Indonesische kwestie in Veiligheidsraad Minder inwoners in West Zeeuws-Vlaanderen Minister Neher over de wederopbouw P UIT DE PROVINCIE Zuid-Beveland z,""0nippers ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen :chouwen en Duiveland „Een zuiver Nederlandse aangelegenheid". Resolutie van Australië. De vergadering van de Vei ligheidsraad is Donderdag avond aangevangen met een debat over de vraag, of de In donesische kwestie al dan niet op de agenda geplaatst moest worden, donder oppositie werd hiertoe besloten. Do Belgische afgevaardigde, F. van Langenhove, meende, dat hoewel de Indonesische kwestie op de agenda zou kun nen worden geplaatst, de raad zich daarmede niet verplichtte te beslissen, of de raad com- petenent was de kwestie te be handelen of om enig standpunt ten aanzien van deze kwestie naar voren te brengen. De Sowjet-afgevaardlgde Gromyko, verklaarde, dat de Veiligheidsraad een Indone sisch vertegenwoordiger moest uitnodigen, doch hy was van mening, dat er geen reden was om do besprekingen uit te stel len, totdat deze zou rijn gear riveerd. De Nederlandse afge vaardigde Mr. van Kleffens, verklaarde zich tegen toelating van een Indonesisch vertegen woordiger met het argument, dat hiermede op de dingen zou worden vooruitgelopen. Hodgson (Australië) zelde, dat de vijandelijkheden in Indo nesië niet louter een „politiële actie" waren, doch ccu feite lijke oorlog betekenden. H\j diende een resolutie ln, waarin verklaard wordt, dat de Veiligheidsraad met be zorgdheid" nota heeft geno men van de in gang zijnde vijandelijkheden tussen do gewapende macht van Ne derland en van de republiek en, vaststellend, dat volgens het charter van do V. N. aeze vijandelijkheden een inbreuk op de vrede betekenen, een beroep doet op do twee re geringen om: lo do vijande lijkheden onmiddellijk te sta ken; 2e haar geschil op te lossen door arbitrage, in overeenstemming met arti kel 17 van het accoord van Llnggadjati. Mr. van Kleffens beschul digde do republiek van de „verderfelijke practyk nog steeds gijzelaars vast te houden" en zeide, dat hij aan de Indische regering om cumenten betreffende „m dan duizend schendingen van het bestand, dat in Maart j.L met de republiek gesloten was", verzoent had, ter voor legging aan de Veiligheids raad. Er was, aldus mr. van Kleffens, bijna geen spoor te vinden van wezenlijke mede werking van de republiek op basis van Linggadjati. Er is alleen sprake geweest van be loften, ontkenningen, uitvluch ten en woorden, doch niet van daden. „Indien er constructieve pogingen worden gedaan, dan zouden tenminste ac gijzelaars moeten worden bevryd. Te gen einde Juni werden- er nog zevenhonderd Europese gijzelaars gevangen gehouden en ongeveer tienduizend an gering, welke niet gehoor zaamd wordt, welke over het algemeen ontwijkend reageert en niet wil samenwerken. Dit is geen herstel van de kolo niale verhouding. wy wensen samen met de Indonesiërs deelgenoten te zijn. Mr. van Kleffens bestreed, dat de Veiligheidsraad enige competentie bezat om deze aangelegenheid te behande len, daar deze binnen de binnenlandse zeggenschap van Nederland viel. Hij vroeg bovendien, welke aanwijzingen er bestonden, dat de huidige actie in Indonesië een gevaar voor de vrede be tekende. „Dit betekent niet, aldus mr. van Kleffens, dat wij niet verlangend zijn zo spoedig mogelijk op basis van Ling gadjati met de republiek tot overeenstemming te komen. Wij nemen aan, dat zeer bin nenkort de omstandigheden Java en Sumatra, dank onze actie, zodanig zullen jn, dat de besprekingen met de republikeinse regering her vat kunnen worden". Van Kleffens kondigde aan, dat de Nederlandse regering een aantal vreemde regerings vertegenwoordigers zou uit nodigen om een bezoek aan het voormalig Nederlands- Indig te brengen en verslag over hun bevindingen uit te brengen. De vergadering werd tot Vrijdag verdaagd. LEGERBERICHT De Seragoe bereikt De Nederlandse troepen heb ben 31 Juli Banjoemas, 75 km. ten Zuidoosten van Tc gal, en Poerwaredja, 22 km. ten Zui den van Poerwokerto, bezet en zijn vervolgens verder opge rukt. Verschillende bruggen over de rivier Serajoe zijn bezet en een republikeinse tegenaanval op Tjibeber is afgeslagen. In samenwerking raet de Konink lijke marine heeft de Neder landse luchtmacht republikein se kustbattertjen op net eiland Noesa Kembangan bulten wer king gesteld. Op Zuid-Sumatra hebben re publikeinse eenheden verschil lende pogingen ondernomen tot infiltratie rondom Batoeradja, 15 km. ten Zuidwesten van Pa- lembang. Op Noord-Sumatra vinden ten Westen van Medan oprui mingsacties plaats. Republi keinse aanvallen op de bruggen over de rivier de Wampoe en op Arnhemia zijn afgeslagen. Sedert het begin der militai re acties zyn de Nederlandse verliezen: 57 doden. 124 gewon den en 15 vermisten. Egypte en het Indonesische conflict. Egypte is bereid stappen te ondernemen teneinde een recht vaardige en vriendschappelijke regeling tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs te be werkstelligen, zo heeft de Egyptische wnd. minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Dissouki Abaza Pasja, tegen over de Nederlandse gezant te Cairo, W. C. graaf van Rech- teren Limburg, verklaard. DE CUFERS SPREKEN deren' Onze enige zorg is, dat er een einde komt aan anarchie en chaos, opdat de gewone man in vrede kan leven. Wy voeren geen oorlog tegen de republiek, doch wy kunnen niet voortgaan met een re- Officieel Brits rapport over de Dakota. Volgens officiële rapporten, welke by het Britse ministerie van bultenl. zaken zjjn binnen gekomen, bevond zich do Dako ta, welke twee dagen geleden door een Nederlandse jager werd neergeschoten,buiten de route, welke krachtens de Chi cago air Convention was voor geschreven. De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken voegde aan deze verklaring toe, dat vol gens deze ingekomen rappor ten, de piloot van de Dakota van te voren was gewaar schuwd, dat hij bij afwijking van de vastgestelde route de kans liep te worden beschoten. Ook. zo verklaarde de woord- voorder, is vastgesteld, dat de Dakota niet onder de bescher ming van het Rode Kruis vloog en dat het toestel ook geen kentekenen droeg van dien aard. Hoewel het toestel biykbaar medische middelen vervoerde, was het besluit tot de vlucht op eigen risico genomen. De senaat der Leidsc uni versiteit heeft in zyn laatste vergadering besloten het ere doctoraat in de rechtsgeleerd heid te verlenen aan lord Mal colm Hailey wegens zijn bijzon dere verdienste op het gebied van koloniaal recht en sociolo gie. Dinsdagmiddag ia te Ber gen aan Zee een 18-jarig meisje bij het baden verdronken. Haar vriendinnetje kon nog worden WIELRENNEN Scherens wil overrijden. Geen prijs stellend op een titel, welke sommigen hem be twisten, hoeft Jef Scherens, de nieuwe sprintkampiocn bij de profs, een brief geschreven aan het bestuur van de Union CycUMe. In deze brief verklaart hy zich bereid opnieuw te rijden om het wereldkampioenschap en wel in September a.s. te Pari-s. WONINGPROBLEEM NIET HOOPGEVEND. De resultaten van de volkstelling. m. V. 3771 1951 1820 2554 1311 1243 2121 1107 1014 989 508 481 2174 1250 1224 1320 683 637 487 258 229 2670 1292 1378 678 346 332 1876 983 893 2221 1171 1050 580 304 276 2857 1505 1352 977 506 471 Volgens de laatst gehouden volkstelling telde West Zeouwsch Vlaanderen op 1 Mei van dit jaar 25.575 zielen, n.l. 13.175 mannen en 12.400 vrou wen, over de gemeenten als volgt verdeeld: Aardenburg Breskens Biervliet Cadzand Groede Hoofdplaat Nieuwvliet Oostburg Re tranche- ment Schoondyke Sluis Waterland kerkje IJzendyke Zuidzande Aangezien door de oorlogs handelingen in vele gemeenten de administratieve bescheiden verloren zyn gegaan, is niet zuiver te bepalen hoe groot het zielen-aantal was in Sep tember 1944, doch volgens ons ten dienste staande gegevens uit 1943, aangevuld met gege vens uit die gemeenten waar de gemeenteadministratie ge spaard is gebleven, bedroeg net aantal zielen in September 1944 rt 27.178, of wel ruim 1600 meer dan thans. Het blijkt dat in de meeste gemeenten het zielenaantal weer tamelyk geiyk is gewor den aan September 1944. De grootste achterstand boekte Breskens, welke gemeente op 1 Jan. 1944 een bevolking telde van 3361 zielen en dus thans nog een achterstand heeft van ruim 800 zielen. Sluis boekt nog een achter stand van rt: 200 zielen; Oost burg rt 200; Aardenburg Idem; Biervliet rfc 150 en Schoondyke 125. In de overige gemeenten zyn de verschillen gering en enke le gemeenten boeken zelfs een kleine vooruitgang, zoals de gemeente Groede ale nu onge veer 100 personen meer telt HOE WONEN DEZE MENSEN. West Zecuwsch Vlaanderen had per 1 Sept. '44 7260 hui een, waarvan er ruim 2000 ge heel werden verwoest, zodat er thans nog over zyn 5249. Daar van zyn er nog etteiyke die voorlopig hersteld zyn en nog definitief hersteld moeten wor den. Daarnaast zyn er 1140 noodwoningen, w.o. begrepen bunkers c.c., die als woning dienst doen. Zo heeft b.v. Cad zand geen officiële noodwonin- ?en, maar worden er o.a. nog 6 bunkers als woning ge bruikt. Het woningbeeld in de ver schillende Zeeuwsch Vlaamse gemeenten, is niet erg fraai. ■aP S-is. „S5 3 ft~ S.S. kolonel pleegde zelfmoord. Erich Hausmann. voormalig kolonel van de Waffen S.S., (lie beschuldigd wordt van moord op duizenden gevange nen en binnenkort terecht 7011 staan, heeft zich in een militair hospitaal to Neurenberg door middel van het koord van zyn kamerjas opgehangen. Prinses Elizabeth trouwt 20 November a.s. Het huweiyk van de Engel se Kroonprinses en Lord Phi lip Mountbatten. is thans of ficieel vastgesteld op 20 Nov. s. In de Westminster Abbey. Italiaans vredesverdrag geratificeerd. De Italiaanse constitueren de vergadering heeft het vre desverdrag met Italië gera tificeerd. Ét" H 203 321 50 20 10 5 255 3 97 143 5 18 10 1043 780 590 295 665 312 145 783 194 578 650 130 800 295 Aardenburg 744 Breskens 324 Biervliet 480 Cadzand 250 Groede 650 Hoofdplaat 280 Nieuwvliet 120 Oostburg 418 Retranche- ment 182 Schoondyke 360 Sluis 404 Waterlandk. 134 IJzendyke 650 Zuidzande 253 Beziet men deze cyfers, dan blijkt hieruit duidelyk dat in femeenten als Breskens, Oost- urg, Schoondyke, Aardenburg, Sluis en in mindere mate ook in de andere gemeenten, het woningprobleem grote zorgen baart. Vele honderden gezinnen (1140 noodwoningen) wonen nog steeds zeer primitief en zien verlangend uit naar een behoorlijk huis. Het tempo van de wederopbouw is nog niet erg bemoedigend. Als men ziet dat er b.v. in Oostburg 41 woning wetwoningen in aanbouw zyn, met de bouw waarvan men in Sept. 1946 is begonnen en dat er daarvan nog geen enkele gereed is, dan geeft dit weinig hoop voor de toekomst Nieuws in een notedop Op de werf der firma Gebr. Sander te Delfzyl liep een voor Noorse rekening ge bouwd kustvaartuig van stapel. Het contingent van dui zend Amerikaanse padvinders, dat zal deelnemen aan de we reldjamboree, zal in groepen van 200 ons land aandoen. De 60-jarlge A. Kruit uit de Bothastraat te Rot terdam was Dinsdagmiddag in de Waalhaven met zyn 11-jarige kleinzoon aan het baden. Onverwacht verdween de jongen in de diepte en ver dronk. Met ingang van 1 Aug. a.s. zal een nieuw type bon nen voor venster-, draad-, spiegel-, tuinders- en brute glas in omloop worden ge bracht Zij, die nog over oude bonnen beschikken, worden in de gelegenheid gesteld deze tot uiterlyk 15 Augus tus a.8. in te leveren. Van 1 Augustus a.s. af zal de distributieregeling voor mastiek komen te vervallen. De voorbereiding voor het tot stand komen der op leidingsschool voor maatschap pelijk werk en personeellcldlng te 's-Gravenhage heeft gesta dig voortgang. Verwacht mag worden aat de lessen der school medio September zullen aanvangen. Eerste spinnerij in Zeeland. De textielfabriek „Tiber- ghien" te Cllnge zal binnen kort in Zeeland een spinnerij vestigen. Dit is de eerste spln- nery in Zeeland. Voor de Zeeuwse textielnyverheid, tot nu toe steeds aangewezen op import uit België, is dit van grote betekenis, terwyi het bovendien een belangrijke v betering betekent. De fabriek zal een onder deel vormen van de „Tiber- ghlen"-ondernemlng en in Clinge worden gevestigd. VEEL MOSSELZAAD. Het uitermate fraaie zomer weer en de daarmee gepaard gaande hoge temperatuur van het water, wettigen het ver moeden, dat de Droedval van oesters en mosselen dit jaar uitermate gunstig zal zyn. Mochten wij enige thd geleden melden, dat op de Waddenzee veel val van jong mosselzaad was geconstateerd, thans kan hetzelfde worden gemeld uit de Laagte van Renesse, dus in Zeeland zelf. Wolphaarfsdijk VOETBALVERENIGING VERGADERDE De voetbalvereniging Wol- phaartsdyk hield dezer dagen haar eerste jaarvergadering. Uit het verslag van de secre taris bleek, dat de club thans circa 50 leden heeft. De aftre dende bestuursleden werden by acclamatie herkozen. Be sloten werd in het volgende seizoen met twee elftallen in de Zaterdagmiddag-compe titie uit te komen. Marktberichten VEILING THOLEN. 28 Juli: Witte eigenheimers f 11,99; Blauwe eigenheimers f 12,06; Poters f 5,56. 29 Juli: Witte eigenheimers f 11,58; Blauwe eigenheimers f 11,64; Poters f 4,67. 30 Juli: Witte eigenheimers f 10,71; Blauwe eigenheimers f 10.98; Poters f 4.04. Alles per 100 kg. ZONDAGSDIENSTEN DOKTOREN. Zondag is voor dringende ge vallen in Breskens, Groede en Schoondyke te bereiken de heer Broodmans, arts te Bres kens, tel. 22. Voor Sluis, Cad zand en Zuidzande (heeft dienst de heer Staal, arts te Sluis, tel. 21 en voor Oostburg en Aardenburg is te bereiken de heer Kesteloo, arts te Aar- denburg, tel. 52. Voor het eiland Tholen is Zondag voor spoedeisende ge vallen te bereiken de heer Duiker, arts te Tholen en voor het eiland St. Phllipsland heeft dienst de heer Vermet, arts te Nieuw-Vossemeer. De Chr. Vrouwenvereni- §lng „Helpt Elkander" te ruinisse maakte een uit stapje naar duin en strand te Haamstede en Renesse. De collecte, die Zaterdag in Haamstede ten bate van het Prins Bernhard Fonds gehou den werd, heeft 38,97 opge bracht. De heer S. A. de Haas, on- derwyzer aan de O. L. School in Haamstede, behaalde Woens dag te Utrecht de acte Frans Geslaagd voor het examen Engelse Handelscorresponden tie. afgenomen door de Ne derlandse Associatie voor Practykdlploma'sMejuffrouw N. van Leunen en de heer T. van Boven te Vllssingen. BENOEMINGEN. Benoemd tot: dykgraaf van de polder Oud Beoosten Biy Bezuiden, B. J. Plasschaert en tot gezworene H. F. Kips te Koewacht; gezworene van de Nieuwe Karnemelkpolder, B. M. de Gronckel te Koewacht; gezworene van het water schap De Buitenpolders van Nisse, C. de Winter te Nisse; gezworene van de Dreischor- polder, J. H. Goemans te Drei- schor; gezworene van het water schap De Breede Watering Be westen Yerseke, H. Glerum te Schore en A. A. Timmerman te Kattendyke; gezworene van de Koudepol- der, P. Dieleman te Hoek; plaatsvervanger van de dijk graaf van de Joanna Mariapol- der, M. J. Buys te Poortvliet; gezworene van de Adriaan- polder, J. A. van Oeveren te Kortgene; gezworene van de Stadspol- der, J. Kallewaard te Kortge ne; gezworene van de Reigers- bergschepolder, J. D. Wouter- sen te Rilland Bath; lid van het bestuur der wa terkering van de calamiteuze Borsselepolder, J. Dekker te Borssele; dykgraaf van de Vergacrt- polder, E. F. Dumoleyn en tot plaatsvervanger van de dyk- Maaf R. J. Barbé, belden te lilippine; gezworene van de Van Lyn- denpolder, F. P. de Kubber te Zaamslag; gezworene van de Varempe- polder, P. J. de Clerck te Over- SlaIan M. N. Kloet te Nieuw en St. Joosland is op zyn ver zoek eervol ontslag verleend als gezworene van Eet water schap Poortvliet. Sluiting schoenwinkels. Wegens personeelsvacantie zullen de schoenwinkels van 11 t.m. 16 Augustus a.s. ge sloten zyn. Deze regeling geldt voor geheel Nederland, uitgezon derd de provincie Zeeland en de 1 stad Amsterdam, waar de schoenwinkels van 4 tm. 9 Augustus a.s. gesloten zyn. KRUISTOCHT VOOR MOTOR- EN ZEILJACHTEN. De Royal Sailing Club te Gent organiseert op 9 en 10 Augustus weer de van vóór de oorlog bekende „Pavilion d' Or" kruistocht. Hieraan wordt deelgenomen door meer dan honderd Engel se, Belgische en Nederlandse motor- en zeiljachten. De te volgen route loopt van Ostende binnendoor naar Brug ge en Gent, met als eindpunt voor de eerste dag Terneuzen, waar na aankomst een diner wordt aangeboden in hotel „Rotterdam". De tweede dag zal afgeschut worden en de tocht verder over de Schelde voortgezet. Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft een zilveren herinneringsplaquette ter be schikking gesteld voor het grootste Nederlandse jacht dat te Terneuzen passeert. Terneuzen N.I.WJ.N.-ACTIE Ten bate van de soldaten in Indlë werd Terneuzen Woens dag bezocht door de Niwin- cantine-wagen. De cantine- wagen, die voorzien was van een geluidsinstallatie, trok door de straten. Vrijwillige helpsters hielden tegelijkertyd een huis- aan-huis-collecte, terwijl de be volking koffie, limonade, ijs en gebak werd aangeboden. 's Avonds werd de verkoop onder grote publieke belang stelling voortgezet. Het mu ziekgezelschap „De Verenigde Werklieden" verleende hierbij zyn medewerking. TERUGKEER UIT INDIË. Met het m.s. „Kota Inten" zal' Donderdag 7 Aug. met verlof uit Indië terugkeren soldaat J. C. H. Doppegieter, uit Terneuzen. Uzendijke OANTINEWAGEN GEARRIVEERD Dinsdagmiddag arriveerde de NIWIN cantinewagen in Jzendyke. Ter gelegenheid hiervan gaf „Geduld Overwint" een concert op de Markt, ter wijl ook Woensdagavond de Chr. Meifljeszangveren. zich liet horen. Een Amerikaanse verkoping bracht 101.75 op. Schoondijke BESPREKING OVER HERBOUWPLANNEN Woensdagavond vond in de bunker te Schoondijke een van gemeentewege belegde dorps vergadering plaats. Na het openingswoord door de wnd. burgemeester, mr. K. Hoekze- ma werd door de burgemeester van Aardenburg, de heer J. van Dongen, een uiteenzetting gegeven over het werk van de Stichting Aardenburg Her bouwt, welke stichting spoedig ook in' Schoondijke zal optre den. Van de geboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Hierbij bleek, dat vele bouw- problemen hun oorsprong vin den in het feit, dat de gedu peerden nog niet weten, welke plaats zy by de herverkaveling toegewezen zullen krijgen. Mr. Hoekzema lichtte toe, dat het herverkavellngswerk jammer genoeg- stil ligt, ten gevolge van de ingezonden protesten tegen het herbouw plan. Zolang dit plan niet de finitief is goedgekeurd en met name niet in Den Haag is be slist over de requesten zal overeenkomstig het verzoek van de requestranten de her verkaveling stil liggen. Vele op de vergadering aan wezigen toonden zich ontevre den over de gang van zaken. Burgemeester Van Dongen drong aan op onderlinge sa menwerking opdat zo spoedig mogelijk een oplossing voor de huidige moeiijkheden gevon den kan worden, terwfil mr. Hoekzema in zijn sluitings woord de wens uitsprak, dat ook in Schoondijke spoedig de eerste steen gelegd zal kunnen worden voor particuliere wo ningbouw. Stavenisse MILITAIRE KEURING. Voor de lichting 1948 wer den te Stavenisse 18 personen opgeroepen, die te Bergen op Zoom op Donderdag- T Augus tus gekeurd .zullen worden. St. Annaland VAKDIPLOMA BEHAALD. De heer C. M. Stoutjesdijlc te St. Annaland slaagde bij het aan de Kruideniersvakscho'ol te Utrecht gehouden examen voor het vakdiploma Kruideniers waren en tevens voor het practijkdiploma Kruidenier. St. Maartensdijk 40 JAAR ZONDAGSSCHOOL. De Herv. Zondagsschool te St. Maartensdijk bestaat Don derdag 7 Augustus 40 jaar. Het aantal leerlingen bedraagt thans 170. Oud-Vossemeer GEEN FEEST OP KONINGINNEDAG Tijdens een vergadering van de Oranjevereniging te Oud- Vossemeer werd besloten in verband met de toestand in Inddë dit jaar geen feesteiykhe- den op Koninginnedag te or ganiseren. Bruinisse BAKENS AANGEBRACHT. Op de pas geplaatste mate- rialenloods voor het loods wezen aan de Lange Dam te. Bruinisse Is een yzeren bol ge plaatst. Het is de bedoeling om op een andere plaats nog een dergelijke bol aan te bren gen, als baken voor de ha vengeul, zoals die zich bulten de havenmond over de slikken voortzet. Voor de schipperij een hele verbetering. Nleuwerkerk OMLEGGING STRAATWEG. Deze week is een aanvang gemaakt met do voltooiing van de werkzaamheden ten behoe ve van de omlegging van de Ryksstraatweg buiten de kom van het dorp Nieuwerkerk. Deze werkzaamheden waren, zoals bekend, tengevolge van de oorlog blyven rusten, doch nu hoopt men binnen enkele maanden gereed te komen. Burgh OUDEN VAN DAGEN NAAR WALCHEREN Begunstigd door fraai zo merweer maakten de ouden van dagen uit Burgh een uitstapje naar Walcheren. Ze bezichtig den verschillende plaatsen op het eiland en toefden enige tijd in Middelburg. Marktberichten VEILINGSVER. KAPKLLE-BIEZELINGE Veiling van 31 Juli 1947. Appelen: Madeleine 18^-41; Early Victoria 415; Perzik appels 16—39; Zigeunerin 28 85; Keswick 513; Nel son's Glorie 1227; Zomer- aagt 13—24; Lord Suf field 13—23. Per.en: Précose de Trevoux 1257; Oomskinderenpeer 11 62; Bruine Herenpeer 14 37; N.H. Suikery 16—27; Ro de Suikerjj 19- Pruimen: Washington 91 164; Czar 76—166; Ontario 113—154; Eldense Blauwe 74 -135; Dubb. Boeren Witte 101—142; Kouwelynen 51; Princepruimen 32—54Occih lanen 1652; Meï'belanen 13 42; Tollenaars 4870; Zaai- lingpruim 925; t Abrikozen Diversen: Frambozen 137 264; Bramen '80183; Zure Morellen 44; id. ontsteeld 39; Rode Bessen 4560; Kersen B 85; dubb. Princ. z. draad 1420; Snybonon 12; Augur- ken 50; Aardappelen 7V49, alles per kg. GEEN ONDERHOUDSWERK IN AUGUSTUS EN SEPTEMBER. Schadevergoedingswet op komst. Tijdens een persbezoek aan de Wederopbouwkampen in de Betuwe heeft minister Neher onder meer verklaard, dat het Bouwplan 1946 door allerlei fouten een grote teleurstelling is geworden en dat in het Bouwplan 1947 door de abnor maal strenge winter vele ob- Jaya doorsneden. Zowel republikeinse als Nederlandse legerberlchten melden, dat tengevolge van de Nederlandse militaire ac ties in de omgeving van Cheri- bon, het eiland Java over de gehele breedte doorsneden is. Smokkelaar doodgeschoten. In de nacht van Woensdag op Donderdag troffen kommie zen by het grensdorpje Over- Dinkel twee smokkelaars aan, die poogden koffie over de grens te brengen. Onmiddellyk werden waarschuwingsschoten relost, doch zonder succes, lierop vuurden de kommiezen op de vluchtende mannen, van wie er een. de 53-jarlge J. E. uit Over-Dinkel, dodelyk werd Jgetroffen. De andere smokke- aar ia in de duisternis ontko men. Rantsoen spijsolie wordt „extra". Zoals bekend, zal in de tweede helft van Augustus voor alle leeftydsgroepen een rantsoen van 120 gram spysolie beschikbaar worden gesteld. Aanvankeiyk lag het in de bedoeling deze 120 gr. spysolie in de plaats van 125 gram margarine te verstrek ken. De vetpositie van ons land liet nameiyk niet toe het totale vetrantsoen voor een maal met deze 120 gram olie te verhogen zonder dat daardoor de noodzakelijke re serves al te ernstig worden aangetast. Het bezwaar even wel van een vermindering van de hoeveelheid smeerbaar vet voor eenmaal met 125 gram is echter zo overwegend, dat thans toch besloten is de olie als „extra" boven het nor male vetrantsoen te geven. De koopbon voor de olie zal op 14 Augustus worden bekend gemaakt. Kinderverlamming in Engeland. In ver van elkaar verwyder- de streken in Engeland zyn vier personen aan kinderver lamming overleden. Door het gehele land zyn verscheidene andere gevallen geconstateerd, vooral In Yorkshire, waar bij na 100 personen in observatie worden gehouden. JEUGD-UITWISSELING GESTOPT. De „World Friendship As sociation" heeft de uitwisse ling van kinderen uit Enge land tegen kinderen van het vasteland voor het doorbren- fen van de vacanties in het uitenland tydelyk stop gezet wegens het gevaar van kin derverlamming, welke ziekte in Groot-Brittannië is uitge broken. Drie Franse oorlogsbo dems zyn voor een kort bezoek in Amsterdam gearriveerd. De schepen 'zullen Vrijdag en Za terdag voor het publiek te be zichtigen zyn. Van Kleffens overhandigde zijn geloofsbrieven. Donderdag heeft de nieuw benoemde Nederlandse ambas sadeur in de V.S., mr. E. van Kleffens, op het Witte Huis aan president Truman zyn geloofsbrieven overhan digd. De president en de heer van Kleffens gaven beiden uitdrukking aan de hartelijke betrekkingen tussen de V.S. en Nederland en president Truman gaf o.m. zyn bewon dering te kennen voor de Ne derlandse wederopbouw. Er werd niet over Indonesië ge sproken. Belgische brouwers en de Benelux. Woensdag heeft de Belgi sche vereniging van bier brouwers te Brussel een ver gadering belegd om te pro testeren tegen de wyze waar op de onderhandelingen met Nederland zijn gevoerd inzake de NederlandsBelgisch Luxemburgse tolunie en in het byzonder tegen de wijze waar op de belangen der Belgische brouweryen zyn behartigd. Bessensap goedkoper. De prys van bessensap is verlaagd, voor drie achtste li ter flessen van 0,85 tot 0.61 en voor driekwart liter flessen van 1,65 tot 1,23. jecten niet tot uitvoering zyn gekomen. Vele arbeiders wor den thans gebruikt voor doel einden, die niet strikt noodza- kelyk zfn en daarom zal spr. aan alle gemeentebesturen voorstellen in Augustus en September geen onderhouds werken toe te staan. Zwart ge bouwde panden zullen naar de minister zeide afgebroken wor den. Verder deelde de minister mede, dat volgend jaar begon nen zal worden met de bouw van de zgn. prefabricated hui zen en dat hun aantal zal toe nemen, totdat een maximum is bereikt. Men ls hiermede niet eerder begonnen, omdat men de mogeiykheden voldoende be studeren moest. Nu zal echter getracht worden op deze ma nier in de behoefte aan woon ruimte te voorzien. Noodwonin gen zullen niet meer gebouwd worden omdat dit geldverspil ling is. In verband met de materia- lenpositie deelde de minister mede, dat onze cement-positic bedroevend is. De Pietersberg tc Maastricht is onze voor naamste leverancier, maar mag men deze geheel af graven ter wille van de wederopbouw? Gevraagd naar de schadere geling zeide de minister van wederopbouw, dat deze nog steeds onbevredigend is, dat het verlangen der getroffenen naar Integrale schadevergoe ding begrypeiyk is en dat na het Kamerreces de schadever goedingswet de Kamers zal be reiken. Huurverhoging achtte de mi nister onvermydelljk. Ten slotte verklaarde de mi nister, dat Nederland ln vergc- lyking met andere landen wat de wederopbouw aangaat het beste figuur slaat. Kerknieuws CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Zierikzee ds. M. W Nieuwenhuijze te 's- Gravenhage-C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14