Geen krijgsgevangenen in Nederlands-lndië De zuiveringsactie^ P.Z.E.M. geen publiek rechtelijk bedrijf UIT DE PROVINCIE SCHOUWEN EN DUIVELAND Tholen ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren STICHTING HERSTEL ZEELAND MET INGANG VAN 1 JAN. OPGEHEVEN. De zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland. De Provinciale Staten van Zeeland kwamen Dinsdag in de bovenzaal van het Schut* tershof btyeen. Nadat tot buitengewoon lid van Ged. Staten, als be doeld in art. 89 der Provin ciale Wet was benoemd de heer D. Kodde, (S.G.), kwam aan de orde een vraag van mevr. v. d. BroeckeDe Man, die informeerde, of het juist is, dat met ingang .van 1 Jan. '48 do Stichting Herstel Zee land door Ged. Staten is op geheven, zulks naar aanleiding van de tekorten by de Stich ting Herstel Limburg en wel ke motieven aan dit besluit ten grondslag liggen en of het niet wenselijk is, dat deze belangrijke stichting haar werk voor Zeeland voort zal zetten, zo nodig in ander ver band. De heer Schout deelde mede, dat inderdaad besloten is tot opheffing der Stichting Her stel Zeeland, maar dat dit los staat van wat in Limburg gebeurd is, doch geschiedt op aandrang van de regering. Een Limburgs tekort zou trouwens geen motief mogen zijn. Ged. Staten kunnen overi gens verzekeren, dat de op heffing hen niet lief was. De Stichting deed zeer goed werk en trad krachtig voor de belangen van onze provin cie op. Ged. Staten willen alsnog nagaan, of het mo gelijk is do Stichting in ge wijzigde vorm alsnog te be houden, opdat zy haar moei lijk werk voort kan zetten. De heer Kodde (S.G.) stel de vragen over de schatting van gronden in de Calami- teuze polders waardoor de pachtrente hoger zou worden, da nde Ged. St. toe staan. Hu meende, dat de eigenaars daardoor onevenredig zwaar belast worden en vroeg Ged. Staten om bemiddeling tot opheffing van deze onbillijk heid. Ged. Staten zullen in de volgende zitting van antwoord dienen. DE BEDRIJFSVORM VAN DE P. Z. E. M. Bij de behandeling van het algem. verslag en de voor stellen van Ged. Staten ten aanzien van de bedrijfsvorm van de P.Z.E.M. juichte de heer Van Oorschot (P. v. d. A.) het toe, dat Ged. Staten zeer ver aan de wensen zijn tegemoet gekomen. Toch was spr. niet geheel voldaan. De privaat rechtelijke bedrijfs vorm wordt gehandhaafd en liever had spr. de publiek rechtelijke gekozen gezien, zoals in Friesland en Noord Holland, omdat de P.Z.E.M. z.i. een gemeenschapsbedrijf is en de Prov. Staten daarop de volle contröle moeten heb ben. Elders gaf dit geen aan leiding tot moeilijkheden. De juridische bezwaren, die G.S. hier aanvoeren, golden elders niet. De P.Z.E.M. is eigenlijk eigendom van de gehele pro vincie en de provincie moet z.i. de volle contrólc hebben. Spr. is tegen handhaving van de N.V. vorm ,ook al omdat voor Prov. Gasbedrijf en Prov. Stoombootdiensten wo de N. V. vorm niet hebben en dat goed voldoet. Spr. dient een motie in om alsnog de publiek rechtoiy- ke bedrijfsvorm voor te be reiden. De heer J. H. de Kruytcr (C.H.) heeft er bezwaar te gen, dat Prov. Staten de be voegdheid krijgen om de ver tegenwoordigers der provin cie aan een mandaat te bin den. De' heer H. B. Bouwman (P. v. d. A.) zou, als de N.V. vorm behouden wordt, toch de invloed van de Prov. St. groter wensen. De alg. ver gadering blijft min of meer een onderonsje, waarvan het publiek weinig weet en Prov. Staten kunnen nu pas achter af over allerlei maatregelen hun oordeel geven. Deze be zwaren kunnen ook bi) de N.V.-vorm ondervangen wor den, als te voren het advies van Prov. Staten moet wor den guvraagd by belangrijke aangelegenheden. De heer Meliefste (A.R.) is van oordeel, dat de Staten meer zeggenschap wensen, meer zoggenschap ook by de kwestie der onrendabele lij nen en oen verzekerde rechts positie van het personeel. Sommigen willen daarom de publiekrechtelijke bedryfs- vorm. Spr. vraagt zich af of de financiële positie van de P. Z. E. M. dit toelaat. Spr. acht uit finanolëel oog punt bet behoud van de N.V.- vorm voor bedrijf en provin cie bet bests. De rechtspos!- tic van het personeel acht spr. nog niet voldoende ver zekerd. Beter zou het syn, als het P.Z.E.M.-personeel meer gelijk gesteld werd met het provinciale personeel. De P.ZEJ4. beeft goed gewerkt, de N.V.-vorm voldoet en men mag vertrouwen dat O. S. de voorgestelde wijzigingen spoe dig In practyk sullen bren gen. De heer Kodde (S.G.) zet te uiteen, dat als de voor stellen van G. S. aangenomen worden, nog steeds niot vast staat, of de verantwoordelijk heid voor de P.Z.E.M., bQ de raad van bestuur of by dc f>rovincie ligt. Deze voorstel en scheppen nieuwe verwar ring en spr. verklaart zich daarom voorstander van de publiekrechtelijke bedrijfs vorm. Eventueel zou hn de P.Z.E.M. willen laten besturen door G. S., met de Prov. St. als algemene vergadering. De heer A. C. de Baare (P. Vi d. A.) waardeert, de toezeggingen van Ged. Sta ten, maar zet uiteen, dat hy toch ook aan de publiekrech telijke bedrijfsvorm de voor keur geeft. De juridische be zwaren, die Ged. Staten hier tegen aanvoeren, acht spr. denkbeeldig. De heer Schets (R.K.) on derschrijft de voorstellen van Ged. Staten, maar zou gaarne een vertegenwoordi ger van het personeel in de Raad van Bestuur opgenomen zien. Namens Ged. Staten ant woordde mr. A. J. v. d. Weel do sprekers. Hij constateerde met voldoening, dat deze zaak buiten de politiek is gehouden. Het probleem is zeer moeilijk. We hebben nu een N.V.-vorm en mogen alleen tot een an dere vorm overgaan, als de noodzaak daartoe dwingen zou, omdat de bedrijfsvorm niet zou voldoen. Dit kan echter niet gezegd worden. De gebreken, die er zijn, vloeien niet uit de bedrijfsvorm voort. Ook zon der de N.V.-vorm te verlaten, kunnen deze gebreken worden opgehevep. Het debat N.V. of gubllekr. bedrijf is theoretisch. >e publiekrechtelijke vorm wordt nergens volledig toege past. Steeds hebben naast G.S. en Prov. Staten ook andere lichamen infloed. Dit is een, bedrijf van commerciële aard, dat aan vele invloeden bloot staat en daarom acht spr. de N.V.-vorm de beste. De pu bliekrechtelijke bedrijfsvorm is alleen bruikbaar, als men deze bedrijfsvorm dusdanig uitholt dat er weinig van overblijft. Dat G.S. de P.Z.E.M. geheel zouden besturen achtte spr. onrrtogeiyk, omdat G.S. reeds te zwaar zijn belast. De in vloed van de dagelijkse leiding zou er bovendien slechts door toenemen. Spr. zette uiteen, dat de P. Z.E.M. begroting voortaan aan Zo'n kever toch. Ben sproeier was op een aardappelland aan de Smithoekseweg te R'dam op jacht naar Coloradokevers. HH vond er welgeteld der tig, maakte er lijkjes van, knoopte die in z'n zakdoek en ging naar het politiebureau om er de buit te deponeren. Maar toen hy in z'n zak greep, vond hy daar niets dan een lege ruimte. De kevercada- vers waren er nL met de zakdoek van door. De man heeft van zyn vermissing aangifte ge daan. de Prov. Staten zal worden voorgelegd en dat daardoor de Prov. Staten meer Invloed krij gen. Reeds ln de najaarszit ting zullen de onrendabele lij nen weer aan de orde komen. Het college van G.S. is er voor, deze lijnen te voorzien zo ver als mogelijk is. Ook op de rechtspositie van het personeel zal invloed uit geoefend kunnen worden, om dat Prov. Staten zelf degenen kunnen aanwijzen, die hun standpunt uiteenzetten in de Raad van Bestuur. Deze ver tegenwoordigers zullen dan verantwoordeiyk zijn tegenover Prov. Staten voor wat rij in 4e vergadering van aandeelhou ders doen. Het gebrek aan openbaarheid Is in feite niet aanwezig. Begrotingen etc. zullen in de Prov. Staten in alle openbaarheid worden be handeld. Overigens merkt spr. op, dat Ged. Staten tevens hebben ver klaard, dat de publiekrechte lijke bedrijfsvorm niet toelaat baar zou zijn. Spr. herhaalde, dat hy de privaatrechtelijke bedryfsvorm de beste biyft vinden en beval ten slotte aan vaarding ^an de voorstellen van Ged. Staten aan. De tgd om vertegenwoordigers van het personeel ln het bestuur op te nemen, acht spr. nog niet gekomen. Het personeel kan invloed uitoefenen door middel van de commissie van over leg. De heren v. Oorschot, Kod de, Schets en de Baare repli ceren. De heer v. d. Weel dient we derom van antwoord. De motie-v. Oorschot wordt daarna in stemming gebracht en met 2414 stemmen ver worpen. Het voorstel van Ged. Sta ten wordt daarna z.h.s. aange nomen. LEGERBERICHT Terugkerende rustonder de bevolking. Totale verliezen: 50 doden, 86 gewonden, 8 vermisten. Het Dinsdag uitgegeven Ne derlandse ïegercoinmunlpuë No. 15 luidt als volgt: In de door ons onder contrö- Ie gebrachte gebieden vinden de zuiveringsacties onvermin derd voortgang. Nog rondtrek kende republikein so groepen en groepjes worden hier by ver dreven of verspreid. Ten Westen van Soerabaja ontwikkelt de T.N.I. enlgo ac tiviteit ln de sector TJermee. De aanval op Nederlandse pos ten aldaar werd afgeslagen. Van republikeinse activiteit op enigszins grotere schaal ls ner gens sprake. Gemeld wordt, dat de krachtcentrale Toentang nog steeds stroom levert aan Djog- ia. Solo en Magelang. Daaren tegen werd de waterleiding naar Salatlga door de republi keinen afgesneden. Het totale aantal doden, gewonden en vermisten gedurende de gehele actie bedraagt thans respec tievelijk v-yftig, 86 gewonden i negen vermisten. West Java: In Tegal is vyf- tig procent van het havencom plex, de elctrischo centrale en het Excomptogebouw vernield. Midden Java: In Somarang i omgeving beginnen in be langrijke mate normale ver houdingen op economisch ge bied merkbaar te worden. Het herstel van de verbindingen tussen de stad en omgeving heeft een aanmerkeiyke aaling van de pryzen voor voedings middelen tot gevolg. De bevol king keert meer en meer naar dc dessa's en sawahs terug. Er is echter nog veel sabo- afiuld Sumatra: Do brand op do olieterrelnen van Pendopo omvat vier bronnen. Twee daarvan zyn door saboteurs aangestoken. De twee anderen geraakten in brand tengevolge van Alang-Alang branden. Van de zyde der Standard Oil wordt medegedeeld, dat de branden van minder belang zyn. Sumatra's Westkust: In het ELF GEVANGENEN UIT VUGHT ONTSNAPT. Vrijdagavond heeft de wacht van het kamp te Vught gewei gerd de posten te betrekken, als de oude regeling van de dlensttyden niet werd hersteld. De bewakingscommandant stelde de bewakers toen voor de keus op hot appél to ver- tchynen of op staande voet ontslagen to worden. Vrywel de gehele groep van 45 man verliet daarop het terrein. Het gevolg van do to zwak- ko bewaking was, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag Noordelgk deel van de vlakte van Padang verleent de bevol king overal medewerking bij het zoeken van landmijnen. Reeds kon een aanzienlgk deel van deze landmgnen onschade- lgk worden gemaakt. De pas- sars rijn weer heropend. Diver se handelaren geven er de voorkeur aan hun waren naar Padang te brengen om ze daar op de passars of langs de hui zen te verkopen. De toestanden onder de be volking van Loeboek Boeaja bleken droevig te zijn. Er wer den zeer vele zieken aange troffen. Do dienst voor de volksgezondheid opende Zater dag een kliniek te Bandar- boeat. Sumatra's Oostkust: In het pas bezette gebied ontwikkelde de toestand zich gunstig. De bevolking keert in aanzieniyke getale naar de kust terug om te werken. Verscheidene dien sten functionneren reeds re gelmatig. Hier en daar heerst echter nog onrust, terwhl repu blikeinse gewapende troepen aanvallen doen op de ranage- Conflict In het bakkersbedrijf? Over vacaniie-toeslag. Sedert enige tyd zjjn bespre kingen gaande tussen de be sturen der bakkerspatroons- vereniging en die der gezel- lenorganisaties te Vlissingen over net verlenen van een va- cantic-toeslag. De landelijke patroonsorganisaties hebben besloten deze uit te keren, doch de Vlisslngse patroons staan tot heden op het stand punt, dat zy die wel uit wil len keren mits de regering de broodprystoeslag niet verlaagt Conferenties tussen de pa troons- en de gezellen-organi saties hebben niet tot een op lossing geleid. De arbeiders organisaties hebben besloten dat indien niet uiterlgk Vry- dag a.s. door de patroons be sloten wordt dat de vacantie- toeslag gegeven wordt, het werk zal worden stopgezet. Vermeld kan nog worden, dat de besturen der coöpera ties besloten hebben de toeslag aan de gezellen wèl uit te ke ren. Puntenwaardering. Het Ryksbureau voor Tex tiel, sectie Distex, deelt mede, dat in afwijking van de in het algemeen voor tafellakens geldende puntenwaardering ad 15 punten per stuk, voortaan de z.g. napperons (tafellaken tjes van circa lmxlm) op slechts 5 punten zullen wor den gewaardeerd. Nieuwe rantsoenbonnen Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat met in gang van 3 Augustus a.s. rantsoenbonnen van nieuw model ln gebruik zullen wor den genomen. De nieuwe bon nen zgn uitgevoerd in de kleu ren rood met paars, blauw met paars en groen met paars. De tekst is gedrukt in zwar te letters en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en artikel, alsmede de letter S gevolgd door een getal. eze bonnen blijven tot nader aankondiging geldig. De thans in omloop zgnde I rantsoenbonnen der é-serie blgven geldig t.m. 27 Sep tember a.s. Eveneens blnven t.m. deze datum geldig de rantsoenbon nen „een rantsoen artikel bb" en „een rantsoen artikel bc". De in omloop zijnde wissel bonnen blgven ook na 27 Sep tember tot nader order gel dig. Extra bon voor korstloze kaas. In de bonnenlijst, die op 31 Juli a.s. uitkomt, wordt een bon aangewezen voor 50 gr. korstloze- of smeerkaas (geen buitenlandse HET GROENE KRUIS IN ZEELAND. Onder leiding van haar voor zitter, jhr. R. Roëll, burgemees ter van Haamstede, hield de Prov. Zeeuwse vereniging Het Groene Kruis Zaterdag een buitengewone algemene verga dering te Middelburg, die te vens werd bggewoond door dr. v. d. Borg, inspecteur der volksgezondheid in Zeeland. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur Lp.v. de afge treden functionaris, de heer C. Dieleman, tot secretaris heeft benoemd de heer A. de Lange te Goes. In bespreking kwam een voorstel om op verzoek van het Gele Kruis enige veranderin gen te brengen in de practi- sche verzorging van de kinder- hygiëne in Zeeland. De federatieve commissie voor de hygiëne van het kind waarin het Groene en het Gele Kruis elk drie leden hebben, zal voortaan een controleren de en administratieve taak krygen, terwgl de practische verzorging er ook de benoe ming van kinder- en districts huisbezoekers door de Kruis- ver. zal geschieden. Na breed voerige discussie werd dit voor stel met algemene stemmen aangenomen, waarbij de verga dering zich unaniem uitsprak voor het bewaren van contact met de federatieve commissie. Ook werd de wenselijkheid uit gesproken, dat alle Groene Kruis ver. zich bg de Prov. Zeeuwse Ver. zullen aansluiten. Bg de rondvraag kwam de wens naar voren om een nieu we wykverdeling te ontwerpen voor W. Z. Vlaanderen en ver klaarde dr. v. d. Borg zich be reid daarover advies uit te brengen. Ook werd gevraagd naar de mogelgkheid van meer gediplomeerde wijkverpleeg sters in Zeeland. In dit tekort zal over enkele jaren worden voorzien. De Zeeland-actie. P.v.d.A. wil opnieuw onderhandelen. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid kwam Maandag in vergadering te Amsterdam bijeen. Over deze vergadering, die vrijwel uit sluitend gewijd was aan de besprekingen van de politieke toestand, in verband met de gebeurtenissen in Indië, werd een, door de algemeen voor zitter Koos Vorrink en alge meen secretaris K. Wouden berg ondertekend, communi qué verstrekt. Het partijbestuur steunt de regeringspolitiek, doch neemt aan, dat de gestelde beperkte doelen welhaast bereikt moe ten zijn. Het partijbestuur acht dan ook dat het tijdstip om de onderhandelingen te heropenen, nabij gekomen is. Staking te Antwerpen. De Antwerpse havenarbei ders weigeren nog steeds op het wervingskantoor te ver- schgnen. Vernomen wordt evenwel, dat een duizendtal ar beiders Maandag zonder tus senkomst van het oficiële wer vingskantoor rechtstreeks door de werkgevers werd aange nomen. OPTREDEN BLIJFT ZUIVER POLITIONEEL. Gering aantal republikeinse doden. Van officiële militaire zyde wordt er ter adstructie van de verklaringen, dat in In donesië uitsluitend sprake Is van een politionele actie op gewezen, dat het maken van krygsgevangenen tot 'n uiterst minimum wordt be perkt. Alle Indonesische strydkrachten, die zich over geven aan de Nederlandse strydkrachten, worden ont wapend en naar huis gestuurd. Slechts enkele zeer gevaar- lgke elementen worden ge vangen gehouden. NAAR HUIS. Vele leden van dc Indone sische strgdorganisaties zo deelde men in dit verband van militaire zyde mede demobiliseren overigens zich zelf en keren met achter lating van uniform, schoei sel en wapens naar huis te- 'oorts verklaarde de raili- w taire zegsman, dat van een elf delinquenten "zyn ontvlocht, conoentratic van de Indone sische strydkrachten op Mid- den-Java niets is gebleken. Hg deelde mede, dat dc Soen- danese stryders duidelijke voorkeur hebben getoond, om naar huis terug te keren en dat zy zich zeer ongaarne op Javaans gebied biyken te begeven. Tenslotte zelde de militaire zegsman nog, dat het politi onele karakter van de ingang zhnde actie ook zeer duide lijk aan de dag treedt, door dat de Nederlandse troepen slechts verspreid opereren. Dit zou aldus de zegsman by een militaire actie, een oorlogvoering, militair-tech nisch bezien, een hacheiyke tactiek zijn en stellig onge wenst, in verband met het ontstaan van grote enclaves tussen de opererende troepen. Tenslotte wordt van Neder landse militaire zbde medege deeld, dat geen cyfers bekend zyn over de verliezen aan doden by do republikeinse strydkrachten. Men gaf te kennen, dat oen schatting van enige honderden wellicht nog aan de zeer hoge kant is. Requesten "van V.V.V. 'en„Nieuw Walcheren". De besturen van de Vereni ging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren en de Stichting Nieuw Walcheren hebben requesten gestuurd aan de voorzitter van de Ministerraad. Hierin sluiten zij zich aan bg de actie, die momenteel in Zeeland gaande is om te bereiken, dat de N.V. Stoomvaart Mg. Zeeland naar Vlissingen terugkeert en ver zoeken hem zijn invloed aan te wenden, opdat de voor de welvaart van het eiland zo be- langrgke maatschappg opnieuw hier gevestigd zal worden. De Vereniging ter Bevorde ring van het Vreemdelingen verkeer wees ondermeer op het eminente belang, dat het vreemdelingenverkeer in Zee land heeft bij het bestaan van een bootverbinding tussen de provincie en Engeland, terwgl de Stichting Nieuw Walcheren haar beroep onderanderen ba seerde op de overweging, dat aan een zwaar getroffen pro vincie als Zeeland, die alle krachten inspant om uit de moeilgkheden te geraken, geen nieuwe onherstelbare slagen mogen worden toegebracht. MIDDENSTANDS EXAMENS. Donderdag 24 Juli slaagden voor het Middenstandsexa men, afgenomen in het C.J. M.V.-gebouw te Middelburg: mej. B. v. d. Hoven, Oostka pelle; J. Hovestadt, Bres- kens; W. Huizen, Heinkens- zand; P. Huson, Souburg; A. Hugsman, Koudekerke; M. de Jager, Biezelinge; H. Janse, Souburg; W. Janse, Nieuw- land; J. Jansen, Goes; J. Jobse, Oostkapelle; mej. P. Jobse, Biggekerke; P. G. Job- se, Serooskerke (W.); E. J. de Jonge, 's-Heerenhoek; W. de Jonge, Nieuwland; L. Joosse, Aagtekerke; mevr. E. Kallemcinv. Loon, Heinkens- zand; J. J. Kareis, Breskens; A. Karelse, Heinkenszand; A. Katsman, Wolphaartsdijk; K. H. Kemeling, Souburg; mej. D. P. Kempe, Colgnsplaat; L Kense, Souburg; P. C. Kerk- hove, Goes; J. v. Keulen, Wil- helminadorp; Middelburg; Klooster, Brouwershaven; F. Kloosterman, Kapelle; D. J. Bentschap Knook, St. Maar- tensdgk; J. P. Koeman, Goes; J. Koene, Grgpskerke; J. Koens, Heinkenszand; D. Koets, Grgpskerke; mej. J. L. Koets, Goes; C. Kooman, Serooskerke (Sch.); J. A. de Kooning, Le we dorp; A. Koop man, Goes. Afgewezen 9 Candida ten. Vrgdag 25 Juli slaagden: J. W. Kopmels, 's-Heer Arendskerke; J. Koppejan, id.; J. Koppejan, Goes; J. Korstanje, Goes; G. v. Kor- tenhof, Vlissingen; J. Kosten, Middelburg; O. M. Koster, Colgnsplaat; G. J. de Koster, id.; J. W. Kugper, Vlissingen; H. J. Kuzee, Hansweert; C. Labrugere, Vlissingen; A. Langendgk, Krabbendgke; K. E. Langeveld, Goes; A. van Leest, Arnemuiden; L. A. Lievense, Oostkapelle; W. A. d. Linde, Kortgene; G. Lindenberg, Yerseke; H, J. Liplgn, Goes; C. D. Lobbe- zoo, Rilland-Bath; D. v. Loo, Driewegen; W. D. v. Loo, Retranchement; J. C. v. Loocke, Vlissingen; P. P. Louweree, Vrouwenpolder; A. Lukasse, Wolphaartsdgk; J. Lutegn, Krabbendgke; J. L. C. Maas, Kortgene; N. v. d. Maas, Waarde; P. P. v. d. Maas, id.; J. J. L. de Klerk, Aagtekerke; G. mej. L. v. d. en P. Mara* nus, Domburg; J. Maranus, Aagtekerke; J. Margs, Seroos kerke (W.); J. Masclee, Cad- zand; mej. J. S. M. Melieste, Goes; J. Melis, Zoutelande. Afgewezen 8 candidaten. Het examen wordt voort* gezet. Redders gehuldigd. Dr. Staverman heeft Maan dagavond te Vlissingen als vertegenwoordiger van de maatschappij tot redding van drenkelingen de medaille met oorkonde van deze maatschap pij uitgereikt aan de heren W. Loman en H. Holtkamp. Eerstgenoemde heeft bg een ijskoude wind op 17 Decem ber van het vorige jaar de vierjarige Willy Verdoorn, die door het gs in de tankgracht te Vlissingen was gezakt en diens moeder, die bij haar reddingspogingen hetzelfde lot ten deel was gevallen, uit het water gehaald. Na gerui me tgd kunstmatige ademha ling te hebben toegepast, was de redder de uitputting nabij. Hij werd toen afgelost door de aspirant-agent van politie H. Holtkamp. Na 4 y2 uur van ingespannen arbeid gaf het ventje weer tekenen van le ven. Thans was het met zijn ouders aanwezig bg de hul- J- v. u. uuucia euuivve&ig i Maljaars, I diging der redders. Goede botvangsten. Bruinisse NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING. De commissie, belast met de uitvoering noodwet ouderdoms voorziening is te Bruinisse sa mengesteld uit de heren J. W. de Jonge, W. v. Klooster, M. M. Krgger en K. B. Hogerland. BOND VOOR STAATS- PENSIONNERING. In Hotel Storm te Bruinisse trad Vrijdagavond op voor een klein doch aandachtig gehoor de heer G. van Roekei, alg. voorzitter van de Bond voor Staatspensionnering. Nadat de heer F. D. van Vcssem, afdelings- en federa tiebestuurder, woorden van dank tot de heer van Roekei had gesproken en het nut van de Bond voor Staatspension nering in het licht had gesteld, traden bgna alle aanwezigen tot de nieuw te vormen afde ling toe. Besloten werd, dat het oude afdelingsbestuur voor lopig zal aanblijven. De heer Joh. Bal Az. dank te nogmaals spreker en pu bliek en sloot daarha de verga dering. GIFT AAN NED. HERV. KERK. De Kerkvoogdij te Zonne- maire der Ned. Herv. Kerk schonk aan de Kerkvoogdij der Ned. Hcrv. Kerk te Bruinis se een bedrag van 400. voor de wederopbouw van kerk en pastorie. Hoewel in de week van 20 tot 26 Juli j.l. wel iets minder gevangen werd dan de vorige wéék, brachten de Thoolse bot- vissers toch nog gemiddeld 6 k 8 tobben vis mede, zodat de schippers met het mooie weer een goede verdienste hebben. Een tobbe bot bedraagt 20 Kg. en brengt 24.op. Stavenis^e TOCH EEN BON. Door zekere A. H. te Stave* nisse werd een aanvraagformu lier voor rywielbanden met voorbedachte rade onjuist in gevuld, teneinde een bon voor banden te kunnen bekomen. In- plaats dat hij een bon kreeg van de distributiedienst, kreeg hij een bon van de politie, maar niet voor banden. St. Annaland CONCERT „AXELERANDO". Het muziekgezelschap „Axe- lerando" te St. Annaland gaf Zaterdagavond op het sport terrein een concert ten bate van de Niwin. De voorzitter van het plaatselijk Niwin co mité, de burgemeester van St. Annaland, de heer F. M. Boo- gaart, hield voor het concert een rede waarin hij dc bevol king opwekte de Niwin-actie zoveel mogelgk te steunen. De C.C.D. in Juni. Ambtenaren vin de C.C.D. maakten in Juni» 1947 in to taal 6387 processen-verbaal op. Hierbg waren 89.900 ver dachten betrokken, van wie er 291 in verzekerde bewa ring werden gesteld. In 1269 gevallen werd tot inbeslagne ming van goederen overge gaan. In beslag genomen werden o.m. 36.949 kg granen, zaden en peulvruchten, 5.953 kg vlees en spek, 62.907 eieren en 133 varkens. WIELRENNEN De wereldkampioen schappen. Tc Parijs werden gisteren de wedstrijden ingezet om het wereldkampioenschap wielren nen achtervolging. Bij de profs won Schulte in 7. 3 3/5 sec. van de Engelsman Ununer. Peters, de Nederlandse we reldkampioen van verleden iaar, verloor van de Belg De- backcr en is dus uitgescha keld. By dc amateurs won de Italiaan Benifater van de Ne derlander Harmans. Ook de Nederlander Gieseler is hier uitgeschakeld en wel door een onbekende rydcr uit Uru guay. Harmans had in zijn serie een Hongaars rennertje uitgeschakeld. Bodemonderzoek in West Zeeuwsch Vlaanderen Zaterdagavond kwam de af deling Groede van de Z.L.M., onder voorzitterschap van de heer J. B. Becu in openbare vergadering bijeen. Na een uiteenzetting van dc rgkslandbouwconsulent de heer L. v. Dijk werd besloten de leden in de gelegenheid te stel len him grond te doen onder zoeken. Alle aanwezigen gaven zich hiervoor staande de vergade ring op. De bedoeling is te komen tot regionaal bodemonderzoek en tenslotte tot een volledige bodemwaardering. Ook in andere delen van West Zeeuwsch Vlaanderen blijkt de belangstelling voor modern bodemonderzoek toe te nemen. Axel HENGELWEDSTRIJD. Door de hengelsportclub „Ge duld overwint alles" werd Za terdagavond in de Kleine Kreek te Axel een hengehved- strgd gehouden, waaraan on geveer 30 sportvissers deelna men. De vangst was echter ge ring. Kampioen met het grootste aantal vissen werd de heer C. Dieleman te Axel. DE MOTORKOZAKKEN. Te Axel zgn Zaterdagavond op het terrein der V.V.Z.F. de monstraties gegeven door de motorkozakken onder leiding van Harry Kroeze. Voor de kunststukjes die de ze motorrgders te zien gaven, bestond grote belangstelling. Ongeveer 2500 personen waren op het terrein, aanwezig. GOED AFGELOPEN. Toen de chauffeur de J. Don derdag met zgn veeauto, waar in zien een hengst bevond, on der de gemeente Axel langs dc waterkant reed, kantelde de auto, gelukkig niet naar de kant van het water. Bestuur der en hengst liepen geen let sel op, doch de cabine werd nogal beschadigd. RADIO- EN CANTINEWAGENACTIE. Door het Niwin-comlté en de Band Nederland-Indië te Axel is Maandag een radio- en cantinewagen-actic gehouden, die een groot succes heeft op geleverd. 's Avonds werd medewer king verleend door de beide muziekgezelschappen ..Con cordia" cn „Hosanna", die op het Marktplein concerten ga ven, welke eveneens grote be langstelling trokken. De opbrengst van deze actie komt geheel ten bate van Ni win en de Band Nederland- Indië. Terneuzen MIDDENSTANDSEXAMEN. Voor het Midenstandsdiplo- ma slaagden te Terneuzen, de dames N. de Lozanne, L. Raes, M. Ververs en de heren C. Boerjan, P. v. d. Bulck, C. Dellaert, H. Driessens en H. Wgffels, alle leerlingen van de cursus te IJzendijke. Oostburg KONINGINNEDAG. Het bestuur der Oranjever eniging Oostburg verzoekt ons melding te willen maken, dat rij zich het recht voorbehoudt om, in verband met de toe stand waarin ons land zich be vindt, alle wgzigingen die zij nodig acht aan te brengen in het reeds gepubliceerde pro programma van feestelijkheden op 30 Aug. en 1 Sept. ax. Groede BOUWVAK- ARBEIDERSBOND. Vrgdag jJ. werd te Groede een afdeling van de Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond opge richt. Staande de vergadering gaven zich reeds een aantal le den op. Het secretariaat is gevestigd bg de heer P. v. Roo, Straat weg O 45, Groede. Aardenburg STOERE TIPPELAARS. De heren J. W. Sgpestegn en A. v. d. Broecke van de Aar- denburgse Rijkspolitie, hebben vorige week voor de tweede maal de Vierdaagse afstand mars te Ngmegen met succes volbracht. Vlissingen Zang voor zieken. De mannenzangvereniging ,Souburgs Mannenkoor" te Souburg heeft Zondag voor de patiënten en het personeel van het Chr. Ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen een uitvoe ring gegeven. Aan het slot van het con cert sprak de directrice van het ziekenhuis namens alle patiënten en personeel harte lijke woorden van dank tot directeur en leden van het koor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14