Zeeland goedbedeeld met auto's LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Amerikaans Professor uit Middelburg Walcheren Er lopen er heel wat meer, dan in 1940. Belangwekkende cijfers. Breng een man, die zelf naar een behoorlijke fietsband zit te snakken, omdat hij nog altijd op een stuk versleten tuinslang langs de wegen toert, maar «'ens aan zijn verstand, dat de glimmende auto's, die hem voorbijsnorren geen luxe zijn, maar een noodzakelijkheid! Het valt niet mee, want het slacht offer zal zich op het alleszins te billijken, hoewel niet juiste standpunt stellen, dat de rege ring maar had moeten begin nen met er voor te zorgen, dat alle fietsers goede banden had den en pas daarna eens om de auto-rijdera had moeten den ken. Breng echter omgekeerd een man, ale om een auto zit te springen, omdat hij werkt als een péérd en zijn tijd dus onge looflijk kostbaar acht, te kost baar in ieder geval om hem te vermorsen met wandelen en trage autobussen en treinen, maar eens tot het inzicht, dat Zeeland er waarlijk met de au to-toewijzingen niet slecht af is gekomen! Hoewel dc Ver- kecrsinspectie, voor zover wiï dit kunnen beoordelen, goed werk hóeft gedaan, zal het slachtoffer het de Verkecrsin- specteur hoogst kwalijk nemen, dat juist hij geen auto toege wezen kreeg...... GOED BEDEELD. Maar ln ernst: Zeeland mag niet klagen. Hoewel het lang geen 4 van onze bevolking herbergt, heeft het ruim 4 gekregen van alle auto's, die na de bevrij ding zijn geïmporteerd. Het waren er 632 en daarnaast kreeg Zeeland dan nog 198 mo toren, 129 bussen, 939 vracht auto's (dio waren niet nieuw, maar kwamen grotendeels uit de dumps) en 109 speciale ze zijn dus juist. Zeeland ma] werkelijk niet klagen, al blijf er ook nog zoveel te wensen. DE VERDELING OVER DE BEVOLKING. Interessant is het om na te gaan, hoe de nieuw toegewe zen auto's over de bevolking werden verdeeld. Wg laten hier tie percentages volgen, met daarachter 't voor Neder land geldende percentage. Bekijkt men deze cijfers, dan valt op, dat het landbouwende karakter van Zeeland aan de landbouw hier een bevoorrechte plaats heeft bezorgd, terwijl daarentegen do handel en de industrie een veer hebben moe ten laten. Voorts valt het op, dat de vervoersmaatschappijen, taxi-ondernemingen en ver- huurinxdchtingen er goed afge komen zijn, een gevolg van het feit. dat we maar één spoor lijn hebben en in bijna alle dor pen een taxi-onderneming is gevestigd, waarvan door za kenlieden, alsmede voor zie- kenvervocr, regelmatig een druk gebruik wordt gemaakt. Zeeland heeft rond 110 ge meenten, zodat het voor de hand ligt, dat er veel taxi's worden gevraagd. Aan de be hoefte is echter nog niet vol daan. Tenslotte zijn ook de gemeen ten, provincie, waterschappen en openb. bedrijven er góed af gekomen, wat weer verband houdt met het feit, dat Zeeland een cilandenprovincle is, waar regelmatig grote afstanden overwonnen moeten worden. Vermeldenswaard is, dat Goes 13, Middelburg 11 en Vlissin- gen 15 taxi's heeft, waarvan er in iedere gemeente 5 nieuw zijn. AUTO'S NOG NIET VRIJ. Er zouden kolommen te vul len zijn met interessante ge gevens, die op deze regionale persconferentie verstrekt wer- Volksgczondheid (artsen, tandartsen, zieken huizen e.d.) 16.4 (20.19) Veeartsen e.d. 3.3 3.86) Handel en Industrie 21 (39 Landbouw en voedselvoorziening 22.9 (10.62) Wederopbouw 3 f/0 5.6 Vervoermaatschappijen, verhuurinr. taxibedr. 17.6 7.51) Gemeenten, prov. watersch., Openb. Bedr. 6.4 4.81) Soc. en Cult. Inst. 2.1 2.47) Publlciteitsbedrijven 0.8 1.13) Vrije beroepen en diversen 6.8 4.81) voertuigen, zoals tractoren, jeeps voor landbouwdoeleinden, etc. Alles bU elkaar is dat heel wat. Maar er wachten nog al tijd 2400 gegadigden voor een personenauto. 89.> motorlief hebbers. 606 mensen, die een vrachtauto nodig hehben en 117 personen, dio behoefte hebben aan een speciaal voertuig als bovenbedoeld. Zo beschouwd is het dus maar een klein beetje, maar dat geldt voor het gehele land. Overal is het eender en wie bil lijk wil zijn, moet erkennen dat Zeeland als provincie geen kla gen heeft. Er zijn in leder ge val drie van de elf provincies die minder kregen. Vergelijk verder deze aantal len maar met die van voor de oorlog. In 1940 liepen er in Zee land 1346 personenauto's (iedereen kreeg toen een ver gunning. als h« or om vroeg), tegenwoordig 1870, cr daverden 736 motoren langs de wegen, nu 1349. Er liepen toen 59 bus sen, tegenwoordig 146. Het aantal vrachtauto's was 1083 in 1940, than3 is het 1471, het aantal speciale voertuigen toen 25. nu 608 Dit zijn verrassende cijfers. Zü werden ons verstrekt op een regionale persconferentie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, die dezer dagen te Middelburg werd gehouden en Nieuws ln een notedop Op de werf der firma Gebr. Sander te Delfzijl liep een voor Noorse rekening ge bouwd kustvaartuig van stapeL Het contingent van dui zend Amerikaanse padvinders, dat zal deelnemen aan de we reldjamboree, zal in groepen van 200 ons land aandoen. De 60-jarige A. Kruit uit de Bothastraat te Rot terdam was Dinsdagmiddag in de Waalhaven niet zijn 11-jarige kleinzoon aan het baden. Onverwacht verdween do jongen in do diepte en ver dronk. Met ingang van 1 Aug. a.s. zal een nieuw type bon nen voor venster-, draad-, spiegel-, tuinders- en brute glas ln omloop worden ge bracht Zij, die nog over oude bonnen beschikken, worden in de gelegenheid gesteld deze tot uiterlijk 15 Augus tus a.s. in te leveren. Van 1 Augustus a.s. af zal dc distributieregeling voor mastiek komen te vervallen. De voorbereiding voor het tot stand komen der op leidingsschool voor maatschap pelijk werk en personcelleidlng to VGravenhage heeft gesta dig voortgang. Verwacht mag worden dat de lessen der school medio September zullen aanvangen. De regering van Sakscn- Nahalt heeft bekend gemaakt, dat de zwarthandelaren die voor de tweede niaal gear resteerd worden. tewerkge steld zullen worden in de ko lenmijnen. den, maar wij moeten vol staan met de hoofdzaken. Er-zyn in Nederland sedert de bevrijding ruim 15.000 per sonenauto's ingevoerd waar door" Ons autopark thans weer 63 van normaal is. Vroeger 100.000, nu 63.000. Van de be stelde onderdelen arriveerde tot dusver echter slechts 50 procent, waardoor de kans be staat, dat vandaag of morgen een deel der auto's stil komt te staan, omdat ze niet gere pareerd kunnen worden. Dure sleden van wagens hebben wc er maar heel wei nig. Wat wg een slee noe men, is voor Amerika en En geland gewoon. We zgn, wat de modellen betreft, alleen maar zes jaar oorlog ten ach ter! Toch bestaat principieel het streven om meer kleine en middelmatig-grote auto's in te voeren. Veel hangt echter af van het aanbod en van onze handelsovereenkomsten. Een artsenprobleem bestaat in Zeeland, wat de auto's aan gaat, niet meer. Opheffing van het verbod om op Zondag te rijden, zou ons mlllioenen kosten en is dus nog niet te verwachten. En ondanks alle geruchten, komen de auto's voorlopig nog niet vr(j. Dit laatste is teleur stellend nieuws. Laat ons ons daarom maar troosten met de wetenschap, dat Zeeland tot dusver geen klagen heeft. De cijfers spre ken een overtuigende taal. LEGERBERICHT De Seragoe bereikt. De Nederlandse troepen heb ben 31 Juli Banjoemas, 75 km. ten Zuidoosten van Tegal, en Poerwaredja, 22 km. ten Zui den van Poerwokerto, bezet en zyn vervolgens verder opge rukt. Verschillende bruggen over de rivier Serajoe zijn bezet en een republikeinse tegenaanval op Tjibcber is afgeslagen. In samenwerking met de konink lijke marine heeft de Neder landse luchtmacht republikein se kustbatterijen op net eiland Noesa Kembangan buiten wer king gesteld. ÏOp Zuid-Sumatra hebben re- tublikeinse eenheden verschil- ende pogingen ondernomen tot infiltratie rondom Batoeradja, 15 km. ten Zuidwesten van Pa- lembang. Op Noord-Sumatra vinden ten Westen van Medan oprui mingsacties plaats. Republi keinse aanvallen op de bruggen over de rivier de Wampoe en op Arnhemia z(jn afgeslagen. Sedert het begin der militai re acties zijn de Nederlandse verliezen57 doden, 124 gewon den en 15 vermisten. Djocja wordt verdedigd Gemeld wordt, dat Djocja tot bizondere militaire zone in de republiek verklaard is en tot het uiterste verdedigd zal worden. Tot be\'elhebber benoemd lt.-gen. Oeroip Soemohardjo. die een staf van 10 leden heeft, waartoe ook de sultan behoort. Van Neder landse zijde is herhaaldelijk verklaard, dat Djocja niet be zet zal worden. REPUBLIEK ZENDT AFGEVAARDIGDEN. Uit Djocja wordt gemeld, dat de republiek Indonesië Sjahrir en Hadji Agoes Salim als afge vaardigden naar de Veiligheids raad zal zenden. Ned. kinderen in Engeland „geveild". BINNENKORT HERVATTING W.F. A.-UITZENDING. Omtrent de uitzending der kinderen naar Engeland door de World Friendship Associa tion wordt nog gemeld, dat toen een groot aantal Neder landse kinderen geen onder- dak kon vinden, een der lei ders een soort „veiling" heeft gehouden om de kinderen on der te brengen. „Wie wil dit aardige meisje van 17 j. heb ben?" vroeg hij aan de aan wezigen, waarop iemand een hand in de hoogte stak. Niet alle kinderen echter vonden onderdak. De rest moest naar de overigens goed ingerichte schuilkelders. Thans is de uitzending, naar het heet, in verband met de kinderverlamming, gestaakt. Wellicht dat zij over enkele weken wordt hervat. Vlucht om de wereld. Zondag vertrekken vanuit Chicago twee vliegtuigen voor een vlucht om de wereld. De millionnair Reynolds heeft n.L concurrentie gekregen van een Lockheed Constellation. Men verwacht voor de eerste étappe in 12 uur van Parijs naar Chi cago te vliegen. PRIJZEN VAN BELEGDE BROODJES. Belegde broodjes in cafeta ria's, broodjes winkels en res taurants der lagere prijsklasse mogen voortaan niet duurder z(jn dan 40 cent, croquetten niet duurder dan 30 cent, ge bakjes niet duurder dan 20 cent en koeken niet duurder dan 13 cent. Deze regeling gaat 7 Augustus in. Verborgen oorlogstuig gevonden in Berlijn. In twee fabrieken van de „Askania Werke" ln de Ame rikaanse sector van Berlijn hebben Amerikaanse leger- inspecteurs grote hoeveelhe den oorlogsmateriaal gevon den, welke daar verborgen la gen. In een communiqué van het Amerikaanse militaire bestuur werd verklaard, dat de gege vens erop wHzen, dat het ma teriaal zonder toestemming van het Amerikaanse bestuur „voor een vreemde mogend heid" werd vervaardigd. Beide fabrieken zijn geslo ten en het leidende personeel is gearresteerd. In een uitzending heeft ra dio Hamburg verklaard, dat hot in deze fabrieken ver vaardigde materiaal naar de Sowjct-zóne werd uitgevoerd. De vrede met Duitsland Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be vestigd, dat de V. S. dc Britse uitnodiging voor een conferen tie van de plaatsvervangers van de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier te Londen op 1 October om de be sprekingen over het Duitse vredesverdrag te hervatten, hebben aanvaard. (De S.-U. heeft de uitnodiging reeds aan vaard). Nog steeds onlusten ln Palestina. Reuter verneemt uit Joodse bron dat woedende Joden Vrij dag het bureau van de dis trictscommissaris te Tel Aviv hebben aangevallen, nadat 33 Joden gewond waren in een botsing met de politie. Even eens zouden het postkantoor en een bankgebouw aangeval len zyn. Een opstandige menigte zou een gepantserde wagen be dreigd hebben die door een begrafenisstoet yan enige dui zenden personen heen drong om te ontkomen. Volgens officiële berichten heeft de menigte daarop een Britse militaire vrachtauto in brand gestoken. Brutale roofoverval Nadat twee nog onbekende individuen gister op handige wijze telefonisch de 32-jarige Amsterdamse diamant-hande laar en taxateur D. P. W. in de val hadden gelokt, in casu onder do kleine tunnel, die aan de Weesperzydc het president Steynplantsoen met de Schol- lenbrugstraat verbindt, sloegen zij hem bewusteloos en beroof den hem daarna van zgn por tefeuille, waarin zich 3000. bevond. Het slachtoffer werd enige ogenblikken later door voorbijgangers opgemerkt, door een ziekenauto naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis ver voerd en later naar het W. G. overgebracht. Eersle spinnerij in Zeeland. De textielfabriek „Tiber- ghien" te Clinge zal binnen kort in Zeeland een spinnery vestigen. Dit is de eerste spin nery in Zeeland. Voor de Zeeuwse textielnyverheid, tot nu toe steeds aangewezen op import uit België, is dit van grote betekenis, terwijl het bovendien een belangrijke ver betering betekent. De fabriek zal een onder deel vormen van de „Tiber- ghien"-ondernemlng en in Clinge worden gevestigd. Gesneuveld. Op de gisteren gepubliceer de nieuwe lyst van gesneu velden bij de politionele actie komt als Zeeuwse naam voor I. G. Voogdt uit 's-Gravenpol- der, behorende tot 2-14 R.I., die op 22 Juli in de omgeving van Padang om het leven kwam. BENOEMINGEN. Benoemd tot: dijkgraaf van de polder Oud Beoosten Big Bezuiden, B. J. Plasschaert en tot gezworene H. F. Kips te Koewacht; gezworene van de Nieuwe Karnemelkpolder, B. M. de Gronckel te Koewacht; gezworene van het water schap De Buitenpolders van Nisse, C. de Winter te Nisse; gezworene van de Dreischor- polder, J. H. Goemans te Drei- schor; gezworene- van het water schap De Breede Watering Be westen Yerseke, H. Glerum te Schore en A. A. Timmerman te Kattendijke; gezworene van de Koudepol- der, P. Dieleman te Hoek; plaatsvervanger van de dtfk- graaf van de Joanna Mariapol- der; M. J. Buijs te Poortvliet; gezworene van de Adriaan- poïder, J. A. van Oeveren te Kortgene; gezworene van de Stadspol- der, J. Kallewaard te Kortge ne; gezworene van de Reigers- bergschepolder, J. D. Wouter- sen te Rilland Bath; lid van het bestuur der wa terkering van de calamiteuze Borsselepolder, J. Dekker te Borssele; dgkgraaf van de Vergaert- polder, E. F. Dumolegn en tot plaatsvervanger van de dgk graaf-R. J. Barbé, beiden te Philippine; gezworene van de Van Lyn- denpolder, F. P. de Kubber te Zaamslag; gezworene van de Varempe- poïder, P. J. de Clerck te Over slag. Aan M. N. Kloet te Nieuw en St. Joosland is op zgn ver zoek eervol ontslag verleend als gezworene van het water schap Poortvliet. BIJEENKOMST GEMEENTEBESTUREN Op uitnodiging van de Raad van Arbeid, zijn vertegenwoor digers van bijna alle Zeeuwse gemeente-besturen in vergade ring bijeen geweest in het Schuttershof te Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst is door de voorzitter van de Raad van Arbeid een uiteenzetting gegeven over de noodwet ou derdomsvoorziening. VEEL MOSSELZAAD. Het uitermate fraaie zomer weer en de daarmee gepaard taande hoge temperatuur van et water, wettigen het ver moeden, dat de broedval van oesters en mosselen dit jaar uitermate gunstig zal zijn. Mochten wg enige tijd geleden melden, dat op de Waddenzee veel val van jong mosselzaad was geconstateerd, thans kan hetzelfde worden gemeld uit de Laagte van Renesse, dus in Zeeland zelf. Goes VERNIETIGING OORLOGSM ATERIA AL. Vrijdagmiddag werd1 Goes opgeschrikt door een harde slag. Een zware rookkolom steeg in de richting van de zg. munitiedijk omhoog. Het gold hier nog steeds vernieti ging van oorlogsmateriaal door de opruimingsdienst. Op het politiebureau zijn enkele mi trailleurkogels en een ontste kingsbuis gedeponeerd die door de militairen onbruikbaar zgn gemaald. ALG. VERGADERING G.V. EN A.V. GOES. Dezer dagen hield de G.V. en A.V. „Goes" wederom haar jaarlijkse algemene vergade ring onder voorzitterschap van dhr. Mos. De agenda werd vlot afge werkt. al bleef het bestuur in sommige geanimeerde debat ten enige gezonde critiek niet bespaard. De heren A. J. C. Nordlohnej M. J. de Kok, J. Thiery en I. van Zee werden als bestuursle den herkozen, terwijl voor de heren Mr. Schlingeman en G. Bonder, die zich niet herkies baar stelden, de heren Rosier en Platteeuw benoemd werden. Tot ere-voorzitter werd de heer P. Koster gekozen, als dank van de vereniging voor de vele diensten door hem aan de G;V. en A.V. „Goes" bewezen. De heer P. Koster dankte voor deze onderscheiding. Er werd een contact-commis sie in het leven geroepen, wel ke zal trachten de band onder de leden, in te houden club avonden, deze winter nauwer aan te halen. De heer Mos sloot de verga dering en dankte de leden voor de opkomst, terwijl hn' de spe lers er op wees, dat alleen goe de resultaten bereikt kunnen worden door hard en yverig te trainen. De korstloze kaas. De extra bon, die is aange wezen voor korstloze- en smeerkaas, dient om de voor raden bij de winkeliers op te ruimen. Het is dus mogelijk, TEEN PRIESTERS TE PARIJS VEROORDEELD. Tien priesters (Benedictijnen, Clsterciensers en Jezuieten) zyn te Pary's veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 6 maan den tot 2 jaar en boeten van 8.000 tot 20.000 franc wegens het verlenen van onderdak aan aanhangers van dc regering van Vichy. De priesters voerden te hun ner verdediging aan, dat zij gehandeld hadden uit een oog- fmnt van christeiykc naasten- lefde. OUDERS VAN EVA BRAUN WORDEN GEZUIVERD. De ouders van Eva Braun, de vrouw die vlak voor zyn dood met Hitier trouwde, zul len binnenkort voor een zuive ringsrechtbank verschynen. DEVALUATIE VAN DE LIRE. Het Italiaanse kabinet heeft heden, met onmiddellijke in werkingtreding, de koers van dc Italiaanse lire verlaagd. De koers is nu 350 lire tegen een Amerikaanse dollar. Deze maatregel betekent automa tisch een waardeverandering tegenover het pond sterling (1400 lire tegen een pond) en tegenover andere munteenhe den. Wolphaartsdijk VOETBALVERENIGING VERGADERDE De voetbalvereniging Wol phaartsdijk hield dezer dagen haar eerste jaarvergadering. Uit het verslag van de secre taris bleek, dat de club thans circa 50 leden heeft. De aftre dende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Be sloten werd in het volgende seizoen met twee elftallen ln de Zaterdagmiddag-compe titie uit te komen. Hansweert BEVORDERD. De heer F. Nieuwenhyi^e, sluisknecfit te Hansweèrtj is met ingang van 1 Augustus bevorderd tot sluiswachter. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Donderdag is een tocht ge maakt naar Walcheren met auto's en bussen met de ouden van dagen uit Hansweert. Cir ca halfnegen kwamen ze weer terug en werden bij de ingang van het dorp opgewacht door het harmoniegezelscliap „Scheldegalm". Onder de vro lijke tonen van de muziek kwam men het dorp weer in. Na een korte toespraak van de burgemeester keerden de oud jes wél voldaan huiswaarts. Yerseke Woensdag maakte de Ned. Herv. Jeugdvereniging te Yerseke een reisje naar Tilburg, waar o.a. net Die renpark werd bezocht. Borssele WEGVERBETERINGEN. Donderdagavond was de ge meenteraad van Borssele op geroepen in spoedeisende ver gadering. Alle leden waren aanwezig. Ter sprake kwam de weg naar 's-Heerénhoek. Na be spreking zal de gemeente in de kosten voor verbetering bijdragen tót een maximum van 18.000. De polder Bors sele zal de gemeentehierin te goed komen door ongeveer 1/3 van het bedrag terug te betalen. Het zal een secundai re weg zijn en klaar moeten zijn vóór 1 Januari 1949. De singels der gemeente zullen ook onderhanden wor den genomen. Er zal een ge sloten wegdek op aangebracht worden, zomede ook het Noorderwegje zal verbetering ondergaan. Raming ongeveer 20.000. Midden in het dorp zal de grindweg evenals het Zuiderwegje van een klinker bestrating worden voorzien ter breedte van 3 meter. Ra ming 19.000. Bij de rondvraag had de heer de Meij bezwaar tegen de auto busdienst die 's Zon dags rijdt. Het wil hem voor komen, dat deze dienst niet noodzakelijk is. De heer W. van Westeinde is een andere mening toege daan. Hij juicht deze dienst toe, daar velen er gebruik van kunnen maken vooral met het oog op ziekenbezoek in Goes. De heer De Meij dient een motie in, dat de raad bij ho gere instantie zal bewerkstel ligen, dat de autobusdienst des Zondags voor Borssele worde opgegeven. In stemming gebracht stem- dten voor het voorstel van de heer De Meij: Melis, v. Liere, Almekinders, De Meij; tegen de heren" van' Westeinde, Wal- hout en Smet, zodat het voor stel met 4 tegen 3 stemmen werd aangenomen. De heer van Liere infor meerde aangaande de interne glasactie. De voorzitter zegt, dat in bewerking is een tegel tableau. Als dit klaar is, zal een deputatie dit de gemeente Óbdam aanbieden. Daarna sluiten met dankzegging. Wetenschappelijk contact tussen Amerika en Nederland. Prof. dr. J. A. C. Fagginger Auer. Dezer dagen arriveerde met de „Veendam" in ons land prof. dr. J. A. C. Fagginger Auer, hoogleraar aan de Ha- vai'd Universiteit in de V.S., met concrete plannen over een uitbouw van de samenwerking tussen de Nederlandse en de Amerikaanse hogescholen. Dit geschiedt in aansluiting op het bezoek van mr. P. J. Idenburg uit Lelden, onlangs op uitnodiging van. de Rocke feller Foundation aan enkele Amerikaanse universiteiten gebracht, als gevolg waarvan een .Havard-Leyden-Institute" in het leven werd geroepen. Het bezoek van prof. Faggin ger Auer vestigt het eerste officiële contact in de geschie denis tussen Amerika's en Ne- derland's oudste universiteiten. Prof. dr. Fagginger Auer, wiens wieg in een woning aan de Korte Delft te Middelburg stond, is het voorbeeld van een Zeeuw, die door aanleg en wilskracht van zijn leven een succes wist te maken. Toen hy nog eenvoudig Jan Auer heette en in de -Middelburgse straten speelde, kon hy niet vermoeden, dat hij nog eens als eerbiedwaardige hoogleraar in het land van do toekomst gekozen zou worden uit vele candidaten om op universi teitsfeesten, overal in Europa, de Amerikaanse regering te vertegenwoordigen. Hij verhuisde spoedig naar elders en werd Vryzinnig Her vormd predikant. In 1902 ver trok hg naar Amerika, waar hg het tot hoogleraar in de theologie, filosofie en kerk geschiedenis aan de Havard universiteit bracht. Jaren van intensieve studie gingen hier uiteraard aan vooraf. Thans doceert hij geen theologie meer, omdat het te vermoeiend werd. Hy heeft herhaaldeiyk mede gewerkt aan Knickerbocker Weekly, het Nederlandse week blad in de Ver. Staten. mede door bemiddeling van prof. dr. Fagginger Auer is gelegd, is van zeer groot we tenschappelijk belang. De uni versiteiten van Nederland heb ben reeds daadwerkelijke steun ondervonden van Amerika door grote boekenschenkingen. - Thans wordt ook de uitwisse ling van hoogleraren en ande re wetenschappelgke werkers ter hand genomen. Zo zal prof. dr. W. Hocking, oud-hoogleraar aan „Havard", een jaar lang in Leiden doceren over „De wijsbegeerte van het recht", gevolgd door prof dr. Schle- singer, hoogleraar in de ge schiedenis. Financieel is reeds contact voor de tgd van 3 jaar verzekerd. Aardig is het ge baar van de Holland-Amerika- lgn, die de professoren een fratis overtocht heeft aange- oden. Prof. dr. Fagginger Auer zal spoedig weer naar Amerika vertrekken, maar hoopt voor die tyd een kort bezoek aan Walcheren te brengen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN NED. HERV GEM. Hansweert: 9.30 (Bed. H.D.) en 6.30 ds. van den Ham; Ka- pelle: 10 en 6 dr. Schmidt; Krabbendgke: 9.30 en 2.30 ds. Baarslag; Krulningen9.30 de heer de Zwart. 2.30 ds, van den Ham; Waarde; 9.30 en 2 ds. de Boer; Wemeldingc: 10 en 2 ds. van d!er Wiel, Ymui- den; Yerseke: 11 de heer de Zwart, hulppred. en 4 de heer M A. Jumelet, evangelist te Witteveen. GER GEM. Krulnlngen: avond leesdienst; m.. n.m. en Waarde; id. Kerknieuws CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Zierikzec ds. M. W. Nieuwenhuijze te 's- Het universitair contact, dat'Gravenhage-C. Westkapelle RODE KRUIS JEUGDWERK Donderdagmorgen was het een mooie morgen voor de schoolkinderen te Westkapelle. De afdeling Utrecht van het Rode Kruis Jeugdwerk gaf en. ltele uren van ontspanning in de cantine van de Rijkswater staat. Muziek en toneelstukjes wisselden elkander af en zowel de kinderen als de ouderen ge noten met volle teugen. Aan ale klniuderen werd een bus met inhoud uitgereikt, terwijl ook een verloting plaats vond. Ook de zieke klnidisren werden niet vergeten. Ritthem GEEN CONCERT Het conceit van Ons Genoe gen, dat vanavond in Ritthem gegeven zou worden, kan we gens omstandigheden aiet doorgaan. O.- en W.-Souburg OP HET WERK OVERLEDEN Tijdens zgn werkzaamheden te Souburg werd Vrijdag: de 64-jarige van Tiggelaar, af komstig uit Utrecht, plotse ling onwel en overleed ter plaatse. Een ontboden genees heer constateerde harverlam ming. Vlissingen Geslaagd voor het examen Engelse Handelscorresponden tie. afgenomen door de Ne derlandse Associatie voor Praetijkdiploma's: Mejuffrouw N. van Leunen en de lieer T. van Boven te Vlissingen. Marktberichten COÖP. VEILENGSVER. „WALCHEREN." Woensdag 30 Juli 1947. Groenten: Andijvie 1420; Stamsnijbonen 1620; Stok- sngbonen 4453; Stokprinces- sen 1525; Stamprincessen 312; Pronkbonen 1420; Rode Kool 1618; Savoije kool 1723; Rabarber 23; Pootuien 22; Zilveruien 46, alles per kg. Bloemkool 1 3435; id. II 6—27; id. JU 4—14; Platglas- komkommers IA 1013; Plat- glaskomkommers I 815; id. II 812; id. HI 57; Natuur- sla 814, alles per stuk. Kroten 610; Peen 1221, beide per bos. Fruit: Diversen: Kasperzik 345; Kaspruimen 620; Me loenen 2984, alles per stuk. Druiven: Frankhenthaler 2.232.35; Tomaten Natuur 2430, beide per kg. Appels: Madeleine IA 35 47; id. A 28—39; id. B 20— 29; Perzikappels IA 4049; id. A 30—41; id. B 16—31; val 410; Keswich A 20; id. B 1420; Early Victoria A 23—24; id. B 18—20, alles per kg. Peren: Précose de Frévoine IA 50—51; id. A 41—48; id. B 3240; Oomskinderen B 38; Mad. Trijle A 4548; id. B 36—40; N.H. Suikerg A 34, alles per kg. Nieuwe aardappelen: Bon ken 8.608.90; grote 7.60 9.00; drieling 5.707.10; kriel 4.60—5.20; Bintjes 8.10, alles per 100 kg. VEILINGSVER. KAPELLE-BIEZELIN GE Veiling van 31 Juli 1947. Appelen: Madeleine 1841; Early Victoria 415; Perzik appels 1639; Zigeunerin 28 85; Keswick 513; Nel son's Glorie 1227; Zomer- aagt 13—24; Lord Suffield 13—23. Peren: Précose de Trevoux 1257Oomskinderenpeer 11 —62; Bruine Herenpeer 14 37; N.H. Suikerg 16—27; Ro de Suikerij 19. Pruimen: Washington 91 164; Czar 76166; Ontario 113154; Eldense Blauwe 74 135; Dubb. Boeren Witte '101142; Kouwelgnen 51; Princepruimen 3254Occu- lanen 1652; Merbelanen 13 42; Tollenaars 4870; Zaai- Unjrpruim 9—25; Abrikozen Diversen: Frambozen 137 264; Bramen 80183; Zure Morellen 44; id. ontsteeld 39; Rode Bessen 4560; Kersen B 85; dubb. Princ. z. draad 1420; Snijbonen 12; Augur ken 50; Aardappelen 9, alles per kg. VEILINGSVER. ZUID-BEVELAND. Bloemkool IA 3139, idem I 18—41, idem II 4—16, idem III 34, komkommers IA 11, id. I 810, idem II 68, idem III 3.507, kropsla 411, meloe nen 43—67, aardappelen 7.50 9.50, dubb. princessebonen 7 13, saxabonen 2.5011, stok- snijbonen 2038, stamsnijbo nen 44, pronkbonen 1013, rode kool 88.50, savoyekool 10, andijvie 1114, postelein 15, tomaten 1529, uien 13 48, stoofsla 21, augurken I 62 —68, idem II 20—41, idem III 2021, idem IV 3, kroten 5.50 7, wortelen 1215, alles per 100. KRABBENDIJKE. Precose de Trevoux IA 48.10 48.70 (export) per 100 kg.; idem A 0.360.45 per kg., idem B 0.210.33, perzikappel IA 0.36—0.49, idem A 0.27— 0.31, idem B 0.18—0.30, zigeu nerin IA 0.530.63, idem A 0.430.52, prince pruimen B 0.300.33, reine claude B 0.75, Ontario A 1.301.45, idem B 1.30, bramen A 1.37L.4G» Washington A 1.32.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2