Geen krijgsgevangenen in Nederlands-lndië P.Z.E.M. geen publiek rechtelijk bedrijf De zuiveringsactie's UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND r STICHTING HERSTEL ZEELAND MET INGANG VAN 1 JAN. OPGEHEVEN. De zomerzitting der Prov. Stalen van Zeeland. De Provinciale Staten van Zeeland kwamen Dinsdag in de bovenzaal van het Schut tershof byeen. Nadut tot buitengewoon lid van Ged. Staten, als be doeld in art. 89 der Provin ciale Wet was benoemd de heer D. Kodde, (S.G.), kwam aan de orde een vraag van mevr. v. d. BroeckeDe Man, die informeerde, of het juist is, dat met ingang van 1 Jan. '48 do Stichting Herstel Zee land door Ged. Staten is op geheven, zulks naar aanleiding van de tekorten by de Stich ting Herstel Limburg, wel ke motieven aan dit besluit ten grondslag liggen en of het met wenseiyk is, dat deze belangryke stichting haar werk voor Zeeland voort zal zetten, zo nodig In ander ver band. De heer A. Schout deelde namens Ged. Staten mede, dat inderdaad besloten Is tot opheffing der Stichting Her stel Zeeland, maar uat dit los staat van wat in Limburg gebeurd is, doch geschiedi op aandrang van de regering. Een Limburgs tekort zou trouwens geen motief mogen zjjn. Ged. Staten kunnen overi gens verzekeren, dat de op heffing hen niet lief was. De Stichting deed zeer goed werk en trad krachtig voor de belangen van onze provin cie op. Ged. Staten willen alsnog nagaan, of het mo gelijk is de Stichting in ge- wyzigde vorm te behou den, opdat zy haar moei- lyk werk voort kan zetten. De heer Kodde (S.G.) stel de vragen over de schatting van gronden in de calami- teuze polders waardoor ue pachtrcnto hoger zou worden, dan de Grondkamer toestaat. Hij meende, dat de eigenaars daardoor onevenredig zwaar belast worden en vroeg Ged. Staten om bemiddeling tot opheffing van deze onbiliyk- hcid. Ged. Staten zullen in de volgende zitting van antwoord dienen. DE BEDRIJFSVORM VAN DE I*. Z. E. M. Bij de behandeling van het algem. verslag en de voor stellen van Ged. Staten ten aanzien van de bedryfsvorm van de P.Z.E.M. julcnte de heer Van Oorschot (P. v. d. A.) het toe, dat Ged. Staten zeer ver aan de wensen zijn tegemoet gekomen. Toch was spr. niet geheel voldaan. De privaat rechteiyko bedryfs vorm wordt gehandhaafd cn liever had spr. de publiek- rechteiyke gekozen gezien, zoals in Friesland cn Noord Holland, omdat de P.Z.E.M. z.i. oen gemeenschapsbedrijf ls en de Prov. Staten daarop de volle contrólo moeten heb ben. Elders gaf dit geen aan leiding tot moeliykheden. De juridische bezwaren, die G.S. nier aanvoeren, golden elders niet. De P.Z.E.M. is eigenlijk eigendom van do gehele pro vincie en do provincie moet z.i. de volle controle hebben. Spr. ls tegen handhaving van de N.V. vorm ,ook al omdat voor Prov. Gasbcdryf en Prov. Stoombootdiensten wo de N. V. vorm niet hebben en dat goed voldoet. Spr. dient een motie in om alsnog de publiek rechteiy- ke bedryfsvorm voor te be reiden. De heer J. H. do Kruyter (C.H.) heeft er bezwaar te gen, dat Prov. Staten de be voegdheid krygen om de ver tegenwoordigers der provin cie aan een mandaat te bin den. Do heer H. B. Bouwman (P. v. <1. A.) zou, als de N.V. vorm behouden wordt, toch de Invloed van de Prov. St. groter wensen. De alg. ver gadering blyft min oi meer een onderonsje, waarvan het publick weinig weet on Prov. Staten kunnen nu pas achter af over allerlei maatregelen hun oordeel geven. Deze be zwaren kunnen ook by de N.V.-vorm ondervangen wor den, als te voren het advies van Prov. Staten moet wor den gevraagd bij belangryke aangelegenheden. Do heer Mellefste (A.R.) is van oordeel, dat de Staten meer zeggenschap wensen, meer zeggenschap ook by de kwestie der onrendabele iy- nen en een verzekerde rechts- posltio van het personeel, sommigen willen daarom de publiekrechtciyke bedryfs vorm. Spr. vraagt zich af of de financlëlo positie van do P. Z. E. M. dit toelaat. Spr. acht uit financieel oog punt het behoud van de N.V.- vorm voor bedryf en provin cie het boste. De rechtsposi tie van het personeel acht spr. nog niet voldoende ver zekerd. Beter zou het zyn. als het P.Z.E.M.-personeel meer geiyk gesteld werd met het provinciale personeel. De P.Z.E.M. heeft goed gewerkt, do N.V.-vorm voldoot en men mag vertrouwen dat G. S. de voorgesteldo wyzlgingen spoe dig ln practJjk zullen bren gen. Do heer Koddo (S.G.) zet te uiteen, dat als de voor stellen van G. S. aangenomen worden, nog steeds niet vast staat, of de verantwoordeiyk- held voor de P.Z.E.M., by de raad van bestuur of by de provincie ligt. Deze voorstel len scheppen nieuwe verwar ring en spr. verklaart zich daarom voorstander van de publiekrechteiyke bedryfs vorm. Eventueel zou hy de P.Z.E.M. willen laten besturen door G. S., met de Prov. St. als algemene vergadering. De neer A. C. de Baare (P. v. d. A.) waardeert de toezeggingen van Ged. Sta ten, maar zet uiteen, dat hij toch ook aan do publiekrech tciyke bedryfsvorm de voor keur geeft. De juridische be zwaren, die Ged. Staten hier tegen aanvoeren, acht spr. denkbeeldig. De heer Schets (R.K.) on derschrift de voorstellen van Ged. Staten, maar zou gaarne een vertegenwoordi ger van het personeel in de Raad van Bestuur opgenomen zien. Namens Ged. Staten ant woordde mr. A. J. v. d. Weel do sprekers. Hy constateerde met voldoening, dat deze zaak buiten de politiek is gehouden. Het probleem is zeer moeilijk. We hebben nu een N.V.-vorm en mogen alleen tot een an dere vorm overgaan, als de noodzaak daartoe dwingen zou, omdat de bedryfsvorm niet zou voldoen. Dit kan echter niet gezegd worden. De gebreken, die er zyn, vloeien niet uit de bedryfsvorm voort. Ook zon der de N.V.-vorm te verlaten, kunnen deze gebreken worden opgeheven. Het debat N.V. of publiekr. bedrijf is theoretisch. De publiekrechtelyke vorm wordt nergens volledig toege past. Steeds hebben naast G.S. en Prov. Staten ook andere lichamen invloed. Dit is een bedryf van commerciële aard, dat aan vele invloeden bloot staat en daarom acht spr. de N.V.-vorm de beste. De pu bliekrechtelijke bedryfsvorm is alleen bruikbaar, als men deze bedryfsvorm dusdanig uitholt dat er weinig van overblyft. Dat G.S. de P.Z.E.M. geheel zouden besturen achtte spr. onmogelyk, omdat G.S. reeds te zwaar zyn belast. De in vloed van de dagelijkse leiding- zou er bovendien slechts door toenemen. Spr. zette uiteen, dat de P. Z.EiM. begroting voortaan aan de Prov. Staten zal worden voorgelegd en dat daardoor de Prov. Staten meer invloed kry gen. Reeds in de najaarszit ting zullen de onrendabele lij nen weer aan de orde komen. Het college van G.S. is er voor, deze lynen te Voorzien zo ver als mogelyk is. Ook op de rechtspositie van het personeel zal invloed uit geoefend kunnen worden, om dat Prov. Staten zelf degenen kunnen aanwyzen, die hun standpunt uiteenzetten in de Raad van Bestuur. Deze ver tegenwoordigers zullen dan vcrantwoordeiyk zyn tegenover Prov. Staten voor wat zy in de vergadering van aandeelhou ders doen. Het gebrek aan openbaarheid is in feite niet aanwezig. Begrotingen etc. zullen in de Prov. Staten in alle openbaarheid worden be handeld. Overigens merkt spr. op, dat Ged. St. nergens hebben ver klaard, dat de publiekrechte lyke bedryfsvorm niet toelaat baar zou zyn. Spr. herhaalde, dat hij de privaatrechtelijke bedrijfsvorm de beste blijft vinden en beval ten slotte aan vaarding van de voorstellen van Ged. Staten aan. De tijd om vertegenwoordigers van het personeel ln het bestuur op te nemen, acht spr. nog niet gekomen. Het personeel kan invloed uitoefenen door middel van de commissie van over leg. Do heren v. Oorschot, Kod de, Schets cn de Baare repli ceren. De heer v. d. Weel dient we derom van antwoord. De motie-v. Oorschot wordt in stemming gebracht en met 2414 stemmen verworpen. Het voorstel van Ged. Sta ten wordt daarna z.h.s. aange nomen. De Sovjet-Unie naar Londen. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft officieel meegedeeld, dat de Sowjet Unie de uitnodiging van En geland om de in October be ginnende conferentie van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken te Lon den by te wonen, heeft aan- aanvaard. Vanochtend ministerraad. Vanochtend om 9.30 uur zal de ministerraad bijeenko men teneinde de jongste ont wikkelingen ln verband met de, Indonesische kwestie te bespreken. LEGERBERICHT Terugkerende rust onder de bevolking. Totale verliezen: 50 doden, 86 gewonden, 8 vermisten. Het Dinsdag uitgegeven Ne derlandse ïegcrcoiiuminipué No. 15 luidt als volgt: In do door ons onder contró lo gebrachte gebieden vinden do zuiveringsacties onvermin derd voortgang. Nog rondtrek kende republikeinse groepen en groepjes worden hierby ver dreven of verspreid. Ten Westen ✓-van Soerabaja ontwikkelt do T.N.L enige ac tiviteit in do sector TJermee. Do aanval op Nederlandse pos ten aldaar werd afgeslagen, Van republikeinse activiteit op enigszins grotere schaal ls ner gens sprake. Gemeld wordt, dat de krachtcentrale Toentang nog steeds stroom levert aan Djog- ^Solo en Magelang. Daaren jen wet-tf de waterleiding naar Salatlga door de republi keinen afgesneden. Hot totale aantal doden, gewonden en vermisten gedurende do gehele actie bedraagt thans respec tievelijk vyftig, 86 gewonden en negen vermisten. West Java: In Tcga! is vyf tig procent van het Havencom plex, de elctrische centrale en het Excomptogebouw vernield. Midden Java: In Semarang en omgeving beginnen in be langryke mato normale ver houdingen op economisch ge bied merkbaar te worden. Het herstel van de verbindingen tussen de stad en omgeving heeft een aanmerkeiyke daling van de prijzen voor voedings middelen tot gevolg. De bevol king keert meer en meer naar de dessa's en sawahs terug. Er is echter nog veel sabo- 'ffcuicl Sumatra: De brand op do olieterreinen van Pendopo omvat vier bronnen. Tweo daarvan zijn door saboteurs aangestoken. De tweo anderen geraakten in brand tengevolge van Alang-Alang branden. Van de zyde der Standard Oil wordt medegedoold. dat de branden van minder belang zyn. Sumatra's Westkust: In het Laatste Ned. vliegtuig ln Voor-Indlë. Voor-Indlë heeft volgens A. F.P. de luchtvaart overeen komst met Nederland niet ver lengd in verband met de ge beurtenissen ln Indonesië. Het laatste vliegtuig steeg Dins dagmiddag te Calcutta op. Delegatie W.V.V. te A'dam. Do delegatie van het We reldvakverbond is gister in Amsterdam gearriveerd. De besprekingen met het N.V.V. cn de E.V.C. over Indonesië werden onmiddcliyk geopend. Noordelijk deel van de vlakte van Padang verleent de bevol king overal medewerking bij het zoeken van landmynen. Reeds kon een aanzienlijk deel van deze landmynen onschade lijk worden gemaakt. De pas- sars zijn weer heropend. Diver se handelaren geven er de voorkeur aan hun waren naar Padang te brengen om ze daar op do passars of langs de hui zen te verkopen. De toestanden onder de be volking van Loeboek Boeaja bleken droevig te zyn. Er wer den zeer vele zieken aange troffen. De dienst voor de volksgezondheid opende Zater dag een kliniek te Bandar- boeat. Sumatra's Oostkust: In het pas bezetté gebied ontwikkelde de toestand zich gunstig. De bevolking keert in aanzienlijke getale naar de kust terug om te werken. Verscheidene dien sten functionneren reeds re gelmatig. Hier en daar heerst echter nog onrust, terwHl repu blikeinse gewapende troepen aanvallen doen op de randge- Brits verzoek aan India. Do Voor-Indische regering heeft een dringend verzoek van do Britse regering ontvan gen om het telegram aan de Veiligheidsraad (dat waar- sehjjniyk reeds verzonden is) waarin om onmiddellijke Inter- ventie in het Indonesische ge schil gevraagd wordt, niet te verzenden. In de Britse nota zou aan Voor-lndië verzocht zUn de of ficiële houding van de Britse regering welke zonder uitstel zal worden bekendgemaakt, af te wachten. In kringen van do congres party werd er op gewezen, dat dit afwachten van do officiële houding der Britse regering niet betekent, dat het foreign office de leiding van de bui tenlandse politiek van India genomen heeft, doch dat het wellicht beter was de aan komst van de Nederlandse am- basadeur te Nieuw Delhi af te wachten. Naar Ass. press nader meldt zouden zekere ontwikkelingen de regering van India genoopt hebben geen beroep op de V. N. in te stellen. Immigranten weigeren van boord te gaan. HET IMMIGRANTENSCHIP IN FRANKRIJK. Een speciale correspondent van Reuter heeft bij monde van een Joodse tolk de opva renden van de .Ocean Vigour" gevraagd, of zij aan land wil len gaan. Eerst heerste een doodse stilte, maar toen riepen plotseling een honderdtal als een man in het Jiddisch: „Neen. Wij zouden liever van honger willen sterven dan er gens anders aan land gaan dan in Palestina"." De boot, waarmee de corres pondent met zyn tolk de opva renden, die op het dek samen hokten, binnen hoorsafstand kon bereiken, was van het strand buiten de haven af ge varen en aan de aandacht van de politieblokkade ontsnapt. De belde andere schepen kon den niet bereikt woraen, dooh naar verluidt weigeren de Jo den ook daar aan land te gaan. De terugkeer van de Commissie-generaal. Naar nader vernomen wordt zal do Commissie-Generaal op uitnodiging van de Nederland se regering naar ons land te rugkeren om met do regering besprekingen te voeren. 535 millioen dollar voor Nederland. De heer Mac Cloy, de pre sident van de wereldbank, verklaarde Dinsdag, dat de bank voornemens is aan Ne derland een eerste lening van 150 200 millioen dollar te verstrekken op een totaal van 535 millioen dollar, te verde len over vier jaar. Hy voegde hier aan toe, dat de kwestie van het al of niet verlenen van het crediet geenszins in verband staat met de gebeurtenissen in In donesië. Bij het bestuderen van de Nederlandse leningaanvrage, zette de heer Mac Cloy uit een. zal de bank zich uitslui tend laten leiden door over wegingen met betrekking tot de economische situatie van het land. Er zal alleen reke ning worden gehouden met de gebeurtenissen in Indonesië, wanneer deze de algemene economische positie van Ne derland beïnvloeden. De pre sident van de wereldbank merkte vervolgens op, dat in dien de lening aan Nederland een productieve lening is, de V.S. geen reden zou zien waar om zy niet zou moeten wor den verstrekt. Tenslotte zeide de heer Mac Cloy nog, dat de credieten niet bestemd zyn voor mili taire doeleinden, doch hij er kende, dat het verstrekken van een lening aan Nederland het dit land mogeiyk zal ma ken andere fondsen vrij te maken, die voor militaire doeleinden kunnen worden aangewend. Voor terugkeer van de „Zeeland" Prov. Staten nemen motie aan. Aan het einde van de zo merzitting der Prov. Staten van Zeeland, diende de heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) Dinsdagmiddag een motie in, waarin op de regering een dringend beroep wordt gedaan om haar invloed aan te wen den, opdat de Stoomv. Mij. „Zeeland" in Vlissingen geves tigd blijft. Alle fractievoorzitters had den de motie mede onderte kend. Met grote bijval werd zij door de Staten z.h.s. aangeno men. Tevoren had dc heer van Oorschot in een gloedvol be toog uiteengezet, dat aan Zee land geen nieuwe slagen mo gen worden toegebracht, zon der uiterste noodzaak en dat Zeeland het recht heeft om te vragen, dat het terug krijgt, wat het voor de oorlog had. Spr. betoogde, dat er tal van klemmende argumenten zijn, welke pleiten voor terug keer van dë „Zeeland". De motie zal ter kennis wor den gebracht van de minister raad en van de beide Kamers der Staten-Generaal. HET GROENE KRUIS IN ZEELAND. Onder leiding van haar voor zitter, jhr. R. Roëll, burgemees ter van Haamstede, hield de Prov. Zeeuwse vereniging Het Groene Kruis Zaterdag een buitengewone algemene verga dering te Middelburg, die te vens werd bygewoond door dr. v. d. Borg, inspecteur der volksgezondheid in Zeeland. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur i.p.v. de afge treden functionaris, de heer C. Dieleman, tot secretaris heeft benoemd de heer A. de Lange te Goes. In bespreking kwam een voorstel om op verzoek van het Gele Kruis enige veranderin gen te brengen in do practi- sche verzorging van de kinder- hygiëne in Zeeland. De federatieve commissie voor de hygiëne van het kind waarin het Groene en het Gele Kruis elk drie leden hebben, zal voortaan een controleren de en administratieve taak krygen, terwijl de practische verzorging er ook de benoe ming van kinder- en districts huisbezoekers door de Kruis- ver. zal geschieden. Na breed voerige discussie werd dit voor stel met algemene stemmen aangenomen, waarbij de verga dering zich unaniem uitsprak voor het bewaren van contact met de federatieve commissie. Ook werd de wenseiykheid uit gesproken, dat alle Groene Kruis ver. zich by de Prov. Zeeuwse Ver. zullen aansluiten. By de rondvraag kwam de wens naar voren om een nieu we wykverdeling te ontwerpen voor W. Z. Vlaanderen en ver klaarde dr. v. d. Borg zich be reid daarover advies uit te brengen. Ook werd gevraagd naar de mogelijkheid van meer gediplomeerde wykverpleeg- sters in Zeeland. In dit tekort zal over enkele jaren worden voorzien. MIDDENSTANDS EXAMENS. Donderdag 24 Juli slaagden voor het Middenstandsexa men, afgenomen in het C.J. M.V.-gebouw te Middelburg: mej. B. v. d. Hoven, Oostka pelle; J. Hovestadt, Bres- kens; W. Huizen, Helnkcns- zand; P. Huson, Souburg: A. Huysman, Koudekerke; M. de Jager, Biezelinge; H. Janqfe, Souburg; W. .Tanse, Nieuw- land; J. Jansen. Goes; J. Jobse, Oostkapelle; mej. P. Jobse, Biggekerke; P. G. Job- se, Serooskerke (W.); E. J. de Jonge, 's-Heerenhoek; W. de Jonge, Nieuwland; L. Joosse, Aagtekerke; mevr. E. Kallemeinv. Loon, Heinkens- zand; J. J. Kareis, Breskens; A. Karelsc, Heinkenszand; A. Katsman, Wolphaartsdyk; K. H. Kemeling, Souburg; mej. D. P. Kempe, Colijnsplaat; I. Kense, Souburg; P. C. Kerk- hove, Goes; J. v. Keulen, Wil- helminadorp; L. de Klerk, Middelburg; mej. L. v. d. Klooster, Brouwershaven; F. Kloosterman, Kapelle; D. J. Bentschap Knook, St. -Maar tensdijk; J. P. Koeman, Goes; J. Koene, Grypskerke; J. Koens, Heinkenszand; D. Koets, Grypskerke; mej. J. L. Koets, Goes; C. Kooman, Serooskerke (Sch.); J. A. de Kooning, Lewedorp; A. Koop man, Goes. Afgewezen 9 candidaten. Vrydag 25 Juli slaagden: J. W. Kopmels, 's-Heer Arendskerke; J. Koppejan, id.; J. Koppejan, Goes; J. Korstanje, Goes; G. v. Kor- tenhof, Vlissingen; J. Kosten, Middelburg; O. AL Koster, Colijnsplaat; G. J. de Koster, id.; J. W. Kuijper, Vlissingen; H. J. Kuzee, Hans weert; C. Labruijere, Vlissingen; A. Langendijk, Krabbendyke; K. E. Lange veld, Goes; A. van Leest, Arnemuiden; L. A. Lisvense, Oostkapelle; W. A. v. tw Linde, Kortgene; G. Linden&erg, Yerseke.; H. J. Liplijn, Goes; C. D. Lobbe- zoo, Rillanci.-Bath; D. v. Loo, Driewegen; W- D. v. Loo, Retranchementj J- C. v. Looclce, Vlissingei*; P. P. Louwerse, Vrouwenpolder; A. Lukasse, Wolphaartad^; J. Luteyn, Krabbendyke; J. L. C. Maas, Kortgene; N. v. d. Maas, Waarde; P. P. v. d. Maas, id.; J. J. Maljaars, Aagtekerke; G. en P. Mara- nus, Domburg; J. Maranus, Aagtekerke; J. Marys, Seroos kerke (W.); J. Masclee, Cad- zand; mej. J. S. M. Melieste, Goes; J. Melis, Zoutelande. Afgewezen 8 candidaten. Het examen wordt voort gezet. Verzorgster van graven onderschelden. De Franse regering heeft mevrouw M. M. A. van 't HoffCalou benoemd tot rid der in de orde van het Le gioen van eer. Hoewel mevr. van 't Hoff geen Zeeuwse is, doch door familie-relaties vaak in onze provincie ver toefde, heeft zij, toen ze in Mei 1940 op Walcheren ver bleef, spontaan zich zelf inge zet voor de verzorging van de gewonde Franse soldaten in Zeeland, Toen de capitula tie een feit geworden was, heeft zy zich belast met het onderhoud van de graven der gesneuvelde Franse soldaten en het verstrekken van in lichtingen aan de betrokken families. De Franse regering heeft thans gemeend op deze wijze haar diensten voor het Fran se volk te moeten eren. 's-GravenpoIder JUBILEUM KOUSEMAKER. Het jubileum van de heer A. Kousemaker te Goes, die op 1 Aug. 25 jaar organist bij de Ned. Herv. Kerk zal zijn, zal herdacht worden op Za terdag 16 Aug. en wel 's mid dags met een receptie in de consistorie van de Grote Kerk, waaraan zullen medewerken de bekende Amsterdamse or ganisten Simon C. Jansen en Han Hoogewoud. Wilhelminadorp ONGEVAL. Te Wilhelminadorp had Maandag oen ongeluk plaats dat nog goed is afgelopen. De schilderHknecht C. H. gebruik te by zijn werk een benzine lamp, welke in brand geraakte. Hierdoor vatten ook de kleren van H. vlam. Hij had de tegen woordigheid van geest in de haven te springen. Dit voor kwam erger, maar toch had hy brandwonden opgelopen. Yerseke Oesterbraedval niet gunstig. Naar wy vernemen is de ocsterbroedval op de pannen niet gunstig en blijft vèr be- Conflict in het bakkersbedrijf Over vacantle-toeslag. Sedert enige tijd zijn bespre kingen gaande tussen de be sturen der bakkerspatroons- vereniging en die der gezel- lenorganisaties te Vlissingen over het verlenen van een va- cantie-toeslag. De landelijke patroonsorganisaties heboen besloten deze uit te keren, doch de Vlissingse patroons staan tot heden op het stand punt, dat zij die wel uit wil len keren mits de regering de broodprijstoeslag niet verlaagt. Conferenties tussen de pa troons- en de gezellen-organi saties hebben niet tot een op lossing geleid. De arbeiders organisaties hebben besloten dat indien niet uiterlijk Vry dag a.s. door de patroons be sloten wordt dat de vacantie- toeslag gegeven wordt, het werk zal worden stopgezet. Vermeld kan nog worden, dat de besturen der coöpera ties besloten hebben de toeslag aan de gezellen wèl uit te ke ren. neden de verwachtingen. De groej van het bakkengoed is goed, maar in verband met het zeer warme weer wordt gevreesd, dat de schelpenziek te in verhoogde mate zal op treden. Er wordt gebouwd. Naar wy van bevoegde zij de vernemen, zal zeer bin nenkort met de bouw van de 18 woningen in de Stenge te Yerseke worden begonnen. Hiermede zal dan de Stenge bouw voltooid zijn. OPTREDEN BLIJFT ZUIVER POLITIONEEL. Gering aantal republikeinse doden. Van officiële militaire zijde wordt er ter adstructie van de verklaringen, dat in In donesië uitsluitend sprake Is van een politionele actie op gewezen, dat het maken van krijgsgevangenen tot 'n uiterst minimum wordt be perkt. Alle Indonesische strijdkrachten, die zich over geven aan de Nederlandse strydkrachtcn, worden ont wapend en naar huis gestuurd. Slechts enkoio zeer gevaar lijke elementen worden ge vangen gehouden. NAAR HUIS. Vele leden van de Indone sische strydorganisaties zo deelde men in dit verband van militaire zyde mede demobiliseren overigens zich zelf cn keren met achter lating van uniform, schoei sel cn wapens naar huis te- Voorts verklaarde de mili taire zegsman, dat van een concentratie van de Indone sische strydkrachten op Mid- den-Java niets is gebleken. Hy deelde mede, dat de Soen- danese strijders duidelijke voorkeur hebben getoond, om naar huis terug te keren en dat zij zich zeer ongaarne op Javaans gebied biyken te begeven. Tenslotte zelde dc militaire zegsman nog, dat het politi onele karakter van de in gang zynde actie ook zeer duide- ïyk aan dc dag treedt, door dat de Nederlandse troepen slechts verspreid opereren. Dit zou aldus de zegsman by een militaire actie, een oorlogvoering, militair-tech nisch bezien, een hacheiyke tactiek zyn en stellig onge wenst, in verband met het ontstaan van grote enclaves tussen de opererende troepen. Tenslotte wordt van Neder landse militaire zyde medege deeld, dat geen cijfers bekend zijn over do verliezen aan doden by de republikeinse strydkrachten. Men gaf te kennen, dat een schatting van enige honderden wellicht nog aan de zeer hoge kant 18. Roede Kruls-vliegtulg neergeschoten. VERGISSING DER NEDERLANDERS? DlnsdagmUlag is een Dako ta mpt medicijnen van het vliegveld by Singapore ver trokken. Volgens radio Djogja is het toestel, dat het eigen dom is van de Indiër Patnailc en onlangs Sjahrir van Djogja naar Singapore vervoerde, door Nederlandse jagers neerge schoten, juist voordat het op het vliegveld Djogja zou lan den. Volgens berichten van Agen-* ce France Presse uit Batavia vervoerde de Dakota negen passagiers, waarvan vier Brit se onderdanen en vijf Indone siërs. De Dakota, aldus mededelin gen van radio-Djogja, was ge camoufleerd, waardoor de ver gissing der Nederlanders be grijpelijk is. Een Nederlands"' militaire woordvoerder te Batavia kon nog geen nadere bijzonderhe den hierover mededelen, aan gezien nog geen oficlële rap porten waren binnengekomen. HU verklaarde echter, dat dc vergissing der Nederlandse pi loten waarschijnlijk te wytcn s aan het feit. dat het Voor-Indisch toestel niet dc onderscheidingstekens van het Rode Kruis droeg. Weer een Sovjet-veto. In de gisteren gehouden vergadering van de Veilig heidsraad heeft Rusland zijn veto uitgesproken over het gehele Amerikaanse voorstel om een commissie van onder zoek naar de situatie op de Balkan uit te zenden. Hierdoor is een ernstige si tuatie geschapen. Amerika schijnt dc kwestie ophieuw aan de orde te willen stellen. Het was de elfde maal, dat Rusland op deze wijze een voorstel torpedeerde. Montgomery niet naar Japan. Montgomery, dio thans in het Vere Oosten vertoeft, zal geen bezoek aan Japan bren gen, maar keert overhaast naar Engeland terug. Het ge rucht gaat, dat hy dit doet om dat de regering in verband met de dreigende crisis het leger sterk zou willen inkrim pen. De heer J. J. de Kruyter te Goes is geslaagd voor het te Amsterdam genouden exa men Duits L.O. Marktberichten VEILINGSVERENIGING ZUID BEVELAND. Veiling van 29 Juli. Dubbele princessebonen 18 20; Précose de Trévoux IA 48 —53; idem A 41—51; idem B 2931; Perzik rode zomerap- pel IA 30—32; idem A 26—33; idem B 2022; Yellow trans parant IA 3135; idem A 22 28; idem B 1820; Earley Vic toria 1017; Oomskinderen 24 52; Bruine Herenperen 7 23; Noord Hollandse suikerpe ren 1322; Kroet en val peren 520; Kroet- en valappels 1.50 17; Czarpruimen 58134; Washington pruimen 35131; Ontario 42132; Princeprui- men 1746; Engelse krozen 2649; Tollenaars 17—47; Ockelanen 1540; Marbelanen 1636; Bramen 69116; Frambozen 153, alles per 100 kg. Perzikken I 914; idem II 7.50—8; idem Hl 1—6, alles per 100 stuks. KAPELLE-BIEZELINGE. Veiling van 28 Juli 1947. Kersen A 85, Zure Morellen 68, idem ontsteeld 4256, Rode Bessen 4560, Frambozen 160 244, Bramen 108192, Moer beien 131—170, Tollenaarsprul- men 12—55, Occulanen 1746, Engelse Krozen 1138, Prince- pruimen 737, Merbelanen 6 24, Kouwelijnen 3236, Czar 82—144, Early Laxton 9:—134, Ontario 74142, Washington 104140. Eldense Blauwe 72 87, Madeleine 939, Perzikap. pels 1443, Early Victoria BH—14, Zoete Veentjes 27, Goesse marktappel 5, Précose de Trevoux 2947, Oomskin- derenpeer 1256, Bruine He renpeer 2938, N. Holl. Sul- kerij 1724, Spuitjespeer 6, Snijbonen 23, Dubb. Princ. z. di-. 5—14, Augurken 143, To maten 2738, Pootuien 19, al les per k.g. Abrikozen 1440, Perziken 214, Gladiolen 2Vu —3%, Komkommers 6Va—17, alles per stuk. VEILINGSVERENIGING KRABBENDIJKK C.O. Precose de Trevoux IA 52.10 per 100 kg. (export). Precose de Trevoux A 38 44; Precose dc Trevoux B 2136; Perzikappel IA 28 41; Perzikappel A 2430; Perzikappel B 1219; Zigeu nerin IA 61; Zigeunerin A 56; Zigeunerin B 36; Early Victoria A 1516; Early Vic toria B 1011; Suikerpeer B 9—16; Ontario A 103—135; Ontario B 79137; Prince pruimen B 34; Czarpruimen A 111128; Czarpruimen B 4770; Belle d'Louvain B 40; Abrikoospruimen A 131; Waschington B 82; Bramen A 111—134; Dubb. Princesse bonen A 2026. Kerknieuws GEREF. GEMEENTE Bij de Geref. Gemeente te Borssele is beroepen, candi- daat M. van de Kettery te Rotterdam. De Collecte voor de Niwin heeft te 's-Gravenpolder in to taal f 460.75 opgebracht. De collecte van het Prot. Chr. Thuisfront, actie Goes, gehouden - in de week van 21 tot cn met 26 Juli, heeft f 1835.96 opgebracht Van de 36 dienstplichtigen uit Yerseke, die voor de keu ring moesten verschynen, wer den er drie voorgoed afge keurd, terwyi er 3 tijdelyk werden afgekeurd om volgend jaar nogmaals gekeurd te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6