UIT DE PROVINCIE Varende excursie Nog steeds schermutselingen Zwit sa letten V Buitenlandse arbeiders in textiel-industrie Schouwen en Duivenland Tholen. Zeeuwsch-Vlaanderen 0ni nippers Nieuwe groep buitenlandse studenten ZEELAND WENST DE „ZEELAND" TERUG LEGERBERICHT. Nieuwe bestandsschendingen. Het Nederlandse legercom muniqué van Zondag (onge nummerd) meldt: „Wederom hebben zich cnkelo nieuwe be standschendingen voorgedaan. De voornaamste hiervan zyn: Onze posten te Banjoemas en Poerbalingga zjin met mortie ren beschoten. Ten Oosten van Gombong werd onze meest vooruitgeschoven post met au tomatische wapenen bestookt Het vuur werd door ons beant woord. B(j normale patrouille gang rondom Salatiga zyn onze patrouilles beschoten door sluipschutters, terwijl op enke le plaatsen mortiervuur werd ontvangen. In de Hoeloe Soen- gai op Borneo liep een pa trouille in hinderlaag. De bende werd, met enige verliezen on zerzijds. verdreven. BH Polom- bangkeng op Zuid-Celebes werd contact verkregen met 'n bende, waarvan drie terroristen werden gedood en twee gevan gen genomen. Onder hen be vond zich de voornaamste ben deleider uit dit gebied. Onze verliezen sedert vijf Augustus bodragen achttien gesneuvel den, drie en veertig gewonden en een vermiste. LEGERCOMMUNIQUÉ Nr. 88. Het 38e legercommuniqué meldt, dat de Loerah (dorps hoofd) van Kenoengdjati (mid den Java ten Noorden van Pocrworedjo) wegens hulpver- De crisismaatregelen in Engeland. De Britse minister van voed selvoorziening, Strachey, heeft heden een verlaging van voed selrantsoenen in Groot-Brit- tannië aangekondigd. Het Britse ministerie van financiën heeft bekend ge maakt, dat een ad-valorem- recht van 300 wordt inge steld op films, die uit het bui tenland worden ingevoerd. 75 van de op deze films ge maakte winst zal aan de Brit se fiscus afgedragen moeten worden. De Amerikaanse filmindu strie wordt door deze maat regel ernstig getroffen. De Mot. Picture Export heeft aan- f.'ekondigd, dat de V. S. niet anger films naar Engeland zal zenden aldus meldt de B. B.C. Naar de „Daily Tele graph" meent, zal het Britse bioscoopbodrüf na 1% jaar hierdoor geruïneerd zyn. In politieke kringen te Lon den nacht men het waarschijn lijk, dat er binnenkort wyzi- gingen in het Britse kabinet zullen worden aangebracht. Het komt er op aan een ge schikt persoon te vinden, die met de leiding by het econo misch herstel kan worden be last. In dit verband worden de namen van Bcvin en Cripps genoemd. Het eeuwfeest van de stad Holland. Mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Friesland, zal, als vertegen woordiger van Friesland, Over ijssel, Gelderland, Utrecht en Zeeland naar de V.S. met een speciaal K.L.M. vliegtuig ver trekken. HU zal te Holland (Michigan) geschenken over handigen, die do genoemde provincies voor de commissie en het museum aldaar beschik baar hebben gesteld. Nieuws in een notedop De Joodse verzetsgroep Stern heeft aangekondigd, dat zij gedurende het seizoen, dat de voor Engeland bestemde ci troenen naar Haifa en Jaffa vervoerd worden, onophoude lijk aanslagen op de spoorwe gen zal plegen. 3.038.000 Sudeten Duitsers zijn reeds uit Tsjeeho-Slowakijc gewezen, terwijl er nog 170.000 in het land zijn. De grensdis tricten zijn weer bevolkt met 170.000 pers. uit de Tsj.-Slo- waaksc Republiek zelve en 94.000 gerc pa tri eerden. De jaarvergadering van de internationale biljardbond, do U.I.F.A.B., wordt ditmaal te Amsterdam gehouden. De ge delegeerden uit de verschillen de landen komen daartoe op 15 en 16 Augustus a.s. in hotel L'Europe te Amsterdam bijeen. Jose Giral, voormalig pre mier van de Spaanse republi keinse regering in ballingschap is door president Martinez Barrio aangezocht om een nieuw kabinet te vormen. - Naar uit Sjanghai wordt vernomen zUn aldaar ongeveer 100 Duitsers gearresteerd, „na zi's, sympathiserend met de nazi's met nazi-nclgingen". Veldmaarschalk Lord Montgomery zal op uitnodiging van de Franse minister van oorlog, een bezoek aan Frank rijk brengen. (Ingezonden mededeling) lening aan de Chinese bevol king, op gruwelUke wyze werd vermoord. Drie Indiërs en 1 Japannees, die by de republi keinse troepen dienst aeden, zijn naar Semarang overge bracht. Uit het gebied van Tand- joengpoera op Noord-Sumatra werd gemeld, dat de republi keinen bij hét terugtrekken alle voedingsmiddelen, sieraden en het geld der bevolking medena men. De beide paleizen van de sultan zijn afgebrand. Gevallen voor het vaderland In de afgelopen week zijn de navolgende verliezen gerap porteerd: Kon. Mar.: mar. 3de kl. J. A. Jansen uit Arnhem; mar. lste kl. Th. J. Giesen uit Gaan. deren; korp. mar. J. G. A. Nolg uit Kerkrade; mar. 3de kl. A. ten Hove uit Raalte; mar. lste kl. L. van Rixtel uit Den Bosch; Kon. Ned. Land macht: sd. G. van Rissum, uit Vleuten; sd. Th. J. W. Hen driks uit Schiedam; sd. C. Ver- wey uit Gouda; sd. D. Harm- sen uit Hellendoorn; sd. U. S trui ving uit Grijpskerk (Gr.); sd. H. Hut uit Zuidbroek: sd. lste kl. D. Kamstra uit Ulrum (Gr.); sd. A. F. van Hllst uit Waalwijk; sd. lste kl. W. R. H. Meeuwsen uit Leeuwarden; sd. M. A. C. van den Wijngaardt uit Breda; korp. H. van der Ploeg uit Noordwijkerhout; Serg. H. van der Land uit Hul zen (L.); sd. G. Vos uit Heer len: sd. J. van der Laan uit Termunten (Gr.); korp. P. Brandt uit Leiden; serg. B. J. Heylnk uit Olst; sd. H. Paap uit Haarlem; gd. J. D. Spieren burg uit Eefde. (gem. Gors- sel); korp. G. van der Ploeg uit Oostrum (Fr.) Bonnenstrop Te Etten (Nbr.) vervoegde zich Woensdag by enige huis vrouwen een man, die voorgaf distributie-ambtenaar te zyn. HU vroeg, of zU geen oproep van de distributiedienst hadden ontvangen, om te verschynen ter contróle van al haar bon kaarten. Op deze vraag werd ontkennend geantwoord. De „ambtenaar" zou de kaarten wel even mee nemen naar het kantoor. Later op de dag zou den ze worden thuisgebracht. De man is met de kaarten echter verdwenen. Prijsverlaging kinderwagens. Met ingang van 1 September 1947 worden de prijzen van kinderwagens met gemiddeld 6% verlaagd. Kinderwagens in eenvoudige uitvoering, d.w.z, met bak van hardboard, zullen f 85.tot f 100.mogen kosten. Voor wagens in betere uitvoering (bak van triplex met metalen biezing. rol- of kogellagers) zal de prijs f 100.tot f 120. bedragen. Hogere prijzen, van f 120.— tot f 170— zullen slechts mogen worden bedon- f;en voor kinderwagens in zgn. uxe-uitvoering. Zware klap voor Britse bioscopen. Het stopzetten van de Ame rikaanse filmexport naar En geland is een zware klap voor de Britse bioscopen. Men voorspelt een eventuele algehe le sluiting der bioscopen na zes maanden, daar 80 der ge draaide films Amerikaanse zUn. In de eerste zes maanden zouden nog oude films ge draaid kunnen worden, maar daarna zouden er niet genoeg filmsterren en technici zijn om voldoende films voor alle bios copen te produceren. Anderzyds waren de filmlief hebbers niet zeer teleurgesteld aangezien de Engelse film zich over een toenemende populari teit mag verheugen. Oudheidkundige vondst in Amersfoort BU het graven van funde ringsgleuven te Amersfoort hebben arbeiders VrUdag een tweetal middeleeuwse bogen bloot gelegd. Nadat men tot 3 meter onder het straatpell on derzoekingen had gedaan, kwam vast te staan, dat de bo gen van een Romaans type zijn. Ze vertonen volgens des kundigen overeenstemming met de middenboog van kolen- zandsteen der nog bestaande Maastrichtse stadsmuur van 1229. Men neemt aan, dat men hier te doen heeft met de res ten van de grondslag der oude stadsmuur van 1259. Door de ze ontdekking komen veel op vattingen over het ontstaan van de Amerfoortse muurhui zen in een wankele positie. Verklaring P. v. d. A. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der Party van de Arbeid, heeft meegedeeld, dat ér enig mis verstand schijnt te bestaan naar aanleiding van een ge sprek, dat de heer van de Kieft, voorzitter van de Eer ste Kamerfractie van de Par ty van de Arbeid, op zyn reis door Indonesië heeft gehad met Aneta, over de gewenste omvang der thans geëindigde actie op Java. Een vergadering van de Eerste en Tweede Kamerfrac ties tezamen heeft zich Don derdag met bovengemelde aangelegenheid bezig gehou den. Men plaatste zich eenstem mig op het standpunt, dat de regering zich terecht tot be perking der geschiedde actie heeft verbonden en deze ver bintenis is nagekomen, door op 4 Augustus het vuren te .binnen is doen staken. hersteld. -ehouden zullen worden Weer een rupsenplaag op Walcheren. Momenteel worden op Wal cheren verschillende bietenvel den ernstig aangetast door vreterU van verschillende rup sen. Daar de mogelykheid niet uitgesloten is, dat deze plaat selijke vreteryen zich zullen uitbreiden tot een rupsenplaag zoals het vorig jaar, raadt de rHks landbouwvoorlichtings- dienst aan: goed op te letten of in hun gewas vreterij voor komt. Deze vreterij begint meestal aan de randen der vel den. 2e Zodra vreterij optreedt, een van de volgende bespuitin gen toe te passen: 0.5 loodarsenaat -f- uit- vloeier 800 L. per ha..; 0.5 calciumarsenaat -L 1 kalk plus uitvloeier a 800 L. per ha. Deze middelen zijn zware maaggiften, zodat dus de no dige voorzichtigheid moet wor den betracht. In geen geval mogen deze middelen aange wend worden op gewassen wel ke binnen 4 6 weken opge- voederd worden en zelfs dan moet het er eerst flink op ge regend hebben Ofschoon het duurder uit komt kan ook gespoten wor den met contact giften als Ge- sorot of ander D.D.T. middel ter sterkte van 1 liefst met uitvloeier 800 L. per ha. „De Elandsfonlein" te Vlissingen. Omstreeks half zes Zater dagmiddag is de „Elandsfon tein" van de V.N.S. te 's-Gra- venhage de haven van Vlissin- gen binnengesleept door de sleepboot „Zwarte Zee". De „Elandsfontein", kwam, zoals men zich zal herinneren, van Duitsland. Het schip zal de werf van de Kon. Mij. Schelde", waar het reeds gebracht, worden Scheepvaart-leerlingen naar Breskens en Ter neuzen. Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Het gezelschap dat deel neemt aan de 23e vacantie- cuxsug van het Kon. Ond. Fonds voor de Scheepvaart, waarbij zich de inspecteur-ge neraal van de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, had aangesloten, vertrok uit Vlis- singen naar Breskens. De „Prinses Juliana" en de „Prins Hendrik" met de cursisten aan boord, werden daar begroet door de burgemeester, de heer J. A. Eekhout. dïe een over zicht gaf van de geschiedenis dezer streek aan de Wester- schelde, waarvan reeds de Ro meinen het strategisch belang inzagen en die door haar be heersing van het achterliggen de land steeds het toneel van internationale verwikkelingen is geweest. De economische achteruitgang, die de laatste oorlog heeft veroorzaakt, wordt nog geaccentueerd door het vertrek van de grootste industrie, de suikerfabriek van Van Melüe, die 200 personen werk verschafte, en thans naar Rotterdam is overgeplaatst. Enige compensatie hiervoor komt er in de vestiging van een koelkastenfabriek in het enige gespaarde gebouw van die fabriex door de Mij. „de Schelde". Deze nieuwe in dustrie, waarvoor thans in Vlissingen scholingscursussen van 3 maanden worden gege ven, zal haar werkzaamheden dit jaar beginnen om eind 1948 met 125 arbeiders in volledig bedrjjf te komen. Personeelstekort. De Twentse textielindustrie heeft nog steeds te kampen met een groot tekort aan per soneel. De productie in ge noemde textielfabrieken heeft door dit belangrijk tekort aan personeel ernstig te lyden. Er zijn textielfabrieken waar ma chines stopgezet moeten wor den omdat er geen arbeiders en arbeidsters te krUgen zUn. Er zijn bedrUven waar momenteel de personeelsbezetting 30 tot 40 minder is dan voor de oorlog. In de omgeving kan men practisch geen personeel meer aanwerven. Verschillende fa brieken zUn er dan ook reeds toe overgegaan filialen te stichten in het Noord-Oostelyk deel van Overyssel, alsmede in de Zuid-Oosthoek van Drente, waar nog voldoende arbeids krachten beschikbaar zyn voor de textielnijverheid. Deze zgn. spreiding schijnt goedo resultaten op te leveren, temeer daar het ook econo misch voordelen biedt. Momen teel moeten bUvoorbeeld ^ui- zenden guldens besteed worden voor het vervoer van arbeids krachten uit de omgeving naar de fabrieken te Almelo, Hen gelo en Enschedé. De directies van deverschillende textielfa brieken in Twente stellen alles in het werk om hun fabrieken zo goed mogeiyk te bevolken. *- >it men Daarby heeft belangstelling byzonder de zgn. „displaced persons" in Duits land. Zoals bekend, zijn deze ver plaatste personen voor het grootste deel ondergebracht in kampen, voornameiyk in ver schillende zones van Duitsland. Onder hen bevinden zich uit stekende vakmensen. Nederlandse commissies, sa mengesteld o.a. uit ambtenaren van het rUksarbeidsbureau en van do gem. arbeidsbureaux w.o. uit Twente, zullen binnen kort een bezoek brengen aan deze kampen, teneinde een se lectie uit te voeren voor de 8000 van deze vaderlandlozen, die, zoals gemeld, in Nederland in het arbeidsproces zullen worden ingeschakeld. Ook Twente krtfgt een con tingent van deze arbeidskrach ten, voornameiyk voor de tex tielindustrie en voorts een aan tal manhelyke krachten voor de metaalnyverheid. De vrou wen zyn hoofdzakelijk afkom stig uit de Baltische landen. Het grootste probleem vormt de huisvesting. Nu zou men in de nabijheid van fabriekscentra barakken kunnen gaan bou wen, maar het nadeel hiervan zou zyn, dat deze mensen dan niet in de bevolking van de streek worden opgenomen als gciykwaardige mensen. Van daar, dat getracht wordt deze mensen by burgers als kost gangers onder te brengen. Met deze arbeidskrachten hoopt men het personeelstekort in de Twentse textielfabrieken enigszins op te heffen. DE HAVEN. Met spanning, aldus de bur- meester, ziet men uit naar de toestemming voor de aanleg van een nieuwe binnenhaven, waarvoor de plannen1 van rijks waterstaat gereed zyn. Spr. drong aan op een snelle beslis sing, daar anders vele in dustrieën die zich willen vesti gen, naar elders zullen vluch ten. Hy bracht dank aan de di recteur van het K.O.F. voor de snelle heropening van de vis- seryschool, maar verzocht hem by de opleiding van de exa mens rekening te willen hou den met de huisvestingsmoei lijkheden en de psychische be proevingen der leerlingen. In een rondwandeling door het stadje, dat thans weer 2560 inwoners telt (ong. 500 men sen zyn nog geëvacueerd) kon men zien wat reeds voor het herstel is gedaan. 260 noodwo ningen zijn in gebruik, alsmede een aantal houten barakken. 74 permanente woningen zijn onder de kap, terwijl voor de bouw van resp. 31 en 116 per manente woningen vergunning is verleend. Deze zullen in '48 klaar komen en verryzen op een thans nog open vlakte, waar 150 huizen van de aard bodem verdwenen. De grootste moeilykheden heeft men bij het aantrekken van bouwar beiders, van wie er vorig jaar 700 werkzaam waren en thans nog slechts 200. Zo wordt men meer aangewezen op eigen ar beidskrachten, waardoor het tempo sterk wordt gedrukt. IN TERNEUZEN. In Terneuzen was het burge meester mr. P. H. W. F. Tel- legen die de deelnemers be groette in zyn gemeente en herinnerde aan de vele malen dat het K.O.F. zijn vacantie- cursus richtte naar deze kleine haven, die zulk een grote toe komst tegemoet kan gaan nu de industrialisatieplannen der regering ook het gebied langs het kanaal naar Sas van Gent omvatten. Dit kanaal met zijn bodembreedte van 24 m. er een diepte van 8.75 m. is toe- gankelyk voor zeeschepen, die de aan- en afvoer van grond stoffen en eindproducten kun nen verzorgen. In tegenstelling tot Breskens is de schade in Terneuzen beperkt tot de ver nieling van 70 huizen en de vernietiging der havenoutilla- ge, die met hulp van rijkswa terstaat reeds grotendeels is hersteld. De burgemeester wees op het belang van de bin- nenvaartschool voor Terneu zen, dat de toekomst op het water heeft en daardoor in zijn welvaart ook van een bloeien de binnenvaart afhankelijk is. RONDVAART. Na de ontvangst op het ge meentehuis werd een rond vaart door de havens gemaakt en voer men het kanaal op tot Sluiskil, waar het grote stik- stofbindingsbedrijf met de daaraan verbonden cokesfa- briek, die aan bijna 2000 per sonen werk verschafte, wacht op de terugkeer van het ma-, chinepark, dat geheel door de Duitsers is weggevoerd. Het zal zeker nog wel 2 jaar du ren eer deze belangrijke fa briek weer in bedrijr kan wor den gesteld. Voor de akte Frans L.O. slaagde Donderdag dhr. C. Weststrate, onderwijzer aan de openbare u.l.o. school te Ter neuzen. GESLAAGD. Geslaagd aan de modevak- en kunstnijverheidschool E.N. S.A.I.D. te Breda voor de afd. lingerie, de dames C. Wisse te St. Laurens, M. Bliek te Middelburg, C. Wattel te Oostkapelle, C. Hage te Bors- sele, B. Steenblok te Seroos- kerke, L. Schrier te Waarde, J. Kole te Lewedorp en A. de Jager te Nieuwdorp. Voor costumière slaagden de dames T. Meulenbergh en J.Schout te Borssele en M. J. Baayem en J. v. Baaien, bei de te Nieuwdorp. Voor de afdeling lingerie- coupeuse slaagde mej. C. Pleijte te Goes. Voor coupese slaagden de dames L. Koppe- jan te Ritthem en T. Breel te Veere. REPATRIKRENDEN. Met het m.s. „Zuiderkruis" dat volgens de officiële gege- veng eerst 18 Aug. te Rotter dam zou arriveren, maar nu reeds a.s. Maandagmorgen al daar verwacht wordt, repatri ëren o.a. de volgende Zeeuwse militairen uit Indië: Van de Kon. landmancht H. W. Wiising, soldaat te Kapel- le_Biezelinge; van het detache ment luchtstrijdkrachten kor poraal A. M. Bliek, N— en St. JoosTand; sergeant J. F. M. G. Meurichy, Hulst; sergeant D. SLnke, Wemeldin-ge; sergeant J. A. Dekker, Koewacht; kor poraal F. Godeschalk, Goes; korporaal A. Zwichtman, Vlis singen en van het dietachement Kon. Landmacht soldaat H. van der Hulst. Middelburg. Zierikzee ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART. 8 Augustus ontving Zierik zee bezoek van de Opleidings schepen „Prinses Juliana" voor de zeevaart en de „Prins Hendrik" voor de binnenvaart Met deze schepen maakten di recteuren en leraren van ver schillende scholen uit ons land een excursie door Zeeland, waarbij als laatste dag een be zoek gebracht werd aan Zie rikzee, waar zij officieel op het stadhuis ontvangen werden door het gemeentebestuur. De wethouder.du Croo sprak de heren toe en bracht naar voren van welk groot nut het Onderwijsfonds voor de scheep vaart als instelling is. Ook hier in Zierikzee is een cursus gehouden ter verkrijging van een diploma van stuurman voor de binnenvaart, wat door de gemeente op hoge prijs wordt gesteld. We wonen in een pro vincie, die de naweeën van de oorlog nog dageiyks ondervindt en het ligt dus voor de hand, dat het op prijs wordt gesteld, wanneer uit overig Nederland blijken van medeleven worden gegeven, niet alleen op stoffe lijk maar ook op geestelijk ge bied. Namens de .bezoekers dankte de heer G. de Jong, Directeur van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart, waarna de ere- wijn en verversingen werden aangeboden. Daarna begaf men zich naar „Concordia", waar de propa gandafilm „Onze volkskracht in de scheepvaart" vertoond werd. Collecten yoor de weder opbouw der Ned. Herv. kerk te Dinteloord. Alle Hervormde Gemeenten in de Ring Tholen en St. Phi- lipsland zullen op verzoek van het Hoofdbestuur van de Ge- ref. Bond kerkelijke collecten houden ten bate van de weder opbouw van de Ned. Herv. kerk te Dinteloord. In overleg met de Bouw- en Restauratie- commissie der Ned. Herv. kerk is de door het Hoofdbestuur van de Geref. Bond ingestelde commissie thans zover dat de plannen vaster vorm aannemen om te komen tot wederopbouw der kerk te Dinteloord. lecten gehc zal ds. Monster, predikant der Herv. gemeente te Dinteloord, voorgaan. De eerste diensten zullen ge houden worden op Zondag 17 Aug. a.s. te Oud-Vosseraeer en Stavenisse. Stavenisse Bevestiging en intrede ds. Sinke. De te Stavenisse by de Ned. Herv. kerk beroepen predi kant, ds. F. J. Sinke, is voor nemens Zondag 20 Sept. a.s. zyn intrede te doen, na des morgens door ds. J. Fokkema uit Delft te zyn bevestigd. Zuidzande KONINGINNEDAG VIERIN G. In Zuidzande zal op 30 Au gustus op bescheiden wijze de verjaardag van H.M. de Konin gin worden gevierd, 's Morgens om 8 uur zullen herauten het begin van het feest aankondi gen. Van half 9 tot half 10 is er een herdenkingsuur, waar voor de medewerking van de plaatselijke muziek- en zang vereniging gevraagd zal wor den. Van half 10 tot 13 uur kin derspelen en sport. Aangezien van 1417 uur door de Wie lersportcommissie te Oostburg een wegwedstryd is georgani seerd, welk parcours over Zuid zande loopt, zullen in de na middag geen festiviteiten plaats vinden. Om 18 uur een wielerwedstrijd voor dames en heren van 14 jaar en ouder. De avond zal worden gevuld met stoelendans, klompendans, kruiwagensport, enz. terwyl het feest zal worden besloten met een groot bal-champêtre. Terneuzen BENOEMINGEN BIJ DE GEMEENTE-POLITIE. Tot inspecteur van politie te Terneuzen is benoemd dhr. K. Reinders te Brielie, zulks m.i.v. 1 Augustus LI. Tot brigadier van de politie te Terneuzen is benoemd dhr. J. C. Sol, thans hoofdagent van politie, zulks met ingang van 10 April 1.1. Tot hoofdagent van politie zijn benoemd de heren A. M. Verpoorte, G. W. Verbiezen en R. v. Troost, allen agent van politie te Terneuzen, eveneens m.i.v. 10 April l.L Tot agent van politie is be noemd dhr. P. J. van der Goes te Castricum m.i.v. 1 Sept. '47. Axel AFSCHEIDSBAD VOOR MILITAIREN Donderdagavond werd in „Het Centrum" te Axel een af- scheidsbal gegeven voor de mi litairen, die in deze streek eni ge weken behulpzaam zijn ge weest bij de aardappeloogst. Alvorens het bal een aan vang nam werden de militairen toegesproken door burgemees ter Van Oeveren van Axel en burgemeester van Waes van Westdorpe, die dank brachten voor de verrichte werkzaam heden. Commandant Lomans dankte voor de gastvrijheid en de beide toespraken. Aan het gezellige bal werd medewer king verleend door het Axelse cabaret-gezelschap en een or kest uit Sas van Gent. Marktberichten i COöP. VEILINGSVER. ZIERIKZEE. Veiling van 8 Augustus '47. Princessebonen 2238, stokprincessebonen 31,50, stoksnij bonen 3342, aard appelen 7.609.70, tomaten 17.5019, kroten 4.90, uien 16—20, rode kool 18—22, perzikappel 2045, zigeune rin 4458, keswick 25, earley victoria 2131, pre- cose 2045, pruimen 36 68, druiven 207215, alles per 100 kg.; netmeloenen 30 60, ananasmeloenen 59 130, komkommers 511.20, kropsla 46, bospeen 15— 22, alles per 100 stuks en bos. VEILINGSVERENIGING KAPELLE-BIEZELINGE EN OMGEVING. Veiling van 8 Aug. 1947. Appelen: Zigeunerin 872, perzikappel 3244, early vic toria 712, Duchesse d'Olden- burg 1243, keswick 2%11, Madeleine 34, Lady's Seedling 18—44, celline 13—18, the queen 6%—26, Gansebout 1— 13, Lord Suffield 5, zoete ap pels 614, handappels 2440; Peren: Précose de Trevoux 1236, clapps favourite 10 40, N.H. suikerjj 612, bruine herenperen 1117, dr. Jules Guyot 2240, marsepeinpeer 1Ï49, petite Marguerite 8 Ms1 —24. Pruimen: Washington 16— 68, czar 1074, dubb. boeren- witte 2057, witte wijnprui men 844, belle de Louvain 477, monseigneur Hative 49 79, pond's seedling 6671, reine victoria 2180, purple pershore 843, Ontario 868, Jefferson 865, kouwely'nen 9%, golden Japan 60, utility 71, princepruimen 517, zaai- lingpruimen 613. Diversen: Frambozen 60 2.63, bramen 95161, rode bessen 45, frankenthaler 200, dubb. princ. z. draad 2132, snijbonen 2037, augurken 8 45, aardappelen 6%9, uien 2526, alles per kg.; perziken 424, kropsla 2%—8 beide per stuk; selderij 2, per bos. Zeeuwse' Het Fanfaregezelschap „St. Caecillia Eensgezindheidf' te Halsteren is voornemens Za terdagavond 16 Aug. a.s. te Tholen op de Markt een con cert te geven. Aan de R.K. Huishoud school te Bergen op Zoom slaagde mej. C. Scherpenisse te St. Annaland aan de afdeling hulp in de huishouding. De heer P. Minderhoud te Middelburg, slaagde voor M. O. Nederlands. Roerend afscheid. De 210 mannelijke- en 125 vrouwelijke studenten uit ver schillende Europese landen, die drie weken vrywillige ar beid in Zeeland hebben ver richt, hebben onze provincie in het afgelopen weekend verla ten. Zy zijn naar verschillende steden in het Westen van het land vertrokken, waar zij nog een weekje in jeugdherbergen of bij kennissen logeren zullen en met het met hun arbeid ver diende geld vacantie zullen houden. Het werd een roerend afscheid van de kampen te In de diensten waarin de col-1 Westkapelle en Biggekerke, die Tal van rekesten. Zoals bekend is in de raadsvergadering van Vlissin gen de mogelijke definitieve vestiging van de Stoomvaart- Mij. „Zeeland" te Hoek van Holland besproken. Er werd toen een motie aangenomen, waarin een beroep werd ge daan op de regering om haar invloed aan te wenden ten ein de de „Zeeland", in het alge meen belang van deze provin cie, terug te doen keren naar Vlissingen, de stad, waar zij ook voor de oorlog was geves tigd. Tal van instellingen en ver enigingen hebben thans door middel van requesten aan ver schillende ministers, die ook ter kennis gebracht zijn van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, uiting gegeven aan hun overtuiging, dat de „Zeeland" inderdaad naar Vlissingen te- behoort te keren, et zijn: V.V.V. Vlissingen, Provinciale V.V.V., V.V.VT in ug be Het Walcheren te Middelburg, Ka mer van Koophandel en Fa brieken in Zeeland. B. en W. van Yerseke, Stichting Herstel Zeeland, Prov. Commissie voor de Veilingen in Zeeland en de Kring Zeeland der Ned. Fruit telersorganisaties, B. en W. van Middelburg, B. en W. van Zierikzee. het Dep. Zeeland van de Ned. Mjj. voor Nijver heid en Handel, en het Comité voor Vissery- en Scheepvaart- belangen. In deze adressen wordt met tal van argumenten gepleit voor de terugkeer van de „Zee land". Er wordt gewezen op de betekenis van een dagelijkse scheepvaartverbinding met En geland voor het vreemdelin genverkeer, voor de bestaande bedrijven, voor een mogelijke industrialisatie in de toekomst. Voorts wordt met klem naar voren gebracht, dat Zeeland hier geen gunst vraagt, doch er slechts krachtig op aan dringt, dat het terugkrijgt, wat het ook voor de oorlog bezat. Zeeland stelt zich op het standpunt, dat de billijkheid en de rechtvaardigheid gebieden, deze provincie niet te beroven van een belangrijk bezit als de Stoomv. Mij. „Zeeland" in een periode, waarin voor dit ge west de moeilykheden groter zijn dan ooit. niet lang leeg zullen staan, want de meisjes en jongens van de tweede groep, waarin ditmaal de Zuiderlingen ster ker vertegenwoordigd zrjn dan de Noorderlingen, zyn inmid dels gearriveerd. Ook deze bui tenlandse vrijwilligers zullen 414 dag per week werken en 1V2 dag trips maken. Evenals bij de vorige groep het geval was, zullen de jongens zich nuttig maken door het verrich ten van bodemarbeid op Wal cheren en de meisjes door de fruitpluk te Kapelle. Betreffende de lopende ge ruchten over een bestaande on tevredenheid onder de deelne mers aan de eerste kampen, vernamen wij ter bevoegder plaatse, dat deze ongegrond zyn. Slechts twee mannelyke studenten Schotten heb ben er de brui aan gegeven,om dat het werk naar hun oordeel te zwaar was. De minder ge lukkige loonregeling, die aan vankelijk bestond, werd door 'n betere vervangen. Dat er niet temin wel eens gemopperd werd over de lonen (48 cc. per uur als minimum), is begrype- lyk, want de hier bestaande loonschaal steekt ongunstig af naast die van verschillende an dere landen, zoals Finland en Denemarken. Dit gemopper heeft echter niet het karakter gekregen van een algemene ontevredenheid. In de klacht van de meisjes, dat zy in plaats van de fruitoogst aan het aard- appelenrooien waren gezet, schuilt enige waarheid, want dat is inderdaad één dag ge schiedt. Er zyn echter maatre gelen getroffen om te voorko men, dat dit nog eens zal ge beuren. De kampleiding te Westka pelle en Biggekerke verzekerde ons, dat de beide eerste kam pen een volledig succes zHn ge worden. De geest, die er heers te, was buitengewoon goed en do deelnemers waren byzonder tevreden over deze „werk-va- cantic". Men gelooft dan ook, dat deze kampen zeker hebben bygedragen tot de versterking van do internationale jeugd- i vriendschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10