TASSEH Woningbouw in Zeeland 0ni Schouder J' UIT DE PROVINCIE WALCHEREN nippers Zuid-Beveland PROGRAM 1947 4197 WONINGEN. ER GEBEURT IETS! „Hoe staat het met 't bouvvprorram 1947 voor Zee land? Deze vraag hebben w|) gesteld ;wn jhr. Ir. J. de de Kanitz, directeur van de volkshuisvesting voor Zee land. Het antwoord op deze vraag luidde bemoedigender, dan me nigeen verwacht zou hebben. Er was voor Nederland een bouwprogramma gemaakt, waarvan aan Zeeland werd toe- fewezen het materiaal voor de ouw van ongeveer 2750 nieu we arbeiders- en middenstands woningen. Enkele maanden geleden bleek, dat tal van gemeenten in Nederland weinig voortgang maakten met de voorbereiding en de aanbesteding van de nieuw te bouwen woningen. Minister Neher greep toen in. Hfl besliste, dat de gemeen ten alles wat ztf voor 1 Juni j.L aanbesteed konden krijgen, toe voegen konden aan het oor spronkelijke woningcontingent. Er ontstond toen ook in Zeeland een grote activiteit by gemeentebesturen, de wo ningbouwverenigingen enz. Het gevolg daarvan Is ge weest, dat Zeeland dit jaar een contingent van 4197 nieuwe woningen zal kragen. Er is bjj de diverse instan ties, die voor deze woningbouw ingeschakeld moesten worden, heel wat extra werk verzet, om de aanbestedingen vóór de critieke datum gereed te krty- gen. Wo zijn nu zo ver, dat in Zeeland op 22 Juli voor 1331 nieuwe woningen de gunning aan een aannemer had plaats gevonden. Aanbesteed waren nog 1388 woningen, waarvan de gunning nog bekeken moest worden en in ver stadium van voorberei ding waren (plan gereed of bij na aanbestcdingsklaar) 1478 woningen. DE VERDELING. Deze nieuwbouw is over Zee land globaal als volgt verdeeld Walcheren: gegund 490, aanbe steed 600, in voorbereiding 670; W. Z. Vlaanderen: gegunc 130, aanbesteed 180, in voor bereiding 400; O. Z. Vlaande ren: gegund 40, aanbesteed 450, in voorbereiding 75; Beve- landcn: gegund 610, aanbe steed 10, in voorbereiding 220; Noord Zeeland: gegund 60, aanbesteed 150, in voorberei ding 100. Uit deze globale cijfers blijkt, dat bepaalde gebieden wel enigszins achterblijven. Meestal houdt dat verband met bijzondere moeilijkheden by het verkrijgen van bouwrijpe gron den etc. Ook levert dc vaststelling van wederopbouwplannen soms bijzondere bezwaren op, die niet in enkele weken tjjds over wonnen kunnen worden. In het algemeen, zo verze kerde de heer De Ranitz ons, heeft men zich ook in de ge- bicden, waar men thans nog slechts kleinere aantallen wo ningen bouwt, veel moeite en zorg getroost om iets tot stand te brengen. Men heeft er echter tegen slag gehad. Dit neemt niet weg, dat Zeeland wat het wo- ningbouwprogram 1947 betreft, goed voor do dag komt en dat een woord van waardering voor allerwcgo ontplooide acti viteit, ook van de architecten, de aannemers en tal van ge meentelijke- en andere over heidsinstanties, op zijn plaats WONINGWETWONINGEN. Do grote meerderheid van de te bouwen woningen zijn zo- genaamdo woningwetwoningen, waarvan de financiering het gemakkelijkst is. De nieuwbouw, die voort komt uit eigen initiatief van oorlogsgetroffenen, beperkt zich m zeeland nog slechts tot enkele tientallen woningen. (Hierbij zijn boerderijen niet inbegrepen). Maar ook daar is bewezen, dat nieuwbouw bij de huidige financieringsschema's wel mogelijk is en de verwach ting bestaat, dat nu de eerste schapen eenmaal over de brug zijn, het particuliere initiatief zal opleven. Er wordt thans in Zeeland een woningbouw program af gewerkt zoals in de historie van dezo provincie nog niet is vertoond! Ook zullen er dit jaar reeds enkele gemeenten zijn, waar de allergrootste wo ningnood is gelenigd. In plaat sen zoals Goes, Terneuzen, Heinkenszand en Hulst komt men met de nieuwbouw dit jaar boven het oorlogsverlies uit. Daar begint dus reeds de uitbreiding. Dat is bemoedigend voor ge heel Zeeland! OOGSTHELPERS VOOR OVERIJSSEL. In Overijssel komt men nog handen te kort voor de poot- aardappelenoogst. Het bureau Oogsthulp roept thans helpers op, die gedurende 14 dagen willen assisteren. Een tweeling-ei. Een witte leghorn van te Oud-Voasemeer legde, de heer P. Engelvaart zoals bij kippen gebrui kelijk is, een ei. Het ei was echter bijzonder groot. Na onderzoek bleek dit ei nog een ei te be vatten. compleet tot de schaal toe. Nieuwe staalgieterij. Zoels Mij reeds mededeelden, wordt te Belfeld c^or de „Glo be" van Tegelen, een nieuwe industrie gevestigd en wel een staalgieterij. De nieuwe staal gieterij wordt gebouwd in de Belfelderberg, tussen Maas en Spoor, wat vele voordelen op levert, ln verband met aan- en afvoer van grondstoffen en producten. Er wordt gerekend op een grote bevolkingsaan was. Palmolie voor Nederland. Op 30 Juli zal het ms. „Su matra" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" in Amsterdam aankomen met o.a. een lading van 2000 ton palmolie aan boord, die be stemd ia voor de Ned. rege ring.. Het betreft een partij, die na de capitulatie van Ja pan te Belawan is gevonden en daar geruime tijd opgesla gen is geweest Zoals bekend, wordt palmolie o.m. gebruikt bij de vervaardiging van zeep. (Ingez. mededeling.) die ook als handtas gedragen kunnen worden en gemaakt van prima zuiver blank tuig- leder, met 1 en 2 voorvakken. Een tas, welke door het dra gen donkerder cn veel mooier wordt kunnen wij U aanbie den voor 18.75 gld. In dezelfde prima kwaliteit verkopen wij ook Ktaderschoudertasjes practisch onverslijtbaar en de prijs 7.35 gld. In imitatie leder kunt U zo al krijgen vanaf 2.75 gld. Voor alle soorten lederwaren J O FIB BE, Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling) Vlissingen Raad van Overleg. De Raad van Overleg te Vlissingen vergaderde Donder dagavond. De secretaris, de heer J. Marijs, opende de ver gadering en heette de nieuw benoemde leden, de heren F. Schets en A. R. König, wel kom. Spr. sprak woorden van grote waardering voor het werk van de heer de Roo, die wegens ziekte zjjn functie als voorzitter moest neerleggen en hoopte op spoedig algeheel herstel. Tot voorzitter van de Raad werd vervolgens gekozen de heer König. Besloten werd nogmaals bij de Stoomtram Mij. „Walche ren" aan te dringen op wijzi ging der tarieven, door het in voeren o.a. van retours of tien- rittenkaarten tegen verlaagde prijs, het inleggen van meer bussen op de spitsuren voor abonné's, aie aan bepaalde uren gebonden zjjn, terwQl ook ge wezen zal worden op het feit, dat wanneer bussen voor ple zierreizen gebruikt worden, op de ljjn Vliss.M'burg bellen wagens worden ingelegd. Aan het Centraal Distribu tie-kantoor zal verzocht wor den, ln verband met de zeer slechte gasvoorziening te Vlis singen extra pctrolcum-bonnen te verstrekken. Adhaesie zal betuigd worden namens de Raad van Overleg, omvattende dus de georgani seerde arbeidersbevolking van Vlissingen, aan de motie van de gemeenteraad van Vlissin gen inzake de terugkeer van My. „Zeeland" aldaar. Het bestuur van het Zieken fonds „Walcheren" zal verzocht worden zo spoedig mogelijk een bestuursverkiezing te hou den. In de plaatselijke commissie van de Noodwet Ouderdoms voorziening werd benoemd de heer J. Snoodijk, in de com missie voor het consumenten- PHILATELISTENDAGEN. Half Augustus zal Maas tricht m het teken van post zegelfeesten staan. Op 15. 16 en 17 Augustus zal daar, ter gelegenheid van het zilveren bestaan van de Philatelisten- vereniging „Zuid-Limburg", de 35ste Nederlandse Philatelis- tendag worden gehouden, ver bonden met een nationale post zegeltentoonstelling in de Do- mini canenkerk. Bovendien vindt dan de jaar vergadering plaats van de Ne- derl. Bond van Verenigingen van postzegelverzamelaars. POGING TOT ROOFMOORD TE ROOSENDAAL. De Roosendaalse politie heeft een zekere de J. gearesteerd, die onder het voorwendsel van een handelstransactie een vrouw naar een afgelegi buurt had gelokt, haar hi neergeslagen en met ei schoenveter getracht had te worgen, waarna hij uit haar huis een geldkistje met 198 wegnam. De vrouw was gedurende zes uren buiten bewustzijn. Do dader had zich tien jaar geleden reeds aan een poging x)t roofmoord schuldig ge maakt Nieuws ln een notedop Do Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft voor zijn plan tot het economisch her stel van Europa de Ameri kaanse vrijheidsprijs voor '47 gewonnen. In een mijn in West Vir ginia zijn 12 mijnwerkers na een ontploffing ingesloten. Een brand maakte tot dusver him redding onmogelijk. In de maanden Januari tot Mei werd voor 58 millioen juldien uit de Britse en Ameri kaanse bezettlngszónes geëx porteerd. Naar uit New .York wordt gemeld is de moeder van president Truman in de leeftijd van 94 jaar heden overleden. crediet de heer F. Schets en in de pryzen-commissie de heer A. R. König. Belgische Arbeiders jeugd op bezoek. Zaterdagavond ontving de Vlissingse A.J.C. een 30-tal leden van de Belgische Soci alistische Jeugd op bezoek, die een week haar gasten zul len zijn. Na een week genieten van zee. duinen en vriend schap gaan de Belgen een week naar de Rotterdamse jeugdvrienden. Vervolgens gaan ze een week naar het Internationale Rode kamp te Vierhouten op de terreinen van de stichting voor Zon en Vrij heid. C.K.W.O.-PROGRAMMA. De vereniging C.K.W.O. te Vlissingen besprak dezer da gen in comité-vergadering het programma voor het a.s. win terseizoen. Besloten werd zo mogelijk in September het seizoen te openen met een to neel-voorstelling. Voorts staan op het programma een film avond, declamatie, en muziek uitvoering, enz. Besproken werd tenslotte de actie tot vergroting van het ledental der vereniging. Het bestuur hoopt, nu het gebrek aan zaalruimte niet zoals de vori ge winter belemmerend meer werkt, dat 't gehele program uitgewerkt zal kunnen wor den. Afscheid van mej*. v. d. Volkere In een vergadering van de Ouder-Commissie van school D te Vlissingen, werd Vrij dagavond afscheid genomen van mej. Van de Volkere, die meer dan 40 jaar als onder wijzeres aan de openbare school werkzaam is geweest en dezer dagen het onderwijs met pensioen gaat verlaten. De voorzitter, L J. Lutejjn, heette allen hartelijk welkom, waarna mej. Sorgedrager, als collega, in dichtvorm net leven van mej. van de Vol kere naar voren bracht. De scheidende werd verder toegesproken door de secre taris van de Ouder-Commis sie van school D, de heer C. Bouma. Ook de heer J. Pop- pe, wethouder van onderwijs, en de heer Leenhouts, als in specteur van het Lager on derwijs, spraken mej. Van de Volkere toe. Bloemen en ca- deaux, zowel van col lega's als van de ouders der leerlingen van school D, werden mej. van de Volkere aangeboden. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: M. A. van Poelje Uitersöhout, d.; J. E. Kaan —Knop, z.; T. de Vries—Bok, z.; M. R. Breyervaji Wyk, z-; L. H. Bosvan Leuven, d.; J. KloetProvoost, d.; A. Flo- russeGink, d.; C. AuerCal- jouw, d.; J. Bukkens—de Ry- Ondertrouwd: W. de Wielt, 25 j. en H. J. Domanschefc, 23 j.; A. P. Jonkman, 25 j. en K. W. Spruijt, 19 j.; A, Meerman, 25 j. en A. C. Dane, 19 j.; J. Wevers, 26 j. en M. E. F. Neil- Ue. 26 j.; C. P. J. Raats, 22 j. en M. A. Raas, 19 j.; T. Ka mermans, 25 j. en A. J. Wild schut. 24 j.; W. F. Kleboom, 30 j. en C. M. J. de la Oousine, 19 j.; A. Olijslager, 61 j. en M. Meulmeester, 54 j. Getrouwd: P. Verhage, 36 i. en F. J. Brasser, 34 j.: C. P. Biesen, 25 j. en G. W. M. Fritz, 20 j.; T. J. van der Burgh. 24 j. en N. M. Kats, 22 j.; J. Klaassen, 32 j. en E. Kimmel. 29 j.; F. de Boer, 29 j. en B. Hendrlkse, 30 j.; M. Lameijn, 30 j. en M. H. Prin ce, 25 j.; J. F. Verstappen, 19 j. en M. de Wolff. 21 j.; G. J. de Bart, 19 j. en M. J. van Leeuwen, 22 j. Overleden: (Te Tletjerk- steradeel), F. C. Davidse, 5 j.: W. Hulbregtse, 54 j.; A. C. v. Overbruggingscursus voor M.T.S. Nu het eindelek werke lijkheid is geworden, dat ook Middelbaar Technisch Onderwijs voor de Werk tuigbouwkunde in Zeeland zal worden gegeven, zijn te Missingen besprekingen ge voerd om voor jongelui, die met goed gevolg de Am bachtsschool of dc Avond school voor Nijverheidson derwijs hebben doorlopen, een overbruggingscursus te openen, welke zal opleiden voor het toelatingsexamen M.T.S. Deze oursus zal toegankelijk zijn voor jongelui, welke over de gewenste capaciteiten be schikken en de nodige energie aan de dag leggen om na af loop hiervan met succes ver der te kunnen studeren. Voor jongelieden, welke zich willen bekwamen voor het examen voor een Nijver heidsonderwijsakte is dit voor bereidend onderwijs in 't alge meen ook noodzakelijk. Excursie Zeeuws landschap Zaterdag hebben leden van de vereniging Zeeuws Land schap een excursie gemaakt over Schouwen, waarbij mede aanwezig was de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die voor zitter vjpi deze vereniging is. De excursie geschiedde onder leiding van het bestuur van de ver. Stad en Lande. Verschillende dorpen op Schouwen werden bezocht en ook de vernieuwing van het bos by het slot Moermond te Renesse, waar de D.U.W. 24.000 bomen heeft omgehakt, genoot de belangstelling van de gasten. De heer Vriezen- dorp leidde het gezelschap hier rond, waarna de Commissaris de gastheer voor de ontvangst dankte. In de Schouwse Boer werd de inwendige mens versterkt, waarna bij de familie Knigt een duinlandschap bezichtigd werd. 20 jaar geleden werd hier met de bebossing begon nen. Ook de Dominiale duinen, waar in 1942 met dennenbe planting begonnen werd, wer den in ogenschouw genomen. Tenslotte werd ook nog een bezoek gebracht aan de zilver meeuw Kolonies. Na de thee, die bij van de Zande op Wes- terschouwen gebruikt werd, keerde het gezelschap naar huis terug. Op de boot werd door de se cretaris van Stad en Lande aan elk der deelnemers een boekje uitgereikt over het verleden van het eiland. De Commissaris der Konin gin dankte tenslotte voor de uitstekende leiding van de ex cursie. EEN MIJN IN HET NET. Toen dezer dagen het vis sersvaartuig YE 77 van de fa. J. van de Plasse te Yerseke bezig was aan het vissen van mosselzaad in de bocht van Zoutelande, trof de bemanning bij het ophalen der korren een myn in de netten. Behoedzaam werd de myn aan boord ge haald en na de vracht gevist te hebben aan de mijnoprui- mingsdienst te Westkapelle overgeleverd. GESLAAGDE BONDSDAG, ONDANKS REISPECH. Het Ned. Jongelingsverbond hield Zaterdag een bondsdag te Renesse, waarbij jongeren uit alle delen van de provin cie aanwezig waren. Het pro gramma werd gevuld met le zingen, een gecostumeerde voetbalwedstrijd, spelen en een gezellige openluchtkoffie maaltijd. Het tamboers- en pijperscorps „Juliana" te Mid delburg zorgde voor de muzi kale noot. Te betreuren viel het, dat er op het laatste moment van de R.T.M., die ongeveer 600 deel nemers naar Zierik^ee zou vervoeren, bericht kwam, dat niet de boot „De Schelde", doch de „Maasnympf" be schikbaar was. Toen dit vaar tuig, dat veel minder groot en snel is, 's morgens van Zijpe naar Middelburg voer, om de jongeren te halen, kwam een zodanige mist op zetten, dat het voor anker moest gaan. In plaats van op het vastgestelde tijdstip (9.15 uur) in Zierikzee te arriveren, kwam de boot eerst om 12.15 aan. De regelingscommissie, zowel als de jongelui zelf kwamen hierdoor in moeilijk heden. UITREIKING DIPLOMA'S EN RAPPORTEN AMBACHTS- EN MACHINISTENSCHOOL Vrijdagmorgen vond in de Lutherse kerk te Middelburg met enige plechtigheid de uit' reiking plaats van diploma's en rapporten aan de leerlin gen van de Ambachts- er machinistenschool. De jonge lui werden toegesproken door de voorzitter van het bestuur der school, de heer G. van Nederveen, die een recapitula tie gaf van de gebeurtenissen in de school gedurende het afgelopen jaar. De directeur, de heer E. Visscher, las de namen van de bevorderde en jeslaagde leerlingen voor en iet dit vergezeld gaan van commentaar. Na de pauze sprak hij nog een slotwoord, waarin hij de mogelijkheden van voortgezette studie schet ste. Namens het gemeentebe stuur hield de wethouder van Gemeentebedrijven, de heer L. J. van 't Westende, een korte rede. Het gemeentebe stuur heeft meer dan gewone belangstelling voor dit onder wijs, aldus verklaarde hij. Tot besluit werd namens ouders en leerlingen dank gebracht aan de leraarstaf voor het door hen gegeven onderwijs. Zeeuwse Aan de korporaal der ma riniers C. Malipaart te Vlis singen is het oorlogsherinne- ringskruis met twee gespen toegekend. De heer Malipaard nam in 1940 in Ned. Indië deel aan de actie tegen de 'Duit sers en in 1942 aan de actie tegen de Japanners. Woensdagavond geeft de accordeonvereniging „Crescen do" te Vlissingen o.l.v. M. P. Ventevogel een populair con cert in de muziektent op het Bellamypark. Geslaagd voor het prac- tflkexamen Engelse-Handels correspondentie by de Ned. Associatie voor practijkex- amens de heer J. J. W<#lf te Vlissingen. Aan de Technische Hoge school te Delft slaagde voor het candidaatsexamen civiel- ingenleur, de heer W. de Beijl, te Vlissingen; voor het can- didaats-examen werktuigkun dig ingenieur, de heer W. F. Suurmond, te Middelburg en d. Heuvel, ~2 j., (wonende te j voor het ingenieursexamen Haaten)C. W. H. Wortmann. clviel-ingenieur, de heer J. 46 j., overleden te Rosmalen) 'Klap, te Vlissingen. Middelburg DIPLOMA-UITREIKING EN BEVORDERINGEN HUISHOUDSCHOOL. Bevorderingen aan de In dustrie- en Huishoudschool te Middelburg: Van de le naar de 2e klasse Primaire Opleiding: E. Barentsen, M. E. Davidse, H. Dourleijn. A. Feij, J. Gel dof. J. A. de Groene, P. N. de Kam, M. J. de Leeuw, A. L. Lorier, F. de Nood, J. P. de Plaa, W. Pleijte, T. van Roon, M. Visser. E. P. Vos, W. Vroon, J. A. v. d. Weel, E. P. Woltman, A. Aarnoutse, N. Aarnoutse, J. Besuijen, J. M. Brouwer, L. Cyvat. E. Dekker, P. J. Dekker, M- E'. Flipse, 9. C. Grims, N. Janse, J. Kleijn, K. J. Kodde, J. M. Mesu. A. J. Munter, K. Potappel, C. A. C. Sies, H. Simonse, J. de Smit, L. Stroo, S. Verhage. W. Verhage, M. E. de Visser, A. M. v. d. Vreede, J. J. v. Ak keren, A. M. Brasser, C. J. de Bruijne. W. M. Corbrjn, F. C. Fregeres, C. W. Groen, C. G. E. Kaat, E. Kodde, J. C. Kok, E. Lampert, P. de Lange, C. C. van Marlon, P. H. Meul meester, M. L. Mille, W. Mln- öieihoud, S. J. Schilleman, L. van Sluijs, J. J. Stroo, C. M. Sturm, J. W. Abrahamée. M. A. Baas, E. Baas, L. Beekman, E. Dingemanse, M. Francke, A. Geschiere, W. L. Geschiere, J. Hoogedeure, F. B. v. d. Ho ven, J. A. Janse, W. N. Janse, T. Jeras, C. Jobse, L. Jobse, N. C. van Keulen, E. Maljaars, J. P. Passenier, J. C. Polder man, S. W. Rotte, J. J. Sturm. Niet bevorderd: 8 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse Huisnaaisters: A. Abrahamse, M. P. Barentsen, C. C. Enters, N. Goedbloed, J. Hoefkens, N. M. J. Kasse. F. J. Ludikhulze, S. Poelman, M. M. Pouwer, S, de Ruijter, M. de Rijcke, M. de Steur, A. E. Theune. Van de le naar de 2e klasse Hulp in de Huishouding: J. C. v. d. Bergen, C. de Bruijne, M. S. Hoste. J. S. Schippers. Niet bevorderd: 1 leerlinge. De volgende diploma's wer den uitgereikt: Primaire Op leiding aan: A. Arendse, D. Bosschaart, L. van Duyn, J. v. Eenennaam, K. C. M. Geleijn, J. J. Goedhart, G. H. Heeres, N. Joosse. T. v. d. Ketterij, J. de Keijser, W. A. Kokelaar, D. N. v. Noorden, L. van Opber gen. M. Polderman, C. E. M. du Pont, P. M. Suurmond, H. Treune. J. Verbokkem, M. Westerweel, C. C. van IJzer- loo, A. J. Aarnoutse, S. A. Ar- noldus, W. Boogaard, N. Bran- des, C. Chrlstiaanse, C. P. Dourleijn. N. Francke, F. M. Geerse, J. F. Geerse, M. P. Hagie, J. Heynsdijk, J. E. Jan sen van Roosendaal, M. van Keulen, A. van Leerdam, J. B. Matthijsse A. J. Moens, J. C. Mol, J. A. de Rijk, M. E. Spruijt, E. W. Steendijk, A. M. J. Vader, P. H. Vriens, W. Wisse, M. Wykhuijs.. C. Ar_ noldus, M. Boone, C. M. v. d: Bussche, M. C. Huiszoon, J. M. Joziasse, E'. Koene, L. J. Koets, N. J. de Muijnck, C. v. Offen- beek, M. A. Pluijmers, J. I. P. Schellings, 9. van Sluijs, C. P. van Sorge. E. M. Vermeijs, E. Willeboordse, L. de Wolf. 2 leerlingen ontvingen geen diploma. Huisnaaister aan: M. P. Francke, E. Lagace, C. Za- chariasse. Hulp in de Hulshouding aan: J. van Aartsen, J. P. v. de Berge, E. M. v. d. Eijk, G. Job se. H. C. Koot, Q. F. Lenshoek, E. M. C. de Munck, A. C. Pro voost, L. J. Roth, G. Sluis, M. C. J. Steketee. 1 leerlinge her-examen. KERMIS GAAT DOOR. De geruchten als zou de zomerkermis te Middelburg in verband met de gebeur tenissen in Ned. Indië wor den afgelast, zijn van iedere grond ontbloot, aldus verne men wij ten gemeentehuize. FILMVERTON IN GEN DER C.F.A. De Chr. Filmactie vertoon de gedurende twee avonden in de Schouwburg te Middelburg de 20th Century-Foxfilm „Hoe groen was myn dal", gemaakt naar de gelijknamige roman van Rich. Llewellyn over het mijnwerkersleven in Wales. Gemaakt door John Ford, de regisseur, die zich steeds tot sterk sociale onderwerpen aan getrokken gevoeld heeft, werd deze verfilming een boeiende rolprent met voortreffelijk spel van Walter Pidgeon, Mau reen O'Hara, Anna' Lee, John Loder en de kleine acteur Rod dy McDowalL. Toch had men van Ford by dit onderwerp meer filmische visie en durf mogen verwachten. De film was dan meer geworden, dan zjj nu is: een goed gespeelde rolprent, die de aandacht voortdurend vast houdt, doch te veel het stempel draagt van de Hollywoodse industrie en slechts in enkele scènes ver boven de middelmaat uitkomt. O.- en W.-Souburg OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL. Te Souburg werd Vrijdag avond een ouderavond van de openbare school gehouden, die goed bezocht was. De heer v. d. Grijp, voorzitter, heette allen welkom, in het bijzonder de heer Goedbloed, de heer de Bruijn, oud-hoofd en de heer Voogd, oud-onder wijzer der schooL Door de oudste leerlingen werden onder leiding van het Hoofd der school, de heer van Du ij ven voorde, op ver dienstelijke wijze enkele zang- nummertjes ten gehore ge bracht, terwijl de onderwijzer, de heer Cornelis, een openbare les gaf. Enkele schetsjes wer den door leerlingen-verzorgd. Bij de bestuursverkiezing werden bij acclamatie herbe noemd de heren v. d. Grijp en D' Hondt, terwijl de secre taris, de heer Lijk, niet meer in aanmerking wenste te ko men. In zijn plaats werd be noemd de heer de Wilde. De heer Smit, gemeente architect, gaf aan de hand van tekeningen inlichtingen, hoe de school worden zal, wan neer zij straks herbouwd zal zijn. Men is inmiddels hiermee reeds begonnen. School zal nastieklokaal en in een klas worden gehouden in het gym- van de school met de Bijbel. De verbouwing zal een grote verbetering worden voor deze school. Na deze uiteenzetting volg de door het Hoofd een cause rie over Praktijkservaringen, waaruit bleek met hoeveel verschillende karakters het onderwijzend personeel aanraking komt. Aan het slot dankte hij de heer Cornelis, die met 1 September in Vlis singen onderwijzer zal wor den, voor alles wat hij voor de school heeft gedaan, ter wijl de heer Cornelis dank bracht voor de prettige werk kring die hij hier steeds ge vonden heeft. ONTSPANNING VOOR DE ARBEIDERS. Door t de Interkerkelijke Commissie voor Ontspanning van de arbeiders in de We deropbouw te Souburg werd Woensdag- en Donderdag avond een toneeluitvoering gegeven in „Rehoboth" en de cantine op het vliegveld. Op gevoerd werd „Ende dispe- reert niet", door de Geref. Jeugdcentrale. Bloemen wer den aangeboden aan mej. Suurmond, die de hoofdrol vertolkte. De leiding berustte bij ir. Steneker, vobrz. van de commissie, terwijl ds. Breu- kelman uit Ritthem een korte toespraak hield. Meliskerke GEEN SUBSIDIE AAN „NIEUW WALCHEREN". Vrijdagmidag vergaderde de Raad van Meliskerke. Na mededeling van enkele goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Staten kwam aan de orde het vaststellen van straat namen in de kom der gemeen te. Na bespreking en stemming werden de volgende namen, vastgesteld: Kerkplein, Noord straat, Zuidstraat. Bergstraat en Middelburgse straat. Een nieuwe huisnummering werd door de Taad afgewezen, zodat de wijken A. en B. ge handhaafd blyven. Een voorstel van B. en W. om lid te worden van de stich ting „Nieuw Walcheren", werd na bespreking met algemene stemmen verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd de opbouwtoelage voor Gem. secretaris en Gem. ont vanger over de jaren 1945 en 1946 toegekend. De begroting B. A. 1947 Vervolgens werd een veror dening aangenomen voor de gemeentelijke ophaaldienst en de heffing geregeld voor de deelnemers 0.10 per gezin en per week. Veere OUDEN VAN DAGEN NAAR ZUID-BEVELAND. De ouden van dagen uit Vee- re maakten Zaterdag per auto bus een rit naar en door Zuid- Beveland, waarbij een bezoek aan Goes werd gebracht en een kijkje werd genomen in de grote kerk. De tocht werd door de burgemeester en de gemeen te-secretaris mede gemaakt. 's-Heerenhoelc tentoonstelling vakopleiding metaalnijverheid. Ons land moet industrialise ren wil het een behoorlijke plaats kunnen innemen in de rij van naties en met de bui tenlandse concurrentie wedijve ren. Het is echter voor alsnog niet mogelijk om hier aan gevolg te geven zolang de hiervoor benodigde geschoolde vaklieden ontbreken. Dit te kort meent men hoofdzakelijk te moeten wijten aan de ge ringe kennis van de mogelijk heden die de nijverheid biedt. Te veel nog wordt de voor keur gegeven aan ongeschool de arbeid of administratief werk, terwijl diverse techni sche functies veel beter wor den gesalarieerd. Het is in verband hiermede, dat door het Gewestelijk Ar beidsbureau te Middelburg en de Stichting Bemetel een ten toonstelling wordt georgani seerd te 's-Heerenhoek op Za terdag 26 Juli van 14 tot 17 uur in het gebouw van de St. Josephgezellen. Er zullen op déze tentoonstelling, die door de burgemeester van 's- Heerenhoelc geopend zal wor den, demonstraties worden ge geven in het'vormen en ijzer- gieten. Tevens zal er gelegen heid zijn beroepsvoorlichting in te winnen over de opleidingen in de metaalnijverheid zowel voor ouderen als voor jonge ren. Kapelle POSTHARMONIE BEZOEKT ZEELAND. Het was een voor Zeeland ongekend gebeuren de uitvoe ring van de Amsterdamse Postharmonie, welke Zater dagavond te Kapelle werd gegeven ten bate van onze zo geteisterde provincie. Met de trein van 5 uur ar riveerde het korps, tellende 60 man en de band, die 20 le den heeft, aan het station, waar allen werdenverwel komd door het Bestuur van de Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen in Zeeland, dat het initiatief voor deze uitvoering had ge nomen en het plaatselijk mu ziekgezelschap „Ons Genoe gen". Bij de muzikale wandeling door de gemeente werd een serenade gebracht by de burgemeester, de heer H. G. van Suylekom, en bij de voor zitter van genoemde bond, de heer C. A. Blok. Het in de ruime, goed ver lichte tent gegeven concert, dat begon met de A. P. I* Mars van de in Zeeland ali jurylid zo bekende directeur, de heer D. Speets, waaraan ook de band medewerkte, is voor de toehoorders eea open baring geworden. Voor het concert begon heeft de burgemeester harte lijke woorden van welkom gesproken en geschetst hoe Zeeland heeft geleden, en hoe naast overheids- en semi- overheidslichamen ook parti culieren en verenigingen hulp hebben verleend. Ook voerde het woord de heer P. J. van Delsen, di recteur van het P.T.T.-kan- toor te Goes, die schetste hoe zij, die op de Bevelanden bij het bedrijf werkzaam zijn, de komst van de A. P. H. op zeer hooge prijs stellen. Volop is genoten van de uitvoering van de verschillen de nummers. Er waren ruim 1300 bezoekers, onder wie ook velen van elders. Marktberichten COöP. VEILINGSVER. „WALCHEREN". Veiling van 16 Juli. Groenten: Andijvie 1625; Dubb. stamprincessen 1533; Pronkbonen 2931; Rode kool -16; Savoye kool 1619; Spitskool 610; Postelein 2 6; Rabarber 2224; Pootuien 819: Wagenaars 13; Saxa's 1016; Snijbonen 648, alles per kg. Sla n 1215; Bloemkool I 2239; idem n 1023; idem III 2—11; Platglaskomlc. I 16 22; idem n 1421; idem IH 1216, alles per stuk. Kroten 28; Waspeen 57; Bospeen 818, alles per bos. Fruit: Meloenen Ananas 1.05 1.10; Meloenen Net 4272; Kaspruim 414, alles per stuk. Druiven (Franken thaler) 2.332.76; Tomaten natuur 15 •29, alles per kg. Pruimen: Early Luctor 80 1.30; Engelse krozen 40; Oran- iepruimen 6064; Ezarpruim 81, alles per kg. Appels: Early Victoria A 22; idem B 13; Madelein A 22 30; idem A 11—24; B 10—27; Val 615; Perzikappels I 24 33; idem A 18—25; idem B 12 14, alles per kg. Peren: Oomskinderen A 38 40; idem B 25—27, alles per kg. Nieuwe aardappelen: Grote 7.20—7.30; Drieling 4.70—6.10; werd op verzoek in wijziging 1 Kriel 4.204.80, mies per 100 goedgekeurd. kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2