PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Plastic helpt ook artisten uit de nood Prij so vertredingen in Zeeland V erbroederingsverbod voor Sowjet-soldaten Opmars naar Tjilatjap Gaat Nederland vliegtuigmotoren bouwen? 190e Jaargang - No. 181 Uityav< vao ét firma Provincial* Zeeuwscbc Courant. Middelbury. Dr-'-kertj Firma F. van de Velde |i., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WO DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANl EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 Aug. 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent pet week i 3.20 per kwartaalfranco per post 1 3.« P« kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 1 2.—. Bureau» yevestiyd te Vlissinyen Walstraat 58 60. telefoon 10 (2 lijnen l Middelbury Londensdhe Kaai 29 telefoon 2077 en 2924: Goes Tnrf kade 15. telefoon 2475; Oostburg Gratamastraat i. telefoon 102 t Tern ruien Brouwerijstraat 2. Postrekening or. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Het contact met de Duitsers werd te gevaarlijk. Order van generaal Kurasov Volgens de ^correspondent van cle Herald Tribune is twee en een half jaar vrede voor de Russische troepen in Berlijn en in het overige ge bied van de Sowjet-zone plot seling een verbroederingsver bod afgekondigd. In alle ste den van enige omvang hebben de officieren, ongetrouwd ot met hun gezinnen, opdracht gekregen zich in speciale mi litaire kwartieren te vestigen en niet meer met de Duitsers in dezelfde huizen te wonen. In Berlijn is dat gepaard ge gaan met het opvorderen van een groot aantal huizen. Rond om deze huizen, die tot mili taire verblijven worden inge richt, zgn houten versperringen opgeworpen, teneinde de hoofd straten af te sluiten en de Duitsers het passeren te be letten. In Treptow, een voor stad van Berlijn, moest om deze reden een blok van 350 woningen in enkele dagen ont ruimd worden. Ook in de oude stad Weimar kregen alle Rus sen bevel zich in een bepaal de wijk te concentreren en in deze wijk kregen zelfs de vooraanstaande leden van de socialistische eenheidspartij be vel met bekwame spoed htm boeltje te pakken. De eerste aanwijzing voor de nieuwe Russische politiek in Duitsland was op 8 Juni 'n order van generaal Kurasov, die bevel voert in Oostenrijk. In deze order werd de troe pen het bevel gegeven geen „onnodige sociale betrekkin gen" aan te knopen met vreemdelingen. Geklaagd werd dat enige le den van het Rode Leger zich niet ontzagen bij buitenland se vrouwen te gaan Inwonen, en dit gaf tot ongewenste si tuaties aanleiding. Sommige soldaten hadden zelfs hun toe vlucht tot desertie gezocht toen zij tot de orde werden ge roepen, aldus de order. Te veel soldaten vergaten, dat zij zqn groot gebrachl in de phi- loscphie van Lenii en Stalin, hetgeen betekent, dat hun doel behoort te zijn de vernietiging van het kapitalistische sy steem. Bjj de geallieerde autoritei ten wekte deze order de in druk dat spoedig een algeheel verbod van verbroedering zou volgen. Teveel soldaten Im mers werden, Lenin en Stalin ten spijt, verlokt door de schit teringen van het kapitalisti sche systeem. Dit verbod ls nu inderdaad afgekomen èn het is duidelijk dat dit besluit genomen is uit vrees, dat een te nauw con tact met Duitsers en Oosten rijkers een ongunstige invloed zou hebben op de stemming van de Sowjet soldaten en op Spanning in Palestina. De Joodse illegale organisa tie Haganah heeft de Joodse verzetsgroepen Irgoen Zwai Leoemi en organisatie Stern beschuldigd van de voorberei ding van „nieuwe ontvoerin gen en moordaanslagen op Britse strijdkrachten in Pales tina." De Haganah deed een be roep op ae Joodse gemeen schap om haar alle nodige in lichtingen omtrent de activi teit van de Irgoen en de groep Stern te verstrekken. Het Joods bureau heeft de Britse autoriteiten verzocht niet de staat van beleg af te kondigen. Uit Londen wordt echter bericht, dat deze af kondiging spoedig zal plaats hebben. Nader wordt bericht, dat Britse soldaten in het wilde weg geschoten zouden hebben op een autobus, tengevolge waarvan vijf Joden gedood en vijftien gewond zijn. EXPLOSIES TE JERUZALEM. Kort na het middaguur gis teren hebben zich in Jeruza lem drie explosies voorgedaan, die werden gevolgd door ge weervuur. Verzetslieden hebben hand granaten geworpen naar het hoofdkwartier van het Oryal Hampshire regiment, nabg de kantoren van het Joods bu reau. Het is nog niet bekend, of er doden of gewonden zijn. De meeste ruiten van het ge bouw van het Joods bureau zijn vernield. Opnieuw een klacht van Griekenland. De Griekse delegatie bij de Ver. Naties heeft een nieuwe klacht met betrekking tot de situatie op de Balkan ingediend bij de Veiligheidsraad. Zij be roept zich thans op de toepas baarheid van hoofdstuk zeven van het handvest, welk hoofd stuk de bedreiging van de vre de en de daden van agressie betreft hun trouw aan het Sowjet vaderland. Het zal overigens niet meevallen voor de Sowjet officieren en soldaten Ineens over te schakelen op het nieu we systeem. Tot nu toe im mers zijn zij juist aangemoe digd zo veel mogelijk vrienden te maken onder de Duitsefrs. In 1945 en 1946, in de tyd dat voor de Engelse soldaten nog het befaamde en veelbesproken verbroederingsverbod van Montgomery gold, plachten de Russische officieren juist geregeld tal van Duitse gas ten op de wodka uit te nodi gen. Het is de vraag of de Rus sische maatregel meer uitwer king zal hebben dan indertijd de order van Montgomery. Maar zjj is kenmerkend voor de steeds strakkere Russische houding, voor het terugvallen achter een ideologisch scherm, voor het schuwen van het contact met het Westen. Vermindering Britse strijdkrachten in Italië. Het Britse ministerie van buitenlandire zaken heeft be vestigd, dat Engeland met Amerika besprekingen voert over een vermindering van de Britse strijdkrachten in Grie kenland en Italië. Het kon ech. ter niet meedelen, of het in de bedoeling la^ de terug te trek ken strijdkrachten door Ameri kaanse troepen te vervangen en evenmin, of ook de strijd krachten in Duitsland en Oos tenrijk zouden worden vermin derd. In Triëst zal het Britse contingent van 5000 man wor den gehandhaafd. De volksstemming te Tende en Brigue. De president van het inter nationale hof van justitie, Guerivero, heeft op verzoek van de Franse regering de volgende drie waarnemers voor de volks stemming te Tende en Brigue benoemd Prof. van Hamel, de presi dent van het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, Per- réard, staatsraad van Genève en de Zweedse staatsman! Sjö- borg. Zoals bekend, heeft het vre desverdrag met Italië de plaat sen Tende en Brigue aan Frankrgk toegewezen, doch daar de Franse grondwet geen gebiedsinlijving zonder toe stemming van de betrokken bevolking toestaat, zal de Franse regering binnen zes maanden na het van kracht worden van het vredesverdrag tussen Frankrijk en Italië een volksstemming uitschrijven. De regering van Saksen- Nahalt heeft bekend gemaakt, dat de zwarthandelaren die voor de tweede maal gear resteerd worden. tewerkge steld zullen worden in de ko lenmijnen. KORTE PREDICATIE Abraham zat aan de in gang van zijn tent. Genesis 18 1. Vermoedelijk kent ge Abra ham. Hij is dlie half-bedoeïen, nu eens met kudden en knech ten op zwerftocht, dan weer zijn tentpinnen vastslaand. Hij zit voor zijn tent. Hij zit te wachten. De „korte predika tie'' biedt geen ruimte tot breed verhaal; anders zou ik het u tónen: Abraham zit voor zijn tent te wachten. In die tent woont znn rijk dom. Sara. de énige vrouw zij ner liefde. In die tent huist zijn armoede: daar zijn geen kinderen. En de t«d van hoop op kroost is voorbij; samen zijn Abraham en Sara oud ge worden. Maar God heeft hem de be lofte gegeven van een zoon, een zoon uit wiens geslacht Gods heil over de wereld zou dalen. Ach, het is een onmó gelijke belofte, onmogelijk voor Abraham, onmogelijk voor de wereld. Maar: het is Gods be lofte. En God kluistert zijn be lofte niet binnen de grenzen onzer mogelijkheden, maar doorbreekt daarmede vrolijk onze onmogelijkheden. Daar is Hij Gód voor. En daar is het onze verlossing voor. Abraham zit te wachten. Op het onmogelijke, maar door God beloofde. Zonder zelf het te kunnen zeggen: hij wacht op Christus. Want Christus al leen vervult onze nood, is Gods heil voor de wereld. Hij is Gods „onmogelijke" gave, door ons ontworpen noch verdiend, alleen door Hem bepaald. De „korte predikatie" der courant kan slechtg wijzen naar de „lange predikatie" der Kerk: wij mogen Christus verwach ten. Abraham ligt niet moedeloos terneder. Hij schuifelt niet ze nuwachtig heen en weer. Maar hij zit. Zulk zitten is een kunst. Beter: zulk zitten is een gave. Gods gave. L. C. SPIJKERBOER. Oost-Souburg. Nog twee jaar graantekort. Het Amerikaanse departe ment va» landbouw heeft he den voorspeld, dat het wereld- tekort aan graan nog minstens twee jaar zal voortduren en heeft de boeren verzocht in 1948 een oppervlakte van 30 mlliioen ha. met broodgraan te bezaaien. In 1947 werd een doel gesteld van 28.500.000 ha. Proteststaking tegen tribunaal-uitspraak. Vrijdagmiddag van 3 tot 4 uur is op de scheepswerf „Wel gelegen te Harlingen gestaakt uit protest tegen het advies, dat door het tribunaal te Leeu warden in de zaak tegen de heer A. Bos, directeur van de scheepswerf, is gewezen, t.w. verbeurdverklaring van f 1000 van zijn vermogen en ontzet ting gedurende de tijd van 2 jaar uit de bevoegdheid om op een scheepswerf een leidende functie te bekleden. Het perso neel is tot deze staking over- gagaan, omdat 't er van over tuigd is, dat de heer Bos zich gedurende de Duitse bezetting als een goed Nederlander heeft gedragen. Het pijpje op Zaterdagavond. Te Steckborn in Zwit serland is opgericht een „Vereniging voor voor lichting over de geva ren, verbonden aan het gebruik van tabak", waarvan de vrouwelijke arts, R. ReimannHun- ziker uit Bazel voorzit ster is. Tot de vereni ging zullen zowel rokers als niet-rokers kunnen toetreden. Het streven zal niet gericht zijn „te- fen de Zondagssigaar of et pijpje op Zaterdag avond" maar tegen „het massaverbruik en het roken van jeugdige per sonen en jonge vrou wen." Extra dienst Amsterdam Dublin. Gedurende de maand Augus tus zal de K.L.M. een extra dienst AmsterdamManches terDublin v.v. inleggen. Deze luchtverbinding werd tot nu toe 4 x per week gevlogen. De nieuwe dienst, die op 6 Augus tus ingaat, zal on Woensdagen in de richting Dublin worden gevlogen en op Donderdagen in tegengestelde richting. N.V.V. landdagen afgelast. Het bestuur van het N.V.V. bericht ons: „Het N.V.V. zou op 30 Au gustus a.s. onder de leuze „Me dezeggenschap nu" een vijftal landdagen organiseren waar 'n openluchtspel wordt opgevoerd, en die overigens een min of meer feestelijk karakter zou den hebben. Het bestuur van het N.V.V. heeft thans met het oog op de grote ernst van de gebeurtenis sen in Indonesië besloten, deze landdagen niet te laten door gaan. Ook wanneer, gelijk het N.V.V.-bestuur heeft gevraagd, de militaire actie op korte ter mijn zou worden stopgezet, lijkt het houden van feestelijke bijeenkomsten niet in pvereen- stemming met de ernst van de situatie. Amsterdamse havenstaking duurt voort. D© staking van de ongeveer 1500 arbeidters bij de samen werkende havenbedrijven te Amsterdam duurde Vrijdag noe ateedg voort. De burgemeester van Am sterdam, mr. Arn. J. lYAilly, voert thans besprekingen met da bij het conflict betrokken partijen in een poging tot een oplossing te geraken. Schlldersprenten, een nieuw procédé. Kunstwerk binnen ieders bereik. Het wordt voor de beoefena ren der beeldende kunst steeds moeilijker om voor hun werk afzetmogelijkheden te vinden op zodanige wijze, dat zij er een redelijk bestaan uit kun nen putten. Het aantal dier genen, die in staat zijn schil derijen, litho's of ander werk te kopen, wordt steeds gerin ger en de gehele kunsthandel heeft dan ook met grote moei lijkheden te kampen. Men is deze ontwikkeling voorziende er toe gekomen mogelijkheden te onderzoeken om onze beeldende kunste naars een helpende hand te bieden. De oplossing is gevonden in een geheel nieuwe toepassing van een litho-techniek, die ge bruik maakt van een plastic procédé, dat het mogelijk maakt de zogenaamde schil- dersprenten af te drukken, waarvan de grote bekoring is, dat zij, doordat het drukken onderdeel is van het scheppen van de prent, ieder voor zich een origineel zijn en door de schilders dan ook als origineel kunnen worden erkend en ge tekend. De proefnemingen zijn schit- DE „WASLIJST" BLIJFT NOG TE LANG. Denk aan de prijzencommisstes. Er was in den iare 1947 een banketbakker xn Neder land. Hij verdiende goed geld, maar hy wilde meer verdie nen en daarom ging hij er „een beetje zwart" bijdoen. Dat zwarte gedoetje liep aar dig. Tot 20 Juni 1947 verkocht hij 70.000 gebakjes aan snoep- lustigen, die daarvoor extra betaalden. Hij verkocht dui zenden puddinkjes, taarten, enz. De man verwerkte in n half jaar ongeveer 1400 kg suiker, waarvoor hij op de zwarte markt 6.25 per kg betaalde, hij gebruikte rn paar duizend kg boter en vet tegen 10.25 per kg en dan nog de kleinigheden aan meel, eieren, melk, kaas, enz., die er brj hoorden. Op 20 Juni had hij met dit zwarte gedoe 50.000 ver diend en njj had zijn zaak ge ruïneerd, want op die fatale dag greep de dienst van de prijscontrole in en z'n zwarte kaartenhuisje stortte ineen. Dit is een voorbeeld In het groot van wat helaas velen in het klein doen: een beetje zwart geknoei, een beetje knagen aan de koopkracht van het Nederlandse volk, 'n tikkeltje ondermijnen van het grote herstelwerk dat zo moeizaam verricht wordt VOOR DE TUCHTRECHTER. In de maanden Me} en .Tim» werden 12.275 zaken afgedaan voor de tuchtrechters in Ne derland en er werden nieuwe zaken in behandeling genomen tegen 11.250 nieuwe verdach ten. Ruim twee mlliioen gul den aan boete werd opgelegd. Zeeland slaat niet zo'n kwaad figuur. Er werden hier in Mei en Juni 224 zaken berecht, waarbij ruim 16.000 aan boe te werd opgelegd. Nieuwe za ken tegen 279 verdachten werden aanhangig gemaakt. ZAAIZAAD EN KUNSTMEST. Wat er in Zeeland nog op het straf programma staat? Er komen ongeveer 100 zaken voor tegen mensen, die de prijzen van tuinbouwzaden hebben opgedreven. Opkopers trokken het land rond om te gen te hoge prijzen de zaden te kopen en tezamen met de leveranciers zullen zij straks voor de tuchtrechter verschij nen. Dan ls een schipper uit Colijnsplaat bemiddelaar ge weest voor kunstmest-trans- acties zonder bon. De mest, waarvan de prijs 14.30 tot 18.70 bedraagt, ging van de hand voor 22.30 tot 26.50. Zeven handelaren en elf Noord-Bevelandse landbouwers hebben zich met deze transac ties ingelaten. Zij zullen de ge volgen daarvan moeten dra gen. RADIO'S. Wijdverbreid is in Zeeland de zwarte handel in radio's en stofzuigers. Zelf gemaakte V. 150 waard waren en waarop geen enkele kwaliteitsgarantie gegeven werd, gingen op het platteland grif van de hand voor 350 tot 475. Het aan tal strafzaken in de radio affaire loopt nu al tegen de 100. De zwarte winsten op de stofzuigers waren minder hoog. Men volstond met 25 tot 29 te leggen op de ver koopsprijs. Het mag niet en het zal dus bestraft worden. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. In de week van 4 tot 17 Juli is een speciale contróle gehouden in winkels te Mid delburg en Goes, die huishou delijke artikelen van hout of metaal verkopen. Daarbjj moest tegen 34 van de 51 winkeliers proces verbaal wor den opgemaakt hoewel deze detaillisten meer slachtoffers dan overtreders waren. Ze hadden namelijk van grossiers en fabrikanten hun waren te gen te hoge prijs Ingeslagen en konden dus de artikelen bezwaarlijk tegen de officiële prijzen verkopen. Deze kous is nog niet af. De fabrikanten en grossiers, die een steek liéten vallen, zullen er meer van horen. PRIJZEN COMMISSIE'S In dit verband mogen we nog wel eens de aandacht vestigen op de prijzencommis- sie's, die in véle steden en dorpen bestaan. Dpze commis- sie's kunnen bemi* lelend op treden. Door die bemiddeling worden onaangename strafza ken vermeden en het is pret tiger, wanneer overtredingen ondershands in orde gemaakt kunnen worden. Gewoonlijk kan dan met terugbetaling van het teveel berekende wor den volstaan. Zoals het nu raatmet een maandelijk se waslijst van strafzaken, s-nat h«»t Tiortinont niet goed! terend geslaagd. Acht voor aanstaande schilders, nL John Radecker, Jan Wiegers, Char les Eyck, W. Schumacher, Edgar Fernhout, Nicolaas Wijnberg, Kees Andrea en Jan van Keulen, hebben reeds een aantal van deze schilderspren- ten vervaardigd. Opgericht is inmiddels de stichting „Beeldende kunst binnen ieders bereik", welke in het komende najaar een groot aantal tentoonstellingen van deze schildersprenten in het gehele land zal organise ren, waar de prenten te koop zullen worden aangeboden. Voor het publiek, ook dat met de smalle beurzen, is hier mede de mogelijkheid ge opend, werken van onze be langrijkste schilders te kopen voor bedragen variërende tus sen 15 en 45 gulden per prent, waarmede het beste wat de Nederlandse beeldende kunst te bieden heeft, inderdaad binnen ieders bereik is geko men. Geen staking op het s.s. Volendam. Het bestuur van de Alge mene Nederlandse Bond van Zeevarenden heeft beweerd, dat de „Volendam" 30 Juli is vertrokken met aan boord on geveer 250 man marine-perso neel, die vermoedelijk de dien sten waarnemen van zeelieden, welke geweigerd hebben uit te varen. Desgevraagd deelde het ministerie van marine het A. N.P. mede, dat op de „Volen dam" geen diensten van zee lleden door marine-personeel worden verricht. Weerzinwekkende vernieling in Malang. Berichten uit Malang vertellen van de weerzinwekkende vernielingen in de stad,die door de terugtrekkende republic keinse benden zyn aangericht. De stad ls een volslagen ruïne. Het gemeentehuis, de bioscopen, de meeste openbare gebou wen, de winkelstraten en de woonwijken zijn systematisch opgeblazen en in brand gezet. Reeds dagen te voren was do winkelwijk door de republikeinen geplunderd. Tussen de puin hopen slopen wanhopige Chinezen en Indo-Europeanen rond, wier bezit door de redeloze horden was vernietigd. De gehele bevolking was tijdens de furie van de republikeinen de stad uit gevlucht en de bergen in getrokken. Do zwaarst mogelijke bestraf fing van do lieden, die voor de ze bezlnningloze daden verantwoordelijk zijn, wordt dringend nodig geacht. REPUBLIKEINS NIEUWS. Republikeinse berichten mel den gevechtsaanraking bij Soe- karedjo (10 K.M. van Poerwo- kerto) en bij Poerbaligga (15 K.M. ten Oosten van Poerwo- kerto), voorts bij Kroja (30 K.M. ten Zuiden van Poerwo- kerto). J Op Sumatra worden gevech ten gemeld by Tebing Tinggi (Oostkust van Sumatra) en bij Moeara Kasang (Padang). By Malang zouden zich nog republikeinse troepen bevinden ter hoogte van BÜmbing. GEEN BEMIDDELING. Welingelichte kringen te 's- Gravenhage zijn van mening, dat de Nederlandse regering dan alleen bemiddeling zal aan vaarden, wanneer na voltooi ing van de politionele actie de hervatting vein de rechtstreek se onderhandelingen zou mis lukken. De Nederlandse rege ring is blijkbaar voornemens eerst de politionele actie te voltooien. DE P. v. d. A. De heer Koos Vorrink, voorzitter van de P.v.d.A., heeft aan een redacteur van het A.NJ1. verklaard: „Wie de moeite neemt van onze publieke uitingen kennis te nemen, weet, dat de Partij van de Arbeid zich achter de politiek van de regering heeft geschaard. Dat onzer zijds, in welko vorm ook, een bepaalde druk op de re gering zou worden uitge oefend inzake stopzetting van de actie in Indonesië is volkomen onjuist. W(J z(jn het met het kabinet eens. Wij hebben geen behoefte op het kabinet welke druk dan ook uit te oefenen. TJILATJAP. Een republikeins bericht zegt, dat Nederlandse troepen circa 30 km van Tjilatjap staan. Volgens de republikein- radio vinden gevechten plaats in de omgeving van Poerbolinggo In de re^dentie Banjoemas. De „Nieuwsgier" meldt, dat beoosten T jilatjap van Nederlandse zijde een lan ding is uitgevoerd. WORDT GEHEEL JAVA BEZET? Volgens het Franse pers bureau A.F.P. zouden de Nederlanders besloten heb ben om in tëgenstelling met hun oorspronkelijke bedoelingen Java geheel te bezetten. Deze herziening van hun standpunt ls waarschijnlijk te wijten, aldus A.F.P., aan 1/et feit, dat de Republikeinen con sequent de tactiek van de verschroeide aarde toepas sen in de gebieden, welke zü nog bezet houden. Ma lang is het droeve bewjjs van de gevolgen van deze tactiek. Men kan thans Belangrijke toewijzingen uit Duitse industrie. Tijdens de van 28 tot 30 Juli te Brussel gehouden bij eenkomst van het inter-gealli- eerd bureau voor herstelbeta lingen, zijn onder de aange sloten landen de installaties verdeeld, afkomstig van 23 Duitse fabrieken. Hieronder bevinden zich de werven van Blohm und Voss te Hamburg, 3 chemische fabrieken, 1 fa briek voor de vervaardiging van machinewerktuigen, en de Oude rommel. De Egyptische apothe ker EI Hamidi, die in Zwitserland en Frankrijk rondreist, was nogal ver. baasd, dat iedereen, die met hemin contact kwam, wilde praten over de Pharao's en de pyra- miden. Wij in Egypte, zeidc hij, hebben geen belang stelling voor die oude rommel. Daar Interesse ren zich alleen „Egypto logen" en buitenlanders voor". installaties, afkomstig uit 18 bewapeningsfabrieken. Nederland kreeg onderdelen toegewezen uit de werf van Blohm und Voss. ^Nederland ontving verder een installatie voor de ver vaardiging van Pentaeyrithrl- te. Nederland en Joego Slavië ontvangen het grootste gedeel te van een der beide Henschel fabrieken te Kassei, welke in de oorlog gebruikt werd voor de vervaardiging van Vlieg- tulgmotoronderdelcn. Het materieel, afkomstig uit twee chemische fabrieken, is toegewezen aan Albanië, Aus tralië, België, Frankrijk, En geland, Noorwegen, Nieuw Zee land, Nederland, Tsjecho Slo wakije en Joego Slavië. Het gedeelte van de fabriek Henschel flugmotorbau te Kas sei, dat Nederland zal ontvan gen, vertegenwoordigt een waarde van 1.335.464 R.M. (basis 1939). De installatie, die Nederland uit de Paraxolwerke te Llp- poldsberg zal ontvangen ter vervaardiging van pentaeri- thrite, is vrijwel geheel nieuw. Uit de fabrieken van Blohm und Voss ontving Nederland tenslotte machines ter waarde van 4TT verwachten, dat de Neder landers de, naar z(j hopen, laatste aanval zullen rich ten op het hart van de Republiek door hun troe pen van het Westen, "fïoor- den en Oosten van Java naar Djogjakarta en Soc- rakarta te dirigeren. IN DE VEILIGHEIDS RAAD. Vrijdag gisteren zou do Veiligheidsraad een beroep op de Nederlanders en Indone siërs doen om de gevechten te staken, opdat belde partijen zouden kunnen worden gehoord en de kwestie grondig kan worden behandeld. Vele gedelegeerden waren van gevoelen, dat Nederland zfn zaak sterk verdedigd had, doch de Indiër B. R. Sen zeide, dat hij een aantal Nederland se verklaringen zou weerleg gen. Men achtte het waar schijnlijk, dat zowel India als de Sowjet Unie zich tegen de resolutie welke door Austra lië was ingediend, zouden uit spreken. Gromyko maakte dui delijk dat hij over Indonesië nog veel meer te zeggen had en volledig^ gelegenheid voor debat wenste. De Veiligheids raad heeft besloten de discus sie voort te zetten zonder af te wachten of die Indonesische Republiek zou worden verte genwoordigd. .Volgens Reuters correspon dent te Delhi, zal Soe- tan Sjahrlr met het eerste be schikbare vliegtuig naar New York vertrekken. BEMIDDELING VAN DE U.S.A.? Naar aanleiding van be richten, welko circuleren,als zouden de Ver. Staten een aanbod van goede diensten hebben gedaan aan de Ne derlandse regering ten aan zien van de Indonesische kwestie, wordt van officiële Nederlandse zijde verklaard, dat hiervan geen bevesti ging is ontvangen. Er wordt contact met New-York ge zocht om nadere inlichmn gen te verkrijgen. OOSTKUST VAN SUMATRA. Nu de zuivering van het cul tuurgebied op Sumatra's Oost kust vordert, keren de normale toestanden terug. De Deli spoor begint haar arbeid te hervatten. Treinen rijden reeds tot Siantar. Planters keren te rug naar de verwaarloosde on dernemingen. Ongeveer 2000 Chinezen gaven er de voorkeur aan naar Medan te gaan. De terreur van de T.N.L op de Oostkust, richtte zich niet al leen tegen Nederlanders, Chi nezen en Brits-Indiërs, maar ook tegen de eigen landgeno ten, die veel van de benden te lyden hadden. MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, verzet Egypte zich evenais alle Arabische lan den en India tegen de passage .an Nederlandse militaire vliegtuigen met bestemming Indonesië. Er zjjn ook moeilijk heden gereden over passagiers, die men verdenkt militairen in burger te z\jn. Zomerpostzegéls en T.B.C.-bestrijding. Gedurende de maanden Au gustus en September zullen zo- merpostzegels worden uitgege ven. Zoals bekend, komt de ge ringe toeslag voor de helft aan culturele en de andere helft aan sociale doeleinden ten goe de. Van deze laatste helft zal op haar beurt 50 ten gunste van de tuberculosc-bestrijding komen. Haarlem danlct de mijnwerkers. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft 200 mijnwer kers uitgenodigd een bezoek aan de stad te brengen gedu rende de Haarlemse bloemcn- week als bljjk van erkentelijk heid voor de extra Inspanning, die de mannen zich getroost hebben in de afgelopen winter. De Zaanse Kamer van het Haarlemse tribunaal heeft Donderdagmorgen de zaak be handeld contra de cxwethouder van Zaandam, A. van der S. Het advies luidde: vijf jaar in- fAvnpring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 13