Binnen een week vrede op Java? Het Indisch debat 't Begon in een bioscoop De val van Malang verwacht UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch-VIaanderen Soemedang In brand. Drie dagen na het be gin van ae „politionele actie" voorspellen neu trale waarnemers in Ba- tavia, dat de militaire ineenstorting van do re publiek binnen een weck verwacht kan worden. Volgens berichten te Batavia Is de val van Malang, het republikein se bolwerk op Oost-Java^ aanstaande, terwijl, naar verluidt, de tangbewe ging van do Nederland se troepen van Se ma- rang naar Djokjakarta snelle vorderingen maakt. Na do bezetting van do grootste plaatsen op Oost-Java, binnen 48 tiur 11a do eerste amphibie- landing, zjjn do Neder landers thans ten Zuiden van Lawang in gevech ten gewikkeld met de Republikeinen. die de toegang tot Malang ver dedigen. In Midden-Java is de tangbeweging van Sema- rang uit tenminste tot halverwege Djokjakarta en Soerakarta gevorderd. Volgens het republikeinse legercommuniqué zyn vele burgers, onder wie enige Chi nezen, gedood toen Neder landse vliegtuigen de stad Garoet bombardeerden. Ge bouwen in de stad werden vernield. Tevens werd ge meld, dat de plaats Soeme dang. 35 km N.O. van Ban doeng. in brand stond, nadat Nederlandse eenheden met vijftig tanks hier waren ge passeerd bq het oprukken naar Cheribon. Het officiële Nederlandse communiqué en ook andere berichten, welke Batavia be reiken, melden, dat de weer stand der Republikeinen niet zo groot is geweest als ver wacht werd. Waarnemers hebben hiervoor twee verkla ringen: 1. De Republikeinse troe pen zqn te slecht uitgerust en te onvoldoende georgani seerd om de aanval van een modem gemechaniseerd leger te weerstaan. 2. Daar zij er zich van bewust zijn de oprukkende Nederlan ders niet te kunnen tegenhou den. laten de republikeinse troepen toe. dat de grote ste den van Java bezet worden en bicden zq slechts aanvankelijk tegenstand misschien om hun strijdkrachten te spreiden in de hoop een guerilla te kunnen beginnen. Hiermee zouden zij de Nederlanders wellicht jaren kunnen bezig houden, terwjjl Nederland er economisch door wordt uitgeput, totdat het in stemt met buitenlandse be middeling. Dc komende dagen of misschien weken zullen le ren, welke verklaring de juiste is. ONDERDUIKERS. Anetib meldt uit Soekaboe- mi, dat bU de bezetting van de stad aan Nederlandse zjjdfi een zwaar en drie licht gewonden vielen. Tweemaal werd de Ne derlandse artillerie in stelling gebracht. Op de hoofdweg naar Soekaboeml werden vele schoe nen gevonden, bliikhaar Min republikeinse soldaten. die thans in de kampongs als bur gers 7-Un ondergedoken. BPVIN OVER NED. INDIK. Bevln, de Britse minister van buitenlandse zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat hij geen enkel gezichtspunt naar voren kon brengen voor een snelle oplossing van de moeilijkheden in Ned. Indië. Hq had de mo gelijkheid overwogen om de zaak voor de Verenigde Naties te brengen, maar hq zag er weinig heil ln. Bevln verklaarde geen enkel nut te zien in het ontmoeten van Sjahrir. indien hij naar Engeland zóu komen en hij wilde zich aan geen enkele be slissing binden. HET LAGERHUIS EN DE WINDHONDENRENNEN. Het Engelse Lagerhuis heeft Donderdag tot diep in de nacht vergaderd. Het conser vatieve Hogerhuis had met minder dan 123 amendementen ingediend op het wetsontwerp tot nationalisatie van het vervoerswezen. Alle amendementen werden door het Lagerhuis verwor pen maar niet dan na zeer heftige discussies en debat ten. Een conservatief Lager huislid beschuldigde de La- bour-regering er van een po litiek te voeren, die er op ge richt was hun politieke aan hangers te begunstigen en ln de anders zo deftige zitting klonken zelfs scheldwoorden. Toen het debat eindelijk ten einde was cn het wetsontwerp was aangenomen, kregen de Lagcrhuisledcn, van wie er enkelen reeds knikkebolden op hun stoel, nog geen rust. uei uu vroeg de voorzitter nameiyk naar do uitslag van do windhondenrennen, waar naar toen eerst geïnformeerd moest worden. Do Hjd die hiermee verstreek werd door enkele geestige leden in alle gemoedrust gevuld met hot imiteren van hondengeblaf. Pas toen men wist wie ge wonnen had werd de zitting opgeheven. NEET NAAR DE V.N. Een woordvoerder van bui tenlandse zaken te Washing ton deelde mede, dat U.S.A. geen plan hebben de Indo nesische kwestio voor de V. N. te brengen. Minister Marshall deelde mede, dat de Nederlanders in Indië over 118 Amerikaanse vliegtuigen beschikken. RUST IN PALEMBANG. De republikeinse ambtena ren te Palembang hebben zich bereid verklaard voorlopig met het vervullen van hun functies voort te gaan en samen te wer ken met de Nederlanders, tot dat er een beslissing van de re publiek Indonesia zou zijn af gekomen. MALANG EN POERWA- KARTA BEZET. Naar de correspondent van A.F.P. te Batavia meldt, be vestigen gezaghebbende krin gen aldaar de bezetting van Malang door Nederlandse troe pen. Eveneens wordt verklaard, dat Poerwakarta (West-Java) is bezet. IN MODJOKERTO. Oproerige elementen In Mod- jokerto hebben getracht de rust te verstoren. Op verschil lende punten in de stad begon nen zrj te middernacht onrust voor te bereiden. De opzet is volkomen mislukt. De stad is thans zeer rustig. Als voor zorgsmaatregel is de burgerfl verzocht binnenshuis te blijven. In de stad wordt gepatrouil leerd. GEEN WEERSTAND. Donderdag, 24 Juli. Neder landse troepen bereikten Woensdagmiddag te 16.35 uur Cheribon. Zij trokken de stad van uit het Noorden binnen. De bruggen en de wegen in de richting Cheribon bleken in tact to zjjn. Weerstand werd practisch niet ondervonden. Brandstichtingen in de stad werden niet geconstateerd. Eveneens werden Woensdag Tomo, Kadipaten, Soebang en Kalidjati bezet. In West-Java werd Tjikampek bereikt. Gemeld werd, dat in Tjitia lenka en in Madjalaja hevige branden woeden. Immigrantenschip opgeblazen. Een 1300 ton metend Brits schip in dc haven van Haifa is door Joodse verzetslieden op geblazen en gezonken. Het schip werd gebruikt om Illega le Joodse immigranten uit Pa lestina af te voeren. Tsjechische vazallen. De Tsjechische regering mo tiveerde haar afwijzende hou ding jegens het plan Marshall met de mededeling, dat zq de politiek van de Sowjet-Unie, met wie zq een verdrag heeft, niet wil doorkruisen. TWEEDE KAMER in kalme sfeer. In de Tweede Kamer ving Woensdagavond te zeven uur het Indische debat aan. De heer de Groot (C.P.N.), vraagt zich af of er wel reden is voor een debat, nu de rege ring haar bevel gegeven heeft zonder dat de volksvertegen woordiging zich kon uitspre ken. Naar zijn mening berust de Nederlandse souvereinitelt over Indië op eeuwenlange ko loniale onderdrukking. Spr. betoogt, dat Nederland alleen belang heeft bij een vreedzame samenwerking. Naar sprekers inzicht zal het gebruik van geweld in In dië een langdurige zaak z(jn. Spr. kondigt een motie aan, waarin onmiddellijke beëindi ging van de vijandelijkheden wordt gevraagd. De heer van der Goeg van Naters (P.v.d.A.), wijst er op, dat de Franse communisten achter hun regering staan in de kwestie van Vietnam, waar thans de Franse troepen optre den. De taak van de heer Palar namelijk te arbeiden aan een verzoening- tussen de volkeren van Nederland cn Indonesië zal andermaal ter hand genomen worden. De heer Schoonenberg (C.P. N.). betoogt, dat de arbeiders jeugd deze koloniale oorlog niet wil. De heer Tilanus (C.H.), con stateert. dat de tijd van pra ten thans voorbij is. Spr. vraagt of er niet te lang onderhandeld ls. Politi oneel optreden was plicht. Ar bitrage is volkomen uitgeslo ten. De heer Schouten (A.-R.), constateert, dat het inzetten van het machtsmiddel niet was te vermijden. Spr. dringt aan op volledig handelen naar de regeringsver klaring van .7 Dec. 1942. De heer Vonk (P.v.d.V.), zegt de regering alle steun toe. De heer Romme (K.V.P.), zegt, dat de regeringsbeslis- sing de enig mogelijke was. De offers «aan mensenlevens zijn noodzakelijk om grotere offers van onvrijheid en on recht te voorkomen. Mevr. Van den Muizen berg (C.P.N.) bespreekt de houding van de Partij v. d. Arbeid. zy beschuldigt de Nederlanders van bestand schending en dringt aan op vrede. De heer Zandt (S.G.) meent, dat het politioneel optreden noodzakelyk was. De heer Logemann (Arb.) acht de huidige actie een mo rele nederlaag. De schade zal groot zijn. De enige recht vaardiging voor het politio neel optreden is, dat men in een onhoudbare positie was geraakt. Alles dient verme den to worden, wat dit op treden tot een smaad zou kunnen maken. De heer Nederhorat (Arb.) had bezwaar tegen het ge voerde regeringsbeleid. Ais middel tot oplossing ziet hq Britse bemiddeling. De heer Wagenaar (C.P.N.) meent, dat het optreden in Ned. Indië catastrophale ge volgen zal hebben. De minister van overzeese gebiedsdelen zal Donderdag middag antwoorden. MINISTER JONKMAN AAN HET WOORD. Minister Jonkman verdedig de Donderdagmiddag in de Tweede Kamer het Indisch beleid. De minister wenste de zaak uit een zestal oogpunten te bezien en wel: le. de actie als zodanig; 2. de aard der actie; 3. vervolgens wil hq te rugkomen op de redenen, die tot de actie moesten leiden; 4. daarna wenst hij de omvang der actie te beschouwen; 5. vervolgens de mogelijke ge volgen en tenslotte 6. het vraagstuk, hoe hieraan een einde moet komen. Allereerst richt hij zich tot degenen, die van oordeel zijn, dat de actie nooit mocht wor den ondernomen. Zij hebben nooit gepoogd een uitspraak te krijgen over het niet toe laatbare van het middel. De heer de Groot en de zij nen hebben verzuimd tijdig een uitspraak uit te lokken. De regering deelt de af schuw der afgevaardigden voor de oorlog, waaraan de actie doet denken. Het ultimatief optreden was volgens de minister noodzake lijk. omdat men niet eindeloos bezig kon blijven. De door de heer Nederhorst bedoelde uitspraak van een onpartijdige derde, zou in strijd zijn met de grondwet en met Linggadjati zelf. Ten aanzien van de opmer king dat hier sprake is van een morele nederlaag ver klaart spr. deze te erkennen. Spr. wijst er op, dat botsin gen van enige betekenis zich niet hebben voorgedaan en dat er niets is gebeurd, dat wijst op een volksoorlog. Ten aanzien van het optre den der luchtmacht tegen de luchtmacht der Indonesiërs merkt spr. op, dat het ging te gen Japanse vliegtuigen, door Japanse piloten bemand, of door Indonesiërs, welke door Japanners zijn opgeleid. De minister betoogt vervol gens, dat dit geen oorlog is. De eisen, die aan de repu bliek werden gesteld, als te rugtrekking tot 10 km. van de demarcatielijn, waren volstrekt redeiyk. Er werd niet meer gevraagd dan een bevel tot stopzetting der vqandeiykhe- den. Goede diensten zijn ons door de Amerikanen en Britse re gering herhaaldelijk ten deel gevallen. Dat is zeer gewaar deerd. Ten aanzien van de omvang der actie merkt hij op, dat de ze beperkt Is in middelen, ter ritoir en duur. Verder kan hij er nu niet op ingaan. Wat de gevolgen der actie betreft, de regering tilt die zwaarder dan wat er gebeurd zou zyn zonder de actie. De regering doet een beroep op haar volgelingen en op de oppositie te linker- en te rech ter zqde, opdat niet het wan trouwen der republiek wordt gehandhaafd en versterkt, ook naar do bedoeling der ac tie. De actie zal zo spoedig mo gelijk moeten worden gevolgd door overleg, gecombineerd met de republikeinse regering en die van andere deelstaten. Het zal ook nodig zijn zo spoe dig mogeiyk met andere be volkingsgroepen te overleggen. De regering is bcrcia op nieuw naar overeenstemming te streven en zij is ook gaarne bereid in den vervolge, indien nodig, van goede diensten ge bruik te maken. Tenslotte verklaart hy, dat de regering hoopt, dat het leed dat de actie brengt, met Gods hulp, zo beperkt mogeiyk moge zyn. Daarna wordt gerepliceerd. De beoordeling yan stads- en landschapsschoon. Verschenen zyn de alge mene verslagen van de afde lingen van de Prov. Staten betreffende voorstellen van Ged. Staten. De besprekingen over de verordening tot behoud van schoonheid van stad en land in Zeeland bracht een lid er toe te verklaren, dat deze verordening te ver gaat. Wie waarborgt, dat de beoorde laar de juiste smaak heeft? Mettertijd zal eA en ander geregeld kunnen wórden, doch dan in soepeler vorm. Een lid van G. S. zeide, dat dit ontwerp veel hoofdbrekens heeft gekost. Door de Rege ring is een ontwerp-verorde- ning aangeboden voor het ge hele land. Deze is voot Zee land niet aanvaardbaar. De autonomie der gemeenten zal niet worden aangetast, want de gem. verordeningen blij ven van kracht. Bij de behandeling van het voorstel aangaande de ver lening van een subsidie aan het Fruitteeltproefbedrijf Zeeuwsch Vlaanderen vroeg een lid zich af, gezien de minder gunstige financiële toestand van de provincie, of het niet beter ware, dat men van Z. Vlaanderen uit ge bruik maakt van de proef tuin op Zuid Beveland. G. S. antwoordden, dat de struc tuur van de grond in Zeeuwsch Vlaanderen van zo danige constellatie is, dat in die streek een eigen proef tuin wenselgk moet worden geacht. Er werd gewezen op de kansen, die het voorstel biedt om de mogelqkheden voor de boeren zich in Zee land een bestaan te scheppen en aan emigratie te ontko men, te vergroten. G. S. von den geen aanleiding tot wij- ziging van hun voorstel. Woningwetwoningen in W. Zeeuwsch Vlaanderen. Gelyk bekend, werden voor het jaar 1946 voor West Zeeuwsch Vlaanderen 450 wo ningwetwoningen toegewezen. Voor 1947 werden er hieraan nog 910 toegevoegd, zodat in totaal 1360 woningwetwonin gen kunnen worden gebouwd. Naar wij vernemen, zijn er hier van reeds pl.m. 700 in aan bouw of althans aanbesteed. De rest verkeert nog steeds in een stadium van voorberei ding. Driemaal per week naar Zuid-Afrika. Te Pretoria is een luóht- vaartovereenkomst tussen Ne derland en Zuid-Afrika geslo ten. Waarschijnlijk zal d'e K.L. M. drie maal per week een dienst op Zuid-Afrika onder houden. 10 JAAR VOOR VERMOORDEN VAN BRUID. De rechtbank te Leeuwar den veroordeelde de 29-ja- rlge visventer A. K. te St. Jacobi-parochie tot een ge vangenisstraf van 10 jaar. K. had zyn a.s. vrouw in de Jodenlanden te Leeuwarden door verdrinking om het le ven gebracht. Dc eis luidde veertien jaar. DOODSTRAF GEëlST TEGEN MENSENJAGER. Voor het Bijzonder Gerechts hof in 's-Hertogenbosch stond Woensdag de Amsterdamse timmerman J. Groot terecht, die vrijwillig dienst had geno men in het „Kontrolkomman- do" van de zgn. zwarte politie uit Ommen. Binnen negen maanden leverde hij 200 jonge mannen aan de Duitsers uit en trad daarbij zeer hardhan dig op. De advocaat-fiscaal eiste de doodstraf. LIEFDESDRAMA TE SNEEK Woensdagmiddag kwam een 19-jarige student uit Utrecht in de Huishoudschool te Sneek op bezoek bq zqn verloofde, die hem had afgeschreven, nogmaals te spreken. Op de mededeling van het meisje, dat zij de verloving als verbroken beschouwde, trok de jongeman een revolver en loste een schot op haar, dat door beide lon gen ging. Daarna schoot hij zichzelve dood. De toestand van het meisje is redelijk wel. SLIJKHUIS WON TE PRAAG. Onze landgenoot Slijkhuis kwam te Praag uit in de wed strijd handlopen over 3000 m. Hij won in 8 m. 10 c. Jeep sloeg over de kop. Dinsdagavond reed met gro te vaart op de weg van Axel naar Hulst een kleine jeep, bestuurd door zekere V. uit Axel. Plotseling begon het voertuig te slingeren en sloeg over de kop. De bestuurder werd eruit geslingerd en moest met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgeno men. J. Padmos f Op de leeftijd van 71 jaar is te Duivendijke overleden de heer Jan Padmos, oud burge meester en secretaris van deze gemeente. Gedurende een aan tal jaren was hij tevens heem raad van het waterschap Schouwen en na de bevrijding van September 1945 tot 1 No vember 1946 waarnemend voorzitter van dit waterschap. Overwerkregeling bij De Schelde uitgesteld. Naar wq vernemen is de uit voering- van de overwerkrege ling bij de N.V. Kon. Mij. „De Scheldie" voorlopig uitgesteld. Met ingang van Donderdag heden wordt weer normaal gewerkt. Volgende week zal nader overleg plaats hebben met het bestuur der arbeidersverte genwoordiging. Sas van Gent Concert Koninklijke Militaire Kapel. Even bedreigd door een re genbul, maar overigens be gunstigd door mooi zomer weer, concerteerde de Kon. Mi litaire kapel ln het park te Sas van Gent. De opkomst van het publiek was overweldi gend. Naar schatting waren minstens 3500 luisteraars aan wezig, waarvan een groot deel van buiten de gemeente. Terneuzen Tentoonstelling V.V.V. De afdeling Terneuzen van de Vereniging vreemdelingen verkeer wil in de week van 4 t.m. 9 Augustus a.s. een ten toonstelling organiseren. Op deze tentoonstelling zul len schilderqen geëxposeerd worden van de heer K. J. Hui- neman, tin-drijfwerk van de heer Alb. Stahdaert en een collectie scheepsmodellen. Aan de tentoonstelling, die gehouden wordt in enkele loka len van de kopsohool. is voor de kinderen een tentoonstel ling van spoorwegmateriaal verbonden. Het ligt in de be- doeiing de kinderen hier en kele dingen over het verkeer te vertellen en dit door middel van kinderspoortreinen, rails, signalen, enz. te verduidelij ken. Nieuws in een notedop De Italiaanse premier heeft de bevolking van Zuid- Tirol gewaarschuwd de zojuist toegestane autonomie niet als dekmantel te gebruiken voor pogingen om zich bij Oostenrijk of Duitsland aan te sluiten. Bq Bordeaux werden 13 padvindsters, die speurtochten op het strand hielden, door de vloed verrast. 11 Meisjes verdronken, de 2 overige ver keren in levensgevaar. Dinsdagavond is te Os lo de tweede wereldconferen tie der Christenjeugd .geo pend. De conferentie, die door vertegenwoordigers van 72 landen wordt bqgewoond, sluit 31 Juli. In de eerste helft van 1947 zijn 90.000 Italianen naar Zwitserland geëmigreerd. In Oostenrijk wordt het verkeer langs de weg met al gehele stopzetting bedreigd, door gebrek aan olie en ben zine. Busdiensten worden be perkt en op sommige plaat sen zelfs stil gelegd. In Salz burg is het vervoer van zie ken onmogelqk. In Saksen, in de Sovjet- zóne, wordt een leger van enige honderdduizenden, on der wie ook schoolkinderen, gemobiliseerd om de colora dokever te bestryden. 15 van de aardappeloogst is reeds aangetast. Handelsaccoord met Rusland. Na een langdurig onder houd tussen de leider der Britse handelsdelegatie te Moskou en minister Mikoyan is er hoop, dat er nog te elfder ure een handelsaccoord tussen Engeland en Rusland gesloten zal worden. Moordenaars van Birmaanse ministers gegrepen. De Birmaanse politie heeft degenen, die zich verleden Za terdag toegang verschaften tot ae vergaderzaal van de Birmaanse uitvoerende raad en Oe-Aoeng-San, de vice- voorzitter, en zes andere leden van de raad vermoordden, ge arresteerd. Een der arrestan ten, die uit een jeep sprong, werd doodgeschoten. Hy bleek een oud-officier van de tijdens de oorlog bestaande anti-Ja panse verzetsbeweging te zqn. Conferentie over Duitsland. Marshall schreef een brief aan Bidault, waarin hq een drie mogendheden conferen tie over het Duitse probleem aankondigde. Op deze Frans- Engels-Amerikaanse confe rentie zal ook de kwestie van de Duitse industrie en die van het Roer-gebied behan deld worden. 800 Quislings ontsnapt. In een Spaanse haven arri veerde een Noors jacht, waar op zich 800 onlangs ontsnapte „Quislings" bevonden. Waar- schqniyk zal Noorwegen uit levering van deze landverra ders eisen. GEEN HULP VOOR POLEN. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat besloten is, geen hulpprogram voor Polen op te stellen. Gkfsen voor Vreemdelingenverkeer. De Ver. voor Vreemdelingen, verkeer te Vlissingen heeft een aantal leerlingen van de Rijks H.B.S. bereid gevonden om ge durende de zomermaanden ate gids op te treden, wanneer grotere of kleinere groepen van vreemdelingen iets van Vllssingen willen zien. Het spreekt vanzelf, dat het be stuur deze medewerking, wel ke het bezoek aan de stad van de Ruyter kan bevorderen, in hoge mate toejuicht en het bovendien zeer zou waarderen, wanneer nog meer jongelui zich hiervoor ter beschikking zou den willen stellen. Het is een prettig en dankbaar werk, dat zeker voldoening schenkt. Wie er iets voor voelt, kan zich aanmelden bij mej. v. d. Slik- ke aan 't bureau voor Vreem delingenverkeer in de Coosje Buskenstraat. ZENDINGSBIJEENKOMST. Ondanks het warme weer trok de Woensdag te Bieze- linge gehouden Zendingsdag veel belangstelling. Deze dag ging uit van de Chr. Geref. Kerken in Zeeland. De mor genbijeenkomst werd geopend door ds. Hoogendoom uit Zierikzee. Ds. G. Rijksen utt Middelburg hield een rede over „De zendingsstimulans". Ten bate van de zending werd tqdens de pauze fruit verkocht. In de middagver gadering werd het woord ge voerd door ds. J. Tamminga van Rotterdam over het on derwerp ..De Zending een zaak des geloofs", ds. N. Brandma van Rijnsburg over „Het licht der heidenen" en ds. J. P. Geels van Den Haag over „Zonder duim stok'. Ds. Gruppen uit Bie- zelinge sloot de bqeenkomst. Mulo-examens. Te Goes slaagden voor het Mulo-examen A de volgende candidaten: M. Schot, G. Da- vidse, A. Bimmel, J. van Nieu- wenhuyse, G. Flipse, A. P. Leer, J. C. L. IJssel, allen Mid delburg, M. A. C. Nieuwpoort, F. G. J. Quite, M. H. Somers, J. M. Weterings, F. S. Tiel- rooy, allen te Vlissingen, J. A. Schneijderberg, A. Verboom, E. J. Verdonk, allen te Goes, J. Engelvaart, J. G. de Korte, te Kortgene, M. C. de Schip per, Wissenkerke, A. Dron- kers, Grijpskerke, M. P. v. d. Ree, G. C. P. den Hamer, Ter neuzen, C. A. den Hamer, A. Geensen, Axel, A. H. Schrier, Waarde, C. J. de Klerk, Sou burg, M. N. Zachariasse, Big- gekerke. Afgewezen 2 candi daten. BEPLANTINGEN IN ZEELAND. In de afdelingen van de Prov. Staten werd het voor stel van G. S. tot vaststel ling van een verordening op de beplantingen van Zeeland onderzocht G.S. zullen nader overwegen, of deze verorde ning ook van toepassing zal worden verklaard voor de bebouwde kommen van de ge meenten. Een van de leden meende, dat de autonomie der gemeenten wordt aange tast, wanneer zulks het ge val zal zijn. Een ander lid stelde de vraag of de Provin cie zelf wel altijd oordeelkun dig beplanting heeft doen aanbrengen. Ook werd opge merkt, dat in West Z. Vlaan deren alles wordt gerooid, wat de Duitsers hebben la ten staan. G.S. antwoordden hierop, dat in deze de be slissing alleen berust bij het Staatsbosbeheer. AARDENBURG'S INITIATIEF GAF ANDERE GEMEENTEN EEN VOORBEELD. Dank aan Minister Neher. 't Begon in een bioscoop. Het moge wonderlijk klin ken, maar het is toch zo: de herbouw van het kleine, maar kranige Aardenburg is in een bioscoop begonnen. Dr. A. Henkemans, de directeur van „Nationaal Grondbezit", ver telde het tijdens de maaltijd, welke Woensdag volgde op de eenvoudige plechtigheid, waar bij de eerste stenen werden ge legd voor de particuliere her bouw in Aardenburg en voor het door samenwerking en goe de burgerzin hier mogelqk ge worden Sportpark. Dr. Henlce- mans herinnerde er aan hoe hij eens, tijdens een bioscoopbe zoek, een toespraak van bur gemeester van Dongen hoorde. Gegrepen door diens warm en thousiasme had hq toen de ge slachte gekregen iets voor Aardenburg te doen en uit dit plan is de stichting „Aarden burg herbouwt" ontstaan, wel ke tenslotte zulk een belang rijk aandeel heeft gekregen in de herbouw van de woningen van deze gemeente. Dr. Hen kemans bracht tevens hulde aan burgemeester van Dongen, die telkens weer de man is gebleken, wiens optimisme en enthousiasme vele anderen over hun inzinkingen en dode momenten heen hielpen. Brief van Minister Nelier. Vele andere sprekers hebben trouwens, ieder op zqn wqze, de voortvarende Aardenburgse burgemeester dank en hulde gebracht voor ziin doorzet ting en het was niemand min der dan Minister ir. L. Neher, die door de Kamerzitting over Indië verhinderd was persoon lijk naar Zeeuwsch-VIaanderen te komen, die in een brief, wel ke de burgemeester mocht voorlezen, de gevoelens van dankbaarheid bij de hoogste regerings-instanties vertolkte .voor de wqze, waarop men in "Aardenburg zelf aan het werk is gegaan zonder een bijzonder beroep op de landelqke over heid te doen. De minister zag hierin een eerste stoot, welke wellicht door soortgelijke ini tiatieven in andere deien van het land gevolgd zal worden. En ook een bewijs, dat er in Nederland nog durf, energie en ondernemingsgeest te vinden zijn. Burgemeester van Dongen zelf bracht dank aan zijn naas te medewerkers en aan man nen als ir. L. Roos, hoofdinge nieur-directeur van Volkshuis vesting en Wederopbouw, dr. A. Henkemans en ir. C. H. van Amerom, voorzitter der stich ting en hoofd van het Streek- bureau Zeeuwsch-VIaanderen, waarbij hq er nog de nadruk op legde, dat ten slotte alles zal moeten wqken voor de vaste wil om wat verloren ging weer op te bouwen. De gedachte, dat de getroffenen niets zijn dan arme stakkers, die niets meer bezitten en niets meer kunnen, moet de wereld uit. Vele sprekers. Vele andere sprekers voer den voorts nog het woord, te veel nog om ook maar een be knopt overizcht te kunnen ge ven van de vriendeiyke woor den van hulde en gelukwens, die gesproken werden. Het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, sprak namens de Com missaris van de Koningin en het College van G.S. en ver bond aan zijn woorden nog de wens, dat straks het Jeugd centrum voor West Zeeuwsch- VIaanderen één geheel met het nieuwe Sportpark zal kunnen vormen. Wethouder A. I. Cats- man tekende de burgemeester als grenzeloze optimist, die in de eerste plaats mens en eigen- lqk helemaal geen ambtenaar is, burgemeester K. Hoekzema sprak namens Oostburg en Schoondijke, de beide dorpen, die aan het initiatief van Aar denburg nu ook herbouw-stich- tingen danken, terwql ir. Roos, mede namens dr. Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de Wederopbouw, hulde en dank bracht voor dit initia tief, dat een belangrijke stoot voor de hele streek betekent. Spr. herinnerde daarbij aan de periode, gedurende welke hq zelf hier aan de wederopbouw heeft mogen werken en zeide, dat toen banden van vriend schap zqn gevlochten, dank zij welke alleen iets goeds tot stand kan komen. Ir. van Amerom bracht het devies van het Aardenburgse feest „Help U zelf, zo helpt U God" in herinnering en wees er op, dat thans de financiële schema's, ook voor de particu liere herbouw, beginnen af te komen. Maar altqd moet toch het initiatief van de mensen zelf uitgaan; de Wederopbouw kan alleen maar helpen. Voorts spraken nog de heer F. de Graaf, vertegenwoordi ger van de provinciale direc tie voor de Volkshuisvesting, mevr. van den Broecke-de Man, de heer D. van Heyst namens de stichting „Herstel Zeeland", die de aandacht van Nationaal Grondbezit ook op andere noodgebieden, met na me op Walcheren, vestigde, het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink, de heer Visser, be stuurslid van Ned. Volksher stel, die in verband met de tweede verdeling van gelden de bijzondere aandacht voor het Sportpark toezegde, en ten slotte wethouder C. Sturtewa- gen, die namens Eede de bur gemeester in een sappige toe spraak dankte voor hetgeen hy ook voor deze buurtschap en haar zwaar getroffen bewoners heeft verricht. Daarbq betrok deze spreker speciaal ook mevrouw van Dongen in de hulde. Het was een mooie dag, be gunstigd door zeldzaam fraai weer, welke voor Aardenburg van des te meer betekenis was, omdat van vele zijden op zo treffende wijze.de bewondering voor de wqze, waarop men hier niet wil praten en kla gen, maar vóór alles aan de aat, tot uiting werd ge- De A.V.R.O. maakte een re portage, welke a.s. Zondag avond om 8.05 uur wordt uit gezonden. Tribunaal Goes. Verbeurdverklaring f 29.000 voor oud-burgemeester. Het tribunaal te Goes deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen J. J. Polderman, de 81-jarige oud-burgemees ter van St. Maartensdyk, wo nende te Breda. In eerste instantie was P. veroordeeld tot het betalen van 30.000 en ontzet uit het recht openbare ambten te be kleden. De Goesse Kamer van het tribunaal meende, dat moest worden volstaan met een 'ver beurdverklaring van 29.000 en zyn radiotoestel. De ont zetting uit het recht openba re ambten te bekleden werd vervallen verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10