5 Geen krijgsgevangenen in Nederlands-lndië P.Z.E.M. geen publiek rechtelijk bedrijf De zuiveringsactie^ UIT DE PROVINCIE WALCHEREN nippers STICHTING HERSTEL ZEELAND MET INGANG VAN 1 JAN. OPGEHEVEN. c De zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland. Do Provinciale Stalen van Zeeland kwamen Dinsdag in de bovenzaal van het Schut tershof bijeen. Nadat tot buitengewoon lid van Ged. Staten, als be doeld in art. 89 der Provin ciale Wet was benoemd de heer D. Kodde, (S.G.), kwam aan de orde een vraag van mevr. v. d. BroeckeDe Man, die informeerde, of het juist is, dat met ingang van 1 Jan. *48 de Stichting Herstel Zee land door Ged. Staten is op geheven, zulks naar aanleiding van de tekorten bh de Stich ting Herstel Limburg, wel ke motieven aan dit besluit ten grondslag liggen en of het met wenselijk is, dat deze belangrijke stichting haar werk voor Zeeland voort zal zetten, zo nodig in ander ver band. De heer A. Schout deelde namens Ged. Staten mede, dat inderdaad besloten is tot opheffing der Stichting Her stel Zeeland, maar dat dit los staat van wat in Limburg gebeurd is, doch geschiedt op aandrang van dc regering. Ken Limburgs tekort zou trouwens geen motief mogen zijn. Ged. Staten kunnen overi gens verzekeren, dat de op heffing hen niet lief was. De Stichting deed zeer goed werk en trad krachtig voor dc belangen van onze provin cie op. Ged. Staten willen alsnog nagaan, of het mo gelijk is de Stichting in ge wijzigde vorm te behou den, opdat zy haar moei lijk werk voort kan zetten. De heer Kodde (S.G.) stel de vragen over de schatting van gronden in de calami- tcuze polders waardoor de pachtreate hoger zou worden, dan do GrondKamer toestaat. H8 meende, dat de eigenaars daardoor onevenredig zwaar belast worden en vroeg Ged. Staten om bemiddeling tot opheffing van deze onbiltyk- heid. Ged. Staten zullen in dc volgende zitting van antwoord dienen. DE BEDRIJFSVORM VAN DE P. Z. E. M. BU de behandeling van het algem. verslag en de voor stellen van Ged. Staten ten aanzien van de bedrijfsvorm van de P.Z.E.M. juichte de heer Van Oorschot (P. v. d. A.) het toe, dat Ged. Staten zeer ver aan de wensen zijn tegemoet gekomen. Toch was spr. niet geheel voldaan. De privaat rechtelijke bedrijfs vorm wordt gehandhaafd en liever had spr. de publiek rechtelijke gekozen gezien, zoals in Friesland en Noord Holland, omdat de P.Z.E.M. z.i. een gemeenschapsbedrijf la en de Prov. Staten daarop de volle contróle moeten heb ben. Elders gaf dit geen aan leiding lot moeilijkheden. De juridische bezwaren, die G.S. hier aanvoeren, golden elders niet. De P.Z.E.M. is eigenlijk eigendom van de gehele pro vincie en de provincie moet z.i. de volle contröle hebben. Spr. Is tegen handhaving van de N.V. vorm ,ook al omdat voor Prov. Gasbedrijf en Prov. Stoombootdiensten we de N. V. vorm niet hebben en dat goed voldoet. Spr. dient een motie in om alsnog de publiek rechtelij ke bedrijfsvorm voor te be reiden. De heer J. H. de Kruyter (C.H.) heeft cr bezwaar te gen, dat Prov. Staten de be voegdheid krijgen om de ver tegenwoordigers der provin cie aan een mandaat te bin den. De heer H. B. Bouwman (P. v. d. A.) zou, als de N.V. vorm behouden wordt, toch de invloed van de Prov. St. groter wensen. De alg. ver gadering blijft min ot meer een onderonsje, waarvan het publiek weinig weet en Prov. Staten kunnen nu pas achter af over allerlei maatregelen hun oordeel geven. Deze be zwaren kunnen ook bij de N.V.-vorm ondervangen wor den, als te voren het advies van Prov. Staten moet wor den gevraagd bij belangrijke aangelegenheden. Do heer Mclicfste (A-K.) is van oordeel, dat de Staten meèr zeggenschap wensen, meer zeggenschap ook b(J dc kwestie aer onrendabele lij nen en een verzekerde rechts- gosltie van het personeel. ommigen willen daarom dc publiekrechtelijke bedrijfs vorm. Spr. vraagt zich af of de financiële positio van de P. Z. E. M. dit toelaat. Spr. acht uit financlëel oog punt het behoud van de N.V.- vorm voor bedrijf en provin cie het beste. De rechtsposi tie van het personeel acht spr. nog niet voldoende ver zekerd. Beter zou het zijn. als het P.Z.E.M.-personecl meer gelijk gesteld werd met het provinciale personeel. De P.Z.E.M. heeft goed gewerkt, do N.V.-vorm voldoet en men mag vertrouwen dat G. S. dc voorgestelde wijzigingen spoe dig in practyk zullen bren gen. Dc heer Kodde (S.G.) zet te uiteen, dat als de voor stellen van G. S. aangenomen worden, nog steeds niet vast staat, of de verantwoordelijk heid voor de P.Z.E.M., bij de raad van bestuur of bjj de f>rovincie ligt. Deze voorstel en scheppen nieuwe verwar ring en spr. verklaart zich daarom voorstander van de publiekrechtelijke bedrijfs vorm. Eventueel zou hij de P.Z.E.M. willen laten besturen door G. S., met de Prov. St. als algemene vergadering. De heer A. C. de Baarc (P. v. d. A.) waardeert de toezeggingen van Ged. Sta ten. maar zet uiteen, dat hy toch ook aan de publiekrech telijke bedrijfsvorm de voor keur geeft. De juridische be zwaren, die Ged. Staten hier tegen aanvoeren, acht spr. denkbeeldig. De heer Schets (R.K.) on derschrijft de voorstellen van Ged. Staten, maar zou gaarne een vertegenwoordi ger van het personeel in de Raad van Bestuur opgenomen zien. Namens Ged. Staten ant woordde mr. A. J. v. d. Weel do sprekers. Hij constateerde met voldoening, dat deze zaak buiten de politiek is gehouden. Het probleem is zeer moeilijk. We hebben nu een N.V.-vorm en mogen alleen tot een an dere vorm overgaan, als de noodzaak daartoe dwingen zou, omdat de bedrijfsvorm niet zou voldoen. Dit kan echter niet gezegd worden. De gebreken, aie er zijn, vloeien niet uit de bedrijfsvorm voort Ook zon der ac N.V.-vorm te verlaten, kunnep deze gebreken worden Bopgeheven. Het debat N.V. of ibliekr. bedrijf is theoretisch, e publiekrechtelijke vorm wordt nergens volledig toege past. Steeds hebben naast G.S. en Prov. Staten ook andere lichamen Invloed. Dit is een bedrijf van commerciële aard, dat aan vele invloeden bloot staat en daarom acht spr. de N.V.-vorm de beste. De pu bliekrechtelijke bedrijfsvorm is alleen bruikbaar, als men deze bedrijfsvorm dusdanig uitholt dat er weinig van overblijft. Dat G.S. de P.Z.E.M. geheel zouden besturen achtte spr. onmogelijk, omdat G.S. reeds te zwaar zyn belast. De in vloed van de dagelijkse leiding zou er bovendien slechts door toenemen. Spr. zette uiteen, dat de P. Z.E.M. begroting voortaan aan de Prov. Staten zal worden voorgelegd en dat daardoor de Prov. Staten meer invloed krH- 8en. Reeds in de najaarszit- ng zullen de onrendabele lij nen weer aan de orde komen. Het collego van G.S. Is er voor, deze lijnen te voorzien zo ver als mogelijk is. Ook op de rechtspositie van het personeel zal invloed uit- feoerend kunnen worden, om- at Prov. Staten zelf degenen kunnen aanwijzen, die hun standpunt uiteenzetten in de Raad van Bestuur. Deze ver tegenwoordigers zullen dan verantwoordelijk zijn tegenover Prov. Staten voor wat zij ln de vergadering van aandeelhou ders doen. Het gebrek aan openbaarheid i3 in feite niet aanwezig. Begrotingen etc. zullen ln de Prov. Staten in alle openbaarheid worden be handeld. Overigens merkt spr. op, dat Ged. St. nergens hebben ver klaard, dat ae publiekrechte lijke bedrijfsvorm niet toelaat baar zou zijn. Spr. herhaalde, dat hij de privaatrechtelijke bedrijfsvorm de beste blijft vinden en beval ten slotte aan vaarding van de voorstellen van Ged. Staten aan. De tijd om vertegenwoordigers van het personeel ln het bestuur op te nemen, acht spr. nog niet gekomen. Het personeel kan invloed uitoefenen door middel van de commissie van over leg. De heren v. Oorschot, Kod de, Schets en de Ba&re repli ceren. De heer v. d. Weel dient we derom van antwoord. De motie-v. Oorschot wordt in stemming gebracht en met 2414 stemmen verworpen. Het voorstel van Ged. Sta ten wordt daarna z.h.s. aange nomen. De Sovjet-Unie naar Londen. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft officieel meegedeeld, dat de Sowjet Unie de uitnodiging van En geland om de in October be ginnende conferentie van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken te_Lon- den by te wonen, heeft'aan- aanvaard. Vanochtend ministerraad. Vanochtend om 9.30 uur zal de ministerraad byeenko- men teneinde de jongste ont wikkelingen ln verband met de Indonesische kwestie te bespreken. LEGERBERICHT Terugkerende rust onder de bevolking. Totale verlieren: 50 doden, 86 gewonden, 8 vermisten. Het Dinsdag uitgegeven Ne derlandse iegcreommunlpué No. 15 luidt als volgt: Kn de door ons onder contro le gebrachte gebieden vinden do zuiveringsacties onvermin derd voortgang. Nog rondtrek kende republikeinse troepen en groepjes worden hlerbU ver dreven of verspreid. Ten Westen van Soerabaja ontwikkelt de T.N.I. enige ac tiviteit ln do sector Tjermee. De aanval op Nederlandse pos ten aldaar werd afgeslagen. Van republikeinse activiteit op enigszins grotere schaal is ner gens sprake. Gemeld wordt, dat de krachtcentrale Toentang nog steeds stroom levert aan Djog ja, Solo en Magelang. Daaren tegen werd do waterleiding naar Salatiga door de republi keinen afgesneden. Het totale aantal doden, gewonden en vermisten gedurendo do gehele actie bedraagt thans respec tievelijk vijftig, 86 gewonden i negen vermisten. West Java: In Tegal is vijf tig procent van het havencom plex, de elctrische centrale en het Excomptogebouw vernield. Midden Java: In Semar&ng en omgeving beginnen in be langrijke mate normale ver houdingen op economisch ge bied merkbaar te worden. Het herstel van de verbindingen tussen de stad en omgeving heeft een aanmerkelijke daling van de prijzen voor voedings middelen tot gevolg. De bevol king keert meer en meer naar de dessa's en sawahs terug. Er is echter nog veel sabo- ffculd Sumatra: De brand op de olleterreinen van Pendopo omvat vier bronnen. Twee daarvan zyn door saboteurs aangestoken. Dc twee anderen geraakten in brand tengevolge van Alang-Alang branden. Van de zijde der Standard Oil wordt medegedeeld, dat dc branden van minder belang zyn. Sumatra's Westkust: In het Laatste Ned. vliegtuig ln Voor-Indië. Voor-Indië heeft volgens A. F.P. dc luchtvaart overeen komst met Nederland niet ver lengd in verband met de ge beurtenissen in Indonesië. Het laatsto vliegtuig steeg Dins dagmiddag te Calcutta op. Delegatie W.V.V. te A'dam. De delegatie van het We reldvakverbond is gister ln Amsterdam gearriveerd. De besprekingen met het N.V.V. en do E.V.C. over Indonesië werden onmiddellijk geopend. Noordelijk deel van de vlakte van Padang verleent de bevol king overal medewerking bfl het zoeken van landmijnen. Reeds kon een aanzienlijk deel van deze landmijnen onschade lijk worden gemaakt. De pas- sars zyn weer heropend. Diver se handelaren geven er de voorkeur aan hun waren naar Padang te brengen om ze daar op de passars of langs de hul zen te verkopen. Do toestanden onder de be volking van Loeboek Boeaja bleken droevig te zijn. Er wer den zeer vele zieken aange troffen. De dienst voor de volksgezondheid opende Zater dag een kliniek te Bandar- boeat. Sumatra's Oostkust: In het pas bezette gebied ontwikkelde de toestand zich gunstig. De bevolking keert in aanzienlijke getale naar de kust terug om te werken. Verscheidene dien sten functionneren reeds re gelmatig. Hier en daar heerst echter nog onrust, terwijl repu blikeinse gewapende troepen aanvallen doen op de randge bieden. Brits verzoek aan India. De Voor-Indische regering heeft een dringend verzoek van de Britse regering ontvan gen om het telegram aan de Veiligheidsraad (dat waar schijnlijk reeds verzonden ls) waarin om onmiddellijke inter ventie in het Indonesische ge schil gevraagd wordt, niet te verzenden. In de Britse nota zou aan Voor-Indië verzocht zHn de of ficiële houding van de Brits© regering welke zonder uitstel zal worden bekendgemaakt, af te wachten. In kringen van de congres- partij werd er op gewezen, dat dit afwachten van do officiële houding der Britse regering niet betekent, dat het foreign office de leiding van de bui tenlandse politiek van India genomen heeft, doch dat het wellicht beter was de aan komst van de Nederlandse am- basadeur te Nieuw Delhi af te wachten. Naar Ass. press nader meldt zouden zekere ontwikkelingen de regering van India genoopt hebben geen beroep op de y. N. in te stellen. Immigranten weigeren van boord te gaan. HET IMMIGRANTENSCHIP IN FRANKRIJK. Een speciale correspondent van Reuter heeft by monde van een Joodse tolk de opva renden van de „Ocean Vigour" gevraagd, of zn aan land wil len gaan. Eerst heerste een doodse stilte, maar toen riepen plotseling een honderdtal als een man in het Jiddisch: „Neen. Wij zouden liever van honger wiilen sterven dan er gens anders aan land gaan dan in Palestina". De boot, waarmee de corres pondent niet zijn tolk de opva renden, die op het dek samen hokten, binnen hoorsafstand kon bereiken, was van het strand buiten de haven af ge varen en aan de aandacht van de politieblokkade ontsnapt. De beide andere schepen kon den niet bereikt worden, doch naar verluidt weigeren de Jo den ook daar aan land te gaan. De terugkeer van de Commissie-generaal. Naar nader vernomen wordt zal de Commissie-Generaal op uitnodiging van de Nederland se regering naar ons land te rugkeren om met de regering besprekingen te voeren. 535 mlllloen dollar voor Nederland. De heer Mac Cloy, dc pre sident van de wereldbank, verklaarde Dinsdag, dat de bank voornemens is aan Ne derland een eerste lening van 150 200 millioen dollar te verstrekken op een totaal van 535 millioen dollar, te verde len over vier jaar. Hy voegde hier aan toe, dat de kwestie van het al of niet verlenen van het crediet geenszins in verband staat met de gebeurtenissen in In donesië. Bij het bestuderen van de Nederlandse leningaanvrage, zette de heer Mac Cloy uit een, zal de bank zich uitslui tend laten leiden door over wegingen met betrekking tot de economische situatie van het land. Er zal alleen reke ning worden gehouden met de gebeurtenissen in Indonesië, wanneer deze de algemene economische positie van Ne derland beïnvloeden. De pre sident van de wereldbank merkte vervolgens op, dat in dien de lening aan Nederland een productieve lening is, de V.S. geen reden zou zien waar om zij niet zou moeten wor den verstrekt. Tenslotte zeide de heer Mac Cloy nog, dat de credieten niet bestemd zyn voor mili taire doeleinden, doch hij er kende, dat het verstrekken van een lening aan Nederland het dit land mogelijk zal ma ken andere fondsen vry te maken, die voor militaire doeleinden kunnen worden aangewend. Voor ierugkeer van de „Zeeland" Proy. Stalen nemen motie aan. Aan het einde van de zo merzitting der Prov. Staten van Zeeland, diende de heer L. P. van Oorschot (P.v.cLA.) Dinsdagmiddag een motie in, waarin op de regering een dringend beroep wordt gedaan om haar invloed aan te wen den, opdat de Stoomv. Mij. „Zeeland" in Vlissingen geves tigd blijft. Alle fractievoorzitters had den de motie mede onderte kend. Met grote bijval werd zij door de Staten z.h.s. aangeno men. Tevoren had de heer van Oorschot in een gloedvol be toog uiteengezet, dat aan Zee land geen nieuwe slagen mo gen worden toegebracht, zon der uiterste noodzaak en dat Zeeland het recht heeft om te vragen, dat het terug krijgt, wat het voor de oorlog had. Spr. betoogde, dat er tal van klemmende argumenten zijn, welke pleiten voor terug keer van de „Zeeland". De motie zal ter kennis wor den gebracht van de minister raad en van de beide Kamers der Staten-Generaal. HET GROENE KRUIS IN ZEELAND. Onder leiding van haar voor zitter, jhr. R. Roëll, burgemees ter van Haamstede, hield de Prov. Zeeuwse vereniging Het Groene Kruis Zaterdag een buitengewone algemene verga dering te Middelburg, die te vens werd bijgewoond door dr. v. d. Borg, inspecteur der volksgezondheid in Zeeland. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur i.p.v. de afge treden functionaris, de heer C. Dieleman, tot secretaris heeft benoemd de heer A. de Lange te Goes. In bespreking kwam een voorstel om op verzoek van het Gele Kruis enige veranderin gen te brengen in de practi- sche verzorging van de kinder- hygiëne in Zeeland. De federatieve commissie voor de hygiëne van het kind waarin het Groene en het Gele Kruis elk drie leden hebben, zal voortaan een controleren de en administratieve taak krijgen, terwijl de practische verzorging er ook de benoe ming van kinder- en districts huisbezoekers door de Kruis- ver. zal geschieden. Na breed voerige discussie werd dit voor stel met algemene stemmen aangenomen, waarbij de verga dering zich unaniem uitsprak voor net bewaren van contact met de federatieve commissie. Ook werd de wenselijkheid uit gesproken, dat alle Groene Kruis ver. zich bij de Prov. Zeeuwse Ver. zullen aansluiten. Bij de rondvraag kwam de wens naar voren om een nieu we wijkverdeling te ontwerpen voor W. Z. Vlaanderen en ver klaarde dr. v. d. Borg zich be reid daarover advies uit te brengen. Ook werd gevraagd naar de mogelijkheid van meer gediplomeerde wijkverpleeg sters in Zeeland. In dit tekort zal over enkele jaren worden voorzien. MIDDENSTANDS EXAMENS. Donderdag 2-1 Juli slaagden voor het Middenstandsexa men, afgenomen in het C.J. M.V.-gebouw te Middelburg: mej. B. v. d. Hoven, Oostka pelle; J. Hovestadt, Bres- kens; W. Huizen, Heinkens- zand; P. Huson, Souburg: A. Huijsman, Koudekerke; M. de Jager, Biezelinge; H. Janse, Souburg; W. Janse, Nlcuw- land; J. Jansen, Goes; J. Jobse, Oostkapelle; mej. P. Jobse, Biggekerke; P. G. Job- se, Serooskerke (W.); E. J. de Jonge, 's-Heerenhoek; W. de Jonge, Nieuwland; L. Joosse, Aagtekerke; mevr. E. Kallemeinv. Loon, Heinkens- zand; J. J. Kareis, Breskens; A. Karelse, Heinkenszand; A. Katsman, Wolphaartsdijk; K. H. Kemeling, Souburg; mej. - .laat; L D. P. Kempe, Kense, Souburg; P. C. Kérk- hove. Goes; J. v. Keulen, Wil- helminadorp; L. de Klerk, Middelburg; mej. L. v. d. Klooster, Brouwershaven; F. Kloosterman, Kapelle; D. J. Bentschap Knook, St. Maar tensdijk; J. P. Koeman, Goes; J. Koene, Grijpskerke; J. Koens, HeinkenszandD. Koets, Grijpskerke; mej. J. L. Koets, Goes; C. Kooman, Serooskerke (Sch.); J. A. de Kooning, Lewedorp; A. Koop man, Goes. Afgewezen 9 candidaten. Vrijdag 25 Juli slaagden; J. W. Kopmels, 's-Heer Arendskerke; J. Koppejan, id.; J. Koppejan, Goes; J. Korstanje, Goes; G. v. Kor- tenhof, Vlissingen; J. Kosten, Middelburg; O. M. Koster, Colijnsplaat; G. J. de Koster, id.; J. W. Knyper, Vlissingen; H. J. Kuzee, Hansweert; C. Labruijere, Vlissingen; A. Langen dijk, Krabbendijke; K. E. Langeveld, Goes; A. van Leest, Arne muiden; L. A. Lievense, Oostkapelle; W. A. v. d. Linde, Kortgene; G. Lindenberg, Yerseke; EL J. Liplijn, Goes; C. D. Lobbe- zoo, Rilland-Bath; D. v. Loo, Driewegen; W. D. v. Loo, Retranchement; J. C. v. Loocke, Vlissingen; P. P. Louwerse, Vrouwenpolder; A. Lukasse, Wolphaartsdijk; J. Luteijn. Krabbendijke; J. L. C. Maas, Kortgene; N. v. d. Maas, Waarde; P. P. v. d. Maas, id.; J. J. Mal j aars, Aagtekerke; G. en P. Mara* nus, Domburg; X Mar anus, Aagtekerke; J. Marys, Seroos kerke (W.); J. Masclee, Cad- zand; mej. J. S. M. Melieste, Goes; J.- Melis, Zoutelande. Afgewezen 8 candidates Het examen wordt voort gezet. Verzorgster van graven onderscheiden. De Franse regering heeft mevrouw M. M. A. van 't HoffCalou benoemd tot rid der in de orde van het Le gioen van eer. Hoewel mevr. van 't Hoff geen Zeeuwse is, dioch door familie-relaties vaak in onze provincie ver toefde, heeft zij, toen ze in Mei 1940 op Walcheren ver bleef, spontaan zich zelf inge zet voor de verzorging van, de gewonde Franse soldaten in Zeeland. Toen de capitula tie een feit geworden was, heeft zij zich belast met het onderhoud van de graven der gesneuvelde Franse soldaten en het verstrekken van in lichtingen aan de betrokken families. De Franse regering heeft thans gemeend op deze wijze haar diensten voor het Fran se volk te moeten eren. Vlissingen Redders gehuldigd. Dr. Staverman heeft Maan dagavond te Vlissingen als vertegenwoordiger van de maatschappij tot redding van drenkelingen de medaille met oorkonde van deze maatschap pij uitgereikt aan de heren W. Loman en H. Holtkamp. Eerstgenoemde heeft bij een ijskoude wind op 17 Decem ber van het vorige jaar de vierjarige Willy Verdoorn, die door het ijs in de tankgracht te Vlissingen was gezakt en diens moeder, die by haar reddingspogingen hetzelfde lot ten deel was gevallen, uit het water gehaald. Na gerui me tijd kunstmatige ademha ling te hebben toegepast, was de redder de uitputting nabij. Hy werd toen afgelost door de aspirant-agent van politie H. Holtkamp. Na 4uur van ingespannen arbeid gaf het ventje weer tekenen van le ven. Thans was het met zyn ouders aanwezig by de hul diging der redders. Zang voor zieken. De mannenzangvereniging „Souburgs Mannenkoor" te Souburg heeft Zondag voor de patiënten en het personeel van Conflict in het bakkersbedrijf Over vacantie-toeslag. Sedert enige tyd zijn bespre kingen gaande tussen de be sturen der bakkerspatroons- vereniging en die der gezel- lenorganisaties te Vlissingen over het verlenen van een va- cantie-toeslag. De landelijke patroonsorganisaties hebben besloten deze uit te keren, doch de Vlissingse patroons staan tot heden op het stand punt, dat zy die wel uit wil len keren mits de regering de broodprystoeslag niet verlaagt. Conferenties tussen de pa troons- en de gezellen-organi saties hebben niet tot een op lossing geleid. De arbeiders organisaties hebben besloten dat indien niet uiterlijk Vry- dag a.s. door de patroons be sloten wordt dat de vacantie- toeslag gegeven wordt, het werk zal worden stopgezet. Vermeld kan nog worden, dat de besturen der coöpera ties besloten hebben de toeslag aan de gezellen wèl uit te ke ren. OPTREDEN BLIJFT ZUIVER POLITIONEEL. Gering aantal republikeinse doden. Van officiële militaire zijde wordt er ter adstructie van de verklaringen, dat in In donesië uitsluitend sprake is van een politionele actie op gewezen, dat het maken van krijgsgevangenen tot 'n uiterst minimum wordt be perkt. Alle Indonesische sti^jdkrachten, die zich over geven aan de Nederlandse strijdkrachten, worden ont wapend en naar huis gestuurd. Slechts enkele zeer gevaar lijke elementen worden ge vangen gehouden. NAAR HUIS. Vele leden van do Indone sische strijdorganisaties zo deelde men in dit verband van militaire zijde mede demobiliseren overigens zich zelf en keren met achter lating van uniform, schoei sel en wapens naar huis te rug. Voorts verklaarde de mili taire zegsman, dat van een concentratie van de Indone sische strijdkrachten op Mid- den-Java niets is gebleken. Hij deelde mede, dat de Soen- danese strijders duidelijke voorkeur hebben getoond, om naar huis terug te keren en dat zij zich zeer ongaarne op Javaans gebied blijken te begeven. Tenslotte zeide de militaire zegsman nog, dat het politi onele karakter van de in gang zijnde actie ook zeer duide lijk aan de dag treedt, door dat de Nederlandse troepen slechts verspreid opereren. Dit zou aldus de zegsman bij een militaire actie, een oorlogvoering, militair-tech nisch bezien, een hachelijke tactiek zijn en stellig onge wenst, in verband met het ontstaan van grote enclaves tussen de opererende troepen. Tenslotte wordt van Neder landse militaire zijde medege deeld, dat geen cijfers bekend zijn over de verliezen aan doden bij de republikeinse strijdkrachten. Men gaf te kennen, dat een schatting van enige honderden wellicht nog aan de zeer hoge kant ls. Roode Kruis-vliegtuig neergeschoten. VERGISSING DÉR NEDERLANDERS? Dinsdagmidag is eon Dako ta met medicijnen van het vliegveld bij Singapore ver trokken. Volgens radio Djogja is het toestel, dat hot eigen dom is van de Indiër Patnaik en onlangs Sjahrir van Djogja naar Singapore vervoerde, door Nederlandse jagers neerge schoten, juist voordat het op het vliegveld Djogja zou lan den. Volgens berichten van Agen- ce France Presse uit Batavia vervoerde de Dakota negen passagiers, waarvan vier Brit se onderdanen en vyf Indone siërs. De Dakota, aldus mededelin gen van radio-Djogja, was ge camoufleerd, waardoor de ver gissing der Nederlanders be grijpelijk is. Een Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia kon nog geen nadere byzonderhe den hierover mededelen, aan gezien nog geen oficiële rap porten waren binnengekomen. HU verklaarde echter, dat de vergissing der Nederlandse pi loten waarschijnlijk te wijten was aan het feit, dat het Voor-Indisch toestel niet de onderscheidingstekens van het Rode Kruis droeg. Weer een Sovjet-veto. In de gisteren gehouden vergadering van de Veilig heidsraad heeft Rusland zyn veto uitgesproken over het gehele Amerikaanse voorstel om een commissie van onder zoek naar de situatie op de Balkan uit te zenden. Hierdoor is een ernstige si tuatie geschapen. Amerika schijnt de kwestie opnieuw aan de orde te willen stellen. Het was de elfde maal, dat Rusland op deze wijze een voorstel torpedeerde. Montgomery niet naar Japan. Montgomery, die thans in het Vere Oosten vertoeft, zal geen bezoek aan Japan bren gen, maar keert overhaast naar Engeland terug. Het ge rucht gaat, dat hy dit doet om dat de regering in verband met de dreigende crisis het leger sterk-zou willen inkrim pen. Het muziekgezelschap „Apollo" te Domburg gaf Maandagavond een concert in de muziektent achter de kerk. De muziekvereniging „Vlijt en Volharding" te Souburg gaf Zondagavond een concert van gewy'de muziek op het Oranje plein. het Chr. Ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen een uitvoe ring gegeven. Aan het slot van het con cert sprak de directrice van het ziekenhuis namens alle patiënten en personeel harte lijke woorden van dank tot directeur en leden van het koor. Vrouwenpolder vrijdag raadsvergadering. Vrijdag 1 Aug., 'a avonds 7.30 uur, komt de gemeente raad van Vrouwenpolder in. openbare zitting bijeen. Officiële publicaties. hondenbelasting. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat de eigenaars of houders van. honden verplicht zijn daar van jaarlijks vóór 31 Januari ten kantore van de gemeente ontvanger aangifte te doen. De aangifte van honden, die nè. 31 Januari zijn verkregen, moet binnen 8 dagen, geschie den. Ten aanzien van hen, die aan hun verplichting hiervóór ge noemd, niet vóór 15 Aug. a.s. hebben voldaan, zal ambtshalve een aanslag worden opgelegd, wélke met het viervoud van het verschuldigde bedrag wordt verhoogd. Het kantoor van de ontvan ger is geopend van Maandag t.m. Vrijdag van 9—12.30 uur. Marktberichten COöP. VEILINGSVER. „WALCHEREN'. Marktbericht van 28 Juli '47 Groenten: Andijvie 614, Stoksntjbonen 1956, Stam- princessen 2024, Rode kool 9—13, Savorje kool 918, Spitskool 89, Postelein 22 22, Pootuien 722, Wagenaars 6—11, alles per kg. Bloemkool I 83—37, idem n 7—21, Idem UI 2—8, Plat- glaskomk. IA 1722, idem I 3018, idem II 816, idem III 6—12, Natuursla H 12—13, alles per stuk. Kroten 58, Peen 622, beiden per bos. Fruit: Kasperzik 8—46, Kas- pruimen 517, Meloen. Ananas 8093, Meloenen Net 2461, alles per stuk. Pruimen 110 135, Druiven: Frankenthaler 227250, Tomaten kas 2832, Bramen 192204. alles per kg. Appels: Early Vic. A 2022, idem B 1414, Mad. IA 23 27, idem A 17—28, idem B 14— 18, Zomerapp. IA 2240, idem A 28—34, idem B 19—25, Val 712, alles per kg. Peren: Pree IA 4265, A 3838, Oomskinderen A 50 50, idem B 4040, alles per kg. Nieuwe Aardappelen: Bon ken 7.30—8.90, Grote 7.40— 9.40, Drieling 5.206, Kriel 4.304.50, alles per 100 kg. Zeeuwse Geslaagd voor het prac- tijk-examen Nederlandse Han delscorrespondentie, afgeno men door de Nederlandse As sociatie voor Practijkexamens, mej. Jos. Lahr te Middelburg. Geslaagd voor het prac- tykdiploma Engelse Handels correspondentie, afgenomen door de Ned. Ass. voor prac- tijkexamen8, mej. W. J. Stroo te Vlissingen. Voor het diploma boek houden, afgenomen door de Associatie voor de Practijk- examens, slaagden de heren: N. A. Kieboom en C. Hame link te Middelburg en H. Vis ser te Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2