Actie op Sumatra SHAMPOON J0 FIBBE Zuid-Afrika's eenheid UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN LEGERBERICHT LANDING OP DE WESTKUST. k Pengalengan bezet officiële legercommu* van Maandagmorgen Het niqué luiclt als volgt: West-Java: Pengalengan, 30 km ten Zuiden van Ban doeng, werd bezet Na in Te- gal aanvankelijk zwakke te genstand te hebben geboden, wierpen de republikeinsetroe pen aldaar hun uniformenen wapens weg en juichten zü de Nederlandse troepen langs de weg lulde toe. Sumatra: Op Zuld-Sumatra werden Moearaenim en Lahat ten Zuid-Westen van Palem- bang bezet, waarbij ook de kolenmijnen van Boekitasem bereikt werden. De Neder landse troepen zijn hiermede thans circa 156 km van Pa- lembang, opgemarcheerd. Ten Zuid-Westen van Me- dan hadden verkennlngsac- ties plaats. Overigens zijn geen bijzon derheden te melden. De militaire luchtvaart: De Nederlandse lucht macht ver richtte uitgebreide verken ningsvluchten en wierp le vensmiddelen en voorraden ten behoeve van de troepen uit boven de voorste lijn. ACTIE OP SUMATRA'S WEST-KUST. In het legerbëricht no. 14 wordt het volgende medege deeld: Ter beveiliging van de scheepvaart tegen herhaalde beschietingen vanuit Boeklt Lampoe (S.W.K.) was 't nood zakelijk de Boengkoes baai te bezetten. Ook in dit gebied bleek T.NJ. overhaast de vlucht genomen te hebben. Eerst 30 km van Padang on dervonden onze troepen enig vuur van sluipschutters. Voorts werden naar de Nederlandse troepen enige handgranaten geworpen, welke echter niet ontploften. Do actie bij de Boengkoes- baai, vooral de landing van dc carriers door middel van lan- dingsboten bg Boengkoes, was oen grote verrassing voor de T.N.I. Deze actie verliep zeer vlot. Na het aanbreken van de dag waren de carriers binnen enkele minuten aan land. Zuid-Sumatra: Batooradja werd geheel in tact aangetrof fen. Bij de bezetting van deze plaats werd geen tegenstand geboden. De bevolking was rustig en de voedselsituatie be vredigend. Do consolidate van do bezette olievelden heeft voortgang. De houding van het achtergebleven Indonesisch personeel is over het algemeen niet ongunstig. In de Noordelijke sector langs de weg naar Sekajoe zijn verscheidene dorpen door de republikeinen geheel ln de as gelegd. Do bevolking werd door de T.N.I. het binnenland in gejaagd. Zij keert thans te rug cn toont zich vriendschap pelijk. Bij do actie in Zuld- Sumatra is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag genomen. Op Sumatra's Oost kust zijn meer dan honderd huizen te Kwala verwoest. Zaterdagmorgen is een con- vooi naar dezo plaats vertrok ken voor het evacueren van de bevolking. Overigens werd de zuivering van het rond Me dan bczotto gebied voortgezet De fantasie had de republi keinse radio in ongekende ma te te pakken, toen werd me degedeeld. dat Medan door dc republikeinse troepen was be zet. Zelfs van enige actie van betekenis door gewapende re publikeinse troepen is geen sprake. STEMMING IN BATAVIA. Een United Press-correspon dent seint ons uit Batavia: De gemiddelde Nederlander In Batavia schijnt zich meer ongerust te maken over de re actie van de wereld op do actie in Indonesië dan over de uit slag van de gevechten. Niemand met wie ik gespro ken heb, aldus de United Press correspondent, twijfelde er aan of het goedgetrainde en wel uitgeruste Nederlandse leger kon gaan en staan waar het maar wilde en kon elke positie houden die het had ingenomen, doch bij iedereen bestond de vraag, wat de wereld van al deze gebeurtenissen zou zeg gen. Hier in Batavia zjjn er maar weinig Nederlanders die er aan twijfelen of hun zaak recht vaardig is. De reactie van de gemiddelde Nederlander vari eert van verbazing tot bele diging over do houding van de rest van de wereld in het bij zonder van dlo landen zoals India, die deze campagne een „koloniale oorlog" noemen. (Ingezonden mededeling) •welke als vloeibare zeep bui tengewoon practisch in de huishouding is, koopt U reeds in een behoorlijke inhouds- fles van ongeveer 100 gram voor 65 ct Probeert U eens dat prachtartikel en U zult tevreden zijn, vooral nu het met de zeep nog niet erg vlot gaat. Vlissingcn Middelburg. PARA-TROEPEN? Een republikeins legerbe- richt beweert, dat Nederland se parachutisten zhn geland te Lamadjang bij Bandoeng. Zowel de plaatselijke bevol king als het republikeinse leger vleien de parachutisten aan, waarbij een afdeling van hen zou zijn vernietigd. CHINEZEN TE SIN GO SARI. Aneta's correspondent te Soerabaia meldt, dat te Sin- gosari in totaal 650 Chinezen zijn bevrijd. Alle Chinese be zittingen in deze plaats ztfn geroofd of verbrand, terwijl circa 60 huizen van Chinezen in de as gelegd zijn. Neder landse troepen hebben de Chi nezen naar Lawang gebracht, waar de toestand rustig is. PANDIT NEHROE SPRAK. In een persconferentie heeft Pandlt Jawaharlal Nehroe te New Delhi bekend gemaakt, dat de regering van India heeft besloten zich formeel tot de organisatie der Vere nigde Naties te wenden be treffende de oorlog In Indo nesië. Voorts deelde h(f mede, dat de Indische regering eveneens had besloten zeer binnenkort de Nederlandse luchtdlensten het vliegen over India te ver bieden. Trage berichtgeving uit Ned. Indië. De Directies van A.N.P. en Aneta delen het volgende me de „Het Nederlandse persbu reau A.N.P. en het Neder lands-Indische persbureau Aneta kunnen op het ogenblik de berichtgeving uit Ned.-In- diö niet op behoorlijke wijze verzorgen, noch met buiten landse agentschappen concur reren, tengevolge van de grote vertraging, welke de tele grammen uit Indië naar Ne derland ondervinden. Deze vertraging bedraagt per tele gram steeds tussen zeven en negen uur, terwijl verzending uit Batavia naar Londen en New-York slechts zeer korte tijd neemt Bij verzending via Londen ontstaat een vertraging tussen Engeland en Nederland van ongeveer drie uur, waarvan do buitenlandse agentschap pen geen last ondervinden, daar zij eigen verbindingen tussen Engèland en Nederland hebben. De bovengenoemde vertra ging ontstaat door zeer lang zame aflevering van telegram men op het rijkstelegraafkan toor te Amsterdam. De direc ties van bovengenoemde agentschappen kunnen der halve de verantwoordelijkheid voor een snelle nieuwsbe richtgeving uit Indië niet dra gen." Zeeleeuwen en damesmode. vijf laar oeano-eilarv De laatste zjjn op de Goeaïio den, voor de Zuid-Afri kaanse kust, meer dan 30.000 zeeleeuwen ge dood. De hulden van de ze dieren hebben de Zuid- Afrikaanse regering 75.000 pond sterling op geleverd en hebben het mogelijk gemaakt onge veer 5000 bontmantels op de Amerikaanse markt te brengen. Prins Bernhard in Friesland. Het prinselijk jacht „Plet Hein", met aan boord Z.K.H. Prins Bernhard, voer Maandag op Frieslands grootste meer: het Tjeukemeer. Honderden Friezen zongen de Prins in Lemmer toe, toen deze terug keerde van zy'n bezoek aan het grootste gemaal van Euro pa, het Tacozijlgemaal, dat een capaciteit van 7 millioen M3 water per etmaal bezit Dit is door de Prins omgedoopt in „Ir. Wouda-gemaal" naar de man, die de geestelijke vader er van mag worden genoemd. De Prins werd rondgeleid door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Fries land, mr. H. P. Linthorst Ho- man. Sholto Douglas gaat heen, Een medewerker van de „Sunday Times" heeft uit be trouwbare bron vernomen, dat sir Sholto Douglas, maar schalk van de R.A.F., begin October zal aftreden als Brits opperbevelhebber en militair gouverneur van Duitsland. Volgens dit bericht kan men veilig aannemen, dat generaal sir Brian Robertson zyn op volger zal worden. Het gevolg van deze verandering zou zijn, dat de Britse bestuursvorm in Duitsland in overeenstemming zou worden gebracht met de Amerikaanse. Politici naar Duitsland Do voorzitter van de Chr. Democratische Unie in de Brit- so zóne van Duitsland, Dr. Adenauer, heeft aan een cor respondent van het blad „Der Kurier" meegedeeld, dat de politieke partijen met christe lijke Inslag uit Frankrijk, Bel gië, Zwitserland en Nederland zullen worden uitgenodigd te genwoordig te zijn op het ko mende congres van zijn party. UITSLAGEN MULO-EXAMENS. Te Goes slaagden Zaterdag voor het Mulo-dliploma A: G. Klap, H. Kooger, C. D. van Noppen, K. J. Ovaa, S. M. Ko per, allen Vlissingen; J. L. I. Baljeu, W. E. J. F. van Wae- geningh, beiden Middelburg; J. K. Mesu, Nw. en St. Joos- land; C. J. M. van Akkeren en A. J. Eederink, beiden Terneuzen; G. van Maelsacker en A. J. Dees, Zaamslag; E. S. van Dixhoorn, Hontenisse; W. M. C. Boekstraal, Sas van Gent; J. A. E. Holm en A. W. Heijst, Zierikzee; M. J. Koole en J. v. d. Maas, Ooster- land; C. D. van Nieuwenhuij- zen, Nieuwerkerk; W. de Jon ge, Ellemeet; B. S. van Win- gen, Renesse; C. G. A. de Oude, Brouwershaven; L. Smits, Zonnemairel Afgewe zen 3 candidaten. De examens zijn beëindigd. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het bijzonder Gerechtshof te 's- Hertogenbosch voor Zeeland, hebben 10 personen voorwaar delijk buiten vervolging ge steld, waarvan 3 resp. 1250, 590 en 75 moeten betalen. Onvoorwaardelijk werden 24 personen buiten vervolging gesteld. Noodtoestand in de Zuid-Watering. Het bestuur van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij heeft in zijn jongste verga dering onder meer de zeer ernstige beschadiging van de landbouwbedrijven in de Zuid- Watering besproken. De mo gelijkheid om hier sommige bedrijven zodanig te herstel len, dat zij weer economisch te exploiteren zijn, wordt zeer sterk betwijfeld. Of de juiste tactiek gevolgd wordt, schijnt eveneens aan twijfel onderhe vig, daar het er op lijkt, dat de verschillende diensten naast elkaar werken. Er worden aan sommige bedrij ven bedragen voor het her stel van gebouwen besteed, die vermoedelijk niet verant woord zijn. Door de herver- kavelings-werkzaamheden worden onder de laatste aan wezige goede bedrijven enige ernstig getroffen. Daar een goed gecoördineerd her stelplan uiterst wenselijk wordt geacht, zal het secre tariaat der Zeeuwse Land- bouwmaatschappij hierover 'n brief richten aan de Rijks dienst voor Landbouw-herstel. Nog steeds coloradokevers. Daar de invasies van Co loradokevers op de Zeeuwse kust nog steeds voortduren, wordt er door de planten- ziektenkundigendienst op ge wezen, dat de spultplicht voor Zeeland nog voortduurt tot 30 Juli. Terwijl de schade in Zeeland door de krachtige bestrijding beperkt is gebleven, zijn in Noord-Frankrijk tal van percelen volkomen kaal gevreten. De werkgelegenheid. Op 19 Juli 1947 stonden ingeschreven 484 (37) per sonen, waarvan er 275 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 19 Juli 1947 werden 1460 (24) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 5053 (379). De tussen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: leerling zetter, drukkers, bouwvakarbeiders, stoffeerder, kistenmakers, leerling zager, leerling kleer maker, lederbewerker, slij per, loodgieters, plaatwer kers, hulp-lasser, zandvor- mers, stoker, bankwerker, revolver-draaier, smid, auto monteur, naaimachine-mon teur, halfwas monteur, leer- ongen autogarage, rywiel- ïerstellers, leerling kopersla gers, metaalbewerkers, koks en hulp-koks (intern), arbei ders, melkfabriek, landarbei ders, bloemisten, lompensor teerders, leerling kellner, magazijnbedienden, loopjon gen, kantoorpersoneel, verze keringsagent, bewakers, kampknechten, kapsters, naaisters, strijksters, hoeden- modiste, arbeidsters sier kunstatelier, arbeidsters me- taalfabriek, winkelpersoneel, kookster, hotelpersoneel, ser veerster, kantoorpersoneel, huishoudelijk personeel. Zuid-Beveland: aank. ar beiders drukkerij, drukkers, zetters, bouwvakarbeiders, stoffeerder, zeilmaker, wassc- rijpersoneei, smeden, auto monteurs, bankwerker, fa brieksarbeiders, aankomende verwarmingsmonteur, fitter- electricien, stoker, draaier, boekbinders, arbeiders melk fabriek, bakkersknecht, land arbeiders, paardenknechts, fruitkwekersknecht, kruide niersbediende, petroleumven- ter, loopjongen, expeditie knecht, Kantoorpersoneel, bewakers, ongeschoolde ar- Verwarring te wachten als Slim Jannie het bijltje er b ij neerlegt. Zijn opvolger. (Van een U.P.-correspondent) Het politieke vraagstuk in Zuid-Afrika is heel Kort sa men te vatten: „Na Smuts, wat?" Premier Jan Christi ana Smuts is een oude sol daat en ofschoon oude sol daten nooit sterven" is het nodig te voorzien wat er ge beuren moet als de 76-iarige veldmaarschalk van het po litieke toneel verdwjjnt. Op het ogenblik immers wordt 't politieke leven in Zuid-Afrika gestabiliseerd door het sterke Karakter en de krachtige per soonlijkheid van Smuts, die buitengewoon populair is en een grote persoonlijke aan hang heeft. Smuts echter heeft iets van een „prima donna." Hij houdt ervan in hen centrum te blijven. Als do vroegere Bóeren-Generaal beveelt, gehoorzamen zijn mi nisters gewoonlijk precies, 't Gevolg is dat er in het hele kabinet geen man te vinden is dio enigszins in kracht en kunde to vergelijken is met de bejaarde premier. Do minister van Financiën i plaatsvervangend premier, J. H. Hoffmeyr zou do man moeten zijn die in Smut's plaats zou moeten komen als leider van de Verenigde Par ty, doch politieke waarnemers betwijfelen of hy daarin ooit zal slagen. Ofschoon Hoff- mevr een van Zuid-Afrika's briüiantste mannen is, heeft hy niet veel aanhangers. Hij is physiek niet sterk cn Zuid- Afrika is gewend lichamelijk krachtige mensen aan het hoofd der regering te hebben. Hij is niet zeer gezien op het platteland, wegens zijn libera le houding ten opzichte van de gekleurde rassen. Als mi nister van Financiën was hy in de oorlog toen de belastin gen verhoogd moesten wor den, het mikpunt van de cri- tiek. Het ls waar, dat zyn belastingwetten zo goed in elkaar zaten, dat het heel moeiiyk was ze te ontduiken. Maar dat bevalt juist som mige lieden, die graag de fiscus „een hak zetten", niet OPVOLGER. Een andere mogelgkheld voor Smut's opvolging ls de minister van Landbouw, J. G. Strauss, die door Smuts zelf op de voorgrond wordt geschoven, wat hem weer de njjd van andere politici in zyn party op de hals haalde. Er zyn een aantal jonge mi nisters, die een goede poli tieke carrière kunnen maken, doch eerst in de toekomst. Tot hen behoren Harry Law rence, minister van Justitie, Majoor Piet van der Bijl, minister voor inboorlingenza ken, ColUn Steyn, minister van Arbeid en S. F. Water- son, minister van Economi sche Ontwikkeling. De oppositie, de nationa listische party onder leiding van dr. D. F. Malan, is niet veel beter af wat toekomsti ge leiders betreft. Malan is bijna even oud als Smuts en mocht zijn party in 1948 een verkiezingsoverwinning beha len, dan zou het te bezien staan of hij zelf het pre mierschap op zich zou nemen. Malan is lang niet zo'n ster ke persoonlijkheid als Smuts. Hy laat zich al gauw beïn vloeden door allerlei extreme elementen. Zfn „adjudant" is J. G. Strydom, een verbeten parlementaire tegenstander van Smuts en de meest waar- schgnlijke premier ingeval van een nationalistische stembuszege. „Klasie" Ha- venga, die onlangs zgn Afri kaander party in de nationa listische party bracht, is ook een prominente oppositie-po liticus. ANTI-BRITS. De voornaamste politieke controverse in Zuid-Afrika is nog altyd een uitvloeisel van de Boeren-oorlog, pro- of an ti-Brits. Smut's party, die in 1943 een grote overwinning behaalde, zal naar men ver wacht, enig nadeel ondervin den van de politiek ten aan zien van de inboorlingen, die in vele kringen te „liberaal" wordt geacht. De resolutie der UNO ten opzichte van deze politiek, heeft een stem ming teweeg gebracht van „wy zullen het, de UNO wel laten zien." In plaats van een vryzlnniger politiek ten opzichte van de inboorlingen te stimuleren, heeft de hou ding der UNO in de kaart gespeeld der politici met een reactionnair inboorlingen program. Enkele tussentijdse verkiezingen toonden reeds een neiging tot stemmenver lies voor de Verenigde Party ten gunste van de oppositie. De „Natten" wonnen de tus sentijdse verkiezingen van Wakkerstroom en vergroten hun meerderheid In Hottcn- tot-HolIand aanzienlijk. beiders, wasserypersoneel, kousenreparatrice, huishoude- iyk personeel. Tholen: bouwvakarbeiders, bankwerker-draaier, electri- cien, loodgieters, schippers knecht, huishoudelijk perso neel. Schouwen en Duiveland: stoffeerders, bouwvakarbei ders, kappers, schoenmaker, smeden, wagenmaker, aanko mend molenaarsknecht, land arbeiders, hotelpersoneel, leer ling kellner, loopknechts, naaister, huishoudelijk per soneel. Zeeuwsch-Vlaanderen: koer- werkers, bouwvakarbeiders, mach. houtbewerkers, meu belmakers, stoffeerders, leer ling kappers, electr. lasser, automonteurs, bankwerker, smeden, stokers, vlasbewer kers, textielarbeiders, fabri- catiearbeiders suikerfabriek, landarbeiders, tuinbouwar- beiders, bakkersknecht, loop jongens, transportarbeiders, hulp-besteller P. T. T., kan toorpersoneel, ongeschoolde arbeiders, kapster, leerling kapster, kousenreparatrice, leerling naaister, chef afd. textielfabriek, textielarbeid- sters, verkoopsters, reizigster, kamermeisjes, kookster, huis houdelijk personeel. Overbruggingscursus voor M.T.S. te Middelburg. Niet alleen Vlissingen maar ook Middelburg zal een over- bruggingscursus voor het toe latingsexamen der M. T. krijgen. In de zitting van Februari j.l. hechtte de raad van Middelburg nameiyk zgn goedkeuring aan een verzoek van de Ambachtsschool om de pogingen tot het verkrijgen van een overbruggingscursus voor jongelui, die met succes de school hebben verlaten en het Middelbaar Technisch Onderwys voor de werktuig bouwkunde wensen te volgen, te steunen. In verband met de voor schriften, vervat in de Nijver- heidsonderwgswet, berust het verzoek thans bij de betrok ken autoriteiten in Den Haag. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt de over bruggingscursus in September van dit jaar te doen aanvan gen. Biervliet Ten bate van de Niwin. XERXES—D.H.C. 2—2. In het kader va(n de NTWIN- actie is te Biervliet op 't sport terrein een vriendscha],:il" voetbalwedstrijd gespe sen Xerxes en D.H.C. Burgemeester Kostense deed de aftrap. Wg zien Xerxes on middellijk naar het doel gaan doch de keper van D.H.C. is op zgn post Wilkes is herhaaldeiyk in de weer, doch hij wordt zo goed bewaakt, dat hg, als hg 1 tot 2 man passeert de 3e en 4e reeds voor hem heeft. Toch weet hij uit moeilijke positie een paar kogels af te vuren, die net over of naast gaan. D.H.C. dat eerst de mindere was komt er nu beter in en de achterhoede van Xerxes, die een zwakke party speelt, moet alle zeilen bijzetten, om het tel kens terugkerende gevaar te keren. Na een half uur spelen breekt D.H.C. door en het is Dijkman, r"e met een pracht- schot de stand op 01 brengt. Na de rust valt Xerxes di rect aan en Wilkes doet prach tige individuele dingen, doch zet zgn voorhoede niet behoor- ïyk aan het werk. Toch weet de linksbinnen Beun na een prachtcombinatie met de links buiten door een keihard schot dc stand op 11 te brengen. Xerxes is echter de mindere. Als de scheidsrechter voor het einde fluit is de stand 22. Er werden door beide par tijen 5 penalty's genomen. Hier toonde D.H.C. zich de meerdere van Xerxes en het ging met de beker naar huis. Een pracht van een wed strijd, welke door circa 2500 k 3000 bezoekers werd bijge woond. Zoals onze lezers weten, kwamen de baten aan de NI- WIN ten goede. IJzendijke A'DAMSE POSTHARMONIE TE IJZENDIJKE. Voor geteisterd Zeeland kwam de Amsterdamse Post- harmonie onder haar eminente Directeur de heer D. Speets een paar concerten geven in Zeeland. Zo ook in IJzendgke. Het programma werd uitste kend uitgevoerd. Niet weinig viel in de smaak de uitleg, die de heer Speets gaf van enkele nummers. Deze konden daar door beter door het publiek be grepen en gevolgd worden. Van het programma noemen wij „Finlandia* van Sibelius, .L'Arlesienne Suite" van Bi- zet, „Rakoczy Ouverture" van Keler-Bela. Met amateurmensen heeft de heer Speets een geweldige hoogte bereikt. Burgemeester BÖnmnghau- sen sprak de hoop uit, de har monie zeer spoedig weer te zien. Jammer dat het publiek niet beter was opgekomen. DIEFSTAL. Enige dagen geleden kwam de metselaarsknecht van D. in de Ravelgnstraat te IJzendijke tot de ontdekking dat onge node gasten in zijn huis waren geweest, want er was een spaarpotje met circa f 315. verdwenen. Aangifte bij de po litie werd gedaan die een on derzoek instelde. Tot heden van de dader(s) geen spoor. Schoondijke HET PROGRAMMA VOOR KONINGINNEDAG De plaatselijke Oranje-ver eniging te Schoondijke, zal ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, op Za terdag 30 Aug. en Maandag 1 Sept.. enige feestelijkheden organiseren. Men heeft zich hiervoor reeds verzekerd! van de mede werking van het Stafmuziek korps van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten dat een concert zal o-evem, terwijl ook de plaatselijke muziekvereni ging weer in staat is de fee stelijkheden op te luisteren. Verder Hgt het in de bedoe ling, dat de kort geleden op gerichte zangvereniging (een gemengd koor onder leiding van de heer A. J. de Klerck) voor de eerste keer zal optre den. Op een binnenkort te houden algemene vergadering zal een definitief programma vastge steld worden en de nodige me dewerking van de bevolking worden ingeroepen. Rest ong in'dit verband' nog te melden, dat men eerstdaags van gemeentewege opgedragen hoopt aan te vangen met het herstel van de door oorlogs geweld zwaar beschadigde mu ziektent. Terneuzen TERNEUZEN KRIJGT 160 WONINGEN Donderdag kwam de ge meenteraad van Terneuzen on. der voorzitterschap van de burgemeester, mr. p. Teilegen, in vergadering bijeen. Met algemene stemmen werd aan de heer W. Slabbekoorn eervol ontslag verleend als vakman-plantsoenarbeider en werd de heer C. Weststrate met ingang van 1 SepterriS>er a.s. benoemd tot onderwijzer aan de openbare U.L.O.-SchooI. n<te5 hoofdelijke stemming werd besloten aan het gemeen- tepersoneel een gratificatie van 2 toe te kennen. Aan genomen werden de voorstel len van B. en W. tot aankoop van een stuk grond ten be hoeve van het bouwplan 1948 en tot het aanvragen van steun uit 's Rijkskas voor de bouw van 160 woningen op basis van de Fiinancieringsregeliing Wo ningbouw 1947, voor wat be treft de jaarlijkse bijdrage. Over de onderhandse aanbe steding van de bouw van deze 160 woningen ontstond een le vendige discussie. De heer Col- sen zei, dat de aanneemsom het begrotingsbedrag vèr te boven gaat en had liever ge zien, dat die bouw aan 16 klei ne aannemers was gegund, waarop de heer De Vos op merkte, dat splitsing in meer complexen ook meer kosten met zich brengt. Bovendien hebben de kleine aannemers tekort aan arbeiders. De voor zitter antwoordde dat het er thans om gaat het ^yoningpro- blcem zo spoedig mogelijk op te lossen en dat men deze af faire niet langer mag ophou den. Vervolgens werd het voor stel de bouw onderhands aan de fa. H. G. Hendriks te Was senaar te gunnen voor 1.920.000 aangenomen. De heer Colsen wenste geacht te worden tegengestemd te heb ben. Rechtbank Middelburg Zitting Van 22 Juli. De 24-j. lasser H. H. te Vlissingen, thans gedetineerd, was ten laste gelegd poging tot diefstal van een hoeveel heid rundvet uit het Coöp. Slachthuis te Vlissingen. Hg werd echter op heterdaad be trapt door 2 wachtsmannen. Bg znn verhoor verklaarde verdachte reeds 2 keer tevoren vet uit het slachthuis te heb ben weggenomen. De Ofr. van Justitie eiste 7 maanden gev.straf met aftrek van voorarrest. De bij de Justitie ongunstig bekend staande 47-j. koopman B. de B., een pas uit de ge vangenis ontslagen woonwa genbewoner, was te Vogel waarde een huis binnen ge klommen en had uit 'n kast 'n lap manchesterstof weggeno men en klaar gelegd om mede te nemen. Hg werd echter ge stoord door de huisvrouw en ging weer terug naar het Huis van Bewaring. De Off. van Just, eiste 1 jaar gev.straf (met aftrek voorarrest). Rywieldiefstallen. Op 14 Januari 1947 werden te Middelburg 2 rywielen ont vreemd, aanvankelijk tastte de politie omtrent de daders in het duister. Op 5 Juli 1947 werd echter te Kapelle een riiwieldief aangehouden en uit diens verklaring bleek dat 1 der 2 te Middelburg ontvreem de rijwielen was gestolen door de 32-j. W. M. uit den Haag. Verdachte W. M. werd aan- fehouden en bekende te Mid- elburg een fiets te hebben weggenomen. De fiets werd In beslag genomen. De Off. van Justitie eiste 1 jaar gev.straf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met MIDDENSTANDS EXAMENS. Voor het op 21 Juli j.l. af genomen Middenstandsexa men slaagden te Middelburg: P. Aarnoutse, Vlissingen; mej. H. P. Adriaanse, Vlissingen; L. M. Ars, Borssele; C. en M. v. Baaien, Heinlienszand P. J. v. Baaien, Kamperland; mej. C. M. de Baar, Wemel- dinge; P. A. Baas, Nieuw- land; J. Bartelse, Zierikzee; mej. D. M. Bolier, Kruinin- gen; I. Bolle, Kortgene; mevr. A. J. Bollenv. Zwienen, Vlissingen; J. Boogaard, Se- rooskerke (W.)I. Boot, Naaldwijk; E. G. Bordui, 's- Heerenhoek; mej. A. F. v. d. Borgt, Kruiningen. Afgewezen 9 candidaten. Uitslagen van 22 Juli j.l. Geslaagd: A. B. Bostelaar, Koudekerke; P. v. Boven, 's- Heer Arendskerke; J. J. Braam, 's-Heer Abtskerke; J. de Bree, Souburg; mej. A. v. d. Brink, Krabbendijke; J. H. v. d. Broek, Goes; W. Brouwer, Kapelle; C. J. v. Burg, Kerkwerve; W. Bus- traan, Yerseke; C. Buyze, Kruiningen; W. F. de Bruij- ne, Wemeldinge; C. en J. Caljé, Biggekerke; A. C. Cla- risse, Brouwershaven; C. Cla- risse, Vlissingen; F. J. Clijncke, Sluis; B. Kok, Krui ningen; mej. B. C. en C. Con- tant, Souburg; mej. S. A. Contant, Colijnsplaat; C. J. M. v. Damme, Kortgene; C. Dekker, Arnemuiden; P. A. Dekker, Aagtekerke; P. Del- lebeke, Vlake; J. Denies, Mid delburg; P. H. Deurwaarder, Souburg; M. A. F. D'hoore, Sluis; P. Dingemanse, Big gekerke; L. P. v. Dis, Vrou wenpolder; J. A. Dominicus, Westkapelle; J. de Dreu, 's- Heer Arendskerke; mej. P. G. Duijvestegn, 's-Heeren- hoek; W. Dijke, Middelburg. Afgewezen 11 candidaten. Uitslagen van 23 Juli j.l. Geslaagd: mej. G. A. Elen- Yerseke; H. W. v. d. Endt, Yerseke; A. v. Enge lenburg, Groede; W. Evers- dgk, Kloetinge; J. Eversen, Goes; A. Fr e man, Kats; P. H. Filius, Yerseke; J. Fraan- je, Lewedorp; A. Francke, Goes; P. J. Franse, 's-Heeren- hoek; mevr, M. J. Frenks d. Pcgl, Goes; A. Geene, Wolphaartsdijk; G. Geschiere, Heinkenszand; J. Geschiere, Vrouwenpolder; A. Gevaert, Vlissingen; A. Gideonse, Rit- them; mej. M. P. Goeree, Oudelande; A. H. de Graaf, Kapelle-Biezelinge; A. J. de Groote, Cadzand; mej. J. C. Halst, Kortgene; mej. C. Hamann, Middelburg; mej. W. N. v. cl. Hamer, Wemeldinge; J. Harpe, Biggekerke; mej. E. Harthoorn, Oostdgk; mej. G. Hendriks, Groede; A. M. Heijboer, Wissenkerke; J. Heijnsdijk, Vlissingen; A. Hil- lebrand, Koudekerke; C. HiN lebrand, Yerseke; J. Hoek man, Krabbendgke; J. op 't Hof en mej. N. op 't Hof, Oudelande; W. den Hollan der, Oostkapelle; M. D. Holle- stelle, Goes; M. Hoogerheg'de, Middelburg; A. en G. A. M. Hopmans, Goes. Afgewezen 8 candidaten. Het examen, dat afgeno men wordt in het CJMV-ge- bouw te Middelburg, wordt voortgezet. Bij het Dinsdag 22. Woens dag 23 en Donderdag 24 Juli te Bergen op Zoom gehouden Middenstandsexamens slaagden o.m.: A. Aarnoudse, M. Aar- noudse, Th. Aarnoudse. A. Aar noudse, P. van As, J. Bevelan der, C. Boogaards, allen te Oud-Vossemeer; A. van Akke ren te St. Maartensdijk; C. van As, A. Geuze en J. Kleppe te Scherpendsse: C. Bendegom te St. Annaland; J. Remme te Yerseke; L. de Boer te Kerk werve; O. Blondeel te Aarden burg; W. de Bil. J. de Bil en F. Brandenburg te Zierikzee; D. v. d. Berg, C. Bolgn te Bruinisse; Ha. Hackers, Ea. Canon, te Aardenburg; Aa. van. Aarsen te Hontenisse; J. de Braber te Stavenisse; J. Burg. grave te Hengstdijk: M. Ca- >elle te Bruinisse; M. Damze Yerseke; E. v. Damme te Hontenisse en P. van Deursse te Vogelwaarde; A. Pleune, C. Duine en P. de Hartog te St. MaartensdijkA. van Stee te Tholen. Geslaagd voor 3e stuurman Corn. v. Vlaanderen, leerling der de Ruyterschool te Vlis singen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Rijk ds. J. H. Renting te Heinkenszand. BEROEP. Beroepen (met toezegging) bij de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle ds. H. Coolsma van Prinsenhage. 3 jaar proeftgd en de bijzon dere voorwaarde dat ver dachte gaat werken in de N.O. polder. De man die te Kapelle werd gearresteerd wegens rgwiel- diefstal stond eveneens te recht. Dit was' de uit den Haag afkomstige 36-j. chauf feur Ph. den O., thans gede tineerd. Bg zgn aanhouding bleek dat verdachte die dag 2 fietsen had weggenomen. Bo vendien bekende hg ook nog schuldig te zijn aan de dief stal van een rgwiel te Mid delburg. De Off. v. Just eiste 1 jaar en 6 maanden gev.straf met aftrek. Mr. Roelofs vroeg clementie. Uitspraak in al deze zaken op 30 Juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10