De wereldconferentie der Christelijke jeugd 'i't De poort van Europa Ex-koning moet geld verdienen FRANSE LANDBOUW ACHTERLIJK, LEZERS SCHRIJVEN Even peultjes Duitse verzetsgroepen TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUW SCHE COURANT DON DERDAG 3! JUL11947 Tussen Babylonische spraakverwarring de. ééntaligheid van Pinksteren. Humor ontbreekt niet. Sinds enkele dagen gaat er een merkwaardig gesprek rond over de wegen van Oslo, vult de zalen van lezing en liturgie, maakt in de restau rants een lunch onmogelijk en brengt in de scholen, waar de discussie-uren verlopen, een brandpunt van leven. Dit ge sprek is stamelend en ver van iedere vlotheid. Verscheiden heid van taal verbergt ver scheidenheid van leven en de tocht van hart tot hart is er een vol geheimen. Onderwer pen als: „Gezag en Vrijheid", „De Kerk ontmoet de Wereld", „Het gezin in de maatschap pij" enz', zijn als bergen, die men niet met een Tour de France neemt, maar met krukken beklautert. Er zijn discussiegroepen, waar op 25 leden, 15 landen vertegen woordigd zijn; dit betekent 15 werelden. Maar allen gelo ven in één Geest, die uitstort van zijn gaven, of zoals Vis ser 't Hoofd zei: Hier in Noorwegen zitten wij tussen een Babylonische spraakver warring en dé eentaligheid van Pinksteren. Er is 'n grote openheid naar alle kanten en er is geen impasse of het ge bed beslist. Om even persoon lijk te zijn: de Amerikaanse spontaniteiten, die zo dikwijls tot extremen worden, vinden hier een uitweg in eerlijkheid van gevoelen, die de Holland se geslotenheid beschaamt. Maar men koopt en verkoopt in Oslo geen antwoord op iede re vraag; men tast er naar God en de ander. Het is het tasten van een jeugd, die zich zelf opgaf en vervolgens over gaf aan het eeuwige woord: het voedsel van hierboven voor hier beneden. DRUK DEBAT Iedere dag start met hymn- singing en een liturgie, gepre senteerd door Zweden, Noor wegen, Frankrijk enz. Vervol gens wordt de morgenlezing uitgesproken, waarmee in de discussiegroepen en bijbelstu dies van de middag contact wordt gehouden, zoals: „De morele chaos" (Barot), „We reldwanorde en Gods orde" (Niebuhr), „De wereldkerk" (Li Chu Weng). Daartussen is er apart be zoek over en weer. Het ge sprek met Duitsland wordt voortgezet en dat met Indone sia zeer zeker. Dit laatste is gedachtig aan een jeugd van twee landen, die bloedt. Het wordt uitgesproken in dezelf- dé schaduw, nl. van de schei ding en belicht met hetzelfde licnl van één Heer. Het is te begrijpen, dat de internationale pers, nu in Os lo de pijnlijke problemen van overal vanzelfsprekend voor het forum van de wereld ver schijnen, druk gebruik en mis bruik van deze situatie maakt en niet altijd de zaken met respect raakt. Interview volgt op interview. Azië zond zijn jongste lichting en wordt ge hoord. Een der afgevaardig den van Birma was bevriend met een der pas neergeschoten ministers. Reinhold Niebuhr wordt geplukt en verraadt zijn visie op het wereldverloop van de laatste weken, niet zonder zelfcritiek op de U.S.A.. Ook stelt hg wederom het sociale vraagstuk als hèt struikelblok voor de kerk en laat 2ich even later met zijn studenten foto graferen. OOK HUMOR Men moet niet denken, dat Oslo alles van een kerk en niets van een kermis heeft. De humor helpt de harten op weg en 'n lach loopt door de moeilijkste momenten, als een pad, dat de wildernis ver trouwd maakt. .Alleen al het Engels, variërend van ge knauwd Amerikaans tot per fect Cambridge, maakt een discussiegroep tot 'n verkwik kelijke vertoning, ook de las- voorbijgaan DE OVERWINNAAR. Vlak voor m'n_raam ont staat, terwijl ik rustig zit te lezen, daverende herrie. Ik loop naar het raam en overzie met kennersblik het slagveld. Twee groezelige kereltjes van een jaar of 5 wenden hardnek kige pogingen aan om elkaar iets te ontfutselen onder voort durend gefoep: „La los, 't is van main". Het iets is naar de rommel te oordelen uit de vuilnisbak van de boven buurvrouw gekomen en heeft naar het gejoel te oordelen gediend om Pietje, de zoon van de bewoners boven m'n hoofd, zoet te houden. Een derde kereltje, veel klei ner dan de vechtenden, staat er hartroerend bij te snikken en plukt zenuwachtig aan zijn neus.* Eén van de knapen, de klein ste en groezeligste, heeft het voorwerp het is een speel goedbeestje bemachtigd. Triomfantelijk houdt hg 't even boven zgn hoofd. De klei ne huilt nog steeds. „Hierzo" zegt de ovenwin naar edelmoedig en duwx het jochie het beest in z'n handen, ,,'n kedo foor je kleine broer tje. 'n Oojevaar, ken 'ie sien waar 'ie fendaan is gekomme". RENAKD. tigste. Er is een internationaal concert geweest, geleid 'door een dame van de UNESCO, wier esprit vermoedelijk bij wijze van reclame voor dit li chaam, de grenzen te buiten ging. Diverse delegaties ver schenen in nationale Meuren en schonken in galagewaad hun muzikale eigenaardighe den weg. Het Oosten had de primeur. Het was wederom Amerika, dat voor een vari atie van de negro-spiritual tot de meest volstrekte nonsense zorgde. Nieuwsgierigheid is een kostelijke gave voor heel deze gelegenheid. Wie hier mee gesierd is en bovendien nog wat eigen inhoud bezit, hij zou een boek kunnen bun delen, waarin de fleur van 70 naties op iedere bladzij ligt te blinken. Zo is welhaast iedere mi nuut verrassend of ontroe rend. G. TH. ROTHUIZEN. Hertog van Windsor. „ORANJE" 9 AUGUSTUS TE AMSTERDAM? Het m.s. „Oranje" van de maatschappij Nederland, dat 21 Juli van Tandjong Priok is vertrokken, zal waarschijnlijk een dag eerder dan verwacht werd te Southampton aanko men. Men veronderstelt dat het Zaterdag 9 Augustus 10 uur v.m. de sluizen van IJmuiden zal binnenlopen. Rotterdam in hoop en vreze. (Van onze 'financiële medewerker). To be or not to be. Dit is de netelige vraag, waarvoor Rotterdam zich nu al meer dan twee jaar na de ineenstorting van Duitsland gesteld ziet. Ne telig, omdat de economische positie van Rotterdam, ja die van geheel Nederland, nauw ls verbonden met het wél en wee van Duitsland. De bloei van Rotterdam be gint in 1870, tegelijk met de opkomst van het Ruhrgebled als industriecentrum. De eco nomische ontwikkeling hiervan noopte al rag tot grote Impor ten van erts uit 'Zweden en Spanje, welke, dank zij de pas gegraven Waterweg, via Rot terdam werden geleid. En zo ontwikkelt Neerlands tweede staid zich als de haven bij. uit stek voor de overslag van tal loze massagoederen: ertsen, granen, steenkolen, hout en petroleum, zodat vóór 1940 van zijn gehele Invoer tot dit tranöitoverkeer behoorde, dat zijn weg vond in het Rijnland, het Ruhrgebied en Zuid-Dults- land. WERELDHAVEN. Goed wordt het belang van dit verkeer voor on3 land ge- demonstrccM door het be drag van ca. 100.000.000, zijnde de netto on vangsten in 1938 voor transportdiensten naar Duitsland. Het transitoverkeer schiep uiteraard ook het goedkope vervoermiddel: de rijnaak. Te genover een tonnage van 2.800.000 van voor de oorlog staat thanig een capaciteit van 1.500.000 ton, die evenwel het huidige aanbod best zou kun nen verwerken. Wij zeggen „best zou kun nen", want deze vloot is door de Engelse en Amerikaanse po litiek grotendeels tot stil lig gen gedoemd. De bezetters toch geven voor de invoer van producten d'e voorkeur aan Emden, Bremen en Hamburg, omdat zg dan kunnen volstaan met alle kosten in Marken te betalen en dus geen dollars aan Nederland behoeven te geven. Dat deze omweg even wel ook wil zeggen een on- GEBLOKKEERDE GELDEN. Naar aanleiding van de be stemming der geblokkeerde gelden en de daarmee samen hangende vraagstukken kwam ik op een denkbeeld, dat ik zeer beknopt moge uiteenzet ten: Nederland heeft grote be hoefte aan nieuwe bedijkingen, maar het is niet geldkrachtig genoeg om ze te doen uitvoe ren De regering zou het ge blokkeerde geld kunnen vrij geven als rentegevende aande len ln een of meer bedijkings- mijen. De Zeeuwse crediteuren hebben zeker belangstelling voor de landwording van Sloe, Braakman, Saeftinge. De goe de verhouding met België doet een vlotte afwikkeling van de voorbereidingen verwachten." Groningen en Friesland zgn eclnteresseercHbg Dollart. Lau- werszee en Wadden; de IJsel- meerprovlncies zouden ook aardig vooruit kunnen. Zuid- Holland kan nog wel enige rijpe schorren ter hand nemen. Organisatie van de aangele- geheld worde opgedragen aan onze financiële- en water bouwkundige leiders. N.B.! De correctie van de Oostgrens mag door de plan nen geenszin® veiwaarloosd worden! R. HONDENPLAAG. Kan er misschien wat scher per toezicht worden gehouden op het badstrand te Vlissin- gen, waar te veel honden rond lopen, ondanks het verbod? Vooral kleine kinderen wor den door deze speelse dieren herhaaldelijk tegen de grond gelopen en lastig gevallen. Een moeder. nodig gebruik van vele duizen den tonnen kolen en van 7000 k 10.000 spoorwagons, deerde hen tot nu toe weinig. Keer op keer hebben de la ge landen België sprong natuurlijk voor Antwerpen in de bres op dit aambeeld ge hamerd. In dten beginne was het echter aan dovemansoren Moppen, maar toen de beide regeringen uiteindelijk voor stelden de hogere kosten in vreemde valuta, welke door de terugleiding- van- het ver keer naar de eigen havens ontstaat, te betalen, gingen die deuren open. Eind Mei gaf de Amerikaan se regering dan ook principieel haar toestemming voor het ge bruik van Antwerpen en Rot terdam. De afstand tussen principe en de verwerkelijking daarvan is echter groot. Zo willen de Amerikanen o.m. de verzekering hebben, dat het vervoer vlug en zonder brok ken te maken zal geschieden. EN NU? Van 16 tot 19 Juli hebben de deskundigen van de betrok ken landen nu gewerkt aan 't dpstellen van een regeling voor de wederinschakeling. Gaan de respectieve regeringen hier thans mede accoord, dan zou m.l.v. 15 September a.s. aan de bevoorrechting van de Duitse haveng een eind gemaakt kun nen worden. Dat echter noch Rotterdam, noch onze rijnschippers over de op de conferentie van des kundigen verkregen overeen stemming juichkreten kunnen aanheffen, bewijst wel de ho t ding van Generaal Clay, de Amerikaanse bevelhebber ln Duitsland, die plotseling de voorgestelde inschakeling van Antwerpen en Rotterdam we gens de hoge dollarkosten af wijst. Laten wij hopen, dat de economen in Washington wijzer zijn dan de strategen in Duits land. Een film over het leven van de hertog van Windsor? De rechten van zijn vrouw. In een moderne villa aan de Riviera, waar momenteel de hertog van Windsor zgn va- cantie doorbrengt, heeft men een nieuw studeervertrek inge richt. In deze studeerkamer brengt de hertog elke dag een gedeel te van zijn tijd zoek. Hij zou zelfs reeds een Engelse steno typiste hebben aangesteld om hem met zfln werk behulpzaam te zgn. En dit werk is bittere nood zaak voor de ljertog van Wind sor, de man die geen koning wilde zgn. Onlangs nog voerde hij in Londen met de Engelse koning, zijn broer, en de Britse premier Attlee bespreMngen over zijn toekomst. Maar noch de ko ning, noch de eerste minister konden hem aldus de Welt- woche ergens in het Britse gemene best een post in het vooruitzicht stellen, die in over eenstemming zou zijn met zijn rang. De betrekMngen tussen de do minions en het moederland zijn zo wankel geworden, dat voor elke diplomatieke post binnen het verenigd koninkrijk een enorme dosis ervaring en takt nodig is. Daar komt nog bij dat de ex-koning Edward VIII en vooral zijn vrouw bg de Antwerpenaar erft 80 millloen. ALS IN EEN SPROOKJE. De 53-jarige Noorse zee man J. Aas uit Antwerpen heeft bericht ontvangen dat hij erfgenaam is geworden van een papierfabriek, een brouwerij en een houtzagerij, die het eigendom waren van zijn oom uit Noorwegen en die een gezamelijke waarde van 80 millioen Belgische franken vertegenwoordigen. Het hoeft geen betoog dat 'n dergelijke tijding in de volk rijke buurt van het Antwerps Schipperskwartier heel wat beroering heeft verwekt en dat het nieuws weldra tot in het centrum van de Sinjoren stad doordrong, waar het eveneens druk besproken werd. Het bericht was voor de Noorse zeeman zelf geen ver rassing, want sinds enkele weken wist hij, dat zgn Noor se oom erg ziek was, zodat het bericht van zgn overig den ieder ogenblik kon wor den verwacht. Hij zal nu eerst met zijn gezin eens naar Noorwegen reizen om te zien wat hem daar ten deel is gevallen. HET TEKORT^ AAN ONDERWIJZERS. Met het oog op het ernstig tekort aan onderwijzers bg het lager onderwijs worderf de ge meentelijke en bijzondere kweekscholen in die gelegen heid gesteld een één-jarige cursus ter opleiding va.n onder wijzers en onderwijzeresssen in tg stellen. De kosten daarvan zullen worden opgenomen in de rijksbijdrage. Voorts is de mo gelijkheid van toelating van leerlingen tot genoemde scho len verruimd. Britten „overzee" niet erg po pulair zgn. Zou men de hertog een min der belangrijke post laten be kleden gedurende de oorlog was hij bijvoorbeeld gouverneur van de Bahama-eilanden dan zou daardoor op de duur het prestige vaii de Engelse koninklijke familie ernstig ge schaad kunnen worden. Het resultaat van deze be spreMngen is dan ook geweest, dat de hertog van Windsor be sloten heeft zich zelf een be staan te verschaffen. NOODZAAK. Dat was wel nodig ook. Want de uitgaven van het her togelijk paar overtroffen de door de regering verstrekte rente en het inkomen uit het privé-vermogen van Edward VIII verre. De beheerder van ftet vermogen van de hertog vreest met grote vfete dat van dit vermogen als het echt paar op dezelfde voet blijft voortleven over vijf jaar niets meer over zal zijn. Tot nu toe hebben de hertog i hertogin zich echter nog nooit gewaagd aan bezuini gingsmaatregelen. Gedurende hun jongste ver blijf in de Verenigde Staten hebben ze kans gezien per dag ongeveer 1000 dollar uit te ge ven. Wil dus de voormalige ko ning van het Britse gemene best zijn huidige levenswandel voortzetten, dan zal h\j veel geld moeten verdienen. Daarom heeft hij aan de Riviera een nieuw studeerver trek laten inrichten, haast zich zijn memoires (tot aan zijn troonafstand) op schrift te stellen en experimenteert tege- ''""ertijd met enkele andere plannen. Onder deze plannen zijn er twee, die hem bijzonder na aan het hart schijnen te. liggen. Een daarvan is: eenmaal de „Geschiedenis der Angelsaksi sche volkeren" uit te geven. Een uitgave dan die door ver schillende vooraanstaande En gelse en Amerikaanse historici geschreven zou moeten wor den en waarvoor vooral in Amerika enorme belangstel ling sou bestaan. Het tweede plan is nog groot ser. Het betreft hier het ma ken van een film.\ Twee gege vens spelen hiervoor door 't hoofd van de hertog. Het eer ste betreft zijn eigen leven, maar in Buckingham-palace kan men niet bijster geestdrif tig zijn over dit ontwerp. Daarom schijnt de hertog thans te overwegen het rege- ringstgdperk van zijn beroem de grootmoëder, Koningin Vic toria, op celluloid vast te leg gen. De woorden „draaiboek van de hertog van Windsor" worden algemeen een buitenge wone attractie geacht. HET HUWELIJK VAN ZIJN NICHT. Vrienden van de hertog heb ben hem gevraagd, of hg tij dens zijn verblijf in Londen ook de kwestie van zijn tegen woordigheid bg het huwelijk van zjjn nicht, prinses Eliza beth, ter sprake had gebracht Hij zou er weer op hebben gestaan, dat dan de titel van zgn gemalin Hertogin, officieel erkend werd. „Als het hof", zou hij de ko ning verklaard hebben, „voort gaat mijn vrouw te boycotten, zal ik bij de huwelijksplechtig heden niet tegenwoordig kun nen zgn". Mevr. Simpson van eertgds schijnt echter niet veel kans te hebben. doppen Eenmaal, andermaal. „Eenmaal, andermaal, laat-» ste maal" schreeuwde de vei lingmeester en zes mensen, die een bod deden op meu bilair in een gebouw te Hal- se (Eng.), vielen door de vloer in een kelder, tezamen met enkele meubelstukken. Lievelingslectuur. Boeken over reizen zjjn het meest populair bij de ge vangenen uit de Pentonvluc- gevangenis. Herinnering. Bij de kransen, op het graf van een jongen uit Brockham (Eng.) die gedood werd bij een val uit een boom, was er één, op het lint waarvan te lezen viel „De IJscoman." Muis uit de mouw. Tijdens de raadsvergadering te East Grinstead (Eng.) sprong een muis uit de mouw van de voorzitter. Krant bij 't ontbijt. Toen een huisvrouw in Ac ton brood sneed, vond zij in het baksel een krant. Bakker moet nu voor het Voedselco- mité verklaren, hoe dat kwam. Ondergrondse beweging in bet voormalige Derde Rijk een „mogelijke bedreiging" voor de veiligheid1. Wordt opgerold. Ondergrondse nazi-benden hebben gedurende de eerste twee jaren van de geallieerde bezetting de militaire overheid aan het werk gehouden en het ziet er naar uit, dat hun acti viteit nog niet is gedoofd. Tot op dit ogenblik zijn meer dan £5 ondergrondse organisaties in alle delen van Duitsland door de geallieerde ontmaskerd en „bpgerold', warbg in vele gevallen de geheime dienst versterkt met zwaar'bewapen de troepen, honderden doorge fourneerde nazi's heeft gear- Een groep Estlanders, die wil proberen met een vissersboot van Engeland naar Amerika over te steken. ALLES WORDT IN HET WERK GESTELD OM DE ACHTERSTAND IN TE HALEN. Immigratie wordt tegengegaan. (Van een onzer redacteuren). (III) Wie de landbouwbedrij ven in Frankrijk achterlijk noemt heeft slechts ten dele gelijk. Het merk- waardige is namelijk, dat bepaalde grote bedreven, meest in Noord-Frankrijk, op zeer hoog peil staan en zeer zéker kunnen concur reren tegen de beste Ned. bedryven. Daarnaast ko nten er echter nog bedrij ven voor, waar de eigenaar in het paehtcon- tract het gebruik van kunstmest heeft verboden. De Franse regering en de voormannen van de Franse landbouwers zijn zich de ach terlijke toestand van een groot aantal Franre bedrijven zeer wel bewust. Ze stellen de laat ste iaren dan ook alles in het werk deze achterstand in tc halen. Het plan Monmet, het Franse vierjarenplan, wijst op het grote belang van het/in vesteren van meer kapitaal in fle landbouwbedrijven, op het gebruik van beter zaaizaad en pootgoed, van meer en betere ontsmettingsmiddelen en op 't verbeteren van de veestapel. Ook wordt er gewezen op de noodzaak van het oprichten van meer coöperatieve verwer kingsbedrijven, en het produ ceren van standaardartikelen. Het gevolg ls reeds, dat FrankrQk thans meer élite zaaizaad importeert dan vroe ger, vooral uit Nederland. POGING TOT VERBETERING. Frankrijk heeft thans één grote landbouworganisatie, de Confederation Générale de 1'Agriculture (C.G.A.), welke enigszins te vergelijken is met de Ned. Stichting voor de Landbouw. Op initiatief van de C.G.A. werden jonge Franse boeren naar Engeland en Amerika ge. zonden om de landbouw daar te bestuderen; zij kwamen te rug als enthousiaste voorstan ders van ver doorgevoerde me chanisatie. Maar hun plannen konden niet worden uitge voerd. zowel vanwege het ont. breken van deviezen voor het importeren va.n de nodige land bouwwerktuigen, als door de ongeschiktheid van vele ver snipperde kleine bedrijven voor mechanische bewerking. Bo vendien werden door de im porteurs aanvankelijk alleen zeer grote werktuigen aange kocht voor gebruik op bedrij ven van 500 H.A. en meer, terwgl de geschikte krachten om met deze machines om te gaan ontbraken. Vele oudere boeren gaven de voorkeur aan de oude methoden. Zo kwam het herhaaldelijk voor, dat een boer één of meer tractoren aankocht voor geldbelegging, en ze dan ln zijn'schuur depo- n'eerde om rustig- verder zijn landerijen met de aloude orsên te blijven bewerken. XE WEINIG LAND BOUWSCHOLEN. Thans wordt alles in het werk gesteld deze achterstand ln te halen. De jonge Franse boeren hebben vrij veel belang stelling voor meer en beter landbouwonderwijs, maar de regering weigert hieraan veel geld te besteden. Zo wordt in Frankrijk zes keer zoveel geld uitgegeven voor ambachtson- derwjjs dan voor landbouwon derwijs. De belangstelling voor goed landbouwonderwijs is zo groot, dat bijv. aan de zeer goed geoutilleerde hogere land bouwschool zich telken jare ruim duizend leerlingen aan melden. terwijl slechts 60 kun nen worden geplaatst. Om in de bestaande leemte te voor zien is er loor particulieren naast het staatsonderwijs een stelsel van landbouwscholen opgericht, waar het onderwijs op hetzelfde peil staat als op rijksscholen. Alleen wordt op dé particuliere scholen naast het technisch onderwijs ook vrij veel aandacht besteed aan de geestelijke vorming. Rijks subsidies krijgen deze" scholen niet. Zowel de staats- als de particuliere scholen kennen hoger, middelbaar en lager onderwjjs. Door de vele sopr- ten van onderwijs kent men in Frankrijk drie titels voor land bouwingenieur, namelgk de ln. genieur agronome, de ingenieur agrlculteur en de ingenieur agricole. Alle drie menen ze, dat de school waaraan zij zgn afgestudeerd de beste van Frankrijk ls. STREVEN NAAR ONTWIKKELING. Hoezeer de kinderen der Franse boeren er naar verlan gen landbouwonderwijs te ont vangen blijkt uit de belang stelling. die er bestaat voor het lager onderwijs van de parti culiere Instellingen. Zo namen aan schriftelijke landbouwcur- sussen, waarmee ln 1912 werd begonnen, in het vorig- jaar niet minder dan 30.000 jongens en 12.000 meisjes deel. Vaak leren de ouders met de kinde ren mee. Af en toe wordt het schriftelijk onderwijs op ver gaderingen mondeling toege licht. Kenmerkend voor het Fran- landbouwonderwys ls, dat alle landbouwscholen van enige betekenis een eigen boerderij bezitten, vaak door de leerlin gen bewerkt, terwijl die leer. lingen practisch altijd in een Internaat zijn ondergebracht. Dit laatste is nog een gevolg van de onderwijsmethoden van de JezUiten, die hun stempel op het gehele Franse onderwijs hebben gedrukt en vooral in vroeger jaren het Franse on derricht tot het beste van de wereld maakten. Thang is hier en daar no^ wel enige achter stand in te halen. Vele land bouwschool-bedrijven zijn ver ouderd en kunnen allerminst meer als leerbedrijf dienen. SLECHTE VERBINDINGEN De vele Internaten zijn ook een gevolg van de grote af standen van de Franse boerde rijen tot de school. Vandaar ook de oprichting van onge veer zeventig „maisoms rurales" Ln het Zuiden van Frankrijk. Aan de internaten van déze meest kleine lagere landbouw scholen komt vier keer per maand een groep van tien leer lingen telken» voor de duur van een week de lessen volgen. De andere drie weken werken ze op het ouderlijk bedrgf of op een ander bedrijf, waarbij de voorlichtingsd. bemidde lend en controlerend optreedt bij het tot stand komen van een leercontract. Hoewel de regering het schriftelijk lager landbouwonderwijs niet wettig erkent, komen de ouders van hen. die deze cursussen volgen, toch in aanmerking voor kin dertoeslag voor boven veertien- jarigen. mits die kinderen daadwerkelijk in het landbouw bedrijf werken. Het typische van de „malsong ruralés",'die als particuliere Instellingen door de ouders worden bekos tigd, is. dat de ouders 't leer plan naar eigen goeddunken kunnen wijzigen. Men schrijft 't in Frankrjjk aan de schrift, cursussen toe, dat de land bouw in Brctagne in een tijd van dertig jaar van achterlijk vooruitstrevend ls.geworden. (Wordt vervolgd). resteerd in weloverwogen raz zia's. Ofschoon in de meeste ge vallen geen bewijzen voor handen waren van een geor ganiseerde, gecentraliseerde leiding, achten zelfs de minst romantische leden van de ge heime dienst deze bewegingen een „mogelijke bedreiging" voor de doelstellingen der be zetting en de persoonlijke vei ligheid van de geallieerde bur gers beide. Op dit ogenblik is het zeer wel mogelijk, dat andere on dergrondse cellen vergaderen en samenzweren tegen de bp- zetttende macht. De geheime dienst wil daarover niet spre ken, totdat een actie tegen de ze groepen mogelijk is. Een lgst van meer dan twee do- zgn „opgerolde" verzetsgroepen in twee jaar wjjst er echter nauwelijks op, dat alle over gebleven nazi's uitgeroeid zijn. In het begin van 1945. toen de zegevierende legers Duits land binnentrokken, werd het parool gegeven „pas op voor de weerwolven". Maar \tot op heden is er' weinig van die weervolven gemerkt noch van enig andere centraal georga- niserde ondergrondse bewe ging. In plaats daarvan werd het voornaamste verzet ge voerd door fanatieke kleine na zi's, plaatselijk. De meeste hun ner werden gesnapt nog voor zij hun plannen verder konden uitbreiden dan hun onmiddel lijke omgeving. Er is geen bij zonder gebied geweest, waar de ondergrondse groepen zich concentreerden, zoals bv. dc Beierse Alpen, waarvan velen indertijd voorspelden, dat- zij een laatste toevluchtsoord der nazi's zouden zijn. De geliqui deerde benden bestonden in hoofdzaak uit voormalige leden van de Hitlerjeugd en de SS en hun actie was vrijwel altijd gericht tegen democratische Duitse „collaborateurs". en niet tegen de geallieerden. Sommige groepen waren uiterst klein en bepaalden zich tot zulke betrekkelijke onschul dige practgken als het ont moedigen van „fraternlsatie tussen Duitse meisjes en ge allieerde militairen. Andere echter, verzamelden wapens en explosieve stoffen voor sabo tage doeleinden. Maar over het algemeen gesproken waren allen er op uit de betrekkingen tussen geallieerden en Duitsers zoveel mogelijk te ondermijnen door het in discrcdiet bren gen van democratische ideeën, door het plegen van verzet te gen de geallieerde wetten, door- het verspreiden van valse ge ruchten en door het helpen van nazi-elementen onder dc bevolking. De wgde verspreiding van ondergrondse activiteit en het feit, dat er aanzienlijke wapen- voorraden bijeengebracht bleken te zijn, maken het be staan van deze organisaties een werkelijke, zij het niet onmiddellijke bedreiging. Te zamen met de aanzienlijke ver mindering van de sterkte der bezettingstroepen, zullen zjj waarschijnlijk een constant pro bleem blijven. Najaarsbeurs te Utrecht. Op de komende Najaars beurs zal wederom een grote agrarische afdeling worden ingericht, onderverdeeld in 3 groepen: land- en tuinbouw producten, voorlichtings- en keuringsdiensten en land- en tuinbouwbenodigdheden. Er is besloten, dat de groep meubelen slechts één keer per jaar op de beurs zal exnose- ren en wel in het najaar. Dievenbende te Nijmegen ontmaskerd. T<- Nijmegen is een grote dieven- en inbrekersbende ont maskerd. De totale buit van deze groep bedroeg 30 k 40.000 gulden. Tal van Inbrake: den dc staan. - inbraken had- heren op hun naam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11