Binnen een week vrede op Java? Het Indisch debat De val van Malang verwacht UIT DE PROVINCIE SCHOUWEN EN DUIVELAND Tholen Zeeuwsè^mppers Soemedang in brand. Drie dagen na het be gin van de „politionele actie" voorspellen neu trale waarnemers In Ba tavia, dat de militaire Ineenstorting van de re publiek binnen een weck verwacht kan worden. Volgens berichten te Batavia is de val van Malang, het republikein se bolwerk op Oost-Java, aanstaande, terwijl, naar verluidt, de tangbewe ging van de Nederland se troepen van Sema- rang naar Djokjakarta snelle vorderingen maakt. Na de bezetting van de grootste plaatsen op Oost-Java, binnen 48 uur na de eerste amphibic landing, ztyn de Neder landers thans ten Zuiden van La wang in gevech ten gewikkeld met de Republikeinen, die de toegang tot Malang ver dedigen. In Midden-Java Is de tangbeweging van Se ma- rang uit tenminste tot halverwege Djokjakarta en Soerakarta gevorderd. Volgens het republikeinse legercommuniqué zgn vele burgers, onder wie enige Chi nezen. gedood toen Neder landse vliegtuigen de stad Garoet bombardeerden. Ge bouwen in de stad werden vernield. Tevens werd ge meld, dat de plaats Soeme dang, 35 km N.O. van Ban doeng. in brand stond, nadat Nederlandse eenheden met vijftig tanks hier waren ge passeerd bij het oprukken naar Cheribon. Het officiële Nederlandse communiqué en ook andere berichten, welke Batavia be reiken, melden, dat de weer stand der Republikeinen niet zo groot is geweest als ver wacht werd. Waarnemers hebben hiervoor twee verkla ringen: 1. De Republikeinse troe pen zjjn te slecht uitgerust en te onvoldoende georgani seerd om de aanval van een modem gemechaniseerd leger te weerstaan. 2. Daar zij er zich van bewust zijn de oprukkende Nederlan ders niet te kunnen tegenhou den. laten de republikeinse troepen toe, dat do grote ste den van Java bezet worden en bieden zij slechts aanvankelijk tegenstand misschien om hun strijdkrachten te spreiden in de hoop een guerilla te kunnen beginnen. Hiermee zouden zij dc Nederlanders wellicht jaren kunnen bezig houden, terwijl Nederland er economisch door wordt uitgeput, totdat het in stemt met buitenlandse be middeling. De komende dagen of misschien weken zuilen le ren, welke verklaring do juiste Is. onderduikers. .-\ne<3 meldt uit Soekaboc- mi, dat HU de bezetting van de stad aan Nederlandse z|jde een zwaar en drie licht gewonden vielen. Tweemaal werd de Ne derlandse artillerie in stelling gebracht. Op de hoofdweg naar Soekaboenil werden vele schoe nen gevonden, blijkbaar van republikeinse soldaten, die thanH in de kampongs als bur gers zü« ondergedoken. bevin over ned. indik. Be vin, de. Britse minister van buitenland;* zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat hij geen enkel gezichtspunt naar voren kon brengen voor een snelle oplossing van de moeilijkheden in Ned. Indlë. Hü had de mo gelijkheid overwogen om <le zaak voor de Verenigde Naties te brengen, maar hü zag er weinig heil in. Bevin verklaarde geen enkel nut te zien in het ontmoeten van Sjahrir indien hü naar Engeland zóu komen en hü wilde zich aan geen enkele be slissing binden. HET LAGERHUIS EN DE WINDHONDENRENNEN. Het Engelse Lagerhuis heeft Donderdag tot diep in de nacht vergaderd. Het conser vatieve Hogerhuis had niet minder dan 123 amendementen ingediend op het wetsontwerp tot nationallsatio van het vervoerswezen. Alle amendementen werden door het Lagerhuis verwor pen maar niet dan na zeer heftige discussies en debat ten. Een conservatief Lager huislid beschuldigde de La- bour-regering er van een po litiek te voeren, die cr op ge richt was hun politieke aan hangers to begunstigen en ln dc anders zo deftige zitting klonken zell's scheldwoorden. Toen het debat eindelijk ten einde was en het wetsontwerp was aangenomen, kregen de Lagerhuisleden, van wie er enkelen reeds knikkebolden op hun stoel, nog geen rust- De zitting werd namelijk nog niet opgeheven. Een zeer spor tief lid vroeg de voorzitter namelijk naar de uitslag van de windhondenrennen, waar naar toen eerst geïnformeerd moest worden. De tijd die hiermee verstreek werd door enkele geestige leden in alle fgemoedrust gevuld met het mitcren van hondengeblaf. Pas toen men wist wie ge wonnen had word de zitting opgeheven. NIET NAAR DE V.N. Een woordvoerder van bui tenlandse zaken te Washing ton deelde mede, dat U.S.A. geen plan hebben de Indo nesische kwestie voor de V. N. te brengen. Minister Marshall deelde mede, dat de Nederlanders in Indië over 118 Amerikaanse vliegtuigen beschikken. RUST IN PALEMBANG. De republikeinse ambtena ren te Palembang hebben zich bereid verklaard voorlopig met het vervullen van hun functies voort te gaan en samen te wer ken met de Nederlanders, tot dat er een beslissing van de re publiek Indonesia zou zijn af gekomen. MALANG EN POERWA- KARTA BEZET. Naar de correspondent van A.F.P. te Batavia meldt, be vestigen gezaghebbende krin gen aldaar de bezetting van Malang door Nederlandse troe pen. Eveneens wordt verklaard, dat Poerwakarta (West-Java) is bezet. IN MODJOKERTO. Oproerige elementen in Mod- jokerto hebben getracht de rust te verstoren. Óp verschil lende punten in de stad begon nen zq te middernacht onrust voor te bereiden. De opzet is volkomen mislukt. De stad is thans zeer rustig. Als voor zorgsmaatregel is de burgerij verzocht binnenshuis te blqven. In de stad wordt gepatrouil leerd. GEEN WEERSTAND. Donderdag, 24 Juli. Neder landse troepen bereikten Woensdagmiddag te 16.35 uur Cheribon. Zg trokken de stad van uit het Noorden binnen. De bruggen en de wegen in de richting Cheribon bleken in tact te zijn. Weerstand werd practisch niet ondervonden. Brandstichtingen in de stad werden niet geconstateerd. Eveneens werden Woensdag Tomo, Kadipaten, Soebang en Kalidjati bezet. In West-Java werd Tjikampek bereikt. Gemeld werd, dat in Tjitja- lenka en in Madjalaja hevige branden woeden. Immigrantenschip opgeblazen. Een 1300 ton metend Brits schip In de haven van Haïfa ig door Joodse verzetslieden op geblazen en gezonken. Het schip werd gebruikt om Illega le Joodse immigranten uit Pa lestina af te voeren. Tsjechische vazallen. De Tsjechische regering mo tiveerde haar afwijzende hou ding jegens het plan Marshall met de mededeling, dat zij de politiek van de Sowjet-Unïe, met wie zij een verdrag heeft, niet wil doorkruisen. TWEEDE KAMER In kalme sfeer. In de Tweede Kamer ving Woensdagavond te zeven uur het Indische debat aan. De heer de Groot (C.P.N.), vraagt zich af of er wel reden is voor een debat, nu de rege ring haar bevel gegeven heeft zonder dat de volksvertegen woordiging zich kon uitspre ken. Naar zijn mening berust de Nederlandse souvereinltelt over Indië op eeuwenlange ko loniale onderdrukking. Spr. betoogt, dat Nederland alleen belang- heeft bü een vreedzame samenwerking. Naar sprekers inzicht zal het gebruik van geweld in In dië een langdurige zaak zijn. Spr. kondigt een motie aan, waarin onmiddellijke beëindi ging van de vijandelijkheden wordt gevraagd. De heer van der Goeg van Naters (P.v.d.A.), wijst er op, dat dc Franse communisten achter hun regering staan in de kwestie van Vietnam, waar thans de Franse troepen optre den. De taak van de heer Palar namelijk te arbeiden aan een verzoening tussen de volkeren van Nederland en Indonesië zal andermaal ter hand genomen worden. De heer Schoonenberg (C.P. N.). betoogt, dat de arbeiders jeugd deze koloniale oorlog niet wiL De heer Tilanus (C.H.), con stateert, dat de tüd van pra ten thans voorbij is. Spr. vraagt of er niet te lang onderhandeld ls. Politi oneel optreden was plicht. Ar bitrage is volkomen uitgeslo ten. De heer Schouten (A.-R.), constateert, dat het inzetten van het machtsmiddel niet was te vermijden. Spr. dringt aan op volledig handelen naar de regeringsver klaring van 7 Dec. 1942. De heer Vonk (P.v.d.V.), zegt de regering alle steun toe. De heer Romme (K.V.P.), zegt, dat de regeringsbeslis sing de enig mogelijke was. De offers aan mensenlevens zijn noodzakelijk om grotere offers van onvrijheid en on recht te voorkomen. Mevr. Van den Muijzen- berg (C.P.N.) bespreekt de houding van de Partij v. d. Arbeid. Zij beschuldigt de Nederlanders van bestand schending en dringt aan op vrede. De heer Zandt (S.G.) meent, dat het politioneel optreden noodzakelijk was. De heer Logemann (Arb.) acht de huidige actie een mo rele nederlaag. De schade zal groot zün. De enige recht vaardiging voor het politio neel optreden is, dat men in een onhoudbare positie was geraakt Alles dient verme den te worden, wat dit op treden tot een smaad zou kunnen maken. Do heer Nederhorst (Arb.) had bezwaar tegen het ge voerde regeringsbeleid. Als middel tot oplossing ziet hjj Britse bemiddeling. De heer Wagenaar (C.P.N.) meent dat het optreden in Ned. Indië catastrophale ge volgen zal hebben. De minister van overzeese ebiedsdelen zal Donderdag middag antwoorden. MINISTER JONKMAN AAN HET WOORD. Minister Jonkman verdedig de Donderdagmiddag in de Tweede Kamer het Indisch •leid. De minister wenste de zaak uit een zestal oogpunten te bezien en wel: le. de actie als zodanig; 2. de aard der actie; 3. vervolgens wil hij te rugkomen op de redenen, die tot de actie moesten leiden; 4. daarna wenst hij de omvang der actie te beschouwen; 5. vervolgens de mogelijke ge volgen en tenslotte 6. het vraagstuk, hoe hieraan een einde moet komen. Allereerst richt hij zich tot degenen, die van oordeel zijn, dat de actie nooit mocht wor den ondernomen. Zij hebben nooit gepoogd een uitspraak te krijgen over het niet toe laatbare van het middel. De heer de Groot en de zij nen hebben verzuimd tijdig een uitspraak uit te lokken. De regering deelt de af schuw der afgevaardigden voor de oorlog, waaraan de actie doet denken. Het ultimatief optreden was volgens de minister noodzake lijk, omdat men niet tandeloos bezig kon blijven. De door de heer Nederhorst bedoelde uitspraak van een onpartijdige derde, zou in strijd zijn met de grondwet en met Linggadjati zelf. Ten aanzien van de opmer king dat hier sprake is van een morele nederlaag ver klaart spr. deze te erkennen. Spr. wijst er op, dat botsin gen van enige betekenis zich niet hebben voorgedaan en dat er niets is gebeurd, dat wijst op een volksoorlog. Ten aanzien van het optre den der luchtmacht tegen de luchtmacht der Indonesiërs merkt spr. op, dat het ging te gen Japanse vliegtuigen, door Japanse piloten bemand, of door Indonesiërs, welke door Japanners zijn opgeleid. De minister betoogt vervol gens, dat dit geen oorlog is. De eisen, die aan de repu bliek werden gesteld, als te rugtrekking tot 10 km. van de demarcatielijn, waren volstrekt redeigk. Er werd niet meer gevraagd dan een bevel tot stopzetting der vijandelijkhe den. Goede diensten zijn ons door de Amerikanen en Britse re gering herhaaldelijk ten deel gevallen. Dat is zeer gewaar deerd. Ten aanzien van de omvang der actie merkt hij op, dat de ze beperkt is in middelen, ter ritoir en duur. Verder kan hij er nu niet op ingaan. Wat de gevolgen der actie betreft, de regering tilt die zwaarder dan wat er gebeurd zou zjjn zonder de actie. De regering doet een beroep op haar volgelingen en op de oppositie te linker- en te rech ter zü'de, opdat niet het wan trouwen der republiek wordt gehandhaafd en versterkt, ook naar de bedoeling der ac tie. De actie zal zo spoedig mo- gelqk moeten worden gevolgd door overleg. gecombineerd met de republikeinse regering en die van andere deelstaten. Het zal ook nodig zijn zo spoe dig mogelijk met andere be volkingsgroepen te overleggen. De regering is bereid op nieuw naar overeenstemming te streven en zij is ook gaarne bereid in den vervolge, indien nodig, van goede diensten ge bruik te maken. Tenslotte verklaart hij, dat do regering hoopt, dat het leed dat de actie brengt, met Gods hulp. zo beperkt mogelgk moge zijn. Daarna wordt gerepliceerd. De beoordeling van stads- en landschapsschoon. Verschenen zijn de alge mene verslagen van de afde lingen van de Prov. Staten betreffende voorstellen van Ged. Staten. De besprekingen over de verordening tot behoud van schoonheid van stad en land in Zeeland bracht een lid er toe te verklaren, dat deze verordening te ver gaat. Wie waarborgt, dat de beoorde laar de juiste smaak heeft? Mettertijd zal een en ander geregeld kunnen worden, doch dan in soepeler vorm. Een lid van G. S. zeide, dat dit ontwerp veel hoofdbrekens heeft gekost. Door de Rege ring is een ontwerpverorde ning aangeboden voor het ge hele land. Deze is voor Zee land niet aanvaardbaar. De autonomie der gemeenten zal niet worden aangetast, want de gem. verordeningen blü- ven van kracht. Bü de behandeling van het voorstel aangaande de ver lening van een subsidie aan het Fruitteeltproefbedrijf Zeeuwsch Vlaanderen vroeg een lid zich af, gezien de minder gunstige financiële toestand van de provincie, of het niet beter ware, dat men van Z. Vlaanderen uit ge bruik maakt van de proef tuin op Zuid Bevel and. G. S. antwoordden, dat de struc tuur van de grond in Zeeuwsch Vlaanderen van zo danige constellatie is, dat in die streek een eigen proef tuin wenselijk moet worden geacht. Er werd gewezen op de kansen, die het voorstel biedt om de mogelgkheden voor de boeren zich in Zee land een bestaan te scheppen en aan emigratie te ontko men, te vergroten. G. S. von den geen aanleiding tot wij ziging van hun voorstel. Woningwetwoningen in W. Zeeuwsch Vlaanderen. Gelijk bekend, werden voor het jaar 1946 voor West Zeeuwsch Vlaanderen 450 wo ningwetwoningen toegewezen. Voor 1947 werden er hieraan nog 910 toegevoegd, zodat in totaal 1360 woningwetwonin gen kunnen worden gebouwd. Naar wij vernemen, zijn er hier van reeds pl.m. 700 in aan bouw of althans aanbesteed. De rest verkeert nog steeds in een stadium van voorberei ding. Driemaal per week naar Zuld-Afrika. Te Pretoria is een ludht- vaartovereenkomst tussen Ne derland en Zuid-Af rik a geslo ten. Waarschijnlqk zal d<e K.L. M. drie maal per week een dienst op Zuid-Afrika onder houden. 10 JAAR VOOR VERMOORDEN VAN BRUID. De rechtbank te Leeuwar den veroordeelde de 29-ja- rlge visventer A. K. te St. Jacobi-parochie tot een ge vangenisstraf van 10 jaar. K. had zijn a.s. vrouw in de Jodenlanden te Leeuwarden door verdrinking om het le ven gebracht. De eis luidde veertien jaar. DOODSTRAF GEëlST TEGEN MENSENJAGER. Voor het Bijzonder Gerechts hof in 's-Hertogenbosch stond Woensdag de Amsterdamse timmerman J. Groot terecht, die vrijwillig dienst had geno men in het Kon trol komman- do" van de zgn. zwarte politie uit Ommen. Binnen negen maanden leverde hij 200 jonge mannen aan de Duitsers uit en trad daarbg zeer hardhan dig op. De advocaat-fiscaal eiste de doodstraf. LIEFDESDRAMA TE SNEEK Woensdagmiddag kwam een 19-jarige student uit Utrecht in de Huishoudschool te Sneek op bezoek bij zgn verloofde, die hem had afgeschreven, nogmaals te spreken. Op de mededeling van het meisje, dat zij de verloving als verbroken beschouwde, trok de jongeman een revolver en loste een schot op haar, dat door beide lon gen ging. Daarna schoot hü zichzelve dood. De toestand van het meisje is redelijk wel. SLIJKHUIS WON TE PRAAG. Onze landgenoot Slijkhuis kwam te Praag uit in de wed strijd hardlopen over 3000 m. Hij won in 8 m. 10 c. Jeep sloeg over de kop, Dinsdagavond reed met gro te vaart op de weg van Axel naar Hulst een kleine jeep, bestuurd door zekere V. uit Axel. Plotseling begon het voertuig te slingeren en sloeg over de kop. De bestuurder werd eruit geslingerd en moest met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgeno men. J. Padmos Op de leeftijd van 71 jaar is te Duivendijke overleden de heer Jan Padmos, oud burge meester en secretaris van deze gemeente. Gedurende een aan tal jaren was hij tevens heem raad van het waterschap Schouwen en na de bevrijding van September 1945 tot 1 No vember 1946 waarnemend voorzitter van dit waterschap. BEPLANTINGEN IN ZEELAND. In de afdelingen van de Prov. Staten werd het voor stel van G. S. tot vaststel ling van een verordening op de beplantingen van Zeeland onderzocht. G.S. zullen nader overwegen, of deze verorde ning ook van toepassing zal worden verklaard voor de bebouwde kommen van de ge meenten. Een van de leden meende, dat de autonomie der gemeenten wordt aange tast, wanneer zulks het ge val zal zijn. Een ander lid stelde de vraag of de Provin cie zelf wel altijd oordeelkun dig beplanting heeft doen aanbrengen. Ook werd opge merkt, dat in West Z. Vlaan deren alles wordt gerooid, wat de Duitsers hebben la ten staan. G.S. antwoordden hierop, dat in deze de be slissing alleen berust bij het Staatsbosbeheer. Overwerlcregeling bij' De Schelde uitgesteld. Naar wij vernemen is de uit voering- van de overwerkrege- ling bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" voorlopig uitgesteld. Met ingang van Donderdag heden wordt weer normaal gewerkt. Volgende week zal nader overleg plaats hebben met het bestuur der arbeidersverte genwoordiging. Aardenburg herbouwt. In de gemeente Aardenburg door burgemeester van Don gen de eerste steen gelegd voor de herbouw van het eer ste huis onder auspiciën van de Stichting „Aardenburg her bouwt" en door mevr. E. J. v. d. Broeckede Man werd de eerste steen gelegd voor het sportpark. Minister Neher werd daar bij vertegenwoordigd door ir. L. Roos, het provinciaal be stuur door de Gedeputeerde, de heer A. Schout, terwijl tal van autoriteiten uit Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig waren. Ook Middelburg wenst terugkeer van de „Zeeland' De gemeenteraad van Mid delburg heeft een motie aan genomen, waarin het belang, dat de terugkeer van de Stoomvaartmij. „Zeeland" naar VUssingen heeft voor Middel burg en de provincie, wordt aangegeven en waarin de me ning tot uitdrukking komt, dat een definitief vetrek uit VUssingen moet worden ge zien als een miskenning van de Zeeuwse belangen. Deze motie is gezonden aan de Mi nisterraad, de Staten-Gene- raai en de Minister van Ver keer en Waterstaat. Actie voor Staatspensionnering. AFDELING ZIERIKZEE OPGERICHT. Woensdag 23 Juli werd in de concertzaal te Zierikzee de op richtingsvergadering gehouden voor de nieuwe afdeling van de bond voor staatspensionne ring. De voorzitter, de heer Ger ritsen, heette de aanwezigen welkom, in het bqzonder de heer van Roekei, bondsvoorzit ter en de heer Bouters, oud voorzitter van de vroegere af deling Zierikzee. Nadat de heer Bouters een opwekkend woord had gespro ken, hield de heer Van Roekei een rede, waarin hij allen op wekte tot aansluiting bij de bond. Hij besprak in het bij zonder de Noodwet-Drees. De regering heeft getoond gevoel te hebben voor de nood van ve le ouden van dagen. Ingevolge deze wet zal voor Zierikzee, wanneer deze gemeente in de vierde klasse wordt geplaatst, de uitkering aan een echtpaar bedragen 16. per week. Het is niet de bedoeling, dat de diaconieën en armbesturen hun uitkerin gen aan de ouden van dagen zullen stoppen of met eenzelf de bedrag zullen verminderen. Spr. wees er op, dat de Noodwet-Drees een recht geeft op uitkering en dat de bond voor staatsoensionnering. die jarenlang daarvoor heeft geq- verd, de eerste October straks als een feestdag zal beschou wen. Ook na 1 Oct. zal de ac tie evenwel voortduren, want de Noodwet geldt slechts voor 3 jaren en in die drie jaren móet een geheel nieuwe soci ale wetgeving worden opge bouwd. De actie moet daarom opgevoerd worden en er dienen zoveel mogelijk leden te wor den aangeworven. Straks heeft immers ieder belang bij de uit kering van premie vrij staats pensioen. Nadat nog gelegenheid was gegeven tot het stellen van vragen, bracht de heer Gerrit sen dank aan de heer Roekei voor zijn rede. Medegedeeld werd tenslotte, dat een nieuwe afdeling Zie rikzee van de bond is opge richt met 40 leden. DISTRIBUTIEKRING ZIERIKZBE. ZEEP VOOR VUILE ARBEID EN ARTSEN ENZ. De Directeur van de Distri- butiekrihg Zierikzee maakt be kend, dat van 24 Juli tot 2 Aug. a.s. aanvragen om extra rantsoenen zeep kunnen wor den ingediend door artsen, tandartsen, slagers, melkers enz. Melkers moeten op het aan vraagformulier het aantal melkgevende koeien, dat per bedrijf aanwezig is, vermel den. TOESLA GKAARTEN VOOR BIJZONDERE ARBEID. De Directeur van de Distri butiekring Zierikzee maakt be kend, dat in de week van 28 Juli tot en met 2 Aug. a.s. ge durende de bekende zittings uren de toeslagkaarten en/of rantsoenbonnen voor bijzonde re arbeid zullen worden uitge reikt aan werkgevers, die in de week van 14 tot en met 19 Juli 1947 de naamlijsten voor het aanvragen van toeslag hebben Ingediend. Een oproepkaartje wordt niet toegezonden. Zierikzee Zaterdag muziekconcours. Onder auspiciën van de bond van muziekgezelschap pen op Schouwen en Duive- land wordt Zaterdag - a.s. door het harmoniege zeis chap „Kunst en. Eer" te Zierikzee Handelsaccoord met Rusland. Na een langdurig onder houd tussen de leider der Britse handelsdelegatie te Moskou en minister Mikoyan is er hoop, dat er nog te elfder ure een handelsaccoord tussen Engeland en Rusland gesloten zal worden. Moordenaars van Birmaanse ministers gegrepen. De Birmaanse politie heeft degenen, die zich verleden Za terdag toegang verschaften tot de vergaderzaal van de Birmaanse uitvoerende raad en Oe-Aoeng-San, de vice- voorzitter, en zes andere leden van de raad vermoordden, ge arresteerd. Een der arrestan ten, die uit een jeep sprong, werd doodgeschoten. hq bleek een oud-officier van de tüdens de oorlog bestaande anti-Ja panse verzetsbeweging te zgn. Conferentie over Duitsland. Marshall schreef een brief aan Bidault, waarin hij een drie mogendheden conferen tie over het Duitse probleem aankondigde. Op deze Frans- Engels-Amerikaanse confe rentie zal ook de kwestie van de Duitse industrie en die van het Roer-gebied behan deld worden. 800 Quislings ontsnapt. In een Spaanse haven arri veerde een Noors jacht, waar op zich 800 onlangs ontsnapte „Quislings" bevonden. Waar schijnlqk zal Noorwegen uit levering van deze landverra ders eisen. GEEN HULP VOOR POLEN. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat besloten is, geen hulpprogram voor Polen op te stellen. een bondsconcours georgani seerd. Aan dit concours zul len alle muziekgezelschappen van Schouwen en Duiveland deelnemen. Het concours heeft tot doel de verenigin gen definitief te plaatsen in de afdelingen waarin zq vol gend jaar uit zullen komen. Als jury zal optreden de heer H. J. A. Bokhoven te Breda. Bruinisse AANBESTEDINGEN. In het kader van het we deropbouw- en uitbreidings plan werd Dinsdag te Brui nisse aanbesteed, Eet bouwen van 44 woningen. Bouwcombinatie Wassenaar te Wassenaar 540.000; J. Fqnan, Nieuwerkerk a.d. Us- sel 539.000; W. Hoogstra ten, Oegstgeest 538.750; Bouwbedrijf Wed. A. J. v. d. Sluis en Zoon, Heelsum 538.700; A. van der Stra ten, Gouda 538.500; J. den Herder, Bruinisse 538.000; Onder de Linden en Houwe- ling, Rotterdam 536.500; A. Voordouw, Zoeterwoude 535:000; Joh. A. Mol, Bre da 534.800; A. Simoons, Breda 533.600; Bouwbedrijf Colpa, Hillegersberg 514.000; Wetering en Van Dalen, Schiedam 511.670; L. van der Klippe, Vlisslngen 510.000; Aannemersbedrijf C. van der Klippe, Vlissin- gen 507.900; S. Nederlof, Rotterdam 505.000; A. J. Verjaal, Dreischor 496.000; Van Luin en Tienhoven, Utrecht 492.000; Firma M. J. Bos, Utrecht 486.000; Gebrs. Lucas, Den Haag 480.000; Van Luiks Aanne mersbedrijf, Vlissingen 462.100. Verder werd aanbesteed het bouwen van 58 woningen en 3 winkelhuizen. Ingeschreven werd als volgt: Bouwcombinatie Wassenaar te Wassenaar 828.800; A. Simoons, Breda 814.800; J. A. Mol, Breda 813.600; Bouwbedrijf Wed. van Sluis en Zoon, Heelsum 763.900; Fa. J. Bontebal, Zevenhuizen 744.000; Wetering en Van Dalen, Schiedam 739.930; Wed. J. Korteweg, Ooltgens- plaat 732.775; Van Gorssel, Utrecht 726.500; Gebrs. Lu cas, Den Haag 730.000; Fa. M. J. Bos. Utrecht ƒ726.500; Groen en Bregman, Benthui zen 726.000; S. Nederland, Rotterdam 725.000; Van Luin en Tienhoven, Utrecht 724.860; S. C. de Graaff, Rotterdam 721.500; Bouw en Aannemersbedrijf Colpa, Rotterdam 715.000; Van Luik's Aannemersbedrijf, Vlis singen 704.200. Mulo-examens. Te Goes slaagden voor het Mulo-examen a de volgende candidaten: M. Schot, G. Da- vidse, A. Bimmel, J. van Nieu- wenhuyse, G. Flipse, A. p. Leer, J. C. L. IJssel, allen Mid delburg, M. A, C. Nieuwpoort, F. G. J. Quite, M. H. Somers, J. M. Weterings, F. S. Tiel- rooy, allen te Vlissingen, J. A. Schneijderberg, A. Verboom, E. J. Verdonk, allen te Goes, J. Engelvaart, J. G. de Korte, te Kortgene, M. C. de Schip per, Wissenkerke, A. Dron- kers, Grijpskerke, M. P. v. d. Ree, G. C. P. den Hamer, Ter- neuzen, C. A. den Hamer, A. Geensen, Axel, A. H. Schrier, Waarde, C. J. de Klerk, Sou burg, M. N. Zachariasse, Big- gekerke. Afgewezen 2 candi daten. v ZENDINGSBIJEENKOMST. Ondanks het warme weer trok de Woensdag te Bieze- linge gehouden Zendingsdag veel belangstelling. Deze dag ging uit van de Chr. Geref. Kerken in Zeeland. De mor genbijeenkomst werd geopend door ds. Hoogendoorn uit Zierikzee. Ds. G. Rijksen uit Middelburg hield een rede over „De zendingsstimulans". Ten bate van de zending werd tijdens de pauze fruit verkocht. In de middagver gadering werd het woord ge voerd door ds. J. Tamminga van Rotterdam over het on derwerp ..De Zending een zaak des geloofs", ds. N. Brandma van Rijnsburg over „Het licht der heidenen" en ds. J. P. Geels van Den Haag over „Zonder duim stok". Ds. Gruppen uit Bie- zelinge sloot de bijeenkomst. Leger des Heils-kadetten op bezoek. Woensdag hebben de ka- detten van het Leger des Heils, die een toumée door Zeeland maken, Zierik zee bezocht. De burgemeester van Zierikzee verwelkomde 's morgens de gasten. Daar brigadier J. E. van Eeken door familieomstandigheden niet aanwezig kon zijn, dank te majoor G. van Garden voor de vriendelijke ontvangst, In de Grote kerk te Zierik zee werd 's avonds een druk bezochte samenkomst gehou den. Stavenisse JONGEN AANGEREDEN. Doordat de jongeman van O. te Stavenisse, niet goed met de fietg uitwijken kon raakte het spatbord van een hem achteropkomende auto zijn rij wiel. Hij kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een lichte hersenschudding opliep. St. Maartensdijk GEEN FEEST OP KONINGINNEDAG De Oranjevereniging te St. Maartensdijk heeft besloten op Koninginnedag geen feest te vieren. Dit besluit hangt samen met de gebeurtenissen in Indonesië. Tribunaal Goes. Verbeurdverklaring f 29.000 voor oud-burgemeester. Het tribunaal te Goes deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen J. J. Polderman, de 81-jarige oud-burgemees ter van St. Maartensdijk, wo nende te Breda. In eerste instantie was P. veroordeeld tot het betalen van 30.000 en ontzet uit het recht openbare ambten te be kleden. De Goesse Kamer van het tribunaal meende, dat moest worden volstaan met een ver beurdverklaring van 29.000 en zijn radiotoestel. De ont zetting uit het recht openba re ambten te bekleden werd vervallen verklaard. De collecte ten bate v&u het Prins Bemhardfonds te Breskeng bracht 63.55 op. De heer P. Kuiper te Zie rikzee slaagde voor het exa men Ned. taal en letterkunde A. Zes leerlingen van de open bare lagere school te Öud- Vosseméer zijn geslaagd voor het toelatingsexamen van de U.L.O. school te Tholen. De leden van de melsjes- ereniging van de Ned. Herv. kerk te Oud-Vossemeer heb ben Dinsdag een autoreisje naar Scheveningen gemaakt. De heer J. van Eenennaam te St. Annaland slaagde te Bergen op Zoom voor het vakdiploma kapper. De heer J. Duijzer te St. Annaland slaagde te Bergen op Zoom voor het diploma wagenmaker. De heer J. van Dijke te St. Annaland slaagde te Ber gen op Zoom voor net diploma timmerman. Door het gemeentebestuur van Waarde is benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur, de heer S. Sinke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14