PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De ramp in Brest Semarang gebombardeerd Zeeuws concours hippique Franse communisten worden patriotten Nieuwvliet.badplaats 190e Jaargang - No. 178 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwscbe Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent per week3.20 per kwartaalfranco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVERTENTIEPRIJS minimum per adver» Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 5S-60. telefoon 10 (2 lijnen» Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 j Goea Turfkade 15. telefoon 2475 s Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneusea Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Het wereldgebeuren THOREZ, DE MODERNE POINCARÉ Het Ruhrgebied onder Duits beheer Het Roergebied blijft voor de Fransen wat Dantzig en de Poolse corridor was voor de Duitsers, een voortdurende bron van onrust en wantrou wen, een steeds weer terugke rend onderwerp in de politieke debatten. De nieuwste voorstellen van generaal Clay, de Amerikaan - se gouverneur in Duitsland, hebben er allesbehalve toe bij gedragen de Franse ongerust heid over de tofekomst van het Ruhrgebied weg te nemen. Clay onthulde dezer dagen, dat plannen bestaan om de belang rijke Duitse Ruhr-industrieën uit Brits beheer te nemen en onder leiding te stellen van een Duitse commissie. Zes en twintig industrie-complexen zouden op die manier onder een Duitse directie komen, zij het onder enig toezicht van de bezettingsautoriteiten. Dit plan van Clay is in Frankrijk uiteraard zeer on gunstig ontvangen en het heeft de Franse communisten een belangrijke troef in handen gespeeld om te ageren tegen het plan Marshall. En de lei ders, Thorez en Duclos, weten deze troef op handige wijze uit te spelen. In hun propa ganda in het parlement laten zij niets na om te bewijzen dat zg zijn de voorvechters voor de verarmde massa in Frankrijk, de machtige verdedigers van Frankrijk's veiligheid. Revolutie en patriotisme zijn de twee ingrediënten, waarmee het Franse volk tot geestdrift kan worden opgezweept, waar door de overwinningen werden gevierd in de dagen van Dan- ton en Robespierre. Door zich op te werpen als moderne Dan- tons en Robespierres hebben de communisten zeker de kans zich de gunst van een deel van het volk te verwerven. Elk Egypte stimuleert ontvluchting krijgsgevangenen. De Duitse krijgsgevangenen die uit Britse kampen ont snapt zijn en hun toevlucht in Egypte gezocht hebben, mogen zich voortaan legaal in Egypte bevinden. De re gering te Cairo heeft beslo ten om hun speciale identi teitsbewijzen te verstrekken, waarmee zy zich overdag vrij zullen mogen bewegen, des avonds zullen zij zich echter moeten melden. Vol gens A. F. P. zouden deze maatregelen genomen zijn om de ontvluchting van Duitsers, die met het Britse leger bij het Suezkanaal werkzaam zijn, te stimuleren. Het Egyp tische leger zou alle techni ci onder hen in dienst ne- Joodse immigranten in Frankrijk aangekomen. Het eerste van de drie schepen, die de 4500 Joodse vluchtelingen naar Frankrijk terugbrengen, is de haven van Port de Bouc binnengelo pen. Naast staatspolitie zorg den ongeveer duizend Franse soldaten voor de afzetting van het haventerrein. Tevoren waren, naar men gelooft van Joodse zijde, pam fletten gestrooid, waarin de Fransen worden aangespoord zich actief tegen de ontsche ping te verzetten. Voor ver voer van demonstranten naar de haven zou volgens de pam fletten worden gezorgd. De ontscheping van de 4500 vluchtelingen zal ten minste drie dagen in beslag nemen, daar men bezwaarlijk meer dan één schip per dag kan behandelen. De landver huizers zullen na 't aan land gaan worden gevaccineerd en zo nodig verder medisch wor den verzorgd. De Irgoen dreigt met wraak. JOODSE VERZETSLIEDEN GEËXECUTEERD. De Britse strijdkrachten in Palestina zijn er voor gewaar schuwd, dat de Irgoen Zwai Leoemi mogelijk zal trachten een derde soldaat te ontvoeren uit wraak voor <?e terechtstel ling van haar drie leden. Naar de twee ontvoerde sergeants wordt nog gezocht. Omtrent him lot is niets bekend. Naar men verwacht, zal de Palestijnse regering een nieu we verordening afkondigen, die het mogelijk maakt door de verzetslieden voor handelin gen tegen de veiligheid van de strijdkrachten gebruikte huizen met de grond gelijk te maken. filan om de productie in Duits and te verhogen, zo heet het, en daarmee de welvaart van het land, betekent onvermijde lijk, dat de veiligheid van Eu ropa en van Frankrijk opnieuw in gevaar wordt gebracht. Het verarmde Frankrijk, met gesloten staalfabrieken, groot tekort aan kolen en met een winter in het vooruitzicht, waarin millioenen mensen on voldoende gevoed en gekleed zullen zijn, kan niet toezien.dat ter wille van het herstel van Europa Duitsland het eerst ge holpen wordt. Het merkwaardige is dat de communisten thans eenzelfde Ruhr-politiek volgen, als de toen bestreden en felle Poin- cairé na de vorige oorlog. De communisten trachten thans op te marcheren onder de extreem-nationalistische ba nieren van de rechterzijde. Maurice Thorez is de Poincaré van 1947 geworden en in zo verre is dat handig, daar hij ongetwijfeld weerklank zal vinden by de vurige patriot ten. Prinselijke familie met vacantie. Prins Bernhard heeft Maan dag in het kader van zijn bezoek aan Friesland, Sneek bezocht, dat voor deze gele genheid in feesttooi was ge stoken. Hij voerde hier met de burgemeesters van de Frie se Zuidwesthoek informele besprekingen. Een achttal sprekers hield voordrachten over voor Friesland belangrij ke kwesties. De Prins kreeg een Makkummer gemberpop en een porceleinen katje uit Hindelopen aangeboden. Het ligt in de bedoeling, dat het prinsesje Marijke Donderdag tezamen met haar moeder en zusjes met vacan tie naar Friesland zal gaan. N.V.V. over uitbreiding Kinderbijslagwet. Het N.V.V. heeft zich ge wend tot' de minister van bin nenlandse zaken en verzocht de uitbreiding van de kinder bijslagwet tot het eerste en tweede kind, die sinds 1 Oc tober jl. is ingevoerd, met te rugwerkende kracht ook van toepassing te doen zijn op de arbeidscontractanten in rijks dienst. Deze arbeidscontrac tanten ontvangen nl. volgens een besluit van 1941 een toe lage, die overeenkomst met de in het bedrijfsleven bestaande kinderbijslag, doch dit be sluit is nog steeds niet aan de nieuwe kinderbijslagwet aangepast. Geen huis bleef onbeschadigd. Volgens de laatste gegevens heeft de enorme brand in Brest aan 15 mensen het leven ge kost, terwijl er ongeveer 1100 gewonden zyn. Geen huis in Brest bleef onbeschadigd. Er was brand uitgebroken aan boord van het 7176 ton metende Noorse vrachtschip „Ocean Liberty", geladen met amoniumnitraat. Daar men het vuur niet spoedig onder be dwang kon krijgen, besloot men het schip buitengaats te brengen. Juist toen het een gashouder passeerde, deed zich een geweldige explosie voor. De gashouder en olietanks vlo gen in brand, terwijl niet al leen in de havenwijk, doch in de gehele stad grote ravage werd aangericht. Geen enkel huis bleef geheel onbescha digd. Telefoonverbindingen en de électriciteitsvoorziening werden gestoord. In d"é straten van de stad ontstond een paniek. Uit angst voor nieuwe ontploffingen wil den velen hun toevlucht op het land zoeken. De politie maakte door middel van luidspreker auto's bekend, dat tegen plun deraars streng zou worden op getreden. Onder de doden bevindt zich ook de kapitein van het schip. De branden was men kort voor middernacht meester. De Franse autoriteiten heb ben een diepgaand onderzoekt naar de oorzaak van de ramp ingesteld, die de ergste van na de oorlog is. Er zrjn vele dak lozen. Minister Jonkman ziek. Mevr. Jonkman heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat zijne excellentie minister Jonk man minstens veertien dagen het bed zal moeten houden ten gevolge van een been-ontste king, die nog een nawerking is van tijdens zijn internering in Japanse concentratiekampen opgelopen kwetsuren. Minister Jonkman zaF echter zijn werk zaamheden vanaf zijn ziekbed voortzetten. Hittegolf voorbij, maar 't blijft warm. Vooral gedurende de laat ste vier dagen is de hitte in geheel West-Europa belang rijk toegenomen. Frankrijk werd geteisterd door een ge weldige hittegolf, waarbij ge durende drie achtereenvolgen de dagen maximumtempera turen van 40 graden Celsius op verschillende plaatsen voorkwamen. Maandagmiddag werd in Parijs het absolute hitterecord sinds de oprichting van het waarnemingsstation gebroken. De temperatuur steeg er tot 39.3 graden. In Tours werd op 23 Juli een temperatuur van enkele graden boven lichaamstempe ratuur gemeten. De gemid delde maximumtemperatuur van de laatste 13 dagen be droeg in De Bilt 28 graden, meer dan 4 graden boven normaal. Deze langdurige hit- teperiode kon ontstaan, door dat de luchtdruk nabij de Azoren laag was geworden. Hierdoor werden grote hoe veelheden hete lucht uit ae- quatoriale streken naar het Noorden gestuurd over Span je en Portugal. Daar deze zeer droog was. kwamen er slechts verspreide onweers buien voor. Maandagnacht meldde Maastricht om 3 uur een temperatuur van 28 graden, terwijl Vlissingen om 4 uur zelfs btf zeewind tijdelijk 25 graden meldde. Hoewel de periode van gro te hitte voorbii is, blijft het weer nog vrij warm. Koudegolf in Pretoria. In Zuid-Afrika heerst een koudegolf, die grote schade heeft aangericht aan de land bouwproducten, waterleidingen j en het kleinvee. Adres aan de Gen. Synode. De kerkeraad van de Ned. Hervormde kerk te Ammers- tol, heeft de Generale Synode verzocht „ten spoedigste bij onze regering aan te dringen de militaire actie te staken en opnieuw onderhandelingen met de republiek aan te kno pen, met gebruikmaking van de bemiddeling en goede diens sten van een daartoe bereid gevonden mogendheid, opdat ook onze Ned. Herv. kerk haar vredebereidheid tone te- miden van een wereld die' aan geweld en machtsaanbidding dreigt ten onder te gaan". Belgische architecten in Nederland. Een zestigtal leden van de Kon. Maatschappij van Bouw meesters te Antwerpen be zocht Rotterdam, waar zij o. m. de tentoonstelling „Rotter dam Straks" in het Museum Boymans bezichtigden. Burgemeester Oud sprak 't gezelschap toe. De voorzitter van de K.M.B.A. beantwoord de hem en zei, dat men in Antwerpen tien tallen jaren met de plannen ten achter is. De architecten bezochten tevens Utrecht, Hilversum en Amsterdam. Vandaag... ...is het 40 jaar geleden, dat te Den Haag met grote plechtigheid de eerste steenlegging voor het Vredespaleis plaats had. Herstel oorlogsschade aan woningen. Verwacht mag worden, dat in de loop van dit jaar prac- tisch in alle gevallen van zg. lichte schade aan woningen, waarvan het herstel met meer dan 3000 kost, voor zien zal zijn, aldus de mi nisteriële nota naar aanlei ding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van de wet tot bevordering van doelma tige verdeling van woongele genheid. Het gaat hier om circa 400.000 gevallen. Van de 50.000 gevallen van zwa re schade aan woningen zal het herstel vermoedelijk in de eerste twee jaren volledig kunnnen geschieden. Aange nomen wordt hierby, dat de financiële regeling, voort vloeiende uit de wet op de materiële oorlogsschaden, in het algemeen hiervoor geen beletsel zal behoeven te zijn. Dit wetsontwerp zal binnen kort tegemoet gezien kun nen worden. K.L.M. over Brits-lndië. Mr. A. Lamping, de nieuw benoemde Nederlandse gezant te New Delhi, is in Karachi aangekomen en zou Dinsdag naar New Delhi doorreizen. In Brits-Indische regerings kringen acht men het waar schijnlijk, dat mr. Lamping vernieuwing van de voorlopige luchtvaartovereenkomst vol gens welke Nederlandse vlieg tuigen over Voor-Indisch ge bied mogen vliegen, zal ver krijgen. De overeenkomst zal over enige dagen aflopen. Landarbeidersstaking. De landarbeidersstaking in de provincie Groningen duurt nog. steeds voort. Wanneer het loonconflict niet spoedig zal worden opgelost, zal de verbouw van koolzaad mis lukken. De landbouwers helpen elk aar thans zoveel mogelijk bij het oogsten waarbij alle fa milieleden. een handje helpen. Zondag is er tot laat in de avond op het land gewerkt. „Volendam" vertrekt naar Ned. Indië. Momenteel worden voorberei dingen getroffen voor het ver trek van de „Volendam" met troepen naar Indië. Tot nu toe zyn hierby geen moeilijk heden ondervonden. Het laden van proviand, e.d. heeft een normaal verloop. Ook de artistenuitzendlng door de NÏWIN vindt voort gang. Binnenkort vertrekken weer enige musici en een ca baretgezelschap naar Ned. Indië. Ernstige aanrijding bij Amsterdam. Maandagavond wilde een chauffeur van een tot nog toe onbekend gebleven perso nenauto op de Haarlemmerweg bij Ajnsterdam, een voor hem rijdende luxe wagen inhalen. Bij het passeren „sneed" hij echter zo scherp, dat deze wagen van de weg werd ge drukt, tegen een lichtmast van de tram opbotste en als gevolg hiervan totaal ver nield werd. De twee inzitten den, de dames E. K. en J. N. uit Leiden, werden zwaar gewond naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Minister Huysmans naar Genève. Dinsdagmorgen vertrok per K.L.M.-vliegtuig naar Genève de minister van economische zaken dr. G. W. M. Huys mans. Minister Huysmans zal als leider van de Nederland se delegatie deelnemen aan de besprekingen van de I.T.O. (Internationaal Trade Orga nisation), die reeds in April jl. zyn begonnen. Einde de zer week zal hij weer naar Nederland terugkeren. Zelf betalen! De geallieerde be stuursraad voor Berlijn heeft bepaald, dat Ber lijn voortaan zelf de onderhoudskosten moet betalen van de 7 oor logsmisdadigers Hess, Von Schirach, Speer, Von Neurath, Doenitz, Funk en Raeder. Hier bij zijn de bewaklngs- kosten en het verbou wen van de gevangenis inbegrepen. MET VLIEGTUIG VAN JAPANS MAAKSEL. Aneta's correspondent te Semarang meldt, dat Dinsdag morgen even na zes uur een republikeins vliegtuig van Ja pans maaksel, dat nit Noordelijke richting kwam, twee lich te bommen op Semarang geworpen heeft. Een bom viel op een kampong cn verwoestte elf huizen. Hierby werden zeven Indonesiërs gedood en zeven gewond. De andere bom, die ken- nelyk voor do gasfabriek bestemd was, richtte geen schade aan. Vervolgens mitrailleerde liet vliegtuig voetgangers, van wie één gewond werd. Na vijf minuten stegen Nederlandse jagers op. Radio Djokja meldt, dat de republikeinse luchtmacht Se marang heeft aangevallen en op de wyk Tjandi bommen af geworpen heeft. Boven de stad werden enige pamfletten uitgeworpen. Tevens werd Salatiga gebombardeerd. Twee opgestegen Nederlandse jagers hadden geen succes. De republikeinse toestellen keerden in goede orde op hun basis terug. NATIONALE GEBEURTENIS TE GOES Paarden van Prins Bernhard. OLYMPIADE-RUITERS. Zaterdag a.s. wordt te Goes het grote Prov. paardensport- feest gehouden. Wij hadden een onderhoud met de voorzitter der Prov. Zeeuwse Concours- Hippique Vereniging, de heer Iz. Groenewege, over dat con cours. Naar aanleiding van dit on derhoud kunnen wij medede len, dat het Concours Provin- Het badpaviljoen een succes. Het is nog slechts enkele tientallen jaren geleden, dat het aan het West-Zeeuwsch- Vlaanderen grenzende Knocke een onbeduidend Belgisch dorpje was. En thans is het door initiatief en het doorzet tingsvermogen van oud-Minis ter Lippens, die er een boule vard liet aanleggen en villa's liet bouwen, een ultra moder ne badplaats, een geliefdkoosd zomerverblijf voor vele tien- duizendien badgasten, afkom stig uit vrijwel alle delen van Europa. DE KANSEN. Zal het met de gemeente Nieuwvliet, die met haar strand en landschapsschoon ongetwijfeld met Knocke kan wedijveren, ook zo gaan? Het is niet waarschijnlijk. De kan sen voor Nieuwvliet, om een moderne badplaats te worden, zijn niet gunstig, nu het bou wen zo ontzettend duur is. Maar wanneer Nieuwvliet een maal zal zijn ontdekt door hen, die des zomers de stad ontvluchten, om hun vacantie aan zee door te brengen, dan Is het wel zeker dat de toe komst van deze gemeente als bescheiden badplaats gemaakt is. Want Nieuwvliet heeft een zeldzaam mooi strand, ter lengte van by na 2V2 kilometer. Bovendien heeft het, met zijn tot natuurreservaat geprocla- meede schorren en zijn vrucht bare landerijen, een pracht van omgeving. ONBEKEND. Thans is Nieuvliet nog een weinig bekend dorpje van rond 500 zielen, gelegen aan de mond der Wester-Schelde, met een druk scheepvaartverkeer vlak onder haar kust. Een ge meente, waar direct na de oor log geen enkel huis onbescha digd bleek, daar ook hier de strijd om het bezit der Schel de, langdurig en hevig was. De andere gemeenten, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn. voor zover zij aanmerke lijke oorlogsschade hebben ge leden, vrijwel alle geadopteerd. Nieuwvliet echter niet. Verge ten Niet onwaarschijnlijk, want het is te weinig bekend. BADPAVILJOEN. Gelukkig hebben de ingeze tenen van deze aantrekkelijke gemeente, door de jaren heen geleerd, met de tanden op elk aar zichzelf te helpen. En dat hebben zij ook thans weer ge daan en met succes. Van een oude, door de Duitschers ge bouwde barak, heeft men in de duinen een badpaviljoen ge bouwd, hetwelk niet alleen uit zicht geeft over het prachtige Zeeuwsch-Vlaamsche land schap, maar ook een schitte rend vergezicht biedt over de Scheldemond en de duinen van Walcheren. Dit badpaviljoen heeft men het Eldorado van Zeeuwsch- Vlaanderen genoemd. Men mocht het zo ook noemen, want het ls daar een eldorado, zij het nu nog een onbekend eldorado. Maar die bekendheid komt nog wel, daar het aan tal badgasten dit jaar reeds zienderogen toeneemt. ciaal, Nationaal en Internati onaal wordt verreden, d.w.z. Provinciaal voor de Nederland se trekpaarden ep tuigpaarden uit eigen provincie, Nationaal voor de tuigpaarden, hackney's, rij- en jachtpaarden, en Inter nationaal voor de springpaar den. MOOI MATERIAAL. Door het buitengewoon groot aantal inschrijvingen heeft het Bestuur dit jaar moeten beslui ten voor verschillende rubrie ken alleen bij uitnodiging te laten mededingen. Hieruit volgt', dat het allerbeste van Nederlands paardenmateriaal, waaronder ook paarden van Zijne Kon. H. Prins Bernhard, in Goes aanwezig zullen zyn en dat de taak der verschillende jury's niet gemakkelijk zullen maken. OLYMPLADE-RUITERS. Behoudens het grote In ternationale Spring-Coneours om de beker van de stad Goes, waaraan een aantal bekende' buitenlandse springers deelne men, zal er dit jaar een lan- denwedstrijd HollandBelgië pladts vinden om de grote pry's van Zeeland. De beste ruiters en amazones uit de Olympiade ploegen der beide landen, die in 1948 op de Olympiade in Londen zullen uitkomen, beho ren tot de uitverkorenen. Een bedrag van 6000 wordt aan geldprijzen beschik baar gesteld benevens tal van erepryzen. Teneinde het publiek zoveel mogelyk te gerieven is een grote houten zittribune met 2300 zitplaatsen opgesteld. VOORWEDSTRIJDEN. De voorwedstryden, die reeds om 10 uur beginnen, beloven zeer interessant te" worden vooral wat betreft de dressuur- Sroeven, die een aparte attrac- e zullen zijn voor de landelij ke ruiters. De hoop is gerechtvaardigd, dat Goes een zeer bijzonder Concours Hippique zal hebben, en Polygoon besloot dan ook het Cone. Hipp, te Goes uit te kiezen voor het wereldnieuws. Van het eventuele batig sal do van dit Concours zal 25 pro cent worden afgedragen aan do Prins Bernhard Stichting, de Niwin en de Band Neder land—Indië. LANDING OP OOST- SUMATRA? Volgens een uit Djokja verminkt opgevangen ra diobericht van het Repu blikeinse persbureau An- tara zijn de Nederlanders met zeven schepen op de kust te Tjermin, ongeveer 70 km. van Tebingtinggi aan de Oostkust van Su matra, geland .waarbij ge vechten zyq ontstaan, 's Middags, aldus genoemd bericht, was de vijand reeds vjjf km. van Perba- oengan. De vijandelijke ac tie werd voorafgegaan door twee vliegtuigen. VEREN. NATIES. De corespondent van AF. P. te Nieuw Delhi verneemt, dat de Indische regering Dinsdagmorgen de veilig heidsraad van de V. N. tele grafisch verzocht heeft in Indonesië te interveniëren, teneinde de vyandelykheden aldaar te doen beëindigen. AMERIKAANSE WAARSCHUWING. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag verklaard, dat de Amerikaanse regering reeds eerder in Juli een nota ge zonden heeft aan de republi keinse regering, waarin zy verzoekt in het belang van Indonesië, van Amerika en I van de wereld „geen daden van reeds te New Delhi is ge arriveerd. Deze gezant heeft geen opdracht con tact te zoeken met Soetan Sjahrir, die te New Delhi vertoeft. Een ontmoeting is echter niet uitgesloten. Indien Sjahrir, die ver klaard heeft gemachtigd te zijn om namens de Re- Eubliek alle onderhande ngen te voeren, contact wil zoeken met de heer Lamping, dan zal deze vermoedelyk wel bereid zyn de lieer Sjahrir te ont vangen. Over de verklaring van Nehroe, dat de vliegvelden van India voor Nederlandse vlieg tuigen zouden worden geslo ten, kon men geen nadere ge gevens verstrekken. Tot dus ver is in India geen officiële maatregel genomen tot het sluiten der vliegvelden voor Nederlandse vliegtuigen. EEN PROTEST. De centrale vakbonden van Indonesië, Australië, Nieuw- Zeeland en het bestuur van de E.V.C. hebben het wereldver- bond van vakverenigingen offi cieel verzocht te protesteren tegen de „Nederlandse militai re interventie in Indonesië". Genoemde organisaties hebben alle zeelieden en havenarbei ders in de gehele wereld ver zocht oorlogstransporten voor Indonesië te boycottén. IPP Het secretariaat van het we de wereld „geen daden reldverbond van vakverenigin- sabotage te verrichten gen heeft besloten een verbek tegen de olievelden." De olie velden naby Palembang wer den in do nota speciaal ge noemd. UIT DE REPUBLIEK Het 24e legerbericht der re publikeinen meldt, dat op 27 Juli twee vijandelijke com- pagniën, bijgestaan door vijf tanks, hevige aanvallen op Soemobito, ten Westen van Modjokerto, hebben voortge zet. Dinsdagochtend is het vlieg veld te Madioen door twee Nederlandse jagers met mi- trailleurvuur drie minuten lang aangevallen. In West-Java is Koeningan met alle krachten door onze strijdmacht verdedigd. Ongeregelde Indonesische strijdkrachten zijn op verschil lende plaatsen de rivier Tjise- dane ten Westen van Batavia overgestoken en trachten de stad Batavia binnen te komen, aldus meldt een republikeins legerbericht van radio Djogja. Nog onbevestigde berichten melden verder, dat gevechten zouden gaande zyn nabij Tanggerang. CONTACT MET SJAHRIR? De Nederlandse regering heeft tot drusver geen bevesti ging gekregen van het door Agence France Presse ver spreide bericht, als zou de re gering van India telegrafisch aan de Veiligheidsraad hebben verzocht de Nederlands-Indo nesische kwestie op de agenda te plaatsen. De Nederlandse regering, aldus een zegsman van het departement van bui tenlandse zaken, staat zeer welwillend tegenover een be handeling van het conflict in de Veiligheidsraad. Het was niet bekend of de Nederlandse gezant In India, de heer Lamping, gen heeft besloten een verzoek te richten tot Trygve Lie, se cretaris-generaal van de orga nisatie der V.N., om de Neder landse regering te bewegen de vijandelijkheden te staken en bemiddeling te aanvaarden. Zoon van een spionne. Bij de Salzburger fest- spiele zal de jonge Oos- tenrykse componist Gottfried van Einem, zyn opera „De dood van Dan- ton" als wereldpremière zien opvoeren. Tragisch is daarby de omstandig heid dat zijn moed.r, ba rones von Einem, in een Franse gevangenis haar executie afwacht. Baro nes von Einem werd in 1940 te Parjjs wegens spionnage bij verstek ter dood veroordeeld. In 1946 arresteerde de Engelse veiligheidsdienst haar in Wenen en le verde haar aan de Fran se autoriteiten uit. Baro nes von Einem is de we duwe van een Pruisisch generaal. Kapitein-veldprediker gesneuveld. Dinsdag bereikte het Pers bureau der Ned. Hervormde kerk telegrafisch het bericht dat ds. J. H. Kuyper, kapitein veldprediker by 2-10 R.I. In Ned. Indië op 27 Juli j.I. ge sneuveld is. Ds. Kuyper werd 27 Juni 1911 te Rotterdam ge boren. Als predikant bjj de Ned. Herv. kerk was ds. Kuy per werkzaam te Wanswerd (gemeente Perwerderndeel) en Mastenbroek (Ov.). op 15 Maart 1946 werd hy benoemd tot kapitein-veldprediker met bestemming Ncd. Indië. Commissie-generaal keert terug. Naar het A.N.P. verneemt, zal do Commissie-Generaal op 30 Juli uit Batavia naar Ne derland vertrekken. HACHELIJK AVONTUUR VAN ZEILJACHT. Acht inzittenden, waarvan 5 heren en 3 dames, van een zelfgebouwd 30 m3 zeiljacht, de „Elisabeth", dat dag- morgen in 't Boompjesdiep bij Terschelling op een wrak lek gestoten was, zagen tot hun grote opluchting een reddings boot in zee steken, juist nadat zij ontdekt hadden, dat het door het lek binnenstromen de water het zeiljacht binnen enkele tientallen minuten tot zinken zou brengen. Terwijl de heren trachtten het water over boord te ho zen, zwaaiden de dames ver twijfeld met doeken om de aandacht te trekken, maar er bevond zich geen enkele boot in de nabijheid. De wachter op de vuurtoren „Brandaris" op Terschelling, begreep de noodseinen echter en waarschuwde de beman ning van de reddingboot „Brandaris", die vrijwel on middellijk zee koos en er in slaagde de zeilers uit hun be narde positie te bevrijden. i De 19-jarige C. H. R. Nie- ke uit Den Haag, is by het zwemmen in zee by Schevenin- gen verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevon den. Dinsdagmorgen overleed in het Wilhelmina-ziekenhuis te Amsterdam de pianiste Caroline Lankhout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1