De T.R.I. plundert Herbouwplan vastgesteld UIT DE PROVINCIE Woningbouw te Eede Vacantie-tochten ZEEUWSCH-VLAANDEREN WAPEN-UITDELING. De correspondent van Ane- ta, die van Bandoeng naar Cherlbon ging, merkte op, dat verscheidene suikerfabrieken êehccl onbeschadigd waren ge leven. De bevolking in net Cheribonse reageerde gunstig a de komst der Nederlanders. TJt.1. is biykbaar naar de bergen gevlucht In een enkele plaats werken de republikeinse ambtenaren reeds samen met de Nederlanders. LA WANG GEPLUNDERD. In het stadje Lawang werd In de nacht van Woensdag op Donderdag geplunderd door de T.R.I. Winkels werden In brand gestoken en moorden op toko houders gepleegd. DE WAPENS. Do republikeinse minister raad te DJocia heeft bevel ge geven de plaatselijke wapen- voorraden te verdelen onder de bevolking. SJAHRIR. Sfahrir, die ln Br. Indlë ver toeft heeft voorlopig van zfln reis naar Engeland en U.S.A. afgezien. HH heeft gevraagd om de beschikbaarstelling van Rode Kruis-artikelen voor de Indonesiërs. VERWARDE BERICHTEN. De legerberichten uit Indo nesische bron blHven ver ward. Ztf zjjn dikwijls met elk aar in tegenspraak en komen blykbaar uit verschillende bronnen, die niet met elkaar in contact staan. Thans wordt gemeld, dat er drie tegenaan vallen gedaan zouden zyn ten Zuiden van Semarang. AUSTRALIË WEIGERT. De Australische regering heeft aan de Australische con sul-generaal to Batavia opge dragen de aan hem verzochte vertegenwoordiging van de Re publikeinse regering af te wij zen. Volgens radio-Djogja duren do gevechten ten zuidwesten van Cherlbon voort. Verder wordt melding gemaakt van republikeinse tegenstand bij Soemedang en Soekaboemi op West-Java. Ook in de buiten wijken van Semarang zouden gevechten gaande zjjn. De Ne- erlandse verbindingen met Oegaran zouden zijn afgesne den en rond Ambarawa zou door de republikeinen hevige tegenstand worden geboden. Redevoeringen van Soekarno. Soekamo heeft Donderdag avond twee radloredevoerin gen uitgesproken. Volgens Antara wekte hij ln zijn eerste radio rede het Indonesische volk op aan de Nederlanders tegen stand te bieden en zei hy: „Er kan geen recht en veilig heid zijn, totdat de gehele na tie haar vrijheid krijgt". In de tweede radiorede deed Soekarno een beroep op Tru man en op het Amerikaanse volk om al het mogelijke te doen „om de oorlog in Indo nesië te doen beëindigen". Soe karno zei de, dat, hoewel En geland bemiddeling ln het In donesische conflict heeft aan geboden, andere grote mo gendheden nodig zijn, zoals de Ver. Staten van Amerika, om het Brttae aanbod door de Nederlanders te doen aanne men. Een Indonesisch legerberlcht heeft Donderdag de herovering van Slnoman door het Repu blikeinse leger gemeld. Slno man is een strategisch punt, een kilometer ten Zuiden van Modjokerto. Ook de herovering van Modjokerto wordt in het 1 egerbericht medegedeeld. Volgens hetzelfde communi qué nebben de Nederlanders bij hun opmars naar Cherlbon 50 tanks gebruikt en ls hevi ge strijd rond en ln Cherlbon gaande. Republikeinse troepen maken, aldus dit legerberlcht, snello vorderingen ia de rich ting Semarang. moord-corpsen" aangekondigd. Als eerste voorwaarde voor 't toetreden tot deze formaties wordt gesteld, dat men ln staat moet zijn om tenminste tien Nederlandse soldaten te do den. De corpsen staan onder opperbevel van „een bekend republlke1ns militaire leider, die de rang van genera al-ma joor in het Republikeinse leger bekleedt". SCHERMUTSELING BIJ MODJOKERTO. Radio Djocja geeft thans toe, dat Modjokerto niet her overd is door de republikeinse troepen. Volgens de republi keinen zou een aanval door 100 man republikeinse troe pen, die gesteund werden door 18Q0 man uit de bevolking, vijf uur lang hebben geduurd, maar de republikeinen heb ben zich daarna teruggetrok ken voor de tegenaanval der Nederlandse troepen. Zy heb ben thans stellingen buiten de stad ingenomen. Radio Djocja beweerd, dat er te Modjokerto 150 Nederlandse soldaten ge dood of gewond zouden zijn. Een ander republikeins be richt zegt, dat de Nederlandse eenheden, die Ambarawa en Toentang hebben bezet, om singeld zouden zijn en men beweert ook, dat er in of bij Cheribon nog gevochten zou worden. GROTE GOEDEREN VOORRADEN. Volgens officiële mededelin gen van het departement van economische zaken te Batavia Een bad ie Sydney. Australische studenten en havenarbeiders, die te Sydney demonstreerden voor het Nederlandse consulaat raakten slaags met de politie en met de burgerij. Er ontstonden formele gevechten. Leden van het Neder landse consulaats-perso- neel wierpen putsen wa ter op de strijdenden. Daarop schreeuwden de demonstranten: „Wij willen vrede in Indonesia, wjj willen geen bad". De orde werd spoedig hersteld. hebben de Nederlanders bij hun snelle acties op Oost- en West-Java voor millioenen aan goederen-voorraden aange troffen. Volgens voorlopige schattingen overtreffen de voorraden verre de verwach tingen. De ondernemingen verkeren in verwaarloosde toestand, maar slechts weini ge zijn verwoest. De Chinese eigendommen hebben de meeste schade geleden. De grootste voorraden zijn tot nu aangetroffen in de havens van Cheribon en Probolinggo. In Probolinggo zijn echter grote hoeveelheden rubber en tabak door de terugtrekkende repu blikeinen in brand gestoken. De schattingen der rubber- voorraden te Cheribon vari eren tussen twintig en vijfen twintig duizend ton. Deskun digen zijn onmiddellijk naar Cheribon vertrokken om voor bereidingen voor directe ver scheping naar het buitenland te treffen. Gemeenteraad Oostburg. SULTAN HAMID II. Sultan Ham ld H van West Borneo heeft ln een radiorede verklaard, dat hy volkomen achter de Nederlandse rege ring staat, wat betreft de ac tie tegen de Republikeinen op Java en Sumatra. ZELFMOORD-CORPSEN. Volgens oen bericht van ra dio-Bataria hebben de Indone siërs de formatie van „zelf- (Ingcz. mededeling.) (Ingezonden mededeling) Tot uiterlijk Dinsdag 29 Juli zijn bij V.V.V., Coosje Buskenstr., Vlis- singen, nog kaarten ver krijgbaar voor de boot tocht naar Antwerpen op 4 Aug. en de auto bustochten naar Brugge op 7 en 9 Augustus. Nieuw rioleringsplan. De raad der gemeente Oost burg kwam Donderdagavond in openbare vergadering bij een. Afwezig de heer Raes. Van een aantal inwoners van Scherpbier was een verzoek ingekomen voor aansluiting op de waterleiding. Dit zal met de waterleiding maatschappij bekeken worden en zo mogeïyk, zal aan dit ver zoek worden voldaan. De voorzitter deelde mede dat de 65 aanbestede woning wetwoningen niet zullen kun nen worden gebouwd, omdat de aanbestedingssom te hoog is. Er is nu echter een aanbie ding voor 150 Finse woningen, waarvan de regering 90 fi nanciert en de gemeente 10 Hoewel de meeste raadsleden niet enthousiast voor dit plan bleken, werd de noodzaak be grepen, waarom tenslotte be sloten werd daartoe over te gaan. Op verzoek van de Ver. van Paardenfokkers „Rust Roest" werd 100.uit de gemeente kas bijgedragen voor de gehou den paardenfokdag. De begroting 1946 werd ge verordening vergoeding voor vakonderwijs aan de openbare scholen, werd vast gesteld. Aan de Chr. Nat. Schoolver eniging „Immanuel" werd me dewerking verleend voor de aanschaffing van boeken voor het 7c leerjaar afd. lager on- derwys; voor vervanging meu bilair en leermiddelen, alsmede noodherstel schoolgebouw we gens geleden oorlogsschade en uitbreiding U.LO.-school met Se leerjaar. Vervolgens kwam in behan deling het herbouwplan Oost burg. Dit werd tenslotte vast gesteld onder de volgende voorwaarden: 1. Het bestaande keurings terrein met veemarkt, het z.g. Ledelplein, moet worden ge handhaafd, ofschoon aan de vorm van het plein, indien noodzakelijk, wel enige wijzi ging kan worden gegeven; de lHn aangevende de 2e urgentie bij het Ledelplein moet zodanig worden opgeschoven, dat het gehele Ledelplein in de 2e ur- gentlo valt. 2. Do bestaande verbin dingsstraat tussen Nieuwstraat en Ledelplein moet op dezelf de plaats worden gehandhaafd. 3. Ofschoon de raad van oordcol ls, dat op het moment aan do Breedesiraat niet kan worden gebouwd, wil z(J zich de bevoegdheid voorbehouden, om tz.t. wanneer bebou wing aldaar weer mogeïyk zal zyn to beslissen of aan de Breedestraat al dan niet zal kunnen worden herbouwd door do vroegere bewoners. 4. Het geprojecteerde zy- straatje van do Brouwerijstraat over hot porcccl B 2364 (bank van Jansen) moet zodanig worden opgeschoven, dat daar voor niet een bestaand pand moet worden onteigend en af gebroken. 5. In de Vlolotstraat bevin den zich nog 21 percelen, wel ke öt onbeschadigd zön geble ven óf reeds definitief zijn hersteld. Het wordt niet ver antwoord geacht om deze straat geheel te laten verdwij nen. 6. Do bebouwing in de Langsstraat tegenover het St. Antoniusgestlcht zal aangeslo ten moeten zyn. 7. Do oorspronkciyk opge zette gesloten bebouwing van de Zuidzandsestraat moet wor den gehandhaafd. 8. De goothoogte van 8 me- geacht voor deze gemeente, een goothoogte van 6 meter wordt voldoende geacht. Van de maximum-diepte van 11 me ter voor winkels dient onthef fing te kunnen worden ver leend. 9. De geraamde prijzen voor de te onteigenen gronden worden te laag geacht; vooral zij, die niet zullen verbouwen, worden door deze te lage grondpryzen getroffen. Een nieuw rioleringsplan werd z.h.st goedgekeurd. By de rondvraag vestigde de heer Daanse de aandacht op het trage tempo van de bouw derfluroningwetwoningen aan de Noord wal en verzocht B. en W« stappen te doen, dat de aanne mer aan zijn verplichtingen zal voldoen. Dit raadslid vroeg tevens in lichtingen naar de stand van zaken van de woningwetwonin gen in de Walstraat, West straat enz. Het blijkt dat de architect weinig spoed be tracht, waardoor de aanbeste ding nog niet heeft plaats ge had. Nieuws In een notedop In Zweden zijn vier Est- landers gearresteerd, die van splonnage ten bate van Rus land worden beschuldigd. Een bende van 300 man heeft Woensdag een dorp ln Griekenland aangevallen. 16 vrouwen en kinderen en 17 mannen werden vermoord. De Alg. Kunstzijde Unie te Arnhem heeft besloten een gedeelte van haar bedryf te vestigen in Emmer Compas- cuirm. In de tweede helft van Augustus wordt begonnen met het afleveren van het tweede deel van de naamlijst voor de interlocale telefoondienst. Het Z.V.U.-programma. Reeds eerder is medege deeld, dat het noodzakelyk ls gebleken het volgende sei zoen de concerten en toneel voorstellingen van de Z. V. U. in abonnementsvorm te doen plaats hebben. Binnenkort zal een extra nummer van de „Zeemeeuw" worden verspreid. Hierin wor de nalie bijzonderheden be treffende de abonnementen bekend gemaakt. De namen der toneelgezel schappen (Comedia, Rotter dams Toneel, Haagse Come- die, Nederlands Volkstoneel en Amsterdams Toneelgezel schap) en die der musici: Thomas Magyar, Hongaars Strykkwartet, Theo van der Pas, Amsterdams Vocaal Kwartet, Dora van Doorn- Lindeman, Maria Stroo en zelfs het zo beroemd gewor den Engelse tweetal Peter Pears en Benjamin Britten staan er borg voor, dat de uitvoeringen alleszins de moei te waard zijn. MULOEXAMENS. Donderdag slaagden te Goes voor het Mulo-diploma: P. G. Eekman, A. J. A. Din- gemanse, E. Wegeling, P. de Bruijne, W. M. Brouwer, J. E. de Kam, J. J. Vader, J. K. Stroo, M. Zeijlemaker, W. M. Visser, P. F. Volkers. J. v. d. Heiden, alle te Vlis- slngen; H. J. Matheij. A. Jan- se, beide Middelburg; J. C. Sol, Terneuzen; D. Dekker, Zaamslag; J. Kaljouw, Kou- dekerke; J. Joosse, Nieuw- en St. Joosland; J. J. Oran- 1e, Gapinge; J. Melse, Oost- kapelle; J. van Luijk en J. W. Timmerman, Zierikzee; J. de Jonge, Kerkwerve. Afge wezen 5 c andi daten. Treinen hadden vertraging. Bij het rangeren van de lo comotief, bestemd voor de trein die om 9.37 uur uit Vlissingen vertrekt, werd Donderdagmorgen te Vlissin- door de wisselwachter het wissel te vroeg omgelegd, waardoor de locomotief op 2 sporen vastliep. De trein van 9.37 uur vertrok daardoor met 59 minuten vertraging en de trein die om 11.18 uur moest vertrekken had nog 20 min. vertraging. Ook de twee bin nenkomende treinen waren tenfaat°lge Van dCZe storln£ Met assistentie uit Roosen daal was 's middags de sto ring weer opgeheven. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN De jongste opgave van de gesneuvelden in Ned. Indië vermeldt onder meer: 2e lui tenant P. Bareman, afkom stig uit Axel en Izak Voogdt, afkomstig uitgl Gravenpolder! Middelburg In de aether tJ%C i"" vernemen zal het I.K.O.R. Interkerkeiyke overleg voor radiozaken te Hilversnm Zondag 17 Augustus een kerk dienst ln de Doopsgezinde **®rk ln de Noordstraat te Middelburg uitzenden. Voorgangster ln deze dienst 1» mej. dr. A. H. A .Bakker Doopsgezind predikante te Middelburg, terwijl de heer J. Kuiler het orgel bespeelt. Voordat de dienst een aan vang neemt, zal een kort praatje voor de microfoon worden gehouden over het wel en wee van Middelburg en het overige Walcheren ln de ach ter ons liggende periode. De uitzending geschiedt door middel van 2 telefoon aansluitingen. PROTESTSTAKING BOUWVAKARBEIDERS GEEN SUCCES. De proteststaking, die door de E.V.C. tegen Donderdag- m id dag j.l. voor de bouwvak arbeiders was geproclameerd, is geen succes geworden. Slechts op enkele objecten, o. m. te Middelburg en Blggeker- ke, legden de- arbeiders voor korte tijd het werk néér. DE ANTWERPSE' HAVENSTAKING. In verband met de Ant werpse havenstaking rees gis terenavond de vraag of een Amerikaans schip, de „Wes- lian Victory", dat de haven van Vlissingen binnenliep met fruit, gelost kon worden. Na overleg met de havenarbei ders-organisaties en hun respectieve hoofdbesturen, werd hedenmorgen met de lossing begonnen. Er bleken namelijk geen bezwaren te gen de lossing te bestaan. verhoging PASPOORTLEGES ONTMOET BEZWAREN. In de afdelingen van de Prov. Staten is het voorstel van G. S. tot wijziging van de provinciale legesverordening behandeld. Hierby brachten verschillende leden het be zwaar van een verhoging van de leges voor paspoorten voor de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen, <Me regelmatig de grens overschrijden, naar vo ren. Zij betekent een vermeer dering van uitgaven voor de grensbewoners. Gevraagd werd of voor deze catagorie geen aparte regeling valt te treffen. Ook voor doortochtreizen dient een andere regeling te komen. Een lid van G. S. ontkende, dat de legesverhoging te sterk is. HiJ achtte de tariefverho gingen integendeel nog be scheiden. De verhoging ls een soort van belasting, die Z. Vlaanderen ook moet dragen. Niettemin beloofden G. S. de kwestie van het bedrag der verhoging opnieuw te bestude ren en te onderzoeken of voor de grensbewoners een aparte regeling getroffen kan wor den. MIDDENSTANDSEXAMEN. Te Bergen op Zoom slaagden voor het Middenstandsexamen Al. Mabesoone, Aardenburg; Ja. de Die, Draaibrug; Ma. Rookus, Draaibrug; C. v. d. Veire, Oostburg; Ma. v. Unen, Oostburg en Gi. v. Pamelen, Schoondrjke, leerlingen van de Kath. Middenstandshandels avondschool. Oostburg „Oostburg herbouwt". DORPSVERGADERING. Gezien de successen die de Stichting „Aardenburg Her bouwt" heeft bereikt, is het te begrijpen, dat, nu de Stich ting „Oostburg Herbouwt" is tot stand gekomen, de ingeze tenen van Oostburg belang stelling hebben daarvoor. Er zullen echter nog heel wat, al- of niet gerechtvaardigde be zwaren moeten worden over wonnen, alvorens de Oostbur gers voor de plannen zullen zijn gewonnen. Dit kwam Donderdagavond tot uiting, toen in café de Vuijst een zgn. dorpsvergadering door de Stichting was belegd, waar voor grote belangstelling was. Na een inleidend woord door de voorzitter der Stich ting „Oostburg Herbouwt' burgemeester Hoekzema, heeft burgemeester van Dongen, van Aardenburg, op de hem zo bekende, vlotte wijze, ge sproken over de opgedane er varingen met de Stichting „Aardenburg Herbouwt". De kern van zijp betoog kwam hierop heer, dat alleen" 'door positieve samenwerking iets is te bereiken. Men ziet te veel naar de moeilijkheden overweegt te weinig de mo gelijkheden. De belangen van Bevin naar de Vereen Staten? Volgens aanhoudende ge ruchten, welke echter niet bevestigd zyn, zou Bevln zich in September aanstaande naar de Verenigde Staten willen begeven. Hij zou Lewis Dou- flas, de Amerikaanse am- assadeur, van dit plan op de hoogte gesteld hebben. Komende atoomwapen-oorlog. De Amerikaanse departe menten van oorlog en marine hebben bekend gemaakt, dat een bijzondere afdeling der Amerikaanse strijdkrachten zal worden opgericht, welke zal worden belast met het be studeren van het gebruik van alle typen atoomwapens en 't opleiden van gespecialiseerd personeel. Van Kleffens bij Marshall. De nieuwe Nederlandse am bassadeur ln de Verenigde Staten, mr. Van Kleffens, heeft Donderdag een onder houd van drie kwartier ge had met Marshall, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken. Het onderhoud heeft gelopen over de situa tie in Indonesië en over het plan-Marshall, welke punten zeer in het algemeen aange roerd zyn, aldus verklaarde ter voor winkels wordt te hoog mr. Van Kleffens. Internationale valse muntersbende. 't Franse blad „Ce Solr" -meldt, dat de Franse politie een Ne derlander, een zekere J. H., gearresteerd heeft. J. H. zou de leider zijn van een Interna tionale valsemuntersbende die sedert enige tijd de internati onale markt met valse dollars overstroomt. Gewoonlijk ver toonde htl zich volgens „Ce Solr" ln de uniform van offi cier In het Amerikaanse leger. Wanneer hy zich in Parhs op hield, bood hij in verschillende Partjae hotels dollars aan han delaren aan. Tot dusverre zou hij geweigerd hebben de na men van zijn medeplichtigen te noemen. Men weet alleen, dat de bende haar hoofdkwartier in die Amerikaanse zóne van Duitsland heeft. HET ITALIAANSE VREDESVERDRAG. By de opening van het de bat over de ratificatie van 't Italiaanse vredesverdrag heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, in de constituerende vergadering verklaard, dat de Sowlet-Unie het verdrag zal ratificeren. Tevens verklaarde hy, dat, indien het Italiaanse parle ment de ratificatie zou wei geren, dit een ongunstige in druk in het buitenland zou wekken en ook Italië's deel neming aan de Europese eco nomische conferentie In gevaar brengen. Zoengeld wordt vergoed. Aangezien door de Duitsers destyds opgelegde zoengelden als vooruitbetaling op verraogensaanwasbelasting en de vermogensheffing wor den aangemerkt, heeft minis ter Lieftinck thans bepaald, dat met toepassing van het besluit op de materiële oor logsschaden aan diegenen, die hier buiten vallen de door zoengeld geleden oorlogsscha de volledig zal worden ver goed. Ook voor de gemeenten zal deze schade worden ver goed. TWEEDE KAMER INDISCH DEBAT. Communistische motie verworpen. De heer de Groot (C.P.N.) geeft de regering ln overwe ging een politiek van overleg te voeren en uitsluitend vreed zaam overleg te plegen. Tenslotte dient de heer de Groot de volgende motie in. „De Kamer, overwegende dat 's lands be lang onveranderd de oplossing van het conflict in Indoneqjé langs vreedzame weg vordert, verklaart zich niet te kun nen verenigen met het besluit der regering tot het gebruik maken van de militaire macht ln Indonesië, verzoekt de regering zonder verwijl opdracht te geven tot het staken der vijandelijkheden en het hervatten van de onder handelingen met de republiek Indonesië, en gaat over tot de orde van de dag". De heer Joekes (Arb.) deelt mede, dat zyn fractie tegen de motie de Groot zal stemmen. De heer Schouten (A.-R.), zal niet op de beschouwingen van de communisten ingaan. Spr. heeft bezwaar tegen de rede van de heer Logemann, terwyi het slot van minister Jonkman's antwoord hem niet diuidelflk is. Aan het gezag en de souvereiniteit van de rege ring mag niet getornd wor den. Nadat de heren van der Goes van Naters (Arb.), Tila- nus (C. H.), Zandt (S. G.) en mevr. v. d. Muyzenberg aan het woord zyn geweest, ant woordt de minister nog kort. De motie de Groot wordt verworpen met alle stemmen, behalve die der communisten. I Daarna sluiting. de gedupeerden zijn bij spr. primair en zullen dat altijd blijven. Hoewel de definitie ve schaderegeling nog niet bekend is en men moet blij ven vechten om deze zo gron dig mogelijk te krijgen, zijn, aldus spr., er toch mogelijk heden om reeds nu te begin, nen met de herbouw. Wel iswaar is dat in Oostburg moeilijker dan in Aarden burg, omdat de herverkave ling nog niet bekend is, zulks in afwachting van de goed keuring voor het bouwplan, doch een aantal ingezetenen vallen daarbuiten. Tot hen wilde spr. de raad geven, reeds nu de mogelijkheid te overwegen om te bouwen, omdat er dan een begin zal zijn gemaakt. Uit de discussies die daar op volgden bleek, dat er in Oostburg nog heel wat ver schil van mening bestaat over deze materie en dat nog veel tegenstelling en misver stand zal moeten overbrugd worden, wil men in Oostburg wat béreiken. Hopenlijk heeft deze dorps vergadering, waarin openhar tig is gesproken, er toe mede gewerkt om een betere sa men wefking te verkrijgen, daar eerst dan resultaten be reikt kunnen worden. Axel GRANATEN GEVONDEN Bij de reparatie-werkzaam heden in de bioscoop Het Centrum" te Axel, heeft men e entweetal kleine granaten aangetroffen, die niet ont ploft bleken te zijn. De pro jectielen moeten daar bij de beschieting van Axel in 1944 zijn terecht gekomen. De dames J. Boeye en S. Buijze, belde te Axel, zyn ge slaagd voor het huishouddi- ploma. Terneuzen Brug over Westsluis weer in gebruik. De Bayleybrug over dë Westsluis te Terneuzen, die énige maanden geen dienst kon doen, is Donderdagmid dag weer voor het verkeer opengesteld. De veerpont die even ten Zuiden van de West sluis de verbinding nog onder hield al werd er dan wel op gemopperd als er by schut ting van schepen wat lang moest worden gewacht heeft nu voorlopig weer zyn congé gekregen. Blijkbaar was ook de pont van mening dat het lang genoeg geweest was, want voordat de brug nog ge reed was, gaf zij er reeds de brui aan. Ook aan de genoegelljke klauterpartijen over de smal le sluisdeur is thans een eind gekomen. Vooral voor oude ren viel het „nemen van deze hindernis" niet altijd even ge makkelijk. 6 Sluis Bouw gemeentehuis niel goedgekeurd. Donderdagmiddag ,s de ge- meenteraad van Sluis in open bare vergadering bijeen ge weest. Van Gedeputeerde Snaten was bericht ontvangen dat aan het verlagen der tarieven voor paspoorten geen goed keuring kon worden verleend Voor de bouw van het voorlo pige nieuwe gemeentehuis kunnen geen materialen en arbeidskrachten beschikbaar worden gesteld!. Op een vraag van de heer Smorenburg ant- woorde de burgemeester, dat er niet tot bouw kan worden er niet tot bouw kan worden overgegaan, daar de kosten te hoog zijn. Hy was echter toch niet pessimistisch. Aan dë hengelsportvereni ging „Jantje van Sluis" werd een subsidie van f 350 toege kend en aan het R.K. jeugd werk een subsidie van f 3000. Het voorstel van B. en W. oni toe te treden tot de N.V. wa terleidingmaatschappij in Zeeuwsch Vlaanderen werd aangenomen. Er waren 20 bezwaarschrif ten tegen de hondenbelasting binnengekomen. Aan het gemeentepersoneel werd over 1947 een gratifica tie toegekend van 2% van het jaarsalaris tot een maximum van f 50. Aan het R.K. schoolbestuur werd medewerking toegezegd voor het stichten van een nieuw schoolgebouw in de Brugstraat. Op voorstel van. B. en W. werd voor het ge meentepersoneel een nieuwe salaris regeling vastgesteld. De gemeentebegroting 1947 werd vastgesteld met een be drag van f 137.508,40 aan in komsten en uitgaven 105.602,43. Koewacht WETHOUDER BENOEMD De heer R. Polspoel te Koe wacht, is benoemd als wet- I houder dezer gemeente. Gemeenteraad Aardenburg. Luchttaxi's. De raad der gemeente Aar denburg kwam Donderdag middag in openbare vergade ring bijeen. Afwezig was de heer Buyck. LUCHTTAXI-DIENST. Het feit dat de N.V. Frits Diepenveen een luchttaxi- dienst GentYpenburg heeft ingesteld, waarvoor de kosten zijn 62.50 enkele reis voor max. 3 personen, deelde de voorzitter mede, dat hy zich in verbinding met de N.V. heeft gesteld, met het gevolg, dat nu ook een luchttaxi- dienst KnockeYpenburg is ingesteld. De prijs daarvan bedraagt 52.50 enkele reis, max. 3 personen. Wachtgeld zal niet worden berekend. De raad juichte deze taxi dienst toe, waarmede voor W. Zw. Vlaanderen de mogelijk heid is geschapen om snel en goedkoop naar Holland te reizen. De voorzitter leest dan een zeer waarderend schrijven van min. Neher voor naar aanlei ding van de eerste steenleg ging van de wederop bouw van Aardenburg. De raad besluit in een schrijven de minister daarvoor dank te brengen. In behandeling kwam ver volgens het herbouwplan van Eede. De voorzitter gaf een overzicht van dit basisplan, dat door de raad werd goed gekeurd, waarop besloten werd dit ter goedkeuring door te zenden aan G.S. In bespreking kwam ver volgens een busverbinding EilandSt. Kruis, via België, zulks om de kinderen van het Eiland naar school te laten gaan. Nu blijkt, dat deze kinde ren, practisch allen R.K. recht hebben op bijzonder on derwijs (St. Kruis heeft een openbare lagere school) en daar Eiland ressorteert onder de parochie Oostburg en ook I het nieuwe gemeentehuis de economisch op Oostburg is spreuk aan te brengen: „Helpt aangewezen, is de parochie 1 nu U self, so help U God". Oostburg bereid voor het ver voer van deze kinderen sub sidie te verlenen, mits deze kinderen de R.K. school in Oostburg zouden bezoeken. De voorz. zag desondanks gaarne een busverbinding via Aardenburg, opdat de mensen van het Eiland daarmede uit hun isolement zouden zijn verlost. Tenslotte werd besloten met de S.B.M. in onderhandeling te treden voor een busdienst. WONINGWETWONINGEN TE EEDE. Indertijd besloot de raad tot de bouw van zg. montagewo ningen te Eede. Helaas is dit plan niet uitvoerbaar geble ken, waarom B. en W. thans voorstellen om, inplaats daar van Woningwetwoningen te doen bouwen. Mevr. v. d. Broecke-de Man is voor dit plan, doch verzet zich tegen eenvormigheid. De voorzitter wil de garantie ge- hier een jaar verloren gegaan, ven voor variatie. Helaas is waarom de voorzitter er op aandringt een spoedig besluit te nemen, opdat er gebouwd kan worden. Het gaat hier om ongeveer 16 a 20 wonin gen. De raad aanvaardde ten slotte het voorstel van B. en W., onder voorwaarde dat bij de bouw van deze woningen de nodige variatie zal aange bracht worden. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de slechte ontvangst van de ra diodistributie en zal verzocht worden om Zondagavond Hilversum II uit te zenden, omdat om 8.05 een reportagë van de plechtigheid der eerste steenlegging in Aardenburg zal worden uitgezonden. Bij de rondvraag werd, op voorstel van weth. Catsman, besloten de Noordstraat om te dopen in Peursenstraat, ter wijl tevens, op voorstel van devoorzitter, besloten werd in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14