Nieuwe eisen van Djocja MADOERA BEZET UIT DE PROVINCIE De Zeeuwse M.T.S. Vacantietoeslag voor landarbeiders? Churchill becritiseert Brits beleid ZUID-BEVELAND VERBINDING BATA VIA—SEMARANG. Toenemend treinverkeer. Het Nederlands legercommu niqué no. 30 luidt: West-Java: De zuiverings acties in dit gebied worden met goed resultaat voortgezet, o.a. ten Zuiden van Koenin- gan. Midden-Java: Kroja, 15 km. ten Zuiden van Banjoemas. en Socmpioeh, 14 km. ten zuid oosten van Banjoemas, werden bezet Gedurende de afgelopen dagen werd langs de Noord kust geleidelik aan overland de verbinding tussen Tcgal en Semarang tot stand gebracht. Op verzoek van vertegenwoor digers van do bevolking wer den gedurende de afgelopen dagen beveiligingsmaatregelen op Madoem genomen. Ver schepingen van grote hoeveel heden rijst ten behoeve van de Madoerese bevolking, die ten zeerste honger ïydt, zyn in voorbereiding. Sumatra: Op Noord-Sumatra staan onze troepen thans voor Tandjong Balai, dat ongeveer 80 k.m. ten Oosten van Pe- matang Siantar aan de kust is gelegen. Onze verliezen vol gens de tot op heden ontvan- 5 en gegevens bedragen: 60 do en, 17 vermisten en 13: wonden. Noord-Sumatra: Heden zou de eerste trein van Medan naar Tebingtinggi vertrekken. Morgen zal de trein waar schijnlijk doorrijden naar Si antar. De bronnen te Siborna- glt voor de waterleiding van Medan zyn intact aangetrof fen. De toestand waarin de -10 km. lange pijpleiding verkeert, is echter niet bekend. OP MADOERA. Volgens republlkeinso be richten zUn Nederlandse troepen met zeven tanks en vier vrachtwagens vroeg In de ochtend op Madoera aan land gegaan. HierbU werden zy vanuit de lucht gesteund. Volgens deze berichten Is een vliegtuig door dc Indo- slërs neergeschoten. CONTACT MET DJOCJA? Naar het Franse persbureau AJF.P. meldt, is do tekst van dc door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie betref fende Indonesië door een Ne derlandse jager boven Djogja- karta, de zetel van do repu blikeinse regering, neergela ten. Radio Batavia had Djogja gewaarschuwd, dat een Neder landse jager met dit doel bo ven de stad zou vliegen. Het telegram van de Veilig heidsraad voor Djokjakarta is Zondagnacht na half twee door radio Batavia in de Engelse taal naar Djokjakarta uitge zonden. De uitzending werd Maandagmorgen vroeg her haald. TELEGRAM ONTVANGEN Radio Djokja heeft Maan dagmiddag aangekondigd, dat Sjarifoeddin het officiële tele gram van de Veiligheidsraad heeft ontvangen. Dit zou Maandagochtend gebeurd zijn. Radio Djokja voegt hieraan toe, dat Sjarifoeddin reeds een antwoord heeft gegeven, doch er werd niet bijgezegd in wel ke vorm. BURGERLIJK BESTUUR. Van officiële zjjdc wordt be richt, dat het civiel bestuur van Salatiga reeds is inge steld. Te Ambarawa trad de nieuwe assistent Wedana in functie. In de voormalige ambtswo ning van Slahrir is Zondag een bespreking gevoerd door dr. Gani, dr. Tamsll en de te Batavia aanwezige republi keinse hoofden van dienst. IN MAKASSAR. De reacties te Makassar over het bericht, dat Nederland de resolutie van dc Veiligheids raad aanvaard heeft, zijn uit eenlopend, doch er valt onmis kenbaar enige verwarring te constateren, hetgeen verklaard moet worden door de weten schap, dat de republiek niet in staat zal bljjken haar strijd organisaties in de hand te hou den. Tegenover algemene op luchting In Indonesische krin gen over het feit, dat verder bloedvergieten beperkt wordt, betreuren deze kringen het, dat thans een precedent geschapen is, waardoor de Veiligheids raad telkens bq conflicten tus sen separatistische en andere bevolkingsgroepen binnen het rijksverband voor verzoeken van overeenkomstige aard ge plaatst kan worden. VERKLARING SOBSI. Het centrale bureau van dc Sobsi (Indonesische vakbond) heeft naar aanleiding van het besluit van do Veiligheidsraad het volgende bekend gemaakt: le. De vrede in Indonesië is alleen to verwezenlijken, nadat het Nederlandse leger uit Indo nesië is verjaagd. (De punten 2 en 3 zjjn verminkt doorgeko men). 4. Onze huidige taak is onophoudelijk tegenstand te bieden, tot dat het Nederland se leger van Indonesische bo dem verdwenen is. Het bureau wekt alle arbeiders nogmaals op Nederland met alle middelen te bestrijden en de eenheid on der elkaar te bewaren. Deze verklaring werd door radio Djocja bekend gemaakt. Weer felicitatie-telegrammen Met ingang van 1 October a.s. zal het wederom mogeiyk zyn, telegrammen te verzen den, die gelukwensen of rouw beklag inhouden. Ook telegrammen op luxe formulieren zullen weer met ingang van die datum ge bruikt kunnen worden. Engelse tegenwerking. Het 6000 ton metende Ne derlandse schip „Saparoea", is Zondag uit Southampton naar Amsterdam vertrokken. Het schip liet Engelse surplus oor- logsvoorraden achter, welke, toen het verbod van de Engel se regering op de uitvoer van oorlogsmateriaal naar Indone sië werd afgekondigd, nog niet ingescheept waren. Do lading welke reeds aan boord was, voordat het verbod was be kend gemaakt, mocht aan boord olijven. Streekplan voor Schouwen- Duiveland. De Commissaris der Konin gin in Zeeland heeft besloten, dat voor Schouwen en Duive- land een streekplan zal wor den voorbereid. Dit besluit is genomen in verband met de noodzakelijke herziening c.q. vaststelling van het uitbreidingsplan voor Burgh, Haamstede en Renesse, de x-ecreatiemogelijkheden in het duingebied en voorts ter beveiliging van de waterwin- plaatsen voor de drinkwater voorziening in Westelijk Schouwen. De sociaal-economische pro blemen in dit gebied zyn niet zonder samenhang met de pi-oblemcn in de overige ge meenten van Schouwen-Dui- veland. Het verdiende dus aanbeveling het sociaal-econo mische onderzoek over het ge hele eiland uit te strekken en er is dan ook besloten een streekplan voor geheel Schou- wen-Duiveland in te stellen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nijmegen Dr. A. H. Oussoren te Middelburg. Oplichter gearresteerd. Wagen reed op landmijn. Maandagmorgen omstreeks IX uur is aan het Goese Sas onder Kattendykc een ernstig ongeluk gebeurd. De 47-jarige koopman in groente en fruit, J. Bruel uit Goes, was met zijn paard en wagen naar de barakken gere den om groente af te leveren. Op de wagen reden mee een dochtertje van B. en een zoontje van K. Terwyl de kin deren gelukkig de wagen ver laten hadden om bloempjes langs de weg te plukken, trap te het paard op een landmijn en werd in stukken gereten. B., die op de wagen zat, werd zeer ernstig aan het hoofd ge wond en speciaal onder de ogen getroffen. Wonder was, dat de wagen ongeschonden bleef en alleen het lemoen er af was geslagen. Spoedig was hulp aanwezig en kon de getroffene, die bij ken nis was gebleven, naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes worden overgebracht. Dit is weer een bewijs, dat men nog steeds gevaar loopt op plaatsen, waar men het niet verwacht. Ter plaatse van het ongeluk is steeds verkeer en 's morgens was nog de autobus met een 40-tal perso nen gepasseerd. Opening op 2 Sept. a.s. te Vlissingen. 2 September zal de M.T.S. te Vlissingen haar poorten ope nen voor de toekomstige Zeeuwse werktuigkundigen. Voor Zeeland kan dit alleen maar reden tot blijdschap zyn. De aanmelding van leerlingen bewijst dit ook overigens wel. Reeds 20 leerlingen gaven zich op. Er zyn er by uit Beveland, Walcheren, Zw.-Vlaanderen en zelfs een Tholenaar.. Voor een gedeelte moeten deze leer lingen te Vlissingen in pension, maar dat kan geen bezwaar zijn, want daarvoor wordt ge zorgd en het internaat van de Zeevaartschool heeft voor deze jongelui nog enkele plaatsen vry. Mocht de pensionprys die voor rekening der ouders komt financieel een bezwaar zyn, dan staat daar tegenover dat het schoolgeld, f 150.per jaar, voor hen die daarvoor in aanmerking komen verminderd kan worden. DE EISEN. Ook de toelatingseisen vallen mee. Alleen zij die 3 jaar H.B. S. of daarmede geiyk te stellen onderwys hebben genoten moe ten examen doen. De eisen zijn nagenoeg geiyk aan de toela tingsexamens voor de afdeling stuurlieden van de zeevaart- REPUBLIEK STAAKT HET VUREN. Sjarifoeddin heeft in een radio-rede, waarin hij het sta ken van het vuren afkondig de, o.m. verklaard: „Wij moe ten ons thans echter houden aan de beslissing van de Vei ligheidsraad. Wy zyn niet meer gebonden aan de over eenkomst van Linggadjati. De Nederlanders handelden op nieuw buiten Linggadjati door Banka, Billiton en Riouw on afhankelijkheid te geven. Wij wensen het conflict vredelie vend op te lossen, doch op een geheel nieuwe basis. Wij wen sen arbitrage door een derde mogendheid, dat is een inter nationale commissie. Wapen stilstand betekent vrijlating van onze pemoeda's cn terug- Vragen van Kamerlid. Het Tweede Kamerlid Bie- wenga heeft aay de minister van sociale zaken schrifteiyk do volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de mi nister heeft bepaald, dat aan bouwvakarbeiders, zowel als aan niet-bouwvakarbclders, werkzaam bh de D(ienst) U(itvoering) W(erken), over do vacantioweek een byslag zal worden verstrekt op dc waarde der door hen Ingeleverde va- cantiebonnen, tot het bedrag, dat zy by opneming ln de re geling overbruggingsuitkering zouden kunnen ontvangen? 2. Is het juist, dat do minis ter een verzoek van dc geor ganiseerde landbouw om een soortgelijke regeling voor do landarbeiders te treffen, heeft afgewezen, o.m. op grond van do omstandigheid, dat de land bouw, in tegenstelling met de bouwnijverheid, niet een alge meen verplichte vacantioweek kent? 3. Is de minister niet met do georganiseerde landbouw van mening, dat een verplichte vacantiewcck uit bedryrstech- nlsche overweging, alsmede met het oog op de voedsel voorziening van net Nederland se volk, mot wel mogeiyk Is? 4. Indien de vragen 1. 2 en 3 bevestigend worden beant woord. is de minister dan niet van mening, dat een ernstige benadeling van de positie der landarbeiders, in verhouding tot die van de bouwvak- en de D.U.W.-arbeiders, het ge volg zal zyn van deze beslis sing? 5. Is de minister er van overtuigd, dat spanningen ook tussen de arbeiders in de ver schillende bedryfstakken zo veel mogelyk moeten worden vermeden? 6. Is do minister alsnog be reid, een materieel geiyke re geling, als in de eerste vraag bedoeld, te treffen voor de landarbeiders Nederlandse spaarbanken. Uit do mededelingen van de Nederlandse Spaarbankbond biykt, dat by de algemene spaarbanken ln Juni werd in gelegd f 24.662.398 en terug betaald f 23.037.269, zodat de Inlcggelden de terugbetalingen met r 1.625.129 heoben over troffen. In de eerste zes maan den van 1947 bedroegen lnleg- gingen en terugbetalingen respect, f 152.494.014 cn f 139.038.481, hetgeen in deze periode een toeneming van de spaargelden van f 13.455.533 betekent By de bankspaarban ken bellepen Inleg en terug betaling fa de maand Juni resp. f 2.914.310 en f 2.865.086. In dc eerste zes maanden van dit jaar resp. f 12.914.995 en f 11.819.470. trekken tot de oorspronkelijke demarcatielijnen." Maandagavond twintig uur Javatijd is door radio Djogja een regeringsverklaring van Sjarifoeddin voorgelezen, wel ke door atmosferische storin gen practisch onverstaanbaar was. Er werd echter in Bata via opgevangen, dat Sjarifoed din aankondigde, dat het be vel tot het staken van het vu ren was gegeven ingaande op hetzelfde tijdstip als het Ne derlandse bevel. In zijn radio rede van 22 uur verklaarde Sjarifoeddin nog, dot de repu bliek herstel van alle republi keinse ambtenaren in hun vroegere functies eist. In zijn radiorede heeft Sja rifoeddin nog gezegd: De Ne derlanders verklaren thans, dat zij voor orde cn rust in de door hen bezette gebieden willen zorgen, tegen ons volk. Dit zal wraakgevoelens ont ketenen. In het bezette gebied vech ten nog vele strydorganisa- ties, die moeliyk bereikbaar zyn. Hoe kunnen wy hen op tyd bereiken, terwyl ons pas haden het telegram bereikte? SOEKARNO SPRAK. In een radiorede, te mid dernacht plaatselijke tyd over radlo-Djokja gehouden, heeft Soekarno als opperbevelheb ber der republikeinse stryd- krachten o.m. het volgende gezegd: Op de 21ste dag van dc vorige maand, d.i. op de derde dag van onze heilige maand, heb ik het Indonesi sche volk en onze strydkrach- ten bevolen gelyktydig op te staan tegen de Nederlandse agressie. De Veiligheidsraad heeft thans de suggestie aan de hand gedaan, de vyande- ïykheden, door de Nederlan ders begonnen, te beëindigen. Een dergeiyke suggestie is ook aan de republiek gedaan. Wy hebben bewezen dc Ne derlandse agressie te kunnen beantwoorden. De wereld trekt do gerechtvaardige houding van de republiek niet in twy- fcl. Thans propageert de wereld de vredelievende weg door het doen beëin digen van de oorlog in In donesië. Wy hebben in deze vredelievende weg het volste vertrouwen: Hy Is de besteen de meest effectieve. Daarom beveel ik thans, het voorstel van dc Veiligheidsraad ter harte te nemen en met vaste overtuiging ónze strUd voort zettend, aan alle republikein se strydkrachtcn cn aan het volk op dit moment alle vy- andeiykheden te staken en op de respectieve posten te blij ven. school. H.B.S.ers die het diplo ma 5-jarige cursus hebben of een diploma, dat daarmee ge lijk staat kunnen zo tot de school toetreden en het ligt verder in de bedoeling vopr de ze categorie volgend 'jaar, zo als dat ook op de andere M.T.S.- sen in ons land gebruikelijk is, een z.g. .sterklas" in te rich ten. waardoor zy dan meteen in de tweede klasse belanden. Ook op andere gebieden tracht men de toename van leerlingen te stimuleren. Zowel in Middel burg als in Vlissingen worden overbruggingscursussen ge vormd en de leerlingen van de ze cursussen kunnen na één iaar, by gebleken geschiktheid, toelatingsexamen voor het middelbaar technisch onderwijs doen. Dat er zich tot nu toe slechts 20 leerlingen aanmeldden wil niet zeggen, dat de belangstel ling voor dit onderwijs zo ge ring zou zijn. Men - moet niet vergeten, dat er slechts één week lag tussen het toelatings examen en het bekend worden, dat de M.T.S. er nu definitief zou komen. Bovendien staat tot 2 September de aanmelding open voor die leerlingen die geen toelatingsexamen behoe ven. te doen. VOORUITZICHTEN. Hoe zijn nu de vooruitzichten voor de aanstaande Zeeuwse technici? Het antwoord kan al leen maar luiden: zeer gunstig. De plannen, die vooral in ons gewest bestaan voor industria lisatie moeten met behulp van technici worden uitgevoerd en niet alleen in Zeeland zyn deze mensen hard nodig, doch ook elders in ons land. Ook voor het practijkjaar. het derde jaar van de vier-jarige leergang, be hoeft men niet bevreesd te zyn. De K.M. „De Schelde" wil de leerlingen gedurende het prac- tijk-jaar te werk stellen. Dat gebeurt echter geheel vrywil- lig en indien men ergens an ders heen wil, dan kan dat rus tig gebeuren. Van belang is nog te melden, dat er reeds nu aan gedacht wordt in de toe komst de M.T.S. nog met een afdeling uit te breiden. Ook met de belangen van de andere delen van Zeeland wordt terdege rekening gehou den. Zo zal waarschynlijk het beginuur der lessen zo gekozen worden, dat men uit vele plaat sen in de provincie Vlissingen voor de aanvang der lessen aan de M.T.S. tijdig bereiken kan. Spoorstudenten zien dus ook hun belangen behartigd. En waar men zo werkt, in het belang zowel van de leer lingen als van Zeeland, kan het niet anders of aan de school zal een lang en voorspoedig leven beschoren zyn. In ons nummer van 25 April kwam een advertentie voor, waarin de gelegenheid werd opengesteld op Zondag 4 Mei, per Touringcar naar Antwer pen te reizen voor de voetbal wedstrijd BelgiëHolland. Ver trek van Goes prys f 12.50, toegang terrein inbegrepen. Zij, die inschreven, kregen later bezoek van een incasseer der van het geld en ontvingen dan een kaart, waarop stond, dat het uitging van een Toe- ringbedrijf te den Haag en dat de kaart alleen geldig was op door die firma aangegeven bus sen. De bussen kwamen echter niet opdagen en spoedig stond dan ook vast, dat de steller der advertentie een niet te vertrou wen persoon moet zyn geweest en aangifte bij de politie volg de. De recherche heeft de man gevonden en deze is o.a. te Goes geconfronteerd met per sonen, die met hem in aanra king zijn geweest. Het recht zal nu verder zyn loop wel heb ben. De aangehoudene, van GL uit Den Haag. is van Goes naar Putten overgebracht, waar men ook nog- een appeltje met hem heeft te schilden. Ernstige ontploffing op Belgisch jacht. Te Hansweert heeft zich Maandagmorgen aan boord van een Belgisch jacht, waar mee zeven personen naar Ant werpen zouden vertrekken, 'n ontploffing voorgedaan, waar door enkele opvarenden wer den gewond. Twee personen liepen dusdanige verwondingen op. dat zij naar het St. Joanna- ziekenhuis te Goes moesten worden overgebracht. Een hunner verkeerde Maandag avond in levensgevaar. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het bijz. gerechtshof te 's-Herto- genbosch voor Zeeland hebben één persoon voorwaardelijk en twee onvoorwaardelyk buiten vervolging gesteld. Verder heeft de officier-fis caal voor Jeugdzaken te Bre da 22 personen, uit Zeeland voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld al of niet met last tot werken en kortere, langere of onbepaalde tijd verblijven in een jeugdtehuis. Eén jeugdige werd onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld. VEILINGSVERENIGING ZUID-BEVELAND. Maandag 4 Aug. Bloemkool IA 33—45, I 10—36, II 2—11, III 23, komkommer IA 11, II 6.50, kropsla 3,5010, me loenen 4276. alles per 100 stuks; Aardappen 8.509, dubbele pruimen 914, stok- snijbonen 2039, stambonen 19—20, Saxa bonen 19, pronk- bonen 15. tomaten 1722, ro_ dte kool 8-11, savoyekool 8-13, andijvie 1116. postelein 16 21, uien 1617. stoofsla 9.50, augurken 365, alleg per 100 k.g.; wortelen 1217, kroten 10, beide per 100 bos. VEILING S VERENIGING KRABBENDIJKE E.O. 4 Aug. Precose de Trevoux I A 40—42, id. A 31—36, id. B 2123; Zigeunerin IA 6167, id. (Standaard) A 5978, id. id. B 4072; Perzikappel IA 4345, id. A 34—35, id. (Stan daard) B 2053; Early Victo ria A 14—15, id. B 9—13; Mel- ba A 65, id. B 62; Keswick A 13, id. B 10—11; Ontario A 80 96, id. B 45; Czarpruimen A 84—92, id. B 58—61; R.1 d'Oul- lins A 66—79, id. B 46—66; Washington A 73, id. B 41 52. Dubb. Sperciebonen A 7 14 ct. Soldaat T. Moerdijk uit Nieuwdorp is gedemobiliseerd en zal dezer dagen in zijn woonplaats aankomen. Zonneschijn aan weerszijden van 't .- >en gordijn. Winston Churchill heeft in een rede voor 50.000 van zijn aanhangers gezegd het te be treuren, dat Engeland thans gedwongen is van buitenland se steun te leven en zich gro ter beperkingen moet opleg gen dan tijdens d© oorlog. Hij vreesde dat de nieuwe maat regelen, die Attlee waarschyn- lyk Woensdag zal afkondigen, t© laat komen om nog doel treffend te zyn. Ten aanzien van het Britse beleid in Duitsland zei Chur chill: „Wy hebben onze over- winnig gebruikt om de Duit- set^ een zeer incompetent be stuur op te leggen, dat hun in staat stelt ons verantwoordelijk te stellen voor de ellende, die zjj zelf hebben veroorzaakt." Vervolgens hekelde hy de be sluiteloosheid van de regering wat betreft Palestina, Hy ver klaarde, dat er geen enkel Briitg belang is gebaat bij het handhaven van het mandaat in dat land. „De Britse politiek moet worden gebaseerd op een steeds nauwere samenwerking met de V. S.'\ aldus Churchill. „Ik heb nooit gevraagd om een bondgenootschapsverdrag, doch wens een samenwerking. die minder nauw omschreven, maar meer doeltreffend is." Spreker uitte zyn vol doening over het feit, dat Marshall heeft verklaard, dat zyn hulpplan voor Europa in overeenstemming is met Churchill's verklaringen en voorstellen inzake een ver enigd Europa. „Er zijn lan den", zo besloot de oppositie- ledd'er, „die niet vrij zijn zich achter dit plan te scharen. Zij kunnen er echter zeker van zyn, dat zy nog altyd welkom zyn. Wanneer er aan beide zy- den van het ijzeren gordy'n venveel zonneschijn is. bestaat het gordyn niet meer." U.S.A. erkent „Indonesia" niet. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken gaf een verklaring uit, waarin het mededeelde, dat het niet in de bedoeling van U.S.A. ligt de republiek Indonesia als een on- afhankelyke staat te erkennen. De republiek blyft gebonden aan haar verdragen met Ne derland en de Amerikaanse er kenning blyft beperkt tot de erkenning „de facto" en voor het gebied, dat werkelyk onder bestuur van do republikeinen staat. Er is geen sprake van een erkenning de jure. Noodboerderij afgebrand. Maandagmiddag te half twee ontstond door onbekende oor zaak brand in de noodboerdery van de heer J. Joosse aan de Veerse weg te Middelburg. Het rieten dak stond spoedig in lichter laaie. Toen de brand weer met een spuit en twee ladderwagens arriveerde, viel weinig meer te redden. Met twee stralen werd nog wat nageblust. De bewoners slaagden er slechts in hun kle ren te redden. Het huisraad, de kostbaarheden en twee pas geboren kalveren gingen in de vlammen verloren, benevens een maaimachine.l De noodboerdery was eigen dom van Landbouwherstel. MIDDENSTANDSEXAMEN. Te Middelburg slaagden op 30 Juli i.l.L. en L. A. v. Si- ghem, Westkapelle, C. en M. L. Sinke, Yerseke, A. J. en J. v. Sluys, Middelburg, J. Smal- legange, Kapelle-Biezelinge, P. v. Soelen, Souburg, J. Spyk, Yerseke, C. en C. J. van Stee, Yerseke, P. Stroo, Vlissingen. J. P. Sturm, Goes, T. v. Stuij- venberg, Yerseke, L. Tack, Groede, M. J. Taillie, Hans- weert, D. Tange, Souburg, A. C. M. Theune, Vlissingen, J. Tieleman, idem, S. Tilroe, Vrouwenpolder, A. en D. Triel- ler, Domburg, P. v. Vaardegem, Westkapelle, J. Wissekerke, Ophemert, L. J. Vercouteren, Vlissingen, L. J. Vergouwe, Nieuwvliet, J. Verrijzer, Goes, K. A. Versluis, Wissekerke. L. J. Versluijs, Kortgene, A. A. Versprille, Kats. Afgewezen: 15 candidaten. Geslaagd op 31 Juli 1947: J. A. J. Vis, Wissekerke, AL Visser, Colynsplaat, A. dé Vis ser, Middelburg, W. de Voogd, Biggekerke, D. de Vos, Colijns- plaat, J. Vreeke, Middel burg, J. Vreeke, Grypskerke, J. H. I. Kusse, Vlissingen, M. J. de Waard, Yerseke, J. C. Wagenaar, Vlissingen, W. Wandee, Nieuwerkerk, K. Wa terman, Waarde, M. B. Wattel, Serooskerke, P. L. Wattel, Oostkapelle, P. G. v. d. Weele, Colijnsplaat, C. Weststrate, 's-H. Arendskerke, C. en J. Wielemaker, Koudekerke, L. Willeboordse, Middelburg, C. Wisse, Meliskerlte, J. Wonder- gem, Nieuwdorp, S. A. Won- dergem, Grijpskerke, mej. J. M. v. d. Wouwe, Duivendijke, mej. C. v. Zetten, Domburg, A. Zoetewey, Yerseke, J. B. Zuijdwegt, idem, G. Zweedijk, Goes, mej. J. A. v. Zwienen, Vlissingen. Het examen is geëindigd. In totaal zijn 270 candidaten ge slaagd; 84 werden afgewezen. De examencommissie bestond uit de volgende heren; S. Cal- jouw, Middelburg, voorz., J. IJsselstein, Middelburg, twee de voorz., P. I. Hamming, Mid delburg, seer., dr. A. L. A. v. Unen, Wassenaar, Rijksgecom mitteerde; leden: A. Beef tink, Middelburg, H. F. Jansen, Delft, A. J. Kruidenier, Vlis singen, J. Muller, Middelburg, J. W. H. Rotteveel, Leiden, drs. P. Theune, Vlissingen, drs. J. Smit, Vlissingen, A. Korstanje, Goes, C. Verschuu- re, Goes, J. Hulleman, Amster dam, F. J. J. v. Makkelenberg, Leiden. Goes GOESENAAR AANGEHOUDEN. De wachtmeester der Rijks politie te 's-Heer Abtskerke heeft Zondag N. B. van B. uit Goes aangehouden we gens het plegen van onzede lijke handelingen in het open baar. WEDVLUCHT. De P.V. „De Zeeuw" te Goes hield Zondag een duivenvlucht vanuit Moons (B.) De uitslag hiervan luidt: L. Baert, 1; J. Foudraine, 2, 4; M. J. van Liere, 3, 9; P. C. Kerkhove, 5, 6; W. Ha- rinck, 7; G. de Hond, 8; C. J. Kuzee, 10. Yerseke TWEEDE LOKET OP HET POSTKANTOOR. Zeer ten gerieve van het pu bliek is thans in het postkan toor te Yerseke een tweede loket in dienst gesteld. Reeds vele malen is hier door ver schillende instanties en van particuliere zyde op aange drongen bij hét hoofdbestuur der Posterijen, daar men vaak heel lang moest wachten eer men geholpen kon worden, daar de dienstdoende ambtena ren soms ook voor een zware taak stonden. Dank zij de bemoeiingen van de nieuwe directeur en de burge meester, is thans dit euvel uit de weg geruimd. OPENLUCHTMEETING. Het kox-ps Yersek© van het Leger des Heiig zal Zaterdag een openluchtmeeting houden te Kruiningen. 's-Heerenhoek RONDE VAN 's-HEERENHOEK De jaarlijkse ronde van 's- Heerenhoek voor amateurs over 100 km. wordt dit jaar verreden op Zaterdag 6 Sep tember. Deelnemers zijn o.m. H. v. d. Elshout, J. Geerts, W. v. d. Stappen en P. Verwyme- ren. Lagerhuis over Duitsland. Met 298 tegen 102 stemmen heeft het Britse Lagerhuis zijn vertrouwen uitgesproken in het Engelse regeringsbeleid tegen over Duitsland. Griekenland kostte Engeland 132 mill. pond. In antwoord op een vraag van het communistisch Lager huislid Piratin heeft de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Mayhew, verklaard, dat Engeland van het begin van de laatste wereldoorlog tot 22 Mei j.l. 132 millioen pond sterling aan Griekenland ten koste heeft gelegd. Het grootste deel hiervan is aan militaire uitrus ting besteed. Opstand in Paraguay. Volgens mededelingen van Paraguese vluchtelingen, die aan de Argentijnse grens zijn aangekomen, hebben de op standelingen thans de hoofd stad van Praguay, Asuncion, omsingeld. Demobiliseert Engeland 300.000 man? De Defensieraad van het Britse kabinet is, zonder te wachten op de terugkeer van Montgomery, chef van de gene rale staf van het Imperium, begonnen met de bespreking van de plannen ter verminde ring van de Britse strydkrach- ten. Als de plannen Dinsdag door het kabinet worden goed gekeurd, zullen zij Woensdag door Attlee in het Parlement worden bekend gemaakt als deel van de nieuwe crisispoli- tiek. Volgens schatting gaat het om demobilisatie van ongeveer 300.000 man, voornamelyk in Italië, Oostenrijk, Griekenland en het Midden-Oosten. Ellewoutsdijk SCHELDEGALM. De mondaccordeonvereniging- „Scholdegalm" te Ellewouts dijk maakte op 31 Juli een autotocht naar Valkenburg en omgeving. Kapelle MUZIKANTEN OP REIS. Vrijdag maakten de leden van het Fanfaregezelschap „Ons Genoegen" uit Kapelle met hun dames een reis naar Velp, waar een concert werd gegeven. Wemeldinge TIPPELAAR. De heer J. van Weststrate te Wemeldinge, thans marinier te Tilburg, heeft de Vierdaagse uitgelopen. Wolphaartsdijk COMMISSIE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING De commissie Noodwet Ou derdomsvoorziening te Wol phaartsdijk is als volgt samen gesteld Burgemeester, voorzitter; A. Koert, M. Verschure, J. v. d. Velde, F. Ossewaarde Joh.z., F. Ossewaarde Pz„ M. de Vos, D. Vleugel Sr., G. Hensdijk, Joh. Klompe, G. Ruisaard. Al deze heren hebben ook zitting in de commissie voor het consumen- tencrediet. „COMBINE" IN GEBRUIK GENOMEN. De landbouwer W. Janse te Wolfaartsdyk heeft een com binatie maai- en dorsmachine in gebruik genomen. De be langstelling voor deze machine- was zeer groot. Geen wonder trouwens, want het is één der eerste „combines", die in dit gebied in gebruik werd geno men. Hoedekenskerke GECOMBINEERD CONCERT Onder grote belangstelling gaven te Hoedekenskerke het muziekgezelschap „Con Affen- zione" van Kwadendamme en het plaatselijk muziekgezel- „Con Amore" Zaterdagavond een gecombineerd concert. Na afloop werd nog een mars ge maakt. NED. HERV. KERK WORDT GERESTAUREERD. De Ned. Hervormde kerk te Hoedekenskerke, die reeds meer dan 5 eeuwen oud is, zal gerestaureerd worden. Sedert de beschieting in October 1944 is een restauratie nodiger dan ooit gebleken. Zij geschiedt on der leiding van Monumenten zorg. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, mag verwacht worden, dat de restauratie werkzaamheden in de zomer van 1949 gereed zullen zyn. ORGEL WORDT INGEWIJD. Naar wy vernemen zal het door de kerk der Geref. Ge meente te Hoedekenskerde aangekochte nieuwe kerkorgel op Vrijdag 8 Augustus in een kerkdienst officieel in gebruik genomen worden. In deze dienst zal voorgaan Ds. G. H. Kersten uit Rotterdam. Nisse. FIETSEND MEISJE DOOR MOTOR MEEGESLEURD. Toen Zaterdagavond de or ganist der Ned. Hei*vormde kerk van Nisse, de heer G. de Kok, zich per motor naar Nisse begaf, om een orgelconcert bij te wonen, kwam hij in de ge vaarlijke bocht bij de hofstede van de heer Vermeulen, in aan raking met een fietsend meisje, dat geheel links van de weg reed. Zij werd een eind mede- gesleurd, waarby het rijwiel 'n klap van de motor kreeg. Won der boven wonder liepen noch de wielrydster, noch de heer de Kok letsel op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2