MN Woningbouw in Zeeland £)ni Dokter keurde S.S.-ers UIT DE PROVINCIE Schouder ZUID-BEVELAND nippers PROGRAM 1947 4197 WONINGEN. ER GEBEURT IETS! „Hoo staat bet mot 't bouu-prograni 1947 voor Zee land?" Deze vraag hebben wjj gesteld aan jhr. Ir. J. do do Kanitz, directeur van de volkshuisvesting voor Zee land. Het antwoord op deze vraag luiddo bemoedigender, dan me nigeen verwacht zou hebben. Er was voor Nederland een bouwprogramma gemaakt, waarvan aan Zeeland werd toe- fewezen het materiaal voor de ouw van ongeveer 2750 nieu we arbeiders- en middenstands woningen. Enkele maanden geleden bleek, dat tal van gemeenten in Nederland weinig voortgang maakten met de voorbereiding en do aanbesteding van de nieuw te bouwen woningen. Minister Neher greep toen in. Hij besliste, dat de gemeen ten alles wat zij voor 1 Juni j.l. aanbesteed konden krijgen, toe voegen konden aan het oor spronkelijke woningcontingent. Er ontstond toen ook in Zeeland een grote activiteit bij gemeentebesturen, de wo ningbouwverenigingen enz. Het gevolg daarvan is ge weest, dat Zeeland dit jaar een contingent van 4197 nicawo woningen zal krijgen. Er ls bij de diverse instan ties, die voor deze woningbouw ingeschakeld moesten worden, heel wat extra werk verzet, om de aanbestedingen vóór de critieke datum gereed to krij gen. We zijn nu zo ver, dat in Zeeland op 22 Juli voor 1331 nieuwe woningen do gunning aan een aannemer had plaats gevonden. Aanbesteed waren nog 1388 woningen, waarvan de gunning nog bekeken moest worden en in ver stadium van voorberei ding waren (plan gereed of bij na aanbestedingsklaar) 1478 woningen. DE VERDELING. Deze nieuwbouw is over Zee land globaal als volgt verdeeld: Walcheren: gegund 490, aanbe steed 600, in voorbereiding 670; W. Z. Vlaanderen: gegund 130, aanbesteed 180, in voor bereiding 400; O. Z. Vlaande ren: gegund 40, aanbesteed 450, in voorbereiding 75; Beve lenden: gegund 610, aanbe steed 10. in voorbereiding 220; Noord Zeeland: gegund 60, aanbesteed 150, in voorberei ding 100. Uit dezo globale cyfers bljjkt, dat bepaalde gebieden wel enigszins achterblijven. Meestal houdt dat verband met bijzondere moeilijkheden by het verkrijgen van bouwrijpe gron den etc. Ook levert de vaststelling van wederopbouwplannen soms bijzondere bezwaren op, die niet in enkele weken tyds over- wonnen kunnen worden. In het algemeen, zo verze kerde de heer De Ranitz ons, heeft men zich ook in de ge bieden, waar men thans nog slechts kleinere aantallen wo ningen bouwt, veel moeite en zorg getroost om iets tot stand te brengen. Men heeft cr echter tegen slag gehad. Dit neemt niet weg, dat Zeeland wat het wo- ningbouwprogram 1947 betreft, goed voor do dag komt en dat een woord van waardering voor' allcrwego ontplooide acti viteit, ook van de architocten, dc aannemers en tal van ge meentelijke- en andere over heidsinstanties, op zijn plaats is. WONINGWETWONINGEN. Dc grote meerderheid van de te bouwen woningen zijn zo genaamd o woningwetwoningen, waarvan do financiering het gemakkelijkst is. (Ingez. mededeling.) die ook als handtas gedragen kunnen worden en gemaakt van prima zuiver blank tuig- leder, met 1 en 2 voorvakken. Een tas, welke door het dra gen donkerder en veel mooier wordt kunnen wij U aanbie den voor 18.75 gld. In dezelfde prima kwaliteit verkopen wy ook Klnderschoudertasjes practisch onverslijtbaar en de prijs 7.35 gld. In imitatie leder kunt U ze al krijgen vanaf 2.75 gld. Voor alle soorten lederwaren naar JO FIB BE, Vlissingcn Middelburg. (Ingezonden mededeling) Do nieuwbouw, die voort komt uit eigen initiatief van oorlogsgetroffenen, beperkt zich in Zeeland nog slechts tot enkele tientallen woningen. (Hierbij zijn boerderijen niet inbegrepen). Maar ook daar is bewezen, dat nieuwbouw bij de huidigo financieringsschema's wel mogelijk is en de verwach ting bestaat, dat nu de eersto schapen eenmaal over de brug zijn, het particuliere initiatief zal opleven. Er wordt thans in Zeeland een woningbouw program af gewerkt zoals in de historie van deze provincie nog niet is vertoond! Ook zullen er dit jaar reeds enkele gemeenten zijn, waar de allergrootste wo ningnood is gelenigd. In plaat sen zoals Goes, Terneuzen, Heinkenszand en Hulst komt men met de nieuwbouw dit jaar boven het oorlogsverlies uit. Daar begint dus reeds de uitbreiding. Dat is bemoedigend voor ge heel Zeeland! OOGSTHELPERS VOOR OVERIJSSEL. In Overijssel komt men nog handen te kort voor de poot- aardappelenoogst. Het bureau Oogsthulp roept thans helpers op, die gedurende 14 dagen willen assisteren. Een tweeling-ei. Een witte leghorn van te Oud-Vossemeer legde, dc heer P. Engelvaart zoals brj kippen gebrui kelijk is, een eö. Het ei was echter bijzonder groot. Na onderzoek bleek dit ei nog een ei te be vatten. compleet tot de schaal toe. Nieuwe staalgieterij. Zoals wij reeds mededeelden, wordt te Belfcld d^or de „Glo be" van Tegelcn, een nieuwe industrie gevestigd en wel een staalgieterij. De nieuwe staal- gleterij wordt gebouwd in de Belfelderberg, tussen Maas en Spoor, wat vele voordelen op levert, in verband met aan- en afvoer van grondstoffen en producten. Er wordt gerekend op een grote bevolkingsaan was. Palmolie voor Nederland. Op 30 Juli zal het ms. „Su matra" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" in Amsterdam aankomen met o.a. een lading van 2000 ton palmolie aan boord, die be stemd is voor de Ned. rege ring.. Het betreft een partij, die na de capitulatie van Ja pan te Belawan is gevonden en daar geruime tijd opgesla gen is geweest. Zoals bekend, wordt palmolie o.m. gebruikt by de vervaardiging van zeep. Tribunaal Terneuzen. Foute marine-officier. Zaterdag stond voor het tribunaal terecht de 53-jarige arts J. F. Dikkenberg, vroe ger te Zuidzande, thans ge- interneerd. Hij was lid van de N.S.B., N.V.D., Medisch Front en de Ned.-Duitse Kuituurge meenschap. Dr. Dikkenberg heeft als controle- en of keu ringsarts by het Gewestelyk Arbeidsbureau te Haarlem, plm. 30.000 personen gekeurd voor uitzending naar Duits land of voor tewerkstelling in Nederland ten behoeve van de vyand en daarvan heeft hij er plm. 90 goedgekeurd. Hij keurde personen voor de S.S., was vertrouwensarts van het Amt für Volkswohlfahrt, trad op als leider Medische Dienst van de N.V.D. en landwacht arts, waardoor hij personen keurde roor de W.A. Aan dat alles veTdiende hy veel geld. In Mei 1940 werd hij gearres teerd en bij zijn terugkeer in Zuidzande, was zijn prak- tyk verlopen, waarom hij zich om hulp heeft gewend tot de Duitsers. In Januari 1942 schreef hy in een brief aan bekenden, dat er volgens hem in Oostburg veel gevaarlijker mensen wa ren dan not. Mijs, o.a. de cand. notaris, die hij kwalifi ceerde als een onbemind heer schap, die een kalme afzon dering beter zou nodig heb ben. In brieven van 21 Juni 1940 aan de N.S.B.-er Rost van Tonningen en aan kameraad PHILATEUSTENDAGEN. Half Augustus zal Maas tricht m het teken van post zegelfeesten staan. Op 15. 16 en 17 Augustus zal daar, ter gelegenheid van het zilveren Bestaan van de Philatelisten- vereniging „Zuld-Llmburg", de 35ste Nederlandse Philatelis- tendag worden gehouden, ver bonden met een nationale post zegeltentoonstelling: in de Do- minicanenkerk. Bovendien vindt dan de jaar vergadering plaats van de Ne- derL Bond van Verenigingen van postzegelverzamelaars. POGING TOT ROOFMOORD TE ROOSENDAAL. Do Roosendaalse politie heeft een zekere de J. gearesteerd, die onder het voorwendsel van een handelstransactie een vrouw naar een afgelegen buurt had gelokt, haar had neergeslagen en met een schoenveter getracht had te worgen, waarna hy uit haar huis een geldkistje met 198 wegnam. De vrouw was gedurende zes uren buiten bewustzijn. De dader had zich tien jaar ;eleden reeds aan een poging ot roofmoord schuldig ge maakt. Nieuws in een notedop Do Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft voor zijn plan tot het economisch her stel van Europa dc Ameri kaanse vrijheidsprijs voor '47 gewonnen. In een myn in West Vir ginia zijn 12 mijnwerkers na een ontploffing ingesloten. Een brand maakte tot dusver hun redding onmogelijk. In de maanden Januari tot Mei werd voor 58 nxillioen gulden uit de Britse en Ameri kaanse bezettingszónes geëx porteerd. Naar uit New York wordt gemeld is de moeder van president Truman in de leeftijd van 94 iaar heden van Genechten, vestigde hij de aandacht op Schout bij Nacht van der Stad en op de Commissaris der Koningin, mr. Quarles van Ufford, waar bij hij beide heren beschul digde van het in de steek la ten van hun posten en be schuldigde vroeg of er ten aanzien van de Schout bij Nacht, nog van „andere" zij de iets tegen de „held" werd ondernomen, terwijl hij ook sprak van een „stel" op hol geslagen democratische auto riteiten. Verder liet dr. Dik kenberg zich minder fraai uit over zijn collega, dr. Timmer te Cadzand. Van de Führer kreeg deze kameraad een dankbetuiging, omdat h^ een kledingstuk had geschonken voor het Oost front. Bij zyn verhoor verdedig de dr. Dikkenberg zich met de bewering, dat hij niet an ders heeft kunnen handelen, beriep zich op zijn beroeps eer en was niet overtuigd, dat hy fout was geweest. Thans is dr. Dikkenberg arts in het kamp waarin hij verblijft en kan na zijn be vrijding vermoedelijk een be trekking krijgen als contro lerend geneesheer. Mr. F. W. Adriaanse be toogde, dat dr. Dikkenberg niet als slavenjager is op getreden. Het feit dat men in de buurt, waar dr. Dikken berg keurde, er geen bezwaar in ziet hem thans als contro lerend geneesheer voor een ziekenfonds aan te stellen, is volgens pl. het beste bewijs, dat de stemming aldaar niet tegen dr. Dikkenberg is. PL was van mening, dat men zijn cliënt, die nu 2 jaar ge ïnterneerd is, een kans moet geven, en vroeg zijn invrij heidstelling, desgewenst on der voorwaarden. Na raad kamer werd dr. Dikkenberg in vrijheid gesteld, zij het onder voorwaarden. Uitspraak 9 Augustus. GEPENS. MARINE OFFICIER. Vervolgens stond terecht de 61-j. gepens. marine-offi cier G. de Jongh, te Aarden burg, die zich had aangeslo ten by de Duits-Vlaamse ar beidsgemeenschap „De Vlag". Verder zou hij omgang gehad hebben met N.S.B.-ers en Duitse officieren in zyn wo ning hebben ontvangen, ter wijl hij werkzaam is ge weest op het bureau van een Duitse firma. Mr. P. C. Adriaanse ver klaarde, dat de Jongh reeds Juni 1946 voorwaardelijk buiten vervolging is gesteld, waardoor dit dagvaarden voor het tribunaal juridisch onjuist is. De voorzitter was het daar mede eens en besloot daarom deze zaak aan te houden, op dat er nader geïnformeerd kan worden. Ook de behandeling tegen do echtgenote van" de Jongh werd, in verband daarmede, aangehouden. UITSPRAKEN: L. Moeliker, Philippine: schuldig bevonden, zonder op legging van maatregelen. F. A. Centenaere, Biervliet: schuldig bevonden, zonder op legging van maatregelen. C. A. Dossche, P. E. Dos- sche, A. F. Dossche, L. E. Dos scheMinnaart, J. M. Dossche Raes, allen te Hoofdplaat: beschuldiging vervallen ver- Overbruggingscursus voor M.T.S. Nu het eindelijk werke lijkheid is geworden, dat ook Middelbaar Technisch Onderwijs voor de Werk tuigbouwkunde in Zeeland zal worden gegeven, zijn te Vlissingen besprekingen ge voerd om voor jongelui, die met goed gevolg de Am bachtsschool of de Avond school voor Nijverheidson derwijs hebben doorlopen, een overbruggingscursus te openen, welke zal opleiden voor het toelatingsexamen M.T.S. Deze cursus zal toegankelijk zijn voor jongelui, welke over de gewenste capaciteiten be schikken en de nodige energie aan de dag leggen om na af loop hiervan met succes ver der te kunnen studeren. Voor jongelieden, welke zich willen bekwamen voor het examen voor een Nijver heidsonderwijsakte is dit voor bereidend onderwijs in 't alge meen ook noodzakelijk. Excursie Zeeuws landschap Zaterdag hebben leden van de vereniging Zeeuws Land schap een excursie gemaakt over Schouwen, waarbij mede aanwezig was de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die voor zitter van deze vereniging is. De excursie geschiedde onder leiding van het bestuur van de ver. Stad en Lande. Verschillende dorpen op Schouwen werden bezocht en ook de vernieuwing van het bos bij het slot Moermond te Renesse, waar de D.U.W. 24.000 bomen heeft omgehakt, genoot de belangstelling van de gasten. De heer Vriezen- dorp leidde het gezelschap hier rond, waarna de Commissaris de gastheer voor de ontvangst dankte. In de Schouwse Boer werd de inwendige mens versterkt, waarna bij de familie Knigt een duinlandschap bezichtigd werd. 20 jaar geleden werd hier met de bebossing begon nen. Ook de Dominiale duinen, waar in 1942 met dennenbe planting begonnen werd, wer den in ogenschouw genomen. Tenslotte werd ook nog een bezoek gebracht aan de zilver meeuw kolonies. Na de thee, die bij van de Zande op Wes- terschouwen gebruikt werd, keerde het gezelschap naar huis terug. Op de boot werd door de se cretaris van Stad en Lande aan elk der deelnemers een boekje uitgereikt over het verleden van het eiland. De Commissaris der Konin gin dankte tenslotte voor de uitstekende leiding van de ex cursie. Burgerlijke stand YERSEKE. Ondertrouwd: J. W. Goeman, j. en A. Poleij, 27 j.; L. Bom, 28 j. en A. Koster, 24 j.; C. van Iwaarden, 25 j. en G. J. van Stel, 21 j.; P. Nieuwen- huize, 24 j. en H. Zuurveld, 23 j. Getrouwd: J. D. Meulbroek, 19 i. en W. P. Dingemanse, 20 .1.; P. van Hekke, 28 j. en C. Servaas, 21 j. Overleden: W. Goetheer, 64 j.; L. Oele, 78 j. Bevallen: D. C. van de Endt- de Koeyer, d.; A. Stobbelaar- van Geel. d.; W. K. Linden- berg-de Munck, z.; A. M. de Koeijer-Hirdes, d. WISSEKERKE. Bevallen: S. K. Alburg-v. d. Ende, z. Ondertrouwd: B. van Gouds waard, 23 j. en T. de Bruine, 22 J. Getrouwd: C. D. Pothuizen, 31 j. en E. D. Oele, 36 j. Overleden: A C. Struijk, 64 3-; P. Priester, 78 j. VLISSINGEN. Bevallen: M. A. van Poelje Udterschout. d.; J. E. Kaan —Knop, z.; T- de Vries—Bok, z.; M. R. Breijer—van Wijl», z.; L. H. Bosvan Leuven, d.; J. KloetProvoost, d.; A. Flo- russeGink, d.;*C. Auer—Cal- jouw, d.; J. Bukkens—de Rij ke, z. Ondertrouwd: W. de Widt, 25 j. en H. J. Domanschet, 23 j.: A. P. Jonkman, 25 j. en K. W. Spruijt, 19 j.; A. Meerman, 25 j. en A. C. Dane, 19 j.: J. Wevers. 26 j. en M. E. F. Neil. lie, 26 j.; C. P. J. Raats, 22 j. en M. A. Raas, 19 j.; T. Ka mermans, 25 i. en A. J. Wild schut. 24 j.; W. F. Kieboom, 30 j. en C. M. J. de la Couslne, 19 j.; A. Oiy-slager, 61 j. en M. Meulmeester, 54 j. Getrouwd: P. Verhage, 36 j. en F. J. Brasser, 34 j.; C. P. Biesen, 25 j. en G. W. M. Fritz, 20 j.; T. J. van der Burgh. 24 j. en N. M. Kats, 22 j.; J. Klaassen, 32 j. en E. Kimmel, 29 j.; F. de Boer, 29 j. en B. Hendrlkse, 30 j.; M. Lametjn, 30 j. en M. H. Prin ce, 25 j.; J. F. Verstappen, 19 j. en M. de Wolff. 21 j.; G. J. de Bart, 19 j. en M. J. van Leeuwen, 22 j. Overleden: (Te Tiet jerk- steradeel), F. C. Davidse, 5 j.; W. Hulbregtse, 54 j.; A. C. v. d. Heuvel, 2 j., (wonende te Haaten)C. W. H. Wortmann. 46 j.. overleden te Rosmalen) EEN MIJN IN HET NET. Toen dezer dagen het vis sersvaartuig YE 77 van de fa. J. van de Plasse te Yerseke bezig was aan het vissen van mosselzaad in de bocht van Zoutelande, trof de bemanning by het ophalen der korren een mijn in de netten. Behoedzaam werd de myn aan boord ge haald en na de vracht gevist te hebben aan de mijnoprui- mingsdienst te Westkapelle overgeleverd. GESLAAGDE BONDSDAG, ONDANKS REISPECH. Het Ned. Jongelingsverbond hield Zaterdag een bondsdag te Renesse, waarbij jongeren uit alle delen van de provin cie aanwezig waren. Het pro gramma werd gevuld met le zingen, een gecostumeerde voetbalwedstrijd, spelen en een gezellige openluchtkoffie maaltijd. Het tamboers- en pijperscorps „Juliana" te Mid delburg zorgde voor de muzi kale noot. Te betreuren viel het, dat er op het laatste moment van de R.T.M., die ongeveer 600 deel nemers naar Zierikzee zou vervoeren, bericht kwam, dat niet de boot „De Schelde", doch de „Maasnympf" be schikbaar was. Toen dit vaar tuig, dat veel minder groot en snel is, 's morgens van Zijpe naar Middelburg voer, om de jongeren te halen, kwam een zodanige mist op zetten, dat het voor anker moest gaan. In plaats van op het vastgestelde tydstip (9.15 uur) in Zierikzee te arriveren, kwam de boot eerst om 12.15 aan. De regelingscommissie, zowel als de jongelui zelf kwamen hierdoor in moeilijk heden. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. De bijeenkomst in het Schuttershof te Goes, waar Vrijdagmiddag de bekendma king van de resultaten der lessen aan de Vakschool voor meisjes plaats had, werd ge opend door de voorzitter van het bestuur der Ambachts school, de heer ir. M. J. Stoel Feuerstein, die o.a. de burgemeester verwelkomde. Hxerna heeft de directrice, mej. W. C. Weststeijn, me dedeling gedaan van de vol- fende bevorderingen en be- alen van getuigschriften. Vervolgens kon de direc trice de Ochtmanprijzen uit reiken aan: W. Korstanje, P. J. van Heijke, P. J. Lcbbezoo, T. T. Sandee, C. de Meester, T. Verhulst en L. Voois. C. J. v. d. Berge, P. Boo gaard, N. Bosselaar, N. M. Duivenwaarde, J. de Jonge, P. K. Karman, J. N. Remeijnse, C. F. Steketee, M. C. v. Strien, C. Vriend, C. J. Cornelisse, M. M. Bakker, M. J. Allewyn, C. v. Belzen, M. M. T. Casteleyn, J. N. Corstanje, W. Corstanje, M. Francke, M. E. Goedegebu- ren, W. A. Gijzel, F. A. Hame link, M. Kort, M. M. Oele, A. de Puit, J. de Roo, M. C. Slab- bekoorn, C. J. v. Strien, M. S. Verrijzer, P. C. v. Willigen- burg, J. Anthonisse, G. C. Bal, de Bart, C. C. v. Damme, A Gunst, L. Hartman, C. Jero- nimus, G. L. de Jonge, J. Kes- selaar, H. M. J. de Laat, P. Llndhout, P. Meertens, A. Moe liker, C. Moerdijk, N. C. Mol, M. Minnaard, C. Oosthoek, E. W. Reijnierse, S. G. Schelling, A. H. v. d. Schraaf, L. L. Wirtz, P. J. Adamse, C. - Bal, D. T. Dagevos, G. M. Dagevos, C. L. Dekker, A. L. den En gelsman, M. P. Goedhart, M. Harthoorn, M. Noetzel, N. J. Oele, M. Oudeman, J. M. Roo- ze, A. M. Ruissen, J. Sonke, M. Schapelhouman, C. Timmer man, K. Vleugel, P. Weezepoel, A. C. M. Willemstein, P. v. Zweeden. Afgewezen 8. Het getuigschrift voor de Primaire opleiding ontvingen: C. v. Boven, J. C. de Bree, J. Cok, A. J. v. Dalen, E. N. Dek, A. H. Dekker, J. M. Kos ten, G. J. Lobbezoo, T. C. v. Luijk, J. G. Meijiaard, M. Mie ras, J. Oele, A. S. Pieper, C. J. Ruissen, J. Sinke, M. J. Slab- bekoorn. I. Verlare, A. C. Wis- kerke. J. G. Beeke, C. P. Brce- weg, M. P. Eckhardt, C. Hoog- strate, M. J. de Koeyer, M. E. de Koeyer. M. J. Kosten, P. Poelman, M. de Reus, D. Ste ketee, L. Verbrugge, M. L. Vermast, A. C. Bosman, L. Blok. M. N. Dekker, A. Pluy- Koopman, J. A. Kopmels, W. mers, A. C. de Klerk, W. Korstanje, P. Kramer, A. C. W. Lammers. A. v. Sabben, J. L. Tolhoek, C. J. Traas. P. J. Verheijke, J. J. Boone, C. v. d. Dorpel, C. de Dreu, G. F. Flip- se, M. Goetheer. H. v. d. Klip- K. Kole, W. L. Kramer, v.. Matthijse, E. v. Neuren, W. A. Reijnierse, T. T. Sandee. B. M. Schipper. C. Strijd. L. M. M. Tissink. P. M. Versé, W. T. Vlag en M. F. Wisse. Afgewe- Van de le naar de 2e klasse van de opleiding tot Hulp in de huishouding worden bevor derd: E. M. Braam, J. D. de Beste, K. Eversdyk, A. M. Is rael. A. L. C. v. d. Vreede. Het getuigschrift voor Hulp in de Huishouding ontvingen: J. Allewijn, J. Clement. L. Harinck, J. v. Hekke, P. C. v. Liere, C. de Meester, H. Slab- bekoorn, G. Snoep. T. Verhulst, en L. Zandijk. Afgewezen 1. Bevorderd van de le naar de 2e klasse van de opleiding tot naaister: J. Beenhakker, D. de Bour- graaf, J. Boone, B. Boone, N. Braamse, N. Coppoolse, C. Dekker, M. Kole, N. Maarten- v. Overloop, J. v. d. Plasse, S. se, C. Meijer, K. Minnaar, J. de Puit, J. v. Riet, J. de Roo, M. Schouwenaar, S. Steenhard, B. Snoek, M. Sonke, N. Steke tee. M. Vleugel, C. Westveer. Het getuigschrift voor naai ster ontvingen: M. Baijens. A. de Boe. C. Bruggeman, C. Daa- ne, J. Dagevos, D. Dekker, M. Francke, J. .v. Hekke, J. v. d. Kreeke, J. Lankcster, M. Over- gaauw, M. Smits, S. Verboom, 1,. Voois, J. Voois en C. v. d. Weele. Zowel de directrice, als de voorzitter, en ook de burge meester en mevrouw Van Ballegoyen de Jong, de oud ste der dames-bestuursleden, wekten met klem de geslaag de meisjes op ook werkelijk zich aan huishoudelijke ar beid of aan het naaiwerk te geven, omdat op beide ter reinen zo zeer naar hulp wordt verlangd. KLEUTERONDERWIJS. Evenals vorige jaren is in de Kleuterschool aan de Beestenmarkt te Goes een tentoonstelling van het werk der kleintjes ingericht en ook nu was het geëxposeerde een bewijs van het grote nut van dit elementaire onderwijs. DE VIERDAAGSE 3IEE GELOPEN. De dames E. Hollemans en C. Kort en de heer R. v. He- mert, allen leden der wandel sportvereniging De Ama teur" te Goes, nebben met succes deelgenomen aan de Vierdaagse. Yerseke NIWIN-Canlinewagen naar Yerseke. Door het Centraal Niwin- bureau wordt de Niwin-canti- newagen een dag aan het plaatselijk comité te Yerseke afgestaan. Donderdag a.s. zal de wagen om plm. 10 uur voor het gemeentehuis arriveren, waar de burgemeester een in leidend .woord zal houden. Daarna zal de wagen een rit door Yerseke maken, waar bij de burgerij in de gelegen heid wordt gesteld diverse ar tikelen, zoals gebak, limonade, kauwgom* sigaren enz. te ko pen. Een geluidsinstallatie zal voor de nodige afwisseling zorgen. Aan de muziekvereni ging „Mozart" zal verzocht worden 's avonds een concert in de tent te geven, terwijl de cantinewagen haar artikelen te koop aanbiedt. Leger des Heilskadetten op bezoek. Onder leiding van brigadier J. E. van Eeken, vergezeld van zijn staf, brachten de Ka- detten van de Leger des Heils Kweekschool te Amstelveen Zaterdag een bezoek aan Yer seke. Na bij aankomst eerst de koffie te hebben gebruikt, werden zij in hun kwartieren ondergebracht. Des middags gingen zij op stap om huisbe zoeken af te leggen. Des avonds te 7 uur werd een openluchtsamenkomst gehou den, waarna een mars werd gemaakt. Om 7.45 uur werd in de Geref. kerk een bijzondere dienst gehouden, waar burge meester Willemsen een wel komstwoord sprak. Door adju dant Helmhout, bevelvoerend officier van het plaatselijk korps, werd een inleiding ge houden. OUDEN VAN DAGEN OP REIS Donderdag maakten de Ou den van Yerseke een tocht naar Rotterdam, waaraan door 145 oudjes werd deelge nomen. Bijzondere belangstel ling werd getoond voor de tunnel, de Diergaarde Blijdorp en de havens. Bij de aankomst te Rotterdam werd in het schaftlokaal „De Specht" ge luncht, terwijl na het bezoek aan Diergaarde en rit door de stad de thee werd gebruikt in de grote cantine van Van den Berg. Op de terugtocht werd nog een bezoek aan Breda gebracht, waar ln Res taurant „De Graanbeurs" nog maals werd geluncht. Onge veer 10 uur kwam men te Yerseke weer aan, waar het muziekgezelschap „Mozart" het gezelschap opwachtte en onder de vrolijke tonen zich naar de Paardenmarkt begaf, waar nog menig rondedansje werd gemaakt. De voorzitter van het comité, de heer J. Glerum, dankte allen die hun medewerking hadden verleend tot het welslagen van deze prettige en aangename tocht. Burgemeester Willemsen, die deze tocht als gast had mee gemaakt, dankte namens de oudjes het comité voor de prettige reis. Kapelle POSTHARMONIE BEZOEKT ZEELAND. Het was een voor Zeeland ongekend gebeuren de uitvoe ring van de Amsterdamse Postharmonie, welke Zater dagavond te Kapelle werd gegeven ten bate van onze zo geteisterde provincie. Met dc trein van 5 uur ar riveerde het korps, tellende 60 1 man en de band, die 20 le-: den heeft, aan het station, waar allen werden verwel komd door het Bestuur van de Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen in Zeeland, dat het initiatief voor deze uitvoering had ge nomen en het plaatselijk mu ziekgezelschap „Ons Genoe gen". Bij de muzikale wandeling door de gemeente werd een serenade gebracht bij de burgemeester, de heer H. G. van Suylekom, en by de voor zitter van genoemde bond, de heer C. A. Blok. Het in de ruime, goed ver lichte tent gegeven concert, dat begon met de A. P. H. Mars van de in Zeeland als jurylid zo bekende directeur, de heer D. Speets, waaraan ook de band medewerkte, is voor de toehoorders een open baring geworden. Voor het concert begon heeft de burgemeester harte lijke woorden van welkom gesproken en geschetst hoe Zeeland heeft geleden, en hoe naast overheids- en semi- overheldslichamen ook parti culieren en verenigingen hulp. hebben verleend. Ook voerde het woord de heer P. J. van Delsen, di recteur van het P.T.T.-kan- toor te Goes, die schetste hoe zij, die op de Bevelanden bij het bedrijf werkzaam zijn, de komst van de A. P. H. op zeer hooge prijs stellen. Volop is genoten van de uitvoering van de verschillen de nummers. Er waren ruim 1300 bezoekers, onder wie- ook velen van elders. Kloetinge BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Te Kloetinge ia een afde ling van de Bond voor Staats- pemsionnerlnig opgericht. Het voorlopig bestuur be staat uit de heren A Goeree, C. Hollestelle, J. Leys, W. de Regt en Jac. Kole, secretaris. In de herfst zal een propa- ganda-feesrtavond worden ge houden. Oudelande GUNNING De bouw van acht woningen aan de Achterweg te Oudelan- de, die gegund was aan de fa, GalWn te Zaamslag. is nu ge gund aan het bouwbedrijf Vos en van Keulen te 's Gravenha- g-e» omdat eerstgenoemde fir ma zich heeft teruggetrokken. 's-Heer Ablskerke RAAD BESLUIT TOT BOUW VAN ARBEIDERS WONINGEN. De Raad van 's-Heer Abts- kerke kwam Vrijdagavond in vergadering bijeen. De heer J. van Oosten werd beëdigd als wnd. gemeenteontvanger. De - rekening 1946 en de begroting 1948 van het Burgerlijk Arm bestuur werden goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van een gratificatie van 2 der basis-jaarwedde werd aangenomen. De leges- verordening werd nader vast gesteld. De gemeentebegroting 1946 werd gewijzigd. B. en W. stelden voor over te gaan tot de bouw van twee arbeiderswoningen, een woon huis en een woon-winkelhuis. Dit voorstel werd verworpen. De heer Minnaard stelde voor in het geheel geen woningen te bouwen, welk voorstel even eens verworpen werd. Het voorstel van de heer G. Braam om slechts tot het bouwen der 2 arbeiderswoningen over te gaan, werd tenslotte aangeno men. B. en W. werden gemachtigd tot dekking der bouwkosten een geldlening aan te gaan met de Coöp. Boerenleenbank te Kloetinge. Tevens verkregen B. en W. machtiging tot het aanwijzen van een architect en tot het kopen van een perceel bouwterrein aan de Polderweg van het Burgerlijk Armbestuur. Het voorstel van B. en W. tot invoering van een ambts gebed werd vexworpen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heren van 't Westeinde en Q. van de Vrie. Zeeuwse Het einddiploma der Am bachtschool te Middelburg (af- d. bankwerker A) werd uitge reikt aan W. Leenpoel te Kam perland. Vrydag maakten de bewo ners van de Grintweg en Zand dijk te Yerseke een tocht rond Walcheren. Geslaagd voor het Midden standsdiploma mej. G. Elen- baas en de heren W. Bustraan, P. Filius, H. van der Endt, C. Hillebrand, Remmè en A. Eversdyk, allen uit Yerseke. Aan de korporaal der ma riniers C. Malipaart te Vlis singen is het oorlogsherinne- ringskruis met twee gespen toegekend. De heer Malipaard nam in 1940 in Ned. Indië deel aan de actie tegen de Duit sers en in 1942 aan de actie tegen de Japanners. Woensdagavond geeft de accordeonvereniging „Cx-escen- do" te Vlissingen o.l.v. M. P. Ventevoigel een populair con cert in de muziektent op het Bellamypark. De heer J. Kurving te St. Annaland slaagde te Bergen op Zoom voor het examen Han delskennis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6