Sas van Gent denkt aan de jongens in Indië Indonesische kwestie in Veiligheidsraad Slotactie op Java? UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland VORDERINGEN OP ALLE TERREINEN. Uit de berichten van Java en Sumatra bljjkt, dat de poli tionele actie rich thans voornamelijk ontwikkelt op drie punten. In do eerste plaats beweegt rich een actie van Tegal en vermoedelijk ook van Bandoeng uit In de richting van do haven Tjllatjap aan Java's Zuidkust, terwijl uit Semarang in Westelijke richting wordt doorgestoten, ver moedelijk om contact te maken met de troepen, die van Tegal uit in Oostelijke richting oprukken om de Noordkust te bezetten. Dan is er van Medan uit een actie gaande In do richting van Siantar, de republikeinse hoofdstad op Sumatra en ten slotte vordert van Palembang uit de bezetting van Zuid- Sumatra uit gestadig. SIXGOSARL Ancta meldt, dat de Neder landse troepen het plaatsje Singosari. 13 km van Malang, hebben bezet. Het plaatsje was vrijwel geheel platge brand. De troepen staan 13 km van Malang, maar wor den opgehouden door landmij nen en vernielde bruggen. Er vielen op 30 Juli aan Neder landse zijde vier doden en zes gewonden. BIJ MEDAN. Reuter meldt, dat de Ne derlandse troepen 60 km ten Zuiden van Medan Tebing- tinggi en Loobockpakam heb ben bezet. Voorts hebben de Nederlandse troepen Kali- woengoe op 20 km ten Wes ten van Semarang (Java) bezet. BU PALEMBANG. Door dc snelle opmars der Nederlandse troepen heeft in het binnenland van Pa lembang de vernieling slechts geringe omvang. Op de Pen- nopo olievelden woedde ech ter 'n vrü aanzienlijke brand. Bil Prabamoelih is een elec- trische centrale opgeblazen. Volgens de bevolking hebben voornamelijk Japanners deze vernielingen aangericht. De arbeiders op de olievelden begroeten de troepen en dc terugkerende ondernemers met vreugde. Colonnes met voedsel, textiel en materiaal bereikten reeds verschillende ondernemingen. REPUBLIKEINS NIEUWS. Het republikeins legerbe- richt meldt gevechten bij Boe- miajoe (tussen Tegal en Tii- latjap). De stad Tjilatjap werd aangevallen van uit zee en van uit de lucht. Ook Kro- ja is van de lucht uit aange vallen. DE VERNIELINGEN. Verkenningen in dc streek van Pengalengan hebben uit gewezen, dat vele onderne mingen zijn vernield, aldus een Nederlands bericht. Bij Poorwakarta zijn acht Brits- Indiërs gevangen genomen, die in republikeinse dienst waren. In Tegal vallen de vernielingen achteraf mee. De clectrlschc centrale is vrijwel in tact. In dc haven trof men 78 wagonladingen Lee En- field-geweren aan. die kort geleden waren geïmporteerd. De Nederlandse vliegers, die dc Brits-Indische Dacota by Djocja achtervolgden, hebben aan de pers te Batavia hun ervaringen verteld. Zy hebben vuurstoten afgegeven, maar kunnen niet aannemen, dat deze stoten het toestel raak ten. Het vliegtuig dook steeg met een snelheid van 350 km per uur en gedr< zleh zeer ongewoon. De Në^ derlandse vliegers meenden, dat zy het toestel te pakken hadden, dat des ochtena bom men op Semarang had gewor pen. By de laatste duik vloog de Dakota plotseling in brand op een wyze alsof het munitie aan boord had. VOLE ND AM", Do „Volendam" is Woensdag middag om 5 uur met troepen na&r Ned. Indie vertrokken. Het vertrek verliep normaal. Popingen om een staking uit te lokken hadden geen succes. VERWOESTING VAN MALANG. Biykens een republikeins communiqué hpbben de re publikeinse troepen Woens dagnacht een aanvang ge maakt met do vernieling van de stad Malang. Vol gens hetzelfde communiqué wordt de stad hevig door Nederlandse vliegtuigen aangevallen. HERSTEL IN WEST-JAVA Het A.F.P. seint uit Bata via, dat de Nederlandse troe pen in West-Java bezig zijn met herstelwerk. De spoorlijn Tegal-Cheribon is reeds gere pareerd. De genie houdt zich in het byzonder bezig met het herstelwerk in de drie electri- sche centrales van West-Java en met het herstel van de tele foonverbindingen. Dank zy het werk van de Nederlanders stroomt thans overal voedsel toe in gebieden waar het voed sel schaars was en treedt een weldadige prysdaiing in. Een Aneta-corrospondent, die het gebied ten Oosten van Pa lembang bezocht, kon constate ren. dat over een lengte van 15 km langs de weg allo wo ningen van Indonesiërs door de T.N.I. waren platgebrand. Er waren ook tankvallen gegra ven. Hij zag vernielde bruggen en opgebroken weggedeelten. BEVTX SPRAK. Bevin verklaarde op vragen in het Engelse lagerhuis, dat het hem onmogelijk was de toestand op Java en Sumatra te beoordelen. Hy bevestigde, Beperkingen Brits leger. De Britse minister van oor log, Bcllenger, heeft Woens dagavond in het parlement me degedeeld, dat hot Britse leger beperkt zou worden door ver snelde demobilisatie. De regering is van plan het geregelde leger, bestaande uit vrywilligers, uit te breiden, doch de overige 18.000 in oor- logstijd opgekomen officieren en manschappen sneller te de mobiliseren, uitgezonderd de handhaving van als van vitaal belang beschouwde onderdelen. Bellenger verklaarde, dat veldmaarschalk Lord Montgo mery, de chef van de generale staf van het imperium, niet in verband met drastische beper kingen van de Britse gewapen de machten naar Groot-Brit- tanniü terugkeerde. Brits bezettingsleger in Februari naar huis Do Britse minister-presi dent. Clement Attlee, zou In do Woensdagmiddag met de Labour-parlementsfractie ge houden bijeenkomst medege deeld hebben, dat het me rendeel van het Britse le ger in de Duitse bezettings zone in Februari jus. terug getrokken zou worden. Labour-fractie steunt Attlee. De parlcmentsfractie van dc Britse Labourparty heeft Woensdagavond haar „eens gezinde steun" gegeven aan do maatregelen, door minister president Clement Attlee aangekondigd, ter bestryding van de economische crisis. Attlee heeft op de party bijeenkomst medegedeeld, dat do regering volgende week ren volledige verklaring over deze maatregelen In het par lement zal afleggen. Attlee verklaarde voorts nog, dat van de mynwer- kers zal worden gevraagd één half uur per dag over to werken. DE RAMP TE BREST. Te Brest zyn door do ont ploffing van het Noorse schip 5000 huizen verwoest. Prijs op het hoofd van Markos. Do Griekse regering heeft by decreet een pr(js van twintig millioen drachmen gesteld op het hoofd van Markos Vafiades, alias „ge neraal Markos", leider van de guerilla-strijders. RUSLAND WEIGERT. In de V. N. heeft Rusland wederom belet dat Transjorda- nië, Ierland en Portugal lid worden. Het verzet zich omdat Ierland en Portugal de As heb ben gesteund en tegen Trans- jordanië omdat deze staat En geland toestaat er troepen te hebben. Samenwerking voor kunststoffen-industrie. Het kunststoffenlnstituut T. N.O. te Delft, de kunststoffen- commissie T.L van het tech nologisch instituut V.I.V. te Antwerpen, en 't British Insti tute of Plastics Technology be Londen hebben Woensdag te Delft een overeenkomst geslo ten betreffende voorlichting en opleiding op het gebied van kunststoffen. Duitse volkswagens naar België. Naar de heer Spaak in antwoord op een schriftelijke vraag mededeelde, worden thans particuliere bespre kingen gevoerd over de in voer van Duitse volkswagens in België. De prys van deze auto's zou met inbegrip van alle invoerrechten en belas tingen fr. 37.500 bedragen. Regerlngsinstanties zouden op deze basis reeds bestel lingen hebben gedaan. Prins Bernhard in Heerenveen. Woensdag heeft Prins Bern hard een bezoek gebracht aan Heerenveen. Evenals Zondag in Sntek werd ook hier de Prins een geestdriftige ontvangst be reid. Het gemeentebestuur ver welkomde de Prins op het ge meentehuis en verschillende sprekers lichtten Prins Bern hard in over geesteiyke stro mingen en sociale en culturele vraagstukken over de Z.O. hock van Friesland. dat de Nederlandse troepen geen gebruik maken van de Singapore-haven voor het ver voer van wapens en uitrusting naar Java. Hy weieerde de op leiding van Nederlands leger en vlootpersoneel in Engeland stop te zetten, aangezien deze opleiding een onderdeel vormt van de wederopbouw der Ne derlandse weermacht na de Duitse capitulatie. AUSTRALIË. Chifley, de Australische mi nister-president, heeft een toe lichting gegeven op de vraag hoe Australië er toe gekomen is zich te bemoeien met de in terne aangelegenheden van het Nederlandse ryk voorwat be treft Nederlands Indië. Hij wenst, dat de Verenigde Naties art. 39 van het hand vest zullen toepassen, onmid dellijk bevel zullen geven tot staking van de vyandelykheden om daarna stappen te onder nemen, welke tot herstel van de vrede zullen leiden. Tenslot te zal Australië aandringen op arbitrago In Ned. Indie door een buitenlandse mogendheid of indien dat mocht falen door verwijzing van de zaak naar de president van het interna tionaal gerechtshof. Operaties op Madoera. Router's correspondent te Batavia, Graham Jenkens, seint: Volgens betrouwbare, doch tot nu toe onbevestigde berichten treffen de Neder landse troepen voorbereidin gen om vanuit Soerabaja naar Madoera over te steken en het eiland te bezetten. Waarne mers zyn van mening, dat, na de bezetting van de haven van Tjilatjap aan de Zuidkust van Java. de bezetting van Madoe ra voorlopig de laatste grote militaire operatie op republi keins gebied zal zijn. Of de Ne derlanders nog verdere mili taire acties zullen ondernemen, zal, volgens Nederlandse bron, afhangen van „politieke over wegingen" en van de houding der republikeinse autoriteiten. Waarnemers menen, dat de re publikeinen niet geneigd zullen zijn de vijandelijkheden te sta ken, tenzij hen door de Veilig heidsraad zulks verzocht zou worden of zich mogelijkheden zouden voordoen van arbitrage door een derde mogendheid. India vraagt schadevergoeding. De regering van Voor-Indlë heeft aan de Nederlandse regering schadevergoeding gevraagd voor de vernieti ging van het Indische vlieg tuig, dat geneesmiddelen voor Indonesië vervoerde en onderweg is neergeschoten. België beste klant voor Ned. sigaren. In het jaar 1946 voerde Bel gië uit Nederland 15.428.682 sigaren in alsmede 67.380 leg. tabak. Hiermede is België de voornaamste afnemer van si garen van Nederland. Hierna volgt Tsjecho-Slowakije met 6.8 millioen sigaren. WIELRENNEN Ook Schulte faalt. Ook Schulte heeft gefaald in de wereldkampioenschap pen wielrijden. Hij werd in de demi-finale geklopt door de Italiaan Coppi, met een ach terstand van 165 meter. Cop- E)i won in de finale van zijn andgenoot Bevilacque en werd daardoor kampioen. Hy werd vierde. Bh de amateurs zegevierde de Italiaan Bene- fatti. Coppi vestigde in de finale een nieuw wereldre cord. Onze laatste kansen heb ben nu de wegrenners in actie. Falen ook zy, dan be haalt Nederland voor het eerst sedert 1935 geen we reldtitel. Bovendien heeft Pronk nog kans op een zege, daar hy de herkansingsrlt won en dus in de finale komt Middelburg geeft wisselbeker voor ringrijderij. De gemeente Middelburg zal voor de traditionele Middel burgse ringrijderij op de laat ste Donderdag van Augustus een wisselbeker beschikbaar stellen. Of H.M. de Koningin, gelijk voor de oorlog, een wisselprys zal schenken, staat nog niet vast. Wel belooft het aantal inschrijvingen groter dan ooit te worden. Grote belangstelling voor ringrijderskampioenschap. Er blijkt een boven verwach ting grote belangstelling te bestaan voor het eerste Zeeuwse ringrijderskampioen schap, dat op 13 September te Middelburg verreden wordt. Uit alle delen van Zeeland komen berichten, dat men zich ernstig voorbereidt en vast besloten is om aan de wedstrijden deel te nemen. Secretaris verduisterde gelden. De Arr. Rechtbank te Mid delburg deed gisteren uit spraak in de zaak tegen M. H. Br. uit Nw. en St. Joos- land, die verdacht werd van verduistering, meermalen ge pleegd, in zijn functie van sccr, der Cult Verz. der Ar beiders in Arbeidskampen en van valsheid in geschrifte. Br. werd veroordeeld tot een jaar gev., waarvan 4 mnd. voorwaardelijk met 3 jaar proeftyd onder byz. voor waarde, dat hij zich zal hou den aan de aanwijzingen hem door het Ned. Gen. tot Re classering, afd. Middelburg, te geven, met aftrek der se dert 14 Febr. ondergane voor lopige hechtenis. Luchttrips naar Walcheren. Enkele bladen berichtten dezer dagen, dat de Stich ting „Nieuw Walcheren" po gingen onderneemt om de K. LM. te bewegen om met kleine Havillandtoestellen een luchtverbinding met Zee land in het leven te roepen. Zeer binnenkort, zo werd ge meld, zouden de besprekin gen worden geopend. In dit verband kan wor den medegedeeld, dat deze be richten voorbarig zijn. Er is nog slechts een zeer vluchtig contact en of het ooit tot bovengenoemde luchtverbin ding zal komen, is ten zeer ste de vraag. OOSTENRIJKSE WONINGEN IN AANTOCHT Naar wij vernemen is een transport van 20 montage woningen uit Oostenrijk on derweg naar ons land. Deze woningen zyn de eerste van een contingent van 100, die in Zeeland zullen worden geplaatst. Waarschijnlijk zullen van de eerste zendingen 15 huizen in Zierikzee en 5 op Zuid- Beveland worden gezet. Verwacht wordt, dat de volgende zendingen Oosten rijkse woningen, die voor een belangrijk deel naar Walche ren en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren gaan, spoedig zullen volgen. Terneuzen AANRIJDING. Dinsdagmiddag had te Terneuzen op de hoek Noord straatArsenaalstraat een aanryding plaats. De 12-ja- rige H. Dees kwam, komen de per rywiel uit de Noord- straat, in botsing met een auto, bestuurd door de burge meester van Hoek. Tengevolge van deze aanrij ding moest D. met een sche- delbasisfractuur in het zie kenhuis ter stede opgenomen worden. Zijn toestand, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien ls, naar wij verna men, niet levensgevaarlijk. Oostburg V.V. OOSTBURG. De voetbalvereniging „Oost burg" kwam in algemene jaar vergadering byeen. De voorzit ter, de heer Ph. de Vuyst, deelde mede dat de vereniging, ondanks vele moeilykheden met terrein en dure reiskosten, gezond genoemd mag worden. In de afgelopen competitie werd een eervol resultaat ge boekt. Uit het verslag van de secre- De Niwin tijdens de komende feesten. Nu allerwege in den lande de behoefte gevoeld wordt om onze jongens tijdens hun ver blijf in de tropen te doen er varen dat in het Vaderland in hun vaak moeilijke omstandig heden meegeleefd wordt, meen den men dat onder deze om standigheden Zeeland niet mocht achterblijven. Een Pro vinciaal comité werd samen gesteld dat de bescherming mocht verwerven van Z.E. Jhr. Mr. J. w. Quarlee van Ufford, Commissaris der Koningin in deze provincie en de heren Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Es sen burg en Mr. B. Kolff. bur gemeester van respectievelijk Middelburg en Vllssingen. Dit comité heeft contact opgeno men met het Centraal Bureau van de Niwin en de vrijheid gekregen om die bestemming aan de gelden te geven die het meent dat weerklank zal vin den bij de schenkers ervan. Hierbij is gedacht dat de schenking van kleinere mu ziekinstrumenten vooral op de buitenposten oen welkome af wisseling zal kunnen geven en stimulerend werken zal voor een goede geest. Er wordt op deze wyze yooris bereikt dat iemand die meent op princi piële gronden zich niet te kun nen verenigen met de wijze van werken van het (landelijk) Niwin-comlté, zich van deze provinciale actie niet afzijdig behoeft te houden. De Instru menten zullen in Zeeland wor den aangekocht. De Indonesische kwestie zal als eerste punt op de agenda voorkomen, wanneer de Veilig heidsraad Donderdag om 29 uur Nederlandse tyd b|jeen komt. MoellUkheden met de proce dure zullen waarschyniyk het voornaamste onderwerp van bespreking uitmaken. olgens het charter der Ver enigde Naties moeten by elk geschil de partyen worden uit genodigd aan do discussie deel te nemen. Men is zich bewust, dat het verscheidene dagen zal duren vooraleer een Indonesisch ver- Richtprijs voor slachtvarkens. Ingevolge een besluit van het bestuur van het bedryfs- schap voor vee en vlees, wordt met ingang van Maan dag 4 Aug. een voor het gehele land geldende richt prijs voor slachtvarkens in gesteld van 1.85 per kg. geslacht gewicht. Als gevolg van dit besluit vervalt de regeling van maximumprijzen van 1.87, 1.93 en 2.per kg. ge slacht gewicht. SCHOONZOON VAN NEGUS TER DOOD VEROORDEELD. Ras Gugsa, de schoonzoon van de Negus, is in Addis Abe ba ter dood veroordeeld we gens samenwerking met de Italianen. tegemvoordiger in New Vork zal zyn. In de nota, welke heden na mens de Voor-Indische Inte- rlmregcrlng is overhandigd, verklaarde Pandlt Nehroe o.m. nog, dat het Nederlandse leger do aanval op Indonesië heeft ingezet zonder voorafgaande waarschuwing en terwtjl de republikeinse afgevaardigden nog bezig waren te Batavia te onderhandelen. Het blijft warm. Hoewel het regel ls, dat op een strenge winter een koele zomer volgt, is het dit jaar niet het geval. Wel het tegen deel is waar. Op de record-winter volgde ook een record-zomer. Nog nooit ls voorgekomen, dat voor eind Juli ons land door 3 hit tegolven werd geteisterd. Ook de vooruitzichten voor dc zo mer zijn van dien aard, dat de mouwen gerust opgestroopt kunnen blijven. De wind is naar het Oosten gedraaid. De koele wind, die hiervan het gevolg zou kunnen zijn, wordt echter, voor hy ons land bereikt, verwarmt. Aangenomen mag worden, dat de wind voorlopig Oost zal blijven. Over de vooruitzichten op regen lg nog niets met zeker heid te zeggen. Sas van Gent wil bij deze actie niet achterblijven en heeft gezocht naar een middel om een behoorlijke bndrage te kunnen leveren aan deze pro vinciale actie. Dit middel heeft men gemeend te hebben gevon den in: de organisatie van een rywiel- annex auto-be waarplaats op het speel terrein van de oJ. school tjjdens de herdenking van het 4e eeuwfeest en de or ganisatie van een restau ratie in de gymnastiekzaal van die school tydens dat feest. Voor het welslagen daarvan is op de eerste plaats nodig de medewerking van een aantal personen en op de tweede plaats het welslagen van het 4e eeuwfeest zelve. Hoe groter het aantal bezoekers voor dat feest, hoe meer baten wellicht de Niwin-restauratie en -berg plaats in de zak zullen vloeien. Bij de organisatie der restau ratie wordt grote steun onder, vonden van 't Centraal Bureau van de Niwin en van het Pro vinciaal Comité. Niet alles kan evenwel door deze instanties worden gedaan. De tenuitvoer legging der plannen zelve o.a. zal door plaatselijke medewer- kers(sters) moeten geschieden en het lijdt geen twijfel of ook In Sas van Gent zullen dames en heren gevonden worden die bereid zyn gedurende één of meer dagen op een of andere wijze hun bijdrage te leveren voor onze jongens overzee. Zij die daartoe genegen zijn gelie ven zich zo spoedig mogelijk op te geven in het gemeentehuis waar namen en adressen zullen worden genoteerd. Later zal dan een bijeenkomst worden belegd waarin nauwkeurige af spraken kunnen worden ge maakt en taken kunnen wor den verdeeld. Niet tijdens de gehele feestweek zullen de feierboven genoemde inrichtin gen geopend zijn. Alleen op die dagen waarop werkelijk veel mensen van buiten de gem. kunnen worden verwacht, wordt medewerking gevraagd en dat zyn in beginsel Zaterdag- 6 Zondag 7, Maandag 8 en Dinsdag 9 September. Het ligt in de bedoeling de gymnastiek zaal geheel en al in een Niwln- sfeer in te richten en op ver schillende manleren het leven van onze jongens in Indië uit te beelden. Daarvoor zullen o.a. mooie foto's worden ge bruikt. Alle inlichtingen kun nen worden gevraagd aan een dame of heer van het Centraal Niwin Bureau, die diaartoe een speciale stand zal betrekken. Tydens de feestweek zal de Niwin-propaganda-film worden vertoond, terwijl verder zal worden getracht speciaal de Sassenaars in Indië op een of andere wyze met hun Sag in verbinding te brengen of hun een indruk te geven van het geen hier plaats heeft. De „Stem van Niwin" zs. tegen de feestweek via de radio Uw belangstelling- voor deze actie vragen. Via een pick-up met versterker zullen Indische lie deren en muziek ten gehore worden gebracht en gij zult rijkelijk in de gelegenheid worden gesteld uw penningske te offeren. Laat <ht U evenwel niet afschrikken, maar begint met iets te doen: Meldt U ten gemeentehuize en ge zult er meer van horen. taris-penningmeester bleek dat ook het ledenaantal bevredi gend is. Besloten werd om in het a.s. seizoen met 3 elftallen aan de competitie deel te nemen, w.o. één in de K.N.V.B. en twee in de onderafdeling. Inplaats van de heer D. Lu- teijn werd tot bestuurslid ge kozen, de heer Iz. Verschage. Middelburg „EXCELSIOR" CONCERTEER* Vrijdagavond zal de muziek vereniging „Excelsior", direc teur de heer J. J. van Soelen, een concert geven in de mu ziektent op het Molenwater te Middelburg. Het programma bevat onder meer een duet voor twee sopraan-saxophones, een selectie „Tschaikowski- herinneringen" en fantasieën' uit Hofmanns „Erzahlungen" van Offenbach en Die Czar- dasfürstin" van Kó-lman. OPBRENGST PRO REGE-COLLECTE De opbrengst van de Pro Rege-collecte, die op 26 Juli te Middelburg gehoyden werd, bedraagt 682.10. De helft hiervan zal gebruikt worden voor het opnieuw in orde brengen van het Militair Te huis te Middelburg. TAP VERBOD De Commissaris van Politie te Middel .ure brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het in gevolge van de verorde ning op de verkoop van ster ke drank gedurende de kermis tijd' verboden is om in voor publiek toegankelijke lokali teiten, waarvoor een vergun ning is verleend, van Maan dag 4 tot Zondag- 10 Augustus te 0.30 uur sterke drank te koop aan te bieden, te verko pen. te verruilen, af te leveren, ter beschikking te stellen, ten geschenke te geven of te ge bruiken. Serooskerke AFSCHEID DS. N. VISSER Het afscheid van ds. N. Visser van de Ned. Herv. Ge meente te Serooskerke (W.) is bepaald op Zondag 3 Aug. des nam. 2.30 uur. Goes Collecte voor de bleekneusjes. De afdeling Goes van het Centraal Genootschap voor uit zending van kinderen houdt Zaterdag 2 Augustus haar jaarlijkse vlaggetjesdag. Een schare jongedames zal een buscollecte houden ln de stra ten van Goes. De bleekneusjes, voor wie de uitzending naar buiten drin gend nodig is, hopen dat deze collecte zoveel op zal brengen datzij allen een heerlyke va cantia kunnen genieten. Kapelle Per vliegtuig op reis. Het echtpaar de Blaay te Kapelle brengt zijn vacantie door by hun dochter in Gro ningen. Natuurlyk zou alleen dit feit het vermelden niet waard zijn. De oudjes zy zijn beiden 70 jaar vonden de treinreis echter iets te lang en zyn over Amsterdam gereisd, waar ze, al was het voor hen dagelyks werk, in het vliegtuig naar Groningen zyn gestapt. Kattendijke BIJNA VERDRONKEN. Zondagmorgen geraakte te Kattendijke een 10-jarig meis je, dat was gaan zwemmen in een diepe geul en verdronk bijna. Ternauwernood kon zy door een goede zwemster wor den gered. Laat dit een waarschuwing voor anderen zyn om niet op onbekende plaatsen te gaan zwemmen. Bevordering van de rundveestapel. Woensdagmiddag had in het Schuttershof te Goes de in Februari door de vorst uitge stelde jaarvergadering plaats van de Vereniging tot bevor dering van de rundveestapel in Zeeland, welke gecombi neerd werd met de bijeen komst van het district Zee land van het Rundveestam boek. In de vergadering van de vereniging werd tot be stuurslid herkozen de heer A. C. Geluk te St. Annaland. In de vacature van de heer A. m. J. Waes, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd ge kozen de heer C. F. Vercraije te Aardenburg en in die van wylen de heer J. B. Becu-de Hullu, de heer A. Verhage— Hoste te Schoondijke. De heer C. Zwagerman, rij ksvee teeltconsul ent voor Zeeland, hield een inleiding over de toestand inzake het veeteeltbedrijf op Walcheren. Dr. G. Wagenaar, hoofd van de gezondheidsdienst voor vee, hield daarop een inleiding over de kunstmatige bevruch ting als bestrijding van het be smettingsgevaar. In de daarop volgende ver gadering van het Rundvee stamboek deed een ambtenaar verschillende mededelingen, terwijl tenslotte een film ge draaid werd over hetgeen op verschillende fokdagen te zien vieL Autobusstandplaatsen verlegd. In verband met de Middel burgse kermis zal de Stoom tram Walcheren de standplaat sen van de autobussen van Donderdag 31 Juli na 4 uur tot en met Dinsdag 12 Augustus verleggen. De nieuwe vertrek plaats voor de bussen van de lijn MiddelburgVlissdngen via Oost- of West Souburg: is de Lange Viele. De halte Tramsingel wordt dan tijdelijk verlegd naar Poelendale (Melk fabriek). De bussen naar Goes vertrekken van het parkeer terrein bij de Gravenstraat, uitgezonderd op Donderdag 7 Augustus, op welke dag tot en met 6 uur van de Loskade wordt gestart De bussen naar de - Walcherse dorpen ver trekken van de Bodemarkt. bos van staatsdomein. Het bos van het Staatsdo mein te Westen Schouwen, on geveer 300 H.A. groot, lg niet geplant in 1942, maar met de aanplantlne daarvan is reeds begonnen in 1922, zodat dit bog reeds zodanig is. dat het een van de mooiste plekjes in Ne derland vormt. Voor dit jaar is het voor t publiek opengesteld tegen 50 cent voor dit seizoen. Het ia te hopen, dat het publiek zich strikt zal houden aan de voor schriften. TUCHTRECHTER VOEDSELVOORZIENING De tuchtrechter voor dc voedselvoorziening te Oost burg, deed Woensdag de vol gende uitspraken: J. Vermue, Schoondyke: f 450 en f 50: G. E. de Badts, Schoondyke: f 50; C. de Nood, Waterlandkerkje: f 150, f 200 en f 100; Chr. M. Manneke, Waterlandkerkje: f 175; Fir ma G. H. Blondeel en Co., Aardenburg: f 5000 boete, plus voorwaardelyke intrekking er kenning graanhandelaar voor 1 jaar, met proeftijd van 1 jaar. plus verbeurdverklaring; B. P. Duysserink, Biervliet: f 75; M. de Paepe, Schoon dyke: vrijspraak; P. H. Ver- heye, Aardenburg: £75; P. Ra- man, Aardenburg: vrijspraak; P. C. Raes, Nieuwvliet: f 20; M. W. Jansen van Roosendaal, Oostburg: f 25; G. van Hal, Aardenburg: f 25; G. J. v. d. Vijver. Waterlandkerkje: f 25; A. L. Cammaert, Groede: f 25; D. Scheele, Aardenburg: f 10; P. Knopjes, Ovezande: f 25; Coöp. Landbouwver. „Land bouwbelang", Schoondyke: f 40. De behandeling geschiedde met gesloten deuren. De pers kreeg echter toestemming de uitspraken te publiceren. Het wekt bevreemding dat, in onze democratische staat, strafzaken tegen overtreders van onze voedselvoorziening, niet in het openbaar behandeld worden. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN Het Tribunaal te Goes deed Donderdag uitspraak in de volgende zaken: J. F. Ryckaert, 55 j., land bouwer-caféhouder te Hoofd- &laat: 1 jaar intern., 500 oete i.p.v. 5000, door de 2e Kamer van het Tribunaal geadviseerd; H. Breen, 50 j., duiker te Wemeldirige, verbeurdverkl. 4 woningen te Zwijndrecht; J. Hoogerland, 28 j., koop man te Kapelle: voorintern, en ontz. rechten. ZeeuwQmppers Geslaagd voor het prac- tijk-diploma boekhouden, de heer Schrier te Breskens en de heren d'Hont en Mosterdyk te Souburg, uitgereikt door de Ned. Associatie voor Practijk- examens. Geslaagd voor het Staats examen muziek met als hoofd vak orgel, de heer D. M. Zwa- ninck, te Axel. Dinsdag 29 Juli maakte de Zangvereniging „Nieuw Le ven" te Stavenisse een reisje naar Burgh, Renesse en omge ving. De leerlingen van de Openbare School te Wemel- dinge maakten een school reisje naar Tilburg. De Evang. Jeugdclub te Wemeldinge maakte Maandag een reis naar Rotterdam tot't bezoeken van een aldaar ge houden Bondsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10