Sas van Gent denkt aan de jongens in Indië Indonesische kwestie in Veiligheidsraad 0ni Slotactie op Java? UIT DE PROVINCIE SCHOUWEN EN DUIVELAND Zuid-Beveland Tholen. nippers VORDERINGEN OP ALLE TERREINEN. Uit de bericbteu van Java en Sumatra blijkt, dat de poli tionele actie zich thans voornamelijk ontwikkelt op drie punten. In de eerst© plaats beweegt zich een actie van Tegal en vermoedelijk ook van Bandoeng uit ln de richting van de haven Tjllatjap aan Java's Zuidkust, terwijl uit Se ma rang in Westelijke richting wordt doorgestoten, ver moedelijk om contact te maken met de troepen, die van Togal uit in Oostelijke richting oprukken om de Noordkust te bezetten. Dan ia er van Medan uit een actie gaande in de richting van Siantar, de republikeinse hoofdstad op Sumatra en ten slotte vordert van Palembang uit de bezetting van Zuld- Sumatra uit gestadig. SIN GO SARI. Aneta meldt, dat de Neder landse troepen het plaatsje Singosarl. 13 km van Malang, hebben bezet. Het plaatsje was vrijwel geheel platge brand. De troepen staan 13 km van Malang, maar wor den opgehouden door landmij nen en vernielde bruggen. Er vielen op 30 Juli aan Neder landse zgde vier doden cn zes gewonden. BLI MEDAN. Reuter meldt, dat de Ne derlandse troepen 60 km ten Zuiden van Medan Tebing- tinggi en Loeboekpakam heb ben bezet. Voorts hebben de Nederlandse troepen Kali- woengoe op 20 km ten Wes ten van Semarang (Java) bezet. BIJ PALEMBANG. Door de snelle opmars der Nederlandse troepen heeft in het binnenland van Pa lembang de vernieling slechts geringe omvang. Op de Pen- nopo olievelden woedde ech ter 'n vrij aanzienlijke brand. By Prabamoelih is een elec- trische centrale opgeblazen. Volgens de bevolking hebben voornamelijk Japanners deze vernielingen aangericht De arbeiders op de olievelden begroeten de troepen en de terugkerende ondernemers met vreugde. Colonnes met voedsel, textiel en materiaal bereikten reeds verschillende ondernemingen. REPUBLIKEINS NIEUWS. Het republikeins legerbe- richt meldt gevechten bij Boe- miajoe (tussen Tegal en Tji- latjap). De stad Tjilatjap werd aangevallen van uit zee cn van uit de lucht Ook Kro- ja is van de lucht uit aange vallen. DE VERNIELINGEN. Verkenningen in de streek van Pengalengan hebben uit gewezen, dat vele onderne mingen zijn vernield, aldus een Nederlands bericht. Bij Poerwakarta z(jn acht Brits- Indiërs gevangen genomen, die ln republikeinse dienst waren. In Tegal vallen de vernielingen achteraf mee. De electrische centrale is vrijwel in tact. In de haven trof men 78 wagonladingen Lee En- field-geweren aan, die kort geleden waren geïmporteerd. De Nederlandse vliegers, die de Brits-Indische Dacota bfl Djocja achtervolgden, hebben aan dc pers te Batavia hun ervaringen verteld. Zjj hebben vuurstoten afgegeven, maar kunnen niet aannemen, dat dezo stoten het toestel raak ten. Het vliegtuig dook en steeg met een snelheid van 350 km per uur en gedroeg zich zeer ongewoon. De Ne derlandse vliegers meenden, dat zij het toestel te pakken hadden, dat des ochtend bom men op Semarang had gewor pen. Bij de laatste duik vloog de Dakota plotseling in brand op een wijze alsof het munitie aan boord had. „VOLENDAM". Dc „Volcndam" is Woensdag middag om 5 uur met troepen naar Ned. Indie vertrokken. Het vertrek verliep normaal. Popingen om een staking uit te lokken hadden geen succes. VERWOESTING VAN MALANG. Blijkens een republikeins communiqué hebben dc re publikeinse troepen Woens dagnacht een aanvang ge maakt met do vernieling van do stad Malang. Vol gens hetzelfde communiqué wordt do stad hevig door Nederlandse vliegtuigen aangevallen. HERSTEL IN WEST-JAVA Het A.F.P. seint uit Bata via, dat de Nederlandse troe pen in West-Java bezig zijn met herstelwerk. De spoorlijn Tcgal-Cheribon is reeds gere pareerd. De genie noudt zich m het bijzonder bezig met het herstelwerk in de drie electri sche centrales van West-Java en met het herstel van de tele foonverbindingen. Dank zij het werk van de Nederlanders stroomt thans overal voedsel toe in gebieden waar het voed sel schaars was en treedt een weldadige prijsdaling in. Een Aneta-correspondent, die het gebied ten Oosten van Pa lembang bezocht, kon constate ren, dat over een lengte van 15 km langs de weg: alle wo ningen van Indonesiërs door de T.N.I. waren platgebrand. Er waren ook tankvallen gegra ven. Hij zag vernielde bruggen en opgebroken weggedeelten. BEVIN SPRAK. Bevin verklaarde op vragen in het Engelse lagerhuis, dat het hem onmogelijk was de toestand op Java en Sumatra te beoordelen. Hij bevestigde, Beperkingen Brits leger. De Britse minister van oor log, Bellenger, heeft Woens dagavond in het parlement me degedeeld, dat het Britse leger beperkt zou worden door ver snelde demobilisatie. Do regering is van plan het geregelde leger, bestaande uit vrijwilligers, uit te breiden, doch de overige 48.000 in oor logstijd opgekomen officieren en manschappen sneller te de mobiliseren, uitgezonderd de handhaving van als van vitaal belang beschouwde onderdelen. Bellenger verklaarde, dat veldmaarschalk Lord Montgo mery, do chef van de generale staf van het imperium, niet in verband met drastische beper kingen van de Britse gewapen de machten naar Groot-firit- tanniö terugkeerde. Brits bezettingsleger in Februari naar huis Do Britse minister-presi dent. Clement Attlee, zou in de Woensdagmiddag met de Labour-parlcmentsfractle go- houden bijeenkomst medege deeld hebben, dat het me rendeel van het Brit.so le ger in de Duitse bezet tlngs- zöne In Februari a.s. terug getrokken zou worden. Labour-fractle steunt Attlee. De parlementsfractie van do Britse Labourpartij heeft Woensdagavond haar „eens gezinde steun" gegeven aan de maatregelen, door minister president Clement Attlee aangekondigd, tor bestrijding van do economischo crisis. Attlee heeft op de partij bijeenkomst medegedeeld, dat de regering volgende week een volledige verklaring over deze maatregelen in het par lement zal afleggen. Attlee verklaarde voorts nog, dat van de mijnwer kers zal worden gevraagd één half uur per dag over te werken. DE RAMP TE BREST. Te Brest zjjn door dc ont ploffing van het Noorse schip 5000 huizen verwoest. Prijs op het hoofd van Markos. De Griekse regering heeft by decreet een prijs van twintig millioen drachmen gesteld op het hoofd van Markos Vafiades, alias „ge neraal Markos". leider van de guerilla-stryders. RUSLAND WEIGERT. In de V. N. heeft Rusland wederom belet dat Transjorda- nië, Ierland en Portugal lid worden. Het verzet zich omdat Ierland en Portugal de As heb ben gesteund en tegen Trans- jordaniü omdat deze staat En- feland toestaat er troepen te ebben. Samenwerking voor kunststoffen-industrie. Het kunststoffeninstituut T. n.O. te Delft, de kunststoffen- commissie T.I. van het tech nologisch instituut V.I.V. te Antwerpen, en 't British Insti tute of Plastics Technology te Londen hebben Woensdag te Delft een overeenkomst geslo-' ten betreffende voorlichting en opleiding op het gebied van kunststoffen. Duitse volkswagens naar België. Naar de heer Spaak in antwoord op een schriftelijke vraag mededeelde, worden thans particuliere bespre kingen gevoerd over de in voer van Duitse volkswagens in België. De prijs van deze auto's zou met inbegrip van alle invoerrechten cn belas tingen fr. 37.500 bedragen. Regeringsinstanties zouden op deze basis reeds bestel lingen hebben gedaan. Prins Bernhard in Heerenveen. Woensdag heeft Prins Bern. hard een bezoek gebracht aan Heerenveen. Evenals Zondag in Sneek werd ook hier de Prins een geestdriftige ontvangst be reid. Het gemeentebestuur ver welkomde de Prins op het ge meentehuis en verschillende sprekers lichtten Prins Bern hard in over geestelijke stro mingen en sociale en culturele vraagstukken over de Z.O. hoek van Friesland. dat de Nederlandse troepen feen gebruik maken van de ingapore-haven voor het ver voer van wapens en uitrusting naar Java. Hij weigerde de op leiding van Nederlands leger en vlootpersoneel in Engeland stop te zetten, aangezien deze opleiding een onderdeel vormt van de wederopbouw der Ne derlandse weermacht na de Duitse capitulatie. AUSTRALIË. Chifley, de Australische mi nister-president, heeft een toe lichting gegeven op de vraag hoe Australië er toe gekomen is zich te bemoeien met de in terne aangelegenheden van het Nederlandse rqk voorwat be treft Nederlands Indië. Hy wenst, dat de Verenigde Naties art. 39 van het hand vest zullen toepassen, onmid dellijk bevel zullen geven tot staking van de vyandelykheden om daarna stappen te onder nemen, welke tot herstel van de vrede zullen leiden. Tenslot te zal Australië aandringen op arbitrage In Ned. Indië door een buitenlandse mogendheid of indien dat mocht falen door verwijzing van de zaak naar de president van het interna tionaal gerechtshof. Operaties op Madoera. Router's correspondent te Batavia, Graham Jenkens, seint: Volgens betrouwbare, doch tot nu toe onbevestigde berichten treffen de Neder landse troepen voorbereidin gen om vanuit Soerabaja naar Madoera over te steken en het eiland te bezetten. Waarne mers zijn van mening, dat, na de bezetting van de haven van Tjilatjap aan de Zuidkust van Java. de bezetting van Madoe ra voorlopig de laatste grote militaire operatie op republi keins gebied zal zijn. Of de Ne derlanders nog verdere mili taire actie® zullen ondernomen, zal, volgens Nederlandse bron, afhangen van „politieke over wegingen" en van de houding der republikeinse autoriteiten. Waarnemers menen, dat de re publikeinen niet geneigd zullen zijn de v ij an delij k hed en te sta ken, tenzij hen door de Veilig heidsraad zulks verzocht zou worden of zich mogelijkheden zouden voordoen van arbitrage door een derde mogendheid. India vraagt schadevergoeding. De regering van Voor-Indlë heeft aan de Nederlandse regering schadevergoeding gevraagd voor de vernieti ging van het Indische vlieg tuig, dat geneesmiddelen voor Indonesië vervoerde en onderweg is neergeschoten. België beste klant voor Ned. sigaren. In het jaar 1946 voerde Bel gië uit Nederland 15.428.682 sigaren in alsmede 67.380 kg. tabak. Hiermede ls België de voornaamste afnemer van si garen van Nederland. Hierna volgt Tsjecho-Slowakije met 6.8 millioen sigaren. WIELRENNEN Ook Schulte faalt. Ook Schulte heeft gefaald in de wereldkampioenschap pen wielrijden. Hij werd in ae demi-finale geklopt door de Italiaan Coppi, met een ach terstand van 165 meter. Cop pi won in de finale van zyn landgenoot Bevilacque en werd daardoor kampioen. Hy werd vierde. Bij de amateurs zegevierde de Italiaan Bene- fatti. Coppl vestigde in de finale een nieuw wereldre cord. Onze laatste kansen heb ben nu de wegrenners in actie. Falen ook zij, dan be haalt Noderland voor het eerst sedert 1935 geen we reldtitel. Bovendien heeft Pronk nog kans op een zege, daar hij de herkansingsrlt won en dus in de finede komt. Luchttrips naar Walcheren Middelburg geeft wisselbeker voor ringrljderij. De gemeente Middelburg zal voor de traditionele Middel burgse ringrijderij op de laat ste Donderdag van Augustus een wisselbeker beschikbaar stellen. Of H.M. de Koningin, gelijk voor de oorlog, een wisselprijs zal schenken, staat nog niet vast. Wel belooft het aantal inschrijvingen groter dan ooit te worden. Grote belangstelling voor ringrijderskampioenschap. Er blijkt een boven verwach ting grote belangstelling te bestaan voor het eerste Zeeuwse ringrijderskampioen schap, dat op 13 September te Middelburg verreden wordt Uit alle delen van Zeeland komen berichten, dat men zich ernstig voorbereidt en vast besloten is om aan de wedstrijden deel te nemen. Secretaris verduisterde gelden. De Arr. Rechtbank te Mid delburg deed gisteren uit spraak in de zaak tegen M. H. Br. uit Nw. en St Joos- land, die verdacht werd van verduistering, meermalen ge pleegd, in zijn functie van secr. der Cult. Verz. der Ar beiders in Arbeidskampen en van valsheid in geschrifte. Br. werd veroordeeld tot een jaar gev., waarvan 4 mnd. voorwaardeiyk met 3 jaar proeftijd onder bijz. voor waarde, dat hy zich zal hou den aan de aanwijzingen hem door het Ned. Gen. tot Re classering, afd. Middelburg, te geven, met aftrek der se dert 14 Febr. ondergane voor lopige hechtenis. Enkele bladen berichtten dezer dagen, dat de Stich ting „Nieuw Walcheren" po gingen onderneemt om de K. L.M. te bewegen om met kleine Havillandtoestellen een luchtverbinding met Zee land in het leven te roepen. Zeer binnenkort, zo werd ge meld, zouden de besprekin gen worden geopend. In dit verband kan wor den medegedeeld, dat deze be richten. voorbarig zyn. Er is nog slechts een zeer vluchtig contact en of het ooit tot bovengenoemde luchtverbin ding zal komen, is ten zeer ste de vraag. OOSTENRIJKSE WONINGEN IN AANTOCHT Naar wij vernemen is een transport van 20 montage woningen uit Oostenryk. on derweg naar ons land. Deze woningen z(jn de eerste van een contingent van 100, die, in Zeeland zullen worden geplaatst. Waarschynlyk zullen van de eerste zendingen 15 huizen in Zlerikzec. en 5 op Zuid- Beveland worden gezet Verwacht wordt, dat de volgende zendingen Oosten rijkse woningen, die voor een belangrijk deel naar Walche ren en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren gaan, spoedig zullen volgen. BOS VAN STAATSDOMEIN. Het bos van het Staatsdo mein te Westen Schouwen, on geveer 300 H.A. groot, Ig niet geplant in 1942, maar- met de aanplantin^ daarvan is reeds begonnen in 1922, zodat dit bos reedg zodanig is. dat het een van de mooiste plekjes in Ne derland vormt. Voor dit jaar is het voor 't publiek opengesteld tegen 50 cent voor dit seizoen. Het ls te hopen, dat het publiek zich strikt zat houden aan de voor schriften. Na-uitreiking bonkaarten. De Directeur van de Distri butiekring Zierikzee maakt be kend, dat de na-uitreiking van de bonkaarten 9e en 10e pe riode zal plaats vinden te Zierlkzec op Maandag 4 Aug. a.s. van 9—12 uur op het Dis tributiekantoor. De bonkaarten worden uit gereikt tegen inneming van inwisselingsbon 707, welke links boven aan de bonkaart 707 voorkomt. Losse inwisse lingsbonnen worden niet aan genomen. Medegebracht moet worden: 1. de tweede Distributiestam kaart; 2. de lopende bonkaart. De Niwin tijdens de komende feesten. Nu allerwege in den lande de behoefte gevoeld wordt om onze jongens tijdens hun ver blijf in de tropen te doen er varen dat in het Vaderland in hun vaak moeilyke omstandig heden meegeleefd wordt, meen den men dat onder deze om standigheden Zeeland niet mocht achterblijven. Een Pro vinciaal comité werd samen gesteld dat de bescherming mocht verwerven van Z.E. Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in deze provincie en de heren Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Es- senburg en Mr. B. Kolff, bur gemeester van respectievelijk Middelburg en Vlissingen. Dit comité heeft contact opgeno men met het Centraal Bureau van de Niwin en de vrijheid gekregen om die bestemming aan de gelden te geven die het meent dat weerklank zal vin den by de schenkers ervan. Hierbij is gedacht dat de schenking van kleinere mu ziekinstrumenten vooral op de buitenposten oen wolkome af wisseling zal kunnen geven en stimulerend werken zal voor een goede geest. Er wordt op deze wijze voorts bereikt dat iemand die meent op princi piële gronden zich niet te kun nen verenigen met de wijze van werken van het (landelijk) Niwin-comité, zich van deze provinciale actie niet afzijdig behoeft te houden. De Instru menten zullen in Zeeland wor den aangekocht. Do Indonesische kwestie zal als eersto punt op do agenda voorkomen, wanneer de Y'ellig- heldsraad Donderdag om 20 uur Nederlandse tyd bijeen komt. Moeilijkheden met de proce dure zullen waarschljniyk het voornaamste onderwerp van bespreking uitmaken. Volgens het charter der Ver enigde Naties moeten bij elk geschil de partijen worden uit genodigd aan de discussie deel te nemen. Men is zieh bewust, dat het verscheidene dagen zal duren vooraleer een Indonesisch ver- Richtprijs voor slachtvarkens. Ingevolge een besluit van het bestuur van het bedrljfs- schap voor vee en vlees, wordt met ingang van Maan dag 4 Aug. een voor het gehele land geldende richt prijs voor slachtvarkens in gesteld van 1.85 per kg. geslacht gewicht. Als gevolg van dit besluit vervalt de regeling van maximumprijzen van 1.87, 1.93 en 2.— per kg. ge slacht gewicht. SCHOONZOON VAN NEGUS TER DOOD VEROORDEELD. Ras Gugsa, de schoonzoon van de Negus, is in Addis Abe ba ter dood veroordeeld we gens samenwerking met de Italianen. tegenwoordiger in New (York zal zijn. In de nota, welke heden na mens de Voor-Indische inte rimregering is overhandigd, verklaarde Pandit Nehroe o.m. nog, dat het Nederlandse leger de aanval op Indonesië heeft Ingezet zonder voorafgaande waarschuwing en terwijl de republikeinse afgevaardigden nog bezig waren ie Batavia te onderhandelen. Het blijft warm. Hoewel het regel Is, dat op een strenge winter een koele zomer volgt, is het dit jaar niet liet geval. Wel het tegen deel is waar. Op de record-winter volgde ook een record-zomer. Nog nooit ls voorgekomen, dat voor eind Juli ons land door 3 hit tegolven werd geteisterd. Ook de vooruitzichten voor de zo mer zijn van dien aard, dat de mouwen gerust opgestroopt kunnen blyven. De wind ls naar het Oo9ten gedraald. De koele wind, die hiervan het gevolg zou kunnen zyn, wordt echter, voor hy ons land bereikt, verwarmt. Aangenomen mag worden, dat de wind voorlopig Oost zal blijven. Over de vooruitzichten op regen ig nog niets met zeker heid te zeggen. Sas van Gent wil bij deze actie niet achterblijven en heeft gezocht naar een middel om een behoorlyke bijdrage te kunnen leveren aan deze pro vinciale actie. Dit middel heeft men gemeend te hebben gevon den in: de organisatie van een rijwiel- annex auto-l>e- vvaarplaats op het speel terrein van .de o.l. school tijdens de herdenking van het 4e eeuwfeest en de or ganisatie van een restau ratie in de gymnastiekzaal van die school tijdens dat feest. Voor het welslagen daarvan is op de eerste plaats nodig de medewerking- van een aantal' personen en op de tweede plaats het welslagen van het 4e eeuwfeest zelve. Hoe groter het aantal bezoekers voor dat feest, hoe meer baten wellicht de Nlwin-restauratie en -berg plaats in de zak zullen vloeien. By de organisatie der restau ratie wordt grote steun onder vonden van 't Centraal Bureau van de Niwin en van liet Pro vinciaal Comité. Niet alles kan evenwel door deze instanties worden gedaan. De tenuitvoer legging der plannen zelve o.a. zal door plaatselijke medewer kers (sters) moeten geschieden en het lijdt geen twijfel of ook ln Sas van Gent zullen dames en heren gevonden worden die bereid zijn gedurende één of meer dagen op een of andere wijze hun bijdrage te leveren voor onze jongens overzee. Zij die daartoe genegen zijn gelie ven zich zo spoedig mogelijk op te geven ln het gemeentehuls waar namen en adressen zullen worden genoteerd. Later zal dan een bijeenkomst worden belegd waarin nauwkeurige af spraken kunnen woyden ge maakt en taken kunnen wor den verdeeld. Niet tijdens de gehele feestweek zullen de hierboven genoemde inrichtin gen geopend zyn. Alleen <>P die dagen waarop werkelijk veel mensen van buiten de gem. kunnen worden verwacht, wordt medewerking gevraagd en dat zijn ln beginsel Zaterdag 6 Zondag 7, Maandag 8 en Dinsdag 0 September. Het ligt ln de bedoeling de gymnastiek zaal geheel en al in een Niwin» sfeer in te richten en op ver schillende manieren het leven van onze jongens in. Indië uit te beelden. Daarvoor zullen o.a. mooie foto's worden ge bruikt. Alle inlichtingen kun nen worden gevraagd aan een dame of heer van het Centraal Niwin Bureau, die diaartoe een speciale stand zal betrekken. Tijdens de feestweek zal dc NÏwln-propaganda-filrn worden vertoond, terwijl verder zal worden getracht speciaal de Sasscnaars ln Indië op een of andere wijze met hun Sag in verbinding te brengen of hun een indruk te geven van het geen hier plaats heeft. De „Stem van Niwin" zai tegen de feestweek vla de radio Uw belangstelling voor deze actie vragen. Via een pick-up met versterker zullen Indische lie deren en muziek ten gehore worden gebracht en gil zult rijkelijk in de gelegenheid worden gesteld uw penningske te offeren. Laat <ht U evenwel niet afschrikken, maar begint met iets te doen: Meldt U ten gemeentehuize en ge zult er meer van horen. SCHEERZEEP VOOR KAPPERS. Herenkappers komen voor de 9e, 10e, 11e en 12e pe riode 1947 wederom in aan merking voor 20 rantsoenen scheerzeep per persoon, werk zaam in het bedrijf. De aan vraagformulieren kunnen worden afgehaald en weder Ingediend in het tyd vale van 4 t.m. 16 Aug. a.s., waarby het lidmaatschapsbewys van de Vakgroep Kappersbedrijven moet worden overgelegd. Herenkappers, die bedoeld bewys niet kunnen tonen, komen in geen geval voor scheerzeep in aanmerking. Uitreiking inschrijvings- bewijzen rijwiel. In de week van 4 t.m. 9 Aug. a.s. zuilen voor het laatst de inschrijvingsbewijzen voor rijwielbanden worden uitgereikt aan degenen, die nog nooit in het bezit van rijwielbanden werden gesteld. De aanvraagformulieren kunnen onder overlegging van de Tweede Distributiestam kaart worden ingeleverd te Zierikzee: Maandag 4 Aug. a.s. van 24 uur, wyk A en B; Dinsdag 5 Aug. a.s. van 24 uut, wyk C en D. Bruinisse: Woensdag 6 Aug. a.s. van 13 uur. Extra zittingsuren te Burgh: Dinsdag 5 Aug. a.s. van 24 uur. In de overige gemeenten op de normale zittingsuren van de Centrale Kassen. Ren esse geslaagd Onze dorpsgenoot de heer L. W. de Feijter (Wzn) slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het diploma 5-j. H.B.S. (B). kampavond Dinisdag 5 Aug. zal op een terrein aan de Laan, vanwege alhier vertoevende padvinders een kampavond gegeven wor den, waarbij een kampvuur wordt ontstoken. De plaatselij ke muziekvereniging zal ge vraagd worden haar medewer king aan deze avond te willen geven. brandje De vrijwillige brandweer van Renesse werd gealarmeerd, aangezien er brand uitgebro ken was by een opslagplaats aan de Prov. weg tussen Re- nesse en Haamstede. Zij slaag de er in het vuur spoedig meester te worden, waardoor de schade beperkt bleef. VEEL VREEMDELINGEN Renesse ls monmenteel de trekpleister van het eiland, al le pensions zijn volledig bezet, in groten getale wordt er ge kampeerd. Vele scholen en diverse ver enigingen ondernemen uitstap jes naar Renesse, zodat er el ke dag een gezellige drukte heerscht. Goes s Collecle voor de bleekneusjes. De afdeling Goes van het Centraal Genootschap voor uit zending van kinderen houdt Zaterdag 2 Augustus haar jaarlijkse vlaggetjesdag. Een schare jongedames zal een buscollecte houden ln de stra ten van Goe&i De bleekneusjes, voor wie de uitzending naar buiten drin gend nodig is, hopen dat deze collecte zoveel op zal brengen datzij allen een heerlijke va- cantie kunnen genieten. Kapelle Per vliegtuig op reis. Het echtpaar dc Blaay te Kapelle brengt zjin vacantie door bij hun dochter in Gro ningen. Natuuriyk zou alleen dit feit het vermelden niet waard zyn. De oudjes zy zyn beiden 70 jaar vonden de treinreis echter iets te lang en zyn over Amsterdam gereisd, waar ze, al was het voor hen dagelijks werk, in het vliegtuig naar Groningen zijn gestapt. Kattendijke BIJNA VERDRONKEN. Zondagmorgen geraakte te Kattendijke een 10-jarig meis je, dat was gaan zwemmen in een diepe geul en verdronk bijna. Ternauwernood kon zij door een goede zwemster wor den ge-red. Laat dit een waarschuwing voor anderen zijn om niet op onbekende plaatsen te gaan zwemmen. Wemeldinge De leerlingen van de Openbare School te Wemel- i dinge maakten een school reisje naar Tilburg. Bevordering van de rundveestapel. Woensdagmiddag had in het Schuttershof te Goes de in Februari door de vorst uitge stelde jaarvergadering plaats van de Vereniging tot bevor dering van de rundveestapel in Zeeland, welke gecombi neerd werd met de bijeen komst van het district Zee land van het Rundveestam- boek. In de vergadering van de vereniging werd tot be stuurslid herkozen de heer A. C. Geluk te St. Annaland. In do vacature van de heer A. M. J. Waes, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd ge kozen de heer C. F. Vercraije te Aardenburg en in die van wijlen de heer J. B. Becu-de Hullu, de heer A. Verhage Hoste te Schoondijke. De heer C. Zwagerman* rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, hield een inleiding over de toestand inzake het veeteeltbedrijf op Walcheren. Dr. G. Wagenaar, hoofd van de gezondheidsdienst voor vee, hield daarop een inleiding over de kunstmatige bevruch ting als bestrijding van het be smettingsgevaar. In de daarop volgende ver gadering van het Rundvee stamboek deed een ambtenaar verschillende mededelingen, terwijl tenslotte een fihri ge draaid werd over hetgeen op verschillende fokdagen te zien vieL St. Maartensdijk VERMAKELIJKHEIDS BELASTING VOOR SPORTTERREIN. Onder voorzitterschap van burgemeester H. H. Schuller kwam deze week de gemeen teraad van St. Maartensdijk in openbare vergadering bij een. Van Ged. Staten is goed keuring ontvangen betreffen de machtiging voor geldle ning verbetering van wegen tot een bedrag van 8000, dit voor bestrating Achter- bos. Goedkeuring voor be strating Molendyk zal ook verleend worden. Vervolgens kwam ter spra ke de brug over de Oostsin gel, die in zeer slechte toe stand verkeert. Voorgesteld werd er een betonnen weg dek op te doen. Hierin werd verder nog geen beslissing genomen. Aan het raadsbesluit van de gemeente Kortgene, om ook by cle minister er op aan te dringen de Opbouw- toelage van 20 toe te ken nen aan de burgemeesters, zal adhaesie betuigd worden. Het verzoek van de Stich ting Herstel 1945 om per inwoner 10 cent te heffenj werd niet aangenomen en be sloten zich by het oude be sluit te houden. Punt 3 van de agenda be treffende Vaststelling Veror dening Vermakelykheidsbelas- ting, waarbij B. en W. voor stellen om 20 te heffen, wat ongeveer 700 per jaar zou opleveren, werd met één stem tegen aangenomen. Men is dan voornemens van deze gelden een fonds te stichten en zodoende te komen tot de aanleg van een goed sport terrein in de gemeente. By do vaststelling Veror dening Reinigingsrechten, deelde de voorzitter mede, dat de minister verlangt, dat per woning 5 per jaar wordt betaald of men vuil heeft of niet, men zal moe ten betalen waar de gemeen te het huisvuil ophaalt. De kosten worden op 2000 per jaar geschat. In de vacature de heer Ne- lisse werd de heer M. v. d. Hoek aangesteld als gemeen te-vuilnisman. Voorts volgden nog bespre kingen betreffende bestratin gen aan de Oostsingel en op andere plaatsen o.a. ook by de veiling. Deze plannen zul len nader uitgewerkt worden. VEILING ST. ANNALAND. Veiling van 30 Juli. Eerste lingen 9.799.97, Eerstelin gen Drielingen 3.614, Gele eigenheimers 10.3011.19, Blauwe eigenheimers 11.01 11.31, Drielingen Blauwe Eigenheimers 4.10, Grote Beentje 9.219.32, Drielingen Beentje 3.65. Bonen 0.13—0.17, Sjalot ten 0.09. Meloenen 0.500.54 per stuk. Er werden 40 ton aardappe len aangevoerd. Zeeuwse' Geslaagd voor het prac- tijk-diploma boekhouden, de heer Schrler te Breskens en de jieren d'Hont en Mosterdyk te Souburg, uitgereikt door de Ned. Associatie voor Practijk- examens. Geslaagd voor het Staats examen muziek met als hoofd vak orgel, de heer D. M. Zwa- ninck, te Axel. Dinsdag 29 Juli maakte de Zangvereniging „Nieuw Le ven" te Stavenisse een reisje naar Burgh, Renesse en omge ving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14