MADOERA BEZET Grote hoeveelheid kunstmest uit Chili Zeeland goedbedeeld met auto's Vacantietoeslag voor landarbeiders? UIT DE PROVINCIE THOLEN '•oiven en Duiveland Zeeuwsch-VIaanderen. Er lopen er heel wat meer, dan in 1940. Belangwekkende cijfers. Breng een man, die zelf naar een behoorlijke fietsband zit te snakken, omdat hij nog altijd op een stuk versleten tuinslang langs de wegen toert, maar eens aan zijn verstand, dat de glimmende auto's, die hem voorbijsnorren geen luxe zijn. maar een noodzakelijkheid! Het valt niet mee, want het slacht offer zal zich op het alleszins to billijken, hoewel niet juiste standpunt stellen, dat de rege ring maar had moeten begin nen met er voor te zorgen, dat alle fietsers goede banden had den en pas daarna eens om de auto-rijders had moeten den ken. Breng echter omgekeerd een man, die om een auto zit te springen, omdat hij werkt als een péérd en zijn tijd dus onge looflijk kostbaar acht, te kost baar in ieder geval om hem te vermorsen met wandelen en trage autobussen en treinen, maar eens tot het inzicht, dat Zeeland er waarlijk met de au to-toewijzingen niet slecht af is gekomen! Hoewel de Ver- keersinspectie, voor zover wil dit kunnen beoordelen, goed werk heeft gedaan, zal het slachtoffer het de Verkeersin- spcctcur hoogst kwalijk nemen, dat juist hij geen auto toege wezen kreeg GOED BEDEELD. Maar in ernst: Zeeland mag niet klagen. Hoewel het lang geen 4% van onze bevolking herbergt, heeft het ruim 4 gekregen van alle auto's, die na de bevrij ding zijn geïmporteerd. Het waren er 632 en daarnaast kreeg Zeeland dan nog 198 mo toren, 129 bussen, 989 vracht auto's (die waren niet nieuw, maar kwamen grotendeels uit de dumps) en 109 speciale zo zijn dus juist Zeeland mag werkelijk niet klagen, al blijft er ook nog zoveel te wensen. DE VERDELING OVER DE BEVOLKING. Interessant is het om na te gaan, hoe de nieuw toegewe zen auto's over de bevolking werden verdeeld. Wy laten hier de percentages volgen, met daarachter 't voor Neder land geldende percentage. Bekykt men deze cijfers, dan valt op, dat het landbouwende karakter van Zeeland aan de landbouw hier een bevoorrechte plaats heeft bezorgd, terwijl daarentegen de handel en de industrie een veer hebben moe ten laten. Voorts valt het op, dat de vervoersmaatschappijen, taxi-ondernemingen en ver- huurinrichtingen er goed afge komen zijn, een gevolg van het feit, dat we maar één spoor lijn hebben en in bijna alle dor pen een taxi-onderneming is gevestigd, waarvan door kenlieden, alsmede voor zie- kenvervoer, regelmatig een druk gebruik wordt gemaakt. Zeeland heeft rond 110 ge meenten, zodat het voor de hand ligt, dat er veel taxi's worden gevraagd. Aan de be hoefte is echter nog niet vol daan. Tenslotte zijn ook de gemeen ten, provincie, waterschappen en openb. bedrijven er goed af- fekomen. wat weer verband oudt met het feit, dat Zeeland een eilandenprovincie is, waar regelmatig grote afstanden overwonnen moeten worden. Vermeldenswaard is, dat Goes 13, Middelburg 11 en Vlissin- gen 15 taxi's heeft, waarvan er in iedere gemeente 5 nieuw zijn. AUTO'S NOG NIET VRIJ. Er zouden kolommen te vul len zijn met interessante ge gevens, die op deze regionale persconferentie verstrekt wer- Volksgezondheid (artsen, tandartsen, zieken huizen c.d.) 16.4 (20.19) Veeartsen c.d. 3.3 3.86) Handel en Industrie 21 (39 Landbouw en voedselvoorziening 22.9 (10.62) Wederopbouw 3 5.6 Vervoermaatschappijen, verhuurinr. taxibedr. 17.6 7.51) Gemeenten, prov. watersch., Openb. Bedr. 6.4 4.81) Soc. en Cult. Inst. 2.1 2.47) Publlciteitsbcdrijven 0.8 1.13) Vrije beroepen en diversen 6.8 4.81) voertuigen, zoals tractoren, jeeps voor landbouwdoeleinden, etc. Alles b(j elkaar is dat heel wat. Maar er wachten nog al tijd 2400 gegadigden voor een personenauto, 895 motorlief hebbers, 606 mensen, die een vrachtauto nodig hebben en 117 personen, die behoefte hebben aan een speciaal voertuig als bovenbedoeld. Zo beschouwd is het dus maar een klein beetje, maar dat geldt voor het gehele land. Overal is het eender en wie bil lijk wil zijn, moet erkennen dat Zeeland als provincie geen kla gen heeft. Er zjjn in ieder ge val drie van de elf provincies die minder kregen. Vergelijk verder deze aantal len maar met die van voor de oorlog. In 1940 liepen er in Zee land 1346 personenauto's (iedereen kreeg toen een ver gunning, als hij er om vroeg), tegenwoordig 1870, er daverden 736 motoren langs de wegen, nu 1349. Er liepen toen 59 bus sen. tegenwoordig 146. Het aantal vrachtauto's was 1083 in 1940, thans is het 1471, het aantal speciale voertuigen toen 25. nu 608 Dit zijn verrassende cijfers. Zij werden ons verstrekt op een regionale persconferentie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, die dezer dagen te Middelburg werd gehouden en den, maar wij moeten vol staan met de hoofdzaken. Er zy'n in Nederland sedert de bevrijding ruim 15.000 per sonenauto's ingevoerd, waar door ons autopark thans weer 63 van normaal ia. Vroeger 100.000, nu 63.000. Van de be stelde onderdelen arriveerde tot dusver echter slechts 50 procent, waardoor de kans be staat, dat vandaag of morgen een deel der auttfs stil komt te staan, omdat ze niet gere pareerd kunnen worden. Dure sleden van wagens hebben we er maar heel wei nig. Wat wij een slee noe men, is voor Amerika en En geland gewoon. We zijn, wat de modellen betreft, alleen maar zes jaar oorlog ten ach ter! Toch bestaat principieel het streven om meer kleine en middelmatig-grote auto's in te voeren. Veel hangt echter af van het aanbod en vart onze handelsovereenkomsten. Een artsenprobleem bestaat in Zeeland, wat de auto's aan gaat, niet meer. Opheffing van het verbod om op Zondag te rijden, zou ons mlllioenen kosten en is dus nog niet te verwachten. En ondanks alle geruchten, komen de auto's voorlopig nog niet vrij. Dit laatste is teleur stellend nieuws. Laat ons ons daarom maar troosten met de wetenschap, dat Zeeland tot dusver geen klagen heeft. De cijfers spre ken een overtuigende taal. Vragen van Kamerlid. Het Tweede Kamerlid Bie- wenga heeft aan de rfiinister van sociale zaken schriftelijk do volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de mi nister heeft bepaald, dat aan bouwvakarbeiders, zowel als aan niet-bouwvakarbeiders, werkzaam bU de D(ienst) U(itvoering) W(erken), over de vacantieweek een bijslag zal worden verstrekt op de waarde der door hen ingeleverde va- cantlebonnen, tot het bedrag, dat zij bij opneming in de re geling overbruggingsuitkcring zouden kunnen ontvangen? 2. Is het juist, dat de minis ter een verzoek van de geor ganiseerde landbouw om een soortgelijke regeling voor de landarbeiders te treffen, heeft afgewezen, o.m. op grond van de omstandigheid, dat de land bouw, in tegenstelling met de bouwnijverheid, niet een alge meen verplichte vacantieweek kent? 3. Is de minister niet met de georganiseerde landbouw van mening, dat een verplichte vacantieweek uit bedryfstcch- nische overweging, alsmede met het oog op de voedsel voorziening van net Nederland se volk, niet wel mogelijk ls? •4. Indien de vragen 1, 2 en 3 bevestigend worden beant woord. is de minister dan niet van mening, dat een ernstige benadeling van de positie der landarbeiders, in verhouding tot die van de bouwvak- en de D.U.W.-arbeiders, het ge volg zal zijn van deze beslis sing? 5. Is de minister er van overtuigd, dat spanningen ook tussen de arbeiders in de ver schillende bedrijfstakken zo veel mogelijk moeten worden vermeden 6. Is de minister alsnog be reid, een materieel gelijke re geling, als in de eerste vraag bedoeld, te treffen voor de landarbeiders Nederlandse spaarbanken. Uit de mededelingen van de Nederlandse Spaarbankbond blijkt, dat bij de algemene spaarbanken in Juni werd in gelegd f 24.662.398 en terug betaald f 23.037.269, zodat de inleggelden de terugbetalingen met f 1.625.129 hebben over troffen. In de eerste zes maan den van 1947 bedroegen inleg gingen en terugbetalingen respect, f 152.494.014 en f 139.038.481, hetgeen in deze periode een toeneming van de spaargelden van f 13.455.533 betekent Bij de bankspaarban ken beliepen inleg en terug betaling in de maand Juni resp. f 2.914.310 en f 2.865.086. In de eerste zes maanden van dit jaar resp. f 12.914.995 en f 11.819.470. Weer felicitatie-telegrammen Met ingang van 1 October a.s. zal het wederom mogelijk zijn, telegrammen te verzen den, die gelukwensen of rouw beklag inhouden. Ook telegrammen op luxe formulieren zullen weer met Ingang van die datum ge bruikt kunnen worden. Engelse tegenwerking. Het 6000 ton metende Ne derlandse schip „Saparoea", is Zondag uit Southampton naar Amsterdam vertrokken. Het schip liet Engelse surplus oor- logsvoorraden achter, welke, toen het verbod van de Engel se regering op do uitvoer van oorlogsmateriaal naar Indone sië werd afgekondigd, nog niet ingescheept waren. De lading welke reeds aan boord was, voordat het verbod was be kend gemaakt, mocht aan boord bleven. De leerlingen van de R.K. lagere school te Oud-Vosse- meer hebben vorige week een schoolreisje naar 's-Hertogen- bosch en Breda gemaakt. In het gymnastieklokaal te Oud-Vossemeer zal 6 Augustus een tentoonstelling worden ge houden van zelf vervaardigde kleding. Oplichter gearresteerd. Wagen reed op landmijn. Maandagmorgen omstreeks 11 uur is aan het Goese Sas onder Kattendijke een ernstig ongeluk gebeurd. De 47-jarige koopman in groente en fruit, J. Bruel uit Goes, was met zijn paard en wagen naar de barakken gere den om groente af te leveren. Op de wagen reden mee een dochtertje van B. en een zoontje van K. Terwijl de kin deren gelukkig de wagen ver laten hadden om bloempjes langs de weg te plukken, trap te bet paard op een landmijn en werd in stukken gereten. B., die op de wagen zat, werd zeer ernstig aan het hoofd ge wond en speciaal onder de ogen getroffen. Wonder was, dat de wagen ongeschonden bleef en alleen het lemoen er af was geslagen. Spoedig was hulp aanwezig en kon de getroffene, die bij ken nis was gebleven, naar het St Joanna-ziekenhuiste Goes worden overgebracht. Dit is weer een bewijs, dat men nog steeds gevaar loopt op plaatsen, waar men het niet verwacht. Ter plaatse van het ongeluk is steeds verkeer en 's morgens was nog de autobus met een 40-tal perso nen gepasseerd. VERBINDING BATAVIA—SEMARANG. Toenemend treinverkeer. Het Nederlands legercommu niqué no. 30 luidt: West-Java: De zuiverings acties in dit gebied worden met goed resultaat voortgezet, o.a. ten Zuiden van Koenin- gan. Midden-Java: Kroja, 15 km. ten Zuiden van Banjoemas, en Soempioeh, 14 km. ten zuid oosten van Banjoemas, werden bezet. Gedurende de afgelopen dagen werd langs de Noord kust geleidelijk aan overland de verbinding tussen Tegal en Semarang tot stand gebracht. Op verzoek van vertegenwoor digers van de bevolking wer den gedurende de afgelopen dagen beveiligingsmaatregelen op Madoera genomen. Ver schepingen van grote hoeveel heden rijst ten behoeve van de Madoerese bevolking, die ten zeerste honger lijdt, zijn in voorbereiding. Sumatra: Op Noord-Sumatra staan onze troepen thans voor Tandjong Balai, dat ongeveer 80 k.m. ten Oosten van Pe- matang Siantar aan de kust is gelegen. Onze verliezen vol gens de tot op heden ontvan gen gegevens bedragen: 60 do den, 17 vermisten en 131 ge wonden. Noord-Sumatra: Heden zou de eerste trein van Medan naar Tebingtinggi vertrekken. Morgen zal de trein waar schijnlijk doorrijden naar Si antar. De bronnen te Siborna- git voor de waterleiding van Medan zijn intact aangetrof fen. De toestand waarin de 40 km. lange pijpleiding verkeert, is echter niet bekend. OP MADOERA. Volgens republikeinse be richten zyn Nederlandse troepen met zeven tanks en vier vrachtwagens vroeg in de ochtend op Madoera aan land gegaan. Hierbij werden zij vanuit de lucht gesteund. Volgens deze berichten is een vliegtuig door de Indo- siërs neergeschoten. CONTACT MET DJOCJA? Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, is de tekst van de door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie betref fende Indonesië door een Ne derlandse jager boven Djogja- karta, de zetel van de repu blikeinse regering, neergela ten. Radio Batavia had Djogja gewaarschuwd, dat een Neder landse jager met dit doel bo ven de stad zou vliegen. Het telegram van de Veilig heidsraad voor Djokjakarta is Zondagnacht na half twee door radio Batavia ir. de Engelse taal naar Djokjakarta uitge zonden. De uitzending werd Maandagmorgen vroeg her haald. TELEGRAM ONTVANGEN Radio Djokja heeft Maan dagmiddag aangekondigd, dat Sjarifoeddin het officiële tele gram van de Veiligheidsraad heeft ontvangen. Dit zou Maandagochtend gebeurd zijn. Radio Djokja voegt hieraan toe, dat Sjarifoeddin reeds ccn antwoord heeft gegeven, doch er werd niet bijgezegd in wel ke vorm. BURGERLIJK BESTUUR. Van officiële zijde wordt be richt, dat het civiel bestuur van Salatiga reeds is inge steld. Te Ambarawa trad de nieuwe assistent Wedana in functie. In de voormalige ambtswo ning van Sjahrir is Zondag een bespreking gevoerd door dr. Gani, dr. Tamsil en de te Batavia aanwezige republi keinse hoofden van dienst. IN MAKASSAR. De reacties te Makassar over het bericht, dat Nederland de resolutie van de Veiligheids raad aanvaard heeft, zyn uit eenlopend, doch er valt onmis kenbaar enige verwarring te constateren, hetgeen verklaard moet worden door de weten schap, dat do republiek niet in staat zal blijken haar strijd organisaties in de hand te hou den. Tegenover algemene op luchting in Indonesische krin gen over het feit, dat verder bloedvergieten beperkt wordt, betreuren deze kringen het, dat thans een precedent geschapen is, waardoor de Veiligheids raad telkens bij conflicten tus sen separatistische en andere bevolkingsgroepen binnen het rijksverband voor verzoeken van overeenkomstige aard ge plaatst kan worden. VERKLARING SOBSI. Het centrale bureau van de Sobsi (Indonesische vakbond) heeft naar aanleiding van het besluit van de Veiligheidsraad het volgende bekend gemaakt: le. De vrede in Indonesië is alleen te verwezenlijken, nadat het Nederlandse leger uit Indo nesië is verjaagd. (De punten 2 en 3 z(jn verminkt; doorgeko men). 4. Onze huidige taak is onophoudelijk tegenstand te bieden, tot dat het Nederland- so leger van Indonesische bo dem verdwenen is. Het bureau wekt alle arbeiders nogmaals op Nederland met alle middelen te bestrijden en de eenheid on der elkaar te bewaren. Deze verklaring werd door radio Djocja bekend gemaakt. In ons nummer van 25 April kwam een advertentie voor, waarin de gelegenheid werd opengesteld op Zondag 4 Mei, per Touringcar naar Antwer pen te reizen voor de voetbal wedstrijd BelgiëHolland. Ver trek van Goes prys f 12.50, toegang terrein inbegrepen. Zij, die inschreven, lcregen later bezoek van een incasseer der van het geld en ontvingen dan een kaart, waarop stond, dat het uitging van een Tóe- ringbedrijf te den Haag en dat de kaart alleen geldig was op door die firma aangegeven bus sen. De bussen kwamen echter niet opdagen en spoedig stond dan ook vast, dat de steller der advertentie een niet te vertrou wen persoon moet zijn geweest en aangifte bij de politie volg de. De recherche heeft de man gevonden en deze is o.a. te Goes geconfronteerd met per sonen, die met hem in aanra king zijn geweest Het recht zal nu verder zijn loop wel heb ben. Waar wordt gebouwd Enkele dagen geleden heb ben wij gemeld, dat het bouw plan voor Zeeland in 1947 to taal 4200 woningen omvat. Het is welicht stimulerend daarte genover te stellen, dat de stad Eindhoven voor dit jaar een bouwplan heeft, dat 3000 wo ningen omvat. Reeds in het jaar 1946 ontwikkelde Eind hoven een bijzondere bouwacti viteit. Er kwamen toen 861 nieuwe woningen gereed. Voor 1947 staan nu 3000 wo ningen op het program, waar van 1000 montage woningen. De gemeente staat hiermede vermoedelijk aan de spits van Nederland, wat woningbouw betreft. De arbeiderswoningen, die thans in Eindhoven verrijzen, zyn zeer modern ingericht. Zij krijgen een Bruynzeel-keuken, een douce-cel, stromend koud en warm water, in elke slaap kamer een wasbak. Bij de ge meentewoningen zijn een aan tal, die vijf kamers hebben om woonruimte te bieden aan gro te gezinnen. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het bijz. gerechtshof te 's-Hërto- genbosch voor Zeeland hebben één persoon voorwaardelijk en twee onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Verder heeft de officier-fis caal voor Jeugdzaken te Bre da 22 personen uit Zeeland voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld al of niet met last tot werken en kortere, langere of onbepaalde tijd verblijven in een jeugdtehuis. Eén jeugdige werd onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Noodboerderij afgebrand. Maandagmiddag te half twee ontstond door onbekende oor zaak brand in de noodboerdertj van de heer J. Joosse aan de Veerse weg te Middelburg. Het rieten dak stond spoedig in lichter laaie. Toen de brand weer met een spuit en twee ladderwagens arriveerde, viel Weinig meer te redden. Met twee stralen werd nog wat nageblust. De bewoners slaagden er slechts in hun kle ren te redden. Het huisraad, de kostbaarheden en twee pas- feboren kalveren gingen in e vlammen verloren, benevens een maalmachine. De noodboerderij was eigen dom van LandbouwhersteL MIDDENSTANDSEXAMEN. Te Middelburg slaagden op 30 Juli j.L: h en L A. v. Si- ghem, Westkapelle, C. en M. L. Sinke, Yerseke, A. J. en J. Sluys, Middelburg, J. Smal- legange, Kapelle-Biezelinge, P. v. Soelen, Souburg, J. Spijk, Yerseke, C. en C. J. van Stee, Yerseke, P. Stroo, Vlissingen, J. P. Sturm, Goes, T. v. Stuü- venberg, Yerseke, L. Tack, Groede, M. J. Taillie, Hans- weert, D. Tange, Souburg, A. C. M. Theune, Vlissingen, J. Tieleman, idem, S. Tilroe, Vrouwenpolder, A. en D. Triel ier, Domburg, P. v. Vaardegem, Westkapelle, J. Wissekerke, Ophemert, L. J. Vercouteren, Vlissingen, L. J. Vergouwe, Nieuwvliet, J. Verryzer, Goes, K A. Versluis, Wissekerke, L. J. Versluys, Kortgene, A. A. Versprille, Kats. Afgewezen: 15 candidaten. Geslaagd op 31 Juli 1947: J. A. J. Vis, Wissekerke, M. Visser, Colijnsplaat, A. de Vis ser, Middelburg, W. de Voogd, Biggelcerke, D. de Vos, Colijns plaat, J. Vreeke, Middel burg, J. Vreeke,Grypskerke, J. H. L Kusse, Vlissingen, M. J. de Waard, Yerseke, J. C. Wagenaar, Vlissingen, W. Wandee, Nieuwerkerk, K. Wa terman, Waarde, M. B. Wattel, Serooskerke, P. L. Wattel, Oostkapelle, P. G. v. d. Weele, Colijnsplaat, C. Weststrate, 's-H. Arendskerke, C. en J. Wielemaker, Koudekerke, B. Willeboordse, Middelburg, C. Wisse, Meliskerke, J. Wonder- gem, Nieuwdorp, S. A. Won- dergem, Grijpskerke, mej. J. M. v. d. Wouwe, Duivendyke, mej. C. v. Zetten, Domburg, A. Zoeteweij, Yerseke, J. B. Zufldwegt, idem, G. Zweedljk, Goes, mej. J. A. v. Zwienen, Vlissingen. Het examen is geëindigd. In totaal zijn 270 candidaten ge slaagd; 84 werden afgewezen. De examencommissie beStond uit de volgende heren: S. Cal- jouw, Middelburg, voorz., J. IJsselstein, Middelburg, twee de voorz., P. I. Hamming, Mid delburg, seer., dr. A. L. A. v. Unen, Wassenaar, Rijksgecom- mitteerde; leden: A. Beeftink, Middelburg, H. F. Jansen, Delft, A. J. Kruidenier, Vlis singen, J. Muller, Middelburg, J. W. H. Rotteveel, Leiden, drs. P. Theune, Vlissingen, drs. J. Smit, Vlissingen, A. Korstanje, Goes, C. Verschuu- re, Goes, J. Hulleman, Amster dam, F. J. J. v. Makkelenherg, Leiden. Belangrijk handelsaccoord met Nederland. (Bijzondere berichtgeving.) De Chileense bladen hebben de laatste tijd wel veel aan dacht besteed aan een nieuwe nitraat-overeenkomst met Ar gentinië en Brazilië, maar nau welijks geschreven over een hernieuwd „modus vivendi" verdrag met Nederland, dat op het ogenblik aanzienlijk gro tere Chileense nitraten af neemt. Dit verdrag werd op 11 Juli ondertekend en vernieuwde het sinds 1939 met Nederland be staande handelsverdrag. Voor 1947 heeft Nederland een ni traat-quotum van 91.000 ton, terwijl de af te nemen hoeveel heid over de komende drie ja ren waarschijnlijk gemiddeld 100.000 ton zal bedragen. Het enorme tekort aan kunstmest, dat Nederland op het ogenblik heeft als een gevolg van de Duitse bezetting, tijdens welke de landbouwgrond werd uitge put en onvoldoende bemesting plaats vond, maakt het nood zakelijk voor Nederland om grote hoeveelheden nitraten uit Chili te betrekken. Hier door staat Nederland op de derde plaats (na Egypte en Spanje) als afnemer van Chi leense kunstmest. Nederland met zijn intensieve bodemont ginning gebruikt de meeste kunstmest per hectare in de gehele wereld. Ook voor de oorlog, toen de Nederlanders gemiddeld 50.000 ton Chileense nitraat per jaar kochten. Op grond van dit handels- ;rdrag zal Nederland boven dien aanzienlijke hoeveelheden hout en koper van Chili af nemen, alsmede sodasulphaat en gedroogde bonen. In ruil voor dit alles zal Chili uit Ne derland Importeren: radio-on derdelen, kunstzijde-garens, Hollands-Fries stamboekvee, chemische ^'producten, electri- sche instrumenten en textiel. Over 1946 echter was de han delsbalans tussen beide landen sterk in het voordeel van Chi li. Chili Importeerde in dat jaar uit Nederland voor 800.000 pesos, maar exporteer de voor 20.100.000 pesos. Tul- Te Assen ig het 2-jarig zoontje van de heer Stoffers aan de Witterstraat in een gierput gevallen en verdron ken. Het kind, dat op de gier put achter de woning aan het sp«len was, heeft op onver klaarbare wijze het deksel vr-r de gierput weten te verwfWc ren. met het bekende noodlot tige gevolg. penbollen, voor andere landen een belangrijke Nederlandse import, worden in Chili niet in grote hoeveelheden inge voerd, tengevolge van een Chi leense wet, die de overplanting vergt van alle geïmporteerde planten, in de tuinen te Quinta Normol, het landbouwkundige proefstation, ter quarantaine tegen plantenziekten. Brouwershaven GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Brou wershaven vergaderde Donder dag. Besloten werd de belas ting voor landbouw- en waak honden te bepalen op 8. Voor aansluiting van de beide lantaarns aan de Westzijde van de haveningang, op het P.Z.E.M._net werd 1940. uitgetrokken. Met vier tegen drie stemmen besloot de raad een gratificatie van 2 toe te kennen aan het gemeente- personeel. Op aandringen van Ged. werd besloten geen vermakelijk heidsbelasting te heffen van sportwedstrijden, die kosteloos toegankelijk zijn. Op voorstel van B. en W. zullen de haven- dijken verbeterd worden, waar van de kosten f 5580.zullen bedragen. Een begrotingswijziging voor 1947 werd goedgekeurd, waar bij de raad zich er mee ver enigde, dat geen reinigings rechten geheven zullen worden en dat de subsidie voor de be waarschool ongewijzigd blijft. Nadat de gemeenterekenin gen 1944 en 1945 waren goed gekeurd, werd de kwestie van het sportterrein uitvoerig be sproken. Vermoedelijk zal het terrein komen op een weiland van de erven Krijger. Enige le den verklaarden zich tegen het gebruik van het terrein op Zondag. Kerknieuws NIEUWE KERKVOOGD. De heer J. J. de Lijser is benoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Retran- chement. De collecte, gehouden op 2 Aug. te Goes ten bate van het zwakke kind, heeft 555.51 opgebracht. Soldaat T. Moerdijk uit Nieuwdorp is gedemobili3?-rd en zal dezer dagen in zij.i woonplaats aankomen. Scherpenisse Heffing reinigingsrechten. De gemeenteraad van Scher- Eenisse kwam Woensdagavond openbare vergadering by- een. Een schrijven van de Tucht- Unie om politie-bevoegdheden te geven aan de onderwijzers om hiermede de baldadigheid der jeugd te beperken, werd voor kennisgeving aangeno men, waarby opgemerkt werd, dat het wel goed is dat er sa menwerking is tussen onder wijzers en politie, maar dat het overbodig is schoolperso- neel dergelijke bevoegdheid te verlenen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel betreffende 2 gratificatie op het sala ris der gemeenteambtenaren, met een maximum van 50, aangenomen. Behoudens enkele aanvullin gen werd het uitbreidings- §lan goedgekeurd door de G. die voorts medegedeeld hebben, dat de renteloze kas- geldleningstermijn afloopt en voor verlenging vatbaar is. Er werd besloten deze lening ad 12.000 voor onbepaalde tijd te verlengen. In de vacature de heer A. Kievit werd de heer L. J. de Graaff benoemd tot ambtenaar van de Burgerlyke Stand. De rekening over 1944 luidt: ontvangsten gewone dienst 66391.37uitgaven gewone dienst 70283.64; nadelig sal do 3892.27. Kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf 11306.20. Met algemene stemmen werd besloten tot onteigening over te gaan ten behoeve van de bouw van 8 woningen. Wat de financiering van de woningbouw betreft, merkte de voorzitter op, dat onder steuning uit 's Rijkskas vol gens de desbetreffende richt lijnen zal volgen. In de exploi tatiekosten wordt voor 1 wo ning 90 bydrage toegekend en voor de andere 75 Als punt 8 van de agenda werd behandeld de model ver ordening „Heffing Reinigings rechten". B. en W. stelden voor deze te aanvaarden. Ie dere inwoner in het door B. en W. nader vast te stellen rayon zal verplicht zijn 2.50 per jaar reinigingsrechten te betalen. De ophaaldienst zal clan voorlopig eenmaal per week het huisvuil komen af halen. Deze verordening wercl z. h. s. aangenomen. Oud-Vossemeer OP 'T KANTJE AF. De 18-jarige J. van Meel uit Nieuw-Vossemeer viel In de Eendracht, bij de aan de Bra bantse kant gelegen strekdam men in het water. Ter plaatse Streekplan voor Schouwen- Duiveland. De Commissaris der Konin gin in Zeeland heeft besloten, dat voor Schouwen en Duive land een streekplan zal wor den voorbereid. Dit besluit is genomen in verband met de noodzakelijke herziening c.q. vaststelling van het uitbreidingsplan voor Burgh, Haamstede en Renesse, de recreatiemogelijkheden in het duingebied en voorts ter beveiliging van de waterwin- plaatsen voor de drinkwater voorziening in Westelijk Schouwen. De sociaal-economische pro blemen in dit gebied zijn niet zonder samenhang met de problemen in de overige ge meenten van Schouwen-Dui- veland. Het verdiende dus aanbeveling het sociaal-econo mische onderzoek over het ge hele eiland uit te strekken en is dan ook besloten een streekplan voor geheel Schou wen-Duiveland in te stellen, i is de stroom zeer sterk. De heer A. Kloet wist de drenke ling, die reeds bewusteloos was, weer op het droge te brengen en slaagde er in door kunstmatige ademhaling de le vensgeesten weer op te wek ken. Retranchement STANDAARDMOLEN WORDT GERESTAUREERD. Tydens de gemeenteraads vergadering te Retranchement werd mej. A. Step te Cadzand benoemd tot handwerkonder- wijzeres aan de openbare la gere school, ingaande 1 Sep tember. De gemeenterekening 1945 werd vastgesteld. Het nadelig slot bedraagt 18.27. Met andere gemeenten ls een gemeenschappelijke rege ling getroffen ten aanzien van het U.L.O.-onderwijs te Oost burg. Aan de N.V. Waterleiding Mij. werd vergunning verleend een buizennet te leggen In gemeentegrond. De voorzitter deelde mede dat tot spoedige restauratie van de Standaard Molen zal worden overgegaan. Groede RONKENDE MOTOREN. De Motorkozakken, welke een tournee maken door Neder land, zullen op Vrijdag, 8 Augustus ook Groede met een bezoek vereren. Hun prestaties moeten over weldigend zijn. Enkele num mers van hun uitgebreid pro gramma zijn: Voetbalmatch op motoren, sprong over 9 perso nen, bokspringen over motor, achtervolging enz. Velen zullen zich deze gelegenheid niet laten ontglippen en deze avond vrij houden om deze Kozakken, nu niet te paard, maar op de mo tor, bezig te zien. Aardenburg AUTO IN BRAND. Zaterdagmiddag vatte, op de weg van Aardenburg naar St. Kruis, de benzinetank van een vrachtauto met aanhang wagen van een firma uit Mid delburg, door onbekende oor zaak vlam. Hoewel de brand weer uit Aardenburg spoedig ter plaatse was, kon deze toch niet verhinderen, dat de ban den, welke bij aankomst reeds door het vuur waren aange tast, totaal verbrandden. De motor en cabine konden ech ter behouden worden. Schoondijke AANBESTEDING. Voor het grond-, riolerings- en bestratings werk bij de 10 in aanbouw zijnde „Criba"- noodwoningen op het bunker- terrein te Schciondyke, vond Vrijdag 1 Aug.' een openbare aanbesteding plaats ten ge meentehuize. Ingeschreven werd als volgt; Christiaansen, Oostburg 7290, Cambier en Vermeulen, Bres- kens 7980, J. de Oude, Bier vliet 7850, fa. W. en M. de Bokx 9895. Waterlandkerkje BAZAR UITGESTELD. Donderdagavond vergaderde het bazar-comité in een der lokalen van de O.L. school te Waterlandkerkje. Er werd be sloten de bazar uit te stellen en deze in 't voorjaar te hou den. WONINGWETWONINGEN GEGUND. De zes woningwetwoningen te Waterlandkerkje werden voor f 66.000.gegund aan de aan nemer V. verstraete te Hoofd plaat. Vermoedelijk zal de bouw in September beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10