De Mormonen jubileren Indonesische kwestie heden in Veiligheidsraad De nieuwe Omzetbelasting LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Pionierswerk in onvruchtbare zoutvlakte. In Nederland 3000 leden. Op 1, 2 en 3 Augustus viert de Kerk van Jezus Chris- van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormoonse kerk) het zg. Pionier-Eeuwfeest. Op 24 Juli van dit jaar was het na melijk honderd iaar geleden, dat de eerste pioniers in de vallei van het Grote Zoutmeer in het Westen van Noord- Amerika aankwamen. Daartoe gdwongen door felle vervol gingen, hadden zij ongeveer 20.000 kilometer door de wil dernis gereisd, grotendeels te voet. om als verblijfplaats de ze doodse zoutvlakte te kie zen. Zö baanden het pad voor de 86.000 pioniers, die deze tocht eveneens volbrachten voor de aanleg van dc spoor lijn Oost-West. Zesduizend hunner stierven onderweg door uitputting, gebrek aan voedsel, enz. in de zoutmeer vlakte, vèr buiten de toenma lige grenzen der blanke- be- België beste klant voor Ned. sigaren. In het jaar 1946 voerde Bel gië uit Nederland 15.428.682 sigaren in alsmede 67.380 kg. tabak. Hiermede is België de voornaamste afnemer van si garen van Nederland. Hierna volgt Tsjecho-Slowakije met 6.8 mlllioen sigaren. Spionnen gearresteerd. Door de afdeling spionna- ge-onderzock van de Haagse P.R.A. werden Woensdag gearresteerd de Nederlanders M. P. A. E. Latlcn en A. van Olst. wier namen nog wel bekend zijn uit de ge ruchtmakende uniformen- smokkelzaak van 1939. Zij zjjn thans aangehouden wegens hot verrichten van werkzaamheden, ten gunste van de Duitse spionnage en contra-spionnagedienst, voor en tijdens de bezetting. Dinsdagmiddag Is te Bergen aan Zee een 18-jarig meisje bij het baden verdron ken. Haar vriendinnetje kon nog worden gered. WIELRENNEN Ook Schutte faalt. Ook Schultc heeft gefaald in de wereldkampioenschap pen wielrijden. Hij werd in de demi-finale geklopt door de Italiaan Coppi, met een ach terstand van 165 meter. Cop pi won in de finale van zijn landgenoot Bevilacque en werd daardoor kampioen. Hij werd vierde. BH de amateurs zegevierde de Italiaan Benc- fatti. Coppi vestigde in de finale een nieuw wereldre cord. Onze laatste kansen heb ben nu de wegrenners In actie. Falen ook zij, dan be haalt Nederland voor het eerst sedert 1935 geen we reldtitel. Bovendien heeft Pronk nog kans op een zege, daar hij de herkanslngsrit won en dus in de finale komt. schaving. Ongehinderd hun godsdienst belevend, koloni seerden zH Utah en de omlig- Sende gebieden en maakten eze tot één grote lusthof. Het „Pionier-Eeuwfeest" wordt in Utah met grote luis ter gevierd, o.a. door de op richting van een bjjna 17 me ter hoog granieten monument op de plaats, waar de leider der pioniers, tevens tweede president der kerk, Brigham Young, de vallei voor het eerste aanschouwde en zeide „dit is de plaats". Niet alleen in Utah, maar ook in de zen dingen der kerk, die over de gehele wereld verspreid zijn, zal dit feest gevierd worden. Er zal hulde gebracht wor den aan deze pioniers, die al les, wat hunlief was, prijsga ven terwille van hun geloof. Het feestprogramma in Ne derland omvat o.a.: de opvoe ring van toneelstukken en openbare bijeenkomsten. De heer Alma Sonne, president der kerk in Europa, zal aan wezig zrjn. De Mormoonse kerk in Nederland telt ruim 3000 leden. Jaarlijks valt er een toename van het leden tal te constateren, doch door dat er geregeld leden naar Amerika emigreren om zich in Utah te vestigen, blrjft de omvang der kerk in Neder land vrijwel gelflk. Het aantal Mormonen, ver spreid over de gehele aarde, bedraagt meer dan 1 millioen. Tomaataardappelen of aardappeltomaten John Odgen, 'n tuin man in Indiana, heeft medegedeeld, dat hH een nieuwe plant heeft ge kweekt, die in deze tijd van voedselschaarste ze ker met vreugde begroet zal worden. Niet ver van een perk tomaten had hij aardap pelen geplant Enige da gen geleden ontdekte hij in zijn tuin een nieuw soort planten, die aard appelen onder de grond en tomaten aan het bo vengrondse gedeelte droegen. Dit wonder ver klaart hrj door de werk zaamheid van de bijen, die van do ene naar de andere plant vliegende, de kruising tot stand hadden gebracht... EERSTE KAMER. Dinsdagavond is de Eerste Kamer bijeen geweest Bij de behandeling van de douaneovereenkomst met Bel gië en Luxemburg merkten verschillende sprekers op, dat zij de overeenkomst gaarne met andere landen zouden zien uitgebreid. Alle partijen ver klaarden tenslotte het eens te kunnen zijn met deze over eenkomst. De vergadering werd daarna verdaagd tot 30 Juli. De mi nister van financiën zal de sprekers beantwoorden. Oesterkwekers, poeliers en schippers. De Middenstandsorganisaties in Nederland hebben een brief gericht aan de minister van economische zaken om ernstig te protesteren tegen de beper king van de doorberekening der omzetbelasting. De middenstanders zeggen in hun brief, dat er geen redelijk overleg met de organisaties heeft plaats gehad over deze nieuwe last, die op de midden stand wordt gelegd. ZH vragen nu een algemene machtiging om de verhoogde omzetbelasting te mogen leg gen op de bestaande prijzen van 30 Juni 1947. VOORLICHTING. Tot zover de brief van de middenstandsorganisaties. Het is ons gebleken, dat er over do nieuwe voorschriften voor de omzetbelasting nog wel enig misverstand bestaat. In het bijzonder voor Zee land is het volgende van be lang. De oesterkwekers van Yerseke moeten 15 omzetbe lasting betalen van 1 Juli j.l. af. Vele kwekers zijn blijkbaar nog onbekend met dit nieuwe voorschrift Ook de kreeften- vissers moeten er aan denken, dat ze 15 van de verkoops prijs als omzetbelasting moe ten betalen. Een andere cate gorie, die ook onder de 15 Beperkingen Brits leger. Do Britse minister van oor log, Bellenger, heeft Woens dagavond in het parlement me degedeeld, dat het Britso leger beperkt zou worden door ver snelde demobilisatie. De regering is van plan het geregelde leger, bestaande uit vrijwilligers, uit te breiden, doch de overige 48.000 in oor logstijd opgekomen officieren en manschappen sneller te de mobiliseren, uitgezonderd de handhaving van als van vitaal belang beschouwde onderdelen. Bellenger verklaarde, dat veldmaarschalk Lord Montgo mery, de chef van de generale staf van het imperium, niet in verband met drastische beper kingen van de Britse gewapen de machten naar Groot-Êrit- tannië terugkeerde. Brits bezettingsleger in Februari naar huis De Britse minister-presi dent, Clement Attlee, zou in de Woensdagmiddag met de Labour-parlementsfractie ge houden bijeenkomst medege deeld hebben, dat het me rendeel van het Britse le ger In de Duitse bezettings zone In Februari a.s. terug getrokken zou worden. Labour-fractle steunt Attlee. De parlementsfractie van de Britse Labourparty heeft Woensdagavond haar „eens gezinde steun" gegeven aan de maatregelen, door minister president Clement Attlee aangekondigd, tor bestrijding van dc economische crisis. Attlee heeft op de partij bijeenkomst medegedeeld, dat de regering volgende week een volledige verklaring over deze maatregelen in het par lement zal afleggen. Attlee verklaarde voorts nog, dat van de mijnwer kers zal worden gevraagd één half uur per dag over te werken. DE RAMP TE BREST. Te Brest zijn door de ont ploffing van het Noorse schip 5000 buizen verwoest. Prijs op het hoofd van Markos. Dc Griekse regering heeft by decreet een prijs van twintig millioen drachmen gesteld op het hoofd van Markos Vafiades, alias „ge neraal Markos", leider van de guerilla-strijders. RUSLAND WEIGERT. In dc V. N. heeft Rusland wederom belet dat Transjorda- nië, Ierland en Portugal lid worden. Het verzet zich omdat Ierland en Portugal de As heb ben gesteund en tegen Trans- jordanië omdat deze staat En geland toestaat er troepen te hebben. Samenwerking voor kunststoffen-industrie. Het kunststoffeninstituut T. N.O. te Delft, de kunststoffen- commissie T.I. van het tech nologisch instituut V.I.V. te Antwerpen, en 't British Insti tute of Plastics Technology te Londen hebben Woensdag te Delft een overeenkomst geslo ten betreffende voorlichting en opleiding op het gebied van kunststoffen. Duitse volkswagens naar België. Naar de heer Spaak in antwoord op een schriftelijke vraag mededeelde, worden thans particuliere bespre kingen gevoerd over de in voer van Duitse volkswagens in België. Dc prtfs van deze auto's zou met inbegrip van alle invoerrechten en belas tingen fr. 37.500 bedragen. Regeringsinstanties zouden op deze basis reeds bestel lingen hebben gedaan. Prins Bernhard in Heerenveen. Woensdag heeft Prins Bern hard een bezoek gebracht aan Heerenveen. Evenals Zondag in Sneek werd ook hier de Prins een geestdriftige ontvangst be reid. Het gemeentebestuur ver welkomde de Prins op het ge meentehuis en verschillende sprekers lichtten Prins Bern- hard in over geestelijke stro mingen en sociale en culturele vraagstukken otfer de Z.O. hock van Friesland., omzetbelasting valt, zyn de poeliers. Het is al gebleken, dat verscheidene van hen niet op de hoogte waren van de nieuwe maatregel. Dan weten een aantal brand- stoffenhandelaren, die aan pu bliekrechtelijke lichamen leve ren, niet, dat deze lichamen thans als consument worden beschouwd en dat voor leverin gen aan deze lichamen dus hetzelfde omzettarief geldt als voor particulieren. Tenslotte is met ingang van 1 Juli de binnenscheepvaart, die vroeger vry was, ook belast geworden. Voor binnen-schip- pers en sleepbootschippers heeft de heffing plaats bij de bevrachtingscommissarissen en sleepbootcommissarissen. De beurtschippers evenwel moeten zelf aangifte doen en wanneer ze nog geen aangifte formulier hebben ontvangen, dan is 't verstandig er een aan te vrageri, want anders valt straks de aanslag bitter tegen. Er bestaat aangifteplicht voor deze belasting. Nederlandse zweefvliegers naar Duitsland Vertegenwoordigers van het bureau luchttourisme van de Kon. Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en de A.N.W. B. op Ypenburg hebben on langs overleg gepleegd met de Amerikaanse luchtvaart atta ché Colonel Ware, en met de Engelse luchtvaart attaché group Captain Heber Percy, over het bevorderen van uit zending van Nederlandse zweefvliegers naar zweefkam- Pen in de Amerikaanse en En gelse bezettingszones van Duitsland. AARDBEVING GEREGISTREERD. De seismograaf van het K. N.M.I. te de Bilt registreerde Dinsdagmiddag om 14.54 uur een zeer sterke aardbeving, waarvan de oorsprong gele gen was op een afstand van 7500 km. in Oost-Noord-Oos telijke richting. NIEUWE BONNEN voor het tydvak van 3 Aug. tot en met 16 Augustus a.s. BONKAARTEN KA. KB, ,KC 709 (Serie J) Brood: J01 Brood, 800 gram brood; J02 Brood, 400 gr. brood; J03 Reserve, 1600 gram brood; J06 Reserve, 800 gram brood. Boter: J—01 Boter, 125 gram boter; J02 Boter, 125 gram margarine of 100 gram vet; J—03 Boter, 250 gram mar garine of 200 gram vet. Vlees: J01 Vlees, 100 gram vlees; J02 Vlees, 200 gram vlees. Melk: J01 Melk, 4 liter melk; J03, J—05 Melk, 7 liter melk. Kaas: J01 Diversen, 200 gr. kaas; J02 Diversen, 50 gr. korstloze kaas; J04 Reser ve, 200 gram kaas. Suiker: J03 Diversen, 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram ver snaperingen. Waspoeder: J04 Diversen, 250 gram waspoeder -f- 250 gram soda. BONKAARTEN KD, KE 709 (Serie J) Brood: J—11 Brood, 800 gram brood; J13 Reserve, 800 gram brood. Boter: J—11 Boter, 250 gram boter; J12 Boter, 125 gr. margarine of 100 gram vet. Vlees: J—11, J—12 Vlees, 100 gram vlees. Melk: J—13, J—15 Melk, 12 liter melk. Kaas: J—11 Diversen, 100 gr. kaas; J12 Diversen, 50 gr. korstloze kaas. Suiker: J—13, J—14, J—15 Diversen, 250 gram sinker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. Waspoeder: J—16 Diversen, 250 gram waspoeder -f- 250 gram soda. Ryst: J—16 Reserve, 500 gr. rjjst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA. MB, MC, MD, ME, MF, MG en MH 709 (b(jz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie J) Brood: J—21 Brood, 800 gram brood. Boter: J21 Boter, 250 gram boter; J22 Boter, 250 gr. margarine of 200 gram vet. Melk: J—21 Melk, 5 liter melk. Vlees: J21 Vlees, 300 gram vlees; J22 Vlees, 100 gram vlees. Kaas: J—21 Kaas, 200 gram Eieren: J21 Eieren, 5 eieren. Suiker: J21 Suiker, 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnape ringen. VERSNAPERINGENKAAR- TEN ENZ. QB, QC 707. J—33 Versnaperingen: 200 gr. versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. j36 Versnaperingen: 100 gr. versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 1 Augus tus worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maan dag 4 Augustus mag worden gekocht DE ZEE EIST OFFERS. Woensdagmiddag omstreeks twee uur begaf de 39-jarige A. de J. uit Amsterdam zich bij Zandvoort in zee. Hij zwom vry ver uit de kust, plotseling verdween hij in de golven en verdronk. Enkele badgasten uit Eg- moncl aan Zee waren met een bootje de zee opgeroeid, toen dit plotseling, een paar hon derd meter uit de kust, om sloeg. Een van de inzittenden, de heer Lits uit Amsterdam, overleed. Secretaris verduisterde gelden. De Arr. Rechtbank te Mid delburg deed gisteren uit spraak in de zaak tegen M. H. Br. uit Nw. en St. Joos- land, die verdacht werd van verduistering, meermalen ge pleegd, in zijn functie van secr. der Cult. Verz. der Ar beiders in Arbeidskampen en van valsheid in geschrifte. Br. werd veroordeeld tot een jaar gev., waarvan 4 mnd. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd onder bijz. voor waarde, dat hij zich zal hou den aan de aanwijzingen hem door het Ned. Gen. tot Re classering, afd. Middelburg, te geven, met aftrek der se dert 14 Febr. ondergane voor lopige hechtenis. Bevordering van de rundveestapel. Woensdagmiddag had in het Schuttershof te Goes de in Februari door de vorst uitge stelde jaarvergadering plaats van de Vereniging tot bevor dering van de rundveestapel in Zeeland, welke gecombi neerd werd met de by een komst van het district Zee land van het Rundveestam boek. In de vergadering van de vereniging werd tot be stuurslid herkozen de heer A. C. Geluk te St. Annaland. In de vacature van de heer A. M. J. Waes, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd ge kozen de heer C. F. Vercraije te Aardenburg en in die van wijlen de heer J. B. Becu-de Hullu, de heer A. Verhage Hoste te Schoondijke. De heer C. Zwagerman» rij ksveeteeltconsulent voor Zeeland, hield een inleiding over de toestand inzake het veeteeltbedrijfop Walcheren. Dr. G. Wagenaar, hoofd van de gezondheidsdienst voor vee, hield daarop een inleiding over de kunstmatige bevruch ting als bestrijding van het be smettingsgevaar. In de daarop volgende ver gadering van het Rundvee stamboek deed een ambtenaar verschillende mededelingen, terwijl tenslotte een film ge draaid werd over hetgeen op verschillende fokdagen te zien vieL Vliegveld Vllsslngen onvindbaar. Drie Engelse piloten klaag den in een periode van veertien dagen bij het bureau Lucht tourisme op Ypenburg over ge gevens hen in Engeland ver strekt aangaande Nederlandse vliegvelden. Zij hadden willen landen op de vliegvelden „Vlissingen" en „Waalhaven" en waren er niet van op de hoogte, dat deze velden in de oorlog waren 'ver woest. Het bureau Luchttourisme heeft nu een overzichtskaartje van de Nederlandse vliegvel den uitgegeven, dat aan bui tenlandse piloten gratis wordt verstrekt. Het ware, vooral voor Zee land, beter de vliegvelden te herstellen. Bezoek arbeiderskampen Zeeuwsch-Vlaanderen. Een gezelschap Nederlandse journalisten heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de kam pen voor wederopbouwarbei- ders in Aardenburg en Oost burg. In een toespraak te Oostburg werd gewezen op de moeilijkheid om de opbouw- kampen bevolkt te krijgen. Er werd een beroep gedaan op de bevolking om voetbalwedstrij den te organiseren. Tevens werd medegedeeld, dat voor Zeeland een sportleraar is be noemd. Men hoopt dat deze proef zal slagen. Woensdag bracht het gezel schap een bezoek aan kampen in de Betuwe. Uit de Staatscourant De Staatscourant meldt, dat ingetrokken is het K.B. van 24 Febr. 1940, houdende aan wijzing van. de gemeenten Kloetinge en Nlsse alg ge meenten, waar de bediening van ontvanger door dezelfde persoon wordt bekleed, zijn de gemeenten Driewegen, Nisse en 's-Heer-Abtskerke aange wezen als gemeenten, waar de bediening van ontvanger door dezelfde persoon wordt be kleed en is ingetrokken lïet K. B. van 28 Dec. 1935, waarbij de gemeente Ouddorp werd aangewezen als gemeente, waar de bediening van secreta ris en ontvanger door dezelfde persoon worden bekleed. Geslaagd voor het prac- tijk-diploma Engelse handels correspondentie bij de associ atie van practijk examens, de heer L. F. Riemens te Middelburg. Vlissingen Woningbouw-vereniging „Gemeenschappelijk Belang". De Woningbouw-Vereniging „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen hield Dinsdag avond haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Ma rijs, constateerde in zijn openingswoord, dat het herstel der woningen in 1946 weer goede vorderingen had ge maakt. Wanneer binnenkort de 27 in aanbouw zijnde woningen worden opgeleverd, zullen al le daarvoor in aanmerking ko mende huizen weer bewoond zijn. Over 't oude-complex 1917 kon nog niets definitiefs wor den medegedeeld, de onderhan delingen daarover zijn nog gaande. Spr. wees op de grote medewerking, welke het be stuur ondervindt van de We- deropbouw-instantieg en voor al ook van het Gemeentebe stuur. De secretaris, de heer W. de Ridder, bracht het jaarverslag uit, dat evenals de financiële verslagen, werd goedgekeurd. Tot voorzitter werd herko- De Indonesische kwestie zal als eerste punt op de agenda voorkomen, wanneer de Veilig heidsraad Donderdag om 20 uur Nederlandse tyd bijeen komt. Moeilijkheden met de proce dure zullen waarschijnlijk het voornaamste onderwerp van bespreking uitmaken. Volgt>ns het charter der Ver enigde Naties moeten bij elk geschil de partijen worden uit genodigd aan do discussie deel Fe nemen. Men is zich bewust, dat het verscheideno dagen zal duren vooraleer een Indonesisch ver tegenwoordiger in New York zal zijn. Richtprijs voor slachtvarkens. Ingevolge een besluit van het bestuur van het bedrrjfs- schap voor vee en vlees, wordt met ingang van Maan dag 4 Aug. een voor het gehele land geldende richt prijs voor slachtvarkens In gesteld van 1.85 per kg. geslacht gewicht.- Als gevolg van dit besluit vervalt de regeling van maximumprijzen van 1.87, 1.93 en 2.per kg. ge slacht gewicht. SCHOONZOON VAN NEGUS TER DOOD VEROORDEELD. Ras Gugsa, de schoonzoon van de Ncgps, is in Addis Abe ba ter dood veroordeeld we gens samenwerking met de Italianen. In de nota, welke heden na mens de Voor-Indische inte rimregering is overhandigd, verklaarde Pandit Nehroe o.m. nog, dat het Nederlandse leger de aanval op Indonesië heeft ingezet zonder voorafgaande waarschuwing en terwijl de republikeinse afgevaardigden nog bezig waren te Batavia te onderhandelen. India vraagt schadevergoeding. De regering van Voor-Indië heeft aan de Nederlandse regering schadevergoeding gevraagd voor de vernieti ging van het Indische vlieg tuig, dat geneesmiddelen voor Indonesië vervoerde en onderweg is neergeschoten. Operaties op Madoera. Reuter's correspondent te Batavia, Graham Jenkens, seint: Volgens betrouwbare, doch tot nu toe onbevestigde berichten treffen de Neder landse troepen voorbereidin- een om vanuit Soerabaja naar Madoera over te steken en het eiland te bezetten. Waarne mers zyn van mening, dat, na de bezetting van de haven van Tjilatjap aan de Zuidkust van Java, de bezetting van Madoe ra voorlopig de laatste grote militaire operatie op republi keins gebied zal zijn. Of de Ne derlanders nog verdere mili taire actieg zullen ondernemen, zal, volgens Nederlandse bron, afhangen van „politieke over wegingen" en van de houding der republikeinse autoriteiten. Waarnemers menen, dat de re publikeinen niet geneigd zullen zyn de vijandelijkheden te sta ken, tenzij hen door de Veilig heidsraad zulks verzocht zou worden of zich mogelijkheden zouden voordoen van arbitrage door een derde mogendheid. Het blijft warm. Hoewel het regel ls, dat op een strenge winter een koele zomer volgt, is het dit jaar niet het geval. Wel het tegen deel is waar. Op de recórd-winter volgde ook een record-zomer. Nog nooit is voorgekomen, dat voor eind Juli ons land door 3 hit tegolven werd geteisterd. Ook de vooruitzichten voor de zo mer zijn van dien aard, dat de mouwen gerust opgestroopt kunnen blijven. De wind ls naar het Oosten gedraaid. De koele wind, die hiervan het gevolg zou kvuinen zijn, wordt echter, voor hij ons land bereikt, verwarmt. Aangenomen mag worden, dat de wind voorlopig Oost zal blijven. Over de vooruitzichten op regen ig nog niets met zeker heid te zeggen. De havenstaking in Antwerpen. De Belgische minister van Arbeid heeft thans een drin gend beroep op de arbeiders gedaan om de havenstaking in Antwerpen te beëindigen. zen de heer J. Marijs en tot bestuursleden de heren W. L. de Bree en W. de Ridder. Tot commissaris werd herkozen die heer G. Doeland. De vergadering verleende haar goedkeuring om over te gaan tot aanbesteding van 44 eengezinswoningen Bij de rondvraag werden o.a. vragen beantwoord over de a.s. exploitatie der 111 montage woningen, die in het plan-Oost zullen worden opgebouwd. De buurtvereniging „Ho- betnstraat en omgeving" te Vlissingen heeft besloten met de kinderen uit de buurt op Zaterdag 16 Augustus een uit stapje te maliën naar Cadzand, waai- kinderfeesten znllen wor den gehouden. O.- en W.-Souburg 25 jaar „Luctor et Emergo". Zaterdagmiddag had in het keurig gerestaureerde café van de heer Lammertsma in de Kanaalstraat te Souburg een druk bezochte receptie plaats ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Souburg- se Zwemvereniging „Luctor et Emergo". Tal van afgevaar digden van verenigingen en officiële personen kwamen hun opwachting maken. Veel bloemen en toespraken ge tuigden van het hartelijk meeleven met deze vereni ging die trots alle moeilijk heden heeft doorgezet en met zijn nu reeds bijna 600 leden is uitgegroeid tot een der grootste verenigingen in Zee land. Naast bloemen werd de vereniging ook een prachtige wisselbeker aangeboden door de Souburgse Oranjevereni ging, terwijl ook geschenken onder couvert werden ter hand gesteld. Na dit officiële gedeelte be gaf men zich naar de zwem inrichting, waar een zwem wedstrijd zou worden, gehou den en de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" voor de vrolijke stemming zorgde. Voor deze wedstrijd waren mooie prijzen uitgeloofd, w.o. verschillende medailles. Het werd te laat om het gehele programma of te werken, daar er 's avonds voor de jongste leden een filmavond werd ge geven in 'de cantine van het wederopbouw-kamp op het vliegveld, waar een gezellige stemming heerste en de prij zen werden uitgereikt aan d^ winnaresjes en winnaars, terwijl een tractatie zeer wel kom was. In een zaal met een tempe ratuur boven kookpunt werd Maandagavond voor leden en genodigden een gezellige avond georganiseerd, die ge opend werd door de heer F. Examens steno en, typen. Op 21 en 22 Juli j.L wer den te Middelburg door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groo- te" examens gehouden in ste nografie en machineschryven. Typist Nederlands (50 let tergrepen per minuut). Aan gemeld 52 candidaten. Ge slaagd de dames: J. E. Huys- se, W. A. van Oosten, W. van. Meerendonk, E. Missel, C. C. Gabriëlse, C. E. de Steur, C. M. Tissink, P. H. Hengst- mangers, T. Sturm, J. L. de Kam, A. H. Antheunisse, G. F. Damman, J. G. Lammerts van Bueren, M. L. Blok, M. J. van der Welle, A. Steke- tee, J. M. Marteyn en de he ren C. A. Beukert (met lof), J. J. Sinke, Middelburg; J. Ch. L. van Akkeren, P. den Bleyker, en de dames E. H. M. Delzenne, N. Spa, M. van Eenennaam, C. v. d. Velde, W. Bogaard, U. S. G. Gysel- man, A. Rademaker, F. van Belle, A. P. Osté, M. E. van Bezooyen en A. A. van der Linde, Vlissingen; M. Minder- houd, Westkapelle (met lof); E. Wouters en J. Verstraa- te, Veere; A. M. Th. Boer booms en de heren J. A. Ris- seeuw en G. C. Rodts, Oost burg; de heren K. J. Mus- son, Aardenburg; J. A. Bas* ting, Zuidzande; A. P. Dek ker, Aagtekerlce. Bewijs van vaardigheid; de dames J. Jobse, Middelburg; T. L. Rookus, Breskens en de heer G. de Regt, Schoon dijke. Afgewezen 8. Typist Frans. (50 lettergr.); Geslaagd: mej. N. J. van Graafeiland, Middelburg. Typist Frans. Concept (45 lettergr.) Geslaagd mej. L. van Sluys, Domburg. Typist Engels. Concept (40 lettergr.) Geslaagd: mej. L. van Sluys, Domburg. Steno-typen Frans. (40 let tergr.) Geslaagd: de dames C. Hovijn (met lof voor ty pen) Koudekerke en N. J. van Graafeiland (met lof), Middelburg. Idem Concept (55 lettergr.)! Geslaagd: mej. M. N. Sim pelaar, Biggekerke. Steno-typen Engels. Ge slaagd: mej. W. J. Sinke, Vlissingen (met lof voor ty pen). Diktaat Nederlands (130 lettergr.) Geslaagd: de dames M. v. d. Brink, P. Net en C. C.Gabriëlse, Middelburg; C. Hovijn, Koudekerke; M. N. Simpelaar, Biggekerke en M. J. Timmermans, Vlissin gen. 1 Afgewezen. Steno-typen Nederlands. Geslaagd de dames: C. van Zetten en A. P. Janse, Mid delburg; J. C. Schrier, Kam perland; S. Blaas, G. Koetje en F. M. M. Somers (typen 75 lettergr.), Vlissingen; 1 afgewezen. Kantoorstenograaf Engels (100 lettergr.) Geslaagd de dames: M. J. Timmermans, Vlissingen; C. Hovijn, Kou dekerke en M. N. Simpelaar. Biggekerke. 1 Afgewezen. Kantoorstenograaf Neder lands (130 lettergr.) Geslaagd de dames: A. van Gent, M. P. Verburg, P. H. de Rijke, J. Ie Roy en W. J. Sinke (met lof), Vlissingen; L. van Sluys, Domburg; M. E. J. Joziasse en M. Schout, Kou dekerke; A. H. Krijger, St. Laurens; I. Schoonaard, J. C. de Ruvter, W. de Dreu en J. M. Schoolmeester, Middel burg; T. de Graaf, Kloetin ge. Particulier-Secretaresse. Geslaagd .de dames: M. v. d. Brink, A. P. Net en C. C. Gabriëlse, Middelburg; C. Ho vijn, Koudekerke; M. N, Sim pelaar, Biggekerke. HOOFD ARCHITECT B. J. M. A. ABSPOEL. Blykens de Staatscourant van 29 Juli is bij Koninklijk besluit van 21 Juli 1947 no. 23, te rekenen van 1 Maart 1947 af, benoemd tot hoofdarchitect in vaste dienst bij het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw B. J. M. A. Abspoel, vóórdien werkzaam op schriftelijke arbeidsovereen komst. Meyers, voorzitter der vereni ging, die de heer Kerkhove bijzonder dank bracht voor het geweldig vele werk, wat hij voor de vereniging heeft verricht. De heer van Oorschot gaf een overzicht over de afge lopen 25 jaren. Hij huldigde de heer F. Meijers, voorzit ter der vereniging, die 25 jaar bestuurslid is en de heer J. v. Eenennaam, die 25 jaar bode der vereniging is. Hun werd resp. een portefeuille en vulpen en vulpotlood aan geboden. Op uitnemende wijze werd daarna door het cabaret „Vlijt en Volharding" een vlot programma afgewerkt waar zij alle eer mee inlegden. Ook de band „De Gold stars" liet zich enkele malen horen, ter wijl de conferencier, de heer A. Julianus, in niet geringe mate bijdroeg tot het slagen van deze feestavond ter gele genheid van het 25-jarig be ging „Luctor et Emergo". Een gezellig bal bealeat deze avond. Zoutelande CONCERT. Donderdag 31 Juli zal te Zoutelande de fanfare 'Luctor et Emergo van 8 tot 10 uur een concert geven in de tent onder leiding van de heer Jac. Hollaers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2