PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: De klank van de dollar Wat doet deTweede kamer? Eindigt het vuren? Breskens pakt aan Bezwaren tegen Partij van de Arbeid EERSTE STAP 190e Jaargang - No. 183 Uitgavi van dc firma frovinclale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Dr,l,kerl| Firma F. van de Velde Jr.. Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRUE STEMMEN Dinsdag 5 Aug. 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per week1 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers ft cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd ie Vlisslngen Walstraat 58-60. telefoon 10 <2 I De Nederlandse regering heeft tegen het einde van de vorige week twee besluiten ge nomen, die getuigen van wei nig principieel beleid en die toch de instemming zullen heb ben van de grote meerderheid der Nederlanders. De regering is ingegaan op een verzoek van de Veiligheids raad tot staken van de gevech ten in Ned. Indië, hoewel die Veiligheidsraad daartoe geen recht had en ook geen enkele verantwoordelijkheid op zich neemt voor de gevolgen van zijn verzoek. De gevolgen hetzij funest, hetzij voorspoedig blijven voor rekening van de Neder landse regering en het Neder landse volk. Het tweede besluit van de Nederlandse regering betrof het aanvaarden van Anjeri- kaanse bemiddeling in het con flict met de Djocja'se regeer ders. Het Nederlandse volk heeft leergeld betaald toen de Britten bemiddelden in Neder- lands-Indië. Het zag er toen naar uit, dat de Engelsen Ne- derlands-Indië wilden trans formeren in een onfahankelijke republiek met weliswaar enige Nederlandse interesse, maar hoofdzakelijk onder Britse be scherming. De Engelse kringen, die in deze richting stuurden, konden tenslotte niet voldoende steun vinden bij de Engelse Labour- regering en zo kreeg Neder land kans zelf tot herstel van gezag en orde in Ned.-Indië over te gaan. Nu komt er een Amerikaan als bemiddelaar en direct rijst de vraag: zullen wy een her haling beleven van de Engelse bemiddeling, zullen de Ameri kaanse politiek-economische denkbeelden, die uiteindelijk gericht zijn op de bevordering van Amerikaanse belangen, bij deze bemiddeling toonaange vend zijn, juist zoals de En gelsen probeerden de republiek Indonesia te oriënteren op Londen Deze vraag kan niet zonder meer ontkennend worden be antwoord. Er bestaat een ern stig gevaar, dat over de interne aangelegenheden van het Ne derlandse rijk aan de evenaar wordt beslist in de kamers te Washington, waar men de blauwdruk maakt voor de Amerikaanse Pacific-politiek. En toch aanvaardt de meer derheid van het Nederlandse volk graag deze bemiddeling en heeft het ook de interventie van de Veiligheidsraad aan vaard... omdat dit conflict in Ned. Indië ons nu eenmaal niet ligt, omdat wij als volk geen behagen scheppen in toepas sing van geweld. De gemiddel de Nederlander is bereid tot een vergaand compromis wan neer daardoor de toepassing van geweld beëindigd kan wor den. Het Nederlandse volk heeft geen vertrouwen in geweld... niet in Nederland en niet in Azië. Of dit indruk zal maken op de mannen in Djocja, die hun hart aan het geweld verpand hebben en voor een belangrijk deel in de leerschool van Japan (en Duitsland!!) tot gezag en aanzien kwamen Wij moeten er op hopen, maar ook na de verzoenende houding van de Nederlandse regering zullen deze mannen vermoedelijk niet direct afstand willen doen van de koppige wijn, waarop de verslagen totalitaire staten hen getracteerd hebben. De weg zal nog lang en moeilijk blij ken. Er is pas een eerste stap gedaan! Anti-Joodse demonstraties. Öe functionarissen van Scotland Yard te Londen zijn van mening, dat de anti-Jood se demonstraties in Engeland tijdens het week-end niet het werk zijn van een centrale or ganisatie. Te Liverpool en Manchester zijn verscheidene personen ge arresteerd, beschuldigd van deelneming aan de demonstra ties. Verdere ongeregeldheden zijn Zondagavond voorgevallen te Huil en te Ramsgate in Kent, waar zes ruiten van de plaatselijke synagoge werden gebroken, en Hornsey, waar eveneens ruiten van een syna goge werden ingegooid. Opstand in Paraguay. Volgens berichten uit Ar gentinië zijn president Mori- nigo van Paraguay en zijn ka binet met onbekende bestem ming gevlucht. Op 5 km. ten Noorden van de hoofdstad Asuncion vinden hevige ge vechten plaats, welke rondom de stad uitbreiden, aldus deze berichten. Noch de Paraguese regering, noch radio Asuncion heeft Zondag enig communiqué uit gegeven. Op het gebouw van het Britse consulaat te New York zijn opschriften en hakenkrui sen van geweldige omvang ge schilderd. De opschriften lui den: „De Britten volgen de voetsporen der Nazi's en „SS Exodus 1947". Het wereldgebeuren ,S HET PLAN-MARSHALL AANTREKKELIJK Een Russische stem Het kortstondige enthousias me voor 't plan-Marshall en de grote nadrukkelijkheid, waar mee Frankrijk en Engeland be toogt hebben, dat hun toe komst afhing van de mate waarin de Verenigde Staten zouden voortgaan met het ver lenen van een economische steun aan Europa, heeft nim mer geheel de twijfel kunnen wegnemen, die ook in West- Europese landen moest bestaan aan de werkelijke bedoelingen van Amerika's leningspolitiek. Ook de hardnekkigheid, waarmede Rusland zich afkeer de van de Amerikaanse plan nen, kon niet alleen aan poli tiek antagonisme worden toe geschreven. De Russen zijn waarlijk wel Onze eer. Vlak voor lk van m'n journalistiek-vrije week end moet terugkeren, spuit de loudspeaker het heugelijke nieuws, dat het vuren gestaakt zal worden. Nieuws, waar op al twee dagen ge wacht werd. Op een holletje haal ik myn trein, want geen woord van dit bericht heb ik willen missen. In de trein, zoals steeds stampvol, schijnt niemand nog iets te we ten. Dames trachten op allerlei mogelijke of on mogelijke manier heren te bewegen hun zitplaats af te staan en heren trappen elkaar op de te nen. Maar niemand spreekt er over het grote nieuws. Als er iemand me om vuur vraagt kan ik het niet langer voor me hou den en vraag of hij het al gehoord heeft. Hij knikt instemmend. „Ja", zegt ie. „Een mooie prestatie, Middel kamp kampioen op de weg. Nou hebben we tenminste onze eer ge red". En met welbeha gen inhaleert hij. „Dank U", zegt 'ie nog en wendt zich weer tot zjjn dame. REN"\.RD. j bereid somtijds over politieke bezwaren heen te stappen, wanneer het gaat om practi- sche problemen van productie en verbruik. Bovendien kunnen zy meer nog dan enig ander land buitenlands materiaal en buitenlandse machines gebrui ken voor de wederopbouw van hun geteisterde land. Thans is 'n vooraanstaand Rus sisch geleerde in de „Times" komen vertellen, waarom de Russen tegen 't Marshall-plan zyn. Het feit, dat het conser vatieve Engelse blad die Rus sische bezwaren afdrukt, be wijst, dat er in Engeland ook belangstelling voor de Russi sche vsiie op dit probleem be staat. De Rus het is S. Stroem- lin en hij is lid van de Sovjet academie van wetenschappen acht het geen toeval, dat „de klank van de dollar met zijn kortstondige waarde", geen aantrekkingskracht had voor „die nieuwe democratieën, die de nationale economische organisatie van hun land, niet met woorden, doch met daden ter hand genomen hebben". Uitgebreide leningen worden niet voor niets toegestaan en zij zullen natuurlijk niet de vorm aannemen van een stroom van goud, doch van handelsartike len, aldus Stroemlin. Alle pro ducten van binnenlandse oor sprong zullen eerbiedig het veld moeten ruimen voor deze stroom van goederen. Uitbrei ding van de export zou de dreigende crisis in het rijk van de dollar voor een tijd helpen tegenhouden. In de landen, waarheen geëxporteerd zou worden zou zij echter de crisis verhaasten en de gevolgen er van verergeren. Die landen zouden dus voor een nieuw pro bleem staan, namelijk vanwaar de middelen te verkrijgen om de import te betalen. Uit hun eigen export? Maar hoe moet dat gebeuren, als alle buiten landse markten onder de op perheerschappij staan van Uncle Sam? Weer nieuwe le ningen van Uncle »Sam Maar zou dit niet leiden tot 'n hope loze en tegelykertyd politieke knechting aan de schuldeiser? Wij zijn niet geneigd om het gevaarlijke paard van Troje binnen te halen, al bevat dit dan ook geen vijandelijke troe pen of atoombommen, doch zakken met Amerikaans voed- sel-in-blik, aldus Stroemlin. En men acht dit gevaar blijk baar ook in Engeland de moei te waard blijkens de publicatie in „The Times". Vandaag... viert Prinses Irene haar 8e verjaardag; viert Iran zijn grond wetdag (1907); is het 15 jaar gele den, dat dè Nederlandse romanschrijver Israël Querido overleed. Marine-vliegers worden beëdigd. Voor het eerst na de oorlog zullen op Nederlands grondge bied officier-vliegers van de Marine-Luchtvaartdienst be ëdigd worden. Het zijn 7 adelborst-vliegers, le klasse die in Nederland zijn opgeleid. De gebeurtenis welke Woens dagmorgen om 11 uur op het vliegveld Gilze Rijen plaats heeft, zal met meer dan nor male plechtigheid gepaard gaan. 14 JAAR GEKIST TEGEN COR WALS. Cor Wals uit Tilburg, eens door duizenden op de wieler baan toegejuicht, stond we gens dienstneming bij de Waf- fen SS terecht voor de bijzon dere Raad van Cassatie. Het bijzonder gerechtshof te Hertogenbosch had hem inder tijd voor dit feit veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Thans werd tegen hem 14 jaar met aftrek geëist. TOEZICHT OP ZEDELOOSHEID. De Rotterdamse politie heeft Zaterdagavond een razzia in 'n park gehouden. Er werden 75 meisjes opgepikt wier gedrag aanleiding gaf tot de vrees, dat zij zich aan bijzondere gevaren bloot stelden. De leeftijd der meisjes varieerde van 11 tot 18 jaar. Noodwet Walcheren. Naar het A.N.P. ter ore komt, bestaat bij het bureau van de Tweede Kamer de nei ging om, voor men aan het begrotingswerk begint, zoveel mogelijk een „schone lei" te hebben. Immers vormt de be handeling der rijksbegroting- ieder jaar een zware belasting voor dit college en het op de agenda plaatsen van omvang rijke wetsontwerpen tussen de begrotingshoofdstukken wil men zo mogelijk vermijden. De voorlopige verslagen over de herverkaveling van Walche ren en de nationalisatie van de Nederlandse Bank worden spoedig verwacht, evenals dat betreffende de nieuwe Munt wet. Dan is de Kamer nog wach tende op het wetsontwerp hou dende regeling van de Oorlogs schade. Zou de regering in staat blijken, bovenbedoelde verslagen tijdig te beantwoor den, dan is het mogelijk, dat de Kamer reeds op 2 of 9 Sep tember bijeenkomt. Laat de stand van zaken dit niet toe, dan zal gewacht moeten wor den tot na de plechtige ope ning der Staten-Generaal op de derde Dinsdag van Septem ber. Aangezien de Kamer in die week met allerlei formali teiten gebonden zit, zou de nieuw benoemde president op 16 September kunnen voorstel len de behandeling van spoed eisende of omvangrijke wets ontwerpen op 23 September te doen aanvangen. Op die wyze kan men in ieder geval, wan neer het begrotingswerk be gint, do handen weer vrij heb ben. Dit schynt te meer nood zakelijk omdat voor Kerstmis wellicht toch nog andere be langrijke of spoedeisende ken, die buiten de begroting vallen, zullen moeten worden afgedaan. Mooie erfenis. Lo „Neue Züricher Zeitupg" bericht uit Stockholm, dat Donderdag j.L te Oslo door de commissie voor de liquidering van de Volkenbond het eind rapport aan de leden-staten is ondertekend. Het rapport wijst een aanzienlijk batig saldo uit. Een som van ruim dertig mil- lioen francs is overgedragen aan het internationaal ar beidsbureau. De waarde van febouwen, archieven, bibliothe- en en schenkingen van inter nationale organisaties, welke thans aan de Verenigde Na ties komen, wordt op ongeveer dertig millioen francs geschat. Voorts zal een bedrag van ruim een en zestig millioen francs verdeeld worden tussen de staten, die hun verplichtin gen tegenover de Volkenbond ten volle zijn nagekomen. Amsierdamse vacantieweek begonnen. Maandag is de Amsterdamse vacantieweek begonnen. He femeentebestuur van Amster- am heeft deze week georga niseerd ten behoeve van de vele hoofdstedelingen, wier mogelijkheden voor het door brengen van een vacantie bui ten de stad gering waren. Deze week zullen kinderfees ten in diverse wijken van de stad aan de orde van de dag zijn. In het Amsterdamse bos hoopt men duizenden Amster dammers in vacantiesfeer te brengen en 100.000 bioscoop kaartjes zijn reeds gratis aan de burgery verstrekt. Maandagmorgen om half tien hebben de hoofdstedelijke bi oscopen de vacantieweek ge- Qpend met een gratis filmvoor stelling. Burgemeester Arn. J. d' Ailly gaf van zijn belang stelling blijk door een gedeelte van deze eerste gratis voor stelling in het Apollotheater bö te wonen. Marine-gezinnen repatriëren. In het begin van de vorige maand is uit Australië vertrok ken het s.s. „Astulias", met aan boord 260 personen, be staande uit Ned. Marineperso neel en hun gezinnen, die tij dens de oorlog met Japan uit Indië uitgeweken zijn, en thans repatriëren. De „Astulias" is 30 Juli te Southampton aange komen. Hier zijn de repatri- erenden overgegaan op het s.s. „Johan de Witt", dat thans uit Indië thuisvaart. De „Johan de Witt" wordt Dinsdagmor gen vroeg in IJmuiden ver wacht. Amerikaanse schoonheids koningin bezoekt ons land. Vrydag hebben de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten van Duitsland ter ontspanning van de leden der Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden een schoonheidswedstrijd georgani seerd, waarbij het luchtmacht- personeel zyn „Airforce- Queen" zelf moest uitkiezen. De keuze viel op Miss Vir ginia Gilbert uit Texas, die een administratieve functie by de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland vervult. De eerste prijs bestond uit een gratis vliegtocht naar en een 3-daags bezoek aan Ne derland. Maandagmiddag om 16.55 uur arriveerde de schoon heidskoningin op Schiphol, waar zy werd opgewacht door de Amerikaanse consul-gene raal te Amsterdam, de heer A. M. Doyle en de speciale Ame rikaanse luchtvaart-attaché in den Haag, colonel Ware, en een vertegenwoordiger van het Amsterdams gemeentebe stuur. Verslaggevers en pers fotografen hebben van deze ontvangst een waarlijk Ame rikaanse gemaakt. LANDELIJK CONGRES GEM.-AMBTENAREN. Het landelijk congres van gemeente-ambtenaren zal van 15 tot 18 September te Assen gehouden worden. Het congres zou oorspron kelijk in Augustus gehouden worden, maar door verschil lende omstandigheden werd het naar September verscho ven. De Italiaanse president, de Nicola, heeft gisteravond zijn handtekening- gezet onder het decreet ter ratificering van het vredesverdrag met Italië. DE BESLISSING IS AAN DJOCJA. Tegenstrijdige meningen. In ons blad van gisteren werd gemeld, dat In Ned. Indië het vuren gestaakt zou worden in de nacht van Zondag op Maandag. Dit moet ten rechte zijn de nacht van Maandag 4 op Dins dag 5 Augustus. DE ENGELSE PERS. Het besluit van de Neder landse regering om de troepen in Indië opdracht te geven het vuren te staken, werd in de Engelse pers druk becommen tarieerd. De „Daily Telegraph" meent, dat de Indonesiërs zich nu moeten toeleggen op opbou wend werk en niet langer op afbrekende critiek jegens de Nederlanders. „De News Chronicle" zegt, dat de oorlog barmhartig kort is geweest. HERBOUW KOMT OP GANG. In 1948 40 weer opgebouwd. De zwaarst geteisterde ge meente in West Zeeuwsch- Vlaanderen, Breskens, vertoont nog steeds de sporen van de oorlog. Toch is er sinds de be vrijding al veel veranderd. Het puin is verdwenen, de straten en trottoirs zijn her steld. De huizen die voor her stel in aanmerking kwamen, zijn voorlopig hersteld, terwijl bij de meesten thans definitief herstel heeft plaats gevonden. Om aan de ergste woningbe hoeften te voldoen, zijn er 225 stenen noodwoningen gebouwd (het zgn. Noodplan) en 40 houten noodwoningen, barak ken enz., waardoor aan het zo moeilijke probleem van samen wonen practisch een einde is gekomen. Zeker, er zijn nog gezinnen die in bunkers wo nen, doch dit aantal wordt steeds kleiner. Burgemeester Eekhout streeft er naar om alle bunkers onbewoond te krijgen. NIEUWBOUW. Ook de nieuwbouw is hoop gevend. Momenteel zijn er in Nieuwesluis 5 woningwetwo ningen bewoond. In Breskens zelf vordert de bouw van 74 woningwetwoningen zodanig, dat deze binnen 2 maanden bewoond zullen zijn. Verder is men de vorige week begonnen met het storten van de fun dering van 31 dezer wonin gen, welker fundering juist voor de vacantie van de bouw vakarbeiders gereed is geko men, zodat men onmiddellijk na de vacantie aan de bouw kan beginnen. Men wil deze woningen nog voor het eind van dit jaar onder de kap heb ben. Dan is de vorige week ge gund de bouw van een blok van 116 woningwetwoningen, waaraan nog dit jaar zal be gonnen worden. De firma, die in Breskens bouwt, zet alles op haren en snaren om de bouw zo spoedig mogelijk ge reed te krijgen en beschikt ge lukkig over voldoende arbei ders, die er een eer in stellen Breskens binnen de kortst mo gelijke tijd weer op te bouwen. Verwacht wordt dan ook, dat deze 116 woningen aan het eind van het volgende jaar be woond zullen worden, waar door Breskens weer voor 40 zal zijn opgebouwd. De 74 woningwetwoningen, die straks gereed zullen zijn, vormen een aardig complex. Alle woningen krijgen een tuintje, er worden brede trot toirs aangelegd en nieuwe straten. Men is thans druk doende met de aanleg van gas. electriciteit, waterleiding en riolering, zodat, wanneer de bewoners in hun huizen trek ken, deze van alle gemakken voorzien zullen zijn. WONING IN EIGENDOM. Zoals in de meeste gemeen ten in Zw. Vlaanderen, waren practisch alle huizen is Bres kens eigendom van de bewo ners. Deze mensen hebben dus een bouwplicht. Van de 74 b. g.n. woningen zullen er 55 be woond worden door mensen, die op deze plaats hun huis hebben gehad. Deze 55 nu zul len alle de nieuwe woningen in eigendom overnemen, waar mede zij dus weer hun eigen huis terugkregen en him bouwplicht hebben vervuld. Ook voor de overblijvende woningen wordt thans ge tracht deze in eigendom over te dragen aan hen, die him bouwplicht in een ander ge deelte van de gemeente heb ben. Een oplossing die prac tisch is en waardoor veel moeilijkheden worden voorko men. DE PARTICULIERE BOUW Met de particuliere bouw wilt het echter nog niet best vlotten. Er zijn weliswaar plannen genoeg van winkeliers enz., doch er blykt een verschil van mening te zijn over de wjize van bouwen, met de ste- deoouwkundige, waardoor het particuliere initiatief tot op heden nog geen enkel resul taat heeft gehad. DE SCHELDE-INDUSTRIE. Een verheugend bericht ls, dat de Kon. My. „De Schelde'" direct na de vacantie zal be ginnen met het gebouw van van Melle in orde te maken, omdat het in de bedoeling ligt nog dit jaar met het werk in Breskens te beginnen. Zoals bekend, gaat „De Schelde" in Breskens een fa briek vestigen voor de bouw van koelkasten. Begonnen zal worden met 60 arbeiders. Ge leidelijk zal dit aantal worden opgevoerd tot 100 k 125 arbei ders. Hier openen zich voor Breskens dus gunstige pers pectieven. DE BINNENHAVEN. Wanneer zullen de plannen voor de nieuwe binnenhaven gereed zijn Dat is dè vraag, welke men zich in Breskens stelt. Immers Breskens staat of valt eco nomisch met deze binnenhaven. Tal van ondernemers zou den gaarne loodsen, pakhuizen enz. gaan bouwen, maar moe ten wachten op de beslissing omtrent de binnenhaven. Er zyn reeds vele aanvragen voor terrein op de kadeterreinen van deze binnenhaven. Zo werkt momenteel in de fa briek van v. Melle een graan- schonerij. Nu „De Schelde" deze fabriek in gebruik gaat nemen, moet deze graan- schonerij verdwynen. Waar heen? Tenslotte willen wij nog ver melden, dat dit jaar zal aan besteed worden de bouw van een bewaarschool en dat de grond zal onteigend worden voor de bouw van een nieuwe openbare- en byzondere lagere school, welke scholen onder één dak gebouwd zullen wor den. Uit bovenstaande biykt dus wel, dat men in Breskens niet bq de pakken neerzit. Het vliegverbod van India. Door de K.L.M. is beves tigd, dat de regering van India de Nederlandse lucht- dienst over India heeft stop gezet. Naar officieel wordt verno men, heeft dr. Lamping een bezoek aan de regering van India gebracht, teneinde Inge volge de laatste ontwikkelin gen in Indonesië het verbod te doen opheffen. Zweefvliegtuig maakte noodlanding. De Nederlandse zweefvliegerij heeft een belangrijke aanwinst gekregen in de vórm van een twee-persoons Zwitsers „Kra- nich" zweefvliegtuig met dub bele besturing. Dit toestel, dat de instructie Van leerling zweefvliegers aanmerkeiyk zal vergemakkeiyken, werd Don derdag van de Zwitserse lucht haven Duebendorff naar Ypen- burg gesleept. Boven Rotter dam brak echter de sleepkabel tussen het vliegtuig, dat het zweefvliegtuig trok en dit toe stel, waardoor de bestuurder van de „Kranich" de heer Dres- selhuys uit Wassenaar, genood zaakt was een noodlanding te maken. Deze werd zonder on gelukken op een sportterrein uitgevoerd. NOBELPRIJS VOOR LITTERATUUR VOOR MARIA BREKKER. Radio Stockholm deelt mede, dat de Nobelprijs 1947 voor li teratuur is toegekend (met eenparigheid van stemmen) aan de 28-jarige Noorse schrijf ster Maria Brekker voor haar boek „Moeder Maria", de intie me geschiedenis van het daag se leven van de „Heilige Fa milie". Als uitgewekene in Zweden schreef zij tijdens,de oorlog on der pseudoniem om geen re- pressailles tegen haar familie leden in Noorwegen uit te lok ken het boek „Ik ben een Noorse". \ieuws In een notedop Radio Moskou meldt, dat het wereldrecord parachute springen door twee Russische militairen met een sprong van 11.200 meter is gebroken. In een voorstad van Tou lon is een geweldige brand uit gebroken, welke zich ln de nacht over een afstand van on geveer 25 km. heeft uitgebreid. Vele gehuchten zijn ontruimd. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van oorlog en buitenlandse zaken weten niet wat te zeggen van een bericht uit Florida, dat uitgekeken wordt naar zeven gevechtsvliegtuigen, diie zon der toestemming naar het bui tenland zouden zijn vertrok ken. Een legerofficier ver klaarde, dat het vliegtuigen zouden kunnen zijn, die uit surplus-voorradenverkocht zijn. De „Daily Telegraph" meent, dat indien Sjahrir, de enige republikein, die enkele staats manseigenschappen bezat, niet door de extremisten uit zyn ambt was verdreven, de open- lqke vyandelgkheden nooit be gonnen, zouden zijn. IN Ü.SA, De „New York Times" vindt het besluit van de Veiligheids raad betreffende Indonesië een „overwinning", maar het blad constateert, dat er nog moei lijkheden kunnen rijzen, want door de interventie heeft de raad tot op zekere hoogte de souvereiniteit der republiek er kent, hetgeen in feite in strijd is met do overeenkomst van Linggadjati en met het sta tuut van de republiek, zoals dat reeds door de Verenigde Staten was erkend. De „New York Herald Tri bune" meent, dat het thans ge schapen precedent wel eens 'n handicap kan worden voor de Verenigde Staten. C MR. VAN KLEFFENS. Naar het A.N.P. van offi ciële zyde verneemt is het enige dagen geleden door het Franse persbureau A.F.P. uit gegeven bericht dat mr. van Kleffens op een persconferen tie zou hebben verklaard, dat de huidige republikeinse rege ring is samengesteld uit een groep bandieten, die een ml- crofoon en veel geld tot hun beschikking hebben, onjuist. Mr. van Kleffens, aldus een woordvoerder van het departe ment van buitenlandse zaken, heeft het woord bandieten in het geheel niet gebruikt. De bedoelde zinsnede luidde vol gens mr. van Kleffens als volgt: „De republikeinse re gering is geen normaal wer kende regering, doch wel in het bezit van een microfoon en een bankrekening". WAARNEMERS. Naar het A.N.P. verneemt houdt dc Nederlandse rege ring het plan om een aan tal regeringen uit te nodigen waarnemers naar Indonesië te zenden, in overweging, ongeacht het beroep, dat dc Veiligheidsraad op beide partijen heeft gedaan om het vuren te staken. Het aantal uit te nodigen waarnemers zou 3 tot 5 bedragen. VERKLARING VAN SJAHRIR. Sjahrir heeft,*alvorens per vliegtuig naar Lake Succes te vertrekken, In Bombay verklaard, dat het. beëindi gen der vyandelykheden, waartoe het bevel zou wor den gegeven, voor Nederland een groot voordeel zou zyn wanneer de Nederlanders in het reeds bezette gebied zou den mogen blijven. Sjahrir voegde eraan toe, dat naar het oordeel van de republi keinse autoriteiten, de toe komstige onderhandelingen begonnen moeten worden „op basis van de poBities, welke bereikt waren, voor dat de Nederlanders de over eenkomst verbraken". Hij verklaarde voorts, dat de hele kwestie aan arbitrage zou kunnen worden onderwor pen, zodra de Indonesische re gering voldaan zal hebben aan het verzoek van de Veiligheids raad om het vuren te staken. Sjahrir kon overigens niet zeggen wie dan als arbiter op zouden kunnen treden. Hy meende, dat zyn bezoek aan Lake Succes „van korte duur" zou zijn. „Ik zal zowel dc ver tegenwoordigers van India als die van Australië bystaan", aldus Sjahrir. GANI'S MENING. De Indonesische minister 'van economische zaken, vice-' {iremier dr. A. K. Ganl, zeide n een commentaar op dr. van Mook's order- „Staakt het vuren": „Een order staakt het vuren van één kant is iets grappigs. Het is een onmo gelijkheid". gering treedt omdat een socia listische party geen deel mag biyven uitmaken van een rege ring, welke een politiek voert in stryd met het zelfbeschik kingsrecht der volkeren. De vergadering deelt ten slotte aan het -partybestuur als haar overtuiging mede, dat in dit voor de toekomst van het de mocratisch socialisme in Ne derland zo beslissende moment de byeenroeping van een bui tengewoon congres op korte termijn dient te geschieden en verwacht, dat het partijbestuur zich onverwyld tot de Indone sische socialistische party zal wenden met het verzoek Soe- tan Sjahrir als vertegenwoor diger naar dit buitengewoon congres te zenden. In sociaaldemocratisch centrum. Het sociaal-deimocratisch centrum in de Party van de Arbeid heeft Zondagavond in Amsterdam vergaderd en ver langt in een motie, die ter ken nis is gebracht van het partij bestuur, dat de Nederlandse regering by de heropening der onderhandelingen het de facto gezag van de republiek over geheel Java, Madoera en Su matra erkent en de radicale geest van Linggadjati als oor- spronkelyk bedoeld handhaaft. Indien de regering hiertoe niet bereid is, beschouwt het sociaal democratische centrum het als noodzakelijk, dat de Party van de Arbeid uit de re-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1