Nog steeds schermutselingen Varende excursie Zwitsaletten UIT DE PROVINCIE Predikant aangebracht Buitenlandse arbeiders in textiel-industrie '^ni nippers Walcheren Zuid-Beveland Nieuwe groep buitenlandse studenten LEGERBERICHT. Nieuwe bestandsschendingen. Het Nederlandse legercom muniqué van Zondag (onge nummerd) meldt: „Wederom hebben zich enkele nieuwe be- atandschendlngen voorgedaan. Do voornaamste hiervan zfln: Onzo posten te Banjoemas cn Poerbaiingga zijn met mortie ren beschoten. Ten Oosten van Gombong werd onze meest vooruitgeschoven post met au tomatische wapenen bestookt Het vuur werd door ons beant woord. By normaio patrouille gang rondom Saiatlga z(jn onze patrouilles beschoten door sluipschutters, terwijl op enke le plaatsen mortiervuur word ontvangen. In de Hoeloe Soen- gal op Borneo liep een pa trouille in hinderlaag. De bende werd, met enige verliezen on zerzijds, verdreven. BH Polom- bangkeng op Zuid-Celebes werd contact verkregen met 'n bende, waarvan drie terroristen werden gedood en twee gevan gen genomen. Onder hen be vond zich do voornaamste ben deleider uit dit gebied. Onze verliezen sedert vtyf Augustus bedragen achttien gesneuvel den, drie en veertig gewonden en een vermiste. LEGERCOMMUNIQUÉ Nr. 38. Het 38o legercommuniqué meldt, dat de Loerah (dorps hoofd) van Kenoengdjatl (mid den Java ten Noorden van Poerworedjo) wegens hulpver- Oudheidkundige vondst in Amersfoort. By het graven van funde ringsgleuven te Amersfoort hebben arbeiders Vrydag een tweetal middeleeuwse bogen bloot gelogd. Nadat men tot 3 meter onder het straatpell on derzoekingen had gedaan, kwam vast te staan, daf de bo gen van een Romaans type zijn. Zo vertonen volgens des kundigen overeenstemming mot do middenboog van kolen- zandsteen der nog bestaande Maastrichtse stadsmuur van 1229. Men neemt aan, dat men hier te doen heeft met do res ten van de grondslag der oude stadsmuur van 1259. Door de ze ontdekking komen veel op vattingen over het ontstaan van de Amcrfoortse muurhui zen in een wankele positie. Nieuws in een notedop Do Joodse Stern heeft aangekondit zU gedurende hot seizoen, dat de voor Engeland bestemde ci troenen naar Haifa en Jaffa vervoerd worden, onophoude lijk aanslagen op de spoorwe gen zal plegen. 3.038.000 Sudeten Duitsers zyn reeds uit Tsjecho-Slowakije gewezen, terwijl er nog 170.000 in het land zijn. De grensdis tricten zyn weer bevolkt met 170.000 pers. uit de Tsj.-Slo- waakso Republiek zelvo en 94.000 g-ere patri eerden. Naar uit Sianghal wordt vernomen zijn aldaar ongeveer 100 Duitsers gearresteerd, „na zi's, sympathiserend met de nazi's met nazi-nelgingen". Veldmaarschalk Lord Montgomery zal op uitnodiging van do Franso minister van oorlog, een bezoek aan Frank rijk brengen. Marktberichten VEILINGSVERENIGING KAPELLE -BIE ZELÏNGE EN OMGEVING. Veiling van 8 Aug. 1947. Appelen: Zigeunerin 872, perzikappel 3244, early vic toria 7—12, Duchesse d'Olden- burg 1243, keswick 2%—11, Madeleine 34, Lady's Seedling 18—44, celline 13—18, the queen 6%20, Gansebout 1— 13, Lord Suf field 5, zoete ap pels 614, handappels 2440. Peren: Précose de Trevoux 1236, clapps favourite 10 40, N.H. suikerij 612, bruine herenperen 1117, dr. Jules Guyot 2240, marsepeinpeer 1*6—9, petite Marguerite 8% —24. Pruimen: Washington 16— 68, czar 1074, dubb. boeren- witte 2057, witte wijnprui men 8—44, belle de Louvain 477, monseigneur Hative 49 79, pond's seedling 6671, reine victoria 2180, purple pershore 843, Ontario 868, Jefferson 8—65, kouwelijnen 9*6, golden Japan 60, utility 71, princepruimcn 517, zaai- lingpruimen 613. Diversen: Frambozen 60 2.63. bramen 95—161, rode bessen 45, frankenthaler 200, dubb. princ. z. draad 2132, snijbonen 20—37, augurken 8 45, aardappelen 6*69, uien 25—26, alles per kg.; perziken 4—24, kropsla 2*6—8 beide per stuk; selderij 2, per bos. (Ingezonden mededeling) lening aan de Chinese bevol king, op gruwelijke wflze werd vermoord. Drie Indiërs en 1 Japannecs, die bH dc republi keinse troepen dienst deden, ztfn naar Semarang overge bracht Uit het gebied van Tand- joengpoera op Noord-Sumatra werd gemeld, dat de republi keinen bij het terugtrekken alle voedingsmiddelen, sieraden en het geld der bevolking medena men. De beide paleizen van de sultan zyn afgebrand. Gevallen voor hei vaderland In de afgelopen week zijn de navolgende verliezen gerap porteerd: Kon. Mar.: mar. 3de kl. J. A. Jansen uit Arnhem; mar. lste kl. Th. J. Giesen uit Gaan- deren; korp. mar. J. G. A. Nolg uit Kerkrade; mar. 3de kl. A. ten Hove uit Raai te; mar. lste kl. L. van Rixtel uit Den Bosch; Kon. Ned. Land macht: sd. G. van Rissum, uit Vleuten; sd. Tb. J. W. Hen driks uit Schiedam; sd. C. Ver- wey uit Gouda; sd. D. Harm- sen uit Hellendoom; sd. U. S trui ving uit Grijpekerk (Gr.); ad. H. Hut uit Zuidbroek; sd. lste kl. D. Kamstra uit Ulrum (Gr.); ad. A. F. van Hllst uit Waalwijk; sd. lste kl. W. R. H. Meeuwsen uit Leeuwarden; sd. M. A. C. van den Wtfngaardt uit Breda; korp. H. van der Ploeg uit Noordwykerhout; Scrg. H. van der Land uit Hul zen (L.)sd. G. Vos uit Heer len; sd. J. van der Laan uit Termunten (Gr.); korp. P. Brandt uit Leiden; serg. B. J. Hcylnk uit Olst; sd. H. Paap uit Haarlem; sd. J. D. Spieren burg uit Eefde. (gem. Gors- sel); korp. G. van der Ploeg uit Oostrum (Fr.) Bonnenstrop..... Te Etten (Nbr.) vervoegde zich Woensdag by enige huis vrouwen een man, die voorgaf distributie-ambtenaar te zyn. Hy vroeg, of zij geen oproep van de distributiedfenst hadden ontvangen, om te verschijnen ter contrölo van al haar bon kaarten. Op deze vraag werd ontkennend geantwoord. De „ambtenaar" zou de kaarten wel even mee nemen naar het kantoor. Later op de dag zou den ze worden thuisgebracht. De man is met de kaarten echter verdwenen. Prijsverlaging kinderwagens. Met ingang van 1 September 1947 worden de prijzen van kinderwagens met gemiddeld 6*6 verlaagd. Kinderwagens in eenvoudige uitvoering, a.w.z. met bak van hardboard, zullen f 85.tot 100.— mogen kosten. Voor wagens in betere uitvoering (bade van triplex met metalen biezing, rol- of kogellagers) zal de prys f 100.tot f 120. bedragen. Hogere prijzen, van f 120.tot f 170.zullen slechts mogen worden bedon gen voor kinderwagens in zgn. luxe-uitvoering. Zware klap voor Britse bioscopen. Het stopzotten van de Ame rikaanse filmexport naar En- eland is een zware klap voor e Britse bioscopen. Men voorspelt een eventuele algehe le sluiting der bioscopen na zes maanden, daar 80 der ge draalde films Amerikaanse z(jn. In do eerste zes maanden zouden nog oude films ge draaid kunnen worden, maar daarna zouden er niet genoeg filmsterren en technici zyn om voldoende films voor alle bios copen te produceren. Anderzyds waren de filmlief hebbers niet zeer teleurgesteld GESLAAGD. Geslaagd aan de modevak- en kunstnijverheidschool E.N. S.A.LD. te Breda voor de afd lingerie, de dames C. Wisse te St. Laurens, M. Bliek te Middelburg, C. Wattel te Oostkapelle, C. Hage te Bors- sele, B. Steenblok te Seroos- kerke, L. Schrier te Waarde, J. Kole te Lewedorp en A. de Jager te Nieuwdorp. Voor costumière slaagden de dames T. Meulenbergh en J.Schout te Borssele en M. J. Baayem en J. v. Baaien, bei de te Nieuwdorp. Voor de afdeling lingerie coupeuse slaagde mej. C. Pleijte te Goes. Voor coupese slaagden de dames L. Koppe- jan te Ritthem en T. Breel te Veere. Verklaring P. v. d. A. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der Partij van de Arbeid, heeft meegedeeld, dat er enig mis verstand schijnt te bestaan naar aanleiding van een ge sprek, dat de heer van de Kieft, voorzitter van de Eer ste Kamerfractie van de Par tij van de Arbeid, op zijn reis door Indonesië heeft gehad met Aneta, over de gewenste omvang der thans geëindigde actie op Java. Een vergadering van de Eerste en Tweede Kamerfrac ties tezamen heeft zich Don derdag met bovengemelde aangelegenheid bezig gehou den. Men plaatste zich eenstem mig op het standpunt, dat de regering zich terecht tot be perking der geschiedde actie heeft verbonden en deze ver bintenis is nagekomen, door op 4 Augustus het vuren te doen staken Weer een rupsenplaag op Walcheren. Momenteel worden op Wal cheren verschillende bietenvel den ernstig aangetast door vretery van verschillende rup sen. Daar de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat deze plaat selijke vreterijen zich zullen uitbreiden tot een rupsenplaag zoals het vorig jaar, raadt de rnks landbouwvoorlichtings- dienst aan: goed op te letten of in hun gewas vretery voor komt Deze vretery begint meestal aan de randen der vel den. 2e Zodra vretery optreedt, een van de volgende bespuitin gen toe te passen: 0.5 loodarsenaat -J- uit- vloeier 800 L. per ha..; 0.5 calciumarsenaat -L 1 kalk -j- Plus uitvloeier a 800 L. per ha. Deze middelen znn zware maaggiften, zodat dus de no dige voorzichtigheid moet wor den betracht In geen geval mogen deze middelen aange wend worden op gewassen wel ke binnen 4 6 weken opgc- voederd worden en zelfs dan moet het er eerst flink op ge regend hebben Ofschoon het duurder uit komt kan ook gespoten wor den met contact giften als Ge- sorot of ander D.D.T. middel ter sterkte van 1 liefst met uitvloeier 800 L. per ha. „De Elandsfontein" ie Vlissingen. Omstreeks half zes Zater dagmiddag is de „Elandsfon tein" van de V.N.S. te 's-Gra- venhage de haven van Vlissin gen binnengesleept door de sleepboot „Zwarte Zee". De „Elandsfontein", kwam, zoals men zich zal herinneren, van Duitsland. Het schip zal op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde", waar het reeds binnen is gebracht, worden hersteld. BIJZ. GERECHTSHOF A. Stoutjesdyk te Nieuwer- kerk, thans in het kamp te Ellewoutsdijk, had in 1942 aan de groepspropagandist der N.S.B. Moerland meegedeeld, dat ds. Westerhof bij het ein de van de Godsdienstoefening op 1 Maart 1942 gebeden had voor de Koningin en had als landwachter bewakingsdiens ten verricht. Getuige Moerland kon zich niet herinneren, dat hy rap port heeft opgemaakt naar aanleiding van mededelingen van Stoutjesdyk en wist ver der niets meer van het geval Na de inzage van de brief be kende hij. Beklaagde is zich niet be wust dat hy fout was en er kent de tenlastelegging. De procureur-fiscaal zei, dat beklaagde bekend stond als 'n fanatiek N.S.B.-er. De ver raadzaak vindt hy al zeer ge meen, dat de gevolgen niet ernstiger waren lag niet aan hem. Hij eiste 10 jaar, met af trek en ontz. uit de kiesrech ten voor het leven. De verdediger mr. Adriaan- se wees op do funeste om standigheden. Deze eenvou dige man is in handen der N. S. B. gevallen en steeds die per gezakt Hy geloofde niet, dat verdachte zich realiseer de wat Westerhof zyn. HET IJZEREN KRUIS. L. A. Schlettekatte, landar beider te Brouwershaven, de gevolgen voor ds. 3f hadden kunnen aangezien de Engelse film zich °eiuer. ws nrouwersnaven, over een toenemende populari-1 thans m t kamp Vuren, was iiO/io (li;** n.. tcit mag verheugen. in 1943 vrijwillig in Duitse Personeelstekort. De Twentso textielindustrie heeft nog steeds te kampen met een groot tekort aan per soneel. De productie in ge noemde textielfabrieken heeft door dit belangrijk tekort ami personeel ernstig te Sn textielfabrieken ines stopgezet moeten wor den omdat er geen arbeiders en arbeidsters te krygen zyn. Er zyn bedryven waar momenteel de personeelsbezetting 30 tot 40 minder is dan voor de oorlog. In de omgeving kan men practisch geen personeel meer aanwerven. Verschillende fa brieken zyn er dan ook reeds toe overgegaan filialen tc stichten in het Noord-OostclHk deel van Overijssel, alsmede in do Zuid-Oosthoek van Drente, waar nog voldocndo arbeids krachten beschikbaar zyn voor do textiolnyverheid. Deze zgn. spreiding schynt goede resultaten op tc leveren, temeer daar het ook econo misch voordelen biedt. Momen teel moeten bijvoorbeeld dui zenden guldens besteed worden voor het vervoer van arbeids krachten uit de omgeving naar de fabrieken te Almelo, Hen gelo en Enschedé. De directies van do verschillende textielfa brieken in Twente stellen alles in het work om hun fabrieken zo goed mogeiyk te bevolken. Daarby heeft men bijzonder belangstelling voor de zgn. „displaced persons" in Duits land. Zoals bekend, zyn deze ver plaatste personen voor het grootste deel ondergebracht in kampen, voornamelijk in ver schillende zones van Duitsland. Onder hen bevinden zich uit stekende vakmensen. Nedcrlandso commisBieB, sa mengesteld o.a. uit ambtenaren van het ryksarbcld«bureau en van do gem. arbeidsbureaus w.o. uit Twente, zullen binnen kort een bezoek brengen aan dezo kampen, teneinde een se lectie uit te vooren voor de 8000 van deze vaderlandlozen, die, zoals gemeld, In Nederland in het arbeidsproces zullen worden ingeschakeld. Ook Twente krygt een con tingent van deze arbeidskrach ten, voomameiyk voor de tex tielindustrie cn voorts een aan tal mannelijke krachten voor de metaalnijverheid. De vrou wen z(jn hoofdzakelijk afkom stig uit de Baltische landen. Het grootste probleem vormt de hulsvesting. Nu zou men in de nabyheid van fabrieksccntra barakken kunnen gaan bou wen, maar het nadeel hiervan zou zyn, dat deze mensen dan niet in de bevolking van de streek worden opgenomen als gelijkwaardige mensen. Van daar, dat getracht wordt deze mensen bij burgers als kost gangers onder te brengen. Met dezo arbeidskrachten hoopt men het personeelstekort in de Twentse textielfabrieken enigszins op te heffen. krijgsdienst gegaan als wachtsman. In 1944 was hy toegetreden tot de landstorm Nederland. Hij bekende de tenlastelegging. Hij heeft niet meegevochten, want hij was ordonnans. Evenmin deed hy aan razzia's mee. De president vond het vreemd, dat hij, ofschoon hy niet vocht, toch onderscheiden werd. Beklaagde zeide, dat ze daarmee gooiden. Volgens een brief verwachtte hij het ijze ren kruis. De proc.-fiscaal merkte op, dat hy zyn nationaliteit ver loor. Verd. stond aan het front maar vocht niet. Hij kon niet aannemen, dat men zonder verdienste een onderscheiding krygt. Hij meende, dat een zware straf moet opgelegd worden en eiste 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger, mr. Adriaan- se, schilderde beklaagde als een stille natuur, die ook wel eens medeburgers hielp. Hij vroeg of met het oog op de leeftijd, 10 jaar niet te lang is en drong op clementie aan. PLOERTEN. J. Janse te Tholen, thans kamp Rilland-Bath, had in 1943 aan dc vijand medegè- deeld, dat A. Möhlenpage de N.S.B.-ers en de S.S. als ploer ten had aangeduid. Tengevolge daarvan werd M. langer dan m maand van zyn vrijheid be roofd. Als getuigo gehoord ver klaarde het slachtoffer, dat Janse aangezocht werd om de zaak te schikken, maar daar van niet wilde weten. Ten slotte werd M. gearresteerd. De procureur-fiscaal achtte het ten laste gelegde bewezen. Hy wees er op, dat beklaagde kwam uit een fanatiek N.S/B.- geztn, maar was wegens wan gedrag uit de W.A. en de N.S. B. gezet. Beklaagde heeft he mel en aarde bewogen om de zaak tegen Möhlenpage te la ten doorgaan. Spr. eiste zeven jaar met aftrek en ontzetting rechten voor 15 jaar. Verdediger Mr. Adriaanse had meer de indruk, dat het beklaagde er om te doen was Möhlenpage weg te krijgen en niet, dat hy straf zou oplopen. Hij vraag clementie. Beklaagde zelf vraagt een barmhartig vonnis ook in ver band met de toekomst van zyn vrouw en kinderen. Zeeuwse De heer P. Mlndcrhoud te Middelburg, slaagde voor M. O. Nederlands. De heer W. A. Bos te Mid delburg slaagde te Amers foort voor het Staatsexamen A (Gym.). Mej. L. Schrier te Waarde slaagde bij het te Breda ge houden examen van de mode vakschool E.N.S.A.I.D. voor lingerie- en sportkleding. Te Utrecht slaagde voor het slagersvakdiploma incl. middenstandsdiploma de heer L.Koole van Kamperland. Domburg NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING. B. en W. van Domburg heb ben de commissie van onder zoek voor de noodwet ouder domsvoorziening samengesteld. In deze commissie hebben zit ting de heren Jhr. Ir. H. L. Boogaart, voorz., W. Brand, Jac. de Visser Lz., C. Minder- houd Jz., W. Bos, L. Schoe, L. Dourleyn. Secretaris is de heer B. Goedbloed. Zoutelande Strandfeest te Zoutelande. Onder afschuweiyk gekrijs spurten Zaterdagmiddag op het strand te Zoutelande 22 vreemd uitgedoste wezens ach ter een bal. Er waren negers, halfbloeden, roodhuiden, ver- peegsters, dokters, ja zelfs een spook, onder. Maar zo vreemd als dit op het eerste gezicht leek was het toch niet. Het was namelijk strandfeest en de badgasten speelden een gecostumeerde voetbalwedstrijd, zelfs al had den ze af en toe meer uit dan aan. Dit was echter niet de enit attractie van dit door de bad gasten georganiseerde festijn. Heel de middag hadden de kin deren zich geamuseerd met fortenbouw, 't maken van zandfiguren en voor wie zich hiervoor niet capabel achtte waren er wedstrijden in zaklo- {)en, tafeltje dek-je en derge- yke hoogtepunten uit het kin derleven. De bloem van de badgasten speelde 'n handbalwedstryd, die een lust voor het oog was en een tweetal dames de monstreerde zo duidelijk hun lenigheid, dat er moeders wa ren, die verzuchten „Hoest mo gelijk". Het werd een strandfeest, dat klonk als een klok en waarop de organisatoren met voldoening kunnen terugzien. Scheepvaart-leerlingen naar Breskens en Ter neuzen Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Het gezelschap dat deel neemt aan de 23e vacantie- cursug van het Kon. Ond. Fonds voor de Scheepvaart, waarbij zich de inspecteur-ge neraal" van de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, had' aangesloten, vertrok uit Vlis singen naar Breskens. De „Prinses Juliana" en de „Prins Hendrik" met de cursisten aan boord, werden daar begroet door de burgemeester, de heer J. A. Eekhout. die een over zicht gaf van de geschiedenis dezer streek aan de Wester- schelde, waarvan reeds de Ro meinen het strategisch belang inzagen en die door haar be heersing van het achterliggen de land steeds het toneel van internationale verwikkelingen is geweest. De economische achteruitgang, die de laatste oorlog heeft veroorzaakt, wordt nog geaccentueerd door het vertrek van de grootste industrie, de suikerfabriek van Van Medle, die 200 personen werk verschafte, en thans naar Rotterdam is overgeplaatst. Enige compensatie hiervoor komt er in de vestiging van een koelkastenfabrlek in het enige gespaarde gebouw van die fabriek door de My. „de Schelde". Deze nieuwe in dustrie, waarvoor -thans in Vlissingen scholingscursussen van 3 maanden worden gege ven, zal haar werkzaamheden dit jaar beginnen om eind 1948 met 125 arbeiders in volledig bedrijf tc komen. DE HAVEN. Met spanning, aldus de bur- meester, ziet men uit haar de toestemming voor de aanleg van een nieuwe binnenhaven, waarvoor waterstaat drong aan op sing, daar anders vele In dustrieën die zich willen vesti gen, naar elders zullen vluch ten. Hy bracht dank aan de di recteur van het K.O.F. voor de snelle heropening van de vis- seiryschool, maar verzocht hem by do opleiding van de exa mens rekening te willen hou den met de huisvestingsmoei lijkheden en de psychische be proevingen der leerlingen. In een rondwandeling door het stadje, dat thans weer 2560 inwoners telt (ong. 500 men sen zijn nog geëvacueerd) kon men zien wat reeds voor het herstel is gedaan. 260 noodwo ningen zyn in gebruik, alsmede een aantal houten barakken. 74 permanente woningen zijn onder de kap, terwyl voor de bouw van resp. 31 en 116 per manente woningen vergunning is verleend. Deze zullen in '48 klaar komen en verrijzen op een thans nog open vlakte, waar 150 huizen van de aard bodem verdwenen. De grootste moeilykheden heeft men bij het aantrekken van bouwar beiders, van wie er vorig jaar 700 werkzaam waren en thans nog slechts 200. Zo wordt men meer aangewezen op eigen ar beidskrachten, waardoor het tempo sterk wordt gedrukt. IN TERNEUZEN. In Terneuzen was het burge meester mr. P. H. W. F. Tei legen die de deelnemers be groette in zijn gemeente en herinnerde aan de vele malen dat het K.O.F. zyn vacantie- cursus richtte naar deze kleine haven, die zulk een grote toe komst tegemoet kan gaan nu de industrialisaticplannen der regering ook het gebied langs het kanaal naar Sas van Gent omvatten. Dit kanaal met zijn bodembreedte van 24 m. en een diepte van 8.76 m. is toe- .ankeiyx voor zeeschepen, die Je aan- en afvoer van grond stoffen en eindproducten kun nen verzorgen. In tegenstelling tot Breskens is de schade in Terneuzen beperkt tot do ver nieling van 70 huizen en de vernietiging die met hulp van rijkswa- liètiging der havenoutilla- ge, die met hulp van rijkswa terstaat reeds grotendeels is hersteld. De burgemeester wees op het belang van de bin- nenvaartschöol voor Terneu zen, dat de toekomst op het water heeft en daardoor in zyn welvaart ook van een bloeien de binnenvaart afhankelijk is. RONDVAART. Na dc ontvangst op het ge meentehuis werd een rond vaart door de havens gemaakt en voer men het kanaal op tot Sluiskil, waar het grote stik- stofbindingsbedryf met de daaraan verbonden cokesfa- briek, die aan bijna 2000 per sonen werk verschafte, wacht op de terugkeer van het ma chinepark, dat geheel door de Duitsers is weggevoerd. Het zal zeker nog wel 2 jaar du ren eer deze belangrijke fa briek weer in bedrijr kan wor den gesteld. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Ondertrouwd: I. Dattin, 55 J. en G. H. Ottinga, 47 j.; M. de Jager, 23 j. en J. Pol, 21 j.; D. de Vries, 30 J. en C. van der Heijden, 27 j. Getrouwd: A. W. L. van den Heuvel, 25 j. en I. van der Velde, 20 j.; H. Andries, 30 j. en P. Klopmeyer, 20 j.; W. Jansen, 26 j. en M. Verhulst, 21 j.; N. Kooman, 34 j. en J. A. Geeve, 24 j. Bevallen: A. C. de Pagter, geb. Geldof, d.; Chr. Weyer- mans, geb. Stroo, d.; W. F. Rotteveel, geb. Westphal, z.; P. J. Duine, geb. Marijs, d.; S. J. Poerstamper, geb. Jelderda, d.; Th. du Pont, geb. van Ge- mert, z.; M. Verberkmoes, geb. Houtekamer, d.; E. Dage- linckx, geb. Suykerbuijk, z.; T. van der Heydt, geb. de Ridder, d.; A. C. Werkman, geb. van Uffelen (levenl. kind). Overleden: J. J. Kusse, 59 j., man van P. H. J. van Ol* fen; K. Huysman, 75 j„ we* duwn. van C. Francke; J. F. Sterzenbach, 87 j., weduwn. van M. L. van Maasbommel; R. A. J. Leenhouts, 64 j. vrouw van J. F. J. de Reeper. MELISKERKE. Getrouwd: J. Bimmel, 22 j. en S. C. Adriaanse, 18 j. Bevallen: M. Matthysse, geb. Boogaard, z.; A. Matthysse, geb. Geertse, z. Kerknieuws Bevestiging en intrede ds. Sinke. De te Stavenlsse by de Ned. Herv. kerk beroepen predi kant, ds. F. J. Sinke. Is voor nemens Zondag 20 Sept. a.s. zyn intrede te doen, na des morgens door ds. J. Fokkema uit Delft te zijn bevestigd. Goes Ledenvergadering P. v. d. A. Dinsdagavond houdt de afd. Goes een ledenvergadering in de Prins van Oranje ter be handeling van haar stand punt inzake de Indonesische kwestie en benoeming van af gevaardigden voor het buiten gewoon partijcongres. Yerseke DOOD GEVONDEN. Vrijdagmorgen werd de on geveer 70-jarige alleenwonen de M. v. d. Maas, te Yerseke bij 't land waar hij werkzaamheden verrichtte, dood in de sloot gevonden, vermoedelijk door hartverlamming. De dood was reeds amdteThalve dag Ingetre den. Hansweeri MOTOKVLET GEZONKEN. De motorvlet van de douane te Hansweeri, gemeerd aan 'n steiger in de buitenhaven, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag door onbekende oor zaak gezonken. Met laag wa ter hebben enige ambtenaren zwemmende en duikende dra den kunnen vastmaken en heeft het betonningsvaartuig het scheepje gelicht Krabbendijke Bouwplan 1947-1948. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad van Krabbendij ke, onder leiding van burge meester J. Vader. Tot w.n. se cretaris-ontvanger werd be noemd de heer A. A. Allaart, thans le ambtenaar ter secre tarie te Krabbendyke. Aan de vrijwillige brandweer werd een jaariykse subsidie verhoging toegekend van f 50. Door een wijziging in de bouwverordening werd de mo gelijkheid opengesteld om ver schillende modellen woningen te plaatsen, echter met goed keuring van de raad en van bouw- en woningtoezicht Een wyziging van de kinder- -jslag voor gemeentepersoneel, inhoudende dat vanaf het le kind by slag wordt ontvangen, werd aangenomen. Het ge- meentepersoneel ontvangt een gratificatie in de vorm van va- cantietoeslag. De wyziging der vermake- lykheids-belasting waarby werd voorgesteld, dat uitvoe ringen enz. met een entrée minder dan 25 ct. belastingvrij zyn, werd aangenomen. Het is "irplicht de ophaaldag mee te igenoi thans verplicht gesteld, huls- afval op de ophaaldag mee te geven, tenzij ontheffing wordt verleend. De hondenbelasting is ver hoogd op f 10.per jaar. Voor net Bouwplan 1947 1948 werd door dc Raad aan B. en W. machtiging verleend om dit jaar nog 8 woningen onderhands aan te besteden, en eveneens werd machtiging ver leend voor pl.m. 40 woningefi w.o. middenstandswoningen in 1948. De aanleg van het nieuwe sportterrein zal binnenkort een aanvang nemen, alsmede de aanbesteding van de nieuwe klinkerweg naar de Oostdyk. Bij de rondvraag vroeg de heer Markusse of er nog een maximum-snelheid bestaat in Krabbendyke. De voorzitter zei dat hij de politie heeft opge dragen om hier op te letten, speciaal by de scholen en even eens voor het rijden op trot toirs. De heer Zanddijk vroeg naar de verbetering aan de trottoirs in de Wilhelmina- en Juliana- straat. De voorzitter antwoord de dat dit werk eerst aan de beurt is. Roerend afscheid. fruI'pl"kJ6 Kapeiie. Betreffende de lopende ge- 1.1.«--jsfag De 210 mannelijke- en 125 vrouwelijke studenién uit ver schillende Europese landen, die drie weken vrijwillige ar beid in Zeeland hebben ver richt, hebben onze provincie in het afgelopen weekend verla ten. Zy zyn naar verschillende steden in het Westen van het land vertrokken, waar zij nog een weekje in jeugdherbergen of by kennissen logeren zullen en met het met hun arbeid ver diende geld vacantie zullen houden. Het werd een roerend afscheid van de kampen te Westkapelle en Biggekerke, die niet lang leeg zullen staan, want de meisjes en jongens van de tweede groep, waarin ditmaal de Zuiderlingen ster- kor vertegenwoordiga zijn dan do Noorderlingen, zyn inmid dels gearriveerd. Ook deze bui tenlandse vrijwilligers zullen 4*6 dag per week werken en 1*6 dag trips maken. Evenals bij de vorige groep het geval was, zullen de jongens zich nuttig maken door het verrich ten van bodemarbeid op Wal cheren en do meisjes door de Offlcleele Publicaties. HINDERWET. B. en W. van Middelburg maken bekend, dat het ver zoek van L. Pattenier en J. Vcrsluys te Middelburg om in perceel Bastion 11 een werk plaats met vertlninrichting te mogen exploiteren door hen is ingewilligd. Middelburg, 23 Juli 1947. ruchten over een bestaande on tevredenheid onder de deelne mers aan de eerste kampen, vernamen wy ter bevoegder plaatse, dat dezo ongegrond zyn. Slechts twee mannelyke studenten Schotten heb ben er de brui aan gegeven,om dat het werk naar hun oordeel te zwaar was. De minder ge lukkige loonregeling, die aan- vankeiyk bestond, werd door 'n betere vervangen. Dat er niet temin wel eens gemopperd werd over de lonen (48 ct. per uur als minimum), is begrjjpe- ïyk, want de hier bestaande loonschaal steekt ongunstig af naast die van verschillende an dere landen, zoals Finland en Denemarken. Dit gemopper heeft echter niet het karakter gekregen van een algemene ontevredenheid. In de klacht van de meisjes, dat zy in plaats van de fruitoogst aan het aard- appelenrooien waren gezet, schuilt enige waarheid, want dat is inderdaad één dag ge schiedt. Er zijn echter maatre gelen getroffen om te voorko men, dat dit nog eens zal ge beuren. De kampleiding te Westka pelle en Biggekerke verzekerde ons, dat de beide eerste kam pen een volledig succes zHn ge worden. De geest, die er heers te, was buitengewoon goed en do deelnemers waren byzonder tevreden over deze „werk-va- cantie". Men gelooft dan ook, dat deze kampen zeker hebben bijgedragen tot de versterking van de internationale jeugd vriendschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2