Bij de stoottroepen eerste „schipvaert" naar Java In bevrijd Wesi-Java J It 9 t ZEEUWSE DAMRUBRIEK Geref. Oecumenische Synode TWEEDE BLAD ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1947 350 jaar geleden Het jaar 1597, een keerpunt in onze historie. Op elf Augustus 1597, nu driehonderdvijftig jaar geleden, gaan twee schepen ten anker op de rede van Texel, tegen het ondergaan van de zon. Het avondrood legt een rose gloed op de zeilen, die het scheepsvolk schielijk bergt. Twee jaar en vier maanden geleden zijn deze vaartuigen vertrokken van de kusten van Java. De opvarenden, negentig in getal, zullen nog enige dagen nodig hebben om per veerschuit Amsterdam te bereiken. Zij zullen daar komen met de droe ve boodschap, dat zij honderdzestig mede-opvarenden aan het zeemansgraf hebben moeten toevertrouwen door enkele aanvallen van vij andige inlandse vorsten. Toen de 22e Juni 1595 de schepen hun anker lieten val len op de rede van Bantam in West-Java, kwamen als eerste vreemdelingen enige Portuge zen aan boord. Deze landslie den dreven reeds vele tiental- Jen jaren geregeld handel op Indië en waren vanzelfsprekend bevreesd v.oor concurrentie. De schippers en kooplieden aan boord van onze schepen be grepen direct, dat zij voor de ze Portugezen op hun hoede moesten zijn. Jammer genoeg heerste er toen reeds grote onenigheid op de vloot, vooral tussen de lei der Cornelia de Houtman uit Gouda en de oppercommies Gerrit van Boninghen. Door de grote fouten, die tengevol ge hiervan werden gemaakt, en door de tegenwerking en de intriges van de Portugezen bij de Javaanse gouverneur, slaag, den de Hollanders er niet in, reeds in Bantam hun schepen met kruidnagelen en andere specerijen te vullen. Na lange tijd loven en bieden, afgewis seld door een kleine oorlog, trokken ze verder de kust van Java langs. Het enige, wat zij bereikt hadden te Bantam, was het sluiten van een handels verdrag met de gouverneur. Eerst de opvolgers van Ds Houtman zouden profijt trek ken van dit verdrag, dat in feite de grondslag legde van ong latere koloniale rijk! Langzaam voeren de sche pen langs de kust van Java. Doch waar zij kwamen waren ook reeds de Portugese bood schappers geweest, die de in landse hoofden met leugenach tige verhalen tegen ons had den opgezet. Tenslotte kwamen de schepen op Bali, waar zij zeer gastvrij werden ontvan gen. De 16e 'Februari 1597, dus na ruim anderhalf jaar in de Archipel te zijn geweest, keer den de schepen terug. En weer vielen op deze thuisreis vele doden aan rode loop, dysenbherie en scheur buik. De weg heen en terug werd getekend door de graven van de matrozen, onder de gol ven der wereldzeeën, waarover later de duizenden andere Ne derlandse schepen hun weg zouden vinden naar de Oost. Welk een verschil tussen 'n hedendaagse luchtreis Batavia —Amsterdam en de eerste „schipvaert" van Cornelis Houtman en de zijnen! Een verschil in snelheid, in veilig heid, in geriefelijkheid en in betekenis! Nu is een vlucht van Java naar Nederland een dagelijks gebeuren, de terug keer van de eerste Nederland se schepen uit het onbekende tropenland was 'n keerpunt in de geschiedenis der Verenigde Nederlanden, een beslissend keerpunt. Elf Augustus 1947 Een Sky master landt op Schiphol tegen het on dergaan dier zon. Het avond rood spiegelt zich in de zilverkleurige romp van de metalen vogel, die twee dagen geleden het tropische Nederland verliet. Enige tientallen passagiers, fris en monter, stappen uit, passeren de douane, la ten een taxi voorkomen en wandelen een half uur later op het Leidseplein. Immers, al waren wij reeds aan het einde van de zestien de eeuw zeevaarders van be tekenis. al waren wij de vrachtvaarders van Europa geworden en werd de Prince- vlag gezien onder het Noor derlicht in de Witte Zee, in de felle hitte aan de bocht van Guinee en ook reeds tot op de groene kust van het verre Bra ziel, toch werden wij door het welslagen van die eerste schip vaart tot de wereldburgers, die we nadien zouden blijven. FUNDAMENT VAN ONZE WELVAART. Het jaar 1597 is één der be langrijkste jaren uit onze ge schiedenis geworden. Want ontzaglijk groot is immers de invloed geweest, welke de winstgevende vaart op Indië na 1602 door de Verenigde Oost-Indische Compagnie uit gevoerd' op onze geschiede nis ig geweest. De grote rijk dommen, welke werden ver diend, stelden ons in staat on ze strijd tegen Spanje voort te zetten en met succes te be kronen. Onze handelssteden groeiden snel en nijverheid, kunsten en wetenschappen bloeiden als nimmer te voren. Het geld dat in de grote geld kasten der rijke Amsterdamse en Rotterdamse kooplieden binnenstroomde, werd gebruikt voor de bouw van nieuwe hui zen en voor het droogleggen van meren en plassen. Zou Amsterdam zonder zijn handel op de Oost ooit zijn prachtige grachten hebben gekregen en zouden de Beemster, Schermer en vele andere meren die Noord-Holland met de onder gane bedreigden, zjjn droogge legd, wanneer wij onze vleu gels niet zover hadden uitge slagen? DODENVAART. Driehonderdvijf tig* jaar ge leden kwamen de eerste Ne derlandse schepen uit Indië te rug op de rede van Texel, van waar ze de eerste April 1595 waren uitgevaren. Twee sche- Pen kwamen de elfde Augustus binnen, drie dagen later num mer drie. Dat had voor Pet ten voor anker gelegen, om daar een storm af te rijden. Toen de wind ging liggen, moest men evenwel wachten op loodslieden uit Texel, die mee konden helpen het anker te lichten, de bemanning was zo verzwakt, dat zij dit alleen niet meer kon doen. „Van alle die van huys ghegaen waren, namelick twee hondert vyf- tich, zijnde alleene tnegentich ghetelt ghcweest, die weder ghecomen ende overghebleven zijn". Honderdzestig opvaren den van de vloot waren als slachtoffer gevallen van de ontberingen en de ziekten die ze hadden moeten doorstaan en van de aanvallen van inboor lingen op vele plaatsen aan de Afrikaanse en Indische kus ten. De schepen dreven soms ve le dagen en weken rond, ter wijl er geen wind was om de zeilen te bollen en de mannen naar het land te brengen, waar ze genezing voor hun ziekten konden vinden. Ontstellend moet de ellende zijn geweest op de vloot van déze eerste schipvaert! En het is te be grijpen, dat de beschrijver, die zelf mee was gevaren en be houden in het vaderland te rugkeerde. aa het einde van zijn dagboek schreef: „nae veel verdriets ende perijckelen, daer oiig de almogende Heer voor bewaert heeft". STRUBBELINGEN. Niet alleen op de uit- en thuisreis zijn vele moeilijkhe den door de opvarenden van de schepen doorstaan, doch ook in Indië, deels door de grote tegenwerking van de Portugezen, deels door onenig heid in het eigen kamp en De staatsregeling van Suriname. De staten van Suriname hebben de volgende wijzigin gen in de Surinaamse staats regeling aanbevolen: 1. Dat de gecommitteerden zullen worden gepresideerd door de gouverneur, waardoor het karakter van regerings lichaam duidelijker zou wor den gemaakt; 2. dat de naam „raad van bestuur" zou worden gewij zigd in „raad van advies", waarvan bovendien de leden zouden worden benoemd door de gouverneur op advies van de staten, i.p.v. benoemd door de staten; 3e. gelijke erkenning van alle godsdiensten; 4e. 'de handhaving van de bestaande militaire organisa tie in afwachting van de reor ganisatie van het koninkrijk. DE BELGISCHE AUTO- INVOER. In het eerste semester van 1947 werden in België onge veer 16.000 auto's ingevoerd, waarvan 6.700 Amerikaanse, ---- 6.000 Franse, 2100 Engelse en 16.84 en 19.5! 1200 van andere national! Prijsvraag Canada roept Nederland. De Canadian Broadcasting Corporation heeft aan de luis teraars van het programma Canada roept Nederland prij zen uitgeloofd. De gelukkigen die ccn prijs winnen kunnen voor de waarde van 25. (eerste prijs) of 15. (tweede prijs) of 5.wa ren ontvangen. De voorwaar den om deze prijzen te win nen zijn de volgende: op 3 en 10 Augustus a.s. zullen interviews met twee Neder landers in Canada uitgezon den worden. De luisteraars moeten aan de programma leiding schrijven welk inter view het beste was, in hun eigen woorden het interview weergeven (de lengte doet er niet toe) en hun eigen opinie over de levenswijze van de persoon, die geïnterviewd wordt, weergeven. De prijzen zijn voor de drie beste stuk jes bestemd. De brieven moe ten gericht zijn aan de Ca nadian Broadcasting Corpo ration, Postbox 7000, Mon treal, Canada. De programma's van „Ca nada roept Nederland" wor den uitgezonden 's avonds om 11 uur op de golflengten Door Leonard Huizinga Abdoel Kadir: „Dit is N ederland op zijn best". Republikeins geld waardeloos. Het hoofd van het bestuur in West-Java, de heer Ab doel Kadir Widjojo-Atmodjo heeft na een inspectiereis verklaard, dat de kledingsi- tuatie onder de bevolking meevalt. Bij Tandjongsari werden 60.000 evacué's uit Bandoeng aangetroffen en bij Tjitja- lenglca 10.000. Na de komst der Nederlandse troepen stroomden zij terug naar Bandoeng. De houding van de bevol king In de bevrijde gebieden varieert van vriendelijk tot enthousiast. Het optreden der Nederlandse soldaten is uit muntend, en het betekent prachtige propaganda voor Nederland. De heer Abdoel Kadir ver klaarde daar over: „Dit is Nederland op zijn best." Vele voorgenomen vernie lingen werden door de snelle komst der Nederlandse troe pen niet uitgevoerd, doch niettemin is een aantal brug gen en andere objecten ver nield. De genietroepen wer ken dag en nacht aan het herstel en verdienen speciale lof. HULP. Allereerst wordt hulp ver leend aan het getroffen deel der bevolking, waaraan wordt medegewerkt door het „Rode Kruis" en „Nederland helpt Indië!" Ook moet een poli tieapparaat worden opgezet, waartoe politie-eenheden naar de bevrijde gebieden zullen worden gezonden, waar zij de kernen zullen vormen voor de op te bouwen bevolkings- ___,v fja politie, welker taak in de be zoek uit alle delen van Ne veiliging van de eigen streek deriand, uitgroeide tot 1 LANDDAG DER N.C.R.V. Woensdag werd voor het eerst na de oorlog op de Hel- lendoornse berg bij Nijverdal een provinciale landdag der Ned. Chr. Radio-verentging gehou den, welke door het grote be- landelijke actie. een gelegen zal zijn. 1 De bevolking is diep onder de indruk van de macht en de uitrusting van het Nederlandse leger en biedt zich vrijwillig aan om te helpen bij het opsporen der republikeinse soldaten. Velen onder de bevolking verzoeken met de Nederland se troepen mee naar Djocja te mogen optrekken. De uit- gestncoide pamfletten hebben uitstekende diensten bewezen. Tallozen laten by de komst der Nederlandse troepen vol trots hun pamflet zien. WAPENS INLEVEREN. Het volgende programma punt is de inname van wa pens, waarvoor een bepaalde termijn zal worden gesteld. Na afloop van deze termijn, die in de meeste plaatsen vermoedelijk 14 dagen zal zyn, zullen zware straffen op het dragen en op het in het bezit hebben van wapens worden gesteld. Met het herstel der wegen en transportmogelijkheden zal onmiddellijk worden aange vangen. Wat betreft de economische rehabilitatie kan worden ge meld, dat spoedig textiel, zout, blikjes en suiker kun nen worden aangevoerd. Ook voor de aanvoer van medi cijnen wordt gezorgd. Ten aanzien van de geld circulatie kon worden gemeld, dat het republikeinse geld genegeerd wordt. De bevol king moet betalen in nica- geld. MR. HEPKEMA OVERLEDEN. Ergens in Leiden woont mevrouw Pera, ik weet niet precies Waar, ergens op West-Java zit haar man, de kapitein Pera, ik weet precies waar, maar dat mag ik niet zegden, want dat is een mi litair geheim, sinds de Ne derlandse troepen een actie tegen de republikeinse ben- delegers hebben ingezet. Ka pitein Pera en zyn mannen hebben onvermoeid oprukkend, twee dagen lang de bende soldaten vervolgd naar het Zuiden, tot zij het grote krachtstation bereikt hadden, dat zij voor vernieling moes ten behoeden. Het is een so ber verhaal:„Stroottroep voor" heet het. In het donker van de nacht, van Zondag op Maandag, verzamelden zich de mannen van kapitein Pera op het uitgangspunt van de de marcatielijn. DE OPMARS. Bij het lichten van de dag begint de opmars, telkens vertraagd door het vuur van de tegenstander uit groene hinderlagen rondom. Dan valt alles dekkend neer aan weers zijden van de weg. De bren- guns laten hun vuurstoten ra telen en daar tussen in val len de onregelmatige knallen van geweerschoten. De te genstander heeft men niet of nauwelijks gezien. De T.R.L schiet slecht. Nieuw vuur, nieuw antwoord. De vuur schoten gaan langs heen. De tegenstander durft niet uit zfln dekking te komen om behoorlijk te ricljfcn. Stoot groep vooruit: een brug on dermijnd. De luitenant Meeu- wes uit Dordrecht en de sol daat le klasse van de Brink uit Oudewater, maken de stille vijand onschadelijk. Ver der. Nieuw vuur, goed ge richt ditmaal, de kogels ko men gierend en fluitend en zingend, vlak over de troep, die in voorbeeldige rust het vuur beantwoordt. Verder. Een station, een stadje, leeg van mensen, zo op het oog. Het republikeinse hoofdkwar tier is vlak voor onze aan komst in brand geschoten, de bende soldaten zelf, is ge vlucht. IN DE REGEN. namelyk Mr. Mindert Evert Hepke- ma, de populaire oprichter en voorzitter van de Friese Elf- stedenverenigmg is Dinsdag j exp£ to t I s-eg> dreigende zwarte rook wolken stijgen op uit de Verder, en altijd verder langs de spoorweg, de regen doordrenkt de mannen tot op de huid, koud en huiverig als in Holland. Geweervuur komt aansluipen uit de grauwe sluiers. Zo duurt de opmars uur in, uur uit. Het wordt vervelend, dekking te zoe ken, als er gevuurd wordt. Wij letten er nauwelijks meer op, wij moeten verder. De zon komt nu. wij worden weer droog. Een brug is op geblazen, wij moeten door de k en worden weer nat, maar geen sniperschot maakt doden of gewonden. Het wordt middag en wat de luitenant Dekens en de wachtmeester Verbiezen uit Vught tot toe verwijderd hoorden, was plotseling voor ons. Terwijl wij oprukken, dreunen in de thee- en rubbertuinen langs branden. Daar gaat het ene fabrieksemplacement na het andere in vuur en vlammen op, maar wij vervolgen een draak die wel vuur spuwt, maar niet durft vechten. Branden laaien nu links, dan rechts van de lijn. Nutteloze stoten van vuur pogen ons nog tegen te houden, maar de stootgroep ijlt verder door de vcrschoeide aarde uur in, uur uit. BEVRIJDING. Nacht ln een kampong langs de lijn. Uitbrandende huizen in het juist bevrijde dorp, slapen op de grom*, schoten van de wachten rondom en de vol gende dag weer verder. Een stadje, vanochtend nog rustig en welvarend, nu overscha duwd door de rook van vele branden. „Gij hadt vier uur eerder moeten komen", zegt een boer. En verder maar weer! De laatste, vermoede lijk vergeefse ren tegen de tijd. Zuidwaarts tussen rub- berpalen, langs wijde dalen. Links van mij branden, voor en op zij. Sneller moeten we, altijd sneller. Misschien is het krachtstation nog te redden, en sneller drijven de korpo raals A. Beekman van de Aelbrechtskade 18 te Rotter dam en Wilhelmus Willems uit Bussum en al hun kame raden hun zware wapens door de schemering, die zwijgend optrekt. En dan in een se conde is alles voor de laatste maal in dekking. Vijandelijke pantserwagens naderen, snel stijgt de spanning dan, in een fractie van een seconde, vóór het vuur van de stoot groep. zwaait ginds een vage gestalte met de armen: eigen troep, ja eigen troep. maar zy hebben in hun voertuigen de ren naar het krachtstation gewonnen en het is bijna met spijt, dat de stootgroep na een ogenblik het dierbare rood, wit en blauw ziet wap peren boven de grauwe .cen trale, die ongeschonden voorbijgaan t LANDLEVEN. Ik heb de laatste verbinding gemist en ben 'dug wel gedwon gen deze nacht in dit kleine provincieplaatsje door te bren gen. M'n oog glijdt langs de ver weerde geveltjes. Een roestig uithangbord verkondigt dat hier „Hotel Centraal" geves tigd is. 'n Dikke, vriendelijke waard informeert naar m'n believen. Ja 'n kamer is nog vrij. Met z'n hoofd maakt hij 'n bewe ging naar boven. Ongezien ac cepteer ik het geval. Een an dere keus blyft me Immers niet. Ik wil weer vertrekken en m'n gastheer informeert naar de tijd van thuiskomst. Ik koester het voornemen de bioscoop te gaan bezoeken waarvan ik voor het raam de reclame zag. Ik mompel dus een tijd in de buurt van mid dernacht. Hij schrikt en ver klaart om 10 uur naar bed te gaan. Hij wil echter wel een half uur voor me opblijven. Ik capituleer en blijf. Om 10 uur ga ik ook naar bed. Voor ik de trap opstommel informeert hij hoe laat ik ge wekt wil worden. M'n eerste trein gaat om half 10. Dus zeg ik „kwart voor negen. Graag Hij schrikt weer en fluistert: „Da kan nie meneer, om ze ven uur gaan we allemaal naar 't land. U mot om half zeven d'er uit". RENARD. Chinese troepen naar Indenesië. Volgens het Franse persbu reau A.F.P. melden de dagbla den te Nanking dat de com missie van de uitvoerende Joe- an voor de overzeese buitcn- lna&re aangelegenheden met algemene stemmen besloten zou hebben om aan de Chine- regering een aanbeveling te doen toekomen, dat Chinese u t. i 4. j. tli troepen naar Indonesië worden het laatste licht van de rui- gestuurd om de Chinese onder. sende bruisende rivier in het danen te beschermen, dal verschijnt. 1 op 65-jarige leeftijd te Leeu worden overleden. Stemmen uit de kerken IN 1948 TE AMSTERDAM. De organisatie. De Generale Synode der Ger. Kerken is in Juni bijeen geweest. Het voornaamste wat er afgehandeld is, althans volgens de verslagen die ons onder ogen kwamen, is de beslissing over een Gerefor meerde Oecumenische (d.i. de fehele wereld omvattende) ynode. Naar men hoopt zal deze in 1948 te Amsterdam worden fehouden. Dit zal dan voor e eerste maal zijn dat een dergelijke bijeenkomst gehou den wordt. Men wil een nau wer verband leggen tussen allen die de Ger. belijdenis belijden en bij wie dit ook in het kerkelijk leven tot uitdrukking komt, doordat zij de oefening van de kerkelij ke tucht niet nalaten. Aangezien de Ger. Kerken in Nederland de gastvrouwen zullen zijn, rust op haar de taak van de organisatie, met alles wat daarmede in ver band staat. En aangezien de Ger. Kerken in ons land, wat het aantal betreft, verreweg de grootste groep vormen en van haar ook wel de gedach te en wens tot deze samen komst zal zyn uitgegaan, zal voornamelijk op haar schou ders ook wel rusten de be slissing over hetgeen daar behandeld 'moet worden. Even eens zullen, vooral zij, staan voor de vraag wie er uitge nodigd moeten worden. WELKE KERKEN? Een Gereformeerde Oecu menische Synode! Welke ker ken van de wereld kunnen daar in haar afvaardiging worden verwacht? In Noord- Amerika kent men Ger. Ker ken. Toen, nu 100 jaar ge leden, de mannen der afschei ding besloten ln groten getale in de Nieuwe Wereld een nieuw vaderland te zoeken, ls er daar een kerkelijk leven naar Ger. belijdenis opge bloeid. De geschiedenis van die Ger. Kerk is er echter een geworden van voortdu rende afscheiding en split sing. Met één van die groe pen wordt door de Ger. Ker ken in Nederland geregeld contact onderhouden. Dit is blijven voortgaan hoewel onze taal practisch niet meer als kerkelijke voertaal wordt ge bruikt. Van hier zijn in ieder geval afgevaardigden naar de gedachte Ger. Oec. Synode te verwachten. Eveneens zullen er komen uit Afrika. De Ned. Herv. Kerk had bijna geen contact meer met enige kerk in Z. Afrika. Het is in alle opzich ten goed dat dr. Gravemeyer daar geweest is om oude banden met de Herv. Kerk aldaar wederom aan te kno pen. Daarnaast is er ook een Ger. Kerk, waarmede die van ons land in geregeld overleg stond. Ook van daar zal er een afvaardiging zijn. Verder komen er misschien nog uit Hongarije en moge lijk ook uit Duitsland, hoe wel dit niet zo zeker moet worden geacht sinds de ver schillende Duitse Protest. Kerken elkaar gevonden heb ben op de laatst gehouden besprekingen te Treysa en aldaar besloten gezamenlijk verder te gaan. Tenslotte zijn er hier daar nog kleine Ger. Kerken, zoals in België, Frankrijk en op Java, die echter geen af zonderlijk bestaan leiden, maar direct afhankelijk zijn van die in ons land. BEPERKING. Als men het zo na gaat, kan de vertegenwoordiging buiten Nederland er niet één zijn van in hun land grote groepen. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat een dergelij ke samenkomst niet uiterma te belangrijk kan zijn voor eigen kring, maar men mist hier van de beginne af aan het waarlijk Oecumenische, het wereld-omvattende. De begeerte om „gemeenschap te oefenen met allen die de Ger. belijdenis zijn toege daan", moge een „verheffen de gedachte" zyn, we ver moeden dat ook in de Ger. Kerken menigeen de deelne ming gaarne iets ruimer zou zien. Wat betekent „het zich bezinnen op de taak der kerk in het wereld-leven in deze tijd", dat mede als doel voor deze Synode wordt aangege ven, wanneer men te voren reeds zoo zeer beperkt is in de deelneming, dat er van een wereld-kerk niet veel blykt. Het blyft trouwens ook de vraag of er hier van een Synode kan gesproken worden wanneer men geen uitspra ken en besluiten verwacht die de nationale kerken kun nen binden. IN 1950? Er zijn stemmen opgegaan om deze Ger. Oec. Synode in 1950 te houden. De meer derheid van hen die er over te beslissen had, was van oordeel dat men, als het maar enigszins mogelijk was, in 1948 moest samen komen. Het zal wel niet toevallig zy'n dat men zo zeer stond op het jaar 1948. Dan zal er in ons land ook nog een an dere samenkomst wezen, eveneens in oecumenisch ver band, n.L die van de Wereld raad der Kerken, welke on eens te Amsterdam is ge dacht. Niet op de laat ste Synode der Ger. Kerken is daarover gesproken, maar reeds eerder. Toen is besloten er niet aan mede te doen. Een min derheid was van gedachte, dat het, gezien de taak waar voor de kerken zich in de huidige wereld geplaatst we ten, niet langer verantwoord mag worden geacht zich af zijdig te houden. We vermoe den dat deze bijeenkomst van de Wereldraad der Kerken, toch mede van invloed is ge weest op de beslissingen die nu genomen zijn. Wanneer prof. dr. H. N. Ridderbos schrijft: „Er zyn mensen, ln wier ogen alleen datgene be tekenis heeft wat zo alge meen christelijk mogelyk is en die een Ger. Oecum. Sy node wel internationaal sec- tarisme zullen noemen" ver weert hij zich niet alleen te gen bezwaren die van buiten af zullen komen, maar even eens tegen die uit eigen kring. WERELDWIJDE ROEPING. Het werk van de Wereld raad der Kerken zal in Am sterdam in 1948 worden voortgezet. Het ls één van de meest verblijdende teke nen in de gescheurde en ver deelde wereld dat dit dwars door de volken heen gaande werk, ook na de oorlog met onverminderde kracht voort gaat, omdat er achter ligt een heilig; moeten. Het is 'n stroom die in breedte en diep te toeneemt en op velerlei gebied bevruchtend kan wer ken. Wanneer de Ger. Kerken besluiten in hetzelfde jaar en ln dezelfde stad een Ger. Oe cum. Synode te houden, wil len ze daarnaast een beek zyn met een eigen stroomverloop en denken ze dan niet meer aan de waterscheidingen dan aan de ééne wereldwijde roe ping der Kerk? Redacteur W. Lente, Koepoortstr. 13, Middelburg. Uit de afgelopen wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap van Zeeland, hetwelk door de heer Sinke uit Goes tenslotte op fraaie wijze werd gewonnen, volgt hier nog een leerzaam eindspel. De stand is: Zwart 5 sch. op 6, 16, 26, 27 en 43. Wit 3 sch. op 34, 35 en 36, 2 dammen op 3 en 5. Wit is aan de zet. Dat dit eindspel voor zwart alle varianten verloren is, is niet direct te zien. Toch is dit zo. Wit speelt n.l. 3-20. Nu kan zwart geen dam halen, want op 43-49 volgt 20-38. en op 43-48 eenvoudig 20-25. Zwart moet dus met één der andere schijven spelen. Op 6-11 of 16-21 volgt weer 20-38 met winst. Er resten dus voor zwart nog drie voortzettingen. Ie 26-31, waarop wit speelt: 20-38 (13x32) 5x26 (27-32) 26- 42 (16-21) 36-31! Op 6-11 volgt nu 31-27 en wint, en op 32-37 eenvoudig 42-38 enz. Dus zwart (21-26) 31-27 (32x21) 42-37 (21-27) 37-23 en vervol gens schijf 34 naar 24, en dan maar afwachten tot zwart b.v. de stand 22, 31, 36 heeft ge formeerd. Het spel gaat dan als volgt: zw. (22-28) 23x26 (36-41) 26-42 (41-47) (op 46 volgt direct 42-37) 42-29 (47- 41 of 36) 29-23 of 18 wint. Een fraaie variant. 2e voortzetting, na wit 3-20, (27-31) 36x27 (43-49) 20-25 (49x21) 5-32 (21x30) 35x24 (26-31) 25-14, en vervolgens schijf 24 naar 5 en wint. 3e voortzetting zw. (27-32) 5x46 (43-49) 20-25, wit dreigt met 36-31. Op (49- 21 of 27) volgt 46-32, evenals op 26-31 enz. Er rest zwart dus (6-11) (of 16-21), waarop "'•He mantels komen weer in de mode. wit 36-31 (26x37) 46x6 of 16, en wit wint -'erder gemakke lijk. Een aardig partij-eindspel, en leerzaam bovendien. Een kijkje in de Middelburgse Damclub. In de party Vink-Imanse, ge speeld in de onderlinge wed strijden van de Middelburgse Damclub, kwam het tot de volgende stelling: Zwart 16 sch. op 3, 5, 6, 8/14, 16, 19/21, 23, 24. Wit 16 sch. op 25, 27. 28, 30, 32/38, 42, 43, 47. 48, 50. De heer Vink speelde hier als lokzet 37-31, hopende op 21- 26, waarop wit zou geant woord hebben met 33-29 (24x 22) 27x29!, en niet naar 7, wat tot niets leidt. 26x28) 38-33 28x39) 30-24! enz., steeds met winst. Dit is weer eens een be wijs, dat lokzetten in de partij veelvuldig voorkomen. Ter oplossing: Eindspel no. 22. Zwart 2 sch. op 34 en 41, dam op 46. Wit 3 sch. op 42, 44 en 45, dammen op 5 en 9. Probleem no. 23. Zwart 11 sch. op 3, 4, 7, 8, 9, 10, 15, 16, 20, 25 en 39. Wit 11 sch. op 18, 21, 23, 27, 28, 30, 33, 38, 41, 42 en 44. Voor beide wit speelt en wint. Onder de goede oplossers van beide problemen wordt de ze keer een tabaksbon verloot! Oplossingen inzenden binnen 14 dagen. De namen der goede oplossers worden gepubliceerd. Oplossing Probleem no. 19, auteur J. C. Ie Bleu, Broskens. De stand was: Zwart 11 sch. op 7, 8, 9, 10, 18, 19, 20, 21, 23, 26 en 40. Wit 11 sch. op 16, 27, 29, 32, 35, 37, 43, 44, 48, 49 ên 50. De oplossing: 1. 50-45, 23x34. 2. 43-39, 34x43. 3. 49x38, 40x49. 4. 37-31, 26x28. 5. 16-11, 21x43. 6. 11x33, 49-40 gedw. 7. 35x44, 43-49. 8. 45-40, 49x? 9. 48-13 en 40-35 wint. Helaas bij op losbaar door 1. 43-38, 23x34. 2. 37-31, 26x28. 3. 16-11, 21x 43. 4. 11x33, 34-39. 5. 49x38. 40x49. 6. 33x14. 49x32. 7. 48- 43 wint eveneens. Oplossing Probleem no. 20, zelfde auteur. De stand was: Zwart 9 sch. op 8. 10, 11, 21, 22, 25, 27, 28 en 29. Wit 9 sch. op 19, 30, 36, 38, 41, 44, 45. 48 en 49. Oplos sing: 1. 36-3.1, 27x47. 2. 19-13, 47x50. 3. 13x2, 25x34. 4. 2x33!, 28x39. 5. 45-40, 34x45. 6. 49-44 en wint. Goede oplossingen ontvan gen van J. J. A. Koster, Vlis- singen, 19 en 20; M. J. Lcen- dertse, Kamperland, 19 en 20; J. v. d. Meulen Sr., Vlissingen, 20. INHALEN VAN EXTRA VRIJE DAGEN. Werkgevers, die om be- dryfstecnnische of andere re denen hun bedrijf willen slui ten op bepaalde dagen, byv. op een plaatselijke feestdag of op een na een feestdag vallende Zaterdag, zullen in het algemeen deze dag als snipperdag in mindering op de vacantia moeten brengen, aldus deelt het ministerie van sociale zaken mede. Indien dit om bepaalde re denen niet mogelijk of wen selijk is, zal aan het College van Ryksbemiddelaars toe stemming moeten worden ge vraagd. Het college zal deze toestemming in het algemeen slechts verleenen onder voor waarde, dat de verruimde uren worden ingehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 23