Republiek weigert bemiddeling RUST IN NED. INDIE Toekomst oorlogsgedupeerden UIT DE PROV Zeeuwen op de Mont Blanc NCIE ZUID-BEVELAND Veilings vereniging Zuid-Beveland had 'n goed jaar '^ni nippers Totale verlieslijst74 dood, 16 vermist. 178 gewonden. Het Nederlandse legercom muniqué van 5 Aug. luidt als volgt: West-Java en Midden Java. De zuiveringsacties en afron- dingsacties ztfn 4 Augustus voortgezet. In verband met berichten betreffende terreur tegen daar wonende Chinezen le Gom bong, 30 kilometer ten Oosten van Banjoemas, door ons bezet. Oost-lava. Grissee, 15 kilo meter ten Noordwesten van Soerabaja ls bezet. Op Madoera werden de beveiligingsmaatre gelen en zuiveringsacties voortgezet. Boven Karna! (Ma doera) ls 'n „Firefly"' door het luchtafweergeschut neerge schoten. Noord -Sumat ra. De maatre en voor het herstel van recht en veiligheid werden voortgezet. De afronding van het reeds bezette gebied heeft plaats gevonden. Kisaran. Tandjoengbalai en Oelakme- dan (reap. 150, 190 en 180 ki lometer ten Zuidoosten van Medan) en Aer Saoeli b|J het Tobameer werden bezet. Midden Sumatra. De bezet ting van Loeboek Aloeng bleek ncKxIzakeltlk in verband met de terreur tegen de bevolking. De zuiveringsacties op Zuia- Sumatra gingen gepaard met enige schermutselingen, o.a. ten Noorden van Batoeradja. Op 4 Augustus. 15.30 uur werd de officiële boodschap van de voorzitter van de Vea- llghoicLsraad voor minister president Sjarifoeddin ln een berichtkoker boven het vlieg veld Djogja afgeworpen. De Nederlandse troepen heb ben in de nacht van 4 op 5 Augustus om 24 uur plaatse lijke tj}d de opmars gestaakt ingevolge opdracht van de le gercommandant. Van dit tijds stip af zullen slechts maatre gelen worden uitgevoerd voor het vestigen en handhaven van recht en veiligheid in de thans bezette gebieden. Uit nagekomen bericht blijkt, dat het totaal aantal gesneu velden volgens tot dusver ont vangen gegevens 74, het aan tal vermisten 16 en het aantal gewonden 178 bedraagt. SJAHRIR TE CAIRO. Na een kort verbluf te Cairo is Sjahrir vertrokken. Aan de corespondent van A.F.P. heeft hy nog verklaard, dat h|j ten- vollc vertrouwt, dat het recht aan de z|jdo van Indonesië is. Do Nederlanders, aldus Sjah rir, hebben een beslissende fout gemaakt, %velke de sympathie van de gehele wereld van hen heeft afgewend. De Interventie van de Veilig heidsraad verschaft ons de ge legenheid onze zaak openlik to verdedigen. HET SlIEZ-KANAAL Nu verschillende Nederland se schepen in de komende we ken door het Suezkanaal moe ten varen, wordt tn de Egyp tische pers de actie voortgezet om aan deze schepen de door vaart door het Kanaal te ver bieden. Volgens de pers vervoe ren deze schepen wapenen en munitie naar Indonesië. GENERAAL SOEDIRMAN Generaal Soedirman heeft aan do republikeinse troepen de vougende instructies gegeven: 1. de strijdkrachten moeten alle vijandelijkheden staken en op hun posten blijven. 2. De strijdkrachten moeten in het defensief blijven en zich ge reed houden om elke Neder- landso aanval te weerstaan. 3. De strijdkrachten moeten zich gereed houden andere orders of instructies te ontvangen. Maandag is een schip van de K.P.M. ter hoogte van Grissee door republikeinse kustbatte- r|jen beschoten. Geen enkel schot trof doel. DE RECHTSPRAAK. Met betrekking tot de rechts bedeling in de pas bezette ge bieden van Java en Sumatra ie een voorlopig rechtsreglement vastgesteld. Dit reglement gaat uit van het principe niet ln te grijpen ln de locale rech terlijke organisaties en de be staande rechtsbedeling. Uit drukkelijk wordt aan de mili taire rechter alle rechtsmacht over de Indonesische bevolking ontzegd. Feest op Soestdijk. Door het Nederlands en het Indisch leger is aan Prinses Irene, die net petekind van de landmacht is, op haar 8ste ver jaardag een enorme taart aangeboden. Prinses Juliana zei van de taart: „Dat is geen taart, het is een monument". De prinses onderhield zich geruime tjjd met de deputatie soldaten, onderofficieren en officieren, die de taart kwa men aanbieden. Tenslotte werd de taart tot grote vreug de van de prinsesjes aangesne den. Het Zeebad. Toen de Scheveninger Pronk, 130 jaar geleden, het eerste zeebad in Ne derland opende, was men uitermate beducht voor deze publieke zwemmerij. Aanvankelijk werd het strand gedeeltelijk afge zet en de baders moch ten slechts een voor een in de golven. De waaghalzen, wer den in een koetsje naar zee gereden. Het volgende IJselijk toneel wordt verteld ln een oud verhaal: „Alsdan ontrolt zich een zeil, welks uiteinden ter lengte van 25 voet ln het water nedervallen, den zich badenden alzoo in staat te stellen, om geheel ongezien uit de koets ln het water af te stijgen om zioh als onder een tent in volle zee te baden en tevens aan de heilzame werking van den golfslag blootgesteld te wezen". Tegen het einde der vorige eeuw bracht een hooggeplaatst Haags ambtenaar een ware op schudding teweeg toen hij 't waagde om op een goede dag met zijn twee dochters ln zee te gaan baden! Scheveningen kreeg toen de naam van frivool, lichtzinnig te zijn Agrarische Kamerleden weinig actief? Hangars voor Zeeuwsch Vlaanderen geweigerd. Vorige week heeft de kring Oostelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. vergaderd en in die vergadering heeft ir. M. A. Geuze, de algemeen voorzit ter, het woord gevoerd. Hij deed een aantal mededelingen, die wijdere bekendheid ver dienen. In de eerste plaats uitte hij z|jn teleurstelling over de hui dige positie der oorlogsgedu peerden. Het lijkt er op alsof velen voor altijd gedupeerd zullen blijven en dat mag niet. Spr. belichtte uitvoerig de financiële bezwaren. Het zou beter zijn wanneer het bureau wederopbouw boerderijen on der het ministerie van land bouw kwam. Wat de terugbetaling van de werkelijk te vergoeden schade-bedragen betreft, doet de stichting wat z|j kan. Wil de Regering geen gelijk geven, dan is het verder de taak voor de agrarische Ka merleden. Het moet gezegd worden, dat deze wel eens wat actiever zouden kunnen op treden. Er bestaat een goede kans, dat de kleinere bedrijven wel de vervangingswaarde ver goed zullen krijgen. Dat men de grotere hiervan buiten zou sluiten, blijft een onbillijk, heid. Ook schijnt het, dat men verschil wil maken tussen hen, die hun bedrijf rationeel gaan herbouwen, en hen, die ge heel de oude gebouwen terug willen. Dit is, in zijn alge meenheid, verre van fraai Spreker deelde nog mede, dat 'n extra invoer-contingent van 75 hangars uit België voor Nieuwe protesten. Volgens het republikeinse persbureau Antara heeft Amlr Sjarifoeddin te Djocja verklaard, dat de republi keinse regering niet zal on derhandelen met de Neder landers alvorens een com missie van de Verenigde Na ties in Nederlands Indle aangekomen zal zijn. Sjarifoeddin zou tijdens de Dinsdag gehouden zitting van het werkcomité voor buiten landse zaken uit het republi keinse parlement hebben ver klaard, dat de republikeinse regering absoluut geen bemid deling zal aanvaarden, doch slechts arbitrage van een com missie, welke door de V.N. be noemd is. De republikeinse re gering zal spoedig bekend ma ken tot welke landen zij zich voor arbitrage zal richten. Sjarifoeddin herhaalde, dat de republiek zich niet meer gebonden acht door Linggad- jati als lid van de Verenigde Staten van Indonesië, doch dat zij de volkomen onafhanke lijkheid wenst, zodat de repu blikeinse regering haar eigen buitenlandse vertegenwoordi gers kan benoemen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft, aldus radio Djocja, een republikeinse woordvoerder na ae kabinets zitting verklaard, dat de repu blikeinse regering scherp pro testeerde tegen de bezetting van Gombong, ten Oosten van Banjoemas, welke bezetting geschied zou zijn na de uit vaardiging van het bevel „staakt het vuren", alsmede tegen het aanhouden van het telegram van de veiligheids raad aan Sjarifoeddin. SCHENDINGEN. De republikeinse regering heeft in een officieel radlotele- gram uit Djogja de voorzitter van dc Veiligheidsraad der V.N. er van ln kennis gesteld, dat do Nederlandse troepen volgens haar de order „staakt het vuren" zes maal hebben overtreden. De republiek precisieert dc- zo gevallen als volgt: de be zetting van Gombong. Het bombardement van Pingit op Dinsdag 5 Augustus 16 uur plaatselijke t|Jd, een luchtver- kenningsvlucht ten Zuiden van Malang, de bezetting van Gris see op Oost-Java en acties op Madoera en Sumatra. Den Nederlands communiqué uit Batavia meldt, dat de repu blikeinen drio maal het bevel „staakt het vuren" ln de wind hebben geslagen. Verder wordt in dit communiqué ontkend, dat Gombong na het bevel tot het staken van het vuren is bezet. De bezetting had de vierde Augustus reeas plaats, aldus het communiqué. Zeeuwsch Vlaanderen gewei gerd is, daar het handelsver drag met België reeds afge sloten was. Dit valt ernstig te betreuren. Het Ministerie van Finan ciën heeft voorts weinig be grip voor de deblokkering van gelden van gedupeerden. Van de bijzondere régeling bedrijfs-credieten, die de Boe renleenbanken kunnen ver strekken, is voorts nog zeer weinig gebruik gemaakt in Zeeland. Vermoedelijk vloeit dit voort uit onbekendheid van de betrokkenen. De Boe renleenbanken hebben hier te weinig ruchtbaarheid aan ge geven. Zeeland en de luchtvaart. MOTIE AANGENOMEN. Aan het einde van een gis termiddag ln het Schutters hof te Middelburg gehouden vergadering ter bespreking van het vraagstuk der verbin dingen van en naar Zeeland, meer in het bijzonder het ver keer door de lucht, werd een motie aangenomen, waarin de aanwezigen als hun overtui ging uitspraken, dat deze zo excentrisch gelegen provincie een snelle verbinding door de lucht met overig Nederland voor een krachtige oplossing van haar economisch leven en speciaal voor het herwinnen van haar door de oorlog ver loren gegane welvaart ten zeerste van node heeft en er bij de regering op aan gedron gen wordt, dat dusdanige maatregelen worden genomen dat zulks ln de korst moge lijke tijd tot verwezenlijking komt De motie zal ter kennis wor den gebracht van de minister president, de minister van verkeer en waterstaat en de minister van wederopbouw en volkshuisvesting. Zij werd ondertekend door vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Middel burg en Goes (zeer vermoede lijk zal ook Vlissingen zijn Instemming betuigen), de Ver. van Plattelandsburgemeesters op Waléheren, de Kamer van Koophandel, de Stichting Her stel Zeeland, de Stichting Nieuw Walcheren, de Ver. ter Behartiging van de Belangen van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren, het dep. Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Han del, de N.V. Kon. Mij. De Schelde, de N.V. Haven van Vlissingen, de 9JH.V. te Vlis singen, de Zeeuwse Ver. v. d. Luchtvaart, de Prov. V.V.V., de V.V.V. Middelburg, de V.V.V. Vlissingen, de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, de Stich ting v. d. Landbouw in Zee land, de coöp. Veilingsveren. Walcheren, de Prov. Commis sie voor Veilingen in Zeeland en de Bond van Groenitenexpor- teurs. De vergadering was uitge schreven door de Stichting Nieuw Walcheren. BONNEN VERDWENEN. De winkelier M. S. te Goes deed bij de politie aangifte, dat een hoeveelheid boterbon nen uit zijn winkel werd ge stolen, vermoedelijk door iemand, die zich heeft laten insluiten. Scholieren zochten het hoger op. Zeven jeugdige Zeeuwen, G. Braam uit 's-Heer Abtskerke, W. S. Duvekot uit Goes, M. A. de Jonge uit Biezelinge, W. L. de Koeyer uit Yerseke, A. Nijs- sen uit Kapelle, C. Wabeke uit Krabbencjijke en A. Oste uit Vlissingen, zjjn onder leiding van de heren H. Fonck en H. J. Kersten gedurende hun va- cantie weg getrokken uit het vlakke Zeeuwse polderland en hebben het hogerop gezocht. Walter Foote bemiddelaar op Java? Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft me degedeeld, dat de Ameri kaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote, in structies heeft gekregen om de goede diensten van Ame rika aan de republikeinse re gering aan te bieden. Het was aeze woordvoerder ech ter nog niet bekend of Foote er reeds ln geslaagd ls con tact met de republikeinse re gering op te nemen. Reuter meldt nader uit Ba tavia, dat Foote Dinsdag een bezoek heeft gebracht aan Gani, de Indonesische vice-mi- nister-presldent, om de goede diensten van Amerika in het Indonesische geschil aan de re- Eublikelnse regering aan te ieden. Foote deelde aan Gani mee, dat de regering der V.S. onmiddellijk een commissie van vooraanstaande Amerikanen naar Indonesië zal zenden, in dien het aanbod wordt aan vaard. Naar verluidt heeft dr. Gani er op gewezen, dat hn het Amerikaanse aanbod niet ter kennis van de republikeinse regering te Djogja kan bren gen, omdat de Nederlandse autoriteiten te Batavia zijn te lefoon hebben afgesneden en beslag hebben gelegd op de radiocentrale. Gebouw in Jeruzalem opgeblazen. Nog geen 24 uur na de ver nietiging van een arsenaal van verzetslieden door Britse sap- Seurs te J.ruzalem, hebben oodse verzetslieden het ge bouw van het departement van arbeid opgeblazen, waarbij twee personen om het leven kwamen. Het gebouw werd door een tijdbom verwoest. JOHANSSON. De Zweedse athletiek-bond heeft Erik Johansson, die zich Eeruimen t|jd van een te lichte ogel b|j het kogelslingcren be diend had, voor het leven ge schorst. Al zijn records z|jn van de l|jst geschrapt. Veel hogerop zelfs. Om pre cies te zijn 4807 meter hoger. Ze zyn nameljjjk naar Frankrijk getogen en 1 hebben daar de Mont Blanc beklommen. Niet ineens natuurlijk, want voor „laaglanders" die zich voor het eerst aan bergklimmen wagen, is enige training vereist. Ze hebben dan ook tien dagen ge traind en zijn daarna gestart voor de grote tocht: De Mont Blanc. De tocht heeft twee dagen geduurd. De eerste dag werd geklommen tot 3825 meter en werd overnacht in de refuge de 1'Aiguille de Gouter. Reeds vroeg werd daar gestart. Om 3 uur gingen de jongens op sjouw en om half negen werd de top (4807 meter) bereikt. De weersomstandigheden wa ren zeer gunstig zodat de Zeeuwen een schitterend uit zicht hadden en volop konden genieten. De afdaling geschiedde over de grote gletschers en leverde hier en daar nog wel enige technische moeilijkheden op voor de jonge alpinisten (de jongste is 16 en de oudste 19 jaar), maar ongelukken deden zich niet voor. Bij de beklim ming werd alleen de heer Du vekot uit Goes licht aan zijn hand gewond. Om zes uur 's avonds werd het dal weer bereikt. Van de tocht werden natuurlijk ver schillende foto's gemaakt en er werd zelfs een film opgeno men. Een groep Zeeuwse meisjes zal midden Augustus ook een poging aanwenden om de top van de Mont Blanc te halen. Het bl|jft echter de vraag of zij het zo hoog zullen weten te sturen De pootaardappeloogst is binnen. De pootaardappeloogst is bin nen. Er is dit jaar een onge kend groot areaal afgeoogst. De arbeidsproblemen b|j deze oogst konden opgelost worden door het in dienst stellen van militairen, de hulp van vele vrijwillige werkers en het te werk stellen van geïnterneer den. Op 30 Juli konden de mi litairen naar huis gezonden worden aangezien de beschik bare arbeiders bet reetant van het werk konden afdoen. De jeugd trok ook naar huis en de D.UW.-arbeiders gingen op 2 Augustus voor een week met vancarttie. Het ministerie van landbouw heeft dank gebracht aan allen, die spontaan hebben meege werkt om de pootaardappel oogst binnen te brengen. Het oog van de landbouwer ia in tussen al weer gericht op de komendle graanoogst en de oogst van consumptieaardap pelen. De prijscontrole. Enige malen reeds trad in Zeeland op de speciale brigade van de prijsbeheersing. Kort geleden was de .Horeca"- patrouille van deze brigade ac tief en toen kwam aan het licht, dat zowel te Goes als te Middelburg afweermaatrege- len waren genomen. Het bleek namelijk, dat zodra de pa trouille aan het werk toog een jongeman op 'n flets klom en alle caféhouders in de omge ving van het marktplein, plus de aanwezige marktkooplieden, waarschuwde tegen de contro leurs. Zakenlieden, die in over treding waren, konden daar door tijdig prijsaanduidingen in overeenstemming brengen met de voorschriften. Enkele marktkooplieden staakten plotseling de verkoop, onder voorgeven, dat ze juist wilden gaan eten enz. Ook werd door winkeliers levendig t>0 de prijscontrole-ambtenaren ge ïnformeerd, waarheen hun verdere tocht zou voeren en welke eilanden zo die dag nog zouden bezoeken. Dit ge schiedde blijkbaar met dc be doeling een waarschuwing naar deze eilanden door te geven. Met name voor Zeeuwsch-Vlaanderen bestond levendige belangstelling en het vermoeden is gewettigd, dat de winkeliers in dat deel van de provincie bijzonder graag op de hoogte worden gehou den van het doen en laten der controle-ambtenaren. Wij kunnen hieruit één ding aflei den: er is blijkbaar een cate gorie van winkeliers, die door het optreden van de ambtena ren tot voorzichtigheid wordt gemaand! Goes VACANTIEZORG. Het was voor het bestuur van Vacantiezorg te Goes Dinsdagmorgen wel even een moeilijke beslissing of de eer ste tocht, die naar het sport terrein, al of niet moest wor den doorgezet. Men besloot er op uit te trekken met de ongeveer 300 van de kleine 500 ingeschre ven kinderen. Alvorens de onder radiomuziek van de fa. B. v. d. Broek opgestelde groe pen zich in beweging stelden, heeft de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, door de microfoon de kinderen met enkele woorden gewezen op het mooie, dat voor hen in deze uitstapjes aanwezig is en woorden van grote waardering voor het werk van Vacantie zorg naar voren gebracht. De voorzitter dezer vere niging, de heer M. Haasdonk, bracht de burgemeester dank voor zijn woorden en richtte zich daarop tot de kinderen,, met de mededeling, dat men a.s. Donderdag 7 Augustus op het Stationsplein aanwezig moet zijn om per trein naar Vlissingen te reizen. Volgen de week gaat het Dinsdag, of bij slecht weer Woensdag, weer naar het sportterrein en Don derdags weer naar Vlissingen; Marktberichten VEILINGSVER. KAPELLE-BIEZELINGE E.O. 4 Aug. 1947. Appelen: Per zikappels 1241, Madeleine 11^-37, Zigeunerin 1973, Early Victoria 10—17, Kes wick 814, Duchesse d'Olden- burg 22—42, The Queen 23— 26, Goesse marktappel 1819, Zomeraagt 1524. Peren: Pré- cose de Trevoux 1451, Ooms- kinderenpeer 4673, bruine Herenpeer 1135, N.H. suike- rij 717, rode suikerij 218, pruimen: Washingtonpruimen 5698, Czar 67126, Ontario 46105, Eldense blauwe 57, Doyenné 5686, Louvain 54 108, witte Wijnpruim 5386, Golden Japan 95142, Heron 2992, Monseigneur Hative 6682, Tonneboers 50, Kou- welijnen 1050, Princeprui- men 1039, Occulanen 1832, Engelse krozen 22. Diversen: Frambozen 180244, bramen 119173, dubb. Princ. z. draad 8—13, augurken Y244, aard appelen 910, rode kool 16, savoye kool 16, rapen 2, spits kool 3, alles per kg., abriko zen 26, perziken 219, kom kommers 35, alles per stuk. VEILINGSVER. „ZUID-BEVELAND." Dinsdag 5 Augustus. Washington Pruim A 58 66; id. B 4655; Czaarprui- men A 62—69; id. B 47—57; Ontarie A 64—68; id. B 53— 54; Belle de Louvain A 62 68; id. B 46—55; Witte Wijn pruim A 36—52; id. B 31— 38; Dubbele Bovenwitte A 38 52; id. B 3645; Prince- pruimen 930; Marbelanen 6 25; Pruimen C 1536; Druiven 290; Perzikrode Zo- merappel IA 4143; id. A 27—41; id. B 18--29; Zigeune rin IA 60—74; id. A 30—76; id. B 2845; Early Victoria A 13—14; id. B 10—11; Cod- lin Keswick 812; kroet- en val-appels 125; Précose de Trévoux IA 3639; id. A 31 —33; id. B 17—25; Noordh. Suikerpeer A 1113; id. B 9 9.50; Bruine Herenpeer 6 20; Clapps Favoriet IA 31 43; id. A 26—32; id. B 20—23; Oomskinderenpeer 3138; Kroet- en valperen 316; dubbele Princessebonen 17 20, alles per 100 kg. Perziken 340 per 100 stuks. Voedselconferentle. De voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties komt, zoals gemeld, voor haar derde jaarlijkse con ferentie op 25 Augustus te Gc- nève bijeen. Een Nederlandse delegatie met de minister van landbouw aan het hoofd, zal aan de besprekingen deelne men. Weekblad „De Hervormde Kerk". Het Tweede Kamerlid de heer Van Walsum heeft vra gen tot de minister van onder wijs gericht om te informe ren, waarom niet werd toege staan, dat het Weekblad „De Hervormde Kerk" regelmatig 12 pagina's ter beschikking op 19 Augustus weer sport terrein, op 21 Augustus Zou- telande; op 26 Aug. sportter rein, terwijl de beslissing over 28 Augustus zal afhangen van de financiën. In verband hier mede wekte spr. op tot het kopen van loten, waarvan de opbrengst zal dienen voor de bestrijding der kosten. Gedurende de regenbuien hebben de kinderen in de kleedkamers en omgeving ge schuild. Des middags hebben zij zich nog best geamuseerd en zingend trokken zij de stad weer in. Ovezande HEROPENING BEWAARSCHOOL. Tot grote voldoening van vele moeders zal de Bewaar school te Ovezande, die tijdens de bevrijding zo zwaar werd beschadigd, 1 September a.s. haar deuren weer openen. GEWOND IN INDÖL Heden werd bericht ontvan gen dat soldaat L. Boonman uit Ovezande ls opgenomen in het ziekenhuis te Medan ln verband met een lichte schot wonde in z|jn linker dijbeen. BENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Christ. Lgere school te Ove zande is benoemd de heer Kol dijk te Leeuwarden. VERBETERING WEGEN. Naar wordt vernomen is van het Bureau voor de Wederop bouw vergunning ontvangen tot verbeteaing van de weg Ovezande—'s Heerenhoek. 's-Graven polder RAAD SC O MISSIE. De commissie voor het con- sumentencrediet en voor het onderzoek ia verband met de noodwet ouderdomsvoorzie ning, is voor 's-Gravenpoider als volgt samengesteld: A. Hoogensteger, voorz., J. Wal- rave, sgcr., J. de Dreu, M. Geene, J. Louwerse, C. Bie- rens en J. C. Verhage. Nisse. FEIKE A SM A CONCERTEERDE. Zaterdag werd door de orga nist van de Herst. Evangelisch Luth. kerk te 's-Gravenhage, de heer Feike Asma, in de Her vormde kerk te Nisse een or- felconeert gegeven te bate van e stichting Orgelfonds van de ze kerk. De heer Asma opende het concert met een Canonisch voorspel van Ps. 84 en een Toc- cato van Ps. 146. De voor dracht stond op hoog peil. Wij noemen van de overige uitge voerde wérken speciaal de voortreffelijk uitgevoerde H&n- del-composities en de Doden dans en Engelenzang van A. Guilmont. Met twee bewerkingen van koralen van J. Zwart werd de ze orgelbespeling besloten. Nieuwe pakstations. Dinsdagmorgen hield dë Veilingsvereniging „Zuid-Be veland" een algemene verga dering in het Schuttershof te Goes onder voorzitterschap van de heer J. Q. C. Lens hoek, die na opening, woor den van grote waardering wijdde aan de nagedachtenis van z|jn voorganger, de heer A. van der Have. Spr. wees er verder op, dat het pakstation te Kamperland onder de kap is en dat te Oudelande vermoedelijk in September in gebruik kan worden genomen. Wanneer dit met het station te 's-Heeren- hoek het geval zal z|jn, is nog niet zeker. Ook deelde spr. mede, dat een commissie voor de afzet, sortering en verpakking is ge vormd, die samenwerkt met de Prov. afzetcommissie, die weer samenwerken in de landelijke afzetcommissie. Hij wees er voorts op, dat het pakstation overbelast is en dat veel nieuw personeel aangenomen moest worden. Het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. J. Linden- bergh, getuigde van een goed jaar en werd onder dank aan de samensteller goedgekeurd. Op voorstel van de financi ële commissie werd de reke ning over 19461947 met een goed slot van 117.301,83 goedgekeurd. Tot lid der financiële com missie werd benoemd de heer M. Steijn. De percentages voor de te betalen provisies werden als volgt vastgesteldaanvoer veiling leden 5 gasten 7 monster veiling resp. 3 en 5 De contributie over 1947 werd onveranderd vastgesteld. De heren J. Q. C. Lenshoek, J. Kakebeeke, P. van Wingen, C. Nijsse en J. Mol werden bij acclamatie herkozen. Ter voorziening in de vaca ture van wijlen de heer A. v. d. Have werden bij eerste stemming 2 stemmen van on waarde uitgebracht en verder 24 op ieder der heren P. v. d. Have en M. Steijn. Bij de tweede vrije stemming was er één van onwaarde, 23 op de heer v. d. Have en 26 op de heer Steijn, zodat laatstge noemde gekozen was. Van de 4 lening per res- to groot 3600, werden 6 obligaties ad 100 uitgeloot en wel de nummers: 85, 137, 159, 195, 237 en 259. Het bestuur werd gemach tigd terrein te Kortgene te kopen en daarop een paksta tion te stichten. FRUIT VOOR WE TENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. In principe werd besloten y2 van de fruitomzet te be stemmen voor wetenschappe lijk onderzoek bij het Labo ratorium en Zeeland's Proef tuin, zulks onder voorbehoud, dat overige belangrijke vei lingen in Zeeland eveneens 'n dergelijke bijdrage beschik baar zullen stellen. Het is be kend, dat Krabbendijke in principe wel daartoe bereid is, maar ook dat het bestuur van de veiling te Kapelle dit voorstel heeft afgewezen. Goedgekeurd werd het ver lenen van machtiging aan het bestuur tot aankopen van em ballage en goedgevonden om aan de bestuursleden te sa men een maximum van 2000 per jaar toe te kennen voor hun verschotten, in het be- lang der vereniging gedaan. De vergadering ging er me de accoord de te veel ingehou den veilingspercentages over de drie laatste verenigingsja ren te bestemmen voor een te vormen ledenlening. De betrokken bedragen z|jn f 33.733, f 98.912 en f 117.301. Vervolgens werden voorge stelde statutenwijzigingen be-» handeld, waaraan w|j ontle nen, dat de vereniging in het vervolg zal heten: „Zuid-Be veland en omgeving" en dat ook vrouwelijke personen lid kunnen worden. Daar het vereiste aantal leden niet aanwezig was, kon voor de reglementswijziging geen stemming plaats heb ben en zaT binnen 14 dagen een tweede vergadering moe ten worden gehouden. Bij de rondvraag heeft de heer Kakebeeke gewezen op de grote betekenis van een goede sortering van het fruit, waarbn ir. de Bakker zich met klem aansloot. HET KOELHUIS. De heer v. d. Have wilde een commissie zien ingesteld voor de beantwoording van de vraag of een uitbreiding van het koelhuis gewenst en urgent is. De voorzitter zeide, dat het bestuur deze zaak ook onder de ogen heeft gezien, maar dat een kleine meerderheid van mening was, dat men eerst nu eens de kwestie der pakstations moet afhandelen en dan over verdere uitgaven voor meer koelhuisruimte be slissen. Deze kwestie gaf verschil lende leden gelegenheid hun mening naar voren te bren gen, maar ir. de Bakker wees op het grote nut van het be waren van winterfruit, waar door aan de concurrentie van buitenlands fruit beter het hoofd kan worden geboden. Hij meende, dat een bedrag van 200.000 gemakkelijk daar voor zal kunnen worden op genomen en als men binnen afzienbare tijd tot de bouw mocht besluiten, dan is het nog zeer twijfelachtig, of men er het volgende seizoen reeds profijt van zal kunnen hebben. Daarom dringt spr. op spoe dige beslissing tot bouw aan. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur de zaak op nieuw ernstig zal bekijken en dan zo nodig in een speciale alge mene vergadering zal bespre ken. Zeeuwse' Het muziekgezelschap Euterpe" te Heinkenszand gaf Zaterdagavond onder leiding van de directeur, de heer J. de Toonder uit Kloet inge, een ocncert op de Markt. De heer W. A. Rookus, vroeger te 's-Heer Hendriks- kinderen, thans te Amsterdam, slaagde voor het te 's-Graven- hage gehouden Staatsexamen A, 5-jarige Hogere Burger- School. Te Utrecht slaagde voor het diploma Vestigingswet (vakbekwaamheid en handels kennis) aan de Slagersvak school *le heer P. Sturm te Wisse kerk*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6