Binnen een week vrede op Java? Het Indisch debat Fraude bij culturele dienst De val van Malang verwacht UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS Zuid-Beveland Soetnedang in brand. Drie dagen ml het be gin van de „politionele actie" voorspellen neu trale waarnemers in Ba tavia, dat de militaire ineenstorting van de re publiek binnen een week verwacht kan worden. Volgens berichten te Batavia is de val van Malang, liet republikein se bolwerk op Oost-Java, aanstaande, terwijl, naar verluidt, de tangbewe ging van do Nederland se troepen van Sema- rane naar Djokjakarta snelle vorderingen maakt. Na do bezetting van de grootste plaatsen op Oost-Java, binnen 48 uur na de eerste amphlbie- landing, ztyn de Neder landers thans ten Zuiden van Lawang in gevech ten gewikkeld met de Republikeinen, die de toegang tot Malang ver dedigen. In Midden-Java is de tangbeweging van Sema- rang uit tenminste tot halverwege Djokjakarta en Soerakarta gevorderd. Volgens het republikeinse legercommuniqué zyn vele burgers, onder wie enige Chi nezen, gedood toen Neder landse vliegtuigen de stad Garoet bombardeerden. Ge bouwen in de stad werden vernield. Tevens werd ge meld, dat de plaats Soeme- dang, 35 km N.O. van Ban doeng. in brand stond, nadat Nederlandse eenheden met vyftig tanks hier waren ge- Militairen blijven rooien Naar aanleiding van enige berichten in de pers wordt ons van de zyde van de staf terri toriaal bevelhebber Nederland medegedeeld, dat er in het ge. heel geen sprake is van een in verband met de huidige toestand voortijdig terug zenden naar de garnizoenen van de militairen, die ten be hoeve van de aardappeloogst ln ons land z(in tewerkgesteld. De militairen, die voor de oogst zy*n ingezet, zullen gedu rende de oorspronkelijke ter mijn van drie weken hun werk zaamheden blijven verrichten. Verklaring van een aantal leden van de P.v.d A. Een aantal leden van de Partij van do Arbeid, w.o. Ds. B. J. Aris, Ds. J. J. Buskes Jr., Mr. G. J. van Heuven Goed hart, Dr. P. J. Meertens, W. Romijn, dr. B. Sajet, drs. B. W. Schaper, hebben zich in de vol gende verklaring gericht tot het partybestuur en de Kamer fracties van do Partij van de Arbeid, en tot hun partijgeno ten-ministers. In do verklaring wordt o.m. gezegd dat zy er in f een enkel opzicht van over- uigd zyn, dat een gewapend conflict met do Indonesische republiek onvenrüjdelijk was. De uitvoering van het ac- coord van Linggadjati, waar voor de regering zich garant heeft gesteld, is volgens hun mening door het gewapend op treden onmogeiyk gemaakt. In deze situatie kan slechts het onmiddeliyit staken van de Nederlandse militaire actie en het aanvaarden van het aan bod van goede diensten van de Engelse en Amerikaanse rege ringen de noodlottige gevolgen van de gevoerde politiek beper ken. Do verklaring besluit met de opmerking dat van een re gering. die de politiek der ge- weldslieden voert en die de re- clo vredeskansen afwyst, de Party van do Arbeid geen deel kan en mag uitmaken. Auto-ongeluk eist een dode. Maandagavond is onder de gemeente Alphen (N.B.) een personenauto ln volle vaart tegen een boom gereden. Een der inzittenden, de heer A. Doode, 37 jaar oud en vader van 3 kinaeren. wonende te Tilburg, werd op slag gedood. Do bestuurder, de 60-jarige Th. Damen. eveneens uit Tilburg, en diens zoon, de heer J. Da- men. liepen een schedelbreuk op en werden naar het zieken huis te Tilburg overgebracht. eerste kamer. Dc Eerste Kamer nam Woensdag zonder beraadsla- ing of stemming een aantal .ilcine wetsontwerpen aan. De verlenging machtiging geld- zuiverlng werd van de agen da afgevoerd. Ook de over eenkomst van dading tussen dc staat der Nederlanden en de N.V. Bataafse Petroleum- maatschappy werd zonder stemming goedgekeurd. g (Ingezonden mededeling) Een tcctcnmchapprlfjk upffrboutcd product! SNEL BRUIN VETVRIJ. AFWASBAAR VEILIG DOOR LICHTFILTERS KOEL OP DE HUID ZO>.\KI»ltA\U CRÈME F 1.15 per tube N V Koninklijke Ph»rmeoutljcl»o Fabrieken BROCAOES - STHEEMAN PHARMACIA passeerd by het oprukken naar Cheribon. Het officiële Nederlandse communiqué en ook andere berichten, welke Batavia be reiken, melden, dat de weer stand der Republikeinen niet zo groot is geweest als ver wacht werd. Waarnemers hebben hiervoor twee verkla ringen: 1. De Republikeinse troe pen zyn te slecht uitgerust en te onvoldoende georgani seerd om de aanval van een modern gemechaniseerd leger te weerstaan. 2. Daar zy er zich van bewust zg'n de oprukkende Nederlan ders niet te kunnen tegenhou den, laten de republikeinse troepen toe, dat de grote ste den van Java bezet worden en bieden zij slechts aanvankelijk tegenstand misschien om hun strydkrachten te spreiden in de hoop een guerilla te kunnen beginnen. Hiermee zouden zy de Nederlanders wellicht jaren kunnen bezig houden, terwyl Nederland er economisch door wordt uitgeput, totdat het in stemt met buitenlandse be middeling. De komende dagen of misschien weken zullen le ren, welke verklaring de juiste is. LAWANG ONTRUIMD. Het Indonesische nieuwsbu reau Antara deelt mede, dat Atjehse strydkrachten een aan val hebben gedaan op Medan, waarby een deel van de stad op de Nederlanders veroverd werd. Volgens dezelfde bron hebben de Nederlanders Pema- tang-Siantar, ongeveer zestig km ten Z.O. van Medan, ge bombardeerd. Volgens een re publikeins communiqué van Woensdagavond hebben Indo nesische troepen de „ver- schroeide-aardetactiek" toege past na de ontruiming van Lawang., 18 km ten Noorden van Malang. CHERIBON GEVALLEN. De stad Cheribon is door Nederlandse troepen be zet. Men trof er onder meer 80.000 ton rubber aan. die in goede toestand verkeerde. REDE NADJAMOEDIN. De Oost-Indonesische pre mier Nadijamoedln hield een radiorede te Batavia, waarin hy er op wees, dat toepassing van geweld onvermijdelijk was. Hii deed een beroep op nieu we samenwerking en wilde de strijd zo spoedig mogeiyk beëindigd zien. ONDERDUIKERS. Aneta meldt, uit Soekaboe- mi, dat b|i de bezetting van de stad aan Nederlandse zyde een zwaar en drie Licht gewonden vielen. Tweemaal werd de Ne derlandse artillerie in stelling gebracht. Op de hoofdweg naar Soekaboeml werden vele schoe nen gevonden, blijkbaar ran republikeinse soldaten, die thans in de kampong» als bur gers zyn ondergedoken. be\tn over ned. indie. BevLn, de Britse minister van buitenlandse zaken, verklaarde in het Lagerhuis, d&t hij geen enkel gezichtspunt naar voren kon brengen voor een snelle oplossing van de moeilykheden in Ned. Indlë. Hij had de mo gelijkheid overwogen om de zaak voor de Verenigde Naties te brengen, maar hii zag er weinig heil in. Bevin verklaarde geen enkel nut te zien in het ontmoeten van Sjahrir. indien hij naar Engeland zou komen en hij wilde zich aan geen enkele be slissing binden. niet naar de v.n. Een woordvoerder van bui tenlandse zaken te Washing ton deelde mede, dat U.S.A. geen plan hebben de Indo nesische kwestie voor de V. N. te brengen. Minister Marshall deelde mede, dat de Nederlandersin Indië over 118 Amerikaanse vliegtuigen beschikken. rust in palembang. De republikeinse ambtena ren te Palembang hebben zich bereid verklaard voorlopig met het vervullen van hun functies voort te gaan en samen te wer ken met de Nederlanders, tot dat er een beslissing van de re publiek Indonesia zou zijn af gekomen. gestolen auto's. De voertuigen, die by de re publikeinen te Batavia ln ge bruik waren en welke herken baar zijn door nummer „O" zyn door de Nederlandse auto riteiten in beslag genomen. Velen waren eigendom van Europeanen. Deze zullen zo veel mogeiyk hun voertuig te rug krggen. masjoeml Volgens het republikeinse persbureau „Antara" is in een spoedvergadering van de Mas- ioemi, welke enige dagen ge leden tc Solo gehouden is, be kend gemaakt, dat het oude hoofdbestuur en bloc zyn func tie heeft neergelegd. Een nieuw bestuur is gevormd. „Antara" meldt voorts, dat Boeng Tomo een radiorede ge houden heeft. Hq zelde midden in een bos te spreken voor een van de talryke zenders, waar over de republiek beschikt. Hij wekte het volk op de Neder landse hoofdkwartieren in brand te steken. Hd waar schuwde geen Nederlandse vrouwen en kinderen te ver moorden. TWEEDE KAMER In kalme sfeer. In de Tweede Kamer ving Woensdagavond te zeven uur het Indische debat aan. De heer de Groot (C.P.N.), vraagt zich af of er wel reden is voor een debat, nu de rege ring haar bevel g|geven heeft zonder dat de volksvertegen woordiging zich kon uitspre ken. Naar zyn mening berust de Nederlandse souvereiniteit over Indië op eeuwenlange ko loniale onderdrukking. Spr. betoogt, dat Nederland alleen belang heeft bij een vreedzame samenwerking. Naar sprekers Inzitfit zal het gebruik van geweld in In dië een langdurige zaak zyn. Spr. kondigt een motie aan, waarin onmiddellyke beëindi ging van de vijandelijkheden wordt gevraagd. De heer van der Goeg van Naters (P.v.d.A.), wijst er op, dat de Franse communisten achter hun regering staan in de kwestie van Vietnam, waar thans de Franse troepen optre den. De taak van de heer Pal ar namelijk te arbeiden aan een verzoening tussen de volkeren van Nederland en Indonesië zal andermaal ter haad genomen worden. De heer Schoonenberg (C.P. N.l. betoogt, dat de arbeiders jeugd deze koloniale oorlog niet wil. De heer Tllamis (C.H.), con stateert, dat de tijd van pra ten thans voorbij is. Spr. vraagt of er niet te lang onderhandeld is. Politi oneel optreden was plicht. Ar bitrage is volkomen uitgeslo ten. Het spijt de heer Tllanus, dat die regering vasthoudt aan de term republiek. Hü zal zyn stem aan de motie De Groot niet geven. De heer Schouten (A.-R.), constateert, dat het inzetten van het machtsmiddel niet was te vermeden. Spr. dringt aan op volledig handelen naar de regeringsver klaring van 7 Dec. 1942. De heer Vonk (P.v.d.V.), zegt de regering alle steun toe. De heer Romme (K.V.P.), zegt, dat de regeringsbeslis sing de enig mogeiyke was. De offers aan mensenlevens zijn noodzakelijk om grotere offers van onvrijheid en on recht te voorkomen. Mevr. Van den Muizen berg (C.P.N.) bespreekt de houding van de Partij v. d. Arbeid. Zy beschuldigt de Nederlanders van bestand schending en dringt aan op vrede. De heer Zandt (S.G.) meent, dat het politioneel optreden noodzakelyk was. De heer Logemann (Arb.) acht de huidige actie een mo rele nederlaag. De schade zal groot zyn. De enige recht vaardiging voor het politio neel optreden is, dat men in een onhoudbare positie was geraakt. Alles dient verme den te worden, wat dit op treden tot een smaad zou kunnen maken. Spr. acht het antwoord aan de Britse regering op het aanbod van goede diensten te koel. De heer Nederhorst (Arb.) had bezwaar tegen het ge voerde regeringsbeleid. Als middel tot oplossing ziet hy Britse bemiddeling. De heer Wagenaar (C.P.N.) meent, dat het optreden in Ned. Indië catastrophale ge volgen zal hebben. De minister van overzeese gebiedsdelen zal Donderdag middag antwoorden. De bedrijfsvorm van de P.Z.E.M. Over de toekomstige be drijfsvorm ran het P.Z.E.M.- bedryf is het laatste woord nog niet gesproken. Zoals wij hebben medegedeeld, hebben Gedeputeerde Staten zich voor standers getoond van de thans geldende privaatrechtelijke bedrijfsvorm, hoewel zij de Provinciale Staten een veel grotere invloed op de gang van het bedrijf willen geven dan thans het geval is. Uit het algemeen verslag van de afdelingen van de Prov. Staten betreffende deze kwes tie blijkt, dat er onder de le den nogal uiteenlopende me ningen dienaangaande bestaan Een aantal leden is door het voorstel van G.S. niet bevre digd. Zy willen naast het com merciële ook het sociale stre ven naar voren zien komen, daar de P.Z.E.M. een open baar nutsbedrijf is en de ge meenschap hierop invloed moet kunnen uitoefenen, ter wijl zij er niet van overtuigd zyn. dat de bezwaren verbon den aan een publiekrechtelij ke bedrijfsvorm zo groot zyn, dat de voorziening in gevaar komt. Ged. Staten deelden mede, dat de door de Pr. St. aan te wijzen vertegenwoordigers in de alg. vergadering van aan deelhouders wel de grote meer derheid van stemmen zullen hebben. Ook in de raad van bestuur zal de provincie de meerderheid hebben. Naar hun mening wordt bij de publiek- rechtelyke bedrijfsvorm het element van koopmanschap gemist, hetgeen de voorzie ning benadeeld. Zy ontraden leden van het personeel ln de raad van bestuur op te nemen; tenslotte is de P.Z.E.M. een overheidslichaam zonder winst- doel. Het personeel zal echter dezelfde rechtspositie innemen als het provinciaal bestuur; ook de opbouwtoelage zal hun deelachtig worden. Immlgrantenschip opgeblazen. Een 1300 ton metend Brits schip ln de haven van Haïfa is door Joodse verzetslieden op geblazen en gezonken. Het schip werd gebruikt om illega le Joodse immigranten uit Pa lestina af te voeren. Tsjechische vazallen. De Tsjechische regering mo tiveerde haar afwyzende hou ding jegens het plan Marshall met de mededeling, dat zij de politiek van de Sowjet-Unie, met wie zy een verdrag heeft, niet wil doorkruisen. 10 JAAR VOOR VERMOORDEN VAN BRUID. De rechtbank te Leeuwar den veroordeelde de 29-ja- rige visventer A. K. te St. Jacobi-parochie tot een ge vangenisstraf van 10 jaar. K. had zyn a.s. vrouw in de Jodenlanden te Leeuwarden door verdrinking om het le ven gebracht. De eis luidde veertien jaar. DOODSTRAF GEëlST TEGEN MENSENJAGER. Voor het Bijzonder Gerechts hof in 's-Hertogenbosch stond Woensdag de Amsterdamse timmerman J. Groot terechty die vrywillig dienst had geno men in het „Kontrolkomman- do" van de zgn. zwarte politie uit Ommen. Binnen negen maanden leverde hij 200 jonge mannen aan de Duitsers uit en trad daarbij zeer hardhan dig op. De advocaat-fiscaal eiste de doodstraf. LIEFDESDRAMA TE SNEEK Woensdagmiddag kwam een 19-jarige student uit Utrecht in de Huishoudschool te Sneek op bezoek bij zyn verloofde, die hem had afgeschreven, nogmaals te spreken. Op de mededeling van het meisje, dat zy de verloving als verbroken beschouwde, trok de jongeman een revolver en loste een schot op haar, dat door beide lon gen ging. Daarna schoot hy zichzelve dood. De toestand van het meisje is redelyk wel. SLIJKHUIS WON TE PRAAG. Onze landgenoot Slijkhuis kwam te Praag uit in de wed strijd hardlopen over 3000 m. Hij won in 8 m. 10 c. Handelsaccoord met Rusland. Na een langdurig onder houd tussen de leider der Britse handelsdelegatie te Moskou en minister Mikoyan is er hoop, dat er nog te elfder ure een handelsaccoord tussen Engeland en Rusland gesloten zal worden. Moordenaars van Birmaanse minislers gegrepen. De Birmaanse politie heeft degenen, die zich verleden Za terdag toegang verschaften tot de vergaderzaal van de Birmaanse uitvoerendo raad en Oe-Aocng-San, de vice- voorzitter, en zes andere leden van de raad vermoordden, ge arresteerd. Een der arrestan ten. die uit een jeep sprong, werd doodgeschoten. Hy bleek een oud-officier van de tydens de oorlog bestaande anti-Ja panse verzetsbeweging tc zyn. Conferentie over Duitsland. Marshall schreef een brief aan Bidault, waarin hy een drie mogendheden conferen tie over het Duitse probleem aankondigde. Op deze Frans- Engels-Amerikaanse confe rentie zal ook de kwestie van de Duitse industrie en die van het Roer-gebied behan deld worden. 800 Quislings ontsnapt. In een Spaanse haven arri veerde een Noors jacht, waar op zich 800 onlangs ontsnapte „Quislings" bevonden. Waar- schyniyk zal Noorwegen uit levering van deze landverra ders eisen. geen hulp voor polen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat besloten is, geen hulpprogram voor Polen op tc stellen. Ook Middelburg wenst terugkeer van de Zeeland". De gemeenteraad van Mid delburg heeft een motie aan genomen, waarin het belang, dat de terugkeer van de Stoomvaartmij. „Zeeland" naar Vlissingen heeft voor Middel burg en de provincie, wordt aangegeven en waarin de me ning tot uitdrukking komt, dat een definitief vetrek uit Vlissingen moet worden ge zien als een miskenning van de Zeeuwse belangen. Deze motie is gezonden aan de Mi nisterraad, de Staten-Gene- raal en de Minister van Ver keer en Waterstaat. Mulo-examens. Te Goes slaagden voor het Mulo-examen A de volgende candidaten: M. Schot, G. Da- vidse, A. Bimmel, J. van Nieu- wenhuyse, G. Flipse, A. P. Leer, J. C. L. IJssel, allen Mid delburg, M. A. C. Nieuwpoort, F. G. J. Quite, M. H. Somers, J. M. Weterings, F. S. Tiel- rooy, allen Te Vlissingen, J. A. Schneijderberg, A. Verboom, E. J. Verdonk, allen te Goes, J. Engelvaart, J. G. de Korte, te Kort gene, M. C. de Schip per, Wissenkerke, A. Dron- kers, Grijpskerke, M. P. v. d. Ree, G. C. P. den Hamer, Ter- neuzen, C. A. den Hamer, A. Geensen, Axel, A. H. Schrier, Waarde, C. J. de Klerk, Sou burg, M. N. Zachariasse, Big- gekerke. Afgewezen 2 candi daten. Goes DIEFSTALLEN. In Goes is aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel, dat voor het stadhuis was ge plaatst. In de tuin van de vakschool voor meisjes werden verschil lende planten ontvreemd. Naar beide diefstallen wordt door de politie een onderzoek ingesteld. 's-Heer Abtskerke VRIJDAG RAADSVERGADERING De Raad van 's Heer-Abts- kerke zal op Vrijdag 25 Juli a.s. des avonds 7 uur bijeen komen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van B. en W. tot het bouwen van 4 wo ningen. Schore SCHOOLREISJE. Vrydag werd door alle klas sen van de Openbare Lagere School te Schore, een school reisje gemaakt naar Rotter dam. De kinderen brachten een bezoek aan de Rotter damse Diergaarde en maak ten tevens een tochtje door verschillende havens en naar de tunnel. Yerseke BOND VOOR STAATS- PEN SIONNERIN G. Maandagavond werd in de zaal Nolet te Yerseke een ver gadering belegd door de Bond voor Staatspensionnering, waar als spreker optrad de heer G. van Roekei uit Deventer over de wettelijke ouderdomszorg. De opkomst was zeer gering. WERKKRACHTEN TE KORT In verband met de dringende behoefte aan werkrachten in de mosselconservenfabrieken te Yerseke, zijn in de fabriek „De Zeeuwse Banier" een aantal werkkrachten uit Bruinisse te werk gesteld. s-Heerenhoek MOGELIJKHEDEN IN METAALINDUSTRIE. Zaterdagmiddag a.s. te 2 uur zal de burgemeester van 's-Heerenhoek een tentoon stelling openen over de op leidingsmogelijkheden in de Metaalnijverheid. Deze ten toonstelling, die in het ge bouw St. Jozefsgezellen wordt ingericht, is georganiseerd door „Bemetaal", de Stich ting Bedrijfsgroep Metaal verwerkende industrieën. Nisse. ONS GENOEGEN GAAT FEESTEN. Dinsdag hield de muziek vereniging Ons Genoegen te Nisse haar algemene vergade ring. Er werd besloten dat ter ge legenheid van het 25-jarig be staan op 30 Aug. een muziek feest zal gehouden worden. Krabbendijke JONGEREN OP STAP. De leerlingen der Herv. en Geref. school en het Herv. Kinderkoor te Krabbendijke hebben Dinsdag hun jaarlijks uitstapje gemaakt naar Rot terdam. ZeeuwQnjpperS De collecte voor Pro Rege heeft te Ovezande f 24.03 op gebracht. Dc collecte voor de Zen ding heeft te Ovezande over het le halfjaar 45.20 opge bracht. Jeep sloeg over de kop. Dinsdagavond reed met gro te vaart op de weg van Axel naar Hulst een kleine jeep, bestuurd door zekere V. uit Axel. Plotseling begon het voertuig te slingeren en sloeg over de kop. De bestuurder werd eruit geslingerd en moest met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgeno men. Aardenburg herbouwt. In de gemeente Aardenburg is door burgemeester van Don gen de eerste steen gelegd voor de herbouw van het eer ste huis onder auspiciën van de Stichting „Aardenburg her bouwt" en door mevr. E. J. v. d. Broeckede Man werd de eerste steen gelegd voor het sportpark. Minister Neher werd daar bij vertegenwoordigd door ir. L. Roos, het provinciaal be stuur door de Gedeputeerde, de heer A. Schout, terwijl tal van autoriteiten uit Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig waren. Geen R.K. H.B.S. in Schoondijke. In de raad van Schoondijke kwamen klachten over het reeds ingediende herbouw plan naar voren. In een vol gende vergadering zal deze kwestie opnieuw behandeld worden. De raad sprak uit, dat de stichting van een R.K. H.B.S. te Schoondijke niet ur gent is. Onrendabele electriciteitsnetfen. Het vraagstuk van de bouw van onrendabele netten, m.a. w. het brengen van stroom déór, waar zulks met min of meer ernstige verliezen kan plaatsvinden, zal door Ged. Staten in de eerstvolgende zitting van de Prov. Staten in volle omvang aan de orde worden gesteld. Tijdens de vergadering van de afdelingen van de Pr. Sta ten werd door enige leden de vraag gesteld of door verho ging van de tarieven met een halve cent geen mogelijkheid wordt verkregen tot financie ring en exploitatie van onren dabele lynen. Het college van G.S. heeft zich overtuigd verklaard van de wenselijkheid, dat de Zeeuwse landbouw bij de nood zakelijke bedryfsrationalisatie over electriciteit beschikt. Met de tariefbepaling moet echter de grootste omzichtigheid in acht genomen worden. Arbeiderslekort bedreigt mosselconserven-export. Naar wij vernemen hebben de mosselconservenfabrieken, die voor de export werken, dusdanige orders binnen, dat gevreesd wordt, dat deze or ders niet op tijd uitgevoerd zullen kunnen worden, tenzij men over meer werkkrachten zal kunnen beschikken. De kans hierop is echter zeer ge ring, daar de landbouw veel arbeidskrachten opeist. Secretaris was ongeschikt voor zijn functie. Verminderd toerekeningsvatbaar. In opdracht van de cen trale commissie voor de cul turele verzorging van de we deropbouw arbeiders werd in Januari 1947 door commie zen van de Rijksdienst voor de uitvoering van werken 'n onderzoek ingesteld naar het financiële beheer der provin ciale commissie voor de cul turele verzorging van de we- deropbouwarbeiders. In de boeken werden toen onregelmatigheden ontdekt en een kas tekort van ongeveer 3500 geconstateerd. De se- cretearis van de provinciale commissie, de 43 j. M. H. B. uit Nieuw- en St. Joosland, bekende de gelden ten eigen bate te hebben aangewend. By het voortgezet onderzoek gaf B. toe midden in 1946 een tekort van 4000 te hebben gehad. Sinds die tyd had hij het ene gat met het andere willen stoppen, doch raakte steeds meer achterop. Hy be kende In totaal een bedrag van ongeveer 9400 te heb ben verduisterd. Om dit te kort te dekken had hy een kwitantie voor de aankoop van 5 piano's opgemaakt en met een gefingeerde naam ondertekend. Hij hoopte hier door 4000 in zyn bezit te krijgen. Marktberichten VEILINGVERENIGING KAPELLE-BIEZELINGE EN OMGEVING. Veiling van 22 Juli 1947. Kersen A 85, zure morellen 1257, idem ontsteeld 40, kruisbessen 12, rode bessen 45 60, frambozen 60172, bra men 91197, oranjepruimen 2384, tollenaars 1572, oc- culanen 1962, merbelanen 3964, vroege pruimen 19 36, Engelse krozen 70, prince- pruimen 2051, val pruimen 530, early laxton 79126, Czar 47127, Eldense blauwe 5484, onthario 2180, ma- deleine 1439, early victoria 925, perzikappel 1144, Beaty of Bath 5%17, witte astrakan 31/«13, val appels 13, oomskinderenpeer 27 64, spuitjespeer 1526, Jan baaspeer 1333, val peren 3 11, dubb. princ. z. draad 13 17, saxasbonen 3144, dop erwten 19, sjalotten 5, poot- uien 19, aardappelen 6—7, id. kriel 214, alles per kg.; kom kommers 51415, kaspruimen 3514, alles per stuk; bos- peen 114, boskroten 1, beide per bos. VEILING ZUID-BEVELAND. 23 Juli. Kropsla 1.605, Komkommer la 7.5021, I 9.50—10, H 6—11, Hl 3 9.50 bloemkool Ia 1117, I, 510, n 2—7, meloenen 7280, alles per 100 stuks, aardappels f 57, dubb. prln- cesse 1216, groene bonen 24, rode kool 25. sa- voye 2-8.50, Andijvie 35, uien 1415, kroten 12, postelein 10-11. snijbonen 1343. tomaten 3863, augurken 6.50—42, alles per 100 K.G., kroten 2—5.50, wortelen 4—5.50, per 100 bos. KRABBENDIJKE E.O. 23 Juli. Yellow IA 34—43, id. A 26—32, id. B 16—161 Zomerappel IA 3638, «LA 26—38, id. B 17—21: Oomskin deren IA 4142, id. A 32— 41. id. B 22—24; Oranjeprui men B 85—87; Ontario A 1.05 —1.07, id. B 75; Early Victo ria A 20—29; id. B 14; Bra- men 1.12—1.22; Dubb. Bonen A 16—18; Dubb. Bonen A 16 18; Beauty of Bath IA 44, id. A 32, id. B 17, dit alles per kg. Zoals wij destyds reeds meldden werd B. op 14 Febru ari in voorlopige hechtenis genomen. Dinsdag werd deze zaak voor de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg behandeld. De getuige G. Wenlnk, hoofdcommies by de ry"ks- dienst voor de uitvoering werken, verklaarde dat hij aanvankelijk een tekort van 13.000 had geconstateerd. Er bleken gefingeerde uitga ven in de boeken voor te komen en niet alle ontvang sten waren geboekt. De heer Wenink gaf als zijn mening te kennen, dat B. niet ge schikt was voor zijn functie. Ruiterlijk gaf de ver dachte toe dat alles was scheef gelopen. Tot dek king van de tekorten had hij van een vriend 6000 ontvangen. Hy bekende de kwitantie te hebben gemaakt. Op de vraag waar hy met het geld gebleven was kon B. geen af doend antwoord geven. Een gedeelte werd ge bruikt voor privé uitga ven. Ook voor liefdadig heid zou een bedrag zijn gebruikt. In zyn failissement komt de frultteeltmaat- schappy voor met een be drag van 86.000. Toen de president er op wees, dat verdachte wel een zeer slecht financieel be heer voerde, zei de ver dachte, dat het zwakke punt is geweest, dat hy, toen hy ook belast werd met het financiële beheer, hiervoor niet bedankte. DE EIS. De Officier van Justitie achtte het bewys, zowel van de verduistering als van vals heid in geschrifte bewezen. De vraag welke straf hier moet worden opgelegd vond hij moeilyk te beantwoorden. De feiten zijn zeer ernstig. In 7 maanden werd ongeveer 13.000 verduisterd. Naar het oordeel van de psychiater kan B. echter niet de volle zwaarte van zijn misdrijven worden aangerekend. Hy eiste tenslotte een ge vangenisstraf van 1 jaar, waarvan 8 maanden onvoor waardelijk met aftrek en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toeadchtstelling van het Zedelyk genootschap. Mr. A. J. v. d. Weel, ver dediger van B., schilderde de positie waarin de verdachte op Nieuwland werkte, volop in vrijheid, genietend van lucht en zon en het grote contrast: het huis van bewa ring. Voor de verdachte moet wei de zwaarste straf zyn te beseffen wat er nu van zyn leven geworden is. Jarenlang reeds leefde B. zowel mate rieel als geestely'k boven zijn stand en dat zijn familie hem niet jaren geleden onder cura tele liet stellen, is alleen maar te betreuren. Hij is totaal ongeschikt tot enig financieel beheer. Voor zijn functie was hy dan ook onbekwaam. De psychiater beschouwde B. als abnormaal en van sterk ver minderde toerekeningsvatbaar heid. De schuld van deze ver dachte is dan ook minder dan van een normaal iemand het geval zou zyn. Het wijzen van een vonnis in deze zaak zal dan ook niet alleen moei lijk, maar ook buitengewoon verantwoordelyk zyn. Mr. v. d. Weel wees er op, dat ver dachte aan het eind is van wat hy kan verdragen. Als het vonnis gewezen wordt, heeft hij reeds zes maanden in preventieve hechtenis door gebracht. Deze straf achtte de verdediger zeker voldoen de, waaraan dan een voor waardelijke straf zou kunnen worden gekoppeld. De uitspraak werd bepaald op 30 Juli a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6