Republiek liet 13°|0 der Madoerezen sterven Zeeuws-Vlaams auteur voor tribunaal UIT DE PROVINCIE 0ni nippers SCHOUWEN EN DUIVELAND Tholen Burgemeester verraden Mr. van Kleffens sprak in de Veiligheidsraad. De Philipptjnen hebben offi cieel verzocht de bespreking van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad te mogen bewonen. Hiertegen hebben België en Groot-Bnttannië zich verzet, maar de Australische afge vaardigde, William Hodgson, bepleitte krachtig, dat de Phi- lippijnen een vitaal belang had den bij het Indonesisch ge schil. Het Philippijnse verzoek werd met zes stemmen vóór verwon>en. De voor-Indische gedelegeer de B. R. Sen, deed een beroep op de Veiligheidsraad om een bevel uit to vaardigen, dat zo wel de Indonesische als de Ne derlandse strijdkrachten zich zouden terugtrekken op de stellingen welke zq voor het uitbreken der vijandelijkheden innamen. De heer Sen beschul digde de Nederlandse regering ervan het accoord van Llng- gadjati op eigen wflze te inter preteren. De Indonesiërs waren bereid met de Nederlanders op allepunten accoord te gaan, behalve op dat betreffende het handhaven van de orde door een gemeenschappelijke Neder lands-Indonesische politie macht, zo zeide hij. De Voor-Indische gedele- Eeerde verklaardo voorts, dat idia de voorkeur zou geven aan internationale arbitrage. nederland antwoordt. Mr. van Kleffens ontkende ten sterkste, dat de kwestie van de gemeenschappelijke po litiemacht het struikelblok was geweest. Hq herhaalde, dat de rede nen voor de Nederlandse mili taire actie waren: het vasthou den van gijzelaars; het staken van de levensmiddelentoevoer, waardoor hongersnood ont stond; meer dan duizend be standsschendingen; de on macht van de Indonesische re gering om ongeregelde elemen ten in bedwang te houden. Van Kleffens verklaarde vervol- fens, dat als gevolg van de ndonesische blokkade 13 der inwoners van Madoera van honger was omgekomen en dat 27 van honger onge neeslijk ziek was: „Wy konden dat niet langer tolereren". De zitting van de Veilig heidsraad werd tot Maandag verdaagd. oost-indonesiè. Van Kleffens heeft de Vei ligheidsraad een dringende boodschap van Nadjamoeddin doorgegeven, waarin deze ver klaart. dat Oost-Indonesië ver baasd is over het verzoek van Australië en India aan de Vei ligheidsraad om te interve niëren in de Indonesische kwestie. Oost-Indië. aldus de boodschap, beschouwt deze stappen als een miskenning van het essentiële karakter van het conflict en tevens als een zich mengen in de interne zaken van Indonesië, waardoor de wereldvrede zou kunnen worden bedreigd. republikeins antwoord. Naar heft Franse persbureau A.F.P. bericht heeft mr. Tam- zll het antwoord van de Repu blikeinse regering op het Ame rikaanse aanbod van goede diensten aan Walter Foote te Batavia overhandigd. Afschrif ten van het antwoord werden aan de consuls van Engeland, Australië, Frankrijk en China ter hand gesteld. sjahrir. Sjahrir is Donderdagmiddag om 13.30 uur (Nedertanlse tijd) in gezelschap van Hadij Agoes Sallm, de Republikeinse mi nister van buitenlandse zaken, ©aar Amerika vertrokken, Tij dens het oponthoudt te Cairo heeft Sjahrir een officieel be zoek gebracht aan Egyptische regeringspersonen om hun dank te betuigen voor him steun aan de Republikeinse zaak. javaanse benden. Maandag is de Loerah (dorpshoofd) van Tjiandjoer (by Bandoeng) door nog niet opgeruimde benden vermoord, terwyi twee dessahoofden zyn ontvoerd. [(Ingezonden mededeling) ZWARTKOP de beroemde haarshampoon voor blond en donker haar verkopen wij weer in handige flacons voor 85 cent. Verder ontvingen wij van deze firma het allernieuwste, namelijk een Trio Halrbeauty Set, welke bevat: Een flacon Shampodor, voor het haar te wassen; een flacon speciaal Glansbad, welke het haar een buitengewone glans geeft; een flacon biologisch Haarlotion, welke een gezon de haargroei bevordert. Deze set, welke iedere da me moet gebruiken, die prijs stelt op verzorgd haar, kost geheel compleet 2.45. U ziet het voor de nieuwste haarverzorgingsartikelen ook natuurlijk JO FIBBE, Vlissingen Middelburg. troepensituatie. Radio Djokja meldt, dat de Nederlandse troepen by Gom- bong steeds opmarcheren ln Oostelqke richting. Een ander bericht meldt, dat de Republikeinse chef van de staf een onderzoek gelast heeft naar de situatie, waarin de beide legers zich bevonden, op het moment, dat de order „staakt het vuren" werd ge geven. nieuwe klachten. Volgens een officieel Repu blikeins communiqué hebben de Nederlanders opnieuw het bestand geschonden, toen Ne derlandse vliegtuigen op ver schillende punten over Repu- blkeins gebied vlogen, met name boven het vliegveld van Soerakarta. Deze verkennings vluchten hadden volgens dit communiqué eveneens plaats boven het gebied van Malang en verschillende andere streken van Midden-Java. rode kruis. In een radio boodschap aan de vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis te Singapore heeft de vice presi dent van het Indonesische Ro de Kruis, de heer Maramis, Donderdagavond aangekondigd dat voor Rode Kruis vliegtui gen ten alle tyde veiligheid zal gewaarborgd zyn. wanneer deze over Republikeins gebied vliegen, mitg zy geen vijande- Hike acties uitvoeren. Neder landse vliegtuigen mogen on der geen beding over Republi keins gebied vliegen. Driewegen met vacantie. Voor de ambtenaar van de burgeriyke stand in Driewegen is Juli een heeriyk rustige maand geweest. Geen enkele Driewegênahr kwam hen lastig vallen. Sterf gevallen, huwelijken, geboortenniets van dat alles gebeurde er en het boek van de Bur geriyke Stand rustte een maand lang gesloten in de kast Maar zo verwonderUjk is het feit niet Juli is immers vacantiemaand. Opstand in Paraguay. Van de Argentijns-Paraguese grens komen berichten, dat de opstandelingen Donderdag een ultimatum aan president Mo- rinigo gesteld hebben, zy heb ben thans de hoofdstad Asun cion omsingeld. De regerings troepen bieden weerstand, doch naar verluidt, heeft men de in druk, dat Asuncion spoedig zal vallen. Marktberichten veiling tholen. Aardappelen: Maandag 4 Aug. Witte eigenhetimers 10.15, blauwe eigenheimers 10.40, poters 4.32—4.52. Dinsdag 5 Aug. Witte eigen heimers 9.32—9.66, blauwe eigenheimers 10.40, poters 4.83. Woensdag 6 Aug. Witte eigenheimers 9—9.25, bl. eigenheimers 9.98, poters 5.505.54, alles per 100 kg. „Ik leefde in een droom". Voor de voorzitter van het Leeuwarder Tribunaal zit een lijkbleke man, die in de twee jaar internering, die hij ach ter de rug heeft, zo verzwakt is, dat hij zich ternauwernood op zijn stoel in evenwicht kan houden. Nauwelijks verstaan baar stamelt hij zijn verweer op de tegen hem aangevoerde beschuldigingen: „Ik leefde in een droom en hoopte op een betere wereld". Deze bleke man is Jan H. Eekhout, schijver uit Sluis, die verschillende Zeeuwsch- Vlaamse streekromans heeft geschreven, w.o. „Pastoor Ponke" en „De boer zonder God", benevens een vertaling van het Gilgamesj-epos. Hij staat terecht wegens zijn na- tionaal-socialistische publica ties in het Nationaal Dagblad, „Storm", „De Schouw" en an dere bladen. Gedurende de zitting poogt Eekhout zijn daden te recht vaardigen, door zijn artikelen als zuiver litterair te bestem pelen en door het voor te laten komen als zou hij zijn misstappen niet desbewust ge daan te hebben. Op een vraag van president mr. Bijlsma, waarom hij N.S.B.-er was geworden, zei hij, dat hij bij de aanval van de Russen op Finland zijn hoofd verloren was en sedert die tijd steeds meer in de war was geraakt. Er worden fragmenten uit enkele door Eekhout geschre ven artikelen en brieven voorgelezen, waaruit nog eens overtuigend bewezen wordt, dat hij zijn werk doelbewust in dienst stelde van de vijand. Ondermeer gaf hij zich veel moeite voor de oprichting van een schrijversgilde. In een schrijven aan een „ka- meraadske" vroeg hij dispen satie voor tewerkstelling op een vliegveld op grond van zijn voorlichtende taak. Zijn eigen vrienden en broeders in Apollo bracht hij in gevaar: over Sjoerd Leiker schreef hij: „Men zou hem eens een maand in een concentratie kamp moeten opsluiten" en over Hendrik de Vries: „Ik ken geen feller vijand van Duitsland en het nationaal- socialisme". De verdediger, mr. van Raaij, meent, dat speciaal ge let moet worden op de bijzon dere eigenschappen van de dichter bij de behandeling van deze zaak. Eekhout stond buiten het werkelijke leven. Thans is hij geestelijk en li chamelijk gebroken; de Zui veringsraad heeft hem voor tien jaar uitgesloten. Pleiter vraagt een zo licht mogelijke straf. Als het pleidooi beëindigd Calvinistische wijsbegeerte. Naar wy vernemen ls de stichting tot oprichting en in standhouding van bijzondere leerstoelen voor Calvinistische wysbegeerte aan openbare uni versiteiten en hogescholen, ge vestigd to Amsterdam, voorne mens, behoudens koninkiyke machtiging, aan de rijksuniver siteit to Utrecht (faculteit let teren en wysbegeerte) een by- zondero leerstoel te vestigen in de Calvinistische wysbegeer te. is, barst Eekhout in snikken uit Ondersteund door twee bewakers wordt hij de recht zaal uitgeleid. De uitspraak luidt: beëindi ging van de internering op 1 October van dit jaar in ver band met de lichamelijke ge steldheid van beschuldigde. NEDERLAND LEENT DOLLARS. Donderdagavond om 8 uur Ned. tyd is een overeenkomst getekend, waarby de wereld bank aan Nederland een cre- dlet verleent ten bedrage van 195.000.000 dollar. Nader vernemen wy nog, dat de lening van de wereldbank aan Nederland een looptqd heeft van 25 jaar, terwql de rentevoet 3% bedraagt In overeenstemming met de voor waarden van de overeenkomst wordt echter op het uitstaande gedeelte van de lening nog een commissie berekend van 1 's jaars, voor het vormen van een speciale reserve. In beginsel zullen de eerste 5 jaren geen terugbetalingen plaats vinden. De wereldbank heeft het doel van de lening als volgt omschreven: „Zg mag uitslui tend worden gebruikt voor het herstel van de Nederlandse Eroductiemiddelen, daar het erstel hiervan aanzienlqk zal bydragen tot het herstel van Europa als geheel." Indische producten Het m.s. „Tarakan", dat te Cheribon de eerste lading van 1100 ton Indische producten aan boord heeft genomen, zal op 3 September via Djeddah naar Amsterdam vertrekken. Het schip zal eerst in Birma pelgrims aan boord nemen en die naar Djeddah vervoeren. 780 RENTE. Woekeraarsters aangehouden. In de afgelopen weken heeft de politie te Rotterdam twee geldschieters aangehouden, die leningen verstrekten tegen 'n woekerrente. De eerste was de 43-jarige M. K., die tot November '46 geldschieter was geweest, doch daarna haar vergunning had laten intrekken. Een inval van de politie bracht aan het licht dat zij sinds November 1946 nog 70 leningen, tot een totaal bedrag van 9500 had ver strekt, tegen een veel te hoge rente, terwyi de leningen voor die tijd ook niet helemaal zui ver bleken te zyn. Het tweede geval betrof de 50-jarige G. C. van T.—van A. Zy had sinds 1939 op kleine schaal, doch sinds begin '46 op grotere schaal geld geleend aan buren of kennissen met een rente van 0.15 per gul den. Een buurvrouw was zo in haar netten verstrikt geraakt, dat zij wekelijks haar gehele weekloon van 34 aan haar moest afdragen, waarop het slachtoffer dan weer 25 leen de om de volgende week te kunnen leven. By haar bedroeg de rentevoet, daar zy eigenlijk het zelfde bedrag steeds op nieuw leende, 780 Toon de politie de geldschietster aan hield had zy 3700 uitstaan en 750 bedrijfskapit. Haar man bleek van de steun te trekken en voorts had zq nog voor 600 consumentenbonnen in haar bezit. Een Friese stem. Ook buiten Zeeland trekt het dreigende verlies van de Stoomv. My. „Zeeland" voor Vlissingen en de definitieve vestiging in Hoek van Holland de aandacht. Het Fries dagblad wydde er een hoofdartikel aan schreef onder meer; Hier hebben wq te maken met een algemeen verschijnsel. Van jaar tot jaar wordt het bedrqfsleven meer geconcen treerd in het gebied tussen de Zaan en Hoek van Holland, Utrecht en IJmuiden. De rest, op enkele centra als Twente na, heeft weinig kansen op groei en uitbreiding. Dit is een betreurenswaardig ver- schynsel. Het wordt niet ver holpen door pogingen om min of meer kunstmatig, van boven af, in de randprovinciën wat nieuwe industrie te planten. De buitengewesten moeten zelf, zo krachtig mogelqk, hun bestaan trachten te handha ven. Zq hebben recht op goede verbindingen met het hart van het land. Maar verder moeten zy het zelf doen. Zodra de ondernemingen in die gewesten vanuit Holland worden gefi nancierd en gedirigeerd, gaat het gemak de mens dienen, en probeert riien de zaak dichter bij huis te halen. In de tyd der Republiek was Holland poli tiek en economisch oppermach tig. De oude tqden keren terug. kadervergaderingen chr. nat. vakverbond. Ook dit jaar houdt het Chr. Nat. Vakverbond in geheel het land weer zgn. „kader-verga deringen" met de Chr. Bestu renbonden. In tegenstelling met andere jaren zal voor Zeeland slechts één centrale vergadering plaats hebben voor alle Chr. Bestu renbonden en wel te Goes op Zaterdag 27 September a.s., des middags te 3 uur. Elftallen van Prov. Griffies gaan elkaar bekampen. Op 1 September zullen te 's- Gravenhage interprovinciale voetbalwedstrijden plaats vin den tussen elftallen van amb tenaren van de provinciale griffies in de onderscheidene provinciën. Reeds is de deelname verze kerd van de elftallen der pro vincies Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holand, Utrecht, Gel derland, Groningen, Friesland, Drenthe en Overqssel. Met Noord-Braban ten Limburg worden nog besprekingen ge voerd. De K.N.V.B. verleende col lectief toestemming aan K.N. V.B.-spelers, welke in deze elf tallen mochten uitkomen, mits de betreffende vereniging daartegen geen bezwaar heeft. Ook de Nederlandse Scheids- rechtersvereniging zegde haar medewerking toe. De Commissarissen der Ko ningin in Zeeland en Utrecht stelden voor deze ontmoetin gen een medaille beschikbaar. Het ligt verder in de bedoe ling van Zuid-Holland, welke provincie het initiatief nam en voor de eerste maal het tour- nooi organiseert, een wisselbe ker beschikbaar te stellen, waardoor de ontmoetingen, tel ken jare, in een nadere pro vincie, zullen terugkeren. Ook de Colleges van Gedepu teerde Staten in de onderschei dene provinciën hebben steun en medewerking toegezegd. Het belooft eën interessant tournooi te worden, waarin ook onze provincie is vertegen woordigd door het elftal der P.G.Z., reeds bekend uit de te Middelburg georganiseerde „Zomeravondvoetbalcompe titie". benoemingen door ged. staten. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Mei 1947 benoemd tot opzichters by de Provinciale Waterstaat de heren I. C. Wieland te Ter- neuzen, J. H. H. Wiertsema te Goes, M. Passenier te Dom burg, J. A. de Nooijer te Vlis singen, C. J. de Regt te Hulst J. Marinissen te Vlissingen en met ingang van 1 Septem ber 1947 tot technisch ambte naar de heer J. A. Salomé te Biervliet. Zeeuwse Voor de lichting 1948 van de militaire düenst werden te Bruinisse 14 personen ge keurd. Drie van hen werden afgekeurd. Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen aan de R.K. Huishoudschool slaag den de dames Leny van den Berg te Tholen, Adri Kloet te St Maartensdijk (met lof) en C. Scherpenisse te St. Anna- land voor het diploma „hulp in de huishouding" en de da mes Delia Kristelijn te Tho len en Stien Slager te Poort vliet voor de afd. „primière". De dames L. Janse en J. van As, beiden te Scherpenis se, slaagden bij het te Breda gehouden examen van E.N.S. A.I.D. voor het diploma cos- tumière en de dames M. Jagt te Poortvliet, G. Poot en S. den Engelsman te St. Maar tensdijk voor het diploma lingerie-coupeuse. Amerikaans schip yio! gekomen. Het Amerikaanse s.s. „Hen ry Bernard", dat ter hoogte van de Mlddelbank by Schou wen strandde, is hedenmorgen met behulp van vijf sleepboten vlot gekomen. Het schip heeft zyn reis voortgezet. Bij het te Utrecht aan de Ned. Slagersvakschool gehou den examen slaagde de heer M. J. Slager te Scherpenisse voor het vakdiploma. H.M. de Koningin stelt medaille beschikbaar. Voor de in September te Goes te houden grote bloemen tentoonstelling is door H.M. de Koningin een grote bronzen medaille geschonken. EERVOL ONTSLAG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op zqn verzoek met ingang van 1 September 1947 eervol ontslag verleend aan de heer A. P. de Groote, bureel-ambtenaar 2e klasse bq de Provinciale Waterstaat. DISTRIBUTIEKRING ZIERIKZEE. Uitreiking: bonkaarten 11e en 12© periode 1947, Tabaks-, en Versnaperingenkaarten. De Directeur van de Distribu tiekring Zierikzee maakt be kend. dat in het tijdvak van 4 Aug. tot en met 27 Sept. 1947 d© volgende bonkaarten zullen worden uitgereikt: KA tot en met KE 711 voor niet zelf verzorgers: LA tot en met LC 711 voor zelf verzorgers vlees en melk; OA tot en met OC 711 voor zelfverzorgers vlees; PA tot en met PC 711 voor zelfverzorgers melk. Bovendien: Aan mannelijke personen, geboren in 1929 of vroeger naar keuze een tabakskaart QA 711, een versnaperingen- kaart QB 711 of een Gecom bineerde kaart QC 711. Aan vrouwelijke personen, geboren in 1929 of vroeger naar keuze een versnapenn- genkaart QB 711 of een Ge combineerde kaart QC 711. Aan personen, geboren in 1930 of later een versnaperin- genkaart QB 711. De uitreiking zal plaats heb ben op onderstaande dagen en uren te: Zierikzee (Distributiekantoor) Dinsdag 12 Aug. '47 van 9 -12 uur, zelfverzorgers, wijk A en B. van 24 uur zelfver zorgers wijk C en D. Woensdag 13 Aug. '47 van 9—12 en van 24 uur: wqk A. Donderdag 14 Aug. '47 van 912 en van 24 uur: wqk B. Vrijdag- 15 Aug. '47 van 9 12 en van 24 uur: wqk C. Maandag 18 Aug. '47 van 9 -12 en van 24 uur: wqk D. De datum der uitreiking in de overige gemeenten zal nog nader worden bekend gemaakt. De na-uitreiking zal alleen te Zierikzee plaats vinden. Medegebracht moet worden: de tweede Distributiestam kaarten, de lopende bonkaar ten. I Wijziging zittingsuren met ingang van 11 Aug. '47. De Directeur van de Distrï- butiekring Zierikzee maakt be kend, dat in verband met de samenvoeging van de Distri butiediensten Zierikzee en St. Philipsland met ingang van 11 Augustus 1947 gedurende de hieronder volgende uren zit ting zal worden gehouden A Door Centrale Kas en Voorlichting te; Kerkwerve: op Maandag van 1.30 tot 3 uur; Duivendijke: op Woensdag van 2 tot 3 uur; Zonnemaire: op Donderdag van 9 tot 11 uur; Noordgouwe; op Donderdag van 12 tot 1 uur; Schuddebeurs: op Don derdag van 2 tot 3 uur; Drei- schor: op Donderdag van 9.30 tot 12 uur; Sirjansland: op Donderdag van 1.30 tot 2.30 uur; St. Philipsland: op Vrij dag van 10 tot 1 uur; Anna- Jacobapolder: op Vrqdag van 2.30 tot 4 uur. B. Door Afdeling Handel te Zonnemaire: op Vrijdag van 9 tot 11.30 uur; Dreischor: op Vrqdag van 1 cot 4 uur; St. Philipsland: op Maandag van 10 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur. (Detaillisten uit Anna Jacobapolder moeten inleveren te St. Philipsland); Noord- gouwe: op Vrijdag van 1.30 tot 3.30 uur; Kerkwerve: op Vry- dag van 9.30 tot 12 uur. In de niet-genoemde plaat sen blijven de zittingsuren on- gewqzigd. Uitreiking inschrqvings- bewijzen voor rijwielbanden voor vervanging. In de week van 11 tot en met 16 Augustus 1947 zal ge durende de bekende zittings uren nogmaals gelegenheid worden gegeven tot het indie nen van aanvragen om een Be wijs van Inschrijving voor rq- wielbanden voor degenen, die na de bevrqding, doch niet later dan September 1946 reeds bonnen voor één of meer tourbuitenbanden hebben ont vangen. Aan hen, die reeds een aan vraag als hierboven bedoeld hebben ingediend, en nog geen lnschrijvingsbewqs hebben ont vangen, zullen eveneens de Be wijzen van Inschrqving wor den verstrekt. Een afzonder- oproep wordt niet verzon- zonden. Uitreiking Schoenenbonnen. Personen, wier T.D.-nummer eindigt op het cqfer 9 en die nog in 't bezit zqn van 't in legvel met de bon 612, komen in aanmerking voor een schoe nenbon naar keuze. Kinderen, geboren ln de maanden Juli en Augustus van één der jaren 1932 t.m. 1945 en in de maan den September en October 1946 komen eveneens in aan merking voor een schoenenbon, echter niet naar keuze. De uitreiking zal plaats hebben te Zierikzee: Maandag 11 Aug. 1947 van 23 uur, wijk A; Dinsdag 12 Aug. 1947 van 23 uur, wijk B; Woens dag 13 Aug. 1947 van 23.30 Aug. 1947 van 23 uur, wqk D; Bruinisse: Woensdag 13 Aug. 1947 van 24 uur; Nieuwerker: Dinsdag 12 Aug. 1947 van 24 uur; Ooster- Jand: Maandag 11 Aug. 1947 van 24 uur. In de niet-genoemde gemeen ten zal de uitreiking plaats hebben gedurende de bekende zittingsuren in de week van 1118 Aug. a.s. Medegebracht moet worden: de Tweede Distributiestam kaart met bqbehorend inlegvel. Bruinisse verdwenen korenmolen. Aan de heer J. C. van Ree alhier, werd vergunning ver leend tot het inrichten van een electrische maalderij. Dit houdt in, dat de wlndkorenmo- len „De Zwaluw" aan het eind van de Molenstraat, voorlopig niet zal herrijzen. Wel zou de eigenaar gaarne weer een windkorenmolen plaatsen en onderhandelingen daarover zqn reeds geruime tqd gaande doch zowel de prijzen als die schaarste der bouwmaterialen beletten de uitvoering van de wens om althans een van de twee door het oorlogsgeweld verloren g-egane modena te doen herrijzen. St. Annaland geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het examen Frans l.o., de heer K. Koetsdijk uit St Annaland. Oud-Vossemeer ned. herv. kerk. De heer Jac. van Houten te Oud-Vossemeer heeft naar vernomen wordt, zijn ontslag aangeboden als kerkvoogd en tengevolge hiervan ook als president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk De heer P. W. C. van Westen fungeert thans voorlopig als waarne mend president zwarte handel. Tegen een inwoner van Nieuw-Vossemeer, die zwarte handel dreef in textielgoede- ren, is door de rijkspolitie te Oud-Vossemeer proces-ver baal opgemaakt. De goederen werden in beslag genomen. B1JZ. GERECHTSHOF 7 jaar tegen veldwachter te Ellemeet. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage, Kamer voor Zeeland, hield 8 Augustus een zitting te Zierikzee. Voor kwam de beklaagde D. P. Steenland, gewezen gemeen teveldwachter van Ellemeet. Hij had in 1943 aan de S. D. te Zierikzee of althans aan de N.S.B.-'er Schaap, onderluite nant der Kon. Marechaussee, medegedeeld, dat burgemees ter De Bruyn, die zqn chef was, vuurwapens verborgen hield, waardoor de burgemees ter langer dan een maand van zqn vrijheid werd beroofd. EEN VETE. Getuige N. Bronkhorst, wachtmeester der Rqkspolitie, verklaarde, dat er een vete bestond tussen beklaagde en de burgemeester. Uit een ge sprek had hij begrepen, dat de beklaagde de burgemeester een hak wilde zetten zodra hij daartoe in de gelegenheid was. Na de arrestatie van de bur- gemeéster, was men er van overtuigd, dat Steenland de hand in het spel had. Getuige J. Schaap verklaar de, dat beklaagde de aangifte had gedaan. Hq waarschuwde beklaagde dat niet te doen, maar hij moest tenslotte de klacht doorgeven. Telefonisch kreeg hij toen een opdracht Van Gisenop om het onderzoek te leiden. Hy poogde nog Gisenop daarvan af te houden. KLEIN BRIEFJE. Getuige D. de Jonge, wacht meester der Rqkspolitie, zeide, dat beklaagde aan hem ver klaarde, „met een klein brief je ben je klaar", doelende op de aangifte. Getuige De Bruyn, bur gemeester van Eellemeet en Eikerzee, deelde mede, dat niemand buiten ge tuige en beklaagde, de plek wist waar de wapens verborgen waren. Hq heeft zes maanden gezeten zon der vonnis en kreeg ont slag. Iedere superieur had last met beklaagde. De beklaagde Steenland, daarna gehoord, ontkent het tenlaste gelegde. Hq heeft niet gesproken over een vuurwapen. De president merkte op, dat beklaagde als politieman niet slecht bekend stond, maar de rechtbank te Middelburg achtte hem toch onbetrouw baar. DE EIS. De procureur-fiscaal consta teerde, dat Steenland politiek betrouwbaar was, maar daar mee was ook alle goeds van hem gezegd. Hq heeft verraad gepleegd. Zijn verhouding met de burgemeester was slecht en daarom klaagde hq hem aan bq de S. D. Hq eiste ten slotte veroordeling tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek en met levenslange ontzetting uit de kiesrechten. De verdediger mr. Adriaan- se haalde verklaringen aan van mensen, die vol lof over beklaagde waren. Ook bracht hij naar voren, dat een predi kant de beklaagde een goed vaderlander had genoemd. Pleiter achtte de opzet niet bewezen en vroeg, indien het Hof tot veroordeling mocht overgaan, een clemente straf. E. Goedegeburen te St. An naland uit het kamp te Sluis was begin 1944 toegetreden tot de Landstorm Nederland. Hq had echter niet meege vochten omdat hq onderweg naar Duitsland een ongeluk kreeg. Hij had ook niet aan razzia's deelgenomen. De proc. fiscaal achtte de tenlasteleg ging bewezen en eiste een ge vangenisstraf van 9 jaar met aftrek. Mr. Van Hasselt hoopte.dat het Hof op deze cis niet zou uur, wijk C; Donderdag 14 ingaan. Hq wees op de jeug dige leeftijd van de verdachte en vroeg om een voorwaarde- lqke veroordeling. Het verle nen van een ereteken was vol gens hem geen bewqs, dat verd. meegevochten heeft, want het gebeurde dat een hele compagnie geridderd werd, terwql niet allen erby betrokken waren. P. J. Fondse te Burgh-Sluis had als landwachter dienst ge daan, gewapend met geweer of karabijn. De proc. fiscaal eiste 9 jaar met aftrek en ontz. rechten. De verdediger, mr. Adriaan- se, achtte de straf te hoog en riep clementie in. P. C. Wessels te Renesse had de S. D. een brief ge schreven waarin J. Dorenbos te Renesse ervan werd be schuldigd hem mishandeld te hebben. Hq noemde deze per soon gevaarlqk voor de Wehr- macht en deelde mede, dat hy naar de Engelse zender luis terde. W. was niet verschenen. Getuige D. erkende W. mis handeld te hebben. W. was in Renesse een gevaarlqke aan brenger en een fanatiek N. S. B.-er. De proc. fiscaal vond, dat hier van verraad sprake was. Op grond van het feit, dat W. een wrak was, eiste hij een voorwaardelijke veroordeling van een jaar, betaling van 5000 aan de stichting '40 '45 binnen een jaar en onder toezichtstelling van de S.P.D. P. terreur-man. J. C. Schot te Tholen, thans in 't kamp „de Eese" te Steenwijkerwold, was in 1943 vrqwillig in Duitse krijgs dienst getreden, als werkman en van Oct. 1944 had hq ge wapende assistentie verleend en razzia's en huiszoekingen ge daan en spoorlqnen bewaakt. De procureur-fiscaal merkte op, dat de verdachte deelnam aan de terreur, maar hij voer de de boventoon niet. Toch is het een ernstig geval. De eis luidde zes jaar met aftrek en ontz. uit de rechten voor 15 jaar. De verdediger mr. Adriaan- se wees er op, dat verd. op 16 j. leeftqd is begonnen met zijn sympathie voor de N. S. B. Hij vroeg oplegging van 'n straf waarbq een zekere op voeding wordt toegepast. De procureur wijzigde zijn eis in zes jaren rijkswerkin richting. predikant aan gebracht. A. Stoutjesdqk te Nieuwer- kerk, thans in het kamp te Ellewoutsdijk, had in 1942 aan de groepspropagandist der N.S.B. Moerland meegedeeld, dat ds. Westerhof bq het ein de van de Godsdienstoefening op 1 Maart 1942 gebeden had voor de Koningin en had als landwachter bewakingsdiens ten verricht. Getuige Moerland kon zich niet herinneren, dat hq rap port heeft opgemaakt naar aanleiding van mededelingen van Stoutjesdqk en wist ver der niets meer van het geval. Na de inzage van de brief be kende hq. Beklaagde is zich niet be wust dat hq fout was en er kent de tenlastelegging. De procureur-fiscaal zei, dat beklaagde bekend stond als 'n fanatiek N.S.B.-er. De ver raadzaak vindt hq al zeer ge meen, dat de gevolgen niet ernstiger waren lag niet aan hem. Hij eiste 10 jaar, met af trek en ontz. uit de kiesrech ten voor het leven. De verdediger mr. Adriaan- sc wees op. de funeste om standigheden. Deze eenvou dige man is in handen der N. S. B. gevallen en steeds die per gezakt. Hy geloofde niet, dat verdachte zich realiseer de wat de gevolgen voor ds. Westerhof hadden kunnen zijn. (De zitting duurt voort).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20