De Chinezen-moorden De Amerikaanse credietverlening Burgemeester verraden ZEELAND WENST DE „ZEELAND" TERUG 0ni UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS WALCHEREN nippers Minister Lieftinck sprak. De Minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, hield Vrijdagavond een radiorede, naar aanleiding' van het door de Wercldherstelbank verleen de crediet. Hg wees er op. dat ons land vooralsnog voor het herstel van buitenlandse hulp afhankelijk ls en legde er de nadruk op, dat het herstel van financleel-economische zelf standigheid even belangrijk is als het henvinnen van eigen politieke zeggenschap. Wij zullen alle krachten moeten inspannen om tot dit herstel tc geraken, willen wij niet nood lijdend blijven. Minister Lieftinck noemde 't uitermate verheugend, dat de Int. Bank voor Herstel en Ont wikkeling besloten heeft, aan Nederland een crediet te ver lenen van 195 mill, dollar. Het strekt tot dekking van een groot deel van het tekort op onze betalingsbalans voor '47 en begin '48 en is bestemd voor aankoop van buitenlandse goederen van productief ka rakter. De verkoop van buiten landse effecten moet een on- Het Japanse vredesverdrag. Naar een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse zaken gisteren mededeelde, heeft de Ameri kaanse regering voorgesteld om de 11-mogendhedenconfe- rentie over het voorbereiden van het Japanse vredesver drag in September tc Wash ington te houden. De aanvankelijk voorge stelde datum was 19 Augus tus, doch, hoewel de Britse regering het voorstel tot het houden van een conferentie in beginsel aanvaardde, maak te zü bezwaar tegen de da tum met het oog op de con ferentie der dominions over het Japanse vredesverdrag, welke 26 Augustus te Can berra zal beginnen. Felle gevechten in China. De Chinese regeringstroe pen. die snel oprukken In de sector Peking-Tientsta-Poating hebben een grote groep com munisten ingesloten. De troepen in Mandsjoerije hebben dc rivier de Soengari, overgestoken en marcheren langs de Oostelijke oever voor waarts. op hevige tegenstand stuitend. 780 RENTE. Woekeraarsters aangehouden. In de afgelopen weken heeft dc politie te Rotterdam twee geldschieters aangehouden, die leningen verstrekten tegen 'n woekerrente. De eerste was de 43-jarlge M. K., die tot November '46 Sldsohleter was geweest, doch arna haar vergunning had laten intrekken. Een inval van de politie bracht aan het licht dat zii sinds November 1946 nog 70 leningen, tot een totaal bedrag van 9500 had ver strekt, tegen een veel te hoge rente, terwijl de leningen voor die tijd ook niet helemaal zui ver bleken te zijn. Het tweede geval betrof de 50-jarlge G. C. van T.—van A. Zij had sinds 1939 op kleine schaal, doch sinds begin '46 op grotere schaal geld geleend aan buren of kennissen met een rente van f 0.15 per gul den. Een buurvrouw was zo in haar netten verstrikt geraakt, dat zij wekelijks haar gehele weekloon van 34 aan haar moest afdragen, waarop het slachtoffer dan weer 25 leen de om de volgende week te kunnen leven. Bij haar bedroeg de rentevoet, daar zrj eigenlijk het zelfde bedrag steeds op nieuw leende, 780 Toen de K.litle de geldschietster aan- eld had zii f 3700 uitstaan en 750 bcdrijfskaplt. Haar man bleek van de steun te trekken en voorts had z;j nog voor 600 consumentenbonnen in haar bezit. (Ingezonden mededeling) ZWARTKOP de beroemde haarshampoon voor blond en donker haar verkopen wij weer in handige flacons voor 85 cent Verder ontvingen wij van deze firma het allernieuwste, namelijk een Trio Hairbeauty Set, welke bevat: Een flacon Shampodor,'voor het haar te wassen; een flacon speciaal Glansbad, welke het haar een buitengewone glans geeft; een flacon biologisch Haarlotion, welke een gezon de haargroei bevordert. Deze set welke iedere da me moet gebruiken, die prijs stelt op verzorgd haar, kost geheel compleet 2.45. U ziet het voor de nieuwste haarverzorgingsartikelen ook natuurlijk JO FIBBE, Vlissingcn Middelburg. veranderlijk bestanddeel blij ven uitmaken van het Ned. de- viezenbeleid. Na er op gewezen te heb ben. dat het besluit tot crediet verlening met algemene stem men werd genomen, hetgeen thans een veel betekenend ge baar ts. besloot spreker; „Wij aanvaarden de ons door het buitenland geboden hulp met dankbaarheid. Zij legt ons echter deverplichting op onze soliditeit ook nu te bewijzen. En zij moge ons allen een aansporing zijn, om zo snel mogelflk onze flnancieel-eco- nomische vrijheid te herwinnen door eerlijke arbeid en goede samenwerking". Broodprijs in Frankrijk. Het brood zal in Frankrijk met ingang van Zondag ruim tweemaal zo duur worden. Voor Parijs komt de prijs van 11 franc op 24 franc per kg., voor het platteland op 27 frs. en voor de provinciesteden op 38 frs. Dit nieuws heeft vooral bezorgdheid gewekt onder het armere volksdeel. Driewegen met vacantie. Voor de ambtenaar van de burgerlijke stand ln Driewegen is Juli een heerlijk rustige maand geweest. Geen enkele Driewegenaar kwam hen lastig vallen. Sterf gevallen. huwelijken, feboortenniets van at alles gebeurde er en het boek van de Bur gerlijke Stand rustte een maand lang gesloten in de kast. Maar zo verwonderlijk ls het feit niet. Juli is immers vacantiemaand. FRANSE INSTALLATIES TE LOBAU WEGGEVOERD. Uit Franse bron wordt ver nomen. dat, toen de Sow jet- Unie <ie vorige week de olie raffinaderijen te Lobau bezet te, zij Franse installaties ln be slag genomen en naar Roeme nië vervoerd zou hebben. Na een Frans protest zou men het vervoer naar Roemenië ge staakt hebben. HONGERSNOOD DREIGT IN VOOR-INDIK. Het Voor-Indische departe ment van voedselvoorziening maakte bekend, dat de bevol king- van Madras, Bihar en West-Bengalen zich op de rand van de hongersnood bevindt. De crisismaatregelen in Engeland. De Britse minister van voed selvoorziening, Strachey, heeft heden een verlaging van voed selrantsoenen in Groot-Brit- tannië aangekondigd. Het Britse ministerie van financiën heeft bekend ge maakt, dat een ad-valorem- recht van 300 wordt inge steld op films, die uit het bui tenland worden ingëvoerd. 75 van dc op deze films ge maakte winst zal aan de Brit- fiscus afgedragen moeten worden. De Amerikaanse filmindu strie wordt door deze maat regel ernstig getroffen. De Mot. Picture Export heeft aan gekondigd, dat de V. S. niet langer films naar Engeland zal zenden aldus meldt de B. B.C. Naar de „Daily Tele graph" meent, zal het Britse bioscoopbedrijf na 114 jaar hierdoor geruïneerd zijn. In politieke kringen te Lon den nacht men het waarschijn lijk, dat er binnenkort wijzi gingen in het Britse kabinet zullen worden aangebracht. Het komt er op aan een ge schikt persoon te vinden, die met de leiding bij het econo misch herstel kan worden be last. In dit verband worden de namen van Bevin en Cripps genoemd. De aanval op Asuncion. Naar het radiostation der Paraguese opstandelingen meldt, hebben de opstande lingen op 5 punten in de Noordelijke, Oostelijke en Zuidelijke sector de aanval op de hoofdstad Asuncion inge zet Het eeuwfeest van de stad Holland. Mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Friesland, zal, als vertegen woordiger van Friesland, Over ijssel, Gelderland, Utrecht en Zeeland naar de V.S. met een speciaal K.L.M. vliegtuig ver trekken. Hjj zal te Holland (Michigan) geschenken over handigen, die de genoemde provincies voor de commissie en het museum aldaar beschik baar hebben gesteld. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE EDAM. Twee trams van de N.Z.H. T.M. zijn Vrijdagavond te Edam op elkaar gereden. De Amster damse conducteur Klanderman werd hierbij op slag gedood. Een 12-jarig meisje uit Volen- dam, A. Veerman, dat terug keerde van een vacantlereisje, werden beiden voeten verbrij zeld. Verscheidene passagiers liepen lichte verwondingen op. De „Elandsfontein" te Vlissingen. De „Elandsfontein", die deze week uit Danzig naar Neder land wordt gesleept, zal Zater dag in Vlissingen aankomen. Nieuwe fruftverpakklng MAANDAG IN ZEELAND INGEVOERD. Donderdagavond werd te Ka- pelle in het pakstation van de veiling K. B. en O. een verpak kingsdemonstratie van fruit gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Ir. van Soest lichte een en ander nader toe. Maandag zullen op alle Zeeuwse veilingen nieuwe ver pakkingseisen van fruit wor den ingevoerd welke vastge steld zjjn door de afzetcommis- sie van de Nederlandse Fruit teelt Organisatie en het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Voor verschillende fruittelers zijn de nieuwe kwaliteits- en sorteereisen niet zo eenvoudig, vooral de kleine fruitteler zal met een dergelijke verpakking last ondervinden daar bij hem de kwanturns te klein zijn. KWALITEIT. Ir. van Soest wees op het grote belang van het opvoeren van de kwaliteitseisen van het fruit Men ziet vrijwel alge meen in, dat wanneer 't Neder landse fruit zich op de binnen landse markt zal handhaven en ook aanstonds met succes een aanval op de buitenlandse zal wagen, daarvoor strenge kwa liteits- en sorteervoorschriften een eerste vereiste zijn. Voor de oorlog waren er wel 12 sor teringen, thans is het eenvou diger. Zeeland staat momenteel on der aan de lijst wat het sorte ren betreft. De vooruitstreven de Zeeuwse fruitteler kan en mag niet achterblijven met de verpakking. Al is straks Zee land direct niet onder de beste gerangschikt, het kan toch ze ker heel wat beter! Van de zijde der kwekers kwamen nog verschillende vra gen en opmerkingen naar vo ren. Deze nieuwe eisen zullen dan ook niet in een paar dagen onder de knie zijn. KWALITEITSEISEN. Men kan thans in de volgen de kwaliteiten sorteren: Elite- kwaliteit 1 en 2, Standaard kwaliteit B en D, Huishoud- kwaliteit 1 en 2 en Kroet. Een Friese stem. Ook buiten Zeeland trekt het dreigende verlies van de Stoomv. Mij. „Zeeland" voor Vlissingen en de definitieve vestiging in Hoek van Holland de aandacht. Het Fries dagblad wijdde er een hoofdartikel aan en schreef onder meer: Hier hebben wg te maken met een algemeen verschijnsel. Van jaar tot jaar wordt het bedrijfsleven meer geconcen treerd in het gebied tussen de Zaan en Hoek van Holland, Utrecht en IJmuiden. De rest, op enkele centra als iSvente na, heeft weinig kansen op groei en uitbreiding. Dit is een betreurenswaardig ver- Elflallen van Prov. Griffies gaan elkaar bekampen. schijnsel. Het wordt niet ver holpen door pogingen om min of meer kunstmatig, van boven af, in de randprovtaciën wat nieuwe industrie te planten. De buitengewesten moeten zelf, zo krachtig mogelijk, hun bestaan trachten te handha ven. Zij hebben recht op goede verbindingen met het hart van het land. Maar verder moeten zij het zelf doen. Zodra de ondernemingen in die gewesten vanuit Holland worden gefi nancierd en gedirigeerd, gaat het gemak de mens dienen, en Erobeert men de zaak dichter ij huis te halen. In de tijd der Republiek was Holland poli tiek en economisch oppermach tig. De oude tijden keren terug. Op 1 September zullen te 's- Gravenhage interprovinciale, voetbalwedstrijden plaats vin den tussen elftallen van amb tenaren van de provinciale griffies in de onderscheidene provinciën. Reeds is de deelname verze kerd van de elftallen der pro vincies Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holand, Utrecht, Gel derland, Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel. Met Noord-Braban ten Limburg worden nog besprekingen ge voerd. De K.N.V.B. verleende col lectief toestemming aan K.N. V.B.-spelers, welke in deze elf tallen mochten uitkomen, mits de betreffende vereniging daartegen geen bezwaar heeft Ook de Nederlandse Scheids- rechtersvereniging zegde haar medewerking toe. De Commissarissen der Ko ningin in Zeeland en Utrecht stelden, voor deze ontmoetin gen een medaille beschikbaar. Het ligt verder in de bedoe ling van Zuid-Holland, welke provincie het initiatief nam en voor de eerste maal het tour- nooi organiseert, een wisselbe ker beschikbaar te stellen, waardoor de ontmoetingen, tel ken jare, in een nadere pro vincie, zullen terugkeren. Ook de Colleges van Gedepu teerde Staten in de onderschei dene provinciën hebben steun BIJZ. GERECHTSHOF 7 jaar legen veldwachler le Ellemeel. ,Het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage, Kamer voor. Zeeland, hield 8 Augustus een zitting te Zierikzee. Voor kwam de beklaagde D. P. Steenland, gewezen gemeen teveldwachter van Ellemeet. Hij had in 1943 aan de S. D. te Zierikzee of althans aan de N.S.B.-'er Schaap, onderluite nant der Kon. Marechaussee, medegedeeld, dat burgemees ter De Bruyn, die zijn chef was, vuurwapens verborgen hield, waardoor de burgemees ter langer dan een maand van zijn vrijheid werd beroofd. EEN VETE. Getuige N. Bronkhorst, wachtmeester der Rijkspolitie, verklaarde, dat er een vete bestond tussen beklaagde en de burgemeester. Uit een ge sprek had hij begrepen, dat de beklaagde de burgemeester een hak wilde zetten zodra hij daartoe in de gelegenheid was. Na de arrestatie van de bur gemeester, was men er van overtuigd, dat Steenland de hand in het spel had. Getuige J. Schaap verklaar de, dat beklaagde ae aangifte had gedaan. Hrj waarschuwde Slrijd op Madoera Over de gepleegde gruwe len door republikeinen tegen de Chinese bevolkingsproep op Java gepleegd, kan worden femeld, dat de Boemiajoe op e dag, dat de Ned. troepen deze plaats naderden, mannen, vrouwen en kinderen in Chine se huizen werden verzameld, welke hierna in brand werden gestoken. Onder de terroristen werden unfaire misdadigers gesignaleerd. Te Malang wer den 21 Chinezen in het slacht huis levend verbrand en enke le gevild. Uit aangetroffen archief stukken blijkt, dat in verband met de moorden te Tangerarig, dus in 1946, door het Chinese veiligheidscorps aldaar destijds aan minister-president Sjahrir een uiterst gedetailleerde op gave is verstrekt van ver moorde Chinezen, alsmede van diegenen, door wie zg zijn ver moord, doch .dat hieraan door dc Republikeinse autoriteiten niet dc minste aandacht ls be steed. Voor radio Djocja werd me degedeeld, dat op Madoera hevige gevechten gaande zgn. De Nederlandse troepen heb ben op 6 Augustus, twee da gen na de staking der vjjan- dlejjkheden, Pamekasan bezet. Bangkalan is door de Neder landers bezet, terwijl de bevol king weerstand biedt, aldus dio Djocja. RADIOREDE VAN SJARIFOEDDIN. In een radiorede heeft Sja- op de Indonesische patriotten om nauw samen te werken met de Chinesche bevolkingen om hun bezittingen en levens te beschermen. Hjj verzocht zijn volk niet „in de Neder landse val te lopen om de Chi nezen van de Indonesische be volking te scheiden." VERSCHROEIDE AARDE-TACTIEK. De vakvereniging van on dernemingsarbeiders maakte over radio Djocja bekend, dat de Indonesische arbeiders vastbesloten zjjn de tactiek van de verschroeide aarde voort te zetten, indien de Ne derlanders 't wapenstilstands bevel bljjve novertreden. OPHEFFING AUSTRALISCHE BOYCOT? A.F.P. meent te weten, dat de Australische boycot op verschepingen naar Nederland Maandag a.s. zal worden op geheven, als gevolg van een onderhoud tussen de premier Chlfley en de leiding der vak verenigingen. BELEID VAN REP. RE GERING GOEDGEKEURD. In de vergadering van het werkcomité van het K.N.I.P. is het beleid van de huidige re gering over het algemeen goedgekeurd. Speciaal gold dit de buiten werking stelling van het bepaalde ln de overeen komst van Linggadjati. Er zullen zelfstandige betrekkin gen met het buitenland wor den aangeknoopt. Alle partijen rifoeddin een beroep gedaan zegden de regering steun toe. beklaagde dat niet te doen, maar hij moest tenslotte de klacht doorgeven. Telefonisch kreeg hij toen een opdracht Van Gisenop om het onderzoek te leiden. Hjj poogde nog Gisenop daarvan af te houden. KLEIN BRIEFJE. Getuige D. de Jonge, wacht meester der Rjjkspolitie, zeide, dat beklaagde aan hem ver klaarde, „met een klein brief je ben je klaar", doelende op de aangifte. Getuige De Bruyn, bur gemeester van Eellemeet en Eikerzee, deelde mede, dat niemand buiten ge tuige en beklaagde, de plek wist waar de wapens verborgen waren. Hij heeft zes maanden gezeten zon der vonnis en kreeg ont slag. Iedere superieur had last met beklaagde. De beklaagde Steenland, daarna gehoord, ontkent het tenlaste gelegde. Hij heeft niet gesproken over een vuurwapen. De president merkte op, dat beklaagde als politieman niet slecht bekend stond, maar de rechtbank te Middelburg achtte hem toch onbetrouw baar. DE EIS. De procureur-fiscaal consta teerde, dat Steenland politiek betrouwbaar was, maar daar mee was ook alle goeds van hem gezegd. Hij heeft verraad gepleegd. Zijn verhouding mei de burgemeester was slecht en daarom klaagde hij hem aan bij de S. D. Hij eiste ten slotte veroordeling tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek en met levenslange ontzetting uit de kiesrechten. De verdediger mr. Adriaan- se haalde verklaringen aan van mensen, die vol lof over beklaagde waren. Ook bracht hjj naar voren, dat een predi kant de beklaagde een goed vaderlander had genoemd. Pleiter achtte de opzet niet bewezen en vroeg, indien het Hof tot veroordeling mocht overgaan, een clemente straf. E. Goedegeburen te St An- naland uit het kamp te Sluis was begin 1944 toegetreden tot de Landstorm Nederland. Hjj had echter niet meege vochten omdat hjj onderweg naar Duitsland een ongeluk kreeg. Hij had ook niet aan razzia's deelgenomen. De proc. fiscaal achtte de tenlasteleg ging bewezen en eiste een ge vangenisstraf van 9 jaar met aftrek. Mr. Van Hasselt hoopte, dat het Hof op deze eis niet zou ingaan. Hrj wees op de jeug dige leeftjjd van de vcrdachie en vroeg om een voorwaarde lijke veroordeling. Het verle nen van een ereteken was vol gens hem geen bewijs, dat verd. meegevochten heeft, want het gebeurde dat een hele compagnie geridderd werd, terwjjl niet allen erbjj betrokken waren. P. J. Fondse te Burgh-Sluis had als landwachter dienst ge daan, gewapend met geweer of karabijn. De proc. fiscaal Walcheren te Middelburg, Ka- eiste 9 jaar met aftrek en ontz. rechten. De verdediger, mr. Adriaan- se, achtte de straf te hoog en riep clementie in. P.- C. Wessels te Renesse had de S. D. een brief ge schreven waarin J. Dorenbos te Renesse ervan werd be schuldigd hem mishandeld te hebben. Hij noemde deze per soon gevaarlijk voor de Wehr- macht en deelde mede; dat hjj naar de Engelse zender luis terde. W. was niet verschenen. Getuige D. erkende W. mis handeld te hebben. W. was in Renesse een gevaarlijke aan brenger en een fanatiek N. S. B.-er. De proc. fiscaal vond, dat hier van verraad sprake was. Op grond van het feit, dat W. een wrak was, eiste hij een voorwaardelijke veroordeling van een jaar, betaling van 5000 aan de stichting '40 '45 binnen een jaar en onder toezichtstelling van de S.P.D. P. TERREUR-MAN. J. C. Schot te Tholen, thans in 't kamp „de Eese" te Steenwijkerwold, was in 1943 vrijwillig in Duitse krijgs dienst getreden, als werkman en van Oct. 1944 had hij ge wapende assistentie verleend en razzia's en huiszoekingen ge daan en spoorlijnen bewaakt. De procureur-fiscaal merkte op, dat de verdachte deelnam aan de terreur, maar hij voer de de boventoon niet. Toch is het een ernstig geval. De eis luidde zes jaar met aftrek en ontz. uit de rechten voor 15 jaar. De verdediger mr. Adriaan- se wees er op, dat verd. op 16 j. leeftijd is begonnen met zijn sympathie voor -de N. S. B. Hij vroeg oplegging van 'n straf waarbij een zekere op voeding wordt toegepast. De procureur wijzigde zijn els in zes jaren rijkswerkin richting. (De zitting duurt voort). en medewerking toegezegd. Het belooft een interessant tournooi te worden, waarin ook onze provincie is vertegen woordigd door het elftal der P.G.Z., reeds bekend uit de te Middelburg georganiseerde .Zomeravondvoetbalcompe titie". Middelburg OCHTENDCONCERT OP DE DAM. Naar wij vernemen zal het Middelburgs Muziekkorps in de geest van de vroegere Ab dijconcerten op Zondag 31 Augustus, 's morgens van 8 9 uur, op de Dam te Middel burg concerteren. Het Middel burgs Mannenkoor zal aan dit concert zijn medewerking ver lenen. AUTO REED HET WATER IN. In de nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks half 1 is een automobilist, die de Neder- straat te Middelburg uit kwam rijden, in plaats van rechtsaf te slaan rechtdoor gereden, met het gevolg, dat hij bij de Punt te water geraakte. De onfor tuinlijke chauffeur, de heer M. uit Vlissingen, wist op de kant te komen, terwijl ook de auto spoedig opgetakeld kon wor den. Weslkapelle Pro en contra dansen. Donderdag vergaderde de gemeenteraad van Westkapel- le, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. A. F. C. de Cacembroot. Van de stichting „Nieuw Walcheren" was een dankbetuiging ontvangen voor de bijdrage. Besloten werd aan het Zeeuwse Oorlogsmuseum een subsidie van 20 toe be kennen. Na goedkeuring van de geloofsbrieven van de heer P. Minderhoud Lz. werd deze als raadslid benoemd, wegens vertrek van J. Ligthart Schenk. Besloten werd. om 4 barak ken van het Zwitserse barak kenkamp te verbouwen ten be. hoeve van de burgerbevolking. In elke barak kunnen 4 gezin nen worden ondergebracht. De kosten worden geraamd op 8 10.000. Het gemeentepersoneel zal een toelage van 2% ontvangen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Een verzoek van het bestuur der Bijzondere school om financiële steun, werd ingewilligd. Aangevraagd zal worden een kasgeldlening van 140.000. T/i de rondvraag brengt de heer St. Lous (A.R.) bezwaren naar voren, tegen het dansen op Zaterdag- 9 Aug. Hij ls van mening, dat een gedeel te der bevolking hier sterk te gen is. Medegewerkt wordt op deze manier aan het bederf der jeugd1. De heer H. Cijsouw (St. G.) sluit zich hierbij aan. Een volk dat ln dans en spel zijn genot zoekt, is op weg naar zijn ondergang, hetgeen de ge schiedenis bewijst. Wethouder L. Minderhoud (C. H.) is van mening, dat dansen in een dorp. dat in puin ligt en waar pas de oorlogsslachtof fers in een massagraf zijn neergelegd, zeer afkeurings- waardig is. Wethouder W. Ga- briëlse (P.v.d.A.) ziet in het dansen eerder ietg opbouwends. Hij is van mening dat wanneer op eigen dorp geen gelegenheid gegeven wordt, de jeugd het elders zoekt. De heer P. Ver- hage (P.v.d.A.) sluit zich hier bij aan. Tal van rekesten. Zoals bekend is in de jongste raadsvergadering van Vlissin gen de mogelijke definitieve vestiging van de Stoomvaart- Mij. „Zeeland" te Hoek van Holland besproken. Er werd toen een motie aangenomen, waarin een beroep werd ge daan op de regering om haar invloed aan te wenden ten ein de de „Zeeland", in het alge meen belang van deze provin cie, terug te doen keren naar Vlissingen, de stad, waar zij ook voor de oorlog was geves tigd. Tal van instellingen en ver enigingen hebben thans door middel van rëquesten aan ver schillende ministers, die ook ter kennis gebracht zijn van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, uiting gegeven aan hun overtuiging, dat de „Zeeland" inderdaad naar Vlissingen te rug behoort te keren. Het zijn: V.V.V. Vlissingen, Provinciale V.V.V.V.V.VT in mcr van Koophandel en Fa brieken in Zeeland, B. en W. van Yerseke, Stichting Herstel Zeeland, Prov. Commissie voor de Veilingen in Zeeland en de Kring Zeeland der Ned. Fruit telersorganisaties, B. en W. van Middelburg, B. en W. van Zierikzee, het Dep. Zeeland van de Ned. Mg. voor Nijver heid en Handel, en het Comité voor Visserij- en Scheepvaart- belangen. In deze adressen wordt met tal van argumenten gepleit voor de terugkeer van de „Zee land". Er wordt gewezen op de betekenis van een dagelijkse scheepvaartverbinding met En geland voor het vreemdelin genverkeer, voor de bestaande bedrijven voor een mogelijke industrialisatie in de toekomst. Voorts wordt met klem naar voren gebracht, dat Zeeland hier geen gunst vraagt, doch er slechts krachtig op aan dringt, dat het terugkrijgt, wat het ook voor de oorlog bezat. Zeeland stelt zich op het standpunt, dat de billijkheid en Walchertje en de Weerwolf. Op 12, 14 en 16 Augustus zullen resp. te Middelburg, Goes en Vlissingen opvoerin gen worden gegeven van de kinderoperette „Walchertje en de Weerwolf' van Jan Bres- ser. De uitvoering geschiedt door een gezelschap Wassenaarse kinderen, dat reeds een be-» hoorlijk aantal opvoeringen heeft verzorgd en daarbij tel kens een groot succes wist te boeken. In de meeste Neder landse weekbladen verschenen zeer uitvoerige besprekingen, waarbij niet alleen de operet te zelf een buitengewoon goe de critiek kreeg, maar ook 't spel van de Wassenaarse jeugd om strijd werd geprezen. En wat tenslotte de jeugd be treft, die de voorstellingen bijwoonde, de toeschouwers waren enthousiast! Het is daarom een goede gedachte van Nieuw Walche ren geweest om een drietal voorstellingen in Zeeland te organiseren. Niet alleen om dat de Wassenaarse jeugd, die de lotgevallen van Walcheren tijdens de oorlog op zo treffen de, ja vaak ontroerende wijze uitbeeldt, daardoor gelegen heid krijgt om met eigen ogen Walcheren te aanschouwen, maar evenzeer om dat ver wacht mag worden, dat deze vacantie-voorstellingen ge zien de lage toegangsprijzen en de speciale reductie voor le den van Nieuw Walcheren ook bij de Zeeuwse jeugd in de smaak zullen vallen. Zoals bekend mag worden geacht, wordt voor enkele kin-» deren nog onderdak gezocht. Wie één der jonge Wassenaar* tjes in Vlissingen of Middel* burg huisvesten kan, bewijst daarmee Walcheren een goe* de dienst. MOTORONGELUK. De heer A. Mol uit Oude- Iande, die zich per motorfiets van Bergen op Zoom naar Be veland begaf en de 14-jarige J. Mol uit Hansweert op 'de duo meevoerde, is in Bergen op Zoom in botsing gekomen met een militaire auto. De motorrijder liep lichte verwondingen aan het hoofd op. De 14-jarige jongen bleek dusdanige kwetsuren opgelo pen te hebben, dat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. REPATRIËRENDEN. Met het m.s. „Zuiderkruis" dat volgens de officiële gege- veng eerst 18 Aug. te Rotter dam zou arriveren, maar nu reeds a.s. Maandagmorgen al daar verwacht wordt, repatri ëren o.a. de volgende' Zeeuwse militairen uit Inidië: Van de Kon. landmancht H. W. Wilsing, soldaat te Kapel- le-Biezelingevan het detache ment luchtstrijdkrachten kor poraal A. M. Bliek, N._ en St. Jooslandsergeant J- F. M. G. Mieurichy, Hulst; sergeant D. Stake, Wemeldlnge; sergeant J. A. Dekker, Koewacht; kor poraal F. Godeschalk, Goes; korporaal A. Zwichtman, Vlis singen en van het detachement- Kon. Landmacht soldaat H. van der Hulst. Middelburg. LUITENANT SINKE GESNEUVELD. Bij de familie is gisteren het bericht ontvangen dat hun zoon, luitenant G. Stake, wo nende Paul Krugerstraat te Vlissingen, in Indië is gesneu veld. KADER VERGADERINGEN CHR. NAT. VAKVERBOND. Ook dit jaar houdt het Chr. Nat. Vakverbond in geheel het land weer zgn. „kader-verga deringen" met de Chr. Bestu renbonden. In tegenstelling met andere jaren zal voor Zeeland slechts één centrale vergadering plaats hebben voor alle Chr. Bestu renbonden en wel te Goes op Zaterdag 27 September a.s., des middags te 3 uur. Zeeuwse' Geslaagd voor de hoofd- acte onderwijzeres, mej. W. F. Lassche te Middelburg. Onze vroegere stadgenoot, de heer A. A. Kalle te Hen gelo (O.), slaagde de 's-Gra venhage voor het examen Akte N.V. (leraar Ambachtsschool). Tevens behaalde hij de verkla ring krachtens artikel 38, 2e lid der N.O.-wet. Op 23 Aug. zal te Ovezande een noodconsultatiebureau worden geopend in het bene denlokaal van de landbouw- huishoudschool. Kerknieuws Beroepen naar de Ger. kerk te Koudekerke ds. P. Warmenhoven te Reeuwijk. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Zoutelande 9.30 en 2 Ds. Oosthoek; Melis- kerke 2.30 Ds. Witteveen, 7 Ds. Oosthoek. de rechtvaardigheid gebieden, deze provincie niet te beroven van een belangrijk bezit als de Stoomv. Mij. „Zeeland" in een periode, waarin voor dit ge west de moeilijkheden groter zijn dan ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2