PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Wie maakt Amerika's Rusland-politiek? Conflict in P.v.d.A. POTERS Kolonel Abdoel Kadir over het Nederl. leger op Java een Zeeuws export-product 190e Jaargang - No. 177 Uitgave van de Firma Provinciale Zccuwschc Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.j Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Dinsdag 29 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per weekf 3.20 per kwartaalfranco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent ptr mm., minimum per ad ver- W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN ««.n- Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60,' telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 .Goes: Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamastraat 3, telefoon 102: Terneuren: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300^P.2LC^Mlddelburg^ MOEILIJK NEDERLANDS Wieden in de taaltuin is een gezellig en dankbaar werk! Onze weekbladen hou den er zelfs beroepswieders op na, die naarstig speuren naar taalkundige ongerech tigheden en iedere week is hun oogst even rijk: het kri oelt in de pers van vaak ko mische stijlfouten van achte loze scribenten. Maar laat ons eerlgk zijn: onze taal is niet gemakkelijk. In het verleden speelde de spelling ons parten, in het heden al evenzeer. Want wel heeft de vereenvoudigde spel ling, zoals die in Mei j.l. werd ingevoerd, veel verge makkelijkt, het aantal proble men ongelooflijk verminderd, maar er blijven moeilijkheden in overvloed Zo zyn er dezer dagen twee spiksplinternieuwe woorden boeken verschenen. Ze zien er allebei keurig uit en men neemt ze met een groot ver trouwen in handen. Hier zal men dan eindelijk ontdekken, hoe het Nederlands geschre ven moet worden, al beseft men natuurlijk, dat in af wachting van de wanneer komende definitieve rege ling van de schrijfwijze der aardrijkskundige namen geen oplossing voor alles kan wor den gegeven. (Is het niet dwaas, dat we moeten schrij ven Zeeuws volk, Zeeuws land, Zeeuws water, maar Zeeuwsch Vlaanderen?) Edoch: het vertrouwen is misplaatst. De woordenboe ken brengen geen uitkomst. Zelfs de samenstellers van deze handboeken weten met onze spelling nog altijd geen raad. Koenen-Endepols, herzien door dr. K. Heeroma, geeft aan eega, eegade en als meervoud eegaas. Maar de tweede druk van het Nieuw Nederlands woordenboek van de heren Elzinga en De Jong, herzien door dr. A. C. de Jong en dr. A. J. de Jong, verklaart zonder pardon, dat we ega, egatle, en egaas moeten schrijven. En wie heeft er nu uitein delijk gelijk? De spellingsregels geven aan, dat als samenstellingen- van woorden op ee beschouwd worden samenstellingen, waar van het eerste lid, op ee uit- gaande, niet of niet meer als afzonderlijk woord voorkomt. Daarom is het gelijk ver moedelijk aan de kant van dr. Heeroma, die zich wel in zijn handen zal wrijven. Maar zeker weten doen wij het ook niet. Want een jour nalist behoeft geen taalgeleer de te zijn en wij zgn het ook inderdaad niet. Maar de he ren De Jong zijn toch ver moedelijk ook niet de eersten de besten Het is een raar geval. Hoe men de zaak ook be- kgken wil. Geen voorrechten voor Ds. Niemö'ller. Het Duitse genootschap voor slachtoffers van het Nazi-regi me heeft geweigerd om Ds. Niemöller, het hoofd van het Duitse kerkelijk bureau voor buitenlandse zaken, als „slacht offer der Nazi's" te classifi ceren. Tevens zal de predikant geen extra rantsoenen meer krijgen. De president van het ge nootschap, Dr. Mayer, heeft verklaard, dat deze beslissing in de eerste plaats is gebaseerd op de geheime documenten van Rosenberg, „waarin Ds. Nie- möller's houding tegenover het nationaal-socialisme in - een slecht licht staat". Ds. Martin Niemoeller heeft tijdens een interview te Oslo verklaard, dat hij geen noti tie zal nemen van de beschul diging van de Duitse bond van slachtoffers van het fas cisme, als zou hij de Nazis hebben gesteund. „Het is niet de eerste maal, aldus ds. Nie moeller, dat ik op deze wijze wordt behandeld." Guerilla op Madagascar. In die Raad der Franse repu bliek heeft de minister van overzeese gebiedsdelen, Mou- tet. verklaard, dat de „gelel de" guerilla op Madagaskar nog voortduurt en de Franse troepen zullen blijven trachten haar te bedwingen tot zij over de middelen zullen beschikken om het opstandige gebied te bezetten. Karnemelk in het water. De 27-jarige Klaas Karnemelk uit Monni kendam is Zondag in het IJsselmeer gestapt en naar Muiden gezwom men, een afstand van circa 25 km. Hij startte 's morgens om zeven uur en droogde zich 's- middags half vier af. Hg was bij aankomst nog zeer fit. U. Saw, de vroegere minister president van Burma, die in verband met de ministermoord in hechtenis is genomen. Het wereldgebeuren KENNAN, DE MAN OP DE ACHTERGROND Washingtonpers stond voor raadsel. Wie is minister X? Met deze vraag hebben zich in de eerste weken van Juli vele journalisten in Washington bezig gehouden en wel omdat in het Juli-nummer van het officiële tgdschrift van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken een met de letter X ondertekend op stel over de drgfveren van de Russische buitenlandse politiek verscheen. De inhoud van het opstel was nogal opzienbarend en werd direct druk in vele hoofdartikelen besproken. De geheimzinnige mr. X. had nl. in zijn opstel enige opmerkingen gemaakt, die als de officiële leidraad van de komende Amerikaan se politiek tegenover Rusland zouden kunnen gelden en die door hun felheid en ondiplo matieke taal dc uitwerking hadden van knock-outslageri. In het artikel werd be weerd, dat de Russen vol- Nederl. kinderen in Londen gestrand. In de Britse dagbladen ko men berichten voor over, en kele honderden Nederlandse, Belgische, Deense en Franse kinderen, die hun vacantiein Engeland doorbrengen en ge noodzaakt waren de nachten door te brengen in overigens goed ingerichte schuilkelders. Dit zou een gevolg zijn van onvoldoende organisatie door World Friendship Associati on. Dinsdag j.l. alleen al was dit met 800 Nederlandse va- cantiegangers het geval. De gedupeerde jongens en meis jes beschikten nauwelijks over voldoende geld om hun maal tijden te betalen. De World Friendship Association neemt maatregelen en wijst er op, dat het voor "het eerst is, dat er iets in de war loopt. Nader wordt gemeld, dat de noodtoestand reeds is op geheven. TEKORT AAN GEMEENTEPERSONEEL. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Krol, heeft de minister van binnenlandse zaken o.m. het volgende ge antwoord: Het is hem opgevallen, dat de op 1 Maart jl. bestaande vacatures bij de gemeenten vrijwel alle als onvervulbaar worden beschouwd, terwijl het hem bekend Is, dat ln een aan tal gemeenten volstaan is met het in dienst nemen van per soneel, dat niet volledig aan d!e eisen van vakbekwaamheid en geschiktheid voldeed, welke de colleges van burgemeester en wethouders daaraan meen de te moeten stellen. Het spreekt vanzelf, dat zowel het feit van de absolute onvervul baarheid als het teruglopen van de qualiteit van het per soneel de bijzondere aandacht van de minister hebben. Ove rigens geeft hij toe, dat een voldoende bezetting der ge meentesecretarieën met volko men voor zijn taak berekend personeel een zaak van alge meen belang is, zodat er niet alleen van uit gemeentelijke kring, maar ook van de zijde van het centraal gezag aan leiding bestaat om de vraag te bezien, op welke wijze de aantrekkingskracht, welke op jonge mensen van de gemeen telijke bestuursdienst uitgaat, kan worden vergroot. Dat van die gezichtshoek uit het bezoldiiginsvraagstuk en in 't algemeen het financiële pers pectief een belangrijke factor vormt, wenst de minister al lerminst te ontkennen. strekt niet van zin zyn met de kapitalistische staten sa men te werken en dat de handtekeningen, die de Sow- jet regering af en toe onder verdragen plaats, slechts be schouwd dienen te worden als „tactische manoeuvres tijdens onderhandelingen met de vij and." De Amerikaanse poli tiek heeft slechts de keuze tussen twee mogelijkheden, schrijft mr. X.: wijken voor de Sowjetmacht of deze bre ken. Terwijl de Truman-leer slechts een begrenzing van de Russische invloeds sfeer nastreeft, wordt in het artikel aangespoord tot inter ventie in deze sfeer. Aan Rusland dient het alternatief te worden voorgelegd, df samenwerken met ons vol gens onze voorwaarden óf 'n conflict. Volgens de „Weltwoche" is inmiciüels de auteur van dit artikel gevonden. Mr. X. is George F. Kennan, een spe cialise in Russische aangele genheden op het Amerikaan se departement en leider van de afdeling voor een „politiek op lange termijn." Kennan begon zijn carrière als amb tenaar op een consulaat in een van de Baltische staten en werd later één van de naaste medewerkers van am bassadeur Bulitt, vroeger 'n voorstander van samenwer king, nu een van de heftig ste tegenstanders van Rus land. De oom van Ken- nari was een groot ken ner van de geschiedenis van het tsaristische Rusland. Van hem schijnt hg de neiging om zich met de problemen in Oost Europa bezig te houden overgenomen te hebben. Het is merkwaardig, dat sinds het begin van de ste vige politiek tegenover de Sowjet-Unie, die afdeling van het Amerikaanse departe ment, die Oost Europe se kwesties bestudeert, aan zienlijk is uitgebreid. Onder de specialisten op dat gebied bevinden, zich een reeks gena turaliseerde Russische emi granten, terwijl als leider van deze afdeling optreedt L. Thompson Jr., wiens devies is: „We moeten voorbereid zijn." Het zijn Kennan en Thomp son, die een groot aandeel hebben in de bepaling van de koers tegenover Rusland en indien de ideeën van Kennan ingang vinden zal na de Tru man- en Marshall-leer als scherpste koers de Kennan- leer zgn intree doen. POLITIONELE ACTIE GAAT VOORT. De regeringscommissaris voor West-Java, Abdoclkadir Widjojoadmodjo, heeft in een radiorede indrukken weer gegeven van z^jn bezoek aan enkele pas bezette gebieden. „De houding van de bevolking jegens de Nederlandse troe pen varieert tussen vriendelijk en enthousiast", aldus Ab- doelkadir. Als tweede reden voor de houding van de be volking noemde hjj de indruk welke do gevechtskracht maakt. De recomba sprak sprak vervolgens over de in tellectuelen, die tegen hun wil moesten evacueren, doch die langzamerhand terugkeren. Hij wees er op, dat „do ver antwoordelijken onder de intellectuelen dadelijk hun diensten aanboden". BUITENGEWOON CONGRES GEVRAAGD. moet worden, opdat de par ty het republikeinse stand punt verneme van de tot uit eenzetten daarvan meest be voegde en door de republiek gemachtigde zijde." De buitengewone ledenverga dering van de federatie Haar lem van de Party van de Ar beid heeft een motie aangeno men waarin zij in hoge mate betreurt, dat geschillen over de uitvoering van het accoord van Linggadjati niet konden worden opgelost op een, wijze, die overeenkomt met de geest van het accoord. De federatie acht het haar morele plicht er op aan te dringen, dat onmiddellijk maatregelen worden overwo gen, waaronder ook het ge bruik maken van de aangebo den goede diensten van de En gelse regering, die tot het staken van de gevechtshande lingen leiden en die een vrede lievende oplossing mogelijk maken. Het hoofdbestuur van de protestants-christelijke werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid heeft haar leden op geroepen voor een landelgke vergadering over de Indone sische kwestie, die zal worden gehouden in het gebouw „Leeu wenberg" te Utrecht op Za terdag 2 Augustus a.s. des middags om 2 uur. Het bestuur heeft de leden verzocht geen adres, van welke zgde ook, te tekenen of enige actie te ont ketenen, alvorens bedoelde ver gadering is gehouden. Men wil inlichtingen van Sjahrir. Een aantal leden van de P. v. d. A., onder wie dr. Bal, ds. B. J. Aris, ds. J. J. Buskes Jr., mr. G. J. van Heuven Goedhart, W. Romgn, B. W. Schaper en J. E. Stok vis, heeft zich met een te legram gericht tot het partij bestuur van de Party van de Arbeid. Zg zeggen daarin, dat de feiten reeds het politio neel karakter der actie in Ned. Indië logenstraffen, wijl kennelgk geheel West- en Oost-Java van de republiek worden afgesnoerd, zodat de ze in staat van machteloos heid wordt gebracht en met de oorspronkelgke omvang en betekenis slechts de naam gemeen heeft. Zg verwachten en constateren een reeds toe nemende verwarring der gees ten, nu de regeringspolïtiek dreigt te gaan strekken tot verwezenlijking van de bedoe lingen der geen regeringsver antwoordelijkheid dragende oppositie, waarbg als onhoud baar argument wordt aange voerd, dat de regering door middel van beperkt geweld de vrijwillige samenwerking als bedoeld in Linggadjati wil veilig stellen. Een internationale en na tionale, socialistische en mo rele nederlaag zal het ge volg zijn van de voortzetting der geweldspolitiek. Zg vragen tenslotte een buitengewoon congres ter be paling van de koers en ver antwoordelijkheid der party, waarop ook de oud-premier der Indonesische republiek Soetan Sjahrir uitgenodigd In het afgelopen weekend zijn in Amsterdam drie ver keersongelukken met dodelij ke afloop gebeurd. Sjahrir heeft te New Delhi bezoek gekregen van een Britl ish Broadcasting reporter, die hem verschillende vragen heeft gesteld, welke door de B.B.C. wereldkundig zijn gemaakt. Sjahrir ziet de oorzaak van het afbreken der onderhande lingen in het feit, dat de Ne derlanders een geheel nieuwe reeks van eisen stelden, die binnen 24 uur aanvaard moes ten worden. Ook kregen de Indonesiërs bevel binnen 24 uur een order „staakt het vu ren" uit te vaardigen, maar die order was reeds in No vember uitgegaan. Sjahrir beschuldigde dr. vaii Mook er van, dat hij de repu bliek wil elimineren. Hij hoopte, dat de grote mo gendheden de Nederlandse re gering konden overtuigen van het onrechtvaardige in de Ne derlandse politiek. Tenslotte meende Sjahrir, dat in de na bije toekomst geen Indische producten op de wereldmarkt zouden verschijnen, want... de Nederlanders kunnen geen ha venarbeiders krijgen. HADJI AGOES SALIM. De heer A. Salim, minister van buitenlandse zaken der Republiek Indonesia, zal voor lopig niet naar zijn land te rugkeren. Hij zal zich in Cairo vestigen. REPUBLIKEINSE BERICHTGEVING. Republikeinse berichten spre ken van zware gevechten bg Singosari (nabg Malang) en van optreden ener Nederlandse pantsereenheid bg Dawarblan- ding. Ten Westen van Grissee zgn de Nederlanders in de aan val en treedt republikeinse ar- tilerie op. Gresik werd gebom bardeerd door Nederlandse schepen. RADIO DJOCJA. Een woordvoerder voor Ra dio Djocja verzekerde, dat de Nederlanders verscheidene honderden soldaten hadden verloren. Wel hadden ze enkele ste den bezet, maar 1 de woord voerder achtte het twijfelach tig of ze die steden onder con- WEST ZEEUWSCH V LAANDEREN ZORGT VOOR EEN M1LLIOEN DEVIEZEN. Zorg voor prima kwaliteit. De teelt van aardappelen neemt in Zeeland reeds vele jaren een belangrgke plaats in, niet alleen ten opzichte van de binnenlandse con sumptie, maar ook voor de export van pootgoed. Toch is het nog niet zo heel lang geleden, dat onze provincie in dit opzicht nog bg lange na niet in de voorste rijen stond, maar de resultaten van het landbouw-weten- schappelijk onderzoek heb ben in dit opzicht ook ryke vruchten afgeworpen en het is dan ook verheugend te mogen constateren, dat de gemiddelde opbrengst per H.A. in de jaren 1983'37 vergeleken met die van 1922 '27 met niet minder dan 50 is gestegen. Dezer dagen spraken wij over deze dingen met de heer L. van Dijk, Rgkslandbouw- consulent voor Zeeuwsch Vlaanderen, die zich reeds se dert zgn komst naar dit ge bied in de twintiger jaren met deze problemen heeft bezig gehouden. De verbouw van pootaard- appelen op grote schaal is in Zeeland omstreeks 1930 begon nen en het was de kringsecre taris van de Z.L.M., wijlen de heer J. B. Becu uit Groede, die hiertoe een belangryke stoot heeft gegeven. Reeds spoedig bleek, dat onze provincie hier- bg in belangrijke mate kon Iirofiteren van haar gunstige igging ten opzichte van Bel gië en Frankrijk. Toen de practgk eenmaal bewezen had, dat Zeeland een even goede poter kan leveren als bgv. Friesland, dat van ouds hét land van de pootaardappelen was, ging de export in alle de len van Zeeland met sprongen vooruit. ZIEKTEBESTRIJDING. Wanneer we de vraag stel len, waarom Friesland vroeger een zo vooraanstaande plaats heeft ingenomen, komen we direct op een van de belang rijkste kwesties, welke de aardappelverbouwer bezighou den: de aardappelziekten en haar bestrijding. Dertig jaar geleden had men in deze ver schijnselen nog geen goed in zicht en schreef men de terug gang van bepaalde aardappel rassen toe aan degeneratie. Sindsdien hebben de onderzoe kingen aangetoond, dat het hier om een virusziekte gaat, overgebracht door luizen, wel ke nu eenmaal in het koelere Friesland veel minder voorko men dan in ZeelandHier in lag tevens de verklaring voor het feit, dat de Friese poter aanvankelijk een voor sprong had VROEG ROOIEN. Toen men de oorzaak van het verschgnsel eenmaal ken de, was het ook raogelgk de gevolgen te bestrijden en weldra wist men dan ook, dat door vroeg rooien voor komen kan worden, dat de besmetting zich van de sten geldelen uitbreidt tot de knol len. In dit verband is het in teressant te weten, dat ook een Zeeuw, de kweekchef van de Wilhelmin&polder, de heer F. de Groene, speciaal op dit Kunt belangrijke resultaten eeft weten te bereiken. Men kan nu dan ook wel zeggen, dat dit kwaad in Zeeland bedwongen is. Merk waardig is overigens wel, dat bgv. in het land van Axel de practgk reeds eerder aan het licht had gebracht, dat vroeg rooien in dit geval bij Eigenheimers aan de nateelt van het product ten goede kwam. Maar het „waarom" had men toen toch nog niet door! Er zijn natuurlgk nog an dere virusziekten, maar be schrijving daarvan zou ons te ver voeren. Bovendien zgn er nog de zg. schimmelziekten, van welke de „gewone" aard appelziekte er een is en voorts ook de schade als ge volg van direct aanvreten van het loof door insecten als de Coloradokever. Voor de bestrijding hiervan kent men verschillende bespuitin gen, welke alle bg de aard appelteelt een belangrgke rol vervullen. MACHINES. Hiervoor schreven wg reeds, dat voor het verkrggen van een goed gezond product het vroegtijdig rooien van het grootste belang is. Het zelfde moet echter gezegd worden van het poten en daar het arbeidersprobleem by deze bewerkelijke teelt nog altijd veel zorgen baart, ligt het voor de hand, dat de boer sterk gebaat is bg doelmatige machines. Ook daaraan is de laatste jaren veel gedokterd en de nieuwere typen poot- en rooimachines voldoen veel al uitstekend. Er is reeds 'n machine, waarmede men in continubedrgf per dag 3Vz H.A. kan poten. Natuurlgk valt er nog wel iets te ver beteren, maar de typen, wel ke de laatste jaren ontwik keld werden, doen het toch al zeer goed! Een probleem, dat men nog niet afdoende heeft kunnen oplossen, is dat van het ma chinaal looftrekken. En toch is ook dat van het grootste belang, omdat de aardappel, die nadat het loof is afge plukt nog een of twee weken ln de grond blgft, zich veel beter laat bewaren. BEWARING. Trouwens dit bewaren 1» in zjjn geheel een kwestie, welke alle aandacht vraagt, vooral sinds men ontdekt heeft, dat bewaring in het licht de ontwikkeling van krachtige kiemen, welke moeliyk afbreken, bevordert. Helaas zyn de bewaarplaat- sen ln West Zeeuwsch Vlaan deren vrjjwel alle vernield en Is er nog steeds geen glas beschikbaar om ze weer op te bouwen. En toch is het voor onze export dringend noodzakclgk, dat hierin zo spoedig mogeiyk wordt voor zien. SELECTIE. Er zgn nog meer midde len, welke tot verbetering van het product bgdragen: de selectie. Op dit gebied heeft de Zeeuwse aardappelverbou wer veel te danken aan de heer Van Dgk, die reeds twintig jaar geleden is be gonnen met zgn selectiecur sussen voor jonge landbou wers. Men kan natuurlijk een zg. massa-selectie toepassen, waarbg op de akker de slech te, ongezonde planten een voudig verwgderd worden, maar van veel meer belang is de zg. stamboomselectie, waar bij men juist de beste plan ten uitzoekt, daarvan ver der kweekt, waarbg het ge was natuurlgk alle denk bare zorg krygt, waardoor tenslotte een product wordt verkregen dat niet alleen vol komen gezond en krachtig is, maar ook in hoge mate uniform. Het spreekt wel vanzelf, dat dit de weg is, welke voor de kwaliteit van het product en dus voor de export de beste resultaten zal opleveren. DEVIEZEN. Ten slotte nog enkele cy- fers. West Zeeuwsch Vlaan deren leverde de laatste ja ren in de regel een jaarpro ductie van pl.m. 10.000.000 kg poters voor de export tegen over plm. 15.000.000 kg in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Het arbeiderstekort heeft he laas tot gevolg gehad, dat de boeren minder bewerkelij ke producten zgn gaan ver bouwen, zodat over 1947 ze ker een teruggang van de pootaardappelexport moet worden verwacht. Voor de keuring i3 reeds 800 H.A. minder aangegeven en men begroot, dat er uit West Zeeuwsch Vlaanderen ditmaal niet meer dan plm. 8.000.000 kg zal kunnen worden geëx porteerd. Maar ook dat brengt toch altyd nog een millioen gulden aan deviezen in het laatje! tröle konden houden. De Indo nesiërs waren namelijk pas juist begonnen tegenstand te bieden. Ook waren er reeds symptomen van ondergrondse beweging in de bezette gebie den. DE ENGELSE PERS. Het trekt de aandacht, dat een aantal Engelse dagbladen zich bezorgd blijven maken over Nederlands Indië. Het ar beidersblad Daily Herald be weert, dat in Engeland die be zorgdheid zelfs groeiende is. De Yorkshire Post vindt het enige bemoedigende punt, dat de Nederlanders zo snel opge rukt zgn en dat de opmars zo weinig mensenlevens kost. WAPENSMIDSE. De Nederlandse troepen heb ben op Sumatra despoorweg- werkplaatsen van Lahat bezet, 192 km van Palembang. In deze werkplaatsen vervaardig den de extremisten wapenen. STEENKOOL. Naar door een ambtenaar van economische zaken te Batavia wordt verklaard, zal door de bezetting van de ko lenmijnen van Boekitasem de steenkoolvoorziening van de gehele Nederlandse kust- en zeevaart in de Indonesische wateren kunnen worden ver zekerd. Te voren werden hoe veelheden steenkool uit Afri ka en Amerika geïmporteerd. SURINAME WENST VREDE. Zaterdagavond hebben de Surinaamse staten besloten de gouverneur (te verzoeken aan minister Jonkman een boodschap te doen toekomen, waarin de staten het rege ringsbesluit tot het aanwen den van de huidige maatre- felen in Indonesië betreuren, n deze boodschap gaven de staten uitdrukking aan de hoop, dat de omstandigheden zo zullen veranderen, dat vre delievende besprekingen kun nen worden hervat. Coevorden krijgt nieuwe industrie. Coevorden heeft een nieu we industrie binnen haar wallen gekregen. Het is dc N.V. Koninklgke Nederland se Fabriek voor gouden en zilveren werken, Gerritsen en Van Kempen. De fabriek zal begin Augustus in bedrijf worden gesteld. De inbedrgfstelling kon zo spoedig gebeuren, daar op 'n oproep tal van arbeidskrach ten zich meldden. CHR. NAT. VAKVERBOND 22e ALG. VERGADERING In restaurant Esplanade te Utrecht hield het Christelijk Nationaal Vakverbond haar 22e algemene vergadering, de laatste die gepresideerd werd door voorzitter A. Stapel kamp. Sprekende over de verbin dingen met het buitenland, deelde de heer Stapelkamp in zgn openingsrede mede, dat contact zal worden ge zocht met de Christenen in Indië en voeling is verkregen met kenners van Indië, onder wie ook de zendingsarbelders. Als een poging tot aflos sing van een schuld aan de Indische volkeren begeren wg daar te brengen de kennis der Christelgk sociale begin selen. Uitvoerig de loon- en prys- politiek besprekend, was de heer Stapelkamp van mening, dat wellicht binnenkort een beslissing zal moeten worden genomen over de handhaving van de ioonstoj) of loslating van de bestaande remmen. Het tijdelijke karakter van de 2 procent (als gratifica tie of als vacantietocslag) bevredigt het C. N. V. niet. Het onbevredigend verloop dezer actie wgt spreker aan het beleid van het College van Rgksbemiddelaars. Ern stige critiek oefende hg ver der uit op de Indexcijfers, door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerd. In samenwerking met de Stichting van de Arbeid heeft de vakbeweging deze zaak zelf ter hand genomen. Het College van Rijksbemid- delaars houdt volgens de heer Stapelkamp onvoldoende re kening met de gevarieerdheid van het bedrijfsleven cn heeft geen vaste lgn in zijn optre den. Het ledental van het C. N. V. heeft het record van ruim 124.000 bereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1