tot nu toe bewandelde wegen is een onmogelijkheid. Het wereldgebeuren Onverwachte reactie op Palestina-incidenten. Een uiting van machteloosheid Er zijn in de loop der jaren heel wat boeken en geschriften verschenen, waarin getracht werd het anti-semietisme in al zyn vormen en uitingen, zjjn historische oorsprong en zijn waarde te beschrijven en te verklaren. Voor de geschied kundige immers is het, een merkwaardig verschijnsel, dat sinds de verspreiding van de Joden door de eeuwen heen en in vrijwel alle landen, daar waar Joden zich vestigden au tomatisch anti-Joodse gevoe lens ontstonden, vaak gepaard gaand met allerlei uitspattin gen en uitzonderingsmaatrege len. Als de propagandalitera tuur van de Nazi's buiten be schouwing wordt gelaten, kan worden gezegd, dat de meeste schrijvers geen redelijke recht vaardiging kunnen vinden Het anti-semietisme,zo luidt de conclusie steunt vrijwel altijd alleen op gevóel, op instinctie ve groepsafkeer, meestal ver huld door een opsomming van allérlei vermeende of werke lijke slechte eigenschappen, die de Joden wordt toegeschreven en versterkt door gewoonte en propaganda. Dat is weër duidelijk geble ken tijdens de laatste oorlog. De gruwelijke Jodenvervolgin gen in Duitsland hebben in alle beschaafde landen verontwaar diging en afkeer gewekt en tot ^felle protesten geleid. De lugu- oere bijzonderheden, die in 1945 meer bekend werden over de onmenselijke systematische manier, waarop de Nazi's door gaskamers en concentratie kampen de Joden „uitroeiden", deden een nieuwe golf van af grijzen door de wereld gaan en vormden een belangrijk deel van de beschuldiging tegen de in Neurenberg veroordeelde Nazi-leiders. Niettemin is het een onmis kenbaar feit, dat ondanks dat alles het anti-semietisme in Europa eer is toe- dan afgeno men. Och, redeneren zelfs in Ne derland veel mensen, het is na tuurlijk wel verschrikkelijk, wat de Joden is overkomen en ik keur het natuurlijk sterk af, maar eerlijk gezegd mag ik de Joden niet zo erg, omdat 2e tenslotte brutaal zijn en han dig en altijd een eerste rol spe len in de handel enz. In verschillende Europese landen, vooral in Polen en Roe menië, hebben zich nieuwe uit spattingen en zelfs progroms voorgedaan, die in Polen door kardinaal Hlond. en in de Ne derland door het weekblad „De Linie" verklaarbaar werden ge noemd. Zelfs in Engeland, waar in 1933 het hevigst tegen de Godsdienstvrijheid jn Joego-Slavië. Vertegenwoordigers van Amerikaanse kerken, die twee weken in Joego-Slavië vertoefd hebben op uitnodiging van de Joegoslavische rege ring, hebben tijdens een pers conferentie te Belgrado ver klaard, ervan overtuigd te zijn, dat de in Joego-Slavië veroordeelde geestelijken niet wegens hun religieuze over tuigingen, doch alleen wegens misdaden bedreven tegen het volk veroordeeld waren. Ten slotte verklaarden zij: „Wij wensen zonder voorbehoud te verklaren, dat heden in Joego- Slavië vrijheid van godsdienst en eerbiediging van alle gods diensten en hun instellingen bestaan". Livorno geen Amerikaanse vlootbasis. Het Italiaanse departement van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat de Ver. Staten Italië om de haven Livorno als vlootbasis zouden hebben ge vraagd, zoals door het Sowjet- Russische blad „Prawda" was gemeld. Duitse maatregelen werd ge protesteerd, waar in de ge schiedenisboeken vele bladzij den zijn gewijd" aan de voor treffelijke Joodse staatsman Disraele, waar Hore Belisha het tot minister van oorlog bracht, zijn de laatste weken in toenemende mate anti-Joodse uitspattingen gesignaleerd. Ook deze zijn slechts te ver klaren, als men uitgaat van het latente anti-semietisme. dat bij alle volkeren, ook bij het Engelse, leeft. Tot explosie zijn deze in stinctieve gevoelens gebracht door de gang van zaken in Pa lestina. De onafgebroken reeks incidenten heeft Engeland tot dusver 46 millioen pond ster ling gekost, de daden van ter reur van de Joodse verzets beweging eisen elke week slachtoffers onder de soldaten en officieren van het Britse le ger in Palestaina en vooral de moord op twee Britse ser geants heeft het anti-semietis me tot ontlading gebracht. Voor de Britten, die zich zo gaarne het verdraagzaamste en beschaafdste volk ter we reld noemen,is dit beschamend, al moet er aan toegevoegd worden, dat de Britse pers dit unaniem heeft erkend .en de relletjes aanstonds, in krasse termen heeft veroordeeld. Hetgeen niet wegneemt, dat de uitspattingen, die als een uiting van onmacht zijn te be schouwen om in Palestina orde te scheppen, een onaangename indruk hebben gemaakt op het buitenland. Vandaag... is het 20 jaar geleden, dat het Troelstra-oord te Beekbergen werd ge opend. Fietsen blijven op de bon. In verband met de geruch ten, dat opheffing van de fiet- sendistributie aanstaande zou zijn, deelt het ministerie van economische zaken mede, dat besloten is de bestaande rege ling voorlopig ongewyzigd te handhaven. Wei zijn, in nauw contact met het bedrijfsleven, de mogelijkheden van vrijgeven van fietsen overwogen, maar het is gebleken, dat de ophef fing van de distributie van fietsen Jbjj handhaving van de bandendistributie grote moei lijkheden met zich zou brengen. Kinderen komen thuis uit Engeland. Volgens de Daily Herald wer ken functionarissen van het Britse departement van buiten landse zaken, de Ned. ambas sade te Londen en de Deense legatie aldaar thans samen om er voor te zorgen, dat de 1500 Nederlandse en Deense kinde ren, die nog met vacantie in Engeland vertoeven, weer be houden thuis zullen komen. De eerste groepen van deze 1500 kinderen zullen in de loop van deze week de thuisreis maken. Men verwacht, dat alle jeug dige vacantiegasten, die in het kader van de uitwisseling door de W.F.A. nog in Engeland vertoeven, binnen veertien da gen naar hun haardsteden te ruggekeerd zullen zijn. Fatale theepartij. Gelijk reeds gemeld is Vera Herbst, een intieme vriendin van Prins Ferdinand, door Amekaanse opsporingsambte naren gearresteerd, meldt United Press. De detectives interesseerden zich bijzonder voor een kleine theepartij, die Prinses Hermine 48 uur voor haar plotselinge dood te haren huize had gege ven. Men acht het niet uitge- sloteen dat zij vergiftigd is. DE JUWELEN. Van de vermiste kroonjuwe len, 28 in getal ter waarde van bijna twee millióen dollar, is nog geen spoor gevonden. Prins Ferdinand van Sehoe- nach-Carolath, stiefzoon van de ex-keizer en zoon van Her mine, verklaarde dat de juwe len tien weken geleden in het geheim en illegaal naar Berlijn zijn gebracht. Er waren 95 stukken, maar bij een latere inspectie van de schuilplaats, bleek dat er 29 verdwenen wa ren. Prinses Hermine nu wist wie de juwelen naar Berlijn gebracht had en wie dus in de gelegenheid geweest kon zijn een deel ervan te stelen. Op grond daarvan acht men een poging om haar uit de weg te ruimen zeer wel mogelijk. De huisarts van de prinses, wiens naam niet genoemd werd, heeft verklaard, dat de Prinses een zeer sterk hart had. Hy had de Prinses byna twintig jaar behandeld. Toen zy echter in de Russische zone van Duitsland kwam te wonen stond zy onder behandeling van een andere dokter. Carlucci, de chef van de Amerikaanse opsporingsdienst, verklaarde, dat hij het dokters attest over de dood van de Prinses aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen. Hieruit' bleek, dat de Prinses een amandelabces had gehad en door hartverlamming ten gevolge hiervan was gestorven. Carlucci zei, dat er een be paald soort pillen bestond, welke amandelontsteking kon den veroorzaken. VERA ONTKENT. Vera Herbst protesteerde toen zij op het hoofdkwartier van de Amerikaanse opspo ringsdienst aankwam. Zij ver klaarde hysterisch dat zij on schuldig was en wees erop, dat zij een zeer goede vriendin van sloten dat zij vergiftigd is. Maandagnamiddag is te Eist (Betuwe) 't 5-jarig meisje L. van B. bij het oversteken van de weg door een passeren de autobus gegrepen en op slag gedood. Britten en Nederlanders in Botanische Tuin overv allen. Radio Djocja meldt, dat on der voorzitterschap van de Re publikeinse Minister van Bin nenlandse Zaken een comité is opgericht voor de behartiging van de veiligheid, het leven en de bezittingen der Chinezen. Lid van het comité zijn onder anderen staatsminister Thio Giok Tjoan, generaal majoor Soetomo en generaal majoor Sakirman. Een woordvoerder van de Chinese vereniging Tsjoeng Sja Tsjoeng Hoei heeft voor radio Djocja verklaard, dat de Republikeinse regering b\j het beschermen van de levens en eigendommen der Chinezen op Republikeins gebied goede re sultaten heeft geboekt door samenwerking met andere or ganisaties. Hij deelde mee, dat 1500 Chinezen, o.w. vrouwen en kinderen, uit Salatiga geëva cueerd en in Solo zyn onderge bracht. DE BEMIDDELING VAN DE VER. STATEN. in de „New York Post" wordt de verwachting uitge sproken, dat Sjahrir en Salim aan de Amerikaanse gedele geerden in de Ver. Naties zul len vragen hoe ver de Ver. Staten met hun aanbod tot be middeling in het geschil tussen de Republiek en Nederland zul len gaan. De Republikeinse vertegenwoordigers, aldus het blad, „zullen de Ver. Staten verzoeken de onderhandelingen te bespoedigen. Naar verwacht wordt, zullen zij de Ver. Sta ten waarschuwen, dat de Ne derlanders het bestand niet in acht nemen en dat, tenzy de Ver. Staten onmiddellijk stap pen zullen ondei-nemen, de oor log weer zou kunen uitbre ken". ZIEKENHUIS TE BATAVIA. In aansluiting op de berich ten omtrent de overname van de Centraal Burgerlijke Zie- keninrichting te Batavia door de Dienst der Volksgezondheid, kan nog worden medegedeeld, dat deze inrichting, die slechts de facto in handen der Repu bliek gelaten was, op de 5de Augustus werd overgenomen. In tegenstelling met de over name van andere inrichtingen geschiedde dit niet in de nacht van 20 op 21 Juli in verband met de moeilijkheid, dat zich in deze ziekeninrichting schrik en verwarring zou verspreiden, en dat de mogelijke personeels- exodus stagnatie zou veroorza ken. De overname 'werd in ge meen overleg met de Indonesi sche artsen voorbereid. Het personeel bleef in func- fie en de ziekenverzoi'ging heeft niet gestagneerd. Ook de Indonesische artsen achtten ziekenverzorging in 'n zieken inrichting met 1000 bedden, waarvan er 700 waren bezet, slechts verantwoord in orga niek D.V.G.-verband. Van een inval of van deten tie van Indonesisch personeel was geen sprake. GEVECHT IN BO TANISCHE TUIN. Gedurende ongeveer 2 uur hebben een Nederlands be heerder, zijn assistent en 4 le den van het Britse consulaat met pistolen en tommyguns tegen een gewapende bende van Indonesische extremisten Amerikaanse hulpactie na oorlogsleed. Zij zullen straks vertrekken. Midden in het dorre Wal- cherse landschap, vlak bij het gehucht Sint Janskerke, staan drie eenzame nissehutten. De eerste herbergt een truck en twee jeeps, de tweede is een slaapzaal en de derde een ge zellig ingericht woonverblijf annex keuken. Dit is het „home" van de negen Ameri kanen en twee Canadezen, die tezamen de herbouwploeg van het Mennonite Central Com mittee vormen, de stoere wer kers, die door velen reeds half en half als Zeeuwen worden be schouwd, by anderen echter nog te weinig bekendheid ge nieten. De leider, Herman Ropp, een hartelijke farmerszoon uit Ka- lona., Iowa, heeft ons ter gele genheid van het feit, dat de Mennonieten ons eiland spoedig zullen verlaten, iets verteld over het werk van het Comité en van zijn hulpteam. Met hem te praten is een genoegen, want in zyn woorden komt zowel de eerivoudige en bescheiden wer ker als de enthousiaste idea list naar voren. IN DIENST VAN DE VREDE. Terwijl wij aan de lange ta fel zitten in het woonverblijf vertelt hy over de plaats, die zyn kerkgenootschap in de Ver. Staten inneemt en de belang wekkende historie van deze zusterkerk der Nederlandse Doopsgezinde Bx-oederschap. Een grote gemeenschap is het niet: slechts 200.000 Amerika nen en Canadezen zijn lidmaat. Maar zij staat in hoog aanzien, omdat zij met de Quakers en de Bretherns behoort tot de „an cient peace churches", de oude vredeskerken. Vredeskerk: dit houdt een consequent doorgevoerd anti- militairisme in. Toen Amerika in oorlog kwam bracht dit wel moeilijkheden met zich mee. De regering vond echter een oplos sing voor het dienstweigerings- probleem door kampen in te richten, waar de principiële dienstweigeraars, 12,000 in ge tal, van wie 5000 Mennonisten, werden gelegerd om nuttige bo- demarbeid en werk in de grote wouden te verrichten. Verschil lende mannen werden voorts te werk gesteld in ziekenhuizen voor zenuwzieken en zwakzin nigen. Het werk van het Mennonite Central Committee staat ge heel los van deze vredesarbeid in oorlogstijd. Dit comité werd reeds na de beëindiging van de eerste wereldoorlog in het le ven geroepen voor hulpverle ning aan vluchtelingen en an dere slachtoffers. De benodigde gelden voor het hulpverlenings- werk worden verkregen uit de opbrengst van collectes in de Amerikaanse Mennonietenker- ken, zodat de omvang van het „reliefwork". etc. wordt be paald door de groptte van het ingezamelde bedrag. VEELZIJDIGE HULP VERLENING. Na de tweede wereldoorlog was de vrijwillige hulp van het comité meer dan ooit nodig, ook in ons land. Reeds in Juli 1945 arriveerden de eerste „vo lunteers" in Nederland en Frankrijk. Geleidelijk werden zij door anderen gevolgd. Thans werken 298 Mennonieten in verschillende delen van de wereld voor het lenigen van de nood. Het is een hechte ge meenschap, die onderling nauw contact houdt, ondermeer door middel van gestencilde krant- jes. Er wordt gewerkt aan 't her stel, waarvoor bouw- en her- stelploegen zijn gevormd, kle ding .en voedsel worden uitge deeld (de voedseluitreiking aan kleuters van 3 tot 6 jaar is thans de hoofdbezigheid van het team in Duitsland), aan verplaatste personen en refu- gié's wordt bijstand verleend.en kindertehuizen gesticht, o.m, te Driebergen. Natuurlijk wordt deze hulp niet alleen aan Doopsgezinden, doch zonder onderscheid des persoons ver leend. In ons land werken mo menteel 116 „volunteers". De „building-units" in Frankrijk en Zeeland staan onder algehe le leiding van een sympathiek man met een onsympathieke naam, mr. Orlo Goering. ARBEID OP WALCHEREN. Het eerste optreden in onze provincie van het M.C.C. be trof de uitreiking van voedsel, kleding, zeep en schoeisel, kort na de komst van het team. Dit geschiedde in samenwerking met de H.A.R.K. De jeugd van Zoutelande e.o. zal nog met vreugde terugdenken aan de Kerstpakketten, die zij ontving. Later ging de Herstelploeg van het M.C.C. op Walcheren aan de slag. Onder supervisie van de Wederopbouw werd de schade aan een aantal huizen en schuren hersteld. De oudste van de ploeg, de 32-jarige Wes ley Brubacher, werd tot voor man benoemd ondanks 't feit, dat er gebrek was aan metse laars, is in de streek van Bou- dewijnskerke doeltreffend ge werkt. 't Voornaamste werk is thans voltooid en de mannen verwachten dan ook spoedig elders te worden gedetacheerd, waarschftnlyk in het begin van de winter. Het is niet onmoge lijk, dat men nu naar Duitsland zal gaan. Herman Ropp is vol lof over de vriendelijkheid van de Zeeu wen. „Maar het is onjuist, als sommigen denken, dat wij dit werk verplicht doen, omdat wy in de oorlog dienst hebben ge weigerd. Wij arbeiden uit vrije wil en zonder salaris, omdat wij menen, dat wij als gelovig Christen de zaak van de vrede kunnen dienen, door te pogen onze medemensen, die daaraan behoefte hebben, hulp te bie den". Het is een schone taak, die deze Mennonieten verrichten. Wanneer zij straks vertrokken zijn, zullen zy niet alleen her stelde panden en vele goede herinneringen by een ieder, die met hen te maken kreeg, ach terlaten, doch zeer zeker ook een ledige plaats. Wrj zullen hun bescheiden, met liefde ver richte arbeid voor Walcheren in herinnering houden. gevochten, temidden van weel derige planten en bloemen op de helling van het emplace ment van Tjiboda, ongeveer 100 km van Batavia. Het em placement maakt deel uit van de botanische tuinen van Bui tenzorg. Op een bepaald mo ment van de strijd naderden de extremisten tot op onge veer 20 meter afstand van de kleine groep, waaronder ook verscheidene Indonesiërs wa ren. Het gezelschap werd door een Nederlandse officier en 'n soldaat ontdekt, toen zij aan het pati-ouilleren waren. Eni ge uren later werden de ver dedigers, geëescorteerd door Ned. soldaten, naar een mili taire post gebracht, waar zy de nacht doorbrachten. Een Indonesiër werd gedu rende de schermutselingen ge dood. INDONESIËRS BUITENGESLOTEN In een interview met Ane- ta heeft de pas benoemde burgemeester van Buitenzorg Wiksaksono Wirjodihardjo verklaard, dat „de gi-ote fout is, dat wij intellectuelen de Indonesiërs, die bij fabrieken en ondernemingen werkzaam waren, geen interesse voor hun werk hebben bijgebracht. De Indonesiërs werden buiten gesloten en daarom gingen zij hun werkzaamheden zien als een eenzijdig Nederlands be lang. REPUBLIEK EN VEILIGHEIDSRAAD. Volgens Antara hebben In donesische republikeinen in antwoord op het Amerikaan se aanbod tot bemiddeling in het geschil met de Nederlan ders aan de regering der Ver. Staten medegédeeld, dat zij niet van plan zijn hun verzoek aan de Veiligheidsraad voor internationale arbitrage te wyzigen. Naar de communistische Chinese radio meldt, hebben de communistische troepen in het afgelopen jaar respectievelijk 69.000, 267.000 en 22.000 man aan doden, gewonden en ver-1 misten verloren. Langdurig debat in het Lagerhuis. Regeringscrisis dreigde. Tot Dinsdagmorgen negen uur heeft het Britse Lagerhuis in een zitting, die 18 uur duur de, gedebatteerd over het wets ontwerp om de regering ver strekkende volmachten to ge ven ter bedwinging van de eco nomische moelltfkheden. Churchill beschuldigde de re gering van het gebruik van Hitlerlaahse taal en hield staande, dat achter het ont werp „crypto-communisten en extremisten" zitten. Morrison antwoordde, dat Churchill er van houdt andere mensen Hit- Ier te noemen, doch zelf even zeer „een intei'essant geval voor de psychologie is". Tenslotte werd het ontwerp met 178 tegen 63 stemmen aanvaard, nadat een amende ment was overgenomen om in generlei vorm druk uit te oefe nen op de pers. Volgens een politieke com mentator van de News Chro nicle zou Attlee, de Britse premier, voorgesteld hebben om af te treden. Op aandrang van Hugh Dalton, de minister van financiën, en Herbert Morrison, zou hij echter aan gebleven zijn. De houding van deze beide laatsten zou vol gens de commentator onge twijfeld zyn beïnvloed door hun afkeer om eventueel het leiderschap van Ernest Bcvin in het gereconstrueerde kabi net te moeten aanvaarden. Personeel Buchenwalde schuldig bevonden. LAMPEKAPPEN VAN MENSENHUID. 31 bewakers en artsen van het bex-uchte concentratiekamp Buchenwald zyn door het Ame rikaanse gerechtshof schuldig bevonden wegens het bedrijven van oorlogsmisdaden. Onder de beschuldigden bévond zich Ilse Koch, de weduwe van de com mandant van het kamp, die ontkende dat zij lampelcappen vervaardigd uit getatoueerde mensenhuid, in haar bezit heeft gehad. Zij verwacht in October een baby en dit zal haar waarschijnlijk van de doodstraf redden. Een andere beschuldigde was prins zu Wal deck, de eerste Duitser van koninklijken bloede die wegens oorlogsmisdaden terecht heeft gestaan. Opinie-onderzoek over de uitgaven van het Rijk Naar aanleiding van de cri- tiek die van verschillende zij den op het financieel beheer van de Ned. regering werd uitgeoefend, besloot de Ned. Stichting voor Statistiek een onderzoek ln te stellen naar de mening van het publiek over deze aangelegenheid. In meer dan 7 van elke 8 gevallen, waarin een oordeel wordt uitgespro ken, is men de mening toegedaan, dat er nog in belangryke mate kan worden bezuinigd. 9 meent dat de rege ring alleen noodzakelijke uitgaven doet; 67 is van mening dat het be heer der regering veel zuiniger kon zijn; 24 sprak geen oordeel uit. Van de aanhangers van de Partij van de Arbëid en de K, V. P. meende 59 dat het beleid veel zuiniger kon zijn, van de aanhangers van de Op positiepartijen 79 WAAROP BEZUINIGEN? Aan allen, die de uitgaven van de regering te hoog von den, werd tevens gevraagd: „Waarop moet naar uw me ning in de eerste plaats be zuinigd worden?" Behalve de kosten van het omvangrijke ambtenarencorps, noemt men dikwijls de militai re uitgaven, terwyl in de mees te andere gevallen gewezen wordt op de mogelijkheid om onze deviezen nuttiger te be steden. Zo is er meermalen Grootste bom miste doel. Na tien dagen wachten op gunstig weer voor hun experiment hebben Amerikaanse vliegers Zondag de grootste bom ter wereld op de zwaar versterkte U-boot fa briek in Farge laten val len enhet doel ge mist. De bom, een Ameri kaanse „Amazone" van 12.500 kg., die als hij van grote hoogte wordt afge worpen, sneller gaat dan het geluid, miste de on dergrondse U-boot fa briek, die de Nazis door de 8 meter dikke pla fonds van staal en beton hadden beschennd. Vol gens autoriteiten van het Amerikaanse leger zal het experiment herhaald worden zodra het weer opnieuw gunstig is. critiek op het inkopen in het buitenland van ondeugdelijke materialen en overbodige ar tikelen, maar vaker nog maakt men bezwaar tegen 't gebruik van zo talrijke luxe wagens door de dienaren des rijks. In procenten van het totaal der gegeven antwoorden uit gedrukt, worden de volgende wegen van bezuiniging aange geven: op het ambtenarenap paraat 36 net.; op de leger- uitgaven pet.; op dienst- autos 14 pet.; op buitenland se reizen 6 pet.; op 0e hoog ste salarissen 2 pet.; op con- sumentenerediet, steungelden, toeslagen, e.d. 2 pet.; *Woc: ren van meer nuttige en min^ der luxe artikelen 5 pet.* ver vangen van ondeskundige in- ï°pers in het buitenland doSr vakmensen 3 pet. Taptoe van Britse troepen in Berlijn. KLEURRIJK SCHOUWSPEL. Vier goal li eer do opperbevel hebbers en twintigduizend toe schouwers zagen Maandag avond een indrukwekkende de monstratie van de Britse tradi- ue ln de vorm van een massale taptoe, die door Britse slrild- kracliten ln Duitsland was ge organiseerd. ,_H.et machtige schouwspel vond plaats op hetzelfde Mei veld, waar Hitler en Musso lini in hun gloriedagen het bondgenootschap der as-mo- gendheden proclameerden. Op hetzelfde veld, waarop eens Hitiers bruine horden mar cheerden, trokken nu mach tige bands van Schotse pijpers, toortsdragers en bonte cavale- rietroepen ln historische uni formen voorbij. Urenlang heeft het kleurige schouwspel een grote massa in boeiende span ning gehouden. Voordat dc oude Britse tra ditie van de „tattoo" naar het bezette gebied werd overge bracht, heeft men van vele zij den de critiek gehoord, dat een dergejyk militair fepttjn kwa- lyk in overeenstemming te brengen was met de demilita- risatiepolitiek. De tattoo was evenwel in het geheel geen mi- litairlstisch vertoon, doch eer een mengeling van traditie en spel, waaraan mannen van vele befaamde regimenten van de Britse legers deelnamen. De tattoo zal deze week te Berlijn dagelijks worden herhaald èn door honderdduizend Duitsers worden bijgewoond. Tezelfder tijd is ook te Dortmund een tattoo georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1