PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURAHT Plastic helpt ook artisten uit de nood Prij so vertredingen in Zeeland Gaat Nederland vliegtuigmotoren bouwen? Veiligheidsraad stelt arbitrage voor Opmars naar Tjilatjap 190e Jaargang-No. 181 Uitgave vaa de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Dr-t-keriJ Firma F. van de Velde Jr.. Vlfssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 Aug. 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week 3.20 pex kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm.. minimum per adver tentie 2.—. Bureaui gevestigd te Vllsslngen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen I Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 s Goes-. Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102: Tern euzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P^C^Mlddelburg^ Amerikaanse resolutie met acht stemmen voor aangenomen. De Veiligheidsraad heeft Vrijdag met acht stemmen vóór, terwijl België en Frankrijk en Groot-Brittannië zich van stemming onthielden, besloten een beroep op Nederland en de republiek te doen om het Indonesische geschil „door arbitrage of op andere vreedzame wijze" te doen slechten. Bij de stemming over de resolutie gold de onthouding van Groot-Brittannië niet als een veto. Frankrijk en België ga ven als reden voor hun onthouding op, dat zij er nog aan twijfelden, of de Veiligheidsraad in deze kwestie Wel com petent is. Na de hervatting van de zit ting van de Veiligheidsraad Vrijdagavond, deelde mr. van Kleffens mede, dat hij een te lefoongesprek verwachtte van den Haag, dat wellicht van be lang kon zijn voor de gehele kwestie en daarom verzocht hij om een uitstel van twee uur. Zijn motie om de vergadering voorlopig te verdagen had echter geen succes en achter eenvolgens kwamen tien spre kers aan het woord. De Australische afgevaar digde bleef bij zijn resolutie, waarin wordt voorgesteld op dracht te geven de vijandelijk heden te staken en arbitrage te doen plaats hebben. Hij acht te het Nederlandse standpunt, dat het hier een interne kwes tie van een souvereine staat betrof, onaanvaardbaar. De Chinese afgevaardigde was het daar niet mee eens. Hij bestreed de opvatting, dat er in Indië een oorlog aan de gang was en de internationale vrede bedreigd werd. De Amerikaan Hodgson stel de een amendement voor op de Australische resolutie, in dien zin, dat in het tweede deel er van rekening zou worden ge houden met de. verklaring van van Kleffens, dat Nederland Amerikaanse bemiddeling zal aanvaarden. De Britse gedelegeerde, Law- ford, vond zowel de Australi sche resolutie als het Ame rikaanse amendement van weinig belang en was van me ning, dat bemiddeling van de Ver. Staten de beste wyze is om de vijandelijkheden te doen beëindigen. De Bus Gromyko wilde van zelfsprekend veel verder gaan. Hij meende, - dat men Neder land niet alleen opdracht moest geven de vijandelijkheden on middellijk te staken, doch ook om de troepen terug te trék ken tot de oorspronkelijke po sities. Hij diende een resolutie in en drong er op aan deze met de anderen onmiddellijk in stemming te brengen. Gromyko kreeg, zoals ge woonlijk, de steun van de Poolse afgevaardigde. De Fransman Parodi trok de bevoegdheid van de Raad, om in de Indonesische kwestie een beslissing te nemen, in twijfel. De Republiek immers is geen souvereine staat, in elk geval niet als zodanig erkenil. Hy stelde voor het Interna tionale Hof van Justitie te be lasten met het oplossen van Spanning In Palestina. De Joodse illegale organisa tie Haganah heeft de Joodse verzetsgroepen Irgoen Zwai Leoemi en organisatie Stern beschuldigd van de voorberei ding van „nieuwe ontvoerin gen en moordaanslagen op Britse strijdkrachten in Pales tina." De Haganah deed een be roep op de Joodse gemeen schap om haar alle nodige in lichtingen omtrent de activi teit van de Irgoen en de groep Stern te verstrekken. Het Joods bureau heeft de Britse autoriteiten verzocht niet de staat van beleg af te kondigen. Uit Londen wordt echter bericht, dat deze af kondiging spoedig zal plaats hebben. Nader wordt bericht, dat Britse soldaten in het wilde weg geschoten zouden hebben op een autobus, tengevolge waarvan vijf Joden gedood en vijftien gewond zyn. EXPLOSIES TE JERUZALEM. Kort na het middaguur gis teren hebben zich in Jeruza lem drie explosies voorgedaan, die werden gevolgd door ge weervuur. Verzetslieden hebben hand- franaten geworpen naar het oofdkwartier van het Oryal Hampshire regiment, naby de kantoren van het Joods bu reau. Het is nog niet bekend, of er doden of gewonden zijn. De meeste ruiten van het ge bouw van het Joods bureau zijn vernield. Opnieuw een klacht van Griekenland. De Griekse delegatie bij de Ver. Naties heeft een nieuwe klacht met betrekking tot de situatie op de Balkan ingediend bij de Veiligheidsraad. Zij be roept zich thans op de toepas baarheid van hoofdstuk zeven van het handvest, welk hoofd stuk de bedreiging van de vre de en de daden van agressie betreft. AMERIKA BEMIDDELT. Aanbod door Nederland aanvaard. Vrijdagmiddag is officieel medegedeeld, dat de Vere nigde Staten hun bemidde ling hebben aangeboden in het conflict tussen Nederland en Indonesië. Namens de Nederlandse regering heeft onze ambas sadeur te Washington, van Kleffens, medegedeeld, dat Nederland deze bemiddeling heeft aanvaard. De heer van Kleffens heeft deze aanvaarding ter kennis gebracht van de regering der V. S. en van de Veiligheids raad. de vraag of de Raad in deze kwestie bevoegdheden had of niet. De Amerikaanse afgevaar digde steunde daarop dit Fran se voorstel en wijzigde zijn re solutie. Mr. van Kleffens, die ten slotte aan het woord kwam, deelde mee, de verwachte in structies uit den Haag ont vangen te hebben. Hy deelde hierover echter geen bijzon derheden mede. Hij legde er de nadruk op, dat Nederland zo spoedig mogelyk de vijan delijkheden wenste te beëindi gen en daarom de Amerikaanse resolutie toejuichte. DE AANGENOMEN RESOLUTIE. De Amerikaanse resolutie, die uiteindelijk met acht stem men voor werd aangenomen, luidt als volgt: „De Veiligheidsraad, met bezorgdheid kennis nemend van de nog voortgang heb bende vijandelijkheden tussen de gewapende machten van Nederland en de republiek, doet een beroep op beide par tijen om: le. vijandelijk heden terstond te staken; 2e. Het geschil door middel van arbitrage of op een andere vreedzame wijze te slechten en de Veiligheidsraad hier van op de hoogte te houden. De beide regeringen zullen in kennis gesteld worden van de beslising van de Raad en ver zocht daaraan onmiddellijk te voldoen. De Veiligheidsraad werd tot Maandag verdaagd. Dan zal de Griekse worden. kwestie behandeld KORTE PRED1CATIE Abraham zat aan de in gang van zijn tent. Genesis 18 1. Vermoedelijk kent ge Abra ham. Hij is dlie half-bedoeïen, nu eens met kudden en knech ten op zwerftocht, dan weer zijn tentpinnen vastslaand. Hij zit voor zijn tent. Hij zit te wachten. Dé „korte predika tie" biedt geen ruimte tot breed verhaal; anders zou ik het u tónen: Abraham zit voor zijn tent te wachten. In die tent woont zyn rijk dom. Sara. de énige vrouw zij ner liefde. In die tent huist zijn ai-moede: daar zijn geen kinderen. En de th'd van hoop op kroost is voorbij; samen zijn Abraham en Sara oud ge worden. Maar God heeft hem de be lofte gegeven van een zoon, een zoon uit wiens geslacht Gods heil over de wereld zou dalen. Ach, het is een onmo gelijke belofte, onmogelijk voor Abraham, onmogelijk voor de wereld. Maar: het is Góds be- Lofte. En God kluistert zijn be lofte niet binnen de grenzen onzer mogelijkheden, maar doorbreekt daarmede vrolijk onze onmogelijkheden. Daar is Hij Gód voor. En daar is het onze verlossing voor. Abraham zit te wachten. Op het onmogelijke, maar door God beloofde. Zonder zelf het t« kunnen zeggen: hij wacht op Christus. Want Christus al leen vervult onze-nood, ls Gods heil voor de wereld. Hij is Gods „onmogelijke" gave, door ons ontworpen noch verdiend, alleen door Hem bepaald. De „korte predikatie" der courant kan slechts wijzen naar de „lange predikatie" der Kerk: wü mogen Christus verwach ten. Abraham ligt niet moedeloos terneder. Hij schuifelt niet ze nuwachtig heen en weer. Maar hij zit. Zulk zitten is een kunst. Beter: zulk zitten is een gave. Gods gave. L. C. SPIJKERBOER. Oost-Souburg. Nog twee jaar graantekort. Het Amerikaanse departe ment van landbouw heeft he den voorspeld, dat het wereld- tekort aan graan nog minstens twee jaar zal voortduren en heeft de boeren verzocht In 1948 een oppervlakte van 30 millioen ha. met broodgraan te bezaaien. In 1947 werd een doel gesteld van 28.500.000 ha. Proteststaking legen tribunaal-uitspraak. Vrijdagmiddag van 3 tot 4 uur is op de scheepswerf „Wel gelegen" te Harlingen gestaakt uit protest tegen het advies, dat door het tribunaal te Leeu warden in de zaak tegen de heer A. Bos, directeur van de scheepswerf, is gewezen, t.w. verbeurdverklaring van f 1000 van zijn vermogen en ontzet ting gedurende de tijd van 2 jaar uit de bevoegdheid om op een scheepswerf een leidende functie te bekleden. Het perso neel is tot deze staking over- gagaan, omdat 't er van over tuigd is, dat de heer Bos zich gedurende de Duitse bezetting als een goed Nederlander heeft gedragen. Het pijpje op Zaterdagavond. Te Steckborn in Zwit serland is opgericht een „Vereniging voor voor lichting over de geva ren, verbonden aan het gebruik van tabak", waarvan de vrouwelijke arts, R. ReimannHun- ziker uit Bazel voorzit ster is. Tot de vereni ging zullen zowel rokers als niet-rokers kunnen toetreden. Het streven zal niet gericht zijn „te- ,gen de Zondagssigaar of het pijpje op Zaterdag avond" maar tegen „het massaverbruik en het roken van jeugdige per sonen en jonge vrou wen." Extra dienst Amsterdam Dublin. Gedurende de maand Augus tus zal 4e K.L.M. een extra dienst AmsterdamManches terDublin v.v. inleggen. Deze luchtverbinding werd tot nu toe 4 x per week gevlogen. De nieuwe dienst, die op 6 Augus tus ingaat, zal op Woensdagen in de richting Dublin worden gevlogen en op Donderdagen in tegengestelde richting. N.V.V. landdagen afgelast. Het bestuur van het N.V.V. bericht ons: „Het N.V.V. zou op 30 Au gustus a.s. onder de leuze „Me dezeggenschap nu" een vijftal landdagen organiseren waar 'n openluchtspel wordt opgevoerd, en die overigens een min of meer feestelijk karakter zou den hebben. Het bestuur van het N.V.V. heeft thans met het oog op de grote ernst van de gebeurtenis sen in Indonesië besloten, deze landdagen niet te laten door gaan. Ook wanneer, gelijk het N.V.V.-bestuur heeft gevraagd, de militaire actie op korte ter mijn zou worden stopgezet, lijkt het houden van feestelijke bijeenkomsten niet in overeen stemming met de ernst van de situatie. Amsterdamse havenstaking duurt voort. De staking van de ongeveer 1500 arbekliers bij de samen werkende havenbedrijven te Amsterdam duurde Vrijdag noe steedg voort. De burgemeester van Am sterdam, mr. Arn. J. D'Ailly, voert thans besprekingen met de bij het conflict betrokken partijen in een poging tot een oplossing te geraken. Schildersprenten, een nieuw procédé. Kunstwerk binnen ieders bereik. Het wordt voor de beoefena ren der beeldende kunst steeds moeilijker om voor hun werk afzetmogelijkheden te vinden op zodanige wijze, dat zij er een redelijk bestaan uit kun nen putten. Het aantal dier- gehen, die in staat zijn schil derijen, litho's of ander werk te kopen, wqrdt steeds gerin ger en de gehele kunsthandel heeft dan ook met grote moei lijkheden te kampen. Men is deze ontwikkeling voorziende er toe gekomen mogelijkheden te onderzoeken om onze beeldende kunste naars een helpende hand te bieden. De oplossing is gevonden in een geheel nieuwe toepassing van een litho-techniek, die ge bruik maakt van een plastic procédé, dat het mogelijk maakt de zogenaamde schil dersprenten af te drukken, waarvan de grote bekoring is, dat zij, doordat het drukken onderdeel is van het scheppen van de prent, ieder voor zich een origineel zijn en door de schilders dan ook als origineel kunnen worden erkend en ge tekend. De proefnemingen zijn schit- DE „WASLIJST" BLIJFT NOG TE LANG. Denk aan de prijzencommissies. Er was in den jare 1947 een banketbakker in Neder land. Hy verdiende goed geld, maar hij wilde meer verdie nen en daarom ging hij er „een beetje zwart" bijdoen. Dat zwarte gedoetje liep aar dig. Tot 20 Juni 1947 verkocht hij 70.000 gebakjes aan snoep- lustigen, die daarvoor extra betaalden. Hij verkocht dui zenden puddinkjes, taarten, enz. De man verwerkte in 'n half jaar ongeveer 1400 kg suiker, waarvoor hij op de zwarte markt 6.25 per kg betaalde, hij gebruikte rn paar duizend kg boter en vet tegen 10.25 per kg en dan nog de kleinigheden aan meel, eieren, melk, kaas, enz., die er by hoorden. Op 20 Juni had hij met dit zwarte gedoe 50.000 ver diend en hij had zijn zaak ge ruïneerd, want op die fatale dag greep de dienst van de prijscontróle in en z'n zwarte kaartenhuisje stortte ineen. Dit ls een voorbeeld in het groot van wat helaas velen in het klein doen: een beetje zwart geknoei, een oeetje knagen aan de koopkracht van het Nederlandse volk, 'n tikkeltje ondermijnen van het grote herstelwerk dat zo moeizaam verricht wordt. VOOR DE TUCHTRECHTER. In de maanden Mei en Juni werden 12.275 zaken afgedaan voor de tuchtrechters in Ne derland en, er werden nieuwe zaken in behandeling genomen tegen 11.250 nieuwe verdach ten. Ruim twee millioen gul den aan boete werd opgelegd. Zeeland slaat niet zo'n kwaad figuur. Er werden hier in Mei en Juni 224 zaken berecht, waarbij ruim 16.000 aan boe te werd opgelegd. Nieuwe za ken tegen 279 verdachten werden aanhangig gemaakt. ZAAIZAAD EN KUNSTMEST. Wat er in Zeeland nog op het straf programma staat? Er komen ongeveer 100 zaken voor tegen mensen, die de prijzen van tuinbouwzaden hebben opgedreven. Opkopers trokken het land rond om te gen te hoge prijzen de zaden te kopen en tezamen met de leveranciers zullen zy straks voor de tuchtrechter verschij nen. Dan is een schipper uit Colrjnsplaat bemiddelaar ge weest voor kunstmest-trans- acties zonder bon. De mest, waarvan de prijs 14.30 tot 18.70 bedraagt, ging van de hand voor 22.30 tot 26.50. Zeven handelaren en elf Noord-Bevelandse landbouwers hebben zich met deze transac ties ingelaten. Zij zullen de ge volgen daarvan moeten dra gen. RADIO'S. Wijdverbreid is in Zeeland de zwarte handel in radio s en stofzuigers. Zelf gemaakte radiotoestellen, die hoogstens 150 waard waren en waarop geen enkele kwaliteitsgarantie gegeven werd, gingen op het platteland grif van de hand voor 350 tot 475. Het aan tal strafzaken in de radio affaire loopt nu al tegen de 100, De zwarte winsten op de stofzuigers waren minder hoog. Men volstond met 25 tot 29 te leggen op de ver koopsprijs. Het mag niet en het zal dus bestraft worden. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. In de week van 4 tot 17 Juli is een speciale contróle gehouden in winkels te Mid delburg en Goes, die huishou delijke artikelen van hout of metaal verkopen. Daarbij moest tegen 34 van de 51 winkeliers proces verbaal wor den opgemaakt hoewel deze detaillisten meer slachtoffers dan overtreders waren. Ze hadden namelijk van grossiers en fabrikanten hun waren te gen te hoge prijs ingeslagen en konden dus de artikelen bezwaarlijk tegen de officiële pryzen verkopen. Deze kous is nog niet af. De fabrikanten en grossiers, die een steek lieten vallen, zullen er meer van horen. PRIJZENCOMMISSIE'S In dit verband mogen we nog wel eens de aandacht vestigen op de prijzencommis- sie's, die in vele steden en dorpen bestaan. Deze commis- sie's kunnen bemiVlelend op treden. Door die bemiddeling worden onaangename strafza ken vermeden en het is pret tiger, wanneer overtredingen ondershands in orde gemaakt kunnen worden. Gewoonlijk kan dan met terugbetaling van het teveel berekende wor den volstaan. Zoals het nu paatmet een maandelijk se waslijst van strafzaken, gaat het pertinent niet goed! terend geslaagd. Acht voor aanstaande schilders, nl. John Radecker, Jan Wiegers, Char les Eyck, W. Schumacher, Edgar Fernhout, Nicolaas Wijnberg, Kees Andrea en Jan van Keulen, hebben reeds een aantal van deze schilderspren ten vervaardigd. Opgericht is inmiddels de stichting „Beeldende kunst binnen ieders bereik", welke in het komende najaar een groot aantal tentoonstellingen van deze schildersprenten in het gehele land zal organise ren, waar de prenten te koop zullen worden aangeboden. Voor het publiek, ook dat met de smalle beurzen, is hier mede de mogelijkheid ge opend, werken van onze be langrijkste schilders te kopen voor bedragen variërende tus sen 15 en 45 gulden per prent, waarmede het beste wat de Nederlandse beeldende kunst te bie'den heeft, inderdaad binnen ieders bereik is geko men. Geen staking op het s.s. Volendam. Het bestuur van de Alge mene Nederlandse Bond van Zeevarenden heeft beweerd, dat de „Volendam" 30 Juli ls vertrokken met aan boord on geveer 250 man marine-perso neel, die vermoedelijk de dien sten waarnemen van zeelieden, welke geweigerd hebben uit te varen. Desgevraagd deelde het ministerie van marine het A. N.P. mede, dat op de „Volen dam" geen diensten van zee lieden door marine-personeel worden verricht. Weerzinwekkende vernieling In Malang. Berichten uit Malang vertellen van de weerzinwekkende vernielingen In de stad,die door de terugtrekkendo republi keinse benden z\jn aangericht. De stad is een volslagen ruïne. Het gemeentehuis, de bioscopen, de meeste openbare gebou wen, de winkelstraten en dewoonwijken zijn systematisch opgeblazen en In brand gezet. Reeds dagen te voren was do winkelwijk door de republikeinen geplunderd. Tussen de puin hopen slopen wanhopige Chinezen en Indo-Europeanen rond, wier bezit door do redeloze horden was vernietigd. De gehele bevolking was tijdens de furie van de republikeinen do stad uit gevlucht en de bergen In getrokken. De zwaarst mogelijke bestraffing van de lieden, die voor de ze bezinningloze daden verantwoordelijk zijn, wordt dringend nodig geacht. REPUBLIKEINS NIEUWS. Republikeinse berichten mel den gevechtsaanraking bij Soe- karedjo (10 K.M. van Poerwo- kerto) en bij Poerbaligga (15 K.M. ten Oosten van Poerwo- kerto), voorts by Kroia (30 K.M. ten Zuiden van Poerwo- kerto). Op Sumatra worden gevech ten gemeld by Tebing Tinggi (Oostkust van Sumatra) en bjj Moeara Kasang (Padang). Bij Malang zouden zich nog republikeinse troepen bevinden ter hoogte van Blimbing. GEEN BEMIDDELING. Welingelichte kringen te 's- Gravenhage zijn van mening, dat de Nederlandse regering dan alleen bemiddeling zal aan vaarden, wanneer na voltooi ing van de politionele actie de hervatting van de rechtstreek se onderhandelingen zou mis lukken. De Nederlandse rege ring is blijkbaar voornemens eerst de politionele actie te voltooien. DE P. v. d. A. De heer Koos Vorrink, voorzitter van de P.v.d.A„ heeft aan een redacteur van het A.N.P. verklaard: „Wie de moeite neemt van onze publieke uitingen kennis te nemen, weet, dat do Party van de Arbeid zich achter de politiek van de regering heeft geschaard. Dat onzer zijds, In welke vorm ook, een bepaalde druk op de re gering zou worden uitge oefend inzake stopzetting van de actie in Indonesië is volkomen onjuist. W(j zijn het met het kabinet eens. W'lj hebben geen behoefte op het kabinet welke druk dan ook uit te oefenen. TJILATJAP. Een republikeins bericht zegt, dat Nederlandse troepen circa 30 km van Tjilatjap staan. Volgens de republikein se radio vinden gevechten laats in de omgeving van 'oerbolinggo in do residentie Banjoemas. De „Nieuwsgier" meldt, dat beoosten T jllatjap van Nederlandse zjjde een lan ding is uitgevoerd. WORDT GEHEEL JAVA BEZET? Volgens het Franse pers bureau A.F.P. zouden de Nederlanders besloten heb ben om in tegenstelling met hun oorspronkelijke bedoelingen Java geheel te bezetten. Deze herziening van hun standpunt is waarschijnlijk te wijten, aldug A.F.P., aan l<et feit, dat de Republikeinen con sequent de tactiek van de verschroeide aarde toepas san in de gebieden, welke zy nog bezet houden. Ma lang is het droeve bewijs van de gevolgen van deze tactiek. Men kan thans Belangrijke toewijzingen uit Duitse industrie. Tydens de van 28 tot 30 Juli te Brussel gehouden bij eenkomst van het inter-gealli- eerd bureau voor herstelbeta lingen, zijn onder de aange sloten landen de installaties verdeeld, afkomstig van 23 Duitse fabrieken. Hieronder bevinden zich de werven van Blohm und Voss te Hamburg, 3 chemische fabrieken, 1 fa briek voor de vervaardiging van machinewerktuigen, en de Oude rommel. De Egyptische apothe ker El Hamidi, die in Zwitserland en Frankrijk rondreist, was nogal ver. baasd, dat iedereen, die met hem in contact kwam, wilde praten over die Pharao's en de pyra mided Wi1 in Egypte, zeide hy, hebben geen belang stelling voor die oude rommel. Daar interesse ren zich alleen „Egypto logen" en buitenlanders voor". installaties, afkomstig uit 18 bewapeningsfabrieken. Nederland kreeg onderdelen toegewezen uit de werf van Blohm und Voss. Nederland ontving verder een installatie voor de ver vaardiging van Pentaeyrithrl- te. Nederland en Joego Slavlë ontvangen het grootste gedeel te van een der beide Henschel fabrieken te Kassei, welke in de oorlog gebruikt werd voor de vervaardiging van Vlleg- tuigmotoronderdelcn. Het materieel, afkomstig uit twee chemische fabrieken, is toegewezen aan Albanië, Aus tralië, België, Frankrijk, En geland, Noorwegen, Nieuw Zee land, Nederland, Tsjecho Slo wakije en Joego Slavië. Het gedeelte van de fabriek Henschel flugmotorbau te Kas sei, dat Nederland zal ontvan gen, vertegenwoordigt een waarde van 1.335.464 R.M. (basis 1939). De instaUatie, die Nederland uit de Paraxolwerke te Llp- poldsberg zal ontvangen ter vervaardiging van pentaerl- thrite, is vrijwel geheel nieuw. Uit de fabrieken van Blohm und Voss ontving Nederland tenslotte machines ter waarde van 417.553 R.M. verwachten, dat (1e Neder landers de, naar 'A\ bwpen, laatste aanval zullen rich ten op het hart van de Republiek door hun troe- l»en van het Westen. Noor den en Oosten van Java naar Djogjakarta en Soe- rakarta te dirigeren. IN DE VEILIGHEIDS RAAD. Vrydag gisteren zou de Veiligheidsraad een beroep op de Nederlanders en Indone siërs doen om de gevechten te staken, opdat beide part yen zouden kunnen worden gehoord en de kwestie grondig kan worden behandeld. Vele gedelegeerden waren van gevoelen, dat Nederland zijn zaak sterk verdedigd had, doch de Indiër B. R. Sen zeide, dat hij een aantal Nederland se verklaringen zou weerleg gen. Men achtte het waar schijnlijk, dat zowel India als de Sowjet Unie zich tegen de resolutie welke door Austra lië was ingediend, zouden uit spreken. Gromyko maakte dui delijk dat hrj over Indonesië no? veel méér te zeggen had en volledig^ gelegenheid voor debat wenste. De Veiligheids raad heeft besloten de discus sie voort te zetten zonder af te wachten of de Indonesische Republiek zou worden verte genwoordigd. Volgens Reuters correspon dent te Delhi, zal Soe- tan Sjahrlr met het eerste be schikbare vliegtuig naar New York vertrekken. BEMIDDELING VAN DE U.S.A.? Naar aanleiding van be richten, welke circuleren,als zouden de Ver. Staten een aanbod van'goede diensten hebben gedaan aan do Ne derlandse regering ten aan zien van de Indonesische kwestie, wordt van officiële Nederlandse zijde verklaard, dat hiervan geen bevesti ging is ontvangen. Er wordt contact met New-York ge zocht om nadere inlichtin gen te verkrijgen. OOSTKUST VAN SUMATRA. Nu de zuivering van het cul tuurgebied op Sumatra's Oost kust vordert, keren de normale toestanden terug. De Deli spoor begint haar arbeid te hervatten. Treinen rijden reeds tot Siantar. Planters keren te rug naar de verwaarloosde on dernemingen. Ongeveer 2000 Chinezen gaven er de voorkeur aan naar Medan te gaan. De terreur van de T.N.I. op de Oostkust, richtte zich niet' al leen tegen Nederlanders, Chi nezen en Brits-Indiërs, maar ook tegen de eigen landgeno ten, die veel van de benden te lijden hadden. MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, verzet Egypte zich evenals alle Arabische lan den en India tegen de passage van Nederlandse militaire vliegtuigen met bestemming Indonesië. Er zyn ook moeilijk heden gereden over passagiers, die men verdenkt militairen in burger te zijn. Zomerposlzegels en T.B.C.-bestrijding. Gedurende de maanden Au gustus en September zullen zo- merpostzegels worden uitgege ven. Zoals bekend, komt de ge ringe toeslag voor de helft aan culturele en de andere helft aan sociale doeleinden ten goe de. Van deze laatste helft zal op haar beurt 50 ten gunste van de tuberculose-bestrrjdlng komen. Haarlem dankt de mijnwerkers. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft 200 mijnwer kers uitgenodigd een bezoek aan die stad te brengen gedu rende de Haarlemse bloemen- week als blijk van erkentelijk heid voor de extra inspanning, die de mannen zich getroost hebben in de afgelopen winter. De Zaanse Kamer van het Haarlemse tribunaal heeft Donderdagmorgen de zaak be handeld contra de exwethQuder van Zaandam, A. van der S. Het advies luidde: vijf jaar in ternering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1