PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Engeland gaat versoberen Verwerking van zeewier Moorden op Sumatra Attlee s rede maakte indruk op het buitenland NIEUW ONTWERP STEUNVERLENING Djocja's antwoord Bommelerwaard een tranendal 190e Jaargang - No. 186 Uicgavi van de Firma Provincial» Zeeuwschc Courant. Middelburg. Df"-keri| Firma F. van de Velde Jr., Vllsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 Aug. 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week i 1 5.20 per kwartaal t franco per post t 5.45 per kwartaal. Losse oommen 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pet om., minimum per odver» tentle 2.—. Bureaus gevestigd te Vllsslngen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen» Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924; Goes Turfkade 15. telefoon 2475 i Oostburg: Gratamastraat 3. telefoon 102 fern ei Brouwerijstraat 2. Postrekening or. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren ATTLEE ONTVOUWT DE PLANNEN OM CRISIS TE BOVEN TE KOMEN. Dollar-positie zeer moeilijk. Somber en ernstig was Woensdag de „crisis-verkla ring" van Attlee in het Lager huis, weinig opwekkend het beeld, dat hij van de huidige economische toestand gaf, vér gaand de politiek van verso bering, die hg aankondigde. De Britse minister-president had zg'n met spanning verbeide rede logisch opgebouwd uit twee delen. In het eerste gaf hij een algemeen overzicht van de gebeurtenissen, die hadden geleid tot de economische moeilijkheden en daarbij begon hij met zijn regering, ondanks alles, een pluim op de hoed te steken. In de afgelopen twee jaren, verklaarde hij, waren de prestaties van die aard ge weest, dat het land er trots op kon zijn. Veel was tot stand gekomen op het gebied van de wederopbouw, de productie was opgevoerd, een ongekend aantal werkkrachten tewerk gesteld, de export gestegen tot 111 van die van 1938. Voor namelijk omstandigheden bui ten controle van de Labour- regering hadden echter het herstel tegengewerkt, omstan digheden die Attlee omschreef als: het langzame herstel van Europa, het toenemende dol lar-tekort en de grote ver plichtingen in het buitenland. In het tweede deel maakte Attlee de maatregelen bekend, die de regering dacht te ne men om de toestand het hoofd te bieden. In het bezuinigings program, dat hij ontvouwde, keert steeds weer deze ene ge dachte terug: verdere opvoe ring van de productie en ver sobering van de levensstand aard, opdat Groot-Brittannië in de kortst mogelijke tgd op eigen benen kan staan. Om het eerste te bereiken zullen de binnenlandse hulpbronnen verder ontwikkeld dienen te worden en dit zou met zich meebrengen „enige opoffering van individuele vrijheid voor werkgevers en werknemers". De versobering zal tot uiting komen in een aantal nieuwe beperkingen. De invoer van levensmiddelen wordt met 12 millioen dollar per maand be perkt, die van hout met 10 millioen en die van luxe arti kelen met 5 millioen pond sterling. De toewijzing van benzine wordt met een derde verminderd, het reizen naar het buitenland en het vracht en passagiersvervoer per trein ingekrompen. Attlee deed een beroep op de arbeiders niet aan te drin gen op loonsverhogingen of wij zigingen ln de arbeidsvoor waarden en op de werkgevers om de arbeiders niet van de bedrijven weg te lokken. Eén aspect van de crisis, het belangrijkste, heeft Attlee het uitvoerigst belicht. Dat is de dollar-positie. Attlee ontkende, dat de regering de Amerikaan se lening verspild zou hebben, maar hij moest toch toegeven, dat ze voor het eind van het jaar uitgeput zou zijn. Voor het jaar 1946 bedroeg het to taal tekort aan dollars min der dan 350 millioen^pond ster ling, voor de eerste zes maan den van 1947 was dit tekort gestegen tot 4Ö5 millioen. En geland had van het grote cre- diet nog 250 millioen uitstaan. Als enig lichtpunt tussen deze sombere crjfcr3 kon Attlee mededelen, dat minister Mars hall het Britse voorstel om nieuwe besprekingen te hou den over de moeilijke dollar positie had aanvaard. Uit deze mededeling biykt één ding wel overduidelijkhoezeer Enge land vooralsnog financieel af hankelijk is van Amerika. Het is bekend, dat leidende Ameri kanen er veel voor voelen om Engeland door de moeilgkhe- den heen te helpen, maar wei nig om het socialistische expe riment voor een mislukking te behoeden. En daarom staat de Labour-regering voor dit probleem: hoe het Labour-pro gram ten uitvoer te brengen zonder dat de Amerikaanse hulp wordt stopgezet. Het herstelprogramma is volgens Attlee niet gebaseerd op de veronderstelling dat het plan Marshall tot verdere hulp van Amerika zal leiden. Dat zou er op kunnen wijzen, dat de Labour-regering zal pogen de afhankelijkheid te verminderen en zodoende het socialisme te redden, in de hoop, dat Ame rika zich uiteindelijk niet kan veroorloven Engeland finan cieel in de steek te laten. Het zwarte beeld dat Attlee tekende was niet alleen voor het binnenland, maar ook voor de Ver. Staten bestemd. Spaanse regering ln ballingschap afgetreden Na afloop van een kabi netsvergadering heeft de eerste minister Llopis, van de Spaanse regering in balling schap, het ontslag van zgn regering aangeboden aan pre sident Barrio. De regeringscrisis, die in welingelichte Spaanse kringen enige tijd geleden reeds voor speld werd, is ingeluid door het uittreden van de commu nistische ministers. Ofschoon nog geen officieel commentaar beschikbaar is, verklaren waarnemers, dat de crisis 't fevolg is van de omstandig- eid, dat de algemene verga dering van de Spaanse socia listische partg in ballingschap onlangs tot de conclusie is ge komen, dat de regering in bal lingschap niet „doelmatig" was en ontbonden diende te worden. Zij zou moeten wor den vervangen door een lichaam, waarin alle anti- Franco groepen behalve de communisten waren vertegen woordigd. Wegens de zware regen val is het afbranden van 1200 ha. van de Leusderheide uit gesteld. Reacties van de Britse pers. In de Britse pers is een ster ke onderstroming van critiek op en verdeeldheid over het nieuwe bezuinigingsprogram van de regering te bespeuren. In het bgzonder richt zich de critiek tegen wat beschouwd wordt als de ontoereikendh. v. de door Attlee voorgestelde maatregelen. De Daily Express ziet slechts kans op herstel wanneer de socialistische ideo logie en de Amerikaanse le ning aan de kant gezet zgn. De conservatieve Daily Graphic verklaart kortweg, dat de door de regering voorgestelde maat regelen niet toereikend zgn. De conservatieve Daily Mail meent daarentegen, dat de hui dige maatregelen als onvermy- delgk door het hele volk wor den aanvaard. De Daily Herald, het Labour-orgaan, zegt, dat het verstand en de moed van het Britse volk zulen voeren tot de overwinning in de nieu we strgd, namelijk de economi sche strijd. DOMINIONS WILLEN HELPEN. De eerste reacties uit de landen van het Britse gemene best op het nieuwe bezuini gingsprogram geven blgk van vertrouwen in het vermogen van Groot-Brittannië om de strgd te doorstaan en van hernieuwde vastbeslotenheid om daarbg mede te helpen. De Australische minister van handel heeft verklaard, dat zgn regering binnenkort aan kondiging zou doen van een plan voor hulp aan Groot-Brit tannië. Door Canadese rege ringsambtenaren werd te ver staan gegeven, dat Canada in de toekomst mogelgk sterling- waarden zou aanvaarden in plaats van dollars voor be taling van aan Groot-Brittan nië geleverde Canadese goede ren. De Zuid-Afrikaanse mi nister van financiën zeide, dat geheel Zuid-Afrika niet slechts een sentimentele belangstel ling had voor de worsteling van Groot-Brittannië op het ogenblik, doch er een zeer re- eel belang bg had, dat Groot- Brittannië de strgd te boven zou komen. De eerste berich ten uit de Ver. Staten beves tigen, dat Amerikaanse func tionarissen en het Amerikaan se publiek welwillend staan tegenover een eventuele ver zachting van de voorwaarden der Amerikaanse lening ««.n Groot Brittannië. Vier Amerikaanse diplomaten voltooien 'n plan Vier leidende Amerikaanse diplomaten hebben een ont werp voor steunverlening aan Europa voltooid en naar Washington opgezonden. Het plan voorziet in Amerikaanse dollarhulp op lange- zowel als korte termijn en is bedoeld om een economische ineen storting in de komende win ter te voorkomen. Het werd voltooid na besprekingen, die gedurende twee en een halve dag gevoerd zijn door de Amerikaanse staatssecretaris voor economische zaken. Will Clayton, de Amerikaanse am bassadeur te Parijs Jefferson Caffery, zijn collega te Lon den Lewis W. Douglas en Ro bert Murphy, adviseur van het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland. De vier mannen confereerden in het bureau van Jefferson Caffery in gezelschap van hun advi seurs. De bijzonderheden over de besprekingen zjjn streng ge heim gehouden, maar naar vernomen wordt, hebben de Amerikaanse autoriteiten zich in het bijzonder bezig gehou den met de toestand in Enge land, Frankrijk en Duitsland. De besprekingen zgn in 2 gedeelten te splitsen. 1. Hulp op korte termijn, welke naar alle waarschijnlijkheid tegen het einde van het jaar drin gend noodzakelijk is voor En geland en Frankrijk. 2. Een hulpprogram op lange termijn onder het plan-MarshalL De leiders van de Ameri kaanse filmindustrie hebben een spoed-conferentie uitge schreven voor het opstellen van een plan de campagne te gen de voorgenomen drastische beperkingen op de film-import in Groot-Brittannië. Zg zullen tegenmaatregelen met betrek king tot de invoer van Britse films in Amerika overwegen. De Franse pers uit haar be wondering voor de krachtda digheid van de plannen der Britse regering en wijst op het paralellisme van de situatie in Groot-Brittannië en Frankrijk. Wordt ontruiming van Egypte bespoedigd Welingelichte kringen te Cairo suggereren, dat in ge heime besprekingen, welke veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse imperiale generale staf, met hoge Britse officieren in Egypte zou hou den, de mogelijkheid wordt bestudeerd om de ontruiming van Egypte door de Britse troepen te bespoedigen. Egypte heeft reeds de ver zekering gekregen, dat de ontruiming in 1949 voltooid zal zijn. Vroegere ontruiming zou in de lijn Lggen van de nieuwe Britse economische politiek en tevens door Egyp te als een gebaar van welwil lendheid worden opgevat. Vandaag is het 50 jaar geleden, cflat de Zwitserse cul tuurhistoricus, Prof. J. Ch. Bruckhardt, te Ba zel. overleed. Uiencampagne in volle gang De Bommelerwaard is mo menteel een tranendal. Vele toeristen, die thans met de va- cantie de Bommelerwaardse dorpjes passeren, krggen me nigmaal de tranen in de ogen. En toch heerst er geen droef heid. De oorzaak der vele tranen is, dat de zilver-uien-campag ne thans weer in volle gang is en men bijna huis aan huis druk bezig is met zilveruitjes schillen voor de inmakerijen. De ingemaakte uitjes komen later als tafelzuur in de han del. Van 's morgens tot 's avonds is men druk, dikwgls met het gehele gezin, in de weer. Deze telkenjare terugkeren de huisarbeid verschaft aan velen werk. Er hangt thans een sterke uienlucht over de Bommeler waard. Menige traan wordt ge stort, doch de bevolking vaart er wel bg. Alle personeel van W. F. A. ontslagen. Volgens een bericht ^an Agenc,e France Presse zou de leiding van de World Friendship Association beslo ten hebben al het personeel van de organisatie te ontslaan. Zoals bekend, organiseerde de W.F.A. de vaeantie-uitwisse- ling voor kinderen van ver schillende nationaliteiten. De laatste tijd is echter melding gemaakt van vele moeilijkhe den bij de uitvoering van" deze vacantte-uitwi sselin g. Dodelijk jachtongeluk. Woensdagochtend werd de textielhandelaar van O. uit Sittard, die met enige vrien den op het IJsselmeer bij Kampen op de eendenjacht was, door een schot hagel van een zgner medejagers getrof fen. De man was vrgwel on- middeliyk dood. Van opzet is geen sprake. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinde ren achter. Onrustig Triest Volgens het Italiaanse blad „Voce Libera" zgn de leden van de grenscommissie der vier mogendheden, welke de grenzen van de vrgstaat Triest moet vaststellen, gewond ge raakt bg een pro-Slavische be toging in de Yoegoslavische zöne van Venezla Julia. IN JODIUMHOUDENDS VOEDINGSSTOFFEN Zeeland levert duizenden kilo's. Er zgn volkeren, die sinds eeuwen waterplanten verwer ken in het voedsel van mens en dier. Homerus vertelt al van het land der Lotus-eters en nu zgn er landen, waar men de lotus bloemen als een lekkerng uit" het water vist. Dan zgn er Aziatische vis sersvolkeren, die een lief ding over hebben voor een lekker zeewierschoteltje. In Zeeland heeft men 't niet verder gebracht dan het eten van enkele planten, die op de schorren groeien en men heeft er zeewier gedroogd voor vee voeder. Dat laatste gebeurt trouwens nog. We schreven enkele weken geleden over de uitbreiding van de zeewierdrogerg bij Vla- ke. Men mene evenwel niet, dat deze fabriek een unicum zou zyn. Wel is zy momenteel de grootste in haar soort en dat komt mede door haar bgzon der gunstige ligging. HET BEGIN. De firma, die in Zeeland voor het eerst de zeewierdrogerg op grotere schaal entameerde was de Fa. H. I. van de Sande te Breskens. Zg begon daarmee in 1933 toen een Schiedams be drijf interesse toonde voor de verwerking van het wiermeel. Deze firma had namelgk een hoenderpark in de gemeente Ketel en daar werden met een speciale concessie van de rege ring hoenders gekweekt, die jodium-houdende eieren legden. Die eieren met kunstmatig op gevoerd jodium-gehalte werden verstrekt aan struma-patiën- ten. 1937 deed het Schiedamse bedrgf zgn procédé over aan 'n Rotterdamse firma en nadien is de verwerking van zeewier- meel sterk toegenomen. In de periode van 1 Mei 1937-30 April 1938 heeft Bres kens 352.850 kg wiermeel afge leverd; voor dit kwantum is in Zeeland ruim 2.000.000 kg z.g. klappers gesneden en gedroogd moeten worden. De fabriek te Breskens, wel ke ook garnalen had te drogen, kon het niet alleen af en scha kelde een drogery in Noord- Beveland in, welke een gedeel te van het zeewier in loon dienst heeft gedroogd. Er moest hard gewerkt worden bg de besturen en opzichters der Waterschappen, welke steen glooiingen hebben waarop zee wier voorkomt. De heren wa ren niet bij de eerste aanvraag genegen hun toestemming tot het snijden van wier te geven, en het heeft heel wat moeite gekost hun te overtuigen van het nut der industrie. De meesten meenden dat het ver wijderen van het zeewier nade lig was voor de steenglooiing. NIEUWE BEDRIJVEN. In geheel Zeeland is zeewier gesneden voor Breskens. Daar na is de concurrentie geko men. De drogerij op Noord-Be veland ging voor eigen reke ning zeewier drogen. In Yer- seke begon een schelpendroge- rg er mede, welke nu een fa briek te Vlake heeft. De grootste concurrent was een onderneming in Noorwe gen waar veel wier van ver schillende soorten voorkomt. In Noorwegen heeft deze in dustrie direct een grote om vang genomen en even voor de oorlog was men reeds zo ver dat zelfs zeewier in brood werd verwerkt. In Nederland kwam veel Noors wiermeel aan de markt. Ook in Japan bestaat deze industrie reeds lang. Ten slotte werd reeds vele jaren geleden in Frankryk zeewier verwerkt voor het winnen van jodium. Nieuwe Rijksmuseumrecords. Nadat op 5 Augustus een record aantal bezoekers aan het Rijksmuseum te Amster dam was genoteerd (6577), is dit aantal op 6 Aug. nog met ruim 50 geslagen. In totaal 9967 bezoekers passeerden Woensdag de tourniquetten en de directie van het Rgksmu- seum hoopt nu maar, dat het weer wat gaat opzomeren, want dit aantal is bijna niet meer te verwerken. Mocht het aantal liefhebbers nog hoger worden, dan zou wel eens het bordje „vol" aan de dieur kun nen komen. De 9967 bezoekers van gis teren waren als volgt verdeeld: voor de Nachtwacht 4150 en voor de Weense kunstschatten 5817 bezoekers. Tevens werd bij de Nachtwacht sinds 22 Ju li de 30.000ste bezoeker en bij de Weense kunstschatten sinds 11 Juli de 50.000ste be zoeker genoteerd. Jager doodgeschoten. Toen Woensdag een tiental jagers in de bossen onder de gemeente Liempde (N.Br.) op de reeënjacht was, hoorde een hunner, A. van der L., gerit sel in het struikgewas. Hg loste toen twee schoten met hagel daarop. Toen men het struikgewas ging doorzoeken, vond men de jager A. K. op de grond liggen. Tot grote ontsteltenis bleek het slacht offer dodelgk getroffen te zijn. K. was 31 jaar en ongehuwd. De justitie heeft direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. Zwarte opbouw afgebroken. Min. Neher heeft thans schriftelgk een beroep gedaan op de burgemeesters van alle gemeenten, om tussen 1 Aug. en 31 October geen onder houdswerken aan gebouwen te laten verrichten, omdat alle werkkracht op de wederop bouw geconcentreerd dient te worden. Tevens verzoekt de minister om het zwarte bouwen tegen te gaan. In zeven geval len heeft hg kortelings de af braak gelast van wat aan be paalde panden reeds zwart ge bouwd was. Dringt bij U.S.A. op arbitrage aan. De Indonesische regering heeft in antwoord op het Ameri kaanse aanbod om bemiddeling te verlenen in het geschil met de Nederlanders, Amerika verzocht om zyn invloed aan to wenden by Nederland en de Veiligheidsraad om te besluiten, onmiddeliyk een internationale arbitragecommissie naar Indo nesië te zenden. In de republikeinse verklaring wordt de mening uitgespro ken, dat de V.S., Engeland en Nederland het er over eens zul len zyn, dat in arbitrage door een commissie der V.N. do enige en laatste hoop is gelegen op een vreedzame byicgging van het geschil. De republiek verzoekt de Amerikaanse regering een verte genwoordiger naar Djogja te zenden, zodat zy vollediger Inge licht kan worden over het officiële Indonesische standpunt, en vraagt per radio van zyn vermoedeiyke tyd van aankomst verwittigd te worden. Blykens nadere berichten spreekt de republikeinse rege ring in haar antwoordnota aan de regering van de Ver. Staten de eenstemmige overtuiging uit, dat, als de Amerikaanse regering in staat is om het republikeinse voorstel te on dersteunen, dit een goede daad jegens de mensheid zou zyn. Hiervoor worden dan de vol- gende redenen opgegeven: 1. 'e republiek en Nederland zouden accoord gaan om loyaal elke uitspraak van een arbitra ge-commissie op te volgen; 2. er is sterke reden om aan te nemen, dat een internationale commissie een duurzame, op lossing zou vinden; 3. de Ver. Naties zullen zodoende een zeer noodzakelyk precedent scheppen om aan de wereld te bewyzen, dat haar organisatie in staat Is oorlogen te doen beëindigen en conflicten op te lossen. Prinselijk gezin naar huis „ten Bosch". Naar wij vernemen zal het Prlnseiyk gezin vanaf midden Augustus tot begin September de gast zyn van H.M. de Ko ningin op huis „Ten Bosch" te 's-Gravenhage. LEGERBERICHT TELKENS NIEUWE SCHIETPARTIJEN. 4 doden, een vermiste, 17 gewonden. Het Nederlandse actiecom muniqué van Donderdag no. 33 meldt: In de sector van Grissee bij Soerabaja werd een Nederlandse vrachtauto be schoten. Op enkele plaatsen ten Westen van Soerabaja wer den enkele patrouilles onder vuur genomen. In hetzelfde ge bied werd de post Randegan- koelon met „brandflessen" be stookt en met mortieren en mitrailleurs beschoten. Midden-Sumatra: Ten Noor den van Padang werd een Ne derlandse patrouille beschoten met automatische wapens. Onze verliezen sedert 4 Au gustus middernacht bedragen: Vier gesneuveld, één vermist en 17 gewond. Het Nederlandse legercom muniqué no. 34 van Donderdag meldt, dat- bij Indaroeng op Su matra's Westkust de volgende woorden op een huis werden aangetroffen: „Hier wonen Duitsers, zg mogen niet wor den lastig gevallen. Dat be veelt de kepala (hoofd) van de Republiek Het swastikate ken was op het huis aanwezig en daarnaast waren op verzoek van de T.N.I. tevens Republi keinse tekens aangebracht De T.N.I. bleef dag en nacht in de buurt van het huis om dit te bewaken. In tegenstelling tot de bescherming van de Duit sers werden een vader, een moeder en een zoon van een Zwitserse familie vermoord. Hetzelfde lot overkwam een Roemeen. Allen werden door de T.N.I. vermoord. Drie Ne derlandse dames werden per auto weggevoerd en vermoord. Uit onderzoeken is gebleken, dat door het „Volksfront" gru- welgke moorden zgn gepleegd te Kelawi. By Soeroegadang zgn ongeveer 200 graven van vermoorde personen van aller lei landaard gevonden, die ver dacht werden van sympathieke gevoelens voor de Nica. Uit verklaringen is gebleken, dat verschillende slachtoffers, on der wie vrouwen, door het Volksfront zijn gevierendeeld. Het onderzoek wordt voortge- ze, aldus het communiqué. Geen Amerikaanse luxe. Officieel is medegedeeld, dat het bestuur van Singapore de invoer van luxe-goederen uit de Verenigde Staten en andere landen met harde valuta heeft stopgezet, teneinde Groot-Brit tannië te helpen in de strgd tegen de economische crisis. Nieuwe K.L.M.-lijn. Met ingang van de eerste September a.s. zal de K.L.M., in samenwerking met de Zweedse luchtvaartmaatschap- PÖ A. B. Aerotransport, 'n da gelijkse rechtstreekse lucht- dienst onderhouden tussen Go thenburg en Amsterdam. Bloembollen naar Amerika. De Amerikaanse pers juicht de aankomst van de eerste zending Nederlands" bloembol len toe. De „New ork Sun" spreekt de hoop uit, dat de handel winstgevender zal zgn, dan verleden jaar, toen de ex porteurs een half millioen dol lar verspeelden. Nadat Hirosjima Woens dagochtend gedurende 30 se conden- plechtig het feit heeft herdacht, dat het twee jaar geleden door een atoombom werd verwoest, heeft het de rest van de dag met zang, dans en vuurwerk zyn weder geboorte gevierd. In een telegram aan de Vei ligheidsraad heeft dr. Gani 'n zeven punten omvattende ver klaring van Sjarifoeddin weer gegeven. Daarin wordt destel ling geponeerd, dat de repu* blikeinse troepen zich nog handhaven in de door de Ne derlanders bezette steden. Wat de wapenstilstand betreft wordt contröle van een derde neutrale partij gevraagd. Dan wordt verlangd, dat de Nederlandse burgeriyke en militaire autoriteiten onvoor waardelijk alle acties tegen de Indonesische bevolking zullen staken. Tenslotte wordt het terugtrekken van de Neder landse troepen op de demarca- tielgnen van October j.l. ver langd. REGERING NAAR SUMATRA? Sjarifoeddin heeft be kend gemaakt, dat voor" bereidingen gereed zyn om do regering van do republiek zo nodig to ver plaatsen naar Fort de Koek (96 km van Padang op Sumatra). OOST SUMATRA ZELFSTANDIG Dr. Tengkoe Mansoer, als vertegenwoordiger van het Oostkust van Sumatra-comité, heeft er de aandacht van de regering op gevestigd, dat zij geen onderhandelingen over dit gebied met de republiek erkent, wanneer geen overleg is gepleegd met de bevolking. AMERIKAANSE STEM De Christian Science Moni tor (Chicago) schrijft, dat het accent nu verlegd moet wor den naar de noodzakciykheid van redelgk optreden der In donesiërs. De republikeinen moeten pogen de eigen on- verantwoordelgke onderdanen onder contróle te brengen. MARSHALL'S MENING. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse za-' ken Marshall verklaarde, dat or geen voorwaarden zgn verbonden aan het Amerikaanse bemidde lingsaanbod in do Indone sische kwestie. Op een vraag of het optreden van U.S.A. een precedent vormt voor op treden in andere onrusti ge gebieden, zei de minis ter: „Ik kan geen poging doen die vraag te beant woorden. Tot op heden is dat kwaad al voldoende. Ik kan niet zeggen, dat wij van plan zijn alle ge schillen bij te leggen." AUSTRALIA'S BEMOEIZUCHT. Uit Canberre wordt geseind, dat Australië aan de republiek in Djocja mededeling deed van zgn bereidheid om aan arbi trage mede te werken. OOST-INDONESIÊ. De regering van Oost-Indo- nesië heeft een verklaring uit gegeven. waarin zij dc hoop uitspreekt, dat de republiek blijk zal geven van een ern stige wil tot samenwerking cn wel vooreerst door zich bereid te tonen om de besprekingen van de delegaties te hervatten; verder door bereidheid tot deelneming aan de ontworpen federatieve raad (de zgn. in terim-regering) en door het doen beëindigen van de tegen Oost-Indonesië gerichte vijan dige propaganda en militaire activiteit in iedere vorm. DE NIEUWE SITUATIE OP JAVA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1