De actie op Java Het Indisch debat UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND Noord-Beveland LEEFT REPUBLIKEINSE TEGENSTAND OP? Redevoeringen van Soekarno. Soekarno heeft Donderdag avond twee radioredevoeringen uitgesproken. Volgens Antara wekte hti in zijn eerste radio rede het Indonesische volk op aan de Nederlanders tegen stand te bieden en zei hij: ..Er kan g-cen recht en veilig heid zijn, totdat de gehele na tie haar vrijheid krijgt". In de tweede radiorede deed Soekarno een beroep op Tru man en op hot Amerikaanse volk om al het mogelijke te doen „om de oorlog ln Indo- nesië te doen beëindigen". Soe karno zeldc. dat. hoewel En geland bemiddeling in het In donesische conflict heeft aan geboden. andere grote mo gendheden nodig zijn, zoals de Ver. Staten van Amerika, om het Britse aanbod door de Nederlanders te doen aanne men. CONTACT IN BATAVIA. Sfarlfoeddin heeft zich Don derdagavond door middel van de radio tot de Australische consul-generaal te Batavia ge wend met het officiële verzoek de vertegenwoordiging van de republiek op zich te nemen te Batavia, teneinde het diploma tiek contact met neutrale na- les te vergemakkelijken, nu tengevolge van de militaire operaties het contact met Ba tavia en de buitenwereld on mogelijk is geworden. REPUBLIKEINSE BERICHTEN. Een Indonesisch legerbericht heeft Donderdag de herovering van Sinoman door het Repu blikeinse leger gemeld. Sino man is een strategisch punt, een kilometer ten Zuiden van Modjokerto. Ook de herovering van Modjokerto wordt in het legerbericht medegedeeld. Volgens hetzelfde communi qué hebben dc Nederlanders bij hun opmars naar Cheribon 50 tank* gebruikt en is hevi ge strijd rond en in Cheribon gaande. Republikeinse troepen maken, aldus dit legerbericht, snelle vorderingen ln de rich ting Semarang. SJA1IRIR WENST HULP. Voor zijn vertrek naar New Delhi heeft Sjahrlr te Calcut ta de hulp verzocht van een internationale brigade „naar het model van de brigade, die ln 1934 Spanje heeft gehol pen". SULTAN IIA MUD II. Sultan Ha mid II van West Borneo heeft in een radiorede verklaard, dat bij volkomen achter de Nederlandse rege ring staat, wat betreft de ac tie tegen de Republikeinen op Java en Sumatra. ZELFMOORD-CORPSEN Volgens een bericht van ra dio-Batavia hebben de Indone siërs de formatie van „zelf moord-corpsen" aangekondigd. Ala eerste voorwaarde voor 't toetreden tot deze formaties wordt gesteld, dat men in staat moet zijn om tenminste tien Nederlandse soldaten te do den. De corpsen staan onder opperbevel van „een bekend republikein., militaire leider, die de rang van gcneraal-ma- joor in het Republikeinse leger bekleedt". MALANG EN POERWA- KARTA BEZET. Naar dc correspondent van A.F.P. te Batavia meldt, be vestigen gezaghebbende krin gen aldaar de bezetting van Malang door Nederlandse troe pen. Eveneens wordt verklaard, dat Poerwakarta (West-Java) is bezet. GEEN WEERSTAND. Donderdag, 24 Juli. Neder landse troepen bereikten Woensdagmiddag to 16.35 uur Cheribon. zy trokken de stad van uit het Noorden binnen. De bruggen en de wegen in de HET LAGERHUIS EN DE WINDHONDENRENNEN. Het Engelse Lagerhuis heeft Donderdag tot diep in de nacht vergaderd. Het conser vatieve Hogerhuis had niet minder dan 123 amendementen ingediend op het wetsontwerp tot nationalisatie van het vervoerswezen. Alle amendementen werden door het Lagerhuis verwor- Sen maar niet dan na zeer eftige discussies en debat ten. Een conservatief Lager huislid beschuldigde de La- bour-regering er van een po litiek te voeren, die er op ge richt was hun politieke aan hangers te begunstigen en ln de anders zo deftige zitting klonken zelfs scheldwoorden. Toen het debat eindelek ten einde was en het wetsontwerp was aangenomen, kregen de Lagerhuisleden, van wie er enkelen reeds knikkebolden op hun stoel, nog geen rust. Dc zitting werd namelijk nog niet opgeheven. Een zeer spor tief lid vroeg de voorzitter namelijk naar de uitslag van do windhondenrennen, waar naar toen eerst geïnformeerd moest worden. De tijd die hiermee verstreek werd door enkele geestige leden in alle gemoedrust gevuld met het imiteren van hondengeblaf. Pas toen men wist wie ge wonnen had word de zitting opgeheven. richting Cheribon bleken in tact te zjjn. Weerstand werd gractisch niet ondervonden. landstichtingen in de stad werden niet geconstateerd. Eveneens werden Woensdag Tomo, Kadipaten, Soebang en Kalidjati bezet. In West-Java werd Tiikampek bereikt. Gemeld werd, dat in Tjitja- lenka en in Madjalaja hevige branden woeden. SCHERMUTSELING BIJ MODJOKERTO. Oproerige elementen in Mod jokerto hebben getracht de rust te verstoren. Op verschil lende punten in de stad begon nen zij te middernacht onrust voor te bereiden. De opzet is volkomen mislukt. De stad is thans zeer rustig. Als voor zorgsmaatregel is de burgerij verzocht binnenshuis te blijven. In do stad wordt gepatrouil leerd. Radio Djocja geeft thans toe, dat Modjokerto niet her overd is door de republikeinse troepen. Volgens de republi keinen zou een aanval door 1*00 man republikeinse troe pen, die gesteund werden door 1800 man uit de bevolking, vijf uur lang hebben geduurd, maar de republikeinen heb ben zich daarna teruggetrok ken voor de tegenaanval der Nederlandse troepen. Zij heb ben thans stellingen buiten de stad ingenomen. Radio Djocja beweerd, dat er te Modjokerto 150 Nederlandse soldaten ge dood of gewond zouden zijn. Een ander republikeins be richt zegt, dat de Nederlandse eenheden, die Ambarawa en Toentang hebben bezet, om singeld zouden zijn en men beweert ook, dat er in of bij Cheribon nog gevochten zou worden. GROTE GOEDEREN VOORRADEN. Volgens officiële mededelin gen van het departement van economische zaken te Batavia hebben de Nederlanders bij hun snelle acties op Oost- en West-Java voor millioenen aan goederen-voorraden aange troffen. Volgens voorlopige schattingen overtreffen de voorraden verre de verwach tingen. De ondernemingen verkeren in verwaarloosde toestand, maar slechts weini ge zjjn verwoest. De Chinese eigendommen hebben de meeste schade geleden. De grootste voorraden zijn tot nu aangetroffen in de havens van Cheribon en Probolinggo. In Probolinggo zyn echter grote hoeveelheden rubber en tabak door de terugtrekkende repu blikeinen in brand gestoken. De schattingen der rubber- voorraden te Cheribon vari eren tussen twintig en vijfen twintig duizend ton. Deskun digen zijn onmiddellijk naar Cheribon vertrokken om voor bereidingen voor directe ver scheping naar het buitenland te treffen. TWEEDE KAMER Communistische motie verworpen. Minister Jonkman verdedig de Donderdagmiddag in de Tweede Kamer het Indisch beleid. De minister wenste de zaak uit een zestal oogpunten te bezien en wel: le. de actie als zodanig; 2. de aard der actie; 3. vervolgens wil hij te rugkomen op de redenen, die tot de actie moesten leiden; 4. daarna wenst hij de omvang der actie te beschouwen; 5. vervolgens de mogelijke ge volgen en tenslotte 6. het vraagstuk, hoe hieraan een einde moet komen. Allereerst richt hij zich tot degenen, die van oordeel zijn, dat de actie nooit mocht wor den ondernomen. Zij hebben nooit gepoogd een uitspraak te krijgen over het niet toe laatbare van het middel. De heer de Groot en de zij nen hebben verzuimd tijdig een uitspraak uit te lokken. De regering deelt de af schuw der afgevaardigden voor de oorlog, waaraan de actie doet denken. Het ultimatief optreden was volgens de minister noodzake lijk, omdat men niet eindeloos bezig kon blijven. De door de heer Nederhorst bedoelde uitspraak van een onpartijdige derde, zou in strijd zijn met de grondwet en met Linggadjati zelf. Ten aanzien van de opmer king dat hier sprake is van een morele nederlaag ver klaart spr. deze te erkennen. Spr. wijst er op, dat botsin gen van enige betekenis zich niet hebben voorgedaan en dat er niets is gebeurd, dat wijst op een volksoorlog. Ten aanzien van het optre den der luchtmacht tegen de luchtmacht der Indonesiërs merkt spr. op, dat het ging te gen Japanse vliegtuigen, door Japanse piloten bemand, of door Indonesiërs, welke door Japanners zijn opgeleid. De minister betoogt vervol gens, dat dit geen oorlog is. De eisen, die aan de repu bliek werden gesteld, als te rugtrekking tot 10 km. van de demarcatielijn, waren volstrekt redelik. Er werd niet meer gevraagd dan een bevel tot stopzetting der vijandelijkhe den. Goede diensten zijn ons door de Amerikanen en Britse re gering herhaaldelijk ten deel gevallen. Dat is zeer gewaar deerd. Ten aanzien van de omvang der actie merkt hij op, dat de ze beperkt is in middelen, ter ritoir en duur. Verder kan hij er nu niet op ingaan. Wat dc gevolgen der actie betreft, de regering tilt die zwaarder dan wat er gebeurd zou zijn zonder de actie. De regering doet een beroep op haar volgelingen en op de oppositie te linker- en te rech ter zijde, opdat niet het wan trouwen der republiek wordt gehandhaafd en versterkt, ook naar do bedoeling der ac tie. De actie zal zo spoedig mo gelijk moeten worden gevolgd door overleg, gecombineerd met do republikeinse regering en die van andere deelstaten. Het zal ook nodig zijn zo spoe dig mogelijk met andere be volkingsgroepen te overleggen. De regering is bereid op nieuw naar overeenstemming te streven cn zij is ook gaarne bereid in den vervolge, indien nodig, van goede diensten ge bruik te maken. Tenslotte verklaart hij, dat de regering hoopt, dat het leed dat de actie brengt, met Gods hulp, zo beperkt mogelijk moge zijn. Daarna wordt gerepliceerd. De heer Joekes (Arb.) deelt mede, dat zijn fractie tegen de motie de Groot zal stemmen. De heer Schouten (A.-R.), zal niet op de beschouwingen van de communisten ingaan. Spr. heeft bezwaar tegen de rede van de heer Logemann, terwijl het slot van minister Jonkman's antwoord hem niet duidelijk is. Aan het gezae en de souvereinlteit van de rege ring mag niet getornd wor den. Nadat de heren van der Goes van Naters (Arb.), Tila- nug (C. H.), Zandt (S. G.) en mevr. v. d. Muyzenberg aan het woord zijn geweest, ant woordt de minister nog kort. De motie de Groot wordt verworpen met alle stemmen, behalve die der communisten. Daarna sluiting. MOTIE INGEDIEND. De heer de Groot (C.P.N.) geeft de regering in overwe ging een politiek van overleg te voeren en uitsluitend vreed zaam overleg te plegen. Tenslotte dient de heer de Groot de volgende motie in. „De Kamer, overwegende dat 's lands be lang onveranderd de oplossing van het conflict in Indonesië langs vreedzame weg vordert, verklaart zich niet te kun nen verenigen met het besluit der regering tot het gebruik maken van de militaire macht in Indonesië, verzoekt de regering zonder verwijl opdracht te geven tot het staken der vijandelijkheden en het hervatten van de onder handelingen met de republiek Indonesië, en gaat over tot de orde van de dag". De beoordeling van slads- en landschapsschoon. Verschenen zjjn de alge mene verslagen van de afde lingen van ae Prov. Staten betreffende voorstellen van Ged. Staten. De besprekingen over de verordening tot behoud van schoonheid van stad en land in Zeeland bracht een lid er toe te verklaren, dat deze verordening te ver gaat. Wie waarborgt, dat de beoorde laar de juiste smaak heeft? Mettertijd zal een en ander geregeld kunnen worden, doch dan in soepeler vorm. Een lid van G. S. zelde, dat dit ontwerp veel hoofdbrekens heeft gekost. Door de Rege ring is een ontwerp-verorde- ning aangeboden voor het ge hele lana. Deze is voor Zee land niet aanvaardbaar. De autonomie der gemeenten zal niet worden aangetast, want de gem. verordeningen blij ven van kracht. Bij de behandeling van het voorstel aangaande de ver lening van een subsidie aan het Fruitteeltproefbedrijf Zeeu\v8ch Vlaanderen vroeg een lid zich af, gezien de minder gunstige financiële toestand van de provincie, of het niet beter ware, dat men van Z. Vlaanderen uit ge bruik maakt van de proef tuin op Zuid Beveland. G. S. antwoordden, dat de struc tuur van do grond in Zeeuwsch Vlaanderen van zo danige constellatie is, dat in die streek een eigen proef tuin wenselijk moet worden geacht. Er werd gewezen op de kansen, die het voorstel biedt om de mogelijkheden voor de boeren zich in Zee land een bestaan te scheppen en aan emigratie te ontko men, te vergroten. G. S. von den geen aanleiding tot wij ziging van hun voorstel. Driemaal per week naar Zuld-Afrika. Te Pretoria is een luoht- vaartovereenkomst tussen Ne derland en Zuid-Afrlka geslo ten. Waarschijnlijk zal de K.L. M. drie maal per week een dienst op Zuld-Afrika onder houden. Nieuws in een notedop De Italiaanse premier heeft de bevolking van Zuid- Tirol gewaarschuwd de zojuist toegestane autonomie niet als dekmantel te gebruiken voor pogingen om zich bij Oostenrijk of Duitsland aan te sluiten. - By Bordeaux werden 13 padvindsters, die speurtochten op het strand hielden, door de vloed verrast. 11 Meisjes verdronken, de 2 overige ver keren in levensgevaar. - Dinsdagavond is te Os lo de tweede wereldconferen tie der Christenjeugd geo pend. De conferentie, die aoor vertegenwoordigers van 72 landen wordt bijgewoond, sluit 31 Juli. In de eerste helft van 1947 zyn 90.000 Italianen naar Zwitserland geëmigreerd. - In Oostenryk wordt het verkeer langs de weg met al gehele stopzetting bedreigd, door gebrek aan olie en ben zine. Busdiensten worden be perkt cn op sommige plaat sen zelfs stil gelegd. In Salz burg is het vervoer van zie ken onmogeiyk. In Saksen, in de Sovjet- zóne, wordt een leger van enige honderdduizenden, on der wie ook schoolkinderen, gemobiliseerd om de colora dokever te bestryden. 15 van de aardappeloogst is reeds aangetast. Bevin naar de Vereen. Staten? Volgens aanhoudende ge ruchten, welke echter niet bevestigd zyn, zou Bevin zich in September aanstaande naar de Verenigde Staten willen begeven. Hy zou Lewis Dou- §las, de Amerikaanse am- assadeur, van dit plan op de hoogte gesteld hebben. Komende atoomwapen-oorlog. De Amerikaanse departe menten van oorlog en marine hebben bekend gemaakt, dat een bijzondere afdeling der Amerikaanse strijdkrachten zal worden opgericht, welke zal worden belast met het be studeren van het gebruik van allo typen atoomwapens en 't opleiden van gespecialiseerd personeel. Van Kleffens bij Marshall. Dc nieuwe Nederlandse am bassadeur in dc Verenigde Staten, mr. Van Kleffens, heeft Donderdag een onder houd van drie kwartier ge had met Marshall, dc Ameri kaanse minister van buiten landse zaken. Het onderhoud heeft gelopen over de situa tie in Indonesië en over het plan-Marshall, welke punten zeer in het algemeen aange roerd zyn. aldus verklaarde mr. Van Kleffens. Internationale valse muntersbende. 't Franse blad „Ce Soir" meldt, dat de Franse politie een Ne derlander, een zekere J. H„ gearresteerd heeft. J. H. zou de leider zyn van een interna tionale valsemuntersbende die sedert enige tijd de internati onale markt niet valse dollars overstroomt. Gewoonlijk ver toonde hij ach volgens „Ce Soir" in de uniform van offi cier ln het Amerikaanse leger. Wanneer hij zich in Parijs op hield, bood hij in verschillende Pariiae hotels dollars aan han delaren aan. Tot dusverre zou hij geweigerd hebben de na men van z\1n medeplichtigen te noemen. Men weet alleen, dat de bende haar hoofdkwartier in de Amerikaanse zóne van Duitsland heeft. HET ITALIAANSE VREDESVERDRAG. Bij de opening van hot de bat over de ratificatie van 't Italiaanse vredfesverdrag heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, in de constituerende vergadering verklaard, dat de Sowj et-Unie het verdrag zal ratificeren. Tevens verklaarde hy, dat, indien het Italiaanse parle ment de ratificatie zou wei geren, dit een ongunstige in druk in het buitenland zou wekken cn ook Italië's deel neming aan de Europese eco nomische conferentie in gevaar brengen. zendingsbijeenkomst. Ondanks het warme weer trok de Woensdag te Bieze- llnge gehouden Zendingsdag veel belangstelling. Deze dag ging uit van de Chr. Geref. Kerken in Zeeland. De mor- genbyeenkomst werd geopend door ds. Hoogendoorn uit Zierikzee. Ds. G. Ryksen uit Middelburg hield een rede over „De zendingsstimulans". Ten bate van de zending werd tijdens de pauze fruit verkocht. In de middagver gadering werd het woord ge voerd door ds. j. Tamminga van Rotterdam over het on derwerp ..De Zending een zaak des geloofs", ds. N. Brandma van Rijnsburg over „Het licht der heidenen" en ds. j. P. Geels van Den Haag over „Zonder duim stok". Ds. Gruppen uit Bie- zelinge sloot de byeenkomst. beplantingen in zeeland. In de afdelingen van de Prov. Staten werd het voor stel van G. S. tot vaststel ling van een verordening op de beplantingen van Zeeland onderzocht. G.S. zullen nader overwegen, of deze verorde ning ook van toepassing zal worden verklaard voor de bebouwde kommen van de ge meenten. Een van de leden meende, dat de autonomie der gemeenten wordt aange tast, wanneer zulks het ge val zal zyn. Een ander lid stelde de vraag of de Provin cie zelf wel altijd oordeelkun dig beplanting heeft doen aanbrengen. Ook werd opge merkt, dat in West Z. Vlaan deren alles wordt gerooid, wat de Duitsers hebben la ten staan. G.S. antwoordden hierop, dat in deze de be slissing alleen berust by het Staatsbosbeheer. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland. Woensdag waren de Zuid- Bevelandse burgemeesters en verschillende raadsleden, die gemachtigden waren van de aandeelhoudende gemeenten, de gasten van de N.V. Wa terleiding My. „Zuid-Beve land." Per autobus maakten zij een excursie naar het Pomp station te Ossendrecht. Na dat te Ossendrecht de koffie was aangeboden, heette de voorzitter, de heer J. Pilaar, de aanwezigen van harte wel kom, en hield hy een cause rie over het Waterleidingbe drijf. Hierna gaf de directeur, ir. J. M. Stoel Feuerstein, een technische uiteenzetting, waarna de gasten de gelegen heid kregen om de terreinen van de My. te bezichtigen. De Brabantse koffietafel, die hierna werd gebruikt, lieten de gasten zich goed smaken. Des middags werden groeps gewijze, onder deskundige lei ding, de gebouwen bezichtigd waarbij bleek dat men alles in het werk stelt, om de watervoorziening te verbete ren. Tenslotte kwamen allen weer bijéén op de „Spoken- berg" welke ook op het ter rein van de maatschappy is gelegen, alwaar enige ver versingen werden aangebo den. Burgemeester S. A. N. van Oeveren uit Wolphaartsdyk sprak woorden van dank tot de organisatoren. Goes muloexamens. Donderdag slaagden te Goes voor het Mulo-diploma: P, G. Eekman, A. J. A. Din- gemanse, E. Wegeling, P. de Bruyne, W. M. Brouwer, J. E. de Kam, J. J. Vader, J. K. Stroo, M. Zeylemaker, W. M. Visser, P. F. Volkers, J. v. d. Heijden, alle te Vlis- singen; H. J. Mathey, A. Jan- se, beide Middelburg; J. C. Sol, Terneuzen; D. Dekker, Zaamslag; J. Kaljouw, Kou- dekerke; J. Joosse, Nieuw en St. Joosland; J. J. Oran je, Gapinge; J. Melse, Oost- kapelle; J. van Luijk en J. W. Timmerman, Zierikzee; J. de Jonge, Kerkwerve. Afge wezen 5 candldaten. Yerseke EERSTE WONINGEN BIJNA KLAAR. In de Wederopbouw te Yer seke komt enige tekening. De zes woningen welke in de Stenge worden gebouwd, de eerste na de bevrijding, nade ren hun voltooiing. Behou dens de afwerking, zoals schil derwerk enz., zijn de wonin gen thans geheel klaar en zul len over enkele weken in ge bruik genomen kunnen wor den. Het is wel jammer, dat de bouw van deze woningen ruim een jaar tijd in beslag heeft genomen. Er schijnt echter nu wat meer licht te komen voor de woningzoekenden, want thans is men ook begonnen met de voorbereidingen voor de 18 woningen, welke eveneens in de Stenge gebouwd zullen worden. Stenen worden aan gevoerd en grondwerk ver richt om straks met spoed aan de woningen te kunnen begin nen. Het is te hopen dat ook voor de 58 woningen, welke nog ge bouwd moeten worden, de voorbereidingen vlug zullen verlopen, omdat de trage af werking der plannen de wo ningzoekenden en het ge meentebestuur tot wanhoop brengt. bond voor staatspensionnering Te Yerseke heeft zich een voorlopig comité gevormd ten einde de vroeger zo bloeiende afdeling van de Bond voor1 Staatspensionnering nieuw le ven in te blazen. Dit comité, bestaande uit de heren D. van Boven. B. J. Korstanje, C. Zwcedijk, G. Catshoek en L. van Stee, zullen de zaken be hartigen en actie voeren tot het werven van leden, totdat een definitief bestuur gekozen zal zyn. Krabbendijke TOELATINGSEXAMEN. Voor het toelatingsexamen der R.H.B.S. te Krabbendijke slaagden Piëta Seijs en Jan Minderhout. Toegelaten wer den voor de U.L.O. te Krui- ningen Willy Lagendijk, Jaan- tje Krombeen, Janny Visser en Johan Geense en voor de U.L.O.-school te Krabbendij ke Wim Polderman, allen leer lingen der openbare lagere school te Krabbendijke. 's-Heerenhoek tentoonstelling vakopleiding metaalnijverheid. Ons land moet industrialise ren wil het een behoorlijke plaats kunnen innemen in de rji van naties en met de bui tenlandse concurrentie wedijve ren. Het is echter voor alsnog niet mogelijk om hier aan gevolg te geven zolang de hiervoor benodigde geschoolde vaklieden ontbreken. Dit te kort meent men hoofdzakelijk te moeten wijten aan de ge ringe kennis van de mogelijk heden die de nijverheid biedt. Te veel nog wordt de voor keur gegeven aan ongeschool de arbeid of administratief werk, terwijl diverse techni sche functies veel beter wor den gesalarieerd. Het is in verband hiermede, dat door het Gewestelijk Ar beidsbureau te Middelburg en de Stichting Bemetel een ten toonstelling wordt georgani seerd te 's-Heerenhoek op Za terdag 26 Juli van 14 tot 17 uur in het gebouw van de St. Josephgezellen. Er zullen op deze tentoonstelling, die door de burgemeester van 's- Heerenhoek geopend zal wor den, demonstraties "worden ge geven in het vormen en ijzer- gieten. Tevens zal er gelegen heid zijn beroepsvoorlichting in te winnen over de opleidingen in de metaalnijverheid zowel voor ouderen ais voor jonge ren. Wemeldinge ouden van dagen op stap. Woensdag hebben de ouden van dagen van Wemeldinge hun jaarlijkse uitstapje ge maakt. Ditmaal ging de tocht naar Rotterdam, waar ver schillende bezienswaardigheden werden bezocht. Voldaan keer den de oudjes 'g avonds weer huiswaarts. veteranen gaan ringrïjden. Dinsdagavond vergaderde de ringrijdersvereniging „Ons Ge noegen" te Wemeldinge in combinatie met verschillende oud ringlijders, met het doel een wedstrijd tussen veteranen en de leden van „Ons Genoe gen" te bespreken. Besloten werd om een dergelijke wed strijd te organiseren op 30 Aug. De wedstrijd zal verreden worden op het sportterrein, dat daarvoor welwillend is af gestaan. Van de veteranen hebben zich reeds 9 personen aangemeld, om aan de wed strijd deel te nemen. bond voor staatspensionnering. Dinsdagavond trad voor de afd. Wemeldinge van de Bond voor Staatspensionnering op de heer G. van Roekei, aJg. bonds voorzitter over; „De noodwet ouderdomsvoorziening". Na de rede werd besloten om de afdeling, diie tijdens de bezetting haar werkzaamhe den moest staken, weer op te richten. Eèn 34-tal personen gaf zich op ais lid. Als be stuursleden werden herkozen de heren J. Burger Fz„ voorz., Nlc. de Mul, als secretaris, F. Wabeke. penningmeester, C. Zuijdwegt, A. Verbmgge en J. Herjboer, algm. adjuncts. Oudelande SCHOOLREISJE. De leerlingen van de Bijz. School te Oudelande maakten Woensdag een reisje naar Rot terdam. WEGVERBETERING. Tijdens de bevrijdingsdagen in October 1944 werd de weg door Oudelande zodanig door tanks etc. stuk gereden, dat er practisch van een straatweg geen sprake meer was. Nu zal de Provincie deze weg onder handen nemen, verbreden en de scherpe bochten er uit ne men. Eind Augustus wil men met dit werk beginnen, waar door aan een noodtoestand, die ruim 2Vi jaar geduurd heeft, een einde zal komen. verhckhng paspoortleges ontmoet bezwaren. In de afdelingen van de Prov. Staten is het voorstel van G. S. tot wijziging van de provinciale legesverordening behandeld. Hierbij brachten verschillende leden het be zwaar van een verhoging van de leges voor paspoorten voor de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen, die regelmatig de grens overschrijden, naar vo ren. Zij betekent een vermeer dering van uitgaven voor de grensbewoners. Gevraagd werd of voor deze catagorie geen aparte regeling valt te treffen. Ook voor doortochtreizen dient een andere regeling te komen. Een lid van G. S. ontkende, dat de legesverhoging te sterk is. Hy achtte de tariefverho gingen integendeel nog be scheiden. De verhoging is een soort van belasting, die Z. Vlaanderen ook moet dragen. Niettemin beloofden G. S. de kwestie van het bedrag der verhoging opnieuw te bestude ren en te onderzoeken of voor de grensbewoners een aparte regeling getroffen kan wor den. J. Padmos f Op de leeftijd van 71 jaar is te Duivendijke overleden de heer Jan Padmos, oud burge meester en secretaris van deze gemeente. Gedurende een aan tal jaren was hy tevens heem raad van het waterschap Schouwen en na de bevryding van September 1945 tot 1 No vember 1946 waarnemend voorzitter van dit waterschap. Colijnsplaat muziekconcours. Ter gelegenheid van het 50- jarig jubileum van de Chr. Mu ziekvereniging „Crescendo" to Rotterdam is het 37e bonds- concours gehouden door do Ned. Bond van Chr. Harmonie- en Fanfaregezelschappen op het ysclubterrein. 26 verenigingen uit de pro vincies Zuid Holland en Zee land namen aan dit concours deel. „Oefening na de Arbeid" uit Middelburg behaalde in de, le afd. fanfare met 337 p.de eerste prijs en ..Soli Deo Glo ria" uit Coiynsplaat in de 4e afd. fanfare met 305 punten eveneens een eerste prys. Marktberichten VEILINGSVERENIGING KAPELLE-BIEZELINGE E.O. Veiling van 23 Juli 1947. Kersen A 85; B 65; Zure Morellen 2851; idem ont- steeld 5152; Kruisbessen 17 60; Rode Bessen 4560; Frambozen 136224; Bramen 149200; Moerbeien 393; Tol- lenaarspruimen 3860; Occu- lanen 1V247; Princepruimen 427; Merbelanen 32; Engelse krozen 44; Zaailingpruimen 22; Early Laxton 72135; Czar 64128; Eldense blauwe 65 94; Madeleine 1239; Perzik appels 2442; Early Victoria 916; Beauty of Bath 1147; Mr. Gladstone 5%14; Kroet- appels y23^; Oomskinderen- peer 2451; André desp€2^s 15; Zomerlouwtjes 4%—-IÏ; Snijbonen 20: Dubb. Princ. z. draad 1316; Augurken 45; Aardappelen 67; Kroten 4; Andijvie 1%; Savoye kool 19, aHes per kg.; Perzi ken 111; Kaspruimen 3V2— 14; Komkommers 511; Gla diolen 4, alles per stuks. VEILINGSVERENIGING ZUID-BEVELAND. Velling van 24 Juli. Czaarpruimen 51121; Ear- ley Laxton 6395; Okkelanen 1152; Tollenaarpruimen 26— 57; Prinsenpruimen 2328} Engelse krozen 2253; Elder- se blauwe 4376; Marbelanen 623; Ontario pruimen 64 101; Frambozen 120161; Yellow transparant IA 26; Kersen 4885; Bramen 126; Idem A 18; Idem B 1216; Perzikse zomerappels IA 31 32; Idem A 27—28; Idem B 1518; Earley Victoria 913; Beauty of Bath 1643; Ooms kinderen IA 3742; Idem A 31—32; Idem B 23—24; Kroet en valappels 5.507; Kroetpe- ren 610; Dubbele princesse- bonen 1215, alles per 100 kg. VEILINGS VER. KRABBENDIJKE E.O. 13 Juli 1947. Yellow IA 2942; Yellow A 23—35; Yellow B 16—27; Perzikappel IA 3752; id. A 26—31; id. B 16—19; Ear ly Victoria A 1417; id. B 910; Czarpruimen A 80 90; Tollenaarspruimen 59; Ontariopruimen A 1.03; Oomskinderenperen 1A 39 44- id. A 28—40; id. B 20 28; dubb. Princessebonen A 1510, alles per kg. ZeauwQnjppers Op het zangconcours te's- Heer Abtskerke behaalde de zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Borssele een tweede prys met 161 pun ten. De collecte voor het Prins Bernhardfonds heeft te Wol- phaarsdijk 68 opgebracht. Door het gemeentebestuur van Waarde is benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur, de heer S. Sinke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6