5 De Chinezen-moorden De Amerikaanse credietverlening LAATSTE NIEUWS nippers UIT DE PROVINCIE Zeeuws-Vlaams auteur voor tribunaal Verzet tegen voorwaardelijk buiten vervolging stellen ZUID-BEVELAND Noord-Beveland Minister Lieftinck sprak. De Minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, hield Vrijdagavond ce& radiorede, naar aanleiding van het door de Woreldherstelbank verleen de crediet. Hfl weeg er op, dat ons Jand vooralsnog voor het herstel van buitenlandse hulp afhankelijk ls en legde er de nadruk op, dat het herstel van financleel-economische zelf standigheid even belangrijk is als het henvinnen van eigen politieke zeggenschap. Wij zullen alle krachten moeten inspannen om tot dit herstel te geraken, willen wij niet nood lijdend blijven. Minister Lieftinck noemde 't uitermate verheugend, dat de Int. Bank voor Herstel cn Ont wikkeling besloten heeft, aan Nederland een crediet te ver lenen van 195 jnlll. dollar. Het strekt tot dekking van een groot deel van het tekort op onze betalingsbalans voor '47 en begin '48 en is bestemd voor aankoop van buitenlandse goederen van productief ka rakter. De verkoop van buiten landse effecten moet een on- Het Japanse vredesverdrag. Naar een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse zaken gisteren mededeelde, heeft de Ameri kaanse regering voorgesteld om de 11-mogendhedcnconfe- rentie over het voorbereiden van het Japanse vredesver drag in September te Wash ington te houden. De aanvankelijk voorge stelde datum was 19 Augus tus, doch, hoewel de Britse regering het voorstel tot het houden van een conferentie in beginsel aanvaardde, maak te zij bezwaar tegen de da tum met het oog op de con ferentie der dominions over het Japanse vredesverdrag, welke 26 Augustus te Can berra zal beginnen. Felle gevechten in China. De Chinese regeringstroe pen, die snel oprukken in de öector Peking-Tlcntsln-Poating hebben een grote groep com munisten ingesloten. De troepen in Mandsjoerjje hebben de rivier de Soengari, overgestoken en marcheren langs cle Oostelijke oever voor waarts, op hevige tegenstand stuitend. 780 RENTE. Woekeraarsters aangehouden. In de afgelopen weken heeft bltj- veranderljjk bestanddeel _.v ven uitmaken van het Ned. de- vlezenbeleid. Na er op gewezen te heb ben, dat het besluit tot crediet verlening met algemene stem men werd genomen, hetgeen thans een veel betekenend ge baar is, besloot spreker: „Wij aanvaarden de ons door het buitenland geboden hulp met dankbaarheid. Z\] legt ons echter de verplichting op onze soliditeit ook nu to bewijzen. En zij moge ons allen een aansporing zijn, om zo snel mogelijk onze financleel-eco- nomische vrijheid te herwinnen door eerlijke arbeid en goede samenwerking". Broodprijs in Frankrijk. Het. brood zal in Frankrijk met ingang van Zondag ruim tweemaal zo duur worden. Voor Parijs komt de prys van 11 franc op 24 franc per kg., voor het platteland op 27 frs. en voor de provinciesteden op 38 frs. Dit nieuws heeft vooral bezorgdheid gewekt onder het armere volksdeel. Driewegen mei vacantie. Voor de ambtenaar van de burgerlijke stand in Driewegen is Juli een heerlijk rustige maand geweest. Qeen enkele Driewegenaar kwam hen lastig vallen. Sterf gevallen, huwelijken, geboortenniets van dat alles gebeurde er en het boek van de Bur gerlijke Stand rustte een maand lang gesloten in de kast. Maar zo verwonderlijk ls het feit niet. Juli is immers vacantiemaand. FRANSE INSTALLATIES TE LOBAU WEGGEVOERD. Uit Franse bron wordt ver nomen. dat, toen de Sowiet- Unie de vorige week de olie raffinaderijen te Lobau bezet te, zii Franse Installaties in be slag genomen en naar Roeme nië vervoerd zou hebben. Na een Frans protest zou men het vervoer naar Roemenië ge staakt hebben. HONGERSNOOD DREIGT IN VOOR-INDIË. Het Voor-Indische departe. ment van voedselvoorziening maakte bekend, dat de bevol king- van Madras, Bihar er West-Bengalen zlah op de rand van de hongersnood bevindt. De crisismaatregelen in Engeland. de politie te Rotterdam geldschieters aangel leningen verstrektei twee gehouden, die tegen !n woekerrente. De eerste was dc 43-jarlge M. K., die tot November '46 geldschieter was geweest, doch daarna haar vergunning had laten intrekken. Een inval van de politie bracht aan het licht dat zij sinds November 1946 nog 70 leningen, tot een totaal bedrag van 9500 had ver strekt, togen een veel te hoge rente, terwijl do loningen voor óle tijd ook niet helemaal zui ver bleken te zijn. Het tweede geval betrof de 50-jarige G. C. van T.—van A. Zij had sinds 1939 op kleine schaal, doch. sinds begin '46 op grotere schaal geld geleend aan buren of kennissen met een rente van 0.15 per gul den. Een buurvrouw was zo in haar netten verstrikt geraakt, dat zij wekelijks haar gehele weekloon van 34 aan haar moest afdragen, waarop het slachtoffer dan weer 25 leen de om de volgende week te kunnen leven. Bil haar bedroeg do rentevoet, daar zü eigenlijk liet zelfde bedrag steeds op nieuw leende, 780 Toen de politie de gcldschietster aan hield had zij 3700 uitstaan en 750 bedriifskapit. Haar man bleek van de steun te trekken en voorts had zij nog voor 600 consumentenbonnen in haar bezit. (Ingezonden mededeling) ZWARTKOP de beroemde haarshampoon voor blond en donker haar verkopen wij weer in handige flacons voor 85 cent Verder ontvingen wij van deze firma het allernieuwste, namelijk een Trio Hairbeauty Set, welke bevat: Een flacon Shampodor, voor het haar to wassen; een flacon speciaal Glansbad, welke het haar een buitengewone glans geeft: een flacon biologisch Haarlotion, welke een gezon de haargroei bevordert. Deze set, welke iedere da me moet gebruiken, die prijs stelt op verzorgd haar, kost geheel compleet 2.45. U zi^ het voor de nieuwste haarverzorgingsartikelen ook natuurlijk JO F1BBE, Vlissingen Middelburg. De Britse minister van voed selvoorziening, Strachey, heeft heden een verlaging van voed selrantsoenen in Groot-Brit- tannië aangekondigd. Het Britse ministerie van financiën heeft bekend ge maakt, dat een ad-valorem- recht van 300 wordt inge steld op films, die uit het bui tenland worden ingevoerd. 75 van de op deze films ge maakte winst zal aan de Brit se fiscus afgedragen moeten worden. De Amerikaanse filmindu strie wordt door deze maat regel ernstig getroffen. Dc Mot. Picture Export heeft aan gekondigd, dat de V. S. niet langer films naar Engeland zal zenden aldus meldt de B. B.C. Naar dc „Daily Tele graph" meent, zal het Britse bioscoopbedrijf na 1% jaar hierdoor geruïneerd zijn. In politieke kringen te Lon den nacht men het waarschijn lijk, dat er binnenkort wijzi gingen in het Britse kabinet zullen worden aangebracht. Het komt er op aan een ge schikt persoon te vinden, aie met de leiding bij het econo misch herstel kan worden be last. In dit verband worden de namen van Bevin en Cripps genoemd. De aanval op Asuncion. Naar het radiostation der Paraguese opstandelingen meldt, hebben de opstande lingen op 5 punten in de Noordelijke, Oostelijke en Zuidelijke sector de aanval op de hoofdstad Asuncion inge zet. Het eeuwfeest van de stad Holland. Mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Friesland, zal, als vertegen woordiger van Friesland, Over ijssel, Gelderland, Utrecht en Zeeland naar de V.S. met een speciaal K.L.M. vliegtuig ver trekken. Hij zal te Holland (Michigan) geschenken over handigen, die de genoemde provincies voor de commissie en het museum aldaar beschik baar hebben gesteld. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE EDAM. Twee trams van de N.Z.H. T.M. zijn Vrijdagavond te Edam op elkaar gereden. De Amster damse conducteur Klanderman werd hierbij op slag - gedood. Een 12-jarig meisje uit Volen- dam, A. Veerman, dat terug keerde van een vacantiereisje, werden beiden voeten verbrij zeld. Verscheidens passagiers liepen lichte verwondingen op. Zeeuwse' Te Hoedekenskerke had Donderdagavond een open luchtsamenkomst plaats van het Leger des Heils uit Goes. De heer P. Paree te Ove- zande behaalde het vakdiploma voor schoenhersteller. Op 23 Aug. zal te Ovezande een noodconsultatlebureau worden geopend in het bene denlokaal van de landbouw- huishoudschool. In de opgave van de namen der te 's-Gravenpolder inge stelde raadscommissie zijn een paar fouten geslopen: M. Geene moet zijn M. Grim de naam C. Bierens moet zjjn C. Riemeos. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Voor spoedeisende gevallen in Goes is Zondag bereikbaar de heer M. P. Bruynzeel, arts, Jac. Valkenierstraat 3. Voor Driewegen, 's-Heeren- hoek en Nieuwdorp heeft dienst de heer Lucas Luyck, arts te 's-Heerenhoek, tel 282 (K 1105). Voor Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en Wol- phaartsdijk is te bereiken de heer Zonnevyle, arts te 's-H. Arendskerke, tel. 202 (K 1106). Van heden af tot en met volgende week Vrijdag is des nachts en de hele Zondag te Goes de Goese apotheek ge opend. Strijd op Madoera Over de gepleegde gruwe len door republikeinen tegen de Chinese bevolklngsproep op Java gepleegd, kan worden gemeld, dat de Boemiajoeop de dag, dat do Ned. troepen deze plaats naderden, mannen, vrouwen en kinderen in Chine se huizen werden verzameld, welke hierna in brand werden gestoken. Onder de terroristen werden unfaire misdadigers gesignaleerd. Te Malang wer den 21 Chinezen in het slacht huis levend verbrand en enke le govild. Uit aangetroffen archief stukken blijkt, dat in verband met do moorden te Tangerang, dus in 1946, door het Chinese veiligheidscorps aldaar destijds aan minister-president Sjahrir een uiterst gedetailleerde op gave is verstrekt van ver moorde Chinezen, alsmede van diegenen, door wie zij zijn ver moord, doch .dat hieraan door de Republikeinse autoriteiten niet de minste aandacht is be steed. Voor radio Djocja werd me degedeeld, dat op Madoera hevige gevechten gaande zijn. De Nederlandso troepen heb ben op 6 Augustus, twee da gen na de staking der vijan- oleijkheden, Pamekasan bezet. Bangkalan is door de Neder landers bezet, terwijl de bevol king weerstand biedt, aldus radio Djocja. RADIOREDE VAN SJARIFOEDDIN. In een radiorede heeft Sja- op de Indonesische patriotten om nauw samen te werken met de Chinesche bevolkingen om hun bezittingen en levens te beschermen. Hij verzocht zjjn volk niet „ln de Neder landse val te lopen om de Chi nezen van de Indonesische be volking te scheiden." VERSCHROEIDE AARDE-TACTIEK. De vakvereniging van on dernemingsarbeiders maakte over radio Djocja bekend, dat de Indonesische arbeiders vastbesloten zijn de tactiek van de verschroeide aarde voort te zetten, indien de Ne derlanders 't wapenstilstands hevel bljjve novertreden. OPHEFFING AUSTRALISCHE BOYCOT? A.F.P. meent te weten, dat de Australische boycot op verschepingen naar Nederland Maandag a.s. zal worden op geheven, als gevolg van een onderhoud tussen de premier Chifley en de leiding der vak verenigingen. BELEID VAN REP. RE GERING GOEDGEKEURD. In de vergadering van het werkcomité van het K.N.I.P. is het belekï van de huidige re gering over het algemeen goedgekeurd. Speoiaal gold dit de buiten werking stelling van het bepaalde ln de overeen komst van Lknggadjatl. Er zullen zelfstandige betrekkin gen met het buitenland wor den aangeknoopt. Alle pattijen rifoeddin een beroep gedaan zegden die regering steun toe. Nieuwe fruitverpakklng MAANDAG IN ZEELAND INGEVOERD. Donderdagavond werd te Ka- pelle in het pakstation van de veiling K. B. en O. een verpak kingsdemonstratie van fruit gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Ir. van Soest lichte een en ander nader toe. Maandag zullen op alle Zeeuwse vellingen nieuwe ver pakkingseisen van fruit wor den ingevoerd welke vastge steld zijn door de afzetcommis- sie van de Nederlandse Fruit teelt Organisatie en het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Voor verschillende fruittelers zijn de nieuwe kwaliteits- en sorteereisen niet zo eenvoudig, vooral de kleine fruitteler zal met een dergelijke verpakking last ondervinden daar bij hem de kwantums te klein zijn. KWALITEIT. Ir. van Soest wees op het grote belang van het opvoeren van de kwaliteitseisen van het fruit. Men ziet vrijwel alge meen in, dat wanneer 't Neder landse fruit zich op de binnen landse markt zal handhaven en ook aanstonds met succes een aanval op de buitenlandse zal wagen, daarvoor strenge kwa liteits- en sorteervoorschriften een eerste vereiste zijn. Voor de oorlog waren er wei 12 sor teringen, thans is het eenvou diger. Zeeland staat momenteel on der aan de lrist wat het sorte ren betreft. De vooruitstreven de Zeeuwse fruitteler kan en mag niet achterblijven met de verpakking. Al is straks Zee land direct niet onder de beste gerangschikt, het kan toch ze ker heel wat beter! Van de zijde der kwekers kwamen nog verschillende vra gen en opmerkingen naar vo ren. Deze nieuwe eisen zullen dan ook niet in een paar dagen onder de knie zijn. KWALITEITSEISEN. Men kan thans in de volgen de kwaliteiten sorteren: Elite kwaliteit 1 en 2, Standaard kwaliteit B en D, Huishoud- kwaliteit 1 en 2 en Kroet. De „Elandsfontein" te Vlissingen. De „Elandsfontein", die deze week uit Danzig naar Neder land wordt gesleept, zal Zater dag in Vlissingen aankomen. Een Friese stem. Ook bulten Zeeland trekt het dreigende verlies van de Stoomv. Mij. „Zeeland" voor Vlissingen en de definitieve vestiging in Hoek van Holland de aandacht. Het Fries dagblad wijdde er een hoofdartikel aan en schreef onder meer: Hier hebben wij te maken met een algemeen verschijnsel. Van jaar tot jaar wordt het bedrijfsleven meer geconcen treerd in het gebied tussen de Zaan en Hoek van Holland, Utrecht en IJmuiden. De rest, op enkele centra als Twente na, heeft weinig kansen op groei en uitbreiding. Dit is een betreurenswaardig ver schijnsel. Het wordt niet ver holpen door pogingen om min of meer kunstmatig, van boven af, in de randprovinciën wat nieuwe industrie te planten. De buitengewesten moeten zelf, zo krachtig mogelijk, hun bestaan trachten te handha ven. Zij hebben recht op goede verbindingen met het hart van het land. Maar verder moeten zij het zelf doen. Zodra de ondernemingen in die gewesten vanuit Holland worden gefi nancierd en gedirigeerd, gaat het gemak de mens dienen, en probeert men de zaak dichter bij huis te halen. In de tijd der Republiek was Holland poli tiek en economisch oppermach tig. De oude tijden keren terug. ,lk leefde in een droom". Voor de voorzitter van het Leeuwarder Tribunaal zit een lijkbleke man, die in de twee jaar internering, die hij ach ter de rug heeft, zo verzwakt is, dat hij zich ternauwernood op zijn stoel in evenwicht kan houden. Nauwelijks verstaan baar stamelt hij zijn verweer op de tegen hem aangevoerde beschuldigingen: „Ik leefde in een droom en hoopte op een betere wereld". Deze bleke man is Jan H. Eekhout, schijver uit Sluis, die verschillende Zeeuwsch- Vlaamse streekromans heeft geschreven, w.o. „Pastoor Ponke" en „De boer zonder God", benevens een vertaling van het Gilgamesj-epos. Hij ;taat terecht wegens zijn na- üonaal-socialistische publica ties in het Nationaal Dagblad, „Storm", „De Schouw" en an dere bladen. Gedurende de zitting poogt Eekhout zijn daden te recht vaardigen, door zijn artikelen als zuiver litterair te bestem pelen en door het voor te laten komen als zou hij zijn misstappen niet desbewust ge daan te hebben. Op een vraag van president mr. Bijlsma, waarom hij N.S.B.-er was geworden, zei hij, dat hjj bij de aanval van de Russen op Finland zijn hoofd verloren was en sedert die tijd steeds TRIBUNAAL GOES Het was een rol van 6 za ken, die het tribunaal te Goes Donderdagmorgen in korte tijd afwerkte. Het betrof verzetzaken te gen beslissingen van de Offi cier-fiscaal bij het voorwaar delijk buiten vervolging stel- n. De eerste zaak was die te- fen de 25-jarige typiste D. C. Pompoene uit Rotterdam, die niet kon ontkennen, dat zij vriendschappelijke omgang heeft gehad met leden van de Duitse weermacht en vrijwillig in Duitsland werkzaam te zijn geweest. Bij het verhoor bleek, dat zij reeds 10 maanden geïnterneerd was. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, heeft voor dat het verhoor begon, er reeds op ge wezen, dat men hier te doen heeft met een juridisch niet goed te keuren gang van za ken. Eerst werd besch. zonder meer door de officier fiscaal buiten vervolging gesteld, en later trok deze autoriteit het weer in. Hij kwam kort daar op met een tweede uitwijzing, waarbij ook een flink bedrag verbeurd werd verklaard. Daar er tussen in geen nieuwe gezichtspunten terzake naar voren waren gekomen, is mr. Adriaanse van mening, dat intrekking van de eerste beslissing niet had mogen plaats hebben en dat daarom het tribunaal nu ten onrechte de zaak in behandeling nam. De voorzitter, mr. Vlaming, merkte op, dat het tribunaal als zodanig alleen er, mede te maken heeft, dat er een zaak wordt voorgelegd om te be handelen en niet te vragen heeft of dit al of niet juridisch 'juist is! Nadat besch. ondervraagd was, kwam mr. Adriaanse weer aan het woord en zeide besrrepen te hebben, dat het tribunaal de zaak moet behan delen, doch deed een beroep op de leden om zich op alge meen juridisch standpunt te plaatsen en niet verder te gaan dan hetgeen bij de eerste buiten vervolgingstelling is op gelegd. De 57-jarige bakkersknecht J. K. Pauwer uit Kortgene heeft volgens de dagvaarding vriendschappelijke omgang ge had met Duitse militairen, doch hg ontkende dit. Hjj moest er alleen mede in aan raking komen door levering van kruidenierswaren e.d. Na een pleidooi van mr. P. C. Adriaanse, werd de beschul diging vervallen verklaard. >e 50-jarige sluisknecht H. v. Immerseel uit Hansweert zou Duitse militairen aan huis ontvangen hebben, met hen een café hebben bezocht, met hen gedurende de spertijd op straat hebben gelopen en ten slotte ook Mittelstenscheid bij zich aan huis hebben ontvan gen. Het was mr. F. W. Adri aanse, die wees op de moei lijkheden, waaronder zijn cliënt thuis leefde en op zijn weinige ontwikkeling. Tot 1932 was hij goed, maar toen werd het min der. Toch vraagt spr. een cle mente beslissing. De 33-jarige M. Paauwe, groentenhandelaar van beroep en wonende te Goes, was van 1941 met enkele onderbrekin gen tot de bevrijding in Duits land werkzaam. Het bleek, dat hij met een Duitse vrouw trouwde in '43. Deze verklaarde als getuige niet bij „de partij" aangesloten te zijn geweest. Mr. F. W. Adriaanse wees er op, dat deze man niet voor vol kan worden aangezien en met de 5 maanden voor-internering toch zeker genoeg is gestraft. Tenslotte stonden nog te recht de 35-jarige landarbei ders W. Harinck uit Baarland, die bij de O.T. werkzaam is ge weest en de 57-jarige landar beider P. A. Dirkx, eveneens uit Baarland, die ook voor ge noemde instelling werkte. Bei den hadden geen verdediger. Marktberichten VEILINGSVERENIGING KRABBENDI.JKE E.O. 8 Aug. James Grieve 4261; Zigeunerin 3769; Ellison Orange 67; Perzikappel 25 46; Mank's Codlin 2035; Clapp's 2740; Precose 13 30; Keswick 711; Belle d' Louvain 4667; R'Cl d'Oullins 52—60; Washington 45—61; Witte Wijnpruimen 3947; Czarpruimen 2046; Purple Perschore 1725; Dubb. Boe- rewittc 4358; Bramen 1,25 1.27; Dubb. Sperciebonen 34 35. VEILINGSVERENIGING ZUID-BEVELAND. 8 Aug. Aardappelen f 7.50 8.50; dubb. prinsessebonen 26 35; stokprinsessebonen 63; stoksnybonen 1339; stamsnij- bonen 525; pronkbonen 18 21; andijvie 1120; tomaten 17 25; rode kool 1119; savoye kool 916; uien 1416; char- lotten 4; spekbonen 14; stoof- sla 44.50: augurken 8.50 60, alles per 100 kg. Komkommers IA 4.506.50, id. I 3.50—5.50, id. II 1.00— 2.00, id. Ill 0.50—1.50; Bloem kool IA 37, id. I 29—35, id. II 9—24, id. HI 2—13; kropsla 1.60—9; meloenen 71, alles per 100 stuks. Kroten 1011; wor telen 416; selderij 1113, al les per 100 bos. meer in de war was geraakt. Er worden fragmenten uit enkele door Eekhout geschre ven artikelen en brieven voorgelezen, waaruit nog eens overtuigend bewezen wordt, dat hij zijn werk doelbewust in dienst stelde van de vijand. Ondermeer gaf hij zich veel moeite voor de oprichting van een schrijversgilde. In een schrijven aan een „ka rn eraadske" vroeg hij dispen satie voor tewerkstelling op een vliegveld op grond van zijn voorlichtende taak. Zijn eigen vrienden en broeders in Apollo bracht hij in gevaar: over Sjoerd Leiker schreef hij: „Men zou hem eens een maand in een concentratie kamp moeten opsluiten" en over Hendrik de Vries: „Ik ken geen feller vijand van Duitsland en het nationaal- socialisme". De verdediger, mr. van Raaij, meent, dat speciaal ge let moet worden op de bijzon dere eigenschappen van de dichter bij de behandeling van deze zaak. Eekhout stond buiten het werkelijke leven. Thans is hij geestelijk en li chamelijk gebroken; de Zui veringsraad heeft hem voor tien jaar uitgesloten. Pleiter vraagt een zo licht mogelijke straf. Als het pleidooi beëindigd is, barst Eekhout in snikken uit. Ondersteund door twee bewakers wordt hij de recht zaal uitgeleid. De uitspraak luidt: beëindi ging van de internering op 1 October van dit jaar in ver band met de lichamelijke ge steldheid van beschuldigde. KADER VERGADERINGEN CHR. NAT. VAKVERBOND. Ook dit jaar houdt het Chr. Nat. Vakverbond in geheel het land weer zgn. „kader-verga deringen" met de Chr. Bestu renbonden. In tegenstelling met andere jaren zal voor Zeeland slechts één centrale vergadering plaats hebben voor alle Chr. Bestu renbonden en wel te Goes op Zaterdag 27 September a.s., des middags te 3 uur. Walchertje en de Weerwolf. Op 12, 14 en 16 Augustus zullen resp. te Middelburg, Goes en Vlissingen opvoerin gen worden gegeven van de kinderoperette „Walchertje en de Weerwolf" van Jan Bres* ser. De uitvoering geschiedt door een gezelschap Wassen aar se kinderen, dat reeds een be* hoorlgk aantal opvoeringen heeft verzorgd en daarbij tel kens een groot succes wist te boeken. In de meeste Neder landse weekbladen verschenen zeer uitvoerige besprekingen, waarbij niet alleen de operet te zelf een buitengewoon goe de critiek kreeg, maar ook 't spel van de Wassenaarse jeugd om strijd werd geprezen. En wat tenslotte de jeugd be treft, diè de voorstellingen bijwoonde, de toeschouwers waren enthousiast! Het is daarom een goede gedachte van Nieuw Walche ren geweest om een drietal voorstellingen in Zeeland te organiseren. Niet alleen om dat de Wassenaarse jeugd, die de lotgevallen van Walcheren tijdens de oorlog op zo treffen de, ja vaak ontroerende wijze uitbeeldt, daardoor gelegen heid krijgt om met eigen ogen Walcheren te aanschouwen, maar evenzeer om dat ver wacht mag worden, dat deze vacantie-voorstellingen ge- alen de lage toegangsprijzen en de speciale reductie voor le den van Nieuw Walcheren ook bij de Zeeuwse jeugd in de smaak zullen vallen. Zoals bekend mag worden geacht, wordt voor enkele kin* deren nog onderdak gezocht. Wie één der jonge Wassenaar* tjes in Vlissingen of Middel* burg huisvesten kan, bewijst daarmee Walcheren een goe* de dienst. motorongeluk. De heer A. Mol uit Oude- lande, die zich per motorfiets van Bergen op Zoom naar Be veland begaf en de 14-jarige J. Mol uit Hansweert op de duo meevoerde, is in Bergen op Zoom in botsing gekomen met een militaire auto. De motorrijder liep lichte verwondingen aan het hoofd op. De 14-jarige jongen bleek dusdanige kwetsuren opgelo pen te hebben, dat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. refatriërenden. Met het m.s. „Zuiderkruis" dat volgens de officiële gege vens eerst 18 Aug. te Rotter dam zou arriveren, maar nu reedis a.s. Maandagmorgen al daar verwacht wordt, repatri ëren o.a. de volgende Zeeuwse militairen uit Indïë: Van. de Kon. landmancht H. W. Wilsing, soldaat te Kapel- le_Biezelinge; van het detache ment luchtstrijdkrachten kor poraal A. M. Bliek, N._ en St. Jooeland; sergeant J. F. M. Gi. Mieurichy, Hulst; sergeant D. Sinke, Wemeldinge; sergeant J. A. Dekker, Koewacht; kor poraal F. God'eschalk, Goes; korporaal A. Zwichtman, Vlis singen en van het detachement Kon. Landmacht soldaat H. van der Hulst. Middelburg. luitenant sinke gesneuveld. Bij de familie is gisteren het bericht ontvangen dat hun zoon, luitenant G. Sinke, wo nende Paul Krugerstraat te Vlissingen. in .Indië is gesneu veld. Kloetinge VERGADERING P. v. d. A. De afdeling Kloetinge van de Partij van de Arbeid hield Donderdagavond een leden vergadering in de gemeente- herberg. Na uiteenzettingen over de jongste raadsvergade ringen en commissies, welke door B. en W. zijn benoemd, las de voorzitter een schrijven voor van het partijbestuur over de Indonesische kwestie. Daarna volgde een onder linge bespreking over dit on derwerp. De afdeling staat achter het door de partij in genomen standpunt. Als afgevaardigde naar het partijcongres op 15 en 16 Aug. te Amsterdam, zal afge vaardigd worden de heer C. de Bruin. Bij eventuele ver hindering wordt zijn plaats ingenomen door de heer C. van Wijk. Kortgene NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING. De Commissie van Onder zoek in de gemeente Kortge ne, samengesteld ter uitvoer ing van de Noodwet Ouder- domsvoorzieing is als volgt samengesteld: Burgemeester A. A. Schuit, voorzitter; M. P. Schipper, secretaris en de leden C. M. Krello, M. van Halst, Chr. Noordhoek, J. van Hakken, A. Welleman, P. van Dijke, C. J. Anemaet, N. Hou terman, G. J. de Graag en Anth. de Wild. Wissekerke DE WATERVOORZIENING. Donderdag vergaderde de gemeenteraad van Wisseker ke, onder voorzitterschap schap van wethouder v. Halst. Naar aanleiding van een verzoek van M. Wilderotn tot aankoop van een stuk grond op het haventerrein te Kam perland ter grootte van 200 m2., stelden B. en W. voor een terrein in erfpacht te ge ven. De beslissing over deze aangelegenheid zal aangehou den worden tot de volgende vergadering. Vastgesteld v/erd een ver ordening op de honden, waar bij het wordt verboden hon den buiten de openbare we gen en voetpaden te laten lo pen. Een besluit werd vastge steld tot aankoop, eventueel onteigening, van bouwterrein te Wissekerke, Kamperland en Geersdijk, voor wat Wis sekerke betreft voor 1.15 per m2 en te Kamperland en Geersdijk voor 1.75 per m2. De gemeenterekening over het dienstjaar 1946 werd aan geboden, aanwijzende wat de gewone dienst betreft in ont vang en uitgaaf 255.632.21 en wat de kapitaaldienst, betreft in ontvang 92.559.31 en in uitgaaf 96.504.30. Wat de ge wone dienst betreft werd uit het gemeentefonds een voor schot ontvangen op een even- tuële bijdrage ter dekking van het tekort der begroting ad 9600 en een bijdrage van het volgend dienstjaar voor het ongedekte tekort ad 3877.48. Bij de rondvraag informeer de de heer de Smit naar de plannen voor waterleiding, waarop de voorzitter mede deelt dat binnenkort een be spreking zal plaats hebben met de gemeentebesturen van Wissekerke en Kortgene en de directie der waterleiding- mij. Midden Zeeland. In ver band hiermede stelde de voor zitter voor Ged. Staten te verzoeken bij het halen van leidingwater uit Zuid-Beve land, de vervoerders vrij te stellen van de betaling van veergelden, die de prijs van het water onnodig duurder maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8