Slotactie op Java? Indonesische kwestie in Veiligheidsraad UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Er zal gebouwd worden VORDERINGEN OP ALLE TERREINEN. Uit de berichten van Java en Sumatra bUJkt, dat de poli- tionelc actie zich thans voornamelijk ontwikkelt op drie punten. In de eersto plaats beweegt zich een actie van Tegal en vermoedelijk ook van Bandoeng uit in de richting van de haven Tjllatjap aan Java's Zuidkust, terwijl uit Semarang in Westelijke richting wordt doorgestoten, ver moedelijk om contact te maken met de troepen, die van Tegal uit in Oostelijke richting oprukken om de Noordkust te bezetten. Dan ls er van Medan uit een actie gaande in de richting van Siantar, de republikeinse hoofdstad op Sumatra en ten slotte vordert van Palembang uit de bezetting van Zuid- Sumatra uit gestadig. SIXGOSARI. Aneta meldt, dat de Neder landse troepen het plaatsje Slngosarl,13 km van Malang, hebben bezet. Hot plaatsje was vrhwel geheel platge brand. fic troepen staan 13 km van Malang, maar wor den opgehouden door landmij nen en vernielde bruggen. Er vieleh op 30 Juli aan Neder landse zijde vier doden en zes gewonden. BIJ MEDAN. Reuter meldt, dat de Ne derlandse troepen 60 km ten Zuiden van Medan Tebing- tinggi en Loeboekpakam heb ben bezet Voorts hebben do Nederlandse troepen Kali- woengoe op 20 km ton Wes ten van Semarang (Java) bezet BIJ PALEMBANG. Door de snelle opmars der Nederlandse troepen heeft in het binnenland van Pa- Jembang de vernieling slechts geringe omvang. Op de Pcn- nopo olievelden woedde ech ter *n vry aanzienlijke brand. BH Prhbamoelih is een elec- tnsche centrale opgeblazen. Volgens de bevolking hebben voornamelijk Japanners deze vernielingen aangericht. De arbeiders op de olievelden begroeten de troepen cn de terugkerende ondernemers met vreugde. Colonnes met voedsel, textiel en materiaal bereikten reeds verschillende ondernemingen. REPUBLIKEINS NIEUWS. Het republikeins legerbe- richt meldt gevechten by Boe- miajoe (tussen Tegal en Tjl latjap). De stad Tjilatjap werd aangevallen van uit zee en van uit do lucht Ook Kro- ja ls van de lucht uit aange vallen. DE VERNIELINGEN. Verkenningen in dc streek van Pengalengan hebben uit gewezen, dat vele onderne mingen z\jn vernield, aldus een Nederlands bericht. Bij Foerwakarta zijn acht Brits- Indiërs gevangen genomen, die in republikeinse dienst waren. In Tegal vallen de vernielingen achteraf mee. De electrische centrale is vrijwel in tact. In de haven trof men 78 wagonladingen Lee En- field-geweren aan, die kort geleden waren geïmporteerd. De Nederlandse vliegers, die de Brits-Indische Dacota by Djocja achtervolgden, hebben aan de pers te Batavia hun ervaringen verteld. Zy hebben vuurstoten afgegeven, maar kunnen niet aannemen, dat deze stoten het toestel raak ten. Het vliegtuig dook en steeg met een snelheid van 350 km per uur en gedroeg zich zeer ongewoon. De Ne derlandse vliegers meenden, dat zy het toestel te pakken hadden, dat des ochtend bom men op Semarang had gewor pen. B(j dc laatste duik vloog de Dakota plotseling ln brand op een wijze alsof het munitie aan boord had. „VOLENDAM". De „Volendam" is Woensdag middag om 5 uur met troepen naar Ned. Indiö vertrokken. Het vertrek verliep normaal. Popingen om een staking uit te lokken hadden geen succes. VERWOESTING VAN MALANG. Blijkens een republikeins communiqué hebben de re- publlkeinso troepen Woens dagnacht een aanvang ge maakt met do vernieling van do stad Malang. Vol gens hetzelfde communiqué wordt do stad hevig door Nederlandse vliegtuigen aangevallen. HERSTEL IN WEST-JAVA Het A.F.P. seint uit Bata via, dat de Nederlandse troe pen in West-Java bezig zijn met herstelwerk. Do spooriyn Tegal-Cheribon is reeds gere- f>arecrd. De genie houdt zich n het bijzonder bezig met het herstelwerk in de drie electri sche centrales van West-Java en met het herstel van de tele foonverbindingen. Dank zy het werlc van ae Nederlanders stroomt thans overal voedsel toe in gebieden waar het voed sel schaars was en treedt een weldadige prysdaling in. Een Aneta-corrcspondent, die het gebied ten Oosten van Pa- lembang bezocht, kon constate ren. dat over een lengte van 15 km langs de weg alle wo ningen van Indonesiërs door de T.NX waren platgebrand. Er waren ook tankvallen gegra ven. Hy zag vernielde bruggen en opgebroken weggedeelten. BEVTN SPRAK. Bcvin verklaardo op vragen in het Engelse lagerhuis, .dat het hem onmogeiyk was de toestand op Java en Sumatra te beoordelen. Hy bevestigde, dat dc Nederlandse troepen feea gebruik maken van de ingapore-haven voor het ver voer van wapens en uitrusting naar Java. Hy weigerde de op leiding van Nederlands leger en vlootpersoneel ln Engeland stop te zetten, aangezien deze opleiding een onderdeel vormt van de wederopbouw der Ne derlandse weermacht na de Duitse capitulatie. AUSTRALIË. Chifley, de Australische mi nister-president, heeft een toe lichting gegeven op de vraag hoe Australië er toe gekomen is zich te bemoeien met de in terne aangelegenheden van het Nederlandse ryk voorwat be treft Nederlands Indië. Hy wenst, dat de Verenigde Naties art. 39 van het hand vest zullen toepassen, onmid- dcliyk bevel zullen geven tot staking van de vijandeiykhcden om daarna stappen te onder nemen, welke tot herstel van de vrede zullen leiden. Tenslot te zal Australië aandringen op arbitrage in Ned. Indie door eon buitenlandse mogendheid of indien dat mocht falen door verwyzing van de zaak naar de president van het interna tionaal gerechtshof. Actie tegen Tjllatjap Volgens onbevestigde be richten zyn de Nederlanders amphibic-operaties begonnen met steun vanuit de lucht om Tjilatjap te bezetten. Van officiële Nederlandse zyde was van dit bericht geen bevestiging te verkrijgen, doch betrouwbare berichten maken melding van landings operaties naby de haven van Tjilatjap, waarbij gepoogd wordt de vernietiging van de daar aanwezige honderden ton rubber, sisal, kapok, suiker en thee te beletten. Officieel Brits rapport over de Dakota. Volgens officiële rapporten, welke bij het Britse ministerie van buitenl. zaken zyn binnen gekomen, bevond zien de Dako ta, welke twee dagen geleden door een Nederlandse jager werd neergeschoten, buiten de route, welke krachtens de Chi cago air Convention was voor geschreven. De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken voegde aan deze verklaring toe, dat vol gens deze ingekomen rappor ten, de piloot van de Dakota van te voren was gewaar schuwd, dat hy by afwijking van de vastgestelde route de kans liep te worden beschoten. Ook, zo verklaarde de woord voerder, is vastgesteld, dat de Dakota niet onder de bescher ming van het Rode Kruis vloog en dat het toestel ook geen kentekenen droeg van dien aard. Hoewel het toestel blykbaar medische middelen vervoerde, was het besluit tot de vlucht op eigen risico genomen. Egypte en het Indonesische conflict. Egypte is bereid stappen te ondernemen teneinde een recht vaardige en vriendschappelijke regeling tussen dc Nederlan ders en de Indonesiërs te be werkstelligen, zo heeft de Egyptische wnd. minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Dissouki Abaza Pasja, tegen over de Nederlandse gezant te Cairo, W. C. graaf van Rech- teren Limburg, verklaard. WIELRENNEN Scherens wil overrijden. Geen pry's stellend op een titel, welke sommigen hem be twisten, heeft Jef Scherens, de nieuwe sprintkampioen by de prof®, een brief geschreven aan het bestuur van de Union Cycliste. In deze brief verklaart hij zich' bereid opnieuw te ryden om het wereldkampioenschap en wel in September a.s. te Parijs. SCHAKEN O'Kelly winnaar zöne-tournooi. Dc Belg O' Kelly is er in geslaagd met een vol punt voorsprong het Europese zóne-tournooi te Hilversum te winnen, ongeslagen en met 10*2 punt uit de dertien partijen. Hy won in de laat ste ronde van Doerner (Lu xemburg). „Een zuiver Nederlandse aangelegenheid". Resolutie van Australië. De vergadering van de Vei ligheidsraad is Donderdag avond aangevangen met een debat over de vraag, of de In donesische kwestie al clan niet op de agenda geplaatst moest worden. Zonder oppositie werd hiertoo besloten. De Belgische afgevaardigde? F. van Langenhovc, meende, dat hoewel de Indonesische kwestie op de agenda zou kun nen worden geplaatst, de raad zich daarmede niet verplichtte te beslissen, of de raad com- petenent was de kwestie te be handelen of om enig standpunt ten aanzien van deze kwestie naar voren te brengen. De Sowjet-afgevaardigde Groniyko, verklaarde, dat de Veiligheidsraad een Indone sisch vertegenwoordiger moest uitnodigen, doch h(j was van mening, dat er geen reden was om de besprekingen uit to stel len, totdat deze zou zyn gear riveerd. De Nederlandse afge vaardigde Mr. van Kleffens, verklaarde zich tegeu toelating van eeir Indonesisch vertegen woordiger met het argument, dat lüermede op de dingen zou worden vooruitgelopen. Hodgsen (Australië) zelde, dat de vijandeiykheden in Indo nesië niet louter een „politiële actie" waren,, doch een feite- ïyke oorlog betekenden. HU diende een resolutie in, waarin verklaard wordt, dat de Veiligheidsraad met be- zorgdheltl nota heeft geno men van do ln gang zijnde vijandelijkheden tussen de Sewapende macht van Ne erland en van de republiek en, vaststellend, dat volgens het charter van de V. N. deze vijandelijkheden een inbreuk op de vrede betekenen, een beroep doet op do twee re geringen om: le de vijande lijkheden onmiddeliyk te sta ken; 2e haar geschil op tc lossen door arbitrage, In overeenstemming met arti kel 17 van het accoord van Linggadjati. Mr. van Kleffens beschul digde de republiek van dc „verderfelijke practyk nog steeds gyzelaars vast te houden" en zeide, dat hy aan de Indische regering om do cumenten betreffende „meer dan duizend schendingen van het bestand, dat in Maart j.l. met de republiek gesloten was", verzocht had. ter voor legging aan de Veiligheids raad. Er was, aldus mr. van Kleffens, byna geen spoor tc vinden van wezenlijke mede werking van de republiek op basis van Linggadjati. Er is alleen sprake geweest van be loften, ontkenningen, uitvluch ten en woorden, doch niet van daden. „Indien er constructieve pogingen worden gedaan, dan zouden tenminste de gijzelaars moeten worden bevrijd. Te gen einde Juni werden er nog zevenhonderd Europese gyzelaars gevangen gehouden en ongeveer tienduizend an deren Onze enige zorg is, dat er een einde komt aan anarchie en chaos, opdat de gewone man in vrede kan leven. Wy voeren geen oorlog tegen de republiek, doch wy Runnen rfüet voortgaan met een re gering,- welke niet gehoor zaamd wordt, welke over het algemeen ontwykend reageert en niet wil samenwerken. Dit is geen herstel van do kolo niale verhouding. Wij wensen samen met de Indonesiërs deelgenoten te zijn. Mr. van Kleffens bestreed, dat de Veiligheidsraad enige competentie bezat om deze aangelegenheid to behande len, daar deze binnen de binnenlandse zeggenschap van Nederland viel. Hij vroeg bovendien, welke aanwijzingen er bestonden, dat de huidige actie in Indonesië een gevaar voor de vrede be tekende. „Dit betekent niet, aldus mr. van Kleffens, dat wy niet verlangend zyn zo spoedig mogelHk op basis van Ling gadjati met de republiek tot overeenstemming te komen. Wij nemen aan, dat zeer bin nenkort de omstandigheden op Java en Sumatra, dank zij onze actie, zodanig zullen zijn, dat de besprekingen met de republikeinse regering her vat kunnen worden". Van Kleffens kondigde aan, dat de Nederlandse regering een aantal vreemde regerings vertegenwoordigers zou uit nodigen om een bezoek aan het voormalig Nederlands- Indië te brengen en verslag over hun bevindingen uit te brengen. De vergadering werd tot Vr(jdag verdaagd. Prinses Elizabeth trouwt 20 November a.s. Het huwelyk van dc Engel se Kroonprinses en Lord Phi lip Mountbatten, is thans of ficieel vastgesteld op 20 Nov. a.s. in do Westminster Abbey. Italiaans vredesverdrag geratiliceerd. De Italiaanse constitueren de vergadering heeft- het vre desverdrag met Italië gera tificeerd. Sluiting schoenwinkels. Wegens personeelsvacantie zullen de schoenwinkels van 11 Lm. 16 Augustus a.s. ge sloten zyn. Deze regeling geldt voor feheel Nederland, uitgezon- erd de provincie Zeeland en de stad Amsterdam, waar de schoenwinkels van 4 Lm. 9 Augustus a.s. gesloten zijn. Collecte voor de bleekneusjes. De afdeling Goes van het Centraal Genootschap voor uit zending van kinderen houdt Zaterdag 2 Augustus haar jaariykse vlaggetjesdag. Een schare jongedames zal een buscollecte houden ln de stra ten van Goes. De bleekneusjes, voor wie de uitzending naar buiten drin gend nodig is, hopen dat deze collecte zoveel op zal brengen datzrl allen een heeriyke va- cantie kunnen genieten. De Evang. Jeugdclub te Wemeldingc maakte Maandag een reis naar Rotterdam tot't bezoeken van een aldaar ge houden Bondsdag. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN Het Tribunaal te Goes deed Donderdag uitspraak in de volgende zaken: H. Brcen, 50 j„ duiker te Wemeldlnge, verbeurdverkl. 4 woningen te Zwy'ndrecht; J. Hoogerland, 28 j., koop man te Kapelle: voorintern, en ontz. reenten. Kerknieuws BIDSTOND VOOR INDIË. De classis 's-Gravenhage der Geref. kerken heeft de Geref. kerken in Nederland opgewekt om op Zondag 3 Aug. a.s. in de morgendienst die noden van ons land en van Indië bijzon der in de gebeden te gedenken. S.S. kolonel pleegde zelfmoord. Erich Hausmann, voormalig kolonel van de Waffen S.S., die beschuldigd wordt van moord op duizenden gevange nen en binnenkort terecht zou staan, heeft zich in een militair hospitaal te Neurenberg door middel van het koord van zyn kamerjas opgehangen. Belgische brouwers en de Benelux. Woensdag heeft de Belgi sche vereniging van bier brouwers te Brussel een ver gadering belegd om te pro testeren tegen de wijze waar op de onderhandelingen met Nederland zyn gevoerd inzake de NederlandsBelgisch Luxemburgse tolunie en in het bijzonder tegen de wijze waar op de belangen der Belgische brouweryen zyn behartigd. Bessensap goedkoper. De prijs van bessensap is verlaagd, voor drie achtste li ter flessen van 0,85 tot 0,64 en voor driekwart literflessen van 1,65 tot 1,23. Van Kleffens overhandigde zijn geloofsbrieven. Donderdag heeft de nieuw benoemde Nederlandse ambas sadeur in dc V.S., mr. E. van Kleffens, op het Witte Huis aan president Truman zyn geloofsbrieven overhan digd. De president en de heer van Kleffens gaven beiden uitdrukking aan de hartelijke betrekkingen tussen de V.S. en Nederland en president Truman gaf o.m. zijn bewon dering te kennen voor de Ne derlandse wederopbouw. Er werd niet over Indonesië ge sproken. Middelburg geeft wisselbeker voor ringrijderij. De gemeente Middelburg zal voor de traditionele Middel burgse ringrijderij op de laat ste Donderdag van Augustus een wisselbeker beschikbaar stellen. Of H.M. de Koningin, gelijk voor de oorlog, een wisselprjjs zal schenken, staat nog niet vast. Wel belooft het aantal inschrijvingen groter dan ooit te worden. Grote belangstelling voor ringrijderskampioenschap. Er blijkt een boven verwach ting grote belangstelling te bestaan voor het eerste Zeeuwse ringrijderskampioen schap, dat op 13 September te Middelburg verreden wordt. Uit alle delen van Zeeland komen berichten, dat men zich ernstig voorbereidt en vast besloten is om aanvde wedstrijden deel te nemen. Kapelle Per vliegtuig op reis. Het echtpaar de Blaay te Kapelle brengt zyn vacantie door by hun dochter in Gro ningen. Natuurlijk zou alleen dit feit het vermelden niet waard zyn. De oudjes zy zyn beiden 70 jaar vonden de treinreis echter iets te lang en zyn over Amsterdam gereisd, waar ze, al was het voor hen dagelyks werk, in het vliegtuig naar Groningen zyn gestapt. Ovezande EINDLES LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL. Aan de volgende dames, al le leerlingen aan de Land- bouwhulshoudschool te Ove zande, werd het einddiploma uitgereikt: L. E. Westveer, El- lewoutsdtjk; M. Rijk, Driewe gen; M. B. van Kruyssen. Hoe. dekenskerlce en M. A. van de Velde te Ovezande. Het voorlopig diploma kon Marktberichten VEILINGS VERENIGING KAPKLLE-BIEZELINGE EN OMGEVING. Velling van 30 Juli 1947: Madeleine 1644, Perzlkap- pels 1143, Zigeunerin 3186, Early Victoria 814, Keswick 6%13, Zomeraagt 15, Mr. Gladstone 11, Préeose de Tre- voux 3259, Oomskinderen- peer 2653, Bruine Heren- peer 1523, N. H. Sulkerij 1*1 28, Rode Suikerii 721, Washingtonpruimen 129164, Czar 61164, Eldense Blauwe 31—132, Ontario 72—164, Bel le de Louvain 100144, Dubb. Boerenwitte 119147, Hérion 117, Witte Wijnpruim 104 123, Bonte Abr. pruim 108, Kouwelynen 4144, Prince- prulm 2950, Occulanen 9 54, Merbelanen 1544, Tolle- naarspruim 5164, Zaailing- pruim 13, Engelse krozen 37, Frambozen 174247, Bramen 108207, Moerbeien 106, Zure Morellen 1242, idem ont- steeld 1620, Rode Bessen 45 60, Kersen B. 74, Augurken Vz29, Dubb. Princ. z. draad 924, Aardappelen 89%, Kroten Sy2, Snijbonen 15—26, alles per k.g., Perziken 111, Bloemkool 14, Abrikozen 12 —28, Gladiolen 3, aUes per stuk. VEILINGSVERENIGING ZUID-BEVELAND Veiling van Donderdag 31 Juli Dubbele princessebonen 16 22; Czarpruimen 47145; Washington pruimen 60135; Ontario 50—136: Prinseprut- men 2560; Marbelanen 16 36; Ockelanen 1551; Geld. blauwe 2171; Engelse kro zen 2536; Tollenaarspruimen 21—56; Blauwe wijnpruimen 15—101; Perzik rode zomer? nppel IA 36—39; Idem A 32— 33; Idem B 22—25; Yellow transparant IA 3034; Idem A 21—24; Idem B 13—17; Early Victoria 11—16; Kroet- en val- appels 510; Préeose de Tre- voux A 5153; Idem 4243; Idem B 3132; Oomskinderen- peren 28—64: Noord Ho!!, sui kerpeer 1723; Brüine heren peer 15—23: Kroet en va) pe ren 515; Bramen 88129, al les per 100 kg. Perziken no. 2/9 per 100 st. worden uitgereikt aan de da mes; J. C. Leenman, Driewe gen; C. P. Spielier, Ovezande; M. C. Nijsten, Borssele; S. M. van Steenbergen, Ovezande; W. A. Oostdijk. M. Oostdyk, J.. C. de Winter, allen Ovezande; M. J. de Jonge, Heinkenszand, C. P. Vermue, Kloetinge; M. Blok, Driewegen; A. A. de Joru. ge, Driewegen; J. J. Huizen, Heinkenszand; J. Goens, M. R. Uitterhoeve, C. Th. Rtjk, allen Ovezande; A. J. Nysse. Drie wegen; C. M. de Meij, J. Ryk, C. J. Hulge, P. A. Spielier, A. Drijdijk, J. Traas, allen Ove zande; J. M. Ryk, Kwadendam- me; C. W. van de Bossche, Driewegen; J. de Jonge, Ove zande. Borssele BRAND. De aannemershut op de „Noordnol" te Borssele is ge heel uitgebrand. Slechts het meubilair kon nog worden ge red. De oorzaak van de brand is niet bekend. Kattendijke BIJNA VERDRONKEN. Zondagmorgen geraakte te Kattendyke een 10-jarig meis je, dat was gaan zwemmen in een diepe geul en verdronk byna. Ternauwernood kon zij door een goede zwemster wor den gered. Laat dit een waarschuwing voor anderen zyn om niet op onbekende plaatsen te gaan zwemmen. Java doorsneden. Zowel republikeinse als Nederlandse legerberlchten melden, dat tengevolge van de Nederlandse militaire ac ties in de omgeving van Cheri- bon, het eiland Java over de gehele breedte doorsneden is. Smokkelaar doodgeschoten. In de nacht van Woensdag op Donderdag troffen kommie zen by het grensdorpje Over- Dinkel twee smokkelaars aan, die poogden koffie over dc grens te orengen. Onmiddeliyk werden waarschuwingsschoten gelost, doch zonder succes. Hierop vuurden de kommiezen op de vluchtende mannen, van wie er een, de 53-jarige J. E. uit Over-Dlnkel, dodelyk werd ffetroffen. Do andere smokke- aar is in de duisternis ontko men. Rantsoen spijsolie wordt „extra". Zoals bekend, zal in de tweede helft van Augustus voor alle leeftijdsgroepen een rantsoen van 120 gram spysolic beschikbaar worden gesteld. Aanvankelyk lag het in de bedoeling deze 120 gr. spysolie in de plaats van 125 gram margarine te verstrek ken. De vetpositie van ons land liet namelijk niet toe het totale vetrantsoen voor een maal met deze 120 gram olie te verhogen zonder dat daardoor de noodzakelijke re serves al te ernstig worden aangetast. Het bezwaar even wel van een vermindering van de hoeveelheid smeerbaar vet voor eenmaal met 125 gram ls echter zo overwegend, dat thans toch besloten is de olie als „extra" boven het nor male vetrantsoen te geven. De koopbon voor de olie zal op 14 Augustus worden bekend gemaakt. Kinderverlamming in Engeland. In ver van elkaar verwyder- de streken in Engeland zyn vier personen aan kinderver lamming overleden. Door het gehele land zyn verscheidene andere gevallen geconstateerd, vooral in Yorkshire, waar by na 100 personen in observatie worden gehouden. JEUGDUITWISSELING GESTOPT. De „World Friendship As sociation" heeft de uitwisse ling van kinderen uit Enge land tegen kinderen van het vasteland voor het doorbren gen van dc vacanties in het buitenland tijdelijk stop gezet wegens het gevaar van kin derverlamming, welke ziekte in Groot-Brittannië is uitge broken. ZeeuwQnjppers De leerlingen van de Openbare School te Wemel- dinge maakten een school^ reisje naar Tilburg. Aan de vierdaagse heb ben dit jaar individueel deel genomen de heren R. de Schipper Cz. en E. Wabeke Cz. In militair verband de militairen A. de Schipper Az. en A. Meijaard, allen te Wemeldinge. De collecte, die te Hoe- dekenskerke werd gehouden ten bate van Pro Rege heeft de som van 201.75 opge bracht. De Herv. Jongelings- en Meisjesvereniging te Krabben- dijke, maakten Dinsdag hun jaarlijks uitstapje naar Val kenburg en omgeving. De heer Jan Kriekaard te Hansweert is met ingang van 1 Aug. benoemd tot op zichter Rijkswaterstaat 3e kl., met standplaats Goes. Autobusstandplaatsen verlegd. In verband mot de Middel burgse kermis zal de Stoom tram Walcheren de standplaat sen van de autobussen van Donderdag 31 Juli na 4 uur tot en met Dinsdag 12 Augustus verleggen. De nieuwe vertrek plaats voor de bussen van de lijn Middelburg—Vlissingen via Oost- of West Souburg: is de Lange Viele. De halte Tramsingel wordt dan tijdelijk verlegd naar Poelendale (Melk fabriek). De bussen naar Goes vertrekken van het parkeer terrein bij d« Gravenstraat, uitgezonderd op Donderdag 7 Augustus, op welke dag tot en met 6 uiir van de Loskade wordt gestart. De bussen naar de Walcherse dorpen ver trekken van de Bodemarkt. OOSTENRIJKSE WONINGEN IN AANTOCHT Naar wij vernemen is een transport van 20 montage woningen uit Oostenrijk on derweg naar ons land. Deze woningen zyn de eerste van een contingent van 100, die in Zeeland zullen worden geplaatst. Waarschijnlyk zullen van de eerste zendingen 15 huizen in Zierlkzee en 5 op Zuid- Beveland worden gezet. Verwacht wordt, dat de volgende zendingen Oosten rijkse woningen, die voor een belangryk deel naar Walche ren en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren gaan, spoedig zullen volgen. UITSLAGEN MIDDEN STANDSEXAMENS. Maandag 28 Juli slaagden voor het Middenstandsexamen te Middelburg: J. Mesu, Vrou wenpolder; P. Meulbroek, Nieuwdorp; J. H. Meyer, Vlis singen; W. Minderhoud, West- kapelle; A. en J. Moelker, Nieuwdorp; M. J. C. Moens, Goes; G., J. en P. Moerdyk, 's-H. Arendskerke; W. M. Mul, Middelburg; A. R. de Muijnck, Middelburg; A., J. en C. de Muynck, Borssele; W. Neder- lof, Arnemuiden; P. Nonnekes, Goes; R. Nonnekes, Middel burg; P. de Nooyer, Goes; C. D. v. Noppen, Vlissingen; J. Nysse, Vlissingen; J. A. Nys- se, Badhoevedorp; G. v. Oor schot, Vlissingen. Afgewezen: 3 candidaten. Uitslagen van Dinsdag 29 Juli. Geslaagd: L. Oosthoek, Ellewoutsdyk; J. P. Openeer, Kruiningen; N. M. Overbeekej Waarde; J. A. Ots, Vlissingen; A. A. v. Pagee. Middelburg; L. de Pagter, Nieuwland; P. L. v. Pameleh, Groede; J. Passnier, Domburg; M. Pe- kaar, Yerseke; P. en W. Phi- lipse, Schore; P, A. Pieterse, Wemeldinge; M. en mej. M. v. d. Poel, Waarde; J. Poley, Kruiningen; M. Pouwelse, Mid delburg; P. de Pree, Melisker- ke; J. C. A. Prince, Seroosker- lce (Sch.); L. Provoost, Dom burg; P: Provoost, Brouwers haven; H. Raas, Lewedorp; J. Ranter, Vlissingen; W. Roelse, Vlisingen; mej. C. P. Rijk, Heinkenszand; S. Saaman, Kortgene; S. Sanders, Middel burg; C. v. Schaik, 's-H. Hen drikskinderen; J. de Schipper, Goes; A. Schrier, Waarde; mej. G. Schroevers, Arnemui den; mej. A. J. Schrijver, Goes; H. v. Leuven. Vught. Afgewe zen 14 candidaten. Het examen wordt voortgezet. De heer A. van Leeuwen, hulpsluismeester te Hans- weert, is met Ingang van 1 Aug. benoemd tot sluismees- ter te Hansweert. GEMEENTERAAD GOES. Begroting B.A. aangenomen. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Goes bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. W. C. ten Kate. Afwezig waren de he ren Vingerling en Visscher, met kennisgeving. Aan de orde kwam een voorstel tot vaststelling van een verordening voor ijkopne- men van schepen, beëdigde meters van houtladingen en beëdigde meters, wegers en tellers. Z.h.s. werd dit voorstel aangenomen. Besloten werd tot aankoop van een stukje grond van de Geref. kerk voor 150, ten einde een verbetering te bren gen in de bocht van het Ra velijn de Grenadier. Voorgesteld werd enkele perceeltjes grond bij de Cou- wervestraat aan te kopen van de betrokken eigenaren tegen f 1 per m2. zulks ten behoeve van de bouw van een complex nieuwe woningen. De raad nam dit zonder discussie aan. Het volgende voorstel was dat om de bouw van 51 wo ningen in de omgeving van de Couwervestraat onderhands op te dragen aan de aannemer Jac. de Jonge te Biezelinge voor 510.000. Ook dit voor stel ging vlot onder de hamer door. Tot onderwijzeres aan de openbare school B benoemde de ïaad mej. J. A. Doeleman, thans tijdelylc als zodanig werkzaam. Het voorstel tot goedkeuring van de begroting van het, Burgerlijk Armbestuur werd aangenomen. In verband met de wense lijkheid om assistentie van di recteur en gasmeester en de verbetering van verschillende onderdelen, waarvan het on derhoud tijdens de bezetting ten achter is geraakt, stellen Burg. en Weth. voor een tech nisch ambtenaar aan te stel len bij de gasfabriek voor een salaris van 30003600. De raad had ook hiertegen geen bezwaar. Nog werd voorgesteld de bouw van 9 kleine midden standswoningen aan de Lelie straat onderhands op te dra gen aan de firma W. van de Weert en Zoon te Goes voor 136.993, wat betekent, dat de kosten met 13.800 worden verhoogd, van welk bedrag rente en aflossing voor re kening van de gemeente zul len komen. Ten slotte is nog een voor stel ingediend om te besluiten tot de bouw van 130 arbei derswoningen en 38 kleine middenstandswoningen in bouwplan III, totaal kosten voor de 130 woningen 1.341.000 en voor de 38 wo ningen 581.400. Ook deze beide laatste voor stellen gaven aanleiding tót enige discussie over open bare of onderhandse aanbe steding en over het verschil in exploitatie-resultaten tus sen middenstands- en arbei derswoningen, maar toch hoefde ook hier geen hoofde lijke stemming plaats te heb ben. Bij de rondvraag kwam o.a. de kwestie der straatverlich ting en de verbetering van straten en wegen ter sprake.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6