O'Kelly wint het Europese zêne-tournooi Wat Ned. Indië voor Nederland betekent N.S.B.-er om radio te behouden? KappSc cn Je gckcimzinnigc lading Mislukt Boerenbedrijfscrediet 5 maanden hoogspanning bouwen en Duiveiand Tholen Zeeuwsch-Vlaanderen EEN ECONOMISCHE BALANS Wij zullen het moeilijk hebben. (Van onze financiële medewerker.) De gebeurtenissen in Indo nesië hebben, laten wij dat vooral niet verbloemen, een zeer belangrijke economische zijde. Zou ons land het Rijk in de Oost kwijt raken, dan zouden wjj daardoor een slag krijgen, die wij voorlopig niet te boven zullen komen. Mo gen \yjj dit met een enkel cijfer illustreren. Van de totale uitvoerwaar de ad 688.000.000 in 1938 ging 102.000.000 naar Ne derland, terwjjl omgekeerd in dit jaar voor 106.000.000 aan Indië geleverd werd. We gens interesten, dividenden, handels winsten, overmakingen aan familieleden, directiekos- ten (incL tantièmes), pensi oenen, verlofstratementën en leveusverzekeringsgelden be taalde Indië aan het buiten land in 1938 320.000.000, waarvan 70 pet. of 224.000.000 naar Nederland KTa„ de schepen, die in 1938 uit Indië vertrokken, voeren er 35 pet. onder Ne derlandse vlag. Tenslotte wras volgens schatting in 1939 door Nederland in Indië be legd voor 2.625.000.000, zijnde 75 pet. van de totale beleggingen. Genoeg dunkt ons, om te zien, dat wij economisch zeer grote' belangen bij Indië heb ben, welker afstoting voo- onze levensstandaard op de duur onberekenbare nadelige gevolgen zouden hebben. DE BEURS. Is het met het oog op deze sterk economische banden een wonder, dat de beurs, de ge voelige barometer bij uitstek, op zeer sterke wijze reageert op dc ontwikkeling van het strijdtoneel Om onze lezers hiervan een beeld te geven, hebben wij de ondernemingen, die bn Indië betrokken zyn, in enkele groepen verdeeld en vervolgens het gemiddelde van de koersen van elke groep vergeleken op 8 en 30 Juli. Banken Handel Rubber Suiker Tabak Openbare Nutsbedrijven Mijnbouw Diverse cultuur- ondernemingen Schijnbaar bewijst deze stij ging, dat de kapitaalbezitters veel vertrouwen in de toe komst hebben. Bedrieg u evenwel niet. Tegenover het inderdaad te lage koerspeil van vóór het politioneel op treden is een verantwoorde verbetering van de koersen ge komen, doch deze kan a.h.w. dagelijks weer te niet worden gedaan door berichten om trent vernietigde fabrieken en plantages en door de steeds sterker wordende agi tatie in het buitenland. Er zit in die stijging en in de gunstige berichten van mi litaire vorüeringen, alsmede van een spoedige export van producten, bovendien het grote gevaar, dat wij de toekomst te gemakkelijk 'gaan zien. Ook bij een spoedig herstel van orde en rust is het nog lang geen botertje tot de boom. MOEILIJKHEDEN. Een terugkeer van de Ne derlandse ondernemer met zijn staf naar zijn bedrijf is bijv. alleen mogelijk als er volko men veiligheid heerst, maar dan komt het probleem van de arbeiders. Ook al zullen die weder aan het werk gaan, dan dient er rekening mede te worden gehouden, dat zij anders tegenover him patroon staan dan vroeger. Te meer, daar de meesten de laatste jaren „gezamenlijk" zelf het bedrijf hebben „geleid". Tege moetkoming aan sociale eisen zal in vele gevallen dan ook wel onafwendbaar zijn. Maar ook als deze klippen zijn omzeild, komen wij nog voor twee vraagstukken te staan: hoe zullen de prijzen van de producten op de wereld markt zich ontwikkelen (zul len de momenteel gunstige prijzen niet langzaam aan gaan dalen, terwijl de arbeids kosten gaan stijgen?) en hoe moet het herstel van de fa brieken, machines en planta ges gefinancierd worden Uiteraard zijn omtrent de to tale schade geen juiste bedra gen bekend, doch in dit ver band memoreren wij, dat dr. ir. P. Honig, plv. v. Dir. v. Economische Zaken, eind 1946 de deviezenbehoefte voor een minimum herstelprogram op ca 1.300.000.000 getaxeerd heeft. En ook al taxeert men de voorraden aan producten, die momenteel gevonden wor den, op 400 k 500 mil- lioen, dan nog blijkt Indonesië voor zijn algehele herstel een groot beroep op Nederland te moeten doen. Welk beroep be tekent, dat wij in Nederland bereid moeten zyn door nog grotere bezuiningen en ver sobering onze toekomst te redden. 8 Juli 30 Juli 110 115 95 104 78 86 132 141 135 144 100 107 258 273 77 92 PROF. HANS SEN COADJU TOR VAN DE BISSCHOP VAN ROERMOND. Monseigneur Dr. G. Lem- mens, bisschop van Roermond, •ontving bericht, dat door de Paus tot zijn coadjutor met recht van opvolging is benoemd Prof. Dr. J. A. Hanssen, pro fessor aan het groot-semenari te Roermond. Kadioprogramma's ZONDAG. Hilversum I: 8 Ber.; 8.30 Kerkdienst uit de Begijnhofkapel te Haarlem; 10 Hoogmis in de Praemonstra- tenserabdü Bern te Heeswjjk; 12.15 In Boeckhuys; 12.30 Lunchconcert; 13 Ber.; 13.20 Lunchconcert; 14 Volksliedjes; 14.30 Het Residentieorkest; 16.30 Ziekenlof; 17 Kerkdienst; 18.30 Ned. Strydkr.; 19.15 Ba- zeler Kamerkoor; 20 Flitsen van het H. Bloedspel te Brug ge; 20.15 De Zilvervloot: 21.15 „Moord in de pauze", luister spel door Louis Povel; 22.30 Hilversum II: 8 Ber.; 10.30 •Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Mïddenmeer; 12.30 Londens Symphonie Orkest; 13 Ber.; 13.50 De Spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur: 14.30 Muziek Mozaïek; 15 Filmpraatje; 17.30 Mannen koor; 18 Ber.; 18.30 Omroep orkest; 19 Vlaggen wapperen boven de Paasheuvel; 19.25 Omroeporkest; 20 Ber.; 20.15 Operaconcert; 21.10 „De Blau we Smaragd", hoorspel; 21.35 Pierre Paha; 23 Ber. MAANDAG. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 9.30 Licht klassiek morgenconcert; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 12 Zang- recital; 13 Ber.; 14 Voor jonge Moeders; 14.20 Canzonetta- Sextet; 15.30 Pianorecital; 16.45 Schots Orkest; 17.45 Het Rijk over zee; 18 Schütz-Mon- te-verdi Cyclus; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20 Ber.; 20.15 Michiel Adriaansz De Ruyter Cantate; 21.20 Het Residentie-orkest; 22.30 Ber. Hilversum II: 7 en 8 Ber.; 11.15 Ensemble Jetty Cantor; 11.45 Werken van Antonin Dcorak; 13 Ben: 13.15 Ensem ble Gza Kiss; 13.50 Pierre Pal- la; 14.35 Dicj Vos, viool en Wim Kloek, piano; 15 Bonbon- nière; 16 De meneer en de kiosk juffrouw; 16.30 Maria Stroo, piano Debussy program ma; 17 Operette concert; 17-.45 Werken van Percy Fletcher; 18 Ber.; 18.15 The Skymasters; 19.30 Hongaarse Steppen; 20 Ber.; 20.15 Volksconcert; 22.30 De Wereld spreekt tot U; 23 Ber. 14. Nadat Kappie in z'n zak had ge grabbeld en daar een paar dollars uit gehaald had, hield hg de Chinezen met de rickshaws tegen. „Hoor eens hier, vrienden", zei Kappie tegen de Chine zen. „Jullie hebben toch wel eens van de plaats Bok-King gehoord, nietwaar?" De Chinezen knikten bly en één van hen zei: „Veel gloot, mooi stad". „Juist! Ja!" zei Kappie. „En nu heb ik hier een paar van die mooie Amerikaan se papiertjes en die mogen jullie heb ben. wanneer jullie ons naar Bok-King brengen". „Willen glaag jou naar Bok-King blen- gen!" zei één der Chinezen. .Prachtig", vond Kappie, en hg gaf de dollars aan de Chinezen. „Kom Maat, laten we gaan zitten. We hebben verder niets meer te doen dan te gaan zitten en te kijken. Wat een bof, m'n jong!" „Hm", zei de Maat, nadat ze plaats hadden genomen. „Dat moet ik eerst zien. Het Is hier allemaal narigheid en ellende! Maar het zit hier goed!" Van Scheltinga vierde. Nadat de 13e en laatste ron de een uitermate spannend ver loop had gehad, is de Belg O'Kelly er in geslaagd met een vol punt voorsprong het Euro pese zöne-tournooi te winnen, ongeslagen en met 10^ punt uit de 13 partijen. O'Kelly zelf rekende in drie kwartier met de zwakke Lu xemburger Doerner af, ter wijl de Tsjech Pachman, die in punten aantal met de Belg ge lijk stond, een felle strijd lever de met de Bulgaar Tzvetcoff. Pachman, die met zwart speel de, had lange tijd een betere steling en won zelfs een pion. Alle overige partijen waren reeds geruime tyd beëindigd, toen alleen deze beslissende kamp nog voortduurde. Wist Pachman te winnen, dan was hy met O'Kelly in punten aan tal gelyk, maar via het Zonnen- borg-systeem zou hij winnaar van het tournooi zijn geweest, een graag begeerde titel, daar deze immers het recht geeft in 1948 aan de belangrijke ont moeting tussen de winnaars van de zóne-toumooien deel te nemen. De Tsjech, enigermate in tijdnood, overzag tenslotte een fraaie aanvals-combinatie van zijn tegenstander, welke via een dame-offer tot mat leidde. Pachman deelt thans de twee- do en derde prijs met Trifuno- vic (Joego Slavië). De Nederlandse vertegen woordiger van Scheltinga capi tuleerde voor een prachtig of fensief van de Hongaar Szabo, die zulk een sterke partij speel de, dat de jury haar aanvanke lijk besluit beide schoonheids prijzen aan de Engelsman Alexander toe te kennen, wij zigde, en Szabo met de tweede schoonheidsprijs vereerde. De eindstand luidt; 1. (400 gld. 4- medaille be schikbaar gesteld door gemeen tebestuur van Hilversum) O'Kelly (België) 10punt; 2. en 3. (300 en 250 gld.) Pach man (Tsjecho Slowakije) en Trifunovic (Yoege Slavië) elk 9^2 punt; 4. (200 gld.) van Scheltinga (Nederland) 9 pun ten; 5. en 6. (150 en 125 gld.) Szabo (Hongarije) en Alexan der (Engeland) elk 7% punt; 7. en 8. Max Blau en Rossoli- mo, elk 6^ punt; 9. Castaldi 6 punten; 10. Tzvetcoff 5% punt; 11. Foerder 5 punten; 12. Plater 4}£ punt; 13. Doerner 3 punten; 14. O'Sullivan punt. lste Schoonheidsprijs (100 gld. -f- medaille beschikbaar gesteld door H. K. H. Prinses Juliana) Alexander (Engel.) voor partij gespeeld tegen Pachman (Tsjecho SI.). 2e Schoonheidsprijs (50 gld.) Szabo (Hongarije) voor partij gespeeld tegen van Scheltinga (Nederland). fjEERD ADEMA Tot dusverre was zyn proef tijd ondanks enige huivering wekkende episoden gunstig verlopen, maar hij was nog niet aan het einde en hy voel de zich als een schaatsrijder, die in een wedstrijd weliswaar de voorste is, maar rekening houdt met mogelijke scheuren in het ijs, die hem vlak voor de finish nog ten val kunnen brengen. Toen hij door de heer Sam son als kokshulp was aange nomen en daarmede eigen lijk zijn officiële intrede in het warenhuis had gedaan had hij aan het kantoor van de heren Van der Dusse en Garst- houwer een briefje gestuurd, waarin hij van dag en uur van zijn aanstelling had kennis ge geven, daar hjj dit tijdstip als het begin van zijn proeftijd be schouwde. Reed3 de volgende dag was er toen aan zijn tijdelijk adres in de Korte Utrechtse Dwarsstraat een officieel schreven gekomen, waarin de heren procureurs hem mede deelden, dat zij met belangstel ling van zyn schrijven hadden kennis genomen, maar dat een en ander hen reeds bekend was. Het had Hans een ogenblik dc Indruk gegeven, dat hjj in dc eerstvolgende vijf maanden voortdurend onder contróle zou staan en de eerste dagen had hy op straat herhaaldelijk om gekeken met de min of meer benauwende gedachte, dat hy geschaduwd werd en in de vijf maanden, welke nu komen gin gen, niets meer zou kunnen doen zonder dat het opgemerkt en gerapporteerd zou worden. Toen hij niemand kon ont dekken, die bijzonder belang in hem scheen te stellen, was die vrees weer verdwenen, maar helemaal rustig had hij zich sindsdien niet gevoeld en hij begon de laatste dagen sterker dan tevoren naar het einde van zijn proeftijd te verlangen. De avonden waarop hij niet met Irma verstrooiing zocht, bracht hij ten huize van me vrouw Hoogvorst door. Me vrouw hield zich zolang haar commensaals haar al thans met rust lieten on ledig met een handwerkje, Irma speelde piano of zij la zen de tijdschriften uit een leesportefeuille, bespraken 'n pas uitgekomen boek of hiel den zich onledig met een partijtje tafeltennis, waarbij Hans de grootste moeite had om het vlugge en goed ge trainde meisje te verslaan... Een der hulsgenoten, een ernstig jongmens, die biolo- fie studeerde, kwam vaak eneden om aan de gesprek ken deel te nemen en eenmaal toen de partner, die weke lijks met de gepensionneerde referendaris een partijtje schaak speelde, door ziekte verhinderd was en de teleur- festelde bullebak daarover uidelijk zyn ongenoegen te kennen had gegeven had Hans discreet aangeboden, de plaats van de weggebleven speler ln te nemen. De referendaris had hem van het hoofd tot de voeten opgenomen, als een mevrouw die een daghitje huurt en een indruk wil krygen van het milieu waaruit het is voort gekomen en was brommend naar zyn kamer gegaan, maar hjj had een half uurtje later gescheld en mevrouw Hoog vorst opgedragen dat jong mens hoe heette hij ook weer? naar boven te stu ren, omdat hij het wekelijkse partijtje, dat hy tegen de oud postdirecteur speelde, toch liever niet wilde missen. Hij had, bij de aanvang van het spel, de stukken opzette lijk verkeerd op het bord ge zet, in de verwachting, dat zyn tegenspeler dat niet eens zou opmerken, maar Hans, die in het Delftse schaakge nootschap een der beste spe lers was geweest, had de stukken zwjjgend verwisseld en was een Siciliaanse party begonnen waarin de oude brompot by de zesde zet een levensgrote bok schoot, met het gevolg, dat hy zich wel dra In een zeer precaire po sitie bevond en Hans ieder ogenblik een nydige vuist slag op het bord verwacht te, waardoor de stukken links en rechts door de kamer zou den vliegen. De lust bekroop hem, die oude ijsbeer eens in een'hoek je te drjjven, maar hn be dacht dat zjjn aanstaande schoonmoeder daarvan ln de eerstvolgende dagen waar schijnlijk de minder aange name gevolgen zou ondervin den. Dus offerde hjj zich op, maakte opzettelijk enkele blunders, waardoor zijn part ner in een veel betere posi tie kwam en gaf, na drie-en- twinitig zetten, de party ge wonnen. (Wordt vervolgd.) Walcherse boerenleen banken achten critiek onjuist Ons artikel van 17 Juli jl. over bovenstaand onderwerp heeft scherpe critiek uitgelokt by de Boerenleenbanken op Walcheren. Hieraan werd ui-' ting gegeven op een speciaal vöor diit doel uitgeschreven vergadering van de Ring van Boerenleenbanken in Walche ren op 23 Juli jl., tot welke ver. gaderimg wy wareh uitgeno digd. Zowel de voorzitter als de leden betreurden het, dat een h.i. onverdiende blaam is geworpen op d» plaatselijke Boerenleenbanken. Uit de gege. ven® bleek, dat in Walcheren 10 bijzondere bedrijfscredieten werden aangevraagd, waarvan er 7 wei-den toegekend; 3 wer den om gegronde reden afge wezen door Landbouwbestel en Centrale Bank. Duidelijk heeft men dóen uitkomen, dat het niet de Boe renleenbanken zijn, die moei lijkheden aan het toekennen van bijzondere bedrijfscredie ten in de weg leggen, doch dat die Herstelbank, diie voor 70 garant is, de voorwaar den vaststelt. Indien de Boe renleenbanken de aan hen van hogerhand verstrekte voor schriften streng toepassen. Is het bijna onmogelijk bijzondere bedriifscredüeten te verlenen. Een 'ln het voorjaar door de Ring van Boerenleenbanken in Walcheren ondernomen poging om meer gunstige bepalingen te verkrijgen, is mislukt. Van zelfsprekend is het nodig, dat ook voor de bijzondere be drijfscredieten regelen en voor waarden worden gesteld. De ze worden echter niet door de plaatselijke Boerenleenban ken, doch door de Herstelbank vastgesteld; de Boerenleenban ken zijn verplicht zich daaraan te hóuden. Nadrukkelijk is medegedeeld, dat als zij dit niet doen, de door de Herstel bank en Centrale Bank gege ven garantie van resp. 70 (/o en 20 vervalt. Wij vestigen er de aandacht op, dat in Brabant en Limburg voor 4 millioen gulden bijzon der bedrijfscrediet is aange vraagd, in Utrecht (mede voor Gelderland) voor 1 mllü- oen, ln Zeeland slecht» voor 100.000. Er werd toen gewezen op het karakter der Walcherse boe ren, die zich zelf zo lang mo gelijk trachten te redden voor zij een beroep op hulp van an deren doen. Bovendien zyn de Walcherse bedrijven nog niet op gang. In verband waarmede de verwachting werd uitgespro ken, dat over enkele jaren de behoefte aan bijzondere be drijfscredieten aanzienlijk gro ter zal zijn dan thans. Op onze vraag hoe het mogelijk was, dat niettemin in Middelburg enkele boeren in handen zijn gevallen van woekeraars, kon men ons geen antwoord geven. Wel werd opgemerkt, dat bo nafide landbouwers door de Boerenleenbanken kunnen wor den geholpen. De mogelijkheid werd open gelaten, dat ln andere delen van Zeeland door de plaatse lijke Boerenleenbanken een minder soepel standpunt werd ingenomen dan op Walcheren. Van de zijde van dc Rijksdienst Landbouwherstel werd daarbij opgemerkt dat men inderdaad zijn hoofd wel eens geschud heeft over de gang van zaken. In dit verband kan er op gewezen worden dat die bijzon, dere credietverenlging aan ge dupeerde Land- en Tuinbou wers Ook een onderwerp van bespreking is geweest in het besstuur dfcr Z.L.M. Daarbij werd er de aandacht op geves tigd dat er Boerenleenbanken zijn, die aan normaal goed za kelijk onderpand de voorkeur geven boven de noodcredletre- geling. Een bespreking van de Provinciale Stichting voor dc Landbouw met de ringen van Boerenleenbanken ln Zeeland over dit onderwerp werd ge wenst geacht. Wij zullen trachten ook voor overig Zeeland de gang van zaken bij het verlenen van bn- zondere bedrijfscredieten na te gaan en hopen daarop eerst daags terug te komen. HITTEGOLF. Man in een restaurant: „Ik wil weer naar de Zuidpool Tweede man: „Ben je daar al eerder geweest Eerste man: „Nee maar ik dit jaar al eerder gewild". Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Brouwers haven 10.30 Ds. de Nie, Dor drecht; Bruinisse 1.30 en 6.30 dhr Pels, R'dam-Vreewyk; Burgh 10.30 Ds. Enklaar; Drei- schor 7 Ds. ten Cate; Eikerzee 10 Ds. Knijff (bev.), 2.30 Ds. Tuil (intr.); Haamstede 7 dhr. Bolijn; Kerkwerve 7 Ds. v. d. Grift; Nieuwerkerk 2.30 Dr. Jacobs; Noordwelle 2.30 Ds. Tonsbeek; Noordgouwe 10 Ds. ten Cate (Voorb. H.A.); Ou- werkerk 10 Ds. v. d. Poel (H. Doop); Oosterland 10 en 6 Ds. v. d. Broeck; Renesse, Ned. Herv. Kerk 9 Ds. Enklaar (padv. dienst), 7 Ds. Wester hof, Evangelisatie 10 dhr. Bo lijn; Serooskerke 10 Ds. Wes terhof; Sirjansland 10 Dr. Ja cobs; Zierikzee, Nw. kerk 10 Ds. v. Wijck (Kampen), Klei ne Kerk 10 Ds. Pijnacker Hor dij k* (H. Doop); Zonnemaire 10 Ds. Tonsbeek. Geref. Kerk. Brouwershaven 11 en 3 Stud. Lammens; Brui nisse 9.30 en 3.30 Ds. Brem- mer; Haamstede 10 en 6.30 Ds. Mulder; Nieuwerkerk 10 en 6 Leesd.; Oosterland 10 en 2.30 Ds. Aalbersberg; Scharendyke 10 en 2.30 Leesd.; Zierikzee 10 en 5 Ds. Wielenga. Geref. Gem. Bruinisse 1 en 5 Leesd.; Haamstede 10, 2.30 en 6 Leesd. Oud-Geref. Gem. Bruinisse 1.30 en 6.30 Leesd. Ned. Herv. Kerk. Oud-Vos- semeer 10 en 6.30 Ds. Goverts; Poortvliet 10 en 2.30 Dr. Hooy- kaas; Scherpenisse 10 Lees- dienst, 2.30 Ds. Kooreman (H. D.); St. Annaland 9.30 en 2 dhr. de Jong; Stavenisse 10 Ds. J. de Bres (H.D.), 6 Lees- dienst; Tholen 10 Ds. Koore man, 3 Dr. Hooykaas; Nieuw- Vossemeer 2.30 Ds. Goverts; St. Philipsland 10 en 2.30 dhr. v. d. Kraats. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 Ds. Vreugdenhil; Poortvliet 10 en 2.30 dhr. Vin gerling; Tholen 10 en 5 Ds. DCi!ref. Gem. Poortvliet 9.30 en 2 Ds. Visser. 6 Leesdienst; Scherpenisse 9.30 en 2 Lees dienst. 6 Ds. Visser; St. Anna land 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; Stavenisse 9.30, 2.30 en 6 Lees dienst; Tholen 10, 2.30 en 6.30 Leesdienst; St. Philipsland 9.30 2.30 en 6 Leesdienst. Oud-GereL Gem. St. Maar tensdijk 10, 2.30 en 6 Leesd.; St. Philipsland 9.30, 2.30 en 6.30 Leesd. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vos semeer 10, 2.30 en 6.30 Lees dienst; Tholen 10 Ds. H. v. Leeuwen, 2.30 Leesd., 6.30 Ds. H. v. Leeuwen. Ned. Prot.bond. Tholen 3 Ds. Boer, Bergen op Zoom. Ned. Herv. Kerk Aardenburg 10.30 Ds. Schrale; Biervliet 2.30 Ds. Schopenhauer; Bres- kens 10 en 6.30 Ds. v. Vliet; Cadzand 10 Ds. Enker; Groede 9 Ds. Derksen; Hoofdplaat 10 Ds. Winckel; Nieuwvliet 10.45 Ds. Derksen; Oostburg 10.30 Ds. Foumier; Retranchement 10 Ds. Bamouw; Schoondjjke 10.15 Ds. Schopenhauer; Sluis 6.30 Ds. Schrale; St. Anna ter Muiden 2.30 Ds. Schrale; St. Kruis 8.45 Ds. Foumier; Wa- terlandkerkie 10 Ds. v. Ype- ren; IJzendijke 10 Ds. Doom; Zuidzande 10 Ds. Stegenga. Geref. Kerk. Aardenburg 10 en 3 Ds. Tiemens; Breskens v. m., n.m. Leesd.; Oostburg (Pro Rege) 9.30 en 3 dhr. de Jonge; Schoondijke 9 en 3 Ds. Goris. Geref. Gem. Oostburg 10 en 2.30 Leesd. Oud-Geref. Gem. Oostburg 9.30 en 2 Ds. v. d. Grulter. Vrije Evang. Gem. Breskens 10 dhr. de Jonge; Nieuwvliet 10 Ds. Leep; Retranchement 2.30 Ds. Leep. Verg. der GeL Breskens 10 en 5.30 samenkomst. Ned. Herv. Kerk. Axel 10 en 2.30 Ds. Pennings; Hoek 10 en 2.30 Ds. Kromhout; Hontenisse 9.30 Ds. Soetekouw; Hulst 10.30 Ds. Drenth. Buurmalsen; Philippine 2 Ds. v. d. Graaff; Sas van Gent 10 Ds. v. d. Graaff; Temeuzen 10 en 2.30 Ds. Sickesz; Zaamslag 9.30 Ds. v. Moorsel, 2.30 Ds. Talma; Sluiskil 10 Ds. Ie Mat, 2.30 Ds. v. Moorsel. Geref. Kerk. Axel 10 en 2.30 Ds. v. Minnen; Hoek 10 en 2.30 Ds. Verveen; Temeuzen 10 en 3 Drs. Stam; Zaamslag 9.30 en 2.30 Ds. Zijlstra; Zoutespui 10 en 2.30 Cand. Wiersinga. Geref. Gem. Axel 10 en 2.30 Leesd.; Terneuzen 9.30, 2 en 6 dhr. Hagestein; Hoek 6.30 dhr. Hagestein. Oud-Geref. Gem. Terneuzen (Geref. kerk) 1 en 6 Leesd. Leger de» Heils. Terneuzen 10 en 8 Kap. Heijnsdyk. DUIVENSPORT De uitslagen van de wed vluchten duivensport van St. Kath. Wavre luiden: Oude dui ven: W. Videier, le; A. Wa- gemaker, 2, 3, 7L. M. de Heer. 4, 5; B. W. Schot, 6; J. Baay, 8; J. Vermejj, 9; G. Somers, 10. Jonge duiven: D. Janse, 1, 5, 7 en 10: W. Videier, 2; L. Laban, 3, A. Wagemaker, 4, 6; J. Deurloo, 8; M. Tazelaar, 9. Amsterdamse beurs N.LHand.B. NccLH.Mjj. A.K.U. Caivê Fokker VL Unilever Nod. Ford Ned. Kabel Philips Billiton Kon. Petr. Amst. Rubb. H.A.Lijn Scheepv.U. ELV.A. Deli B.Mij. cv A 31 lult 1 Aug. 101 »/2 102'/4 lV3'/4 137 183 187 cv A I70V-173 218 "220 cv A 287 289 365 375 273 274 367 «/2 370'/2 343 *350 405 408 M6»/» H6 1993/« 201»/* 176»/2 177'/, 238'/2 242 126»/j 134 Op de effectenbeurs te Am sterdam bestond op de laatste dag van deze week een bepaald vaste stemming. De handel was niet omvangrijk, maar voor zo ver er orders waren, hadden deze toch grotendeels betrek king op aankopen, met het re sultaat, dat de hoofd koersen op alle afdelingen tenminste wat de toonaangevende aandelen aangaat, hoger ware dan de vorige slotpry'zen. Een bepaal de reden was hiervoor niet on middellijk aan te voeren, maar naar het scheen heeft een ge voel van meer vertrouwen in de ontwikkeling van Indonesië bij het publiek post gevat. TRIBUNAAL GOES Caféhouder bewaakte krijgsgevangenen. Donderdag behandelde het Goese Tribunaal een viertal za ken, waarin op de uitspraak van de kamer te Terneuzen het fiat was geweigerd. De eerste betrof de 48-jarige landbouwer J. den Hollander uit Waterlandkerkje, die symp. lid der N.S.B. was. lid van de buurtboerenraad van de Landstand, en van de Land wacht. zijn radiotoestel mocht behouden en in een brief aan de Nazi-burgemeester van Goes, Lenshoek, schreef dat Mabesone uit Oostburg zijn zoon deed onderduiken. Verdachte gaf het tenlaste gelegde toe, doch had op enkele onderdelen aanmerking. Mr. Tichelman wees er, als verdediger op, dat men hier te doen heeft met een man, die N.S.B.'er werd om zjjn radio te mogen houden. In eerste in stantie werd een straf van 5 jaar internering geadviseerd, en dit blijkbaar om de voor naamste ten laste legging, die van het schrijven van brieven met beschuldigingen tegen an deren. Pleiter vroeg onmiddel lijke invrijheidstelling. welk verzoek door het tribunaal werd ingewilligd. GOED VOOR KRIJGS GEVANGENEN. De 47-jarige caféhouder A. den Engelsman uit Axel was eerst adviserend Md, later lid van de N.S.B., en volgens de dagvaarding pers- en propa gandaleider van het N.A.F. Ten slotte solUciteerde hij naar een betrekking bij de Vrijwilli ge Hulppolitie en deed hjj als Wachtmann dienst voor de Weermacht te Middelburg, Am sterdam en Hilversum. Besch. ontkende propaganda- ledier te zijn geweest. Mr. A. Bolle wees erop. dat haar cliënt weinig ln de N.S.B. heeft gepresteerd. Hy was als bewaker goed voor de Engelse krijgsgevangenen en voorzag hen o.a, van sigaretten. Dc man moet nu nog tot 20 Janu ari 1948 geïnterneerd bljjven volgens het vonnis van de tweede kamer en spr. vroeg hem direct in vrijheid te stel len, welk verzoek het tribunaal niet inwilligde. De 50-jarigo landbouwer K. H. de Koetjer uit Temeuzen was volgens de dagvaarding lid der N.S.B. en W.A.'er, colpor teerde met N.S.B.-bladen en was eerst in Rusland als Oost- landboer werkzaam en later als landwachter te Utrecht, Soest- dijk en Maarn. Besch. ontkende W.A.'er te zjjn geweest, doch volgens het proces-verbaal bleef hy het tot de bevrijding. Besch. gaf toe op Dolle Dinsdag de benen te hebben genomen. Ook nu was de verdediging aan rar. A. Bolle, die besch. schetste als iemand die zich niet kan verweren tegen ver keerde invloeden. Waar het fiat geweigerd is inzake de ver beurdverklaring van een be drag en waar men hem o.a. al eens 2875 afnam om een film voorstelling mede te bekosti gen, vroeg pleitster haar cliënt niet financieel te treffen. ZWAARDEN LV BRONS. De laatste zaak was gericht tegen de 36-jarige J. S. Schie man uit Axel, die bekende symp. lid e nlater lid der N.S. B. te zjjn geweest, maar ook dienst te hebben genomen bjj de N.S.K.K. Hij werd met het oorlogsverdiensiekruis met do zwaarden in brons begiftigd. S. zeide aanvankelijk zeer te gen de Duitsers te zyn ge weest, omdat zjj ons land bin nen vielen. Thans werkt hij vrijwil Hg in de mjjnen. Uitspraak 13 Augustus. Weerbericht HOGERE TEMPERATUREN Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Op enkele plaatsen ochtend mist, overigens zonnig weer met hogere temperaturen. In het Noorden van het land weinig wind, ln het overige gedeelte aanvankelijk zwakke, later matige wind uit Oostc-' HJke richtingen. ZON EN MAAN. Zondag 3 Augustus 1947. Zon; Op 5.03, Onder: 20.28. Maan: Op 21.38, Onder 6.00. Maandag 4 Augustus 1917. Zon: Op 5.04, Onder: 20.27. Maan: Op 21.54, Onder 7.13. 3 Augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee 4 Augustus Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water u. -f-NAP u. +NAP Laag Water u. —NAP u. —NAP 2.53 1.99 3.24 2.16 4.12 2.24 4.27 1.47 3.29 2.04 3.59 2.21 4.51 2.28 5.04 1.51 15.02 1.95 15.36 2.12 16.21 2.18 16.38 1.35 15.35 1.98 16.09 2.13 16.57 2.21 17.11 1.36 9.13 1.93 9.48 2.03 10.23 2.20 9.49 1.40 9.14 1.96 10.20 2.04 10.56 2.20 10.22 1.40 21.44 2.27 22.19 2.37 22.54 2.54 22.46 1.76 22.18 2.31 22.53 2.10 23.28 2.55 22.46 1.76

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 21