PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN VRIJ INDBNISIE BLIJ FT 'T DOEL Het ondergrondse Europa De Jamboree begon Indonesiërs zullen schade vergoeden Interim-regering zal ook de nieuw bezette gebieden beheren Wielersport floreert in Zeeland 190e Jaargang - No.189 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, Kelukffefstdage™ Aleemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 Aug. 1947, ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 3.-15 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. por mm., minimum p. advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. tel 10 (2 lijnen) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 - Oostburg- Gratamastr 3. tel 102 Teroeuzen: Brouwerljstr. 2. - Postrek 359300 PZ C.. Middelburg. JAMBOREE EN TEXTIEL. In Frankrijk zijn de padvin ders op hun wereldjamboree bijeen. Voor het eerst na de tweede wereldoorlog. Ook Ne derland heeft zijn vertegen woordigers gezonden en dat is goed. Wij mogen bij dergelijke gelegenheden niet ontbreken. Als de jeugd verzamelen blaast om internationale vriend schapsbanden te smeden en daardoor mede de toekomstige vrede te verzekeren, behoort Nederland mede vooraan te staan. De jonge Nederlanders, die naar Frankrijk zijn getogen, hadden gelijke uniformen no dig. Zij moesten allen dezelfde blouses, halsdoeken, kousen, zelfs zwembroeken dragen. Dat is begrijpelijk. Onbegrijpelijk evenwel is het, dat voor deze artikelen van de ouders der Nederlandse pad vindersvertegenwoordigers maar eventjes 25 textielpunten werden gevraagd. Niemand zit dik in zijn tex tielpunten. In ieder gezin heerst er een ontstellend ge brek aan. Niet alleen bij de maatschappelijk minder goed gesitueerden zijn de linnenkas ten leeg, ook bij de welgestel- den. In gezinnen, waar men zich verhéugt in het bezit van snel opgroeiende zonen in de padvindersleeftijd, kan men de punten opperbest gebruiken. Zou het daarom niet juister zijn geweëst, als zij, die de tex tieldistributie regelen, eens een royaal gebaar hadden gemaakt en de uitrustingstukken voor de jamboree-padvinders zonder punten hadden verstrekt? Er verdwijnt nog altijd zo veel textiel in de zwarte han del, dat het Nederlandse volk daarvan niet in moeilijkheden zou zijn geraakt. Nu 'heeft men de padvinders moeders, die hun jongens de Franse reis natuurlijk graag gunnen, helaas van een aantal onmisbare textielpunten be roofd. Punten die beter besteed hadden kunnen worden, dan voor slechte katoenen zwem broekjes, kousen, die de jon gens al hadden en nieuwe pad vindersblouses. Hei wereldgebeuren De „democratie" van twee kanten bedreigd. Pleidooi in „die Wellwoche" Onder de titel „Het onder aardse Europa" is in één van de laatste nummers van „die Welt- woche" 'n actuele beschouwing verschenen over de. latente to talitaire krachten, die de zo wankele democratie in Europa bedreigen. De schrijver wijst daarin op een merkwaardige verandering, die zich heeft voltrokken in het „ondergrondse front.1' Tij dens de oorlog bestond dit front uit krachten van zeer uiteenlopende richtingen, com munisten, conservatieven en patriotten, die volgens ver schillende motieven vochten onder één vaandel het vaan- Bevolking v,an Calcutta „bezeten". GANDHI GAAT VASTEN. Gandhi heeft verklaard een periode te zullen vasten indien de toestand in Calcutta zich niet zal wijzigen. Hij noemde de bevolking daar „bezeten". Behalve door de onlusten, die nog steeds voortduren en dage lijks doden en gewonden eisen, wordt deze stad ook geteisterd door watersnood. De onophoudelijke regenval heeft tot overstromingen ge leid, die vele mensen dakloos dreigen te maken. Reeds zijn 8000 personen door het water geïsoleerd. Aan de regering is om hulp met vliegtuigen verzocht voor het uitwerpen van voedsel." Zweefvlieger verongelukt. Op het vliegveld Twente is de 19-jarige Enschedese zweefvlieger K. A. H. M. Pie- ters, kort na de start met zijn toestel neergestort en op slag gedood. 1800 BEDDEN IN ÉEN ZAAL! De ontvangst. (Van onze speciale verslaggever). De „Jam" is het evenement van Parijs, ja van heel Frank rijk, Iedereen praat er hier over, iedereen is er vol van. Geen internationale verwikke lingen, geen ministercrisis of voedselvraagstukken, die de aandacht afleiden van die gro te gebeurtenis, die men niet anders dan alk Jam hoort betitelen, maar die in wer kelijkheid Jamboree van de Vrede heet en gehouden, wordt te Moisson aan de Seine, er gens tussen Parijs en Le Ha vre. Deze Jamboree is de zesde, de vorige werd te Vogelenzang gehouden en ik -hoef dus niet meer te vertellen wat het ei genlijk voor iets is en u weet ook al, dat er meer dan 700 Nederlandse jongens aan deel nemen. Welnu, die 700 zijn hier allen heelhuids en welge moed aangekomen en ondanks het feit, dat zij 20 uur in de trein gezeten hebben, mar cheerden zij kwiek het terrein op en begonnen daar terstond hun tenten op te slaan. DE AANKOMST. Zij vormden overigens niet het enige contingent, dat hier Vrijdag al aankwam. Sommi gen waren er zelfs al eerder, want velen zijn van heel ver gekomen, en hadden de dag van aankomst niet precies kunnen uitmikken. Met 't oog daarop was in de Jaarbeurs hallen te Parijs een ontvangst centrum ingericht, waar 1800 bedden in één zaal stonden. Er werd druk gebruik van ge maakt. Ook ik bracht er de eerste nacht door, met rechts van mij een groepje Grieken van het eiland Cyprus cn links een aantal IJslanders. De Grie ken waren fidele kerels, die voor zij gingen slapen een aantal liederen zongen en volksdansen uitvoerden bij het kampvuur in het Jaarbeurs park, waarmee zij de Franse meisjes in ontroering wisten te brengen. De IJslanders wa ren uitermate zwijgzaam, maar hun leider Jon Tomasson ver telde mg desgevraagd toch, dat zij allen, 82 man sterk, per vliegtuig waren gekomen van Keflavik naar Pargs, dat zij het meest verbaasd waren over al die bomen in dit voor hun zo vreemde land (bomen kent IJsland niet) en verder over die geweldig grote hui zen in die geweldig grote stad. Het oeval wilde, dat ik mij met die IJslanders naar Mois son begaf. Hoe dichter Wij bij het terrein kwamen, hoe vol ler de wegen waren met vrachtauto's vol bagage, ter wijl tevens de ene trein na de andere aankwam om de deel- nemers aan te voeren. Het transport was voortreffelijk geregeld. IN IJLTEMPO. In het kamp was zo op het oog nog niets voltooid, maar overal was men al vroeg be zig om in ijl-tempo alles in te richten voor de offiële ope ning op Zaterdagavond. Druk was het vooral in het postkan toor, waar ik donkere Hindo- stani in gesprek zag met blon de Denen, waar Libanezen con tact, zochten met Amerikanen en waar Franse jongens, die Engels spraken met een alles behalve Engels accent, allen trachtten bg te staan, waarin zij met veel geduld wonderwel slaagden. In het Nederlandse kamp zagen wij de heer W. C. Roest van Limburg, hoofdcommissa ris der Nederlandse padvin ders, die het kamp in ons land leidde. Hiertoe behoren behalve jongens uit alle Ne derlandse provincies ook 5 Chi nezen, 2 Ambonnezen, een In do-Europeaan uit Java bene vens 18 zwarte of bijna zwar te verkenners uit Suriname, Curasao en Saba. ONZE JONGENS. Onze jongens hebben veel bagage bg zich, want zij zijn van plan een tentoonstelling in te richten en een demon stratie te geven. Tot die de monstratie behoort ook het oplaten en besturen van een model vliegtuig, dat radio grafisch door middel van een motor van de grond af wordt geleid. Het zal echter nog wel een paar dagen duren voor zij daaraan toe zijn, maar nie mand zit er ook op te wachten, want er is een overladen pro gramma. Iedereen zet zgn beste beentje voor. Voorlopig echter lopen allen door elkaar om elkaar een beetje te bekij ken, waarbn vooral de exoti sche klederdrachten der Azia ten en Afrikanen de aandacht trekken. Het onderlinge contact tus sen de subkampen, die mijlen ver uit elkaar liggen, wordt onderhouden door een minia tuur spoortrein, die zonder te stoppen de hele dag doorrgdt over een kringlgn en waar ie dereen op- en af kan stappen waar het hem goeddunkt. Een conducteur is er niet; men be taalt er door een paar francs in de offerbus te werpen. Het weer is hier prachtig. Als dat zo blijft zal deze Jam boree wonderwel slagen. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Philate- listenver. „Zuid-Limburg" wordt te Maastricht op 15, 16 en 17 Augustus een nationale postzegeltentóonstelling ge houden. del van het anti-fascisme in de geallieerde eensgezindheid, het vaandel van de strijd te- f en de onderdrukking en dic- atuur. Niet zodra was de overwin ning bereikt of dit front spat te uiteen. Voor zo ver er in de verzetsbeweging idealen leefden van een nieuwe tijd, werden die idealen één voor één uitgeblust door de na-oor- logse werkelgkheid. In West-Europa slaagde de ondergrondse beweging er niet in bovengronds de leiding te krijgen. In de Balkan-staten gebeurde dit wel met slechts als enig gevolg, dat de ene dictatuur door de andere wercl vervangen. En langzamerhand groeide, gevoed door de na oorlogse chaos en ellende, een nieuw ondergronds front, ja, groeiden er zelfs twee met ge heel tegengestelde oogmerken. Een goed voorbeeld hiervan geeft Frankrgk. De sterke communistische partij daar, hoewel over het hoogtepunt heen, streeft naar het over nemen van de macht om een linkse dictatuur in te stellen. Aan de andere kant bedreigen de zwarte maquis en de be weging van de Gaulle de Fran se democratie met het spook beeld van een nieuwe Vichy- staat. Een ander voorbeeld is Duitsland. Achter de democra tische schijngevel werken de communisten in de Westerse zóne met sabotage-parolen. Tegelijkertijd blijft net fascis me in verkapte en illegale or ganisaties smeulen, zuiverin gen en razzia's ten spijt. In Italië is het van hetzelfde la ken een pak: de communisti sche partij wint veld, een nieuw fascisme maakt openlijk propaganda op de Balkan-lan den, uitgezonderd Griekenland zijn het de bóeren-partijen van rechts, de voormalige heersen de klassen, die ondergronds worden gedreven en daar com- ■plotten beramen. Zoals eens net oude ondergrondse front de hoop was van Europa, zo is het nieuwe ondergrondse front de vrees en de bedrei ging van ons werelddeel, meent „die Weltwoche"" en 't blad vreest, dat Europa aan een dictatuur van links of rechts zal worden prijsgegeven, indien de Angelsaksische we reld, waar de democratie rela tief het dienst verankerd is, zich van het continent af zal wenden. Daarom ziet het blad slechts één uitweg. Een nieuw con structief plan tot economiscn herstel en het samenbundelen van de West-Europesche lan den in een democratische fe deratie met steun van de An gelsaksische landen. Slechts op die manier kunnen de vitale en dynamische krachten van het communisme en het nihil isme bedwongen worden. Als dit niet gelukt, ziet het er voor Europa donker uit. Ongetwijfeld een belangwek kend pleidooi voor het plan- Marshall, dat hier op andere dan de gebruikelijke wijze wordt verdedigd. Vandaag... ...is het 25 jaar geleden, lat de Ierse vrijheids strijder en eerste presi dent der Ierse vrijstaat Arthur Griffith te Du blin overleed. Prinses Hermine wordt niet in Doorn begraven. Volgens de Duitse Nieuws dienst in de Britse zóne zal het stoffelijk overschot van Prinses Hermine, de weduwe van wijlen ex-Keizer Wilhelm, die Donderdag j.l. te Frankfori aan de Oder is overleden, te Berlijn worden begraven. Het kan voorlopig niet bggezet worden naast het stoffelijk overschot van de ex-Keizer in het familiegraf te Doorn, aldus is door verwanten van de over ledene verklaard, ofschoon de Sowjet-Russische bezettings- bezwaar gemaakt hebben, autoriteiten hiertegen geen Duitse fabrieken overgedragen. De geallieerde contröleraad heeft, tot eind Juni 1947, van de 738 fabrieken in de drie Westelijke zönes van Duits land, die als herstelbetaling aan de Sowjet-Unie, Polen en de Westelijke mogendheden moeten dienen, er 246 over gedragen, aldus meldt het Duitse Nieuwsbureau in de Amerikaanse zóne. De totale waarde van de in de Amerikaanse zóne overge dragen fabrieken bedroeg 1.341.533 pond sterlihg, waar van de Sowjet-Unie en Polen voor 958.039 pond ontvangen hebben. Politiepaard redde mensenlevens. Zondag werden door een agent van de bere den brigade aan het strand te Scheveningen. met gebruik van zijn dienstpaard en met as sistentie van enige strandbezoekers een 17- jarig meisje en een 50- jarige man, die bij het zwemmen in zee in le vensgevaar waren komen te verkeren, gered. Even later werd door dezelfde agent uit zee gered een 37-jarige vrouw, die eveneens de kust niet meer kon be reiken en zich aan de resten van het voorma lige wandelhoofd vast klampte. Regering van Paraguay gevlucht. President Morinigo van Pa raguay heeft na overleg met zijn regering en legerleiders besloten de hoofdstad van Pa raguay Asuncion, dat in de af gelopen week door troepen der opstandige beweging belegerd werd, te ontruimen. Afdelingen van de strijd macht der opstandelingen heb ben een tweede grootscheepse landing te Puerto Hayes uitge voerd, terwijl in de buurt van Asuncion een militair vliegveld en een. landingskamp van de Panamerican Airways in han den van de opstandelingen zou den zijn gevallen. Ernstig beroep op de Republiek Verklaring van de Ned. Regering De Nederlandse reljfe- ring heeft een officiële verklaring afgelegd inza ke de Indonesische kwestie. Hierin zegt zij, dat zij op 31 Juli noodgedwongen overging tot het politi oneel gebruik van militaire middelen ter bestrijding van onhoudbare toestan den op Java en Sumatra, toestanden, veroorzaakt, doordat de Republikeinse regering, ondauks een meer dan een half jaar te voren door haar vrijwillig ondertekend bestand, na liet bevel tot staken der vijandelijkheden te geven en duldde dat Republi keinse gewapende groe pen terreur bleven uitoefe nen en in het bijzonder de febieden, die op Java en umatra onder het be stuur der Neder.-Indische regering stonden, als het waro belegerden. Nu eensdeels ten gevolge van deze militair-politione le actie de toestand is ge wijzigd, al zijn de moeilijk heden slechts ten dele op gelost, en nu anderdeels op uitnodiging van de Veilig heidsraad wederzijds het bevel tot staking der vij andelijkheden is gegeven, acht de Nederlandse rege ring het ogenblik gekomen om het volgende te ver klaren. HET DOEL. 1. Opnieuw ziet de Nederland se regering zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreedzame middelen haar doel in Indonesië kan bereiken. Dit doel is bekend. Het is geens zins de terugkeer tot enigerlei koloniale verhouding. Het is geen andere dan de uitwerking der toekenning van het door de Ned. regering als grondslag van haar beleid aanvaarde zelfbeschikkingsrecht. Het is geen ander, dan het ombou wen van het oude Ned.-Indië tot een nieuw Indonesië, een souvereine, democratische en federale staat. Zelfstandig lid der Ver. naties en" met Neder land, Suriname en Curagao verenigd in een reële unie. Het is dus nog steeds hetzelfde doel, dat belichaamd werd in de overeenkomst van Linggad- jati. RUST VÓÓR ALLES. Vóór alles is nodig het ver der herstel van rust en orde. 2. Voor de veiligheid van per soon en goed, voor de verzeke ring van de fundamentele men selijke rechten en vrijheden, voor economische wederopbouw voor Indonesië's deelneming in de wereldhuishouding en voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde, daartoe behoeft Indonesië een deugdelijk poli- tie-apparaat. De Ned. regering herhaalt haar bereidheid haar troepen sterkte te verminderen, zodra een deugdelijk politic-apparaat do handhaving van orde en rust zal vermogen te waarbor gen. AUSTRALIË KAN DE NEDERLANDSE SCHEPEN NIET MISSEN. Foole in Djocja aangekomen De republikeinse regering heeft aangekondigd, dat eige naren van buitenlands bezit, dat vernietigd is, verloren ge gaan of vernield, door militai re actie of door toedoen van onverantwoordelijke elementen, hun eigendommen hersteld zullen krijgen of een schade vergoeding zullen ontvangen. Teneinde iedere achterdocht in eigen land of in het bui tenland te voorkomen, wenst r' republikeinse regering te verklaren, dat alle republikein se burgers en vreemdelingen, waarbij inbegrepen de Chine zen in republikeins gebied, on der de bescherming staan van de republikeinse wet zonder onderscheid van ras. MAAR WE HEBBEN T E WEINIG RENNERS. Waarom geen' prof wedstrijden Voor ieder, die de Zeeuwse wielersportberichten regelma tig volgt, is het thans wel dui delijk dat de wielersport en dan voornamelijk op de weg, in on ze provincie een glansperiode doormaakt. In dit seizoen zijn tot op heden tien wegwedstrij den voor amateurs verreden en er staan er minstens nog vier op het programma. Tevens heeft de wielerbaan te Kapellebrug reeds verschil lende malen gedraaid en zullen daar voor het verstrijken van het zomerseizoen nog wel en kele goede programma's ver reden worden. Al deze wedstrijden trokken een flinke belangstelling, zo wel van de zijde der deelnemers als van het publiek, waardoor de wielersport in Zeeland po pulair werd. Moet dit alles reeds verheu gend genoemd worden, toch staan wij nog ver achter bij andere provincies. Renners kweken en wed strijden voor profs. Tot nu toe beschikken wg over slecht^ vier professionals en serieuze amateurs bezitten we vrgwel geen enkele. Zolang dit aantal niet stijgt, kan de wielersport moeilijk op hoger plan komen. Onze vier beroeps renners staan stuk voor stuk hun mannetje, dit staat in ieder geval vast. Middelkamp beweert zelf wel dat hij versleten is, maar als hg dat zelf zegt behoeft men daar nog geen geloof aan te hechten. Het tegendeel bewees hij trouwens te Reims, door op 34- jarige leeftijd alsnog de regen boogtrui voor ons land in de wacht te slepen en schier on- klopbare kleppers als Rik van Steenbergen en Leoni van het wiel te rijden ten tenslotte ook zijn grootste rivaal en tevens beste vriend Berten Sercu in de eindsprint gedecideerd te slaan. Frans Pauwels en Charles v. d. Voorde hebben in de Ron de van Spanje en bn de kam pioenschappen te Valkenburg eveneens ondubbelzinnig bewe zen tot de grootsten te beho ren. Jan van Gelderen uit Sluis kil doet het nog wat kalm aan, heeft echter ook dit seizoen reeds enkele goede plaatsen bezet, is nog pas 23 jaar en in ieder geval uit het goede hout gesneden. Sinds Aad Kloosterman vo rig jaar bij de amateurs van het toneel verdween, hebben we in. deze categorie geen en kele renner, die iets presteert. Zowel de Cauwer uit Hulst als van Hoeve uit Goes zijn ke rels wie het ontbreekt aan vechtlust en doorzettingsver mogen. Zij rgden schgnbaar maar een beetje voor hun ple zier en zo lang dat niet veran derd mogen we van hen niet veel verwachten. In Zeeuwsch Vlaanderen schijnen enkele jongeren het tc willen proberen, en we moeten afwachten of zij tot daden in staat zijn. Van de 17-jarige Ger. La- ïlle mogen we vooy te Kape_ echter in de toekomst wel de gelijk iets verwachten. We weten wel dat het in de ze tjjd voor iedereen die de wielersport wil gaan beoefenen moeilijk is om het nodige ma teriaal bij elkaar te krijgen. Maar voor degenen, waarvoor dit de grootste handicap bete kent, willen we Lavooy toch als voorbeeld stellen. Ook hg heeft op moeizame wijze zijn spullen bij elkaar gekregen, maar voor hem, geldt het spreekwoord „Waar een wil is, is een weg". Het is ook daarom dat wij in de toekomst een goed renner uit hem zien groeien, een waar dige plaatsvervanger voor Kloosterman. Of zou het spor tieve Kapelle dit soms niet graag zien? Laten we hopen dat meer jongeren zijn voorbeeld gaan volgen. Tenslotte nog iets over de wedstrijden. Het is wel opval lend, dat het nog steeds de kleine plaatsen zijn, die met een ronde durven uitpakken. Zij kunnen momenteel om finan ciële redenen geen wedstrijd voor profs uitschrijven. Maar is dit dan te Vlissingen, Mid delburg en Goes niet mogelijk We herinneren ons toch nog het goed geslaagde criterium op de Boulevard te Vlissingen in 1936. Waarom zou dit óok thans geen kans van slagen hebben? Wellicht zou zelfs een wielerbaan hier rendabel zgn. Een wegwedstrijd voor profs, met klinkende namen, zou Zee land op zijn kop zetten. Iets, dat we juist nodig heb ben om de wielersport ook hier de nlaats te geven welke haar toekomt OOST-JAVA. Nederlands Leger-communi- qué no. 41 meldt, dat het be stuur van de „Persatoean Rakjat Djawatimoer" (Volks vereniging op Oost-Java) aan dr. Van Mook een telegram heeft gezonden, waarin namens het volk van Oost-Java ge protesteerd wordt tegen de af vaardiging van Sjahrir door de republikeinse regering als vertegenwoordiger van geheel Indonesië bg de Veiligheids raad. 't Bestuur verklaarde zich accoord met de Ned. politio nele maatregelen, welke voor millloenen bevrijding beteke nen. De Persatoean wenst in geen geval de terugkeer van het republikeinse gezag en verlangt de uitvoering van Linggadjati. Het bestuur verzocht de landvoogd het protest door te zenden naar de Veiligheids raad. VOLKSWIL Een woordvoerder van de Ned. ambassade te Washing ton heeft de verklaring van Sjahrir, als zou de staat Oost- Indonesië niet berusten op de volkswil, bestempeld als „niet in overeenstemming met de feiten." 55 Afgevaardigden van het voorlopig parlement van Oost-Indonesië, zo zeide hij, zijn vrij en langs democra tische weg gekozen. Slechts 15 zijn aangewezen door dr. Van Mook. Daarentegen, aldus de woordvoerder, zgn er in de re publiek nimmer parlementsver kiezingen gehouden. De tegen- woodige republikeinse regering is evenals alle vorige republi keinse regeringen door Soekar- no benoemd. Zb is volstrekt niet de uitdrukking van de wil van de meerderheid der republikeinse bevolking. GANI MOCHT NIET MEE Radio Djocja heeft omge roepen, dat Walter Foote in Djocja Is aangekomen. Na z\jn aankomst begaf Foote zich onmiddellijk naar de woning van de president, alwaar hg door Soekarno, Sjarifoeddin en een lid van het republikeins kabinet werd ontvangen. Foote was op zijn tocht naar Djocja vergezeld van een cor respondent van een Ameri kaans persbureau, hetgeen in republikeinse kringen enige verbazing heeft gewekt Ga- ni had namelijk de Ameri kaanse consul-generaal ver zocht hem een plaats te willen geven in zgn vliegtuig. Foote zou geweigerd hebben, verkla rende, dat hij geen plaatsen beschikbaar had en dat ook geen journalist met hem mee mocht gaan. INTERIM-REGERING. 3. Om iedere mogelijke twij fel aangaande haar bereidwil ligheid om werkelijk een souve reine, democratische en federaie staat in Indonesië tot stand to brengen, de pas af te snijden, heeft de Ned. regering aange boden aanstonds, hangende do voorbereiding van deze staat, gedurende een noodzakelijke overgangsperiode een Indonesi sche federale interim-regering te vormen, waarin vertegen woordigers van de verschillen de deelstaten, alsook van de nog onvoldoende vertegenwoor digde minderheden onder de bevolking, met de lt. gouver neur-generaal zouden samen werken. Met de regeringen zo wel der republiek als der ande re Indonesische deelstaten, Oost-Indonesië en West-Bor neo, was hieromtrent reeds in belangrijke mate overeenstem ming verkregen. De Ned. regering herhaalt thans dit aanbod tegenover al lo deelstaten en bevolkings groepen in Indonesië. Zy ls voornemens te bevorderen, dat deze interim-regering voorlo pig ook het beheer zal voeren over de gebieden, die in de vo rige weken werden bezet. Het Solitie-apparaat, hierboven be- oeld, zal aan deze regering ondergeschikt worden go- maakt. Zo spoedig mogeiyic zullen ook de reeds eerder voorgestelde federale organen, waarborgend de voedselvoorzie ning alsmede de economische, monetaire en handelspolitieke eenheid van Indonesië, allo oveneens onder meergenoemde regering ressorterend, door haar dienen te worden ge vormd. RONDE TAFEL. 4. De totstandkoming ener interim-regering zal geenszins de stap vertragen naar een blijvende oplossing. De Ncd. regering is voornemens op de kortst mogelijke termijn verte genwoordigers der verschillen de deelstaten en bevolkings groepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen teneinde over de definitieve in richting van het nieuwe Indo nesische staatsbestel te beraad slagen. Waar de bevolking van enig gebiedsdeel het verlangen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs democratische weg zich kunnen uitspreken over haar plaats in het nieuwe staatsbe stel volgens beginselen in de art. 3 en 4 van Linggadjati neergelegd. ERNSTIG BEROEP. Bij do Ned. regering leeft de overtuiging, dat de aiulcro staten en staafsilele/1 alsme de do verschillende minder heden onder tl© bevolking van Indonesië met liaar denkbeelden en voorstellen instemmen cn onmiddeligk aan do uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op de republiek doet zy een ern stig beroep ook haar motie werking daartoe te verlenen. Zy koestert de hoop, dat de goede diensten, door do Ver. Staten aangeboden, hiertoe belangrijk zullen bU- dragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming van het Indonesische staatsbe stel derhalve niet om de be slechting van enig geschil vloeit voort, dat de oplossing wel door goede diensten kan worden bevorderd, niet door arbitrage tussen Nederland en de Republiek zou kunnen wor den uitgemaakt. De nieuwe staatkundige constructie is immers een zaak, waarbij naast Nederland en de Republiek ook de andere deelstaten en bevol kingsgroepen betrokken zijn, en is een onderwerp, dat uiteraard reeds bg de totstand koming van Linggadjati van - arbitrage uitgesloten werd. NAAR NEW YORK. Inmiddels zgn President Soekawati, Sultan Hamid II cn dr. P. J. Koets, de laatste als persoonlijk vertegenwoordiger van dr. Van Mook, naar New York vertrokken in gezelschap van een aantal deskundigen. SCHEPEN! Op een te Melbourne ge houden vergadering van het dagelnks bestuur van het Australisch Vakverbond heeft de president medegedeeld, dat mimster-president Chifley het verzoek op economische gron den had gedaan de boycot op Ned. schepen op te heffen. Chifley had medegedeeld, dat Ned. schepen met 'n gezamen- lgke tonnage van 68.500 twee maal per jaar 100.000 ton goe deren vervoerden. Dit zijn zo wel goederen, die Australië no dig heeft als goederen uit Australië, bestemd voor niet- Nederlandse afnemers. Wanneer het vakverbond cle boycot wijzigt, ls het mogeigk, dat de meer strgdbare vak verenigingen zoals die der ha- venarebieders, hiermee niet accoord gaan, hetgeen scheu ring van de rechter- en llnker- leugel in de vakbeweging tot gevolg kan hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1