De Mormonen jubileren De nieuwe Omzetbelasting UIT DE PROVINCIE SCHOUWEN EN DUIVELAND Zeeuwsch-Vlaanderen. Zuid-Beveland De arbeiderskampen Pionierswerk In onvruchtbare zoutvlakte. In Nederland 3000 leden Op 1, 2 en 3 Augustus viert de Kerk van Jezus Chris- van do Heiligen der Laatsto Dagen (Mormoonse kerk) het zg. Pionter-Eeuwfeest. Op 24 Juli van dit jaar was het na mely k honderd jaar geleden, dat do eerste pioniers in de vallei van het Grote Zoutmeer in het Westen van Noord- Amerika aankwamen. Daartoe gdwongen door felle vervol gingen, hadden zy ongeveer 20.000 kilometer door de wil dernis gereisd, grotendeels te voet. om als verblijfplaats de ze doodse zoutvlakte te kie zen. Zjj baanden het pad voor de 86.000 pioniers, ale deze tocht eveneens volbrachten voor de aanleg van de spoor lijn Oost-West. Zesduizend hunner stierven onderweg door uitputting, gebrek aan voedsel, enz. in do zoutmeer vlakte, vèr bulten de toenma lige grenzen der blanke be- De Sovjet-Unie naar Londen. Een woordvoerder van het Engelse ministerlo van buiten- landso zaken heeft officieel meegedeeld, dat de Sowjet Unie do uitnodiging van En geland om do in October be ginnende conferentie van de plaatsvervangers der ministers van bui te andse zaken te Lon den bjj te wonen, heeft aan- aanvaard. 535 millioen dollar voor Nederland. De heer Mac Cloy, de pre sident van de wereldbank, verklaarde Dinsdag, dat de bank voornemens ls aan Ne derland een eerste lening van 150 200 millioen dollar te verstrekken op een totaal van 535 millioen dollar, te verde len over vier jaar. HU voegde hier aan toe, dat de kwestie van het al of niet verlenen van het credict geenszins in verband staat met de gebeurtenissen in In donesië. By het bestuderen van de Nederlandse leningaanvrage, zette de heer Mac Cloy uit een, zal de bank zich uitslui tend laten leiden door over wegingen met betrekking tot de economische situatie van het land. Er zal alleen reke ning worden gehouden met de gebeurtenissen in Indonesië, wanneer deze de algemene economische positie van Ne derland beïnvloeden. De pre sident van do wereldbank merkte vervolgeos op, dat in dien de lening aan Nederland een productieve lening is, dc V.S. geen reden zou zien waar om zy niet zoü moeten wor den verstrekt Tenslotte zeide de heer Mac Cloy nog, dat de credieten niet bestemd zyn voor mili taire doeleinden, doch hy er kende, dat het verstrekken van een lening aan Nederland het dit land mogeiyk zal ma ken andere fondsen vry te maken, die voor militaire doeleinden kunnen worden aangewend. Brits verzoek aan India. De Voor-Indischo regering heeft een dringend verzoek van de Britse regering ontvan gen om het telegram aan de Veiligheidsraad (dat vvaar- schUnlUk reeds verzonden is) waarin om onmiddellijke inter ventie in het Indonesische ge schil gevraagd wordt, niet te verzenden. In de Brltso nota zou aan Voor-Indio verzocht zijn do of ficiële houding van de Britse regering welke zonder uitstel zal worden bekendgemaakt, af te wachten. In kringen van do congres- party wcra er op gewezen, dat dit afwachten van do officiële houding der Britse regering niet betel«?nt, dat het foreign office do leiding van do bul- tenlandso politiek van India genomen heeft, doch dat tiet wellicht beter «as de aan komst van de Nederlandse am- basadenr to Nieuw Delhi af to wachten. Naar Ass. press nader meldt zouden zekere ontwikkelingen de regering van India genoopt hebben geen beroep op de V. N. in te stellen. Immigranten weigeren van boord le gaan. HET IMMIGRANTEN SCHIP IN FRANKRIJK. Een speciale correspondent van Reuter heeft bö monde van een Joodse tolk de opva renden van de „Ocean Vigour" gevraagd, of zij aan land wil len gaan. Eerst heerste een doodse stilte, maar toen riepen plotseling een honderdtal als een man in het Jiddisch: „Neen. Wil zouden liever van honger willen sterven dan er gens anders aan land gaan dan in Palestina". Do boot, waarmee de corres pondent met zijn tolk de opva renden, die op het dek samen hokten, binnen hoorsafstand kon bereiken, was van het strand buiten de haven af ge varen on aan de aandacht van de politloblokkade ontsnapt. De beide andere schepen kon den niet bereikt worden, doch naar verluidt weigeren de Jo den ook daar aan land te gaan. Dinsdagmiddag is te Bergen aan zee een 18-iarlg meisje by het baden verdron ken. Haar vriendinnetje kon nog worden gered. schaving. Ongehinderd hun godsdienst belevend, koloni seerden zü Utah en de omlig- fende gebieden en maakten eze tot één grote lusthof. Het „Pionier-Eeuwfeest" wox-dt in Utah met grote luis ter gevierd, o.a. door de op richting van een bU'na 17 me ter hoog granieten monument op de plaats, waar de leider der pioniers, tevens tweede president der kerk, Brigham Young, de vallei voor het eerste aanschouwde en zeide „dit is de plaats". Niet alleen in Utah, maar ook in de zen dingen der kerk, die over de gehele wereld verspreid zyn, zal dit feest gevierd worden. Er zal hulde gebracht wor den aan deze pioniers, die al les, wat hunlief was, prysga- ven terwille van hun geloof. Het feestprogramma in Ne derland omvat o.a.: de opvoe ring van toneelstukken en openbare bijeenkomsten. De heer Alma Sonne, president der kerk in Europa, zal aan wezig' zyn. De Mormoonse kerk in Nederland telt ruim 3000 leden. Jaarlijks valt er een toename van het leden tal te constateren, doch door dat er geregeld leden naar Amerika emigreren om zich in Utah te vestigen, blijft de omvang der Iccrk in Neder land vrijwel gelijk. Het aantal Mormonen, ver spreid over de gehele aarde, bedraagt meer dan 1 millioen. Tomaataardappeien of aardappeltomaten John Odgen, 'n tuin man in Indiana, heeft medegedeeld, dat hy een nieuwe plant heeft ge kweekt, die in deze tyd van voedselschaarste ze ker met vreugde begroet zal worden. Niet ver van een perk tomaten had hij aardap pelen geplant Enige da gen geleden ontdekte hy in zyn tuin een nieuw soort planten, die aard appelen onder de grond en tomaten aan het bo vengrondse gedeelte droegen. Dit wonder ver klaart hij door de werk zaamheid van de bijen, die van de ene naar de andere plant vliegende, de kruising tot stand hadden gebracht... EERSTE KAMER. Dinsdagavond is de Eerste Kamer bjjeen geweest. By de behandeling van de douaneovereenkomst met Bel gië en Luxemburg merkten verschillende sprekers op, dat zij de overeenkomst gaarne met andere landen zouden zien uitgebreid. Alle partijen ver klaarden tenslotte het eens te kunnen zyn met deze over eenkomst. De vergadering werd daarna verdaagd tot 30 Juli. De mi nister van financiën zal de sprekers beantwoorden. Oesterkwekers, poeliers en voor particulieren. Tenslotte is met .ingang van schippers. 1 Juli de binnenscheepvaart, Dc Middenstandsorganisaties vroeger vrij was, ook belast in Nederland hebben een brief I &eworcten. yoor binnen-schip- gericht aan de minister van ^s.teepbootschippers economische zaken om ernstig te protesteren tegen de beper king van de doorberekening der omzetbelasting. De middenstanders zeggen in hun brief, dat er geen redelijk overleg met de organisaties heeft plaats gehad over deze nieuwe last, die op de midden stand wordt gelegd. Zij vragen nu een algemene machtiging om de verhoogde omzetbelasting te mogen leg gen op de bestaande prijzen van 30 Juni 1947. VOORLICHTING. Tot zover de brief van de middenstandsorganisaties. Het is ons gebleken, dat er over de nieuwe voorschriften voor de omzetbelasting nog wel enig misverstand bestaat. In het bijzonder voor Zee-- land is het volgende van be lang. De oesterk welters van Yerseke moeten 15 omzetbe lasting betalen van 1 Juli j.l. af. Vele kwekers zijn blykbaar nog onbekend met dit nieuwe voorschrift. Ook de kreeften vissers moeten er aan denken, dat ze 15 van de verkoops- prys als omzetbelasting moe ten betalen. Een andere cate gorie, die ook onder de 15 omzetbelasting valt, zyn de poeliers. Het is al gebleken, dat verscheidene van nen niet op de hoogte waren van de nieuwe maatregel. Dan weten een aantal brand- stoffenhandelaren, die aan pu bliekrechtelijke lichamen leve ren, niet, dat deze lichamen thans als consument worden beschouwd en dat voor leverin gen aan deze lichamen dus hetzelfde omzettarief geldt als Autodiefstal met funeste gevolgen. Maandagmiddag stal de 19- jarige van der H., een ver- ploegde van de Rekkense in richtingen, de nieuwe auto van de directeur dier inrichtingen en gdng er mee vandoor. 's Avonds om ongeveer half acht ontdekte deArnhemse verkeerspolitie op de weg tus sen Velp en Arnhem de ge Zo len wagen, welke met grote snolheid door de dief gereden werd. Toen van der H. bemerk te, dat hij werd achtervolgd, verhoogde hy de snelheid tot ongeveer 14,0 kilometer per uur. Dat dit op zulk een druk ke verkeersweg tot ongelukken moest leiden, was te voorzien. Bij het inhalen van een auto bus reed de auto op een van de andere kant komende auto bus van de Arnhemse gemeen tetram. Bij de botsing werd de bus aan écn der kanten open gereten. Vijf passagiers uit de bus werden gewond. Ook de autodief moest met een her senschudding ln een zieken huis worden opgenomen. Spionnen gearresteerd. Door de afdeling spionna- fc-onderzoek van de Haagse .R.A. werden Woensdag fearresteerd de Nederlanders P. A. E. Latien cn A. van Olst, wier namen nog wel bekend zyn uit dc ge ruchtmakende uniforraen- smokkelzaak van 1939. zy zijn thans aangehouden wegens het verrichten van werkzaamheden, ten gunste van de Duitse spionnage en contra-spionnagedienst, voor en tydens de bezetting. Charles Livengood in Nederland. Dinsdagavond is Charles Li vengood. de nieuwbenoemde Consul-Generaal der V. S., op doorreis naar Batavia op Schiphol gearriveerd. Alvorens door te reizen, zal hy enige dagen in Nederland vertoeven. heeft de heffing plaats bij de bevrachtingscommissarissen en sleepbootcommissarissen. De beurtschippers evenwel moeten zelf aangifte doen en wanneer ze nog geen aangifte formulier hebben ontvangen, dan is 't verstandig er een aan te vragen, want anders valt straks de aanslag bitter tegen. Er bestaat aangifteplicht voor deze belasting. Nederlandse zweefvliegers naar Duitsland Vertegenwoordigers van het bureau luchttourisme van de Kon. Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en de A.N.W. B. op Ypenburg hebben on langs overleg gepleegd met de Amerikaanse luchtvaart atta ché Colonel Ware, en met de Engelse luchtvaart attaché group Captain Heber Percy, over het bevorderen van uit zending van Nederlandse zweefvliegers naar zweefkam- Pen in de Amerikaanse en En gelse bezettingszones van Duitsland. Jongerenraad K.V.P. wil rijksconferentie. De jongerenraad van de K. V.P. heeft Zaterdag in haar vergadering een resolutie aan genomen waarin zij er bij het partijbestuur op aandringt op korte terrayn een voorlopige ryksconferentie te beleggen tussen Nederland en West- Indië, althans Curasao. AARDBEVING GEREGISTREERD. De seismograaf van het K. N.M.I. te de Bilt registreerde Dinsdagmiddag om 14.54 liur een zeer sterke aardbeving, waarvan de oorsprong gele gen was op een afstand van 7500 km. in Oost-Noord-Oos telijke richting. NIEUWE BONNEN voor het tydvak van 3 Aug. tot en met 16 Augustus a.s. BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (Serie J) Brood: J01 Brood, 800 gram brood; J02 Brood, 400 gr. brood; J03 Reserve, 1600 gram brood; J06 Reserve, 800 gram brood. Boter: J01 Boter, 125 gram boter; J02 Boter, 125 gram margarine of 100 gram vet; J03 Boter, 250 gram mar garine of 200 gram vet. Vlees: J01 Vlees, 100 gram vlees; J02 Vlees, 200 gram vlees. Melk: J—01 Melk, 4 liter melk; J—03, J—05 Melk, 7 liter melk. Kaas: J—01 Diversen, 200 gr. kaas; J02 Diversen, 50 gr. korstloze kaas: J04 Reser ve, 200 gram kaas. Suiker: J03 Diversen, 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram ver snaperingen. Waspoeder: J04 Diversen, 250 gram waspoeder 250 gram soda. BONKAARTEN KD, KE 709 (Serie J) Brood: J11 Brood, 800 gram brood; J13 Reserve, 800 gram brood. Boter: J11 Boter, 250 gram boter; J12 Boter, 125 gr. margarine of 100 gram vet. Vlees: J—11, J—12 Vlees, 100 graip vlees. Melk: J—13, J—15 Melk, 12 liter melk. Kaas: J11 Diversen, 100 gr. kaas; J12 Diversen, 50 gr. korstloze kaas. Suiker: J—13. J—14, J—15 Diversen, 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. Waspoeder: J16 Diversen, 250 gram waspoeder 250 gram soda. Ryst: J16 Reserve, 500 gr. rrjst of kindermeel (uit ryst bereid) of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG en MH 709 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie J) Brood: J21 Brood, 800 gram brood. Boter: J21 Boter, 250 gram boter; J22 Boter, 250 gr. margarine of 200 gram vet. Melk: J—21 Melk, 5 liter melk. Vlees: J21 Vlees, 300 gram vlees; J22 Vlees, 100 gram vlees. Kaas: J21 Kaas, 200 gram kaas. Eieren: J21 Eieren, 5 eieren. Suiker: J21 Suiker, 250 gr, suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnape ringen. VERSNAPERINGENKAAR- TEN ENZ. QB. QC 707. J33 Versnaperingen: 200 gr. versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. J36 Versnaperingen: 100 gr. versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 1 Augus tus worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maan dag 4 Augustus mag worden gekocht Voor terugkeer van de „Zeeland" Prov. Staten nemen motie aan. Aan het einde van de zo- merzitting der Prov. Staten van Zeeland, diende de heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) Dinsdagmiddag een motie in, waarin op de regering een dringend beroep wordt gedaan om haar invloed aan te wen den, opdat de Stoomv. Mij. „Zeeland" in Vlissingcn geves tigd blijft. Alle fractievoorzitters had den de motie mede onderte kend. Met grote bijval werd zij door de Staten z.h.s. aangeno men. Tevoren had de heer van Oorschot in een gloedvol be toog uiteengezet, dat aan Zee land geen nieuwe slagen mo gen worden toegebracht, zon der uiterste noodzaak en dat Zeeland het recht heeft om te vragen, dat het terug krijgt, wat het voor de oorlog had. Spr. betoogde, dat er tal van klemmende argumenten zijn, welke pleiten voor terug keer van de „Zeeland". De motie zal ter kennis wor den gebracht van de minister raad en van de beide Kamers der Staten-GeneraaL Verzorgster van graven onderschelden. De Franse regering heeft mevrouw M. M. A. van HoffCalou benoemd tot rid der in de orde van het Le gioen van eer. Hoewel mevr. van 't Hoff geen Zeeuwse is, doch door familie-relaties vaak in onze provincie ver toefde, heeft zij, toen ze in Mei 1940 op Walcheren ver bleef, spontaan zich zelf inge zet voor de verzorging van de gewonde Franse soldaten in Zeeland. Toen de capitula tie een feit geworden was, heeft zij zich belast met het onderhoud van de graven der gesneuvelde Franse soldaten en het verstrekken van in lichtingen aan de betrokken families. De Franse regering heeft thans gemeend op deze wijze haar diensten voor het Fran se volk te moeten eren. HOOFD ARCHITECT B. J. M. A. ABSPOEL. Blykens de Staatscourant van 29 Juli is bij Koninklijk besluit van 21 Juli 1947 no. 23, te rekenen van 1 Maart 1947 af, benoemd tot hoofdarchitect in yaste dienst bij het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw B. J. M. A. Abspoel, vóórdien werkzaam, op schriftelijke arbeidsovereen komst. Het Haagse tribunaal ad- viseerd om J. C., tijdens de be zetting hoofdredacteur van de Haagse Courant, vier-en een- half jaar te interneren onder aftrek van voorarrest, met ontzetting; uit de kiesrechten. Bij het advies werd mede in aanmerking genomen, dat C. door de Perszuiveringscommis sie reeds voor 15 jaar werd ontzet. Zierikzee R. KOLE 8, ZN. Bank N.V. Uit het jaarverslag 1946 me moreren wij het volgende: Ondanks het feit, dat het jaar 1946 verdere uitwerking bracht van de eerste financiële maatregelen, de wederopbouw teleurstelde, de visserij zich nog niet ontplooien kon en de terugvloeiing van credietgel- den beneden de verwachting beleef, blijven wij, aldus de directie, de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Vooral de landbouwende be volking op het eiland werkt onverdroten. Van de geïnun deerde gebieden werden in 1946 overvloedige opbrengsten verkregen en deze werden ver handeld tegen behoorlijke prijs. Helaas is voor 1947 de ver wachting niet zo groot. De visserij ziet men ook vooruit gaan. De credietvraag bleef zich ontwikkelen. De effecten registratie kreeg grotendeels haar beslag. De effectenbeurs werd geopend en de aanvan kelijk zeer beperkte mogelijke heden verruimden zich gelei delijk. Onze aanraking met het bedrijfsleven kreeg verde re uitbreiding. Onze resultaten zijn dit jaar zeer gunstig. Hoewel wij overtuigd zijn van het uitnemende gehalte onzer debiteuren eist een Schoondijke ƒ520 voor de N.I.W.LN. De NIWIN-cantine-wagen arriveerde Maandagavond in Schoondijke. De verschillende versnaperingen die verkrijg baar waren gingen, dank zij het warme weer, zeer vlot van de hand. Ook bij de buscollecte toon de de bevolking zich gul. De totale opbrengst van de actie bedroeg 520. Terneuzen De heer P. B. Hamel te Terneuzen is geslaagd voor de Schoolacte M.O. Duits. voorzichtig beleid, mede met het oog op de komende nieu we heffingen, dat een nieuwe extra-reserve gecreëerd wordt van 15.000. Uit de balans en verlies- en winstrekening blijkt, dat het aandelen-kapitaal bedraagt 200.000 waarvan 100.000 niet geplaatst. Na aftrek van een gratifi catie aan Directie en perso neel bedraagt de netto-be drijf sw. over 1946 ƒ41.264.52. Hiervan wordt o.m. bstemd 2000 voor reserve, voor te betalen belasting en andere bestemmings-reserves, 15.000 voor extra reserve en 4000 voor dividend, alzo een uitke ring van 4 terwijl kantoor gebouw, meubilair en safe af geschreven zyn op 1. Goes Gastvrijheid voor de Denen. Dinsdagavond was er gele genheid voor inwoners van Goes om zich pp te geven voor het verlenen van gastvrijheid, gedurende 14 dagen aan één of meer der 54 Denen, die een bezoek aan Zeeland zullen brengen. De World Friendschip Asso- cation kreeg; op die avond slechts 6 aanbiedingen en men vraagt zich .af ctc de medewer king om de internationale vriendschap te bevorderen nu reeds aan het tanen is. Na tuurlijk zal de vacantiemaand geen goede invloed hebben ge had. Indien er mog Goessena- ren zijn, die van 4 of 5 Aug. af een plaatsje beschikbaar hebben, dan herinneren wij er aan, dat Mevr. Hollman, Kam perfoeliestraat 16, daar gaar ne bericht van ontvangt. Waarde DE BRANDWEER. Door burgemeester en wethouders van Waarde is de heer M. C. Kopmels-Dek be noemd tot generaal-brandmees- ter. Tot onder-brandmeesters werden benoemd de heren M. v. d. Pol en C. Schrier Jz. Tot bode werd de heer A. Blok be noemd. Bezoek aan W. Zeeuwsch Vlaanderen. Het lege kamp te Oostburg. Een aantal Nederlandse journalisten maakte dezer da gen een excursie naar de ar beiderskampen in ons land en bezocht Dinsdag de kampen te Oostburg en Aardenburg. Het gezelschap arriveerde Dinsdagmiddag te Oostl^urg in het kortgeleden gereedgeko men arbeiderskamp „De Wil genhof", welk kamp helaas nog wacht op dc eerste arbei ders. Aldaar werd het gezel schap, waarin zich mede be vonden vertegenwoordigers van diverse commissies voor de verzorging van de arbeiders, alsmede de directeur van het Streekbureau W. Zw.-Vlaande- ren, een eenvoudige maaltyd aangeboden. EEN PROBLEEM. In een korte toespraak be handelde de heer van Ringen, directeur van de afdeling voor lichting, het probleem, hoe deze arbeiderskampen bevolkt De^heer v. Ringen maakte een vergeiyking met 1945, toen de hulsvesting van de ar beiders, die naar de getroffen gebieden kwamen, zelfs niet aan de minimale eisen vol deed. Het is een geweldig werk geweest om dit probleem op te lossen, waar bh een voorna me factor was, de afkeer van de arbeiders voor lager of kampen. Nodig was een doel matige organisatie, geen amb telijke, maar een levendige or ganisatie en zo is ontstaan de Centrale Dienst te den Haag met daarnaast Prov. Stichtin gen, controleurs en beheerders enz. Het bureau barakken- bouw heeft, ondanks de vele moeilijkheden met materiaal en vaak uit oude barakken enz., in korte tijd 53 barakken in ons land gebouwd, terwijl er momenteel nog 17 in aanbouw zyn. Deze 70 barakken zullen geschikt zijn om 12.000 arbei ders te bergen. DE INRICHTING. Voorop staat het principe, dat getracht wordt de arbei der dat te geven, wat hy moet missen, nl. huisehjke sfeer, waarom de kampen zo zyn in gericht, dat voor groepen van 8 tot 16 man een zit- en een slaapkamer disponibel is. Daardoor kweekt men saamho righeidsgevoel en een aangena me verhouding. Alle politiek wordt uit de kampen geweerd, want zo niet, dan is de juiste verhouding verloren. Er zfo'n verder goede toilet-, was- cn badgelegenheden, een ruime cantine enz., terwijl gezorgd is de kampen niet te groot te maken (maximum 240 man), waardoor het mogelijk is de kampen behoorhjk te exploite ren. De beheerders zyn met zorg gekozen en aan het eten wordt de grootste zorg be steed. Daarover zyn dan ook rin klachten, want het eten vaak beter dan thuis. Er zijn verder stofvrije vloeren, ijzeren ledikanten met spiraal matras en een frisse meubile ring. Met de vakorganisaties wordt op de meest aangename wijze samengewerkt. EEN MIDDEL. Het arbeiderskamp moet men zien als middel, nooit als doel. Het is nu eenmaal on mogelijk en tevens onverant woordelijk, de arbeiders bij de burgers, die reeds zo klein be huisd zyn, onder te brengen, maar daarom wordt er ook aan de culturele zorg van deze ar beiders alle aandacht geschon ken, belichaamd in de com missie-Jonkers, waarin zowel het dep.van soc. zaken en onderwijs, de kerken als de vakorganisaties zijn vertegen woordigd. Daarnaast is weer een Prov. Commissie, onder voorzitterschap van de heer Onderdijk, voof Zeeland en wordt getracht ook in iedere gemeente waar een kamp is, een plaatselijke commissie te krijgen, waarvan mees ten tyds de burgemeester voorzitter is. Doordat zowel de arbeiders als de aannemers in deze com missie zitting hebben, wordt een behoorlijke samenwerking verkregen. EEN BEROEP. Een beroep wordt gedaan op de plaatselijke vereni gingen, om uitvoeringen te geven en voctbaluedstry- den enz. te organiseren. Daarnaast kan de arbeider cursussen volgen enz. Juist ls in Zeeland een sport leraar benoemd en men hoopt dat deze proef zal slagen. Deze kampen be vorderen tevens dc zelf werkzaamheid van de ar beiders. Het vorige jaar hebben de arbeiders van de kampen in Vlissingen en Souburg enkele' weken voor St. Nicolaas speelgoed gemaakt voor de ar me kinderen en dat is een groot succes geworden. Tot zover de toespraak van de heer v. Ringen. IN AARDENBURG. 's Avonds bezocht het ge zelschap het arbeiderskamp te Aardenburg, dat wel bevolkt is en waar door het toneelge zelschap Theo Vink het toneel spel „Gaslicht" werd opge voerd. De journalisten zochten zich een plaatsje tussen de arbei ders en de bewoners van Aar denburg. Alles ging heel on gedwongen. De heer Onderdijk sprak hier een kort openings woord, terwijl burgemeester v. Dongen, die met mevr. v. Don gen aanwezig was, wees op de prettige verstandhouding tus sen de arbeiders en de bevol king, waarop spr. zeide trots te zijn. Het vertoonde spel stond op hoog peil en de voorzitter van de kampcommissie sprak na afloop woorden van dank aan het toneelgezelschap, welke woorden hy vergezeld liet gaan van een taart en hij dankte voorts burgemeester v. Don gen, die zich ook voor de ar beiders uit het kamp een ware burgervader toont. Terug in het kamp te Oost burg, waar de persmensen de nacht doorbrachten, werd nog even nagekaart en moesten de gastheren nog tal van vragen over diverse problemen beant woorden. Woensdagmorgen verlieten de gasten Zeeuwsch-Vlaande ren, om via Walcheren, de an dere kampen in ons land te bezoeken. Vliegveld Vlissingen' onvindbaar. Drie Engelse piloten klaag den in een, periode van veertien dagen by het bureau Lucht tourisme op Ypenburg over ge gevens hen in Engeland- ver strekt aangaande Nederlandse vliegvelden. Zij hadden willen landen op de vliegvelden „Vlissingen" en „Waalhaven'' en waren er niet van op de hoogte, dat deze velden in de oorlog waren ver woest. Het bureau Luchttourisme heeft nu een overzichtskaartje van de Nederlandse vliegvel den uitgegeven, dat aan bui tenlandse piloten gratis wordt verstrekt. Het ware, vooral voor Zee land, beter de vliegvelden te herstellen. Examens steno en typen. Op 21 en 22 Juli j.l. wer den te Middelburg door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groo- te" examens gehouden in ste nografie en machineschryven. Typist Nederlands (50 let tergrepen per minuut). Aan gemeld 52 candidaten. Ge slaagd de dames: J. E. Huys- se, W. A. van Oosten, W. van Meerendonk, E.* Missel, C. C. Gabriëlse, C. E. de Steur, C. M. Tissink, P. H. Hengst- mangers, T. Sturm, J. L. de Kam, A. H. Anthcunisse, G. F. Damman, J. G. Lammerts van Bueren, M. L. Blok, M. J. van der Welle, A. Steke- tee, J. M. Marteyn en de he ren C. A. Beukert (met lof), J. J. Sinke, Middelburg; J. Ch. L. van Akkeren, P. den Bleyker, en de dames E. H. M. Delzerine, N. Spa, M. van Eenennaam, C. v. d. Velde, W. Bogaard, U. S. G. Gysel- man, A. Rademaker, F. van Belle, A. P. Osté, M. E. van Bezooyen en A. A. van der Linde, Vlissingen; M. Minder- houd, Westkapelle (met lof); E. Wouters enJ. Verstraa- te, Veere; A. M. Th. Boer booms en de heren J. A. Ris- seeuw en G. C. Rodts, Oost burg; de heren K. J. Mus- son, Aardenburg; J. A. Bas ting, Zuidzande; A. P. Dek ker, Aagtekerke. Bewijs van vaardigheid: de dames J. Jobse, Middelburg; T. L. Rookus, Breskens cn de heer G. de Regt, Schoon dijke. Afgewezen 8. Typist Frans. (50 Iettergr.) Geslaagd: mej. N. J. van Graafeiland, Middelburg. Typist Frans. Concept (45 Iettergr.) Geslaagd mej. L. van Sluys, Domburg. Typist Engels. Concept (40 Iettergr.) Geslaagd: mej. L. van Sluys, Domburg. Steno-typen Frans. (40 let-» tergr.) Geslaagd: de dames C. Hovijn (met lof voor ty pen) Koudekerke en N. J. van Graafeiland (met lof), Middelburg. Idem Concept (55 Iettergr.) Geslaagd: mej. M. N. Sim pelaar, Biggekerke. Steno-typen Engels. Ge slaagd: mej. W. J. Sinke, Vlissingen (met lof voor ty pen). Diktaat Nederlands (130 Iettergr.) Geslaagd: de dames M. v. d. Brink, P. Net en C. C. Gabriëlse, Middelburg; C. Hovijn, Koudekerke; M. N. Simpelaar, Biggekerke en M. J. Timmermans, Vlissin gen. 1 Afgewezen. Steno-typen Nederlands. Geslaagd de dames: C. van Zetten en A. P. Janse, Mid delburg; J. C. Schrier, Kam perland; S. Blaas, G. Koetje en F. M. M. Somers (typen 75 Iettergr.), Vlissingen; 1 afgewezen. Kantoorstenograaf Engels (100 Iettergr.) Geslaagd de dames: M. J. Timmermans, Vlissingen; C. Hovijn, Kou dekerke en M. N. Simpelaar, Biggekerke. 1 Afgewezen. Kantoorstenograaf Neder lands (130 Iettergr.) Geslaagd de dames: A. van Gent, M. P. Verburg, P. H. de Rijke, J. Ie Roy en W. J. Sinke (met lof), Vlissingen; L. van Sluys, Domburg; M. E. J. Joziasse en M. Schout, Kou dekerke; A. H. Krijger, St. Laurens; I. Schoonaard, J. C. de Ruyter, W. de Dreu en J. M. Schoolmeester, Middel burg; T. de Graaf, Kloetin- ge. Particulier-Secretaresse. Geslaagd de dames: M. v. d. Brink, A. P. Net en C. C. Gabriëlse, Middelburg; C. Ho- vyn, Koudekerke; M. N. Sim pelaar, Biggekerke. ZeeuwQnjppgrs De collecte voor de N.I.W. I.N. heeft Zaterdagavond te St. Annaland 130.opge bracht. De leerlingen van de Chris telijke school te Oud-Vosse- meer hebben Maandag een schoolreisje gemaakt naar Breda en Tilburg. Mej. A. J. Oomen, lerares aan de Landbouwhuishoud- school te Ovezande is benoemd tot lerares aan de Landbouw- huishoudschool te Posterholt. Geslaagd voor het prac- tyk-diploma Engelse handels correspondentie by de associ atie van practijk examens, de heer L. F. Riemens te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14