PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT In 3 jaar 9 milliard voor Duitsland Geen ernstige verliezen" „Zeeland"-actie wordt ondersteund Nieuw vliegkampschip Vandaag Nederlandse troepen met gejuich ontvangen v_ 190e Jaargang - No. 174 Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Uitgave van de Firma Provinciale Zfeuwschc Courant. Middelburg. E7rukkerlJ Firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Vrijdag 25 Juli 1947 ABONNEMENTSPRlISi 25 cent per week3.20 per kwartaal i franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaus gevestigd te VHaairgei Walsttaat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen I Middelburg. Londensche Kaal 79. telefoon 2077 en 2924: Goes i Turf kade 15. telefoou 2475 Oostburg. Graumastraat 3. telefoon 102: Teraeusen Brouwersstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Rusland wil conferentie over Japan. Overal moeilijkheden. Er is weer een Driemogend- hedenconferentie op til. Ge neraal Marshall, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, heeft aan zijn Franse collega Bidault mee gedeeld, dat er weldra een nieuwe conferentie over Duitsland zal worden gehou den, omdat de meningen zó sterk uiteenlopen, dat overleg dringend noodzakelijk is. De goede bedoelingen van Amerika ten opzichte van Duitsland vinden by de Fran sen nu eenmaal buitengewoon weinig waardering en ook En- feland aarzelt. En toch weten eiden, dat een welvarend Europa zonder een welvarend Duitsland practisch tot de on mogelijkheden behoort. Het probleem is inderdaad inge wikkeld en het mag de vraag heten, of een drie mogendhe- denconferentie hier ook maar enigermate uitkomst kan bren gen. Al te zeer verliest men m Frankrijk met name uit het oog, dat als men Duits land militair onschadelijk houdt, men op de een of an der manier deze staat econo misch toch weer op gang zal moeten brengen. Nederland weet daarvan mee te praten. Wij kunnen het eenvoudig niet zonder Duitsland stellen Intussen hehben de Duit sers al uitgerekend, dat er binnen de 3 jaar, 9 milliard dollar nodig zal zijn om Duits land althans enigszins econo misch op gang te brengen. Een fantastisch bedrag. En Amerika moet het betalen, want Europa heeft het zelf niet! Amerika heeft tegen 19 Augustus een conferentie bij een geroepen over het vre desverdrag, dat met Japan ge sloten moet worden. Men zou dus veronderstellen, dat ook in deze zaak schot komt. Men hoede zich echter voor optimisme. Want Rusland is verre van ingenomen met dit Amerikaanse initiatief en ver langt, dat eerst de ministers van buitenlandse zaken der grote mogendheden zich met de Japanse vrede bezig zullen houden en dat dit vredesver drag dus behoorlijk zal wor den voorbereid. Het Russische verlangen is verklaarbaar. Men krijgt wel eens de indruk, dat de Amerikanen Japan en het vredesverdrag met deze staat wat al te zeer als een zuiver Amerikaanse aangele genheid opvatten. Even zag het er naar uit, dat we bovendien nog voor nieuwe moeilijkheden tussen Engeland en Rusland zouden komen te staan. Er is in Mos kou onderhandeld over een vredesverdrag tussen beide staten en die onderhandelingen hebben tot dusver tot niets geleid. Reeds stond Harold Wilson, de Britse delegatie leider, gereed om zijn trein naar Londen te nemen Op het laatste ogenblik ech ter is het tot nieuwe bespre kingen gekomen en men hoopt nu, dat er ter elfder ure nog iets bereikt zal wor den. Tenslotte een notitie uit de vergadering van de Veilig heidsraad. De Amerikaan Johnson heeft er Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië van beschuldigd dictaturen te zijn, die de vrede in gevaar bren gen en aan de raad verzocht hen uit te nodigen orde op eigen zaken te stellen alvo rens zich te bemoeien met die van anderen, i.e. Grieken landDe Sowjetgedelegeer- de verdedigde de drie lan den. Prinselijk gezin naar Friesland. Volgende week zal het Prinselijk gezin met de „Piet Hein" een boottocht ma ken door Zuid-Oost Friesland. De Prins zal zich Maandag te Lemmer aan boord van het jacht begeven. Donderdag voegt de Prinseg met de kin deren zich bij hem. Enkele of ficiële bezoeken staan op het programma. De Koningin naar het Loo. De secretaris van H. M. de Koningin deelt mede, dat Hare Majesteit de Ruygenhoek weer heeft verlaten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van. de Koningin om enkele weken aan zee door te brengen. Daar echter de zeelucht minder ge schikt voor haar bleek te zijn, is de Koningin thans naar het Loo teruggekeerd. Ontvoerd kind terecht. Het oorlogsweesje, Robert Frederik Teitel. door de Voog dijraad ondergebracht bij de familie Coster in de IJpolder brj Amsterdam, is vorige week met zijn grootvader Markus Markus Hersch Teitel, die uit Palestina naar Nederland was gekomen om zijn kleinkind' te bezoeken, verdwenen. Aange zien de 'grootvader een visum had voor Zwitserland, werd de Commissaris van politie te Zürïch gewaarschuwd. Thang kreeg de Amsterdamse politie de mededeling, dat de oude heer Teitel en zijn kleinzoon in Zürich waren aangehouden. De kleine Robert zal nu door zijn pleegmoeder uit Zwitser land worden teruggehaald. Een eenheid guerillastrij- ders, twee a drieduizend man sterk, heeft een dorp bij het ontmoetingspunt van de Bul- gaars-Joego Slavische grens aangevallen. BURGEROORLOG IN COSTA RICA? Men vreest, dat in San Jo sé (Costa Riea), tengevolge van een gewapende botsing tussen politie en stakers, waarbg vijf personen om het leven kwamen en twintig ge wond werden, een burgeroor log zou kunnen uitbreken. De onlusten begonnen na dat de oppositie tot een alge mene staking had opgeroe pen, als protest tegen gewa pende botsingen te Cartago. De Belgische koningskwestie. De Belgische minister-pre sident Spaak heeft, besprekin gen met de partijleiders aan geknoopt met het oog op de uitvoering van de regerings verklaring- inzake de konings kwestie. Reeds zou een formu le door de eerste minister aan de fractieleiders zijn voorge legd. Toen de socialistische af gevaardigden het kabinet varl de eerste minister verlieten, hebben zij verklaard, dat zij Spaak een nota hebben over handigd, waarin het eenparig goedgekeurd standpunt van de socialistische partij ten op zichte van de regeling van de koningskwestie is vastgelegd. Franse agitatoren naar België Naar uit welingelichte krin gen in Noord-Frankrijk ver nomen wordt, hebben Franse communistische „specialisten in het organiseren van wilde stakingen" bevel gekregen naar België uit te wijken en aldaar te opereren. NIEUWE RECORDVLUCHT OM DE WERELD? De Amerikaanse vulpenfa brikant Milton Reynoldg die onlangs met zijn „Reynolds Bombshell" een omgebouwd le gervliegtuig in 95 uur om de wereld vloog, heeft een prijs van 100.000 dollar uitgeloofd voor degene, die op 3 Aug. zijn record zal verbeterd heb ben. De uitdaging is inmiddels aangenomen door de eigenaar van een omgebouwd jacht vliegtuig. V.S. FABRICEREN NOG ATOOMBOMMEN. In haar tweede halfjaar lijkse rapport aan het con gres heeft de Amerikaanse commissie voor de atoom energie verklaard dat de V. S. voortgaan met het fabri ceren van atoombommen en mogelijkheden zoeken om ze beter te maken. Marine zal de „Venerable" van Engeland overnemen. geruime tijd bestaan bij de Kon. Marine plannen voor de aanschaffing van een z.g. „Licht fleet carrier", me- die in verband met het feit dat Hr. Ms. „Karei Doorman", welk hulpvliegkampschip thans op leenbasis van de Britse Marine bij ons in ge bruik is, in Maart van het vol gende jaar zal worden terug gegeven. Naar wij vernemen is thans Hr. Ms. „Venerable", een Brits vliegkampschip van 14000 ton standaard, bestemd om in Ne derlands bezit over te gaan. De lengte van 't vllegdek be draagt 210 meter, het aantal vliegtuigen, dat meegevoerd kan worden bedraagt maxi- TWEE DODEN DOOR ELECTRISCHE STROOM. De 21-jarige mevrouw S. A. Zyderveld-Polet te Rotterdam werd door de electrische stroom gedood, toen zij haar strijkijzer wilde gaan gebrui ken. Het ijzer was defect en stond onder stroom. Een soortgelijk ongeluk, eveneens met dodelijke afloop trof de 6-jarige jongen H. A. Hoogenes, die een buis van de electrische leiding beetpakte, welke onder stroom stond, doordat de draden contact maakten. AUTOKAMPEERDERS KOMEN. Een groot aantal buitenlands- se toeristenkampeerderg zul len de laatste dagen van deze maand naar ons land komen om de jaarlijkse raüly van de I.F.C.C., die düt jaar in ons land, 1.1. te Heemstede, gehou den wordt, brj te wonen- Zo zaJ uit Zwitserland o.m. een co lonne van een twintigtal auto's, ten dele met caravans kampeeraanhangwagens vertrekken, die op Donderdag 31 Juli onze grens zullen pas seren. Ook Montgomery faalde Het Britse blad „News Chronicle" maakt mel ding van een ontmoe ting, die veldmaarschalk Montgomery op een of ficiële receptie te Can berra met de Sowjet- Russische gezant, Lifa- nof, had. In een gesprek over koetjes en kalfjes zeide Montgomery: „Ik heb veel Russische generaals ontmoet. Het zQn fijne kerels, maar jammer is het, dat zij geen Engels spreken". Lifanof glimlachte. „Maar natuurlijk", zei hg, „het waren maar ge neraals. Maar u is een veldmaarschalk. Zullen we maar in het Russisch verder spreken?". mum 36. De snelheid is 25 mijl terwijl de bemanning 1300 koppen zal tellen. De aanschaffing van dit vliegkampschip zal voor de Kon. Marine stellig een grote vooruitgang betekenen. Ter vergelijking diene, dat Hr. Ms. „Karei Doorman" een water- verplaatsing heeft van 14.046 ton., de lengte van het vlleg dek is 152I's meter, het aan tal vliegtuigen bedraagt maxi mum 20, de maximum snel heid 17 mijl en de bemanning 750 koppen. hoopt Koningin-Moe der Elisabeth van Bel gië haar 71e verjaardag te gedenken; is het 200 jaar gele den, dat die Franse re- volutionnaire staats man L. Roger Ducog te Dax werd geboren. Truman neemt zitting in de Senaat. Met de woorden „Ik heb zeer naar deze zetel verlangt, want ik bracht er de tien beste jaren van mijn leven in door", heeft pres. Truman de ongew. beslissing genomen om, daartoe aangespoord door zijn senaatsvrienden, zijn oude zetel in de Senaat weer in te nemen. De president werd be groet door de voorzitter, Arthur Vandenberg, die op merkte: „Dit is nog nooit gebeurd". Levenslange dwangarbeid. De 27_jarige monteur Le- onardus Koster uit Haarlem, werd door het Gerechtshof van IHe en Vilaine tot levenslange dwangarbeid veroordeeld we gens moord op een blinde van 73 jaar. Wegens spionnage ten voor dele van Duitsland werd Kos ter bovendien tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Prijzen huishoudelijke artikelen. In het gehele land is In de afgelopen week een gron dig onderzoek ingesteld naar de wijze waarop door de win keliers in huishoudelijke arti kelen de prijsvoorschriften worden nageleefd. Aan ongeveer 1200 zaken is een bezoek gebracht. Opvallend was, dat in de Noordelijke provincies aan de prijsvoorschriften over het algemeen goed de hand wordt gehouden. Daarentegen bleek, dat de grotere koopkracht in de mijnstreek oorzaak van veel prgsovertredingen was, terwijl de schaarste in Zee land en de getroffen gebie den eveneens ongunstig op 't prijspeil blijkt te werken. Glas, porcelein en aardewerk werd over het algemeen te gen de juiste prijs aangebo den, in één geval zelfs bene den de utilityprgs. De prij zen der kwaliteiten van de borstelwaren lieten echter, enkele uitzonderingen daar gelaten, veel te wensen over. Er werden tienduizenden borstels in beslag genomen. Tjjdens de controle kwam bovendien veel achtergehou den vooroorlogs goed te voor schijn. Hier en daar moest de fiscale recherche er aan te pas komen om bij belas tingdelicten in te grijpen. TWEEDE DAG DER VIERDAAGSE. Ook de tweede dag, de grote mars door Maas en Waal en Rijk van Nijmegen was een zware beproeving voor de deelnemers. De war me lucht trilde boven de we gen, er heerste een tropische hitte en zelfs de meest ge oefende wandelaars hadden 't met de hoge temperatuur te kwaad en zochten als het maar even kon de schaduw op in de vroege ochtenduren. De eerste dag zijn er 6772 j deelnemers gestart en vielen er 158 uit. Woensdag bleven er 36 thuis, zodat er 6578 vertrokken. Onderweg vielen er 245 uit. Dit jaar nog zal in Bel gië een volkstelling, alsmede een industrie- en handelstel ling worden gehouden. Te Spandau (voorstad van Berlijn) is brand uitge broken in een tehuis voor ouden van dagen. Zeven vrouwen kwamen in de vlam men om. Druk vliegverkeer Amsterdam Londen. Hoewel tussen Amsterdam en Londen dagelgks 7 retour diensten worden gevlogen, kunnen nog niet alle aanvra gen om passage op deze luchtlijn worden verwerkt. Om hierin verbetering te brengen heeft de K. L M. besloten bepaalde diensten op deze lijn te verdubbelen. Honden en ziekte van Well. De Sophia-vereniging tot bescherming van dieren ves tigt er de aandacht op, dat zich gevallen hebben voorge daan van ziekte van Well bjj honden tengevolge van 't drinken van water uit de vij vers in parken. Houders van honden wordt daarom aange raden hun dieren niet in de vijvers en grachten te laten zwemmen of daaruit te laten drinken. Hoewel deze geval len zich speciaal in Amster dam voordeden, bestaat dit gevaar ook in andere plaat sen, vooral daar, waar zich veel ratten bevinden. Men zij GENERAAL SPOOR: OOST-JAVA GEHEEL AFGESNEDEN. Niet de gehele republiek word! bezet. De Nederlandse strgdkrach- ten hebben geheel Oost-Java afgesneden, zo heeft It. gene raal Spoor meegedeeld. Aan het front van Soerabaja zjjn vier steden bezet en tevens vier steden op West-Java. Generaal Spoor verklaar de, dat de Nederlanders Woensdagmiddag de haven stad Cheribon hadden bezet. Tjjdens zijn opmars langs de weg van Bandoeng door het West-Javaanse bergland heeft het leger zich meester kunnen maken van dertig duizend ton rubber. De ope raties op Java en Sumatra, BRANDSCHATTING VAN CHINEZEN. De corespondent van Ane- ta te Bandoeng heeft een be zoek gebracht aan de gebie den rondom Bandoeng, welke juist waren bevrjjd. Van ac tie viel nergens iets te be speuren. Iedere militaire auto werd door de bevolking met gejuich en opgestoken duimen begroet. Van enige terughoudendheid was niets te merken. Uit de plaatse- ijjke bevolking werden on middellijk politie-eenheden gevormd. Aan de bevolking werden kleren en voedsel verstrekt, terwjjl het Rode Kruis ge wonden van de T.R.I., die overigens zeer weinig in aan tal waren verzorgd. De be volking stroomde toe voor medische behandeling. Door middel van een luid spreker-installatie werd de bevolking in de Soendanese taal het doel van de komst uiteengezet, waarbjj instruc ties werden gegeven om rus tig aan het werk te gaan. Een herhaling van do rede van dr. van Mook werd met gejuich ontvangen. CHINESE BEMIDDELING De Chinese minister van buitenlandse zaken deelde me de, dat hij aan de consul-gene raal te Batavia opdracht gaf, bemiddeling te beproeven in het Indonesisch conflict. CHINEZEN GEBRAND SCHAT. Door de tactiek van de ver schroeide aarde in West-Java hebben volgens Chinese krin gen te Batavia de Chinezen reeds voor vijf millioen gulden schade geleden. Er zgn 13 Chi nese rijstpellergen in brand ge stoken en tenminste 200 Chine se huizen en winkels in vlam men opgegaan. SJAHRLR. Sjahrir heeft te Calcutta verklaard, dat wanneer Enge land wil bemiddelen in het con flict op Java en Sumatra, daar voor thans de tijd gekomen is. MALANG BEZET. Republikeinse legerberichten melden, dat Malang in Oost- Java door Nederlandse troe pen zou zijn bezet, maar dat Lawang heroverd zou zjjn door de republikeinen. COMMUNISTEN IN ACTIE. Het uitvoerend comité van de vakverenigingen van Aus tralische havenarbeiders heeft besloten het lossen van Neder landse schepen in de Austra lische havens te weigeren. V. HULDE AAN DE TROEPEN. De chef van de ge neral e staf, lt.-gen. mr. H. J. Kruis, heeft in antwoord op zijn tele gram aan de legercom mandant in Indië, lt.- fen. Spoor, het volgen- e antwoord ontvangen: „Harteljjkste dank voor uw wensen. Was persoonljjk aan wezig in terrein bij in zetten aanvrfl door „Brigade Thomson". Houding en geest drift troepen wekken hoge verwachtingen. SPOOR". Gemeenteraad Middelburg. Nieuwe raadszaal ingewijd. Woensdagmiddag is de rui me, lichte en met bloemen op gevrolijkte raadszaal in het nieuwe tijdelijke gemeente huis van Middelburg met een zitting van de raad ingewijd. Ter gelegenheid van dit feit hield de burge meester, jhr. mr. W. C. Sand- berg tot 'Essenburg, een korte toespraak, waarin hg de wens uitdrukte, dat „De gouden poorte" het laatste tgdelijke verblijf van het gemeentebe stuur zal zjjn voor de terug keer naar het monumentale stadhuis op de Markt. Het ge meentebestuur heeft niet ge aarzeld het offer, dat de over gang van de Kaderschool naar dit pand ongetwijfeld betekent, te brengen, omdat Middel- burg's belang dit eiste. Het weet, dat het hierbij handeldë in overeenstemming met de wens van de burgerij. Middel burg is thans een hersteld ge bouw rijker. Spr. dankte allen, die aan de restauratie hebben medegewerkt en sprak de hoop uit, dat een prettige samen werking tussen B. en W. en raad zal blijven bestaan. In verband met de huidige om standigheden in Indië heeft men afgezien van feestelijkhe den ter ere van de ingebruik neming. Naar aanleiding van deze omstandigheden zeide hij, dat wij God slechts kunnen bidden, dat Hij H.M. de Ko ningin wijsheid moge geven bij het nemen van moeilijke be slissingen. Aan de jarige wethouder van financiën, de heer J. W. Kögeler, werden vervolgens bloemen aangeboden, waarvoor deze met een hartelijk woord dankte. Bij de ingekomen stukken bevond zich een mededeling van het bestuur der B.L.O.- school, dat dit het pand in de Singelstraat, waarin thans les wordt gegeven, wenst te ko pen. Een bijdrage van de ge meente voor aankoop van een noodgebouw, waartoe onlangs werd besloten, is dus niet no dig. De raad ging er mee ac- coord, dat het betreffende raadsbesluit werd ingetrokken. Verzocht werd de bouw van een lagere school aan 't Zand op de urgentielfst voor 1948 te plaatsen. Aan Ged. Staten is een subsidie voor de kleu terschool aan 't Zand ge vraagd. MOTIE AANGENOMEN. Op voorstel van de voorzit ter nam de raad vervolgens de navolgende motie aan: „Over wegende, dat de terugkeer van de Stoomvaartmii. .Zeeland" niet alleen een belang is voor Vlissingen, doch zeer zeker ook voor Middelburg en de ge hele provincie, met het oog op het toeristenverkeer, de korte re verbinding met Engeland, de daarbij behorende D-trcin- verblnding en de vervoersmo- gelijldieden voor groente en fruit, overwegende, dat Zee land, speciaal Walcheren, door de oorlog buitengewoon zwaar geleden heeft en de toenmalige ministerpresident zeide reke ning te houden met deze bij zondere omstandigheden, spreekt men uit, dat de terug keer van de „Zeeland" naar Vlissingen van groot belang is voor Middelburg en Zeeland en dat een definitief vertrek uit Vlissingen moet worden gezien pds een miskenning van de Zftemvse belangen." Deze mo tie Is gezonden aan de minis terraad, de Staten-Generaal en de minister van Verkeer en Waterstaat. ERNST OF FEESTVREUGDE Hoewel de verschillende agendapunten vlot onder de hamer door gingen, verhinder de de warmte in de zaal de raadsleden niet, herhaaldelijk in discussie te treden. Zelfs ontstond een godsdienstig de bat tussen de heren A. J. Schot (St. Ger.) en J. W. Kö geler (A.R.) naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om f 1000 ter beschikking te stellen voor de viering van de herbeplantingsdag op 4 Nov. a.s. Eerstgenoemde meende, dat men zich met het oog op de ernst van de tijd moet ont houden van ieder feestbetoon, terwgl de "heer Kögeler vond, dat de herbeplanting een wel daad van God is en dat een gepaste feestviering zeker past, indien althans de situ atie in Indië dit gedoogt. Zijn opponent antwoordde „Alle lof moet eindigen in God en hier is het in het vlees". Het voor stel werd aangenomen, met de aantekening, dat de heer Schot geacht wordt tegen gestemd te hebben. Dit gold eveneens voor het voorstel tot subsidie aan de Z.V.U.-jeugdbibliotheck. De heer Schot was van mening, dat een vereniging zelf haar onkosten moet betalen en hg vond het vreemd, dat de kin deren bij de Z.V.U. voor de geleende boeken niets behoef den te betalen. Hij vreesde, dat nu ook andere bibliotheken om subsidie zullen vragen. De heer Kögeler wees spr. op het nuttige van de jeugdbiblio theek; zij houdt de kinderen van de straat. Op voorstel van de heer M. Watcel besloot de raad jaarlijks inzage te nemen van de catalogus van aange schafte boekwerken. RECTOR BENOEMD. Tot rector van het gymna sium werd dr. H. W. Fortgens als opvolger van dr. W. van Oorde benoemd, tot lid van de Comm. v. Toezicht Avond school v. Nijverheid Onderwijs de heer C. N. v. d. Peyl, tot vakonderwijzer lich. opvoeding de heer D. Lampe, tot vakon derwijzeres handwerken aan de U.L.O.-school voor meisjes mevr. T. de Joode-de Zeeuw en tot leraar Frans aan de U.L.O.-school voor jongens de heer H. W. v. Unen. De raad machtigde B. en W. vaste lening van f 1.500.000 aan te gaan, terwijl de buurt- ver. „Dampoort" een subsidie van 250.en een ter rein krijgt voor een nieu we speeltuin. Het uitbreidings plan voor Middelburg, de 4e begrotingswijziging 1946 en de gemeenterekening 1945 werden vastgesteld. De raad verleende credieten van 2.500.000 en f 636.000 voor de kosten van voorbereiding van de bouw der nieuwe woningen aan de Grif fioen- en de Poelendaeleweg en verhoogde het crediet voor twee gemeentevrachtauto's met f 3500. Na de rondvraag, waarop wij morgen terugkomen, be zichtigden de raadsleden onder leiding van de burgemeester het nieuwe raadhuis. aldus generaal Spoor, zullen beperkt blijven. De gehele republiek zal niet worden bezet. Er waren geen tekenen, die er op wezen, dat zich een guerilla ontwikkelde, doch zuiveringsoperaties zouden wel noodzakelijk zjjn. De operaties van Padang uit hadden alleen ten doel de be zette zóne uit te breiden ter wille van de voedselvoorzie ning. Aan de rand van de zóne duurden de gevechten nog voort. Generaal Spoor deelde mede, dat de laatste berichten van de commandant van Me- dan geen melding maakte van ernstige tegenstand. Disciplinaire maatregelen, aldus generaal Spoor, zouden worden genomen tegen de Ne derlandse vliegers, die „een trein en enige voertuigen had den beschoten." STATIONNAIR. In het kader van de opera ties vair Semarang uit waren de Nederlandse troepen sta- tionnair in Toentang en Am- barawa. Generaal Spoor weigerde zich er over uit te laten, of de eenheden die van Semarang naar het Zuiden oprukken Djokjakarta en Soerakarta zullen gaan bezetten. Op Sumatra hebben drie co lonnes bij Palembang olievel den van de Shell en de Stan dard Oil bezet, zonder dat ern stige tegenstand werd gebo den. Republikeinse berichten, dat Nederlandse vliegtuigen Indo nesische steden bombarderen, zijn „grove leugens", verklaar de generaal Spoor. „Wij heb ben alleen vliegvelden bescho ten." BEVOLKING VAARDIG. HULP- Hij beschreef de toestand in de bezette steden van West- Java als „rustig, terwyl de be volking hulpvaardig is". De meeste republikeinen waren gevlucht zonder dat het tot ernstige botsingen was geko men. De bevolking, die uit de gevechtsgebieden was geëvacu eerd, keerde thans weer terug, zo voegde generaal Spoor aan zgn overzicht toe. Geen belangrijke botsingen hebben plaats gehad by de be zetting van Cheribon, doch tij dens de opmars werd in de na bijheid van Soemedang enige tegenstand ontmoet. /ERNIE LIN GEN. De waarschuwing van het Nederlandse leger had de Indo nesiërs niet van de „ver schroeide aarde" afgehouden. Toen Probollinggo in Oost- Java werd bezet, brandde de stad op verschillende plaatsen. Overal waren Chinese slacht offers gevallen en waren ei gendommen vernield. De generaal geloofde niet, dat bij de laatste gevechten ernstige verliezen geleden wa ren. Staat Oost Borneo. De vorming van de Staat Oost-Borneo begint thans meer perspectief te krijgen, door dat in 't gebied van Bandjer- masin en Hoeloe Soengei twee politieke verenigingen, die tot nog toe niet met de Nederlanders wilden samen werken, hun standpunt heb ben gewtjzigd. In deze beide veren, de Indonesische volksveren, en de Indonesische Moslim-vereni ging, ls een motie aangenomen, waarin op vorming van het autonome gebied wordt aan gedrongen. Intussen is onder leiding van Hadji Abdoerachman Siddlk een derde party in op richting, die wil samenwerken met de Nederlanders. 84-jarige vliegl naar Amerika. Per K.L.M.-Constella- tion vertrok Woens dagavond naar New York, de 84-jarige me vrouw A. Goedkoop Beumer. Van New York, waar zy haar zoon hoopt te ontmoeten, zal zij zich voorts per vliegtuig naar Toronto In Canada begeven. Hier woont haar doch ter, die zg in 25 jaar niet gezien heeft. Mevrouw Goedkoop die haar eerste luchtreis maakte wil haar oude dag doorbrengen bij haar kinderen in de nieuwe wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1