HfVIIJINIOIESIEIUJFT'T DOEL Interim-regering zal ook de nieuw bezette gebieden beheren Ernstig beroep op de Republiek UIT DE PROVINCIE de ferryboot Zeeuwsch-Vlaanderen prinses juliana. Schouwen en Duivenland Ook boycot in Egypte? Tholen N.S.B.er om een baantje Verklaring van de Ned. Regering Do Nederlandse rege ring heeft een officiële verklaring afgelegd inza ke do Indonesische kwestie. Hierin zegt zy, dat zy op 21 Juli noodgedwongen overging tot het politi oneel gebruik van militairo middelen ter bestrijding van onhoudbare toestan den op Java en Sumatra, toestanden, veroorzaakt, doordat de Republikeinse regering, ondanks een meer dan een half Jaar te voren door haar vrijwillig ondertekend bestand, na liet bevel tot staken der vijandelijkheden te geven en duldde dat Republi keinse gewapende groe pen terreur bleven uitoefe nen en in het bijzonder de gebieden, die op Java en Sumatra onder het be stuur der Neder.-Indlsche regering Stonden, als het ware belegerden. Nu eensdeels ten gevolge van deze militair-politione le actie de toestand Is ge wijzigd, al zjjn do moeilijk heden slechts ten dele op gelost, en nu anderdeels op uitnodiging van de Veilig heidsraad wederzijds het bevel tot staking der vij andelijkheden is gegeven, acht do Nederlandse rege ring hot ogenblik gekomen om hot volgende te ver klaren. HET DOEL. 1. Opnieuw ziet de Nederland se regering zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreedzame middelen haar doel in Indonesië kan bereiken. Dit doel is bekend. Het is geens zins de terugkeer tot enigerlei koloniale verhouding. Het is geen andere dan de uitwerking der toekenning van het door de Ned. regering als grondslag van haar beleid aanvaarde zelfbeschikkingsrecht. Het is geen ander, dan het ombou wen van het oude Ned.-Indië tot een nieuw Indonesië, een souvereine. democratische en federale staat. Zelfstandig lid der Ver. naties en met Neder land, Suriname en Curagao verenigd in een reële unie. Het is dus nog steeds hetzelfdo doel, dat belichaamd werd in de overeenkomst van Linggad- jati. RUST VóóR ALLES. Vóór alles is nodig het ver der herstel van rust en orde. 2. Voor de veiligheid van per soon en goed, voor de verzeke ring van de fundamentele men selijke rechten en vrijheden, voor economische wederopbouw voor Indonesië's deelneming in de wereldhuishouding en voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde, daartoe behoeft Indonesië een deugdelijk poli- tie-apparaat Do Ned. regering herhaalt haar bereidheid haar troepen sterkte te verminderen, zodra een deugdelijk polltic-apparaat do handhaving van orde en rust zal vermogen te waarbor gen. Minister Neher naar Indonesië. Dinsdagochtend is minister L. Neher, per K.L.M.-toestel van Schiphol naar Batavia ver trokken. Minister Neher is naar In donesië vertrokken in verband met de problemen van weder opbouw en P.T.T. Zoals be kend, vertoefde de heer Neher, als directeur-generaal van de P.T.T., verleden jaar reeds enige tjjd aldaar. Vanzelfspre kend zal do heer Neher te vens dc luit.-gouvcrneur-gene- raal nader informeren over de jongste ontwikkeling Inzake de actuele vraagstukken. VERKEER OVER MOERDIJKBRUG. Do brug over het Hollands Diep te Moerdijk zal, naar de K.N.A.C. meldt, in verband met aldaar te verrichten werk zaamheden op Woensdag 30 Augustus a.s. voor het snelver keer zyn gesloten van tot 9 uur en voor het voetgangers- en rijwlelverkeer van 6 tot 7.30 uur. Het verkeer zal voor ge noemde tyden zyn weg moeten kiezen over Hedel of over Kei- ze rsveer. De voorlaatste overspanning zal worden ingevaren. Er wordt naar gestreefd de brug voor de wintermaanden ge heel in orde te hebben. Economisch pian voor Duitsland. Ter stimulering van de pro ductie in Duitsland heeft het Brits-Amerikaanse militaire bestuur een plan bekend ge maakt, waarbij 10 van de opbrengst aan buitenlandse va luta, vorkregen uit de verkoop van Duitse goederen, ten goe de komt aan een fonds voor Duitse exporteurs cu arbeiders in export-industrieën. Het plan beoogt het Duitse export program te stimuleren en Duitsland in staat te stellen by te dragen tot'het economisch herstel van Europa. PAMFLETTEN OP DE JAMBOREE. Op de wereldjamboree te Moisson hebben Hongaarse en Tsjechische padvinders pam fletten verspreid, waarin er bfl do vrienden in West-Europa op aangedrongen wordt Oost- Europa met begrip tegemoet te treden en zich te verzetten togen elke haat-campagne, die nadelig ls voor de vrede. Marktberichten COÖPERATIEVE VEILINGS VERENIGING „ZIERIKZEE". 11 Augustus 1947. Andyvio 16—18: Princesse- boncn 2110; Stoksnijbonen 18-18; Aardappelen 78; To maten 17.50—27: Kroten 59; Uien 16—18; Rodo kool 24; Perzikappcl 4247; Keswick 13—26; Seedling 16—35; Manks Codlin 22—36; Precosc 30—33; Pruimen 31—62; Drui ven 203—214, alles per 100 kg. Netmeloen 13—71; Ananas meloen 65105; Suikermelocn 77; Komkommers 14; Kropsla 6.10—6.60; Bos peen 21—23: Bloemkool 623, alles per 100 stuks en bos. VEILING ST. ANN ALAND. Veiling van Maandag 11 Aug. Eerstelingen 8.01, Eigen heimers 8.67—8.91, Drielin gen 5.2P—5.60, Kriel 1 4.01, Bintjes 7.83. Aaayoer 25 ton. Britse nationalisatieplannen uitgesteld. De nationalisatie van de staal- en ijzer industrie in En geland zal voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Een derde der Labour-leden heeft haar ontevredenheid geuit over de plannen van de rege ring om de economische crisis te bestrijden. Asuncion wordt verdedigd. De regering van Paraguay heeft in een uitzending voor radio Asuncion het volk aan gespoord nog 24 uur stand te houden, daar regeringstroepen ntfar de stad marcheerden om haar te ontzetten. Naar ver luidt, zouden troepen der op- sandelingen In de buitenwij ken van Asuncion zyn doorge drongen. Het grootste deel van de loyalistische troepen zo als zy in de radioboodschap ge noemd worden naderde de stad uit de richting Concep- cion en zou de belegeraars reeds in de rug aanvallen. Eisen Amerikanen bases in China Volgens 'n bericht vanTass zou generaal Wedemeyer, de bijzondere afgezant van presi dent Truman in China, elf ba ses in China voor de Ameri kaanse strijdkrachten ge vraagd hebben. Deze bases zouden over geheel China ver spreid moeten liggen. Onder andere zou er sprake zyn van een basis op Formosa en een te Tsingtao aan de kust. Overwinning voor Ramadler. De Franse Assemblée heeft met 404 tegen 184 stemmen haar vertrouwen in Radamier uitgesproken. Deze had Zater dag de vertrouwenskwestie gesteld in verband met het regeringsvoorstel betreffende wijziging van de wet op de gemeenteraadsverkiezingen. Radamier werd gesteund door socialisten, M.R.P., radi calen en andere gematigde en rechtse afgevaardigden. Slechts de communisten en deze zeer na staande afge vaardigden stemden tegen. Geen oorlog meer, zegt Trygve Lie. In zijn jaarlijks rapport heeft de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, ver klaard, dat geen enkele ver antwoordelijke staatsman van welk land dan ook, een nieu we oorlog kan overwegen. De toestand, waarinde we reld verkeert, is niet verbe terd sedert vorig jaar, aldus Lie. Er kan niet genoeg ge wezen worden op het falen der mogendheden om de voor naamste vredesverdragen op te stellen. De nasleep van de oorlog kan niet langer als de groote oorzaak voor do hui dige economische toestand worden beschouwd Deze komt votor een groot deel voort uit de fundamentele politieke toestand, welke zijn invloed doet gelden qp alle andere ac tiviteit INTERIM-REGERING. 3. Om iedere mogelijke twij fel aangaande haar bereidwil ligheid om werkelijk een souve reine, democratische en federale staat In Indonesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, heeft de Ned. regering aange boden aanstonds, hangende de voorbereiding van deze staat gedurende een noodzakelijke overgangsperiode een Indonesi sche federale interim-regering te vormen, waarin vertegen woordigers van de verschillen de deelstaten, alsook van de nog onvoldoende vertegenwoor digde minderheden onder de bevolking, met de It. gouver neur-generaal zouden samen werken. Met de regeringen zo wel der republiek als der ande re Indonesische deelstaten, Oost-Indonesië en Wa^t-Bor- neo, was hieromtrent reeds in belangrijke mate overeenstem ming verkregen. De Ned. regering herhaalt thans dit aanbod tegenover al le deelstaten en bevolkings groepen In Indonesië. Zij is voornemens te bevorderen, dat deze interim-regering voorlo pig ook het beheer zal voeren over de gebieden, die in de vo rige weken werden bezet Het Solitie-apparaat, hierboven be- oeld, zal aan deze regering ondergeschikt worden ge maakt. Zo spoedig mogelijk zullen ook de reeds eerder voorgestelde federale organen, waarborgend de voedselvoorzie ning alsmede de economische, monetaire en handelspolitieke eenheid van Indonesië, alle eveneens onder meergenoemde regering ressorterend, door haar dienen te worden ge vormd. RONDE TAFEL. 4. Do totstandkoming ener interim-regering zal geenszins de stap vertragen naar een blijvende oplossing. De Ned. regering is voornemens op de kortst mogelijke termijn verte genwoordigers der verschillen de deelstaten en bevolkings groepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen teneinde over de definitieve in richting van het nieuwe Indo nesische staatsbestel te beraad slagen. Waar de bevolking van enig gebiedsdeel het verlangen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs democratische weg zich kunnen uitspreken over haar plaats in het nieuwe staatsbe stel volgens beginselen in de art. 3 en 4 van Linggadjati neergelegd. ERNSTIG BEROEP. Bij de Ned. regering leeft do overtuiging, dat de andere staten en staatsdelen alsme- ilo de verschillende minder heden onder de bevolking van Indonesië met haar denkbeelden en voorstellen instemmen en onmiddellijk aan de uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op do republiek doet zjj een ern stig beroep ook haar mede werking daartoe to verlenen. Zy koestert de hoop, dat do goede diensten, door de Ver. Staten aangeboden, hiertoe belangrijk zullen bij dragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming van het Indonesische staatsbe stel derhalve niet om de be slechting van enig geschil vloeit voort, dat de oplossing wel door goede diensten kan worden bevorderd, niet door arbitrage tussen Nederland en de Republiek zou kunnen wor den uitgemaakt. De nieuwe staatkundige constructie is immers een zaak, waarbij naast Nederland en de Republiek ook de andere deelstaten en bevol kingsgroepen betrokken zijn, en is een onderwerp, dat uiteraard reeds by de totstand koming van Linggadjati van arbitrage uitgesloten werd. Nieuwe kiel gelegd op Minister Huysmans naar Zeeland. De minister van economi sche zaken, dr. G. W. M. Huysmans, zal op Donderdag 21 en Vrijdag 22 Augustus een tweedaags bezoek aan Zeeland brengen. Een schippersinternaat. Naar wij vernemen is de villa „Anfrewi" te Hansweert, het voormalig Belgisch consu laat, verkocht aan de zusters van het Mariaoord alhier. Hierin zal een internaat voor schipperskinderen gevestigd worden. Genoemde villa heeft de laatste jaren veel verschil lende bewoners moeten her bergen en niet altijd van de beste soort. Kort na de bezet ting werd het gebouw in be slag genomen door de Kriegs- marine, en werd hierin geves tigd de staf voor Zeeland. Deze zijn er in gebleven tot aan de bevrijding. Met de be vrijding werd het nogal ern stig beschadigd. Het werd toen weer in beslag genomen door de bijzondere jeugdzorg en heeft het in dien tijd ook heel wat jongens gehuisvest. Zierikzee NA-UITREIKING. De Directeur van de Distri butiekring Zierikzee maakt be kend, dat de na-uitreiking van extra rantsoenen bijzondere arbeid en extra zeep voor vuile arbeid zal plaats nebben te Zierikzee: op Donderdag 14 Aug. 1947 van 9—12 uur. Bruinisse BELANGSTELLING VOOR KLEDERDRACHT. Bij de reis met de ouden van dagen naar Noord-Brabant trokken de oude Bruinisser klederdracht van de vrouwen, de kanten muts en bybehoren overal zeer de aandacht. In Oisterwljk werden ze di rect gekiekt door een groep Franse dames. In Burgers Die renpark te Tilburg werden ze eveneens direct gefotografeerd. Inderdaad is het een bekoring apart wanneer men vooral 's Zondags in de kerk deze kle derdracht nog kan bewonde ren, die helaas binnen enkele tientallen jaren of vroeger tot het verleden zal behoren, zo als ook de hoge zijden pet hier bijna niet meer wordt gezien. INRICHTING MOSSEL VAARTUIGEN. Nu de motormosselvaartui- gen groter worden valt het niet mee, deze op de oude ma nier leeg te gooien, zodat men er enkele jaren geleden toe over ging kokers in het ruim te laten maken, waardoor dan het schip werd leeg gemaakt. Men gooide de mosselen, of het mosselzaad in die kokers en zo kwam het op de perce len terecht. In de praktijk bleek echter, dat het niet al tijd even goed terecht kwam, vaak werd zodoende teveel op hopen gezaaid en liet de ver spreiding te wensen over. En kele schepen worden nu inge richt met kokers, of schuiven in de zijkanten. Dit systeem schijnt aanmerkelijk beter te voldoen en een meer gelijkma tige verspreiding over de per celen schgnt te worden bereikt. Renesse ORGELCONCERT. In de Ned. Herv. Kerk te Re- nesse zal Donderdagavond een orgelconcert gegeven worden door de heer B. Steinvoort, or ganist te Amsterdam. Wat vernield werd. Het havenpersoneel en de havenarbeiders van Is mal 11a, Suez en Port Said hebben een vergadering belegd, waarop zij do methoden zullen vaststellen om allo Ned. schepen te boy cotten, welke met bestemming Indonesië in de Egyptische wa teren aankomen. In kringen der havenarbei ders is men weinig tevreden over het resultaat van hun in terventie tegen de „Volendam", welk schip Zondag 10 Augus tus het Suezkanaal is doorge varen. Het blad „Al Misri" beschul digt de Britse autoriteiten er van, dat zy belangrijke voorra den munitie aan boord van de „Volendam" hebben laten bren- S W.F.A. blijft bestaan. Na een vergadering te Lon den is door het bestuur van dc World Friendship Associa tion verklaard, dat de organi satie haar werk op de zelfde basis zal voortzetten. Ofschoon de positie van de Britse organisatie ernstig is, vertrouwt het bestuur dat zij de middelen zal kunnen vin den om haar werk voort te zetten. Twee leden van het Engelse bestuur hebben ge meend zich terug te moeten trekken. toen deze door de Rode voer. Van Britse zijde wordt de juistheid van deze be schuldiging officieel ontkend, daar het schip zijn reis ver volgd heeft zonder aangehou den te zijn. Walter Foote terug in Batavia. De Amerikaanse consul-ge neraal te Batavia, Walter Foo te, is met een speciaal Ameri kaans marinevliegtuig uit Djogja teruggekeerd. Hy ver klaarde bjj aankomst te Bata via, dat h(j ongeveer twee uur met het republikeinse kabinet besprekingen had gevoerd en daarna ongeveer een uur met Soekarno persooniyk. Over het besprokene kon hij geen enkele mededeling doen. Hij deelde voorts mede, dat hij geen enkel verzoek van dr. Ganl of Tamzil had ontvangen, om de reis naar Djogja mee te maken. Britten staken immigranten- transporten. De Britse regering heeft ver klaard, dat zij geen schepen meer ter beschikking zal stel len voor de terugvoer van de illegale Joodse immigranten !van Cyprus naar Palestina zulks in verband met de aan slagen, die op schepen worden gepleegd. zal nog één transport, namelijk van 1000 Joodse we zen, worden uitgevoerd. Daar na zal men het vervoer over laten aan de zorgen van het Joods Agentschap. „de Schelde". Maandagmiddag is op de scheepswerf der N.V. Kon. My. „De Schelde" de kiel gelegd voor de ferry-boot „Prinses Ju liana" van de Prov. Stoom bootdiensten. Het gaat hier niet om de bouw van een nieuw schip. Men heeft nl. de resten van de vroegere ferryboot „Prinses Juliana", die tijdens de oorlog door de Duitsers tot zinken was gebracht in de Buitenha ven van Vlissingen, kunnen lichten. Wat er aan bruikbaar materiaal is overgebleven zal wederom gebruikt worden, waar nodig aangevuld met nieuw materiaal. De kiellegging geschiedde in tegenwoordigheid van de heer C. Philipse, lid van Ged. Sta ten als wnd. Commissaris der Koningin, dr. B. D. H. Telle- gen, griffier der Staten en de directeur der Prov. Stoom bootdiensten, de heer G. J. de Jonge. Hij had geen gebrek... Eén van de attracties op de Middelburgse ker mis was een apparaat, waarop men de kracht zyner handen kon de monstreren. Een oud boertje sloeg in stilte de prestaties gade. De overmoedige exploitant riep hem toe: Als je 240 kan knypen, krijg je van mij een tientje! Het boertje grijpt het apparaat vast zonder iets te zeggen en knijpt rustig 270. De verblufte exploi tant grabbelt, verlegen met zyn figuur, naar geld, waarop het boer tje zich doodleuk om draaiend zegt: „Hout'et mè, 'k geen gebrek." HET RUITERFEEST. Zaterdag werd te Renesse het door de V.V.V. georgani seerde ruiterfeest gehouden. De belangstelling was, hoewel be vredigend, minder dan vorig jaar te Haamstede. In de springnummers behaalden de Schouwse ruiters de beste re sultaten. Zy legden beslag op de le prns in net patrouille- jpringen. De tweede groep van de Schouwse ruiters legde be slag op de le prijs bij het a;roepsspringen, terwijl de heer Steenwijk, lid van de Schouwse ruiters, de le pry's haalde bij het nummer individueel sprin- gep. Het hoedengevecht werd na loting gewonnen door de heer Boot van de rrjvereniging „Westelijk Schouwen" en de heer Beye van dezelfde vereni ging werd eerste bij de verkle- dings-race. De ryvereniging „Westelijk Schouwen" werd ook eerste bij de „Tally-Ho", 's Avonds had de V.V.V. een bal-champêtre georganiseerd, waarvoor de belangstelling zeer groot was. St. Annaland NEDERLAAGSERIE. Zaterdag 9 Aug. jL werd te St. Annaland de zesde wed strijd van de nederlaagserie van W.H.S. gespeeld tussen W.H.S. en B.O.Z. I uit Bergen op Zoom. De Bergenaars won nen deze wedstrijd met 43. Zaterdag 16 Aug. a.s. speelt W.H.S. tegen Vrederust I uit Bergen op Zoom. Tholen ELECTRIFICATIE OUDELAND. Naar vernomen wordt zal de P.Z.E.M. dezer dagen een aanvang nemen met het leg gen van de kabel voor de elec- trificatie van Mosselhoek en Oudeland nabij Tholen. Vanuit Tholen wordt de kabel over de Oudelandsedyk naar de zg. Driehoek op Oudeland ge bracht, waar een transforma torhuisje wordt geplaatst; van hier uit gaat dan een ka bel naar Mosselhoek en een kabel naar de Razernijpolder. Met het aanleggen van de lei dingen in de woningen en boerderijen, welke werkzaam heden door particuliere onder nemingen worden uitgevoerd, is men nagenoeg gereed. Zoals reeds eerder is ge meld, betalen de bewoners van deze streek, al naar gelang of bedrijf, gezamenlijk deze electrificatie. Voor de bewoners van deze streek van de Schakerloopol- der zal het een hele verbete ring betekenen, daar zij tot heden op petroleumverlich ting waren aangewezen. KORFBAL. De korfbalvereniging „Een dracht" te Tholen zal Zater dag 16 Aug. a.s. deelnemen aan het korfbaltournooi te Steenbergen, welke georgani seerd wordt door de Steen- bergse korfbalveren. K.I.K. ♦Bij het te Breda gehouden vak-examen slaagden voor cos- tumière de dames M. Aarnout- se, M. Reinierse en J. Huisman te Koudekerks en A. v. Ame- rongen, M. Stam en H. Tabak te Vlissingen. Schoondijke DE VIERING VAN KONINGINNEDAG. Ter bespreking van de plan nen voor de viering van de jaardag van H.M. de Koningin had Zaterdagavond in de bun ker een algemene ledenverga dering der Oranjevereniging te Schoondyke plaats. De vergadering bleek het eens te zyn met het standpunt van het bestuur, dat het in verband met de actie in Indië thans geen tijd is om een groot volksfeest te organise ren, omdat immers velen in angstige spanning verkeren omtrent het lot der militairen. Zodoende zal van uitbundige feestvreugde geen sprake kun nen zijn. Op Zaterdagavond 30 Aug. zal net muziekkorps van de Luchtvaarttroepen uit Breda 'n concert komen geven, terwyl Maandag 1 Sept, des namid dags kinderspelen georgani seerd zullen worden en des avonds muziek- en zanguitvoe ringen door de plaatselijke ver enigingen. Terneuzen DE V.V.V.-WEEK. De Zaterdag geëindigde V.V. V.-feestweek te Terneuzen heeft grote belangstelling ge trokken, met als topdagen Woensdag en Zaterdag. Aan de scheepvaarttentoon stelling waren in de loop van de week nog verschillende, at tracties verbonden, zoals zweefmolen, vliegbomspel en rad van avontuur. 's Zaterdags had de aan komst plaats van een honder tal Engelse, Belgische en Hol landse motor- en zeiljachten. Zaterdagmiddag traden de motor kozakken op op 't sport terrein van het openbaar ly ceum. Concerten werden gegeven door de muziekgezelschappen van Lamswaarde, Biervliet en Terneuzen. BAND NEDERLAND-INDItt. Ten bate van de Band Ne- derland-Indië had Zaterdag avond te Terneuzen een voet balwedstrijd plaats tussen een combinatie van Terneuzen en Axel. De wedstrijd eindigde in een 41 overwinning voor Axel. Cadzand STRANDFEEST. Zaterdag 9 Augustus organi seerde V.V.V. van Cadzand een strandfeest. De belangstel ling was zeer 'groot. Om on geveer 10 uur was er een mor genwandeling naar het prach tige Zwin, waar de kinderen volop konden genieten van de spelen, die onder deskundige leiding georganiseerd werden. 's Middags om half drie kwam het lang verwachte mo ment voor de kinderen; „de wedstrijden". Hieraan werd deelgenomen door ongeveer 175 kinderen met assistentie van 25 leiders. Er werd deelgeno men door kinderen van 4 t.m. 15 jaar. Om half zes kwam de wedstrijd touwtrekken, hier aan werd deelgenomen door een afdeling uit Sluis, Amster dam en Cadzand. De wisselbe ker, beschikbaar gesteld door de heer Fosé uit Sluis, werd gewonen door Cadzand. Hier* na werden de kinderen getrac- teerd op limonade en eierkoe ken. Vervolgens vond de uit reiking plaats van prijzen en diploma's. Om 7 uur werden er volksdansdemonstraties ge geven door een afdeling uit Zuidzande. Hierna werd het woord gevoerd door de ere voorzitter van V.V.V., burge meester Leenhouts, die alle medewerkers namens V.V.V., welke deze dag hebben doen slagen, een woord van dank bracht. Spr. zei, dat er een gedwongen tijd van rust is geweest voor V.V.V., dat nu weer met volle kracht vooruit gaat. Verder zei spr. nog, dat net gemeentebestuur alles in het werk zal stellen om het badleven in deze gemeente weer tot ontwikkeling te bren gen. Tenslotte bracht het Cad- zandse muziekgezelschap „Ex celsior" nog ee concert ten gehore. V.V.V. kan dan ook op een goed geslaagde dag te rugzien. Breskens f COMPETITIE- ZWEMWEDSTRIJDEN. De uitslagen van de compe titie-zwemwedstrijden op 9 Augustus 1947 in het Wilhel- minabad te Breskens luiden; 3 x 50 m. wisselslag pers. dames: 1. J. Claaissens (Bruin vis) 2 min. 47.1 sec.; 2. Mevr. Wagenaar-Weijermans (Zee hond) 3 min. 19.3 sec. x 50 m. wisselslag pers. heren: 1. Jac. v. d. Steen (Bruinvis) 2 min. 24.2 sec.; 2. C. Wagenaar (Zeehond) 2 min. 31.4 sec.; 3. P. v. Onraad (Zee hond) 2 min. 39.8 sec. 50 m. schoolslag meisjes 13- 14 jaar: 1. L. Wisse (Souburg)! 47.5 sec.; 2. E. Gooyen (Zee hond) 50 sec.; 3. A. de Bié (Zeehond) 50.5 sec. 50 m. schoolslag jongens 13- 14 jaar: 1. Vermont (Bruinvis 47.3 sec.; 2. W. v. Quekelbeis ghe (Scheldestroom) 51.8 sec.; 3. en 4. Sampon en Lauret (Bruinvis) 52.8 sec. 50 m. borstcrawl meisjes 15- 17 jaar: 1. S. Loof (Schelde)l 40.6 sec.; 2. S. Fillppo (Schel de) 43.9 sec.; 3. J. de Jong (Zeehond) 46.4 sec. 50 m. rugslag jongens 15 17 jaar: 1. W. v. d. Steen (Bruinvis) 50.4 sec.; 2. en 3. J. Louret (Bruinvis) en B. Sis- singh (Zeehond) 51.2 sec. 100 m. borstcrawl dames; I. J. Claayssens (Bruinvis) 1 m. 27 sec.; 2. N. Manneke (Schel destroom) 1 min. 29 sec.; 3. S. Loof (Schelde) 1 min. 36 sec. 100 m. rugslag heren; 1. C. Wagenaar (Zeehond) 1 min. 35 sec. 500 m. vrije zwemwijze da mes: 1. J. Claaijssens (Bruin vis) 9 min. 29.4 sec.; 2. H. Maas (Scheldestroom) 9 min. 37 sec. 500 m. vrije zwemwijze he ren: 1. C. Wagenaar (Zeehond)! 7 min. 51.8 sec.; 2. P. v. On raad (Zeehond) 9 min. 2 sec.? 3. W. v. d. Steen (Bruinvis)! 9 min. 16.7 sec. Schoonspringen: Dames: R. v. Heck-v. d. Velde (Schel destroom). Idem: Heren: 1. H. J. Wee- zepoel (M.A.T.O.). Bij de gehouden vak-exa mens te Breda slaagden voor de afdeling lingerie-coupeuse de dames D. Ripke te Vlissin gen, L. Seynesael te Nieuw- vliet. Voor coupeuse slaagdé mej. Polderdijk te Souburg. TRIBUNAAL TERNEUZEN Wachsman. Maandag stond voor het tri bunaal te Terneuzen terecht de 40-j. kantoorbediende A. van Cadzand-Maas te Amersfoort, vroeger te Sluiskil. Zy was lid geweest van de N.S.B., de N.V. D. en de Nat. Soc. Vrouwen Organisatie en was voor deze organisaties in diverse functies Werkzaam. Deze vrouw was ook werkzaam geweest aan de Deutse Reichsbahn in Duits land. De vrouw beweerde thans, met haar man, bij de N.S.B. ge- gêian te zijn om een betrekking te krijgen, doch daarvan veel spijt te hebben. In Aug. 1944 is zij naar Duitsland gegaan en aldaar tewerkgesteld. Na de nederlaag van Duitsland heeft zij nog 1 jaar aldaar voor de Engelsen gewerkt en is in Oct. 1946 naar ons land terugge keerd. Zij is nimmer geïnter neerd geweest. BUURTBOERENLEIDER. De 55-j. landbouwer C. A. Ferket te Koewacht, was als buurtbocrenleider van de ge meente Koewacht werkzaam geweest voor de Landstand, •eze landbouwer gaf blijk van zijn gezindheid voor de nieuwe orde, door brieven te schryven aan Staf leider Aalbrechtse en aan de inspecteur Lager onder wijs Insp. Goes, waarin hy deze laatste verzocht zyn drie doch tertjes over te doen schryven van de R.K. meisjesschool naar de Openbare school, omdat hy de „nieuwe orde" was toege daan en hy daarom volstrekt niet wilde hebben dat zijn kin deren door de Zuster met de democratische ideeën besmet werden. A-hreef hy aan de redacteUr vam „De Zeeuwse Stroom", waarin hy maatrege len verzocht dat de schoolkin deren niet verder met de Oran jegeest in de school besmet werden. De man beweerde thans de brieven, die hg heeft geschre ven, niet meer te kunnen lezen, doch ontkende het niet. Voor zyn verkeerde houding heeft hy 1% jaar geïnterneerd ge weest. De verklaringen, die de vrouw van Ferket kwam afleg gen, klopten niet erg met die van haar man. EEN VERKEERDE KELLNER. De 25-j. kellner P. J. van Ham te Axel, was symp. lid van de N.S.B. en ging reeds eind 1940 naar Duitsland in de landbouw werken tot 1942, waarna hy werkzaam werd bij de O.T. in Vlissingen en deed daar verder dienst als Wachs- mann, gekleed in Duitse unjr form en bewapend. Vervolgen* was hy werkzaam als frontar beider te Riga. Deze v. Ham beweerde thans dat alles gedaan te hebben uit armoede en zag niet in, dat hij verkeerd is geweest De voor zitter laakte fel de misselijke houding die deze jongeman ty- dens de bezetting heeft aange nomen. Uitspraak in deze zaken op 23 Aug. a.s. UITSPRAKEN. J. F. Dikkenberg, arts, wo nende te Aerdenhout, vroeger te Zuidzande, reeds twee jaren in voor-internering doorge bracht: 1. Internering, waarbij het Tribunaal in overweging geeft, dat een tijdsduur van twee ja ren in acht genomen dient te worden. Deze internering zal niet ten uitvoer worden gelegd, tenzij het Tribunaal later an ders mocht gelasten op grond, dat beschuldigde zich voor het einde van een by deze op drie jaren bepaalde proeftyd niet als een goed Nederlander heeft gedragen of niet zal hebben nageleefd de hieronder gestelde byzondere voorwaarden, n.l.: a. dat beschuldigde zich stelt onder toezicht van de stichting Toezicht Politieke Delinquen ten en zich gedraagt naar, door of namens deze Stichting gege ven aanwijzingen; b. verbod tot optreden in openbare vergaderingen; c. verbod om om te gaan met andere politieke delinquenten, met uitzondering van zyn vrouw en naaste familieleden. 2. Verbeurdverklaring van 30.000.—. S. Ontzetting rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10