Republiek weigert bemiddeling RUST IN NED. INDIE UIT DE PROV Toekomst oorlogsgedupeerden NCIE WALCHEREN Zeeuwen op de Mont Blanc £)ni nippers Totale verlleslijst74 dood, 16 vermist 178 gewonden. Het Nederlandse legercom muniqué van 5 Aug. luidt als volgt: West-Java en Midden Java. De zuiveringsacties en afron- dingaacües zijn 4 Augustus voortgezet. In verband met berichten betreffende terreur tegen daar wonende Chinezen ls Gombong, 30 kilometer ten Oosten van Banjoemas, door ons bezet. Oost-Java. Grissee, 15 kilo- meter ten Noordwesten van Soerabaja ls bezet. Op Madocra werden de beveiligingsmaatre gelen en zuiveringsacties voortgezet. Boven Kamal (Ma- doe ra) ls 'n „Firefly" door het luchtafweergeschut neerge schoten. Noord-Sumatra. De maatre- geflen voor het herstel van recht en veiligheid werden voortgezet. De afronding van het reeds bezette gebied heeft plaats gevonden. Kisaran. Tandjoengbalai en Oelakme- dan (resp. 150. 190 en 180 ki lometer ten Zuidoosten van Medan) en Aer Saoeli bd het Tobameer werden bezet. Midden Sumatra. De bezet ting van Loeboek Aloeng bleek noodzakelijk in verband met de terreur tegen de bevolking. De zuiveringsacties op Zuid- Sumatra gingen gepaard met enige schermutselingen, o.a. ten Noorden van Batoeradja. Op 4 Augustus, 15.30 uur werd de officiële boodschap van de voorzitter van de Vei ligheidsraad voor minister, president Sjarifoeddin ln een berichtkokcr boven het vlieg veld Djogja afgeworpen. Do Nederlandse troepen heb ben ln de nacht van 4 op 5 Augustus om 24 uur plaatse lijke tijd de opmars gestaakt ingevolge opdracht, van de le gercommandant. Van dit tijd stip af zullen slechts maatre gelen worden uitgevoerd voor het vestigen en handhaven van recht en veiligheid in de thans bezette gebieden. Uit nagekomen bericht blijkt, dat het totaal aantal gesneu velden volgens tot dusver ont vangen gegevens 74, het aan tal vermisten 16 en het aantal gewonden 178 bedraagt. SJAHRIR TE CAIRO. Na een kort verblijf te Cairo ls Sjahrir vertrokken. Aan de corespondent van A.F.P. heeft hy nog verklaard, dat hij ten- volle vertrouwt, dat het recht aan de zijde van Indonesië Is. De Nederlanders, aldus Sjah rir, hebben een beslissende fout gemaakt, welke do sympathie van de gehele wereld van hen heeft afgewend. De interventie van de Veilig heidsraad verschaft ons de ge legenheid onze zaak openlijk te verdedigen. HET SUEZ-KANAAL Nu verschillende Nederland se schepen in de komende we ken door het Suezkanaal moe ten varen, wordt ln de Egyp tische pers de actie voortgezet om aan deze schepen de door vaart door het Kanaal te ver bieden. Volgens de pers vervoe ren deze schepen wapenen en munitie naar Indonesië. GENERAAL SOEDIRMAN Generaal Soedirman heeft aan de republikeinse troepen de vougende instructies gegeven: 1. de strijdkrachten moeten alle vijandelijkheden staken en op hun pos een blijven. 2. De strijdkrachten moeten in het defensief bleven en zich ge reed houden om elke Neder landse aanval te weerstaan. 3. Do strijdkrachten moeten zich gereed houden andere orders of instructies te ontvangen. Maandag is een schip van de K.P.M. ter hoogte van Grissee door republikeinse kustbatte- rijen beschoten. Geen enkel schot trof doeL DE RECHTSPRAAK. Mot betrekking tot de rechts, bedeling ln de pasbezette ge bieden van Java en Sumatra is een voorlopig rechts reglement vastgesteld. Dit reglement gaat uit van het principe niet ln te grijpen ln de locale rech terlijke organisaties en de be staande rechtsbedeling. Uit drukkelijk wordt aan de mili taire rechter alle rechtsmacht over de Indonesische bevolking ontzegd. Feest op Soestdijk. Door het Nederlands en het Indisch leger is aan Prinses Irene, die het petekind van de landmacht is, op haar 8ste ver jaardag een enorme taart aangeboden. Prinses Juliana zei van de taart: „Dat is geen taart, het is een monument". De prinses onderhield zich geruime tijd met de deputatie soldaten, onderofficieren en officieren, die de taart kwa men aanbieden. Tenslotte werd de taart tot grote vreug de van de prinsesjes aangesne den. Het Zeebad. Toen de Schevenlnger Pronk, 130 jaar geleden, het eerste zeebad in Ne derland opende. was men uitermate beducht voor deze publieke zwemmerij. Aanvankelijk werd het strand gedeeltelijk afge zet en de baders moch ten slechts een voor een ln de golven. De waaghalzen, wer den in een koetsje naar zee gereden. Het volgende yselijk toneel wordt verteld in een oud verhaal: „Alsdan ontrolt zich een zeil, welks uiteinden ter lengte van 25 voet ln het water nedervallen, den zich badenden alzoo in staat te stellen, om geheel ongezien uit de koets in het water af te stijgen om zich als onder een tent in volle zee te baden en tevens aan de heilzame werking van den golfslag blootgesteld te wezen". Tegen het einde der vorige eeuw bracht een hooggeplaatst Haags ambtenaar een ware op schudding teweeg toen hij 't waagde om op een goede dag met zijn twee dochters ln zee te gaan baden! Scheveningen kreeg toen de naam van frivool, lichtzinnig te zijn Agrarische Kamerleden weinig actief? Hangars voor Zeeuwsch Vlaanderen geweigerd. Vorige week heeft de kring Oostelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. vergaderd en in die vergadering heeft ir. M. A Geuze, de algemeen voorzit ter, het woord gevoerd. Hij deed een aantal mededelingen, die wydere bekendheid ver dienen. In de eerste plaats uitte hy zy"n teleurstelling over de hui dige positie der oorlogsgedu peerden. Het lijkt er op alsof velen voor altijd gedupeerd zullen blijven en dat mag niet. Spr. belichtte uitvoerig de financiële bezwaren. Het zou beter zjjn wanneer het bureau wederopbouw boerderijen on der het ministerie van land bouw kwam. Wat de terugbetaling van de werkelijk te vergoeden schade-bedragen betreft, doet de stichting wat zij kan. Wil de Regering geen gelijk geven, dan is het verder de taak voor de agrarische Ka merleden. Het moet gezegd worden, dat deze wel eens wat actiever zouden kunnen op treden. Er bestaat een goede kans, dat de kleinere bedrijven wel de vervangingswaarde ver goed zullen krijgen. Dat men de grotere hiervan buiten zou sluiten, blijft een onbillijk heid. Ook schijnt het, dat men verschil wil maken tussen hen, die hun bedrijf rationeel gaan herbouwen, en hen, die ge heel de oude gebouwen terug willen. Dit is, in zijn alge meenheid, verre van fraai Spreker deelde nog mede, dat 'n extra invoer-contingent van 75 hangars uit België voor Zeeuwsch Vlaanderen gewei gerd is, daar het handelsver drag met België reeds afge sloten was. Dit valt ernstig te betreuren. Het Ministerie van Finan ciën heeft voorts weinig be grip voor de deblokkering van gelden van gedupeerden. Van de bijzondere regeling bedrijfs-credieten, die de Boe renleenbanken kunnen ver strekken, is voorts nog zeer weinig gebruik gemaakt in Zeeland. Vermoedelijk vloeit dit voort uit onbekendheid van de betrokkenen. De Boe renleenbanken hebben hier te I stolen, vermoedelijk door weinig ruchtbaarheid aan ge- iemand, die zich heeft laten Zeeland en de luchtvaart. MOTIE AANGENOMEN. Aan het einde van een gis termiddag in het Schutters hof te MicWelburg gehouden vergadering ter bespreking van het vraagstuk der verbin dingen van en naar Zeeland, meer in het bijzonder het ver keer door de lucht, werd een motie aangenomen, waarin de aanwezigen als hun overtui ging uitspraken, dat deze zo excentrisch gelegen provincie een snelle verbinding door de lucht met overig Nederland voor een krachtige oplossing van haar economisch leven en speciaal voor het herwinnen van haar door de oorlog ver loren gegane welvaart ten zeerste van node heeft en er bij de regering op aan gedron gen wordt, dat dusdanige maatregelen worden genomen dat zulks ln de korst moge lijke tijd tot verwezenlijking komt De motie zal ter kennis wor den gebracht van de minister president, de minister van verkeer en waterstaat en de minister van wederopbouw en volkshuisvesting. Zij werd ondertekend door vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Middel burg en Goes (zeer vermoede lijk zal ook Vlissingen zijn instemming betuigen), de Vér. van Plattelandsburgemeesters op Walcheren, de Kamer van Koophandel, de Stichting Her stel Zeeland, de Stichting Nieuw Walcheren, de Ver. ter Behartiging van de Belangen van West-Zee uwsch-Vlaande ren, het dep. Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Han del, de N.V. Kon. Mij. De Schelde, de N.V. Haven van Vlissingen, de S.H.V. te Vlis singen, de Zeeuwse Ver. v. d. Luchtvaart, de Prov. V.V.V., de V.V.V. Middelburg, de V.V.V. Vlissingen, de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, de Stich ting v. d. Landbouw in Zee land, de coöp. Veilingsveren. Walcheren, de Prov. Commis sie voor Veilingen in Zeeland en de Bond van Groentenexpor- teurs. De vergadering was uitge schreven door de Stichting Nieuw Walcheren. BONNEN VERDWENEN. De winkelier M. S. te Goes deed bij de politie aangifte, dat een hoeveelheid boterbon nen uit zijn winkel werd ge De prijscontrole. Enige malen reeds trad in Zeeland op de speciale brigade van de prijsbeheersing. Kort geleden was de .Horeca"- patrouille van deze brigade ac tief en toen kwam aan het licht, dat zowel te Goes als te Middelburg afweermaatrege- len waren genomen. Het bleek namelijk, dat zodra de pa trouille aan het werk toog een jongeman op 'n fiets klom en alle caféhouders in de omge ving van het marktplein, plus de aanwezige marktkooplieden, waarschuwde tegen de contro leurs. Zakenlieden, die in over treding waren, konden daar door tijdig prijsaanduidingen in overeenstemming brengen met de voorschriften. Enkele marktkooplieden staakten plotseling de verkoop, onder voorgeven, dat ze juist wilden gaan eten enz. Ook werd door winkeliers levendig by de pryscontróle-ambtenaren ge- inform eerd, waarheen hun verdere tocht zou voeren welke eilanden ze die dag nog zouden bezoeken. Dit ge schiedde blijkbaar met de be doeling een waarschuwing naar deze eilanden door te geven. Met name voor Zeeuwsch-Vlaanderen bestond levendige belangstelling en het vermoeden is gewettigd, dat de winkeliers in dat deel van de provincie bijzonder graag op de hoogte worden gehou den van het doen en laten der controle-ambtenaren. Wy kunnen hieruit één ding aflei den: er is blijkbaar een cate gorie van winkeliers, die door net optreden van de ambtena ren tot voorzichtigheid wordt gemaand! I insluiten. Nieuwe protesten. Volgens het republikeinse persbureau Antara heeft Amir Sjarifoeddin te Djocja verklaard, dat de republi keinse regering niet zal on derhandelen met de Neder landers alvorens een com missie van de Verenigde Na ties in Nederlands Indië aangekomen zal zijn. Sjarifoeddin zou tijdens de Dinsdag gehouden zitting van het werkcomité voor buiten landse zaken uit het republi keinse parlement hebben ver klaard, dat de republikeinse regering absoluut geen bemid deling zal aanvaarden, doch slechts arbitrage van een com missie, welke door de V.N. be noemd is. De republikeinse re gering zal spoedig bekend ma ken tot welke landen zij zich voor arbitrage zal richten. Sjarifoeddin herhaalde, dat de republiek zich niet meer gebonden acht door Linggad- jati als lid van dc Verenigde Staten van Indonesië, doch dat zij de volkomen onafhanke lijkheid wenst, zodat de repu blikeinse regering haar eigen buitenlandse vertegenwoordi gers kan benoemen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft, aldus radio Djocja, een republikeinse woordvoerder na de kabincts- zitting verklaard, dat de repu blikeinse regering scherp pro testeerde tegen de bezetting van Gombong, ten Oosten van Banjoemas, welke bezetting geschied zou zijn na de uit vaardiging van het bevel „staakt het vuren", alsmede tegen het aanhouden van het telegram van de veiligheids raad aan Sjarifoeddin. SCHENDINGEN. De republikeinse regering heeft in een officieel radïotele- gram uit Djogja de voorzitter van de Veiligheidsraad der V.N. er van in kennis gesteld, dat de Nederlandse troepen volgens haar de order „staakt het vuren" zes maal hebben overtreden. De republiek precisieert de ze gevallen als volgt: de be zetting van Gombong. Het bombardement van Pingit op Dinsdag 5 Augustus 16 uur glaatseUjke tijd, een luchtver- enningsvlucht ten Zuiden van Malang, de bezetting van Gris see op Oost-Java en acties op Madoera en Sumatra. Een Nederlands communiqué uit Batavia meldt, dat de repu blikeinen drie maal het bevel „staakt het vuren" in de wind hebben geslagen. Verder wordt in dit communiqué ontkend, dat Gombong na het bevel tot het staken van het vuren is bezet. De bezetting had de vierde Augustus reeds plaats, aldus het communiqué. Middelburg Kaih. padvinders te Middelburg bijeen. Op 16 en 17 Augustus a.s. zal zich een groot aantal ka tholieke padvinders uit alle de len d'es lands te Middelburg verzamelen voor een bedevaart naar de miraculeuze beeltenis van O. L. Vrouw van den Pol der, welke te Middelburg wordt bewaard. Een deel der bezoekers bi vakkeert aldaar, terwijl een andere groep een zomerkamp te Vrouwenpolder zal houden, waar op Zondag 17 Augustus met de beeltenis een rondgang over het kampeerterrein ge maakt wordt. Op het Molen water te Middelburg wordt Za terdagsavond.-? een kampvuur gehouden, tijdeng hetwelk de letterkundige Gabriel Smit een kampvuurverhaal zal voordra gen. De intentie der bedevaart is, dat de jeugd van Nederland voor moge gaan in de be oefening der naastenliefde. AANTREKKELIJK CABARET-PROGRAMMA Het gezelschap artisten, dat begin deze week in het Schut tershof te Middelburg optreedt verzorgt wel een zeer aantrek kelijk kermisprogramma. Twee Vlaamse gasten bren gen aardige liedjes omlijst door leutige humor. De een is Willy Vervoort, die via de Bonte Trein en via zijn liedje Cheerio in Nederland in korte tijd po pulair is geworden, de ander Suze Marlène, wier naam wel minder bekend, maar wier Scholieren zochten het hoger op. Zeven ieugdige Braam uit 's-Hee Zeeuwen, G. feer Abtskerke, W. S. Duvekot uit Goes, M. A. de Jonge uit Biezelinge, W. L. de Koeyer uit Yerseke, A. Nijs- sen uit Kapelle, C. Wabeke uit Krabbendijfee en A. Oste uit Vlissingen, zijn onder leiding van de heren H. Fonck en H. J. Kersten gedurende hun va- cantie weg getrokken uit het vlakke Zeeuwse polderland en hebben het hogerop gezocht. Walter Foote bemiddelaar op Java? Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft me degedeeld, dat de Ameri kaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote, In structies heeft gekregen om de goede diensten van Ame rika aan de republikeinse re gering aan te bieden. Het was deze woordvoerder ech ter nog niet bekend of Foote er reeds in geslaagd ls con tact met de republikeinse re gering op te nemen. Reuter meldt nader uit Ba tavia, dat Foote Dinsdag een bezoek heeft gebracht aan Gani, de Indonesische vice-mi nister-president, om de goede diensten van Amerika in het Indonesische geschil aan de re publikeinse regering aan te Dieden. Foote deelde aan Gani mee, dat de regering der V.S. onmiddellijk een commissie van vooraanstaande Amerikanen naar Indonesië zal zenden, in dien het aanbod wordt aan vaard. Naar verluidt heeft dr. Gani er op gewezen, dat hy het Amerikaanse aanbod niet ter kennis van de republikeinse regering te Djogja kan bren gen, omdat de Nederlandse autoriteiten te Batavia zfln te lefoon hebben afgesneden en beslag hebben gelegd op de radiocentrale. Gebouw in Jeruzalem opgeblazen. Nog geen 24 uur na de ver nietiging van een arsenaal van verzetslieden door Britse sap- peurs te J.ruzalem, hebben Joodse verzetslieden het ge bouw van het departement van arbeid opgeblazen, waarbij twee personen om het leven kwamen. Het gebouw werd door een tjjdbom verwoest JOHANSSON. De Zweedse athletiek-bond heeft Erik Johansson, die zich geruimen tyd van een te lichte kogel by het kogelslingeren be diend had, voor het leven ge schorst. Al zyn records zyn van de lfjst geschrapt Veel hogerop zelfs. Om pre cies te zijn 4807 meter hoger. Ze zijn namelyk naar Frankrijk- getogen en hebben daar de Mont Blanc beklommen. Niet ineens natuurlijk, want voor „laaglanders" die zich voor het eerst aan bergklimmen wagen, is enige training vereist. Ze hebben dan ook tien dagen ge traind en zijn daarna gestart voor de grote tocht: De Mont Blanc. De tocht heeft twee dagen geduurd. De eerste dag werd geklommen tot 3825 meter en werd overnacht in de refuge de l'Aiguille de Gouter. Reeds vroeg werd daar gestart. Om 3 uur gingen de jongens op sjouw en om half negen werd de top (4807 meter) bereikt. De weersomstandigheden wa ren zeer gunstig zodat de Zeeuwen een schitterend uit zicht hadden en volop konden genieten. De afdaling geschiedde over de grote gletscners en leverde hier en daar nog wel enige technische moeilijkheden op voor de jonge alpinisten (de jongste is 16 en de oudste 19 jaar), maar ongelukken deden zich niet voor. By de beklim ming- werd alleen de heer Du vekot uit Goes licht aan zijn hand gewond. Om zes uur 's avonds werd het dal weer bereikt. Van de tocht werden natuurlijk ver schillende foto's gemaakt en er werd zelfs een film opgeno men. Een groep Zeeuwse meisjes zal midden Augustus ook een poging aanwenden om de top van de Mont Blanc te halen. Het blijft echter de vraag of zy het zo hoog zullen weten te sturen De pootaardappeloogst ls binnen. De pootaardappeloogst ls bin nen. Er is dit jaar een onge kend groot areaal af geoogst. De arbeidsproblemen bij deze oogst konden opgelost worden door het in dienst stellen van militairen, de hulp van véle vrijwillige werkers en het te werk stellen van geïnterneer den. Op 30 Juli konden de mi litairen naar huis gezonden worden aangezien de beschik bare arbeiders het restant van het werk konden afdoen. De jeugd trok ook naar huis en de D.UW.-arbeiders gingen op 2 Augustus voor een week met vancantie. Het ministerie van landbouw heeft dank gebracht aan allen, die spontaan hebben meege werkt om de pootaardappel oogst binnen te brengen. Het oog van de landbouwer ig in tussen al weer gericht op de komendfe graanoogst en de oogst van consumptieaardap pelen. Engelse volk is verontwaardigd. Vijf dagen nadat de twee door Joodse verzetslieden op gehangen Britse sergeants in Palestina zyn ontdekt, vinden in Londen en andere steden van Engeland nog steeds anti- Joodse demonstraties plaats. Te Liverpool, waar de gemoe deren het meest in beroering kwamen, verrichtte de politie arrestaties en dreef demon stranten uiteen, die bezig wa ren met het ingooien van win kelruiten en het schrijven van anti-Joodse leuzen op muren. Minstens 40 personen werden gearresteerd. Een Joodse fa briek werd ten tweede male in brand gestoken. Te Plymouth werden op de muren van een synagoge en beledende gebou wen leuzen als „Hang alle Jo den op" en „Vernietig Juda" geschreven. De broodprijs. De verlaging van de over heidssubsidie op broodbloeiy welke op 20 Juli j.l. inging en een besparing van 13» mil- iloen betekent voor het land bouw ci-isisfonds, zal op 11 Augustus a.s. worden uitge breid met een nieuwe verla ging, ditemaal van de subsidie op patentbloem van 6.80 per 100 kg, hetgeen bij het huidige verbruik een vermin dering der uitgaven van het landbouw crisisfonds met 5 millioen betekent, zo deelt de afdeling voorlichting van het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening mede. Teneinde de broodprijzen op het platteland op één niveau te brengen, is besloten voor zover de maximumprijs voor volkswitbrood lager ligt dan 23 cent, deze ingaande 6 Au gustus a.s. met één cent per 800 gram te verhogen. Mede aan de hand van ingestelde onderzoeken is gebleken, dat in enige provinciesteden de huidige broodprijs ongewijzigd kan blijven. In afwachting van 'n nader onderzoek wordt de broodprys in de grote ste den, naar het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening verder mededeelt, nog niet gewyzigd. Voedselconferentie. De voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties komt, zoals gemeld, voor haar derde jaarlykse con ferentie op 25 Augustus te Ge- nève bijeen. Een Nederlandse delegatie met de minister van landbouw aan het hoofd, zal aan de besprekingen deelne men. Weekblad „De Hervormde Kerk". Het Tweede Kamerlid de heer Van Walsum heeft vra gen tot de minister van onder wijs gericht om te informe ren, waarom niet werd toege staan, dat het Weekblad „De Hervormde Kerk" regelmatig 12 pagina's ter beschikking Vlaamse liedjes en Franse chansons niet minder geslaagd zyn. Daarnaast werken aan het program mee de Akrido's, een zangduo, en de Honoloeloe- stars, die het muzikale gedeel te voor hun rekening nemen. Aaf v. d. Nat toont zich een vaardig begeleider en een uit stekend solo-pianist voor po pulaire melodieën. De nummers worden aaneen geregen door een vlotte confé rence. Woensdagavond zal voor het laatst opgetreden worden. MIDDELBURG— SCARBOROUGH. De voetbalwedstrijd Middel burgScarborough, welke op Maandag 1 September wordt gespeeld, is gevoegd in het kader van de N.I.W.I.N.-dag. Vrouwenpolder BEGROTNGSTEKORT TOT 6500 TERUGGEBRACHT. Vrijdag kwam de raad van Vrouwenpolder byeen. Beslo ten werd aan de Stichting „Nieuw Walcheren" een sub sidie toe te kennen van 15 per jaar. Aan de geitenvereni- fflng te Gaoinge, werd, even als vorige jaren, een subsidie verleend van 5 per jaar. Op verzoek van de brandweer in Gapinge werd de vergoeding voor de brandweeroefeningen vastgesteld op 1.50 per oefening en per persoon, ter wijl de vergoeding bij brand werd bepaald op 1.00 per uur. Het verzoek om verstrek king van. oliegoed werd aan gehouden. Machtiging werd verleend voor de aankoop van een du plicator voor gebruik op de ge meente-secretarie. Een ver zoek van het schoolbestuur te Gapinge betreffende de uit breiding van het speelterrein werd met uitzondering van 'n. enkel punt, ingewilligd. De ge meente-rekening 1945 werd vastgesteld met een nadelig slot van 1101.58. De begro ting 1947 werd overeenkom stig de opmerkingen van Ged. Staten van Zeeland gewyzigd, waardoor het tekort werd te ruggebracht op 6500. In de commissie belast met het na zien van de binnengekomen rekening en verantwoording der beide schoolbesturen wer den benoemd de heren de Vos en Frangois. Oostkapelle OOSTKAPELLE IS „NIEUW WALCHEREN" DANKBAAR Donderdag- vergaderde de raad van Oostkapelle. Als on- volger van de heer D. Coppool- se werd beëdigd de heer J. de Kam. In behandeling kwam vervolgens het aangaan van een gemeenschappelijke rege ling voor het oprichten en in standhouden van een school voor buitengewoon lager on derwijs. uitgaande van de ver eniging voor Chr. B. L. O. te Middelburg. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting en gaf de raad in overweging het voorstel aan te nemen. De heer de Roo vroeg, wat er ge beurt alg de gemeente niet mee wil doen. De voorzitter deelde mede. dat de kosten van het schoolbezoek dan aanmerke lijk hoger zullen worden. Wet houder Maljaars merkte op, dat de kosten van de oprichting van de school niet definitief zijn. Hij had gaarne gezien, dat over vaststaande cijfers kon worden beschikt. De voorzitter zeide te verwachten, dat men met behoorlijk gefundeerde cijfers naar voren zal komen. De regeling werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de Stichting „Nieuw Walcheren" een subsi die toe te kennen van 25 en tevens een bijdrage van 25 als blijk van erkentelijkheid voor de door de Stichting ge dane werkzaamheden ten be hoeve vam de beplanting in Oostkapelle. Een verzoek van het gemeentebestuur van Kort- gene tot adhaesiebetuiging aan een adres van de raad dier ge meente tot het toekennen van een opbouwtoelage aan de bur gemeesters werd voor kennis geving aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer Roelse de aandacht op die slechte toestand van het rij wielpad langs de Nieuwe weg en vroeg bij het gevaarlijke strand bij de Hamster ^waar schuwingsbord te d»en plaat gen. De heer Wondergem vroeg naar het afsluiten van de weg bij Roodkapje en Boshoek. De voorzitter deelde mede, diat het hier een weg betreft, die tijdens de oorlog door militai ren op Darticuiier terrein is aangelegd, zodat de eigenaar gerechtigd is deze af te slui ten. De oude zandweg door die duinen zal nu weer in gebruik moeten worden genomen. Op een vraag van de heer Wonder gem naar de electrificatie van de straatverlichting d'eelde de voorzitter mede. dat er geen palen beschikbaar zijn. OOMMISSIE BENOEMD. De Commissie voor de uit voering Noodwet Ouderdoms voorziening te Oostkapelle ls samengesteld uit dte heren F. G. Sprenger, A. W. Louws, Z. Maljaars, F. C. de Roo. C. Wondergem, terwijl de heer A. J. de Broekert voorlopig ais secretaris zal fungeren. St. Laurens BLIKSEM SLOEG IN TORENTJE. Tijdeng het hevige onweer, dat zich Maandag boven St. Laurens ontlastte, sloeg de bliksem in het torentje van het gemeentehuis. Er ontstond geen brand, doch wel enige schade aan het torendak en de electrlciteltsleidingen in het gebouw. COMMISSIE BENOEMD. In de commissie van onder zoek voor de toepassing van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening ln de gemeente St. Laurens werden benoemd de heren J. W. van 't Hoff, voor zitter. S. Francke secretaris, K. Wouterse, S. Simonse en F- Walraven, leden. Marktberichten COÖP. VEILINGSVER. WALCHEREN W.A. 4 Aug. Groenten: Andijvie 1129, Stoksnijbonen 3056, Stamsnijbonen 826, Rode kool 1619, Savoije kool 13 17, Postelein 925, Rabarber 15, Uien 1326, Dubb. bonen 1325, alles per kg. Bloem kool I 27—31, id. H 12—23, id. m 210, Komkommers I 13 14, id. H 6-J-13, id. m 4—10, Sla I 8—16, id. H 3—6, alles per stuk. Kroten 711, Bos- peen 421, alles per bos. Fruit: Diversen: Perzik 8 44 per stuk. Druiven: Franken- thaler 2.502.64, Tomaten na tuur 1726, beide per kg. Bramen 1.121.15, per kg. Pruimen: Czaarpruimen 36 84, Ontario 61—88, Washing ton 601.20, Reine Claude 90, alles per kg. Meloenen: Suiker 6395, Ananas 1.091.22, net 5388, alles per stuk. Peren: Kriekpeer A 17—19, id. B 8— 13, Précose IA 30—40, id. A 25—31, id. B 15—18, Keswich A 17, alles per kg. Appels: Zi- feuners IA 5866, id. A 44 3, id. B 40, Early victoria A 11—24, id. B 10—19, Perzik appels A 4048, id. B 2831, Madelein A 38, id. B 3233, alles per kg. Nieuwe aardappelen: Bon ken 11.00. Grote 7.40—11.20, Drieling 6.80—7.20, Kriel 5.50, alles per 100 kg. Zeeuwse Geslaagd voor het prac- tijk-examen Nederlandse han delscorrespondentie, afgeno men door de Ned. Associatie voor Praektijkexamens, de heer P- v. d. Kerkhof te Vlissin gen. De heer D. H. Mulder, ambtenaar ter gemeentesecre tarie te Vlissingen, verwierf op 4 Aug. de acte Frans M.O.A. Te Breda slaagden voor Costumière de dames: M. van Gemert-de Hullu, J. Kesteloo te Souburg: C. Harpe te Melis- kerke en J. Geschiere te Big- gekerke. De heer J. M. Taillie, ambtenaar 2e klasse ter secre tarie van Middelburg, is be noemd tot le klerk ter secre tarie te Deventer. De heer W. Minderhoud, agent der Ned. Handelmaat schappij te Penang (Malakka), is met ingang van 30 Juni be noemd tot Consul der Neder landen te Penang. Fabrieksdiefstallen. 18 SCHULDIGEN ONTDEKT. Gedurende de laatste tijd werden by een radiotoestellen en stofzuigerfabriek te 's-Gra- venhage herhaaldelijk radio onderdelen, voornamelijk lam pen vermist. Het stond wel vast, dat deze diefstallen door personeel werden gepleegd, doch door het ontbreken van visitieuses kon niet krachtda dig worden ingegrepen. By een gehouden steekproef, bleek, dat er in een week 88 radiolampen op ongewone wij ze uit de fabriek waren ver dwenen. Deze vermissingen werden aan de recherche ge rapporteerd. De recherche stel de 'n onderzoek in en toen zij na ellenlange verhoren de ba lans ging opmaken, bleek het, dat er achttien verdach ten waren, die zich aan dief stal, aan medeplichtigheid daaraan of aan heling hadden schuldig gemaakt. Zestien de zer verdachten, van wie het merendeel in Rotterdam woont, waren werkzaam bij deze fa briek. Vele radio-onderdelen, door de verdachten gekochte kleding en sieraden, alsmede 170 konden in beslag geno men worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2