PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Onvriendelijke daad jegens Nederland Labour-regering staat voor een crisis Nog geen nieuw gebouw voor Prov. Waterstaat Voor-Indisch vliegtuig bij Djocja neergeschoten N.V.V, en E.V.C. willen vrede in Nederlands-Indië Veiligheidsraad en Ned. Indië 190e Jaargang - No. 179 Uitgave van de Firma Provinciale Zetowsche Courant. Middelburg. Dr-Vkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllaslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per tam., minimum per adver tentie 2.—. ^Bureaur^gevestlgd^ie^VlIssingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 i Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 i Terneuien Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. UIT ZEELAND'S STATEN De Provinciale Staten van Zeeland vergaderden Dinsdag in de Confreriezaal van het Schuttershof te Middelburg: in passende omgeving dus. En on danks de hitte legden zij een verbluffende toewijding aan de dag en worstelden zich met leeuwenmoed door een ellen lange agenda heen. Kwam het door de hitte, dat de „heren hoogmogenden" er zo zorgvul dig voor waakten, elkaar niet op de tenen te trappen? Het regende af en toe vriendelijk heden en soms waren zij niet van humor ontbloot. Zo verzekerde de heer Kodde op een gegeven moment, na geboeid te hebben geluisterd naar een puntig betoog des heren van der Weel, dat hij hoopte „deze spreker nog vaak te zien optreden". Snedig informeerde daarop de heer van der Weel of dit bij de staatkundig gerefor meerde heer Kodde wellicht een verborgen hang naar het variété was De heer de Baare gebruikte op een ander moment het woord „juridisch" én van ach ter de gedeputeerdentafel werd hem daarop door een jurist ge vraagd, of hij aan dit woord de gevoelswaarde „spitsvon dig" bedoelde toe te kennen. Neen, antwoordde de heer de Baare, kennelijk onderwijzer of oud-onderwijzer, ik bedoel alleen maar te zeggen, dat ik het verschil tussen een meester met een grote M en een mees ter met een kleine m heel goed ken En schudde het welzyn van Zeeland niet op zijn grondves ten, toen mevr. van den Broecke-de Man ontdekte, dat de fprmulering van art. 1 van de nieuwe Schoonheidsverorde ning van dien aard was dat de eerste de beste veldwachter eerbare inwoners onzer provin cie zou kunnen dwingen fraaie gekleurde medaillons in glas in lood van achter hun huiska- mervensteren te verwijderen, indien de aanblik hem niet zint? De behandeling van de verordening moest er zowaar om verschoven worden naar de naiaarszitting! In ernst: het was toch een belangrijke Statenzitting. De stromen der welsprekendheid bruisten, toen uitgemaakt werd, dat, ondanks alle held haftige pogingen van de heer van Oorschot en eert aantal medestanders, de P.Z.E.M. een privaatrechtelijke bedrijfsvorm zal behouden. Toen de heer van Oorschot in vlammende bewoordingen pleitte voor terugkeer van de Zeeland naar Vlissingen kreeg deze. zitting zelfs even een dra matisch tintje, omdat de nood der tijden, zoals Zeeland die kent, hier wel op treffende wij ze omschreven werd. Belangwekkend was ook het debat over de vraag of de ge meente Tholen voldoende of onvoldoende schadeloos gesteld wordt voor het verlies van de tol op de befaamde brug. Ged. Staten meenden, dat Tholen geen reden tot klagen heeft en waren niet te bewegen tot een royalere geste. Voor de bevol king is overigens- het voor naamste, dat de tol verdwijnt en niet meer terug zal keren! Ten slotte dient hier ver meld, dat de doodsklok werd geluid over de Stichting Her stel Zeeland. Wij zyn bij de op richting geen bewonderaar ge weest van deze stichting. Er dreigde teveel ambtelijkheid. Herhaaldelijk heeft de Stich ting echter blijk gegeven van kranige, activiteit en Ged. Sta ten waren zeer dankbaar voor hetgeen zy gepresteerd heeft. Alsnog zal getracht worden de Stichting in een of andere vorm te behouden. Wij zijn be nieuwd of dit gelukken zal. De agenda was lang en de zitting duurde lang. En 't was ontzettend warm. De limonade, die tijdens de middagzitting geserveerd werd, was waarlijk wel verdiend! Hei wereldgebeuren Drastische maatregelen worden verwacht. Geruchten over vervanging van Attlee. Voor de tweede maal in één jaar ziet de Britse Labour- regering zich gesteld voor een gevaarlyke economische crisis, die snel het hoogtepunt nadert. Het door de grote lening ver kregen dollartegoed slinkt in veel sneller tempo dan ge raamd, de productie blijft be neden het gewenste peil en het tekort aan arbeidskrachten ur gent. De situatie is dermate critiek geworden, dat het be gint te rommelen in het kabi net zelf en de Labour-party er toe is overgegaan een spe ciale „crisis-zitting" van de parlementsfractie der Labour- party. bijeen te roepen. Tal van geruchten over ko mende veranderingen in de re gering hebben naar aanleiding daarvan in Londen de ronde gedaan. De links georiënteer- den zouden het voorstel willen doen, dat Attlee de leiding aan Bevin zal overdragen, een aan val van de Daily Mirror op het leiderschap van Attlee zou door Morrison, de vice-premier zijn geïnspireerd. Commentaar op het Russische veto. Twee grote New Yorkse dagbladen wijden een hoofd artikel aan het jongste Sow- jet-Russische veto in de Vei ligheidsraad. „Het Kremlin", aldus de Herald Tribune, „heeft weer eens bewezen, dat het zich niet kan aan passen aan een Westers sy steem, dat beschouwd wordt als in strijd met zijn eigen opvatting van macht" De New York Times ziet in de huidige positie van de organisatie der V.N. een ana logie met die, waarin de Volkenbond werd geplaatst toen Japan weigerde zich neer te leggen by de bevin dingen van de commissie van onderzoek voor Mandsjoerije. SOW JET-NOTA OVER RATIFICATIE VREDESVERDRAGEN. De Sowjet-regering heeft aan Groot-Brittannië in een nota te kennen gegeven, dat zij de ratificatie van de vre desverdragen met Italië, Roe menië, Hongarije en Finland wenst uit te stellen tot na het ogenblik, dat deze door de voormalige vijandelijke staten zelf zijn geratificeerd. MUZIKALE KANARIE OVERLEDEN. De trouwste kanarie van de Engelse koning, en de enige in zijn soort die het gehele Engelse volkslied kon fluiten, is op ruim 15- jarige leeftijd gestor ven. Het dier heeft grote bekendheid ver worven toen het in 1937 op een dierenten- toonstelling in het Crystal Palace het „God save the king" ten gehore bracht. Britse sergeants terechtgesteld. De twee Britse sergeants, Mervyn Laice en Clefford Martin, die 18 dagen geleden werden ontvoerd door de Ir- goen, zyn volgens een be- kendmaking te Tel Aviv, Woensdag terechtgesteld. De Irgoen had reeds eer der gedreigd, de twee man nen ter dood te brengen als represaille voor de terecht stelling van drie Joodse ver zetslieden, die in de gevan genis van Acre werden opge hangen. Roemeense boerenpartij ontbonden. De Roemeense nationale boe renpartij, de voornaamste op positie-partij, die ervan be schuldigd wordt „de bestaande regering in het democratische Roemenië" omver te willen werpen, is door de regering ontbonden. Bij decreet zullen alle eigendommen van de par tij door de regering overgeno men en haar activiteit onwet tig worden. Er zullen verkie zingen gehouden worden om de 33 afgevaardigden der par tij in de nationale vergadering te vervangen. Een woordvoer der van het Britse ministerie verklaarde, dat de Britse re gering dit besluit van de Roe meense regering zeer ernstig opneemt, temeer daar het de mocratisch karakter van de nationale boerenpartij op de conferentie der grote drie te Moskou in December 1945 ten volle erkend werd. DE STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Daar de staking in de Ant werpse haven belangrijke la dingen, benodigd voor de voed selvoorziening, in gevaar brengt, heeft de regering be sloten een beroep te doen op het leger. Schoenfabrikanten berecht. Door de contróledienst van het directoraat-generaal van de prijzen werd een aantal schoenfabrikanten geverbali seerd voor het berekenen van te hoge pryzen. In verscheidene gevallen heeft thans berechting plaats gehad. De tuchtrechter voor de prij zen te Breda legde aan de eige naars van een schoenfabriek te Moergestel 20.000 boete op, terwijl de eigenaars van 2 schoenfabrieken te Dongen tot betaling van 45.000 en 105.000 werden veroordeeld. De eigenaars van 2 andere fa brieken in Dongen moesten respectievelijk 9.000 'en 15.000 afdragen en een fa brikant uit OÏsterwiik heeft 10.000 te betalen. Twee fa brikanten in Nijmegen zyn veroordeeld tot betaling van respectievelijk 30.000 en 50.200.—. Wat van deze geruchten ook waar moge zyn, vast staat dat de meningsverschillen in de boezem van het kabinet zich de laatste weken hebben toegespitst en belangrijke be slissingen niet meer uitgesteld kunnen worden. Als een van de eerste en be langrijkste maatregelen om de dreigende crisis te bezweren wordt verwacht een drastische inkrimping van de strijdkrach ten. Men weet, dat Montgo mery, de chef der gewapende macht, zich onverwacht van zijn bezoek aan Nieuw-Zeeland naar huis heeft gehaast „voor dringende zakelijke aangele genheden in Londen". Deze zakelyke aangelegenheden staan ongetwijfeld in nauw verband met de voorgenomen bezuinigingen op militaire uit gaven. Een andere maatregel, die on vermijdelijk wordt geacht, is een aanzienlijke beperking van de invoer van voedingsmidde len en andere -artikelen. Dat zou betekenen, dat het Engelse volk nog meer de buikriem moet aansnoeren en zich nog meer moet schikken in een verlaagde levensstandaard. Daarbij komt, dat de kolen- productie in de genationali seerde mynen ondanks alle aansporingen onvoldoende blijft. Verscheidene ministers en vakverenigingsleiders hebben herhaaldelijk in het Lagerhuis of op congressen hierover hun ontevredenheid betuigd. Het hele nationalisatie-program, ook dat van de yzer- en staal industrie, ondervindt trouwens critiek. Men vreest, dat de lei ders der industrie zich zullen gaan verzetten, een risico, dat in deze zorgelijke omstandig heden niet gelopen mag wor den. Achter de interne strijdvra gen bespeurt men de hoop der conservatieven en de vrees van menige aanhanger der Labour- partij, dat de regering haar programma zal loslaten, en de macht zal delen met de con servatieven. Zulk een openlijke erkenning van onmacht om de problemen zelf op te lossen zou echter het einde betekenen van het socialistische experiment in Engeland en zal daarom het alleruiterste zyn, waartoe de leiders hun toevlucht zul len nemen. Frankrijk doet beroep op Rusland. Frankrijk heeft in de econo mische en sociale raad der V. N. een beroep gedaan op de Sowjet-Unie om het wantrou wen ter zijde te zetten en mee te doen aan het plan-Marshall voor het economisch herstel van Europa. De hik gestopt Goed nieuws voor pa tiënten met voortduren de hik! Dr. R. C. Nairn heeft na talloze proeven vastgesteld, dat het op snuiven van „amyl nitri te", een geneesmiddel voor hartkwalen, in de meeste gevallen uitste kend werkt voor het stoppen van de hik. Dr. Nairn, een Engels ge neesheer, verzekerde, dat het zelfs onfeilbaar is in geval van hikken ten ge volge van te veel borrels, de zogenaamde „alcoho lische hik". Staking in de Amsterdamse haven. Dinsdag zijn 85 man van de Amsterdamse havenbe- dryven te Amsterdam in sta king gegaan in verband met het feit, dat een hunner col lega's was ontslagen, (vol gens de directie van de S. H. B. wegens het weglopen van zijn werk en het voeren van opruiende gesprekken). Dit ontslag werd na een nieuw onderzoek ingetrokken. De stakers eisten daarop uit betaling van de uren waar op was gestaakt, wat door de directie werd geweigerd. De directie weigerde te onderhandelen met de E. V. C. afd. transport, die de lei ding van de staking op zich heeft genomen en het conflict nam scherpere vormen aan met het gevolg dat in de loop van Dinsdag alle arbeiders van de S. H. B., omvattende in totaal ongeveer 1500 man, het werk neerlegden. Australië en Voor-lndië deden voorsiel Reuter meldt uit Nieuw Delhi: Do regering van India heeft het Indonesisch-Nederlands conflict aan de voorzitter van de Veiligheidsraad voorgelegd. Op het departement van buitenlandse zaken in Den Haag heeft men thans inlichtingen ontvangen, volgens welke Aus tralië de Indische kwestie aan hangig heeft gemaakt by de Veiligheidsraad op grond van hoofdstuk 7 van het handvest. Dit hoofdstuk spreekt van aan valsdaden, inbreuk op en be dreiging van de vrede. De correspondent van A.F.P. te Canberra meldt dat, naar aldaar verluidt, de Nederlandse gezant in Australië, de heer Teppema, aan de Australische regering heeft medegedeeld, dat elke inmenging in de Indonesische aangelegenheid als 'n onvriendschappelijke geste ten opzichte van zyn regering zou worden beschouwd. AUSTRALISCHE VRIJMOEDIGHEID. Een wioordvoerdér van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zeide het zeer te betreuren, dat Austra lië tot deze stap is overge gaan, vooral wanneer men in aanmerking neemt de jongste verklaring, welke minister Be- vin m het Engelsche Lagerhuis heeft afgelegd. Het wordt dui delijk geacht, dat deze stap van Australische zijde niet be vorderlijk is voor verdere stap- Telegram aan de Nederlandse regering. Nadat Dinsdagavond een delegatie van het Wereldvak verbond, bestaande uit de se cretaris-generaal L. Saillant en de twee adjunct-secreta rissen-generaal, de Belg Schevenels, en dc Rus Falline, per auto uit Parijs in Am sterdam was gearriveerd, werden des avonds in het hoofdkantoor van het N.V.V. besprekingen geopend over 't conflict in Ned. Indië. Daar aan namen deel de hoofdbe sturen van de bij dit verbond aangesloten vakcentralen, te 'weten het N.V.V. en de E. V.C. De conferentie, die Woens dagmorgen is voortgezet, werd kort- na het middaguur besloten. Na afloop werd het volgen de communiqué verstrekt De vergadering nam ken nis van het besluit van het secretariaat van het Wereld vakverbond om de secretaris generaal van de U.N.O., Trygvehie, te vragen, de Ne derlandse regering uit te no digen de vijandelijkheden te staken en zelf als arbiter op te treden in het geschil tus sen de Nederlandse en Indo nesische regeringen. Na de toestand uitvoerig onder de ogen te hebben ge zien, is het volgende telegram aan de Nederlandse regering gezonden: „De besturen van Wereld vakverbond, N.V.V. en E.V. C. dringen er met grote klem bij uw regering op aan: 1. direct militair optreden in Indonesië te staken; 2. regering der Indonesi sche republiek voor te stel len, onverwyld besprekingen te openen tot het verkrijgen van overeenstemming over de punten die partijen nog schei den; 3. indien een aanbod daar toe door republiek wordt af gewezen, bemiddeling of ar bitrage te aanvaarden." De besturen van vorenge noemde organisaties zullen, indien nodig, Donderdag 7 Augustus te Parijs opnieuw bijeen komen. De schoonheidsverordening moet nog wachten De zomerzitting der Prov. Staten. In de middagvergadering der Provinciale Staten van Zeeland werden de voorstel len van Ged. Staten betref fende de steigers van Wals oorden en Stavenisse, de voor stellen tot wijziging der Pro vinciale Legesverordening en tot wijziging van de verorde ning op de reis en verblijf kosten en presentiegeld der Statenleden en van de reis en verblijfkosten van Gedeputeer den onveranderd goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met en kele minder belangrijke voor stellen, w.o. dat tot toeken ning van een gratificatie aan het personeel der provincie en een uitkering aan de ge- pensionneerden van het Prov. Gasbedrijf. NOG GEEN GEBOUW VOOR PROV. WATERSTAAT. Bij het voorstel van Ged. Staten tot aankoop van het pand Balans-Wagenaarstraat ten behoeve van, de Prov. Wa terstaat merkte de heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) op, dat de restauratiekosten in 1944 reeds geraamd wer den op 30.000. Hij meende, dat die nu wel verdubbeld zouden zijn en vroeg of het rijk nu tweemaal zoveel bij draagt in de restauratiekos ten. Bovendien vroeg hij zich af of dit kleine gebouw wel een blijvende woning voor de Prov. Waterstaat zou zijn. Mr. A. J. van der Weel ant woordde namens Gedeputeer den, dat het gebouw historisch van belang is, maar kon om trent het overige niets met zekerheid zeggen. Daarop werd besloten een beslissing uit te stellen, totdat de res tauratiekosten opnieuw ge schat zijn. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot opheffen van de polder Al te Klein op Noord-Beveland. DE THOOLSE BRUG By de voorstellen betreffen de het tolvrijmaken van de Thoolse brug stelde de heer Kodde de vraag, of Tholen niet erg mager schadeloos werd gesteld, maar de heer C. Hamelink (P.v.d.A.) ant woordde namens Gedeputeer den. dat Tholen niet mag kla gen en daarna werd het voor stel aangenomen. DE SCHOONHEIDS VERORDENING. De door Ged. Staten voor gestelde verordening tot be houd van de schoonheid in Zeeland, die zich voorname lijk richt tegen ontsierende reclame, ontmoette tegenkan ting bij mr. W. F. E. baron v. d. Feltz (C.H.) en mevr. v. d. Broecke—de Man, die het veel te ver vonden gaan je gens de bevoegdheid der ge meenten. Tegen bleak ook de heer P. V.« M. Vercauteren (K.V.P.). Toen daarna mevr. v. d. Broecke opmerkte, dat volgens het eerste artikel de veldwachter het recht krijgt medaillons in glas in lood weg te laten halen, als hij die le lijk vindt, werd besloten de verordening aan te houden tot de volgende vergadering. Intussen krijgen de gemeen ten gelegenheid alsnog in deze materie te voorzien. Ook het voorstel van Ged. Staten tot het vaststellen van een verordening op de be plantingen werd aangehouden. Bij het vaststellen van de bijdragen in de kosten van herstel van monumenten van geschiedenis en kunst sneu velde een voorstel van de heer van Oorschot om onmid dellijk te besluiten tot toe kenning van een prov. subsi die aan de eigenaar van het pand Nieuwe Dijk 15 te Vlis singen, met 20 tegen 18 stem men. Wel zal t.z.t. deeigenaar deze bijdrage toegekend wor den. Hoewel de heer Kodde krachtig aandrong op royale steun aan het landbouwonder wijs, werd het voorstel van Ged. Staten tot subsidiëring van de lagere landbouwschool der Z.L.M. te Middelburg on veranderd aangenomen. Een voorstel van de heer Kodde Om royaler te subsidiëren werd met 29 tegen 9 stemmen verworpen. DE TERUGKEER VAN DE „ZEELAND". Nadat besloten was tot subsidieverlening aan het Fruitteeltproefbedrijf Zeeuws- Vlaanderen en enkele minder belangrijke stukken de hamer waren gepasseerd, werd tot lid der Staten ter uitvoering van art. 124 derde lid der Provinciale wet benoemd mr. dr. A. J. J. Mes. De zitting werd besloten met een krachtig pleidooi van de heer L. P. van Oorschot, waarin op de regering aan drang wordt uitgeoefend om de „Zeeland" naar Vlissingen te doen terugkeren. Spr. dien de een door alle fractievoor- ters ondertekende motie in, welke met grote bijval door de vergadering werd aangeno men en ter kennis zal wor den gebracht van de minis terraad en de beide Kamers der Staten-Generaal. pen, die de Britse regering zou kunnen doen, met betrek king tot de door haar aange boden goede diensten. VERWONDERING. Zolang niet bekend is, noe de Australische stap precies luidt, kan geen commentaar gegeven worden. Wel echter aldus de woordvoerder kan reeds thans verwondering erover worden geuit, dat de Australische regering gemeend heeft, de Indische kwestie te moeten brengen ondier hoofd stuk VII van het handvest, aangezien dit spreekt van aan- valsdaden, inbreuk op en be dreiging van de vrede. Dit hoodfstuk heeft derhalve alleen het oog op een niet-rechtma- tlg optreden van een staat, tegenover een andere staat, iets dat zich in Indonesië niet voordoet. Het zou begrijpelyk 'zijn geweest, als de Indonesi sche kwestie voor de Veilig heidsraad zou zijn gebracht op de grondslag vein hoofdstuk VI van het handvest. Dit spreekt van toestanden, welke de handhaving van de inter nationale vrede en veiligheid in gevaar kunnen brengen. BEMIDDELING? De New York Times geeft voor uit officiële Nederlandse bron In Den Haag te hebben verno men, dat de Nederlandse regering bereid zou zyn Britse bemiddeling in de Indonesische kwestie te aanvaarden onder voor waarde, dat de Neder landse souvereiniteit over Java, Sumatra en Ma- doera wordt erkend. Het departement van buitenlandse zaken in Den Haag kon over dit bericht geen inlichtingen verstrekken. HET PLUNDEREND LEGER Het Indian Relief Commit tee te Medan heeft aan de regering van Voor-lndië tele grafisch gevraagd om inter ventie bij de regering van de republiek Indonesië om 'n einde te maken aan het weg voeren en uitplunderen van Voor-Indiërs door het repu blikeinse leger. De Chinese onder-minister van buitenlandse zaken G. Yen heeft In 'n persconferen tie scherpe critiek geuit op de vernielingstactiek van het republikeinse leger in Ned. Indië, waardoor aan de Chi nese bevolking ernstige ver liezen aan mensenlevens en goederen worden toegebracht De minister heeft een beroep op de Nederlandse regering gedaan om de Chinese be volking tegen dit plunderend leger te beveiligen. GEEN ENGELSE HULP. Reuter seint uit Londen: De Britse regering heeft het ver strekken van alle militaire goederen en het verlenen van alle militaire faciliteiten aan de Nederlandse autoriteiten in het Verr,e Oosten stopgezet, aldus heeft Bevin, de Engelse minister van buitenlandse za ken, in 't Engelse parlement meegedeeld. MILITAIRE DICTATUUR. Een militair woordvoerder in Den Haag verklaarde Woensdag, dat de Nederland se troepen thans bezig zijn hun posities in verschillende gebieden op Java en Suma tra te consolideren. Het is mogelijk, dat daarna nog en kele plaatsen bezet zullen worden. Intussen neemt de onge bondenheid van de republi keinse strijdkrachten de vorm van verwording aan. Van strijden voor idealen is bij deze groepen geen sprake meer. De vrees is niet onge wettigd, dat het in de repu* bliek thans naar een militai* re dictatuur gaat en dat deze dictatuur dus een politiek ap paraat wordt. Dit baart eni- ge zorg, omdat het proces ivloed heeft op het weder- opnemen van het contact met de regering te Djocja. TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN. De Indonesische Volksbe weging in Suriname richtte een telegram aan H.M. de Koningin met het verzoek de kwestie met de republiek In donesia op vredelievende wfj- ze op te lossen. COMMISSIE GENERAAL. De Commissie-Generaal is Woensdagmorgen per vlieg tuig uit Batavia vertrokken naar Nederland. ORDEVERSTORIN GEN TE PALEMBANG Naar aanleiding van orde verstoringen te Palembang, waar deze week drie explo sies plaats vonden, heeft de recomba meldingsplicht voor vreemdelingen, die in de kam pongs van het bezette gebied verschijnen, gelast. Indien de ordeverstoringen voortduren, zal de avondklok verscherpt worden en zullen strenge maatregelen worden getroffen. De order van de militaire commandant van Sumatra tot inlevering van vuurwape nen is hc-rhaald. De termjjn voor ongestrafte na inlevering loopt op 1 Augustus af. Demobilisatie-vergoeding voor het kader. Zjj, die vrywillig in militaire dienst gingen, ontvangen zo als bekend bij het beëindigen van hun verbintenis een z.g. demobllsatiebonus ten bedrage van 200. In het algemeen werd het als onrechtvaardig beschouwd, dat dienstplichtig- en reserve kader hetwelk opgeroepen was en dus dikwijls in minder prettige omstandigheden kwam te verkeren, bij het ver laten van de militaire dienst niets ontvingen. Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling van de betrok ken afdeling van het ministe rie van oorlog om ook voor het opgeroepen kader een de- mobihsatieregeling te ontwer pen. Met onbekende lading. Nederlandse jagers heb ben naby Djocja een geca moufleerd en niet van ken merken voorzien Dakota- vliegtuig neergeschoten, dat by de landing in brand ge raakte. Over deze actie meldt radio Djocja, dat het toestel behoor de aan een Brits-Indiër en dat het behalve een aantal passa giers twee ton goederen aan boord had. Volgens Radio Djocja zouden dit „medische" goederen zijn geweest. De inzittenden waren de En gelse piloot Constantine met zijn echtgenote, de piloot Ha- selhearst, vyf Indonesiërs, een Indische mecano, en een onbe kende Engelsman. Alleen de Indonesiër Adboel Gani heeft het gevecht over leefd. Het Nederlandse legercom muniqué zegt over dit gevecht: De Nederlandse luchtmacht voerde in verband met activi teit van de republikeinse toe stellen verkenningen uit boven de republikeinse vliegvelden. Volgens Nederlandse piloten, die net onbekende toestel aan vielen, zagen zy het toestel aan voor een Helen (Japans tweemotorig toestel). Zy za- fen het toestel Jaag over de omen komen by het vliegveld Magoewe. Er werden schoten gelost, waarna het toestel te- -gen een boom vloog en in 9rand geraakte. Het communiqué vestigt cr de aandacht op, dat de Neder landse autoriteiten niet op de hoogte waren van de komst der Brits-Indische Dakota. In dien de Nederlandse autoritei ten wel op de hoogte waren geweest .zouden zy alles ge daan hebben, opdat het toestel indien het inderdaad een Rode Kruis toestel was zijn bestemming had bereikt. Ieder toestel, dat zonder herken ningstekens over republikeins gebied vliegt, zal ook in de lekomst ernstig gevaar lopen. Indien vastgesteld wordt, dat het hier inderdaad om een Rode Kruis toestel gaat. dan hebben de verantwoordelijke personen zich schuldig ge maakt aan laakbare zorgeloos heid. Intussen heeft de Voor-Indi sche regering een officieel pro test by de Nederlandse inge diend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1