Actie op Sumatra SHAMPOON JO FIBBE UIT DE PROVINCIE Zuid-Afrika's eenheid SCHOUWEN EN DUIVELAND Tholen LEGERBERICHT LANDING OP DE WESTKUST. Pengalengan bezet. Het officiële legercommu niqué van Maandagmorgen luidt als volgt: West-Java: Pengalengan, 30 km ten Zuiden van Ban doeng, werd bezet. Na in Te- gal aanvankelijk zwakke te genstand te hebben geboden, wierpen de republikeinse troe pen aldaar hun uniformenen wapens weg en juichten zij de Nederlandse troepen langs de weg luide toe. Sumatra: Op Zuid-Sumatra werden Moearacnlm en Lahat ten Zuid-Westen van Palem- bang bezet, waarbij ook de kolenmijnen van Boekitascm bereikt werden. De Neder landse troepen zijn hiermede thans circa 156 km van Pa- lembang opgemarcheerd. Ten Zuid-Westen van Me el an hadden verkenningsac ties plaats. Overigens zijn geen bijzon derheden te melden. De militaire luchtvaart: De Nederlandse luchtmacht ver richtte uitgebreide verken ningsvluchten en wierp le vensmiddelen en voorraden ten behoeve van de troepen uit boven de voorste lijn. ACTIE OP SUMATRA'S WEST-KUST. In het legerberlcht no. 14 wordt het volgende medege deeld: Ter beveiliging van de scheepvaart tegen herhaalde beschietingen vanuit Boeklt Lampoe (S.W.K.) was 't nood zakelijk de Boengkoes baal te bezetten. Ook in dit gebied bleek T.N.I. overhaast de vlucht genomen te hebben. Eerst 30 km van Padang on dervonden onze troepen enig vuur van sluipschutters. Voorts werden naar de Nederlandse troepen enige handgranaten geworpen, welke echter niet ontploften. De actie bij de Boengkoes- baai, vooral dc landing van de carriers door middel van lan- dingsboten bij Boengkoes, was een CTote verrassing voor de T.N.L Deze actie verliep zeer vlot. Na het aanbreken van de dag waren de carriers binnen enkele minuten aan land. Zuid-Sumatra: Batoeradja werd geheel in tact aangetrof fen. Bjj dc bezetting van deze plaats werd geen tegenstand geboden. De bevolking was rustig en de voedselsituatie be vredigend. De consolidatie van dc bezette olievelden heeft voortgang. Dc houding van het achtergebleven Indonesisch personeel is over het algemeen niet ongunstig. In do Noordelijke sector langs de weg naar Sekajoe zijn verscheidene dorpen door de republikeinen geheel in de as gelegd. Do bevolking werd door de T.N.I. het binnenland in gejaagd. Zij keert thans te rug en toont zich vriendschap pelijk. Bij do actie in Zuid- Sumatra is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag genomen. Op Sumatra's Oost kust zijn meer dan honderd hulzen te Kwala verwoest. Zaterdagmorgen is een con- vooi naar deze plaats vertrok ken voor het evacueren van de bevolking. Overigens werd de zuivering van het rond Medan bezette gebied voortgezet. De fantasie had dc republi keinse radio in ongekende ma te te pakken, toen werd me degedeeld, dat Medan door de republikeinse troepen was be zet. Zelfs van enige actie van betekenis door gewapende re publikeinse troepen is geen sprake. STEMMING IN BATAVIA. Een United Press-correspon dent seint ons uit Batavia: De gemiddelde Nederlander in Batavia schijnt zich meer ongerust te maken over de re actie van de wereld op do actie in Indonesië dan over de uit slag van de gevechten. Niemand met wie ik gespro ken heb, aldus de United Press correspondent, twüfelde er aan of het goedgetrainde en wel uitgeruste Nederlandse leger kon gaan en staan waar net maar wilde en kon elke positie houden die het had ingenomen, doch bij iedereen bestond de vraag, wat de wereld van al deze gebeurtenissen zou zeg gen. Hier in Batavia zjjn er maar weinig Nederlanders die er aan twijfelen of him zaak recht vaardig is. De reactie van dc gemiddelde Nederlander vari eert van verbazing tot bele diging over de houding van de rest van de wereld in het bh- zonder van die landen zoals India, die deze campagne een „koloniale oorlog" noemen. (Ingezonden mededeling) welke als vloeibare zeep bui tengewoon practisch in de huishouding is, koopt U reeds in een behoorlijke inhouds- fles van ongeveer 100 gram voor 65 ct. Probeert U eens dat prachtartikel en U zult tevreden zijn, vooral nu het met de zeep nog niet erg vlot gaat. Vlissingen Middelburg. PARA-TROEPEN? Een republikeins legerbe- richt beweert, dat Nederland se parachutisten zijn geland te Lamadjang bij Bandoeng. Zowel de plaatselijke bevol king als het republikeinse leger vielen de parachutisten aan, waarbij een afdeling van hen zou zijn vernietigd. CHINEZEN TE SINGOSARI. Aneta's correspondent te Soerabaia meldt, dat tc Sin- gosari in totaal 650 Chinezen zijn bevrijd. Alle Chinese be zittingen in deze plaats zijn geroofd of verbrand, terwijl circa 60 huizen van Chinezen in de as gelegd zijn. Neder landse troepen hebben de Chi nezen naar Lawang gebracht, waar de toestand rustig is. PANDIT NEHROE SPRAK. In een persconferentie heeft Pandlt Jawaharlal Nehroe te New Delhi bekend gemaakt, dat de regering van India heeft besloten zich formeel tot de organisatie der Vere nigde Naties te wenden be treffende de oorlog in Indo nesië. Voorts deelde hy mede, dat de Indische regering eveneens liad besloten zeer binnenkort de Nederlandse luchtdicnsten het vliegen over India te ver bieden. Trage berichtgeving uit Ned. Indië. De Directies van A.N.P. en Aneta delen het volgende me de „Het Nederlandse persbu reau A.N.P. en het Neder lands-Indische persbureau Aneta kunnen op het ogenblik de berichtgeving uit Ned.-In- dië niet op behoorlijke wijze verzorgen, noch met buiten landse agentschappen concur reren, tengevolge van de grote vertraging, welke de tele grammen uit Indië naar Ne derland ondervinden. Deze vertraging bedraagt per tele gram steeds tussen zeven en negen uur, terwijl verzending uit Batavia naar Londen en New-York slechts zeer korte tijd neemt. Bij verzending via Londen ontstaat een vertraging tussen Engeland en Nederland van ongeveer drie uur, waarvan dc buitenlandse agentschap pen geen last ondervinden, daar zij eigen verbindingen tussen Engeland en Nederland hebben. De bovengenoemde vertra ging ontstaat door zeer lang zame aflevering van telegram men op het rijkstelegraafkan toor te Amsterdam. He direc ties van bovengenoemde agentschappen kunnen der halve de verantwoordelijkheid voor een snelle nieuwsbe richtgeving uit Indië niet dra gen." Politici naar Duitsland De voorzitter van de Chr. Democratische Unie in de Brit se zóne van Duitsland, Dr. Adenauer, heeft aan een cor respondent van het blad „Der Kurier" meegedeeld, dat de fiolitieke partijen met christe- jjke inslag uit Frankrijk, Bel gië. Zwitserland en Nederland zullen worden uitgenodigd te genwoordig te zyn op het ko mende congres van zijn party. Zeeleeuwen en damesmode. De laatste vijf jaar zyn op de Goeano-eflan- den, voor de Zuid-Afri kaanse kust, meer dan 30.000 zeeleeuwen ge dood. De huiden van de ze dieren hebben de Zuid- Afrikaanse regering 75.000 pond sterling op geleverd en hebben het mogeiyk gemaakt onge veer 5000 bontmantels op de Amerikaanse markt te brengen. Prins Bernhard in Friesland. Het prinselijk jacht „Piet Hein", met aan boord Z.K.H. Prins Bernhard, voer Maandag op Frieslands grootste meer: het Tjeukemeer. Honderden Friezen zongen de Prins in Lemmer toe, toen deze terug keerde van zijn bezoek aan het grootste gemaal van Euro pa, het Tacozijlgemaal, dat een capaciteit van 7 millioen M3 water per etmaal bezit. Dit is door de Prins omgedoopt in „Ir. Wouda-gemaal" naar de man, die de geestelijke vader er van mag worden genoemd. De Prins werd rondgeleid door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Fries land, mr. H. P. Linthorst Ho- man. Sholto Douglas gaat heen. Een medewerker van de „Sunday Times" heeft uit be trouwbare bron vernomen, dat sir Sholto Douglas, maar schalk van de R.A.F., begin October zal aftreden als Brits opperbevelhebber en militair gouverneur van Duitsland. Volgens dit bericht kan men veilig aannemen, dat generaal sir Brian Robertson zijn op volger zal worden. Het gevolg van deze verandering zou zijn, dat de Britse bestuursvorm in Duitsland in overeenstemming zou worden gebracht met de Amerikaanse. UITSLAGEN MULO-EXAMENS. Te Goes slaagden Zaterdag voor het Mulo-dliploma A: G. Klap, H. Kooger, C. D. van Noppen, K. J. Ovaa, S. M. Ko per, allen Vlissingen; J. L. I. Baljeu, W. E. J. F. van Wae- geningh, beiden Middelburg; J. K. Mesu, Nw. en St. Joos- land; C. J. M. van Akkeren en A. J. Eederink. beiden Terneuzen; G. van Maelsacker en A. J. Dees, Zaamslag; E. S. van Dixhoorn, Hontenisse; W. M. C. Boekstraal, Sas van Gent; J. A. E. Holm en A. W. Heijst, Zierikzee; M. J. Koole en J. v. d. Maas, Ooster- land; C. D. van Nieuwenhuij- zen, Nieuwerkerk; W. de Jon ge, Ellemeet; B. S. van Win- gem Renesse; C. G. A. de Oude, Brouwershaven; L. Smits, Zonnemaire. Afgewe zen 3 candidaten. De examens zijn beëindigd. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het bijzonder Gerechtshof te 's- Hertogenbosch voor Zeeland, hebben 10 personen voorwaar delijk buiten vervolging ge steld, waarvan 3 resp. 1250, 590 en 75 moeten betalen. Onvoorwaardelijk werden 24 personen buiten vervolging gesteld. Noodtoestand in de Zuid-Watering. Het bestuur van de Zeeuw se Landbouwmaatschappg heeft in zya jongste verga dering onder meer de zeer ernstige beschadiging van de landbouwbedrijven in de Zuid- Watering besproken. De mo gelijkheid om hier sommige bedrgven zodanig te herstel len, dat zy weer economisch te exploiteren zyn, wordt zeer sterk betwyfeld. Of de juiste tactiek gevolgd wordt, schgnt eveneens aan twyfel onderhe vig, daar het er op lgkt, dat de verschillende diensten naast elkaar werken. Er worden aan sommige bedrij ven bedragen voor het her stel van gebouwen besteed, die vermoedelgk niet verant woord zgn. Door de herver- kavelings-werkzaamheden worden onder de laatste aan wezige goede bedrgven er enige ernstig getroffen. Daar een goed gecoördineerd her stelplan uiterst wenselgk wordt geacht, zal het secre tariaat der Zeeuwse Land- bouwmaatschappij hierover 'n brief richten aan de Rijks dienst voor Landbouw-herstel. Nog steeds coloradokevers. Daar de Invasies van Co loradokevers op de Zeeuwse kust nog steeds voortduren, wordt er door de planten- ziektenkundigendienst op ge wezen, dat de spultplicht voor Zeeland nog voortduurt tot 30 Juli. Terwgl de schade in Zeeland door de krachtige bestrijding beperkt is gebleven, zijn in Noord-Frankrijk tal van percelen volkomen kaal gevreten. De werkgelegenheid. Op 19 Juli 1947 stonden ingeschreven 484 (37) per sonen, waarvan er 275 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 19 Juli 1947 werden 1460 (24) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 5053 (379). De tussen haakjes geplaat ste cyfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: leerling zetter, drukkers, bouwvakarbeiders, stoffeerder, kistenmakers, leerling zager, leerling kleer maker, lederbewerker, sig ner, loodgieters, plaatwer kers, hulp-lasser, zandvor- mers, stoker, bankwerker, revolver-draaier, smid, auto monteur, naaimachine-mon teur, halfwas monteur, leer jongen autogarage, rgwiel- herstellers, leerling kopersla gers, metaalbewerkers, koks en hulp-koks (intern), arbei ders, melkfabriek, landarbei ders, bloemisten, lompensor teerders, leerling kellner, magazynbedienden, loopjón gen, kantoorpersoneel, verze keringsagent, bewakers, kampknechten, kapsters, naaisters, stryksters, hoeden- modiste, arbeidsters sier kunstatelier, arbeidsters me- taalfabriek, winkelpersoneel, kookster, hotelpersoneel, ser veerster, kantoorpersoneel, huishoudelgk personeel. Zuid-Bev eland: aank. ar beiders drukkerg, drukkers, zetters, bouwvakarbeiders, stoffeerder, zeilmaker, wasse- rgpersoneel, smeden, auto monteurs, bankwerker, fa brieksarbeiders, aankomende verwarmingsmonteur, fitter- electricien, stoker, draaier, boekbinders, arbeiders melk fabriek, bakkersknecht, land arbeiders, paardenknechts, fruitkwekersknecht, kruide niersbediende, petroleumven- ter, loopjongen, expeditie knecht, kantoorpersoneel, bewakers, ongeschoolde ar- Verwarring te wachten ais Slim Jannie het bijltje er bij neerlegt. Zijn opvolger. (Van een U.P.-correspondent) Het politieke vraagstuk in Zuid-Afrika is heel kort sa men te vatten: „Na Smuts, wat?" Premier Jan Christi- aan Smuts is een oude sol daat en ofschoon oude sol daten „nooit sterven" is het nodig te voorzien wat er ge beuren moet als de 76-jarige veldmaarschalk van het po litieke toneel verdwgnt. Op het ogenblik immers wordt 't politieke leven in Zuid-Afrika gestabiliseerd door het sterke karakter en de krachtige per- sooniykheid van Smuts, die buitengewoon populair is en een grote persoonlgke aan hang heeft. Smuts echter heeft iets van een „prima donna." Hg houdt ervan in hen centrum te blgven. Als dc vroegere Bocren-Generaal beveelt, gehoorzamen zgn mi nisters gewoonigk precies, 't Gevolg is dat er in het hele kabinet geen man tc vinden is die enigszins in kracht en kunde te vergelijken is met de bejaarde premier. De minister van Financiën en plaatsvervangend premier, J. H. Hoffmeyr, zou de man moeten zijn die In Smut's {ilaats zou moeten komen als eider van de Verenigde Par ty, doch politieke waarnemers betwijfelen of hy daarin ooit zal slagen. Ofschoon Hoff meyr een van Zuid-Afrika's brilliantste mannen is, heeft hy niet veel aanhangers. Hy is physiek niet sterk en Zuid- Afrika ls gewend lichamelgk krachtige mensen aan het hoofd der regering te hebben. Hij is niet zeer gezien op het platteland, wegens zyn libera le houding 'ten opzichte van de gekleurde rassen. Als mi nister van Financiën was hg in de oorlog toen de belastin gen verhoogd moesten wor den, het mikpunt van de cri- tiek. Het is waar, dat zgn belastingwetten zo goed in elkaar zaten, dat het heel moeilgk was ze te ontduiken. Maar dat bevalt juist som mige lieden, die graag de fiscus „een hak zetten", niet. OPVOLGER. Een andere mogelgkheid voor Smut's opvolging is de minister van Landbouw, J. G. Strauss, die door Smuts zelf op dc voorgrond wordt geschoven, wat hem weer de nijd van andere politici in zijn party op de hals haalde. Er zgn een aantal jonge mi nisters, die een goede poli tieke carrière kunnen maken, doch eerst in de toekomst. Tot hen behoren Harry Law rence, minister van Justitie, Majoor Piet van der Byl, minister voor inboorlingen za ken, Collin Steyn, minister van Arbeid en S. F~ Water- son, minister van Economi sche Ontwikkeling. De oppositie, de nationa listische partij onder leiding van dr. D. F. Malan, is niet veel beter af wat toekomsti ge leiders betreft. Malan is bijna even oud als Smuts en mocht zyn party in 1948 een verkiezingsoverwinning beha len, dan zou het te bezien staan of hij zelf het pre mierschap op zich zou nemen. Malan is lang niet zo'n ster ke persoonlijkheid als Smuts. Hij laat zich al gauw beïn vloeden door allerlei extreme elementen. Zgn „adjudant" is J. G. Strijdom, een verbeten parlementaire tegenstander van Smuts en de meest waar- schgnlgke premier ingeval van een nationalistische stembuszege. „Klasie" Ha- venga, die onlangs zgn Afri kaander partij in de nationa listische party bracht, ls ook een prominente oppositie-po liticus. ANTI-BRITS. De voornaamste politieke controverse in Zuid-Afrika is nog altgd een uitvloeisel van de Boeren-oorlog, pro- of an ti-Brits. Smut's party, die in 1943 een grote overwinning behaalde, zal naar men ver wacht, enig nadeel ondervin den van de politiek ten aan zien van de inboorlingen, die in vele kringen te „liberaal" wordt geacht. De resolutie der UNO ten opzichte van deze politiek, heeft een stem ming teweeg gebracht van „wy zullen net de UNO wel laten zien." In plaats van een vryzinniger politiek ten opzichte van de inboorlingen te stimuleren, heeft de hou ding der UNO in de kaart gespeeld der politici met een reactionnair inboorlingen program. Enkele tussentydse verkiezingen toonden reeds een neiging tot stemmenver lies voor de Verenigde Party ten gunste van de oppositie. De „Natten" wonnen de tus sentijdse verkiezingen van Wakkerstroom en vergroten hun meerderheid in Hotten- tot-Holland aanzienlgk. beiders, wasserypersoneel, kousenreparatrice, huishoude lijk personeel. Tholen: bouwvakarbeiders, bankwerker-draaier, electri- cien, loodgieters, schippers knecht, huishoudelgk perso neel. Schouwen en Duiveland: stoffeerders, bouwvakarbei ders, kappers, schoenmaker, smeden, wagenmaker, aanko mend molenaarsknecht, land arbeiders, hotelpersoneel, leer ling kellner, loopknechts, naaister, huishoudelijk per soneel. Zeeuwsch-Vlaanderen: koer- werkers, bouwvakarbeiders, mach. houtbewerkers, meu belmakers, stoffeerders, leer ling kappers, electr. lasser, automonteurs, bankwerker, smeden, stokers, vlasbewer kers, textielarbeiders, fabri- catiearbeiders suikerfabriek, landarbeiders, tuinbouwar- beiders, bakkersknecht, loop jongens, transportarbeiders, hulp-besteller P. T. T., kan toorpersoneel, ongeschoolde arbeiders, kapster, leerling kapster, kousenreparatrice, leerling naaister, chef afd. textielfabriek, textielarbeid- sters, verkoopsters, reizigster, kamermeisjes, kookster, huis houdelgk personeel. Overbruggingscursus voor M.T.S. te Middelburg. Niet alleen Vlissingen maar ook Middelburg zal een over- bruggingscursus voor het toe- latingsèxamen der M. T. S. krygen. In de zitting van 5 Februari j.l. hechtte de raad van Middelburg namelijk zgn goedkeuring aan een verzoek van de Ambachtsschool om de pogingen tot het verkrijgen van een overbruggingscursus voor jongelui, die met succes de school hebben verlaten en het Middelbaar Technisch Onderwijs voor de werktuig bouwkunde wensen te volgen, te steunen. In verband met de voor schriften, vervat in de Nijver- heidsonderwijswet, berust het verzoek thans bg de betrok ken autoriteiten in Den Haag. Wg vernemen, dat het in de bedoeling ligt de over bruggingscursus in September van dit jaar te doen aanvan gen. CHR. U.L.O.-SC HOOL ZIERIKZEE. Bevorderd van klas I naar klas II: T. Baart, J. van Be- veren, D. Boot, G. Boot, J. Boot, M. Boot, J. Bolle, L. Brouwer, W. Cashoek, C. Coomans, D. v. d. Doel, K. Drooger, A. Flikweert, K. Flohil, J. Geluk, C. J. Han- se, W. v. d. Hoek, A. van Hekken, H. M. Padmos, J. Schippers, T. v. d. Sluis, W. b. d. Vaate, C. L Vogelaar, M. de Vlieger, R. de Vries, H. van Waveren, J. L. Wes- dorp, J. J. de Wilde, J. van Wouwe, T. Meester, T. v. de Velde, J. Wisse, J. Joppe, A. Deurloo. C. Giljam, L. van 't Hoff, T. de Koning. Over een leerling is we gens ziekte geen beslissing genomen. Afgewezen drie leerlingen. Bevorderd van klas II naar klas HI: J. van Ast, A. Baart, L. de Bakker, J. Bal, A. v. d. Berge, M. Berre- voets, J. Bil, J. de Bokx, R. van Dikxhoorn, C. van Driel, St. Dijkman, J. Huibers, W. Jumelet, J. Kik, J. Kleemans, L. Kooijman, C. Legemate, W. v. d. Maas, D. Meester, J. Okkerse, T. de Oude, K. Pot- appel, J. Schietekatte, L. v. d. Sluis, F. Verhage, W. Ver hoek, H. de Vlieger, L. van Waveren, C. v. d. Wekken, H. Zwijnenburg, Hiervan zijn twee leerlin gen voorwaardelijk bevor derd. Een leerling moest af gewezen worden. Bevorderd van klas III naar klas IV: M. v. d. Berg, A. Bienefelt, C. Bienefelt, W. Dekker, I. de Jong, K. Kesteloo, D. Kik, H. Kik, L. Kloet, J. Legemate, J. Lok ker, J. v. d. Meet, N. Plan soen, T. de Rijke, F. Spren- gelmeyer, M. J. C. de Vlie ger, T. C. -de Vries, A. v. d. Welle, D. Gooris. Hiervan zijn drie leerlin gen voorwaardelijk bevor derd. Twee leerlingen moes ten worden afgewezen. Diploma-uitreiking en bevorderingen Ambachts school Zierikzee. Aan de volgende leerlingen van de Ambachtsschool te Zierikzee werd het diploma uitgereikt: Afdeling Smeden-bankwer- ken: N. G. de Bie, Zierikzee, A. M. Bilius, Zierikzee (le pr.); C. Douw, Zierikzee; D. v. Duivendyk, Bruinisse; W. J. v. Dyke, Oosterland; M. H. J. v. d. Eynde, Zierikzee; C. H. Gilgamse, Renesse; A. S. den Haan, Haamstede (2e pr.); J. v. d. Hamer, Ouwer- kerk; N. Kouwenberg, Zie rikzee; J. C. Lokker, Zierik zee; P. F. Quaak, Haamste de; P. J. Quist, Sir-Jansland; M. M. v. d. Schelde, Seroos- kerke; P. A. Schouls, Zierik zee; A. J. J. Stoel, Zonne maire; J. C. Verton. Haam stede P. de Vlieger, Zierik zee. Afgewezen 1 leerling. Afdeling motor- en rytuig- lierstellen: J. J. v. Almkerk, Zonnemaire; A. A. Bal, Brui nisse; A. Beye, Zierikzee; P. F. Beye, Oosterland; W. C. v. Dijke, Oosterland; M. Geel hoed, Zonnemaire; Joh. Hart, Serooskerke; P. Kort, Noord- gouwe; A. v. d. Houten, Brouwershaven: C. H. Kuy- per, Ouwerkerk; P. A. v. Leersum, Zonnemaire; C. W. Polderman, Haamstede; W. N. v. d. Schelde, Brouwersha ven; J. v. d. Velde, Brou wershaven (2e prijs); C. Tim merman, Zierikzee; A. Vier gever, Zonnemaire; A. Vis, Noordgouwe (le prijs); J. M. v. d. Woestijne, Zierikzee; C. P. Verseput, Renesse; A. J. Ribbens, Zierikzee. Afgewezen 1 leerling. Afdeling timmeren: M. L. Boogerd, Ouwerkerk; M. in den Bosch, Zierikzee; J. de Bruine, Haamstede (le prijs); W. Dalebout, Zierikzee; H. P. Hage, Oosterland; M. J. v. Mourik, Zierikzee; P. G. de Munnik, Haamstede; C. N. Rentier, Nieuwerkerk; J. J. Rombouts, Zierikzee; J. Roos, Burgh (2e prys); M. Schilperoort. Brouwershaven; J. Tanis, Capclle; A. Vane, Bruinisse; A. J. v. d. Velde, Noordgouwe; F. J. M. v. Velthoven, Zierikzee; J. Vis, Zonnemaire; J. Vredenbregt, Haamstede; H. R. de Vries, Zierikzee; J. S. Wiebrens, Haamstede. Afgewezen wegens ziekte 1 leerling. Afdeling schilderen: C. P. Feyen, Zierikzee; J. Hage- steyn, Zierikzee. Bevorderd van de le naar de 2e klasse werden in de afdeling smeden-bankwerken: J. v. Ast, Zonnemaire; G. W. Beeke, Zierikzee; J. L. v. d. Berge, Bruinisse; B. den Boer, Zierikzee; C. Bolle, Zierikzee (voorw.); C. Bom, Nieuwerkerk; J. A. Boone, Schuddebeurs; C. P. v. d. Bos, Dreischor; J. Deurloo, Zierikzee; M. F. Dorreman, Zierikzee; J. C. v. Droffe- laar, Zierikzee; K. E. v. Klin ken, Ouwerkerk; J. Kosten- se, Bruinisse; L. J. Kouyzer, Zierikzee; L. H. v. d. Maas, Oosterland; H. P. Matthijsse, Capelle; C. Rotte, Kerkwerve; C. Schilperoort, Zonnemaire; P. Smaliieer, Brouwershaven; L. M. v. Strien, Haamstede; C. Seybel, Zierikzee; A. Vij verberg, Ouwerkerk (voorw. P. v. d. Wielen, Noordgouwe; J. A. Krakeel, Zierikzee. Niet bevorderd 4 leerlin gen, waarvan 1 wegens ziek te. In de afdeling motor- en rytuigherstellen: H. N. Beye, Oosterland; J. B. Bokelaar, Brouwershaven; C. v. d. Bos, Bruinisse; W. Bouman, Burgh; C. Fiere, Zierikzee; C. Hoogerwerf, Bruinisse; L. A. Istha, Oosterland; J. J. de Jonge, Oosterland; M. L. Kardol, Zierikzee; H. Kok, Czn., Bruinisse; H. Kok Hzn., Bruinisse; C. Kooman, Haam stede; N. A. Lievense, Nieu werkerk; A. Maaskant, Brui nisse; W. Stolk, Nieuwer kerk; S. J. Wandel, Nieuwer kerk; J. v. d. Weele, Brou wershaven (voorw.) Niet bevorderd 3 leerlingen. In de afdeling timmeren: G. Bal, Dreischor; M. P. Bal, Bruinisse; J. Bil, Zie rikzee; J. W. Bolyn, Ouwer kerk; J. M. Bodbyl, Noord- welle; J. M. Felius, Noord gouwe; S. L. de Feyter, Re nesse; J. A. Hanse, Bruinis se; C. D. Hendrikse, Ouwer kerk; J. v. d. Have, Ooster land;. M. de Jonge, Scharen- dyke; J. Kanters, Burgh; H. Kik, Nieuwerkerk; J. W. Rin- gelberg, Scharendyke; J. L. Romeyn, Noordgouwe; J. Verkamman, Bruinisse (voorw.) Niet bevorderd 1 leerling. En in de afdeling schilde ren: P. C. v. d. Berge, Oos terland; M. Dalebout, Nieu werkerk; F. Roggeband, Drei schor; J. de Jonge, Kerkwer ve. Niet bevorderd wegens ziekte 1 leerling. OUDERDOMS VOORZIENING. De commissie tot uitvoe ring van de Noodwet Ouder domsvoorziening is voor Kerkwerve samengesteld uit: burgemeester W. Baas, voor zitter; leden: D. v. d. Wek ken, P. de Jonge, M. M. Han se, L. H. van Dijk; secreta ris: C. M. A. de Vries, amb tenaar ter secretarie. Zierikzee JEUGDIGE ZEELIEDEN KOMEN. De opleidingsschepen „Prin ses Juliana" en „Prins Hen drik", van het Onderwysfonds voor de Scheepvaart, zullen op 8 Augustus a.s. Zierikzee bezoeken. Er zal een officiële ont vangst plaats hebben door 't college van B. en W. De volgende dag vertrek ken de schepen naar Rotter dam. Oud-Vossemeer GESLAAGD. De heer J. J. Roosmalen, onderwyzer aan de Openbare Lagere School te Oud-Vos semeer, slaagde bg het te Breda gehouden examen voor de Hoofdakte. MIDDENSTANDS EXAMENS. Voor het op 21 Juli j.l. afw genomen Middenstandsexa men slaagden te Middelburg: P. Aarnoutse, Vlissingen; mej. H. P. Adriaanse, Vlissingen; L. M. Ars, Borssele; C. en M. v. Baaien, Heinkenszand; P. J. v. Baaien, Kamperland; mej. C. M. de Baar, Wemel- dinge; P. A. Baas, Nieuw- land; J. Bartelse, Zierikzee; mej. D. M. Bolier, Kruinin- gen; L Bolle, Kortgenemevr. A. J. Bollenv. Zwienen, Vlissingen; J. Boogaard, Se rooskerke (W.); L Boot, Naaldwijk; E. G. Bordui, 's- Heerenhoek; mej. A. F. v. d. Borgt, Kruiningen. Afgewezen 9 candidaten. Uitslagen van 22 Juli j.l. Geslaagd: A. B. Bostelaar, Koudekerke; P. v. Boven, 's- Heer Arendskerke; J. J. Braam, 's-Heer Abtskerke J. dc Bree, Souburg; mej. A. v. d. Brink, Krabbendijke; J. H. v. d. Broek, Goes; W. Brouwer, Kapelle; C. J. v. Burg, Kerkwerve; W. Bus- traan, Yerseke; C. Buyze, Kruiningen; W. F. de Bruij- ne, Wemeldinge; C. en J. Cal jé, Biggekerke; A. C. Cla- risse. Brouwershaven; C. Cla- risse, Vlissingen; F. J. Clyncke, Sluis; B. Kok, Krui ningen; mej. B. C. en C. Con- tant, Souburg; mej. S. A. Contant, Colijnsplaat; C. J. M. v. Damme, Ko.rtgene; C. Dekker, Arnemuiden; P. A. Dekker, Aagtekerke; P. Del- lebeke, Vlake; J. Denies, Mid^ delburg; P. H. Deurwaarder, Souburg; M. A. F. D'hoore, Sluis; P. Dingemanse, Big gekerke; L. P. v. Dis, Vrou wenpolder; J. A. Dominicus, Westkapelle; J. de Dreu, 's- Heer Arendskerke; mej. P. G. Duijvesteijn, 's-Heeren- hoek; W. Dijke, Middelburg. Afgewezen 11 candidaten. Uitslagen van 23 Juli j.l. Geslaagd: mej. G. A. Elen- baas, .Yerseke; H. W. v. d. Endt, Yerseke; A. v. Enge lenburg, Groede; W. Evers- dyk, Kloetinge; J. Eversen, Goes; A. Freman, Kats; P. H. Filius, Yerseke; J. Fraan- je, Lewedorp; A. Francke, Goes; P. J. Franse, 's-Heeren- hoek; mevr. M. J. Frenks v. d. Pegl, Goes; A. Geene, Wolphaartsdijk; G. Geschiere, Heinkenszand; J. Geschiere, Vrouwenpolder; A. Gevaert, Vlissingen; A. Gideonse, Rit- them; mej. M. P. Goeree, Oudelande; A. H. de Graaf, Kapelle-Biezelinge; A. J. de Groote, Cadzand; mej. J. C. v. Halst, Kortgene; mej. C. Hamann, Middelburg; mej. W. N. v. d. Hamer, Wemeldinge; J. Harpe, Biggekerke; mej. E. Harthoorn, Oostdyk; mej. G. Hendriks, Groede; A. M. Heijboer, Wissenkerke; J. Heijnsdyk, Vlissingen; A. Hil- lebrand, Koudekerke; C. Hil- lebrand, Yerseke; J. Hoek man, Krabbendijke; J. op 't Hof en mej. N. op 't Hof, Oudelande; W. den Hollan der, Oostkapelle; M. D. Holle- stelle, Goes; M. Hoogerheyde, Middelburg; A. en G. A. M. Hopmans, Goes. Afgewezen 8 candidaten. Het examen, dat afgeno men wordt in het CJMV-ge- bouw te Middelburg, wordt voortgezet. Bij het Dinsdag 22. Woens dag 23 en Donderdag 24 Juli te Bergen op Zoom gehouden Middenstandsexamens slaagden o.m.: A. Aamoudse, M. Aar- noudse, Th. Aarnoudse, A. Aar- noudSe, P. van As, J. Bevelan der, C. Boogaards, allen te Oud-Vo9semeer; A. van Akke ren te St. Maartensdijk; C. van As, A. Geuze en J. Kleppe te Scherpemisse; C. Bendegom te St. Annaland; J. Remme te Yerseke; L. de Boer te Kerk werve; O. Blondeel te Aarden burg; W. de Bil. J. de Bil en F. Brandenburg te Zierikzee; D. v. d. Berg, C. Bolijn te Bruinisse; Ha. Hackers, Ea. Canon te Aardenburg; Aa. van Aarsen te Hontenisse; J. de Braber te Stavenisse; J. Burg. grave te Hengstdijk; M. Ca pelle te Bruinisse; M. Damzc te Yerseke; E. v. Damme te Hontenisse en P. van Deursse te Vogelwaarde; A. Pleune, C. Dulne en P. de Har tog te St. Maartensdijk; A. van Stee te Tholen. BALDADIGHEDEN. Voor het gooien met ste nen kregen 'S jongens te Oud- Vossemeer een proces-verbaal, waarbij van politiezijde de jeugd gewaarschuwd wordt zich in acht te nemen, daar de politie bij voorkomende baldadigheden strenger zal optreden. Kerknieuw» NED. HERV. KERK. Bedankt voor Rijk ds. J. H. Renting te Heinkenszand. BEROEP. Beroepen (met toezegging) bij de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle ds. H. Coolsma van Prinsenhage. GER. KERK (ond. art.31 K.O.) Vanaf Zondag 3 Aug. a.s. zullen te Zoutelande, onder leiding van de kerk van Mid delburg, diensten worden ge houden in het verenigingsge bouw „De Ark", Noordstraat. Voorlopig alleen om 10 uur 's morgens. Dit geschiedt me de met het oog op de pension gasten. Geslaagd voor 3e stuurman Corn. v. Vlaanderen, leerling der de Ruyterschool te Vlis singen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14