PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Regeringsverklaring over Indië Indische bevolking rustig Rusland roept jonge Duitsers op Vandaag Geen arbitrage aanvaard in hei conflict met de republiek Graandrogen met infra-rode stralen? Noodwet ouderdomsvoorziening 190e Jaargang - No. 173 Uitgave van de Firma Provinciale Zceuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jc., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Juli 1947 ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent pet week j 3.20 per kwartaal i franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 1 2.—. Bureaux gevestigd te Vllsslrgen Walatraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 79. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. INDONESIË EN DE V.N. Een vraag, die niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland veelvuldig gesteld wordt is, of de Verenigde Na ties niet dienen in te grypen in het Indonesisch conflict De New York Times bijvoor beeld is van oordeel, dat de V.N. aan zichzelf verplicht zijn, deze zaak aan te grijpen en dat zij dus ïn haar taak tekort zou schieten, als zij dit niet zouden doen. Rijke hulpbron nen aan olie, rubber en andere grondstoffen, zo schrijft het blad, welke Europa en Azië voor hun herstel niet kunnen missen, worden door oorlog in Indonesië in gevaar gebracht. Als de Indonesiërs de tactiek der verschroeide aarde zouden gaan toepassen, zoals zij her haaldelijk aankondigden, zal de strijd zeer ernstige conse- auenties meebrengen. Boven- ien zitten er ernstige conse quenties aan vast omdat de Aziatische volkeren toch reeds in een staat van opwinding verkeren en een lont bij een kruitvat nu eenmaal de nei ging heeft om explosies in het leven te roepen. Daar tegen over heeft de nieuwe volkeren bond toch eigenlek de taak om juist in gevallen als deze het verlossende woord te spreken. Waarom doet zij dit niet? Aldus de New York Times. Het antwoord hierop kan kort zijn. Tot dusver heeft de Nederlandse regering de me ningsverschillen met de Indo nesiërs beschouwd als een conflict van interne aard, waarin alleen buitenlandse in menging kan worden aanvaard als Nederland daarmede zelf volledig instemt. Zulk een ogenblik zou lainnen aanbre ken, als de toestand in Indo nesië zich zou ontwikkelen op soortgelijke wijze als in Indochina. Daar is de strijd op een dood punt gekomen. Daar beheer sen de Fransen de bewoonde centra en de guerillastrijders het platteland. Nu is welis waar Java niet geschikt voor een guerillastrijd omdat het veel te dicht bevolkt is, maar op enkele plaatsen, bijv. in Bantam, is zulk een actie wel mogelijk en op Sumatra is zij zelfs waarschijnlijk. Veronderstel nu, dat inder daad de strijd in Indonesië op een dood punt zou komen, dèn zou inderdaad buitenlandse be middeling of een ingrijpen der Verenigde Naties. wenselijk kunnen zijn. Voorlopig echter verwach ten wij niet, dat Nederland zulk een ingrijpen zou wensen te aanvaarden. Indonesië kan zelf geen be roep op de V.N. doen, omdat de republiek als staat geen volledige erkenning heeft ge vonden. Wel echter bestaat de mogelijkheid, dat een andere natie de zaak in de Veilig heidsraad brengt. Of dit zal geschieden moet worden afgewacht. Zo lang in grote trekken de buitenlandse reactie op het politionele op treden even gunstig blijft als tot dusver, lijkt een initiatief van een Europese staat weinig waarschijnlijk. In de provincie Wenen zijn alle kinderbewaarplaat sen en centra voor maat schappelijk werk gesloten, daar gevallen van kinderver lamming zijn voorgekomen. Het wereldgebeuren Massavlucht uitSovjet-zóne. Voorkeur voor oud-militairen In de Sowjet-zöne van Duitsland is het nog altijd niet pluis. De A.N.P.-correspon- dent te Berlijn doet daarover nieuwe onthullingen. De stroom van jonge man nen, die de Sowjetzóne langs „zwarte" wegen verlaten, wordt nog steeds sterker. Dezer dagen werd uit Beie ren bericht, dat daar reeds vijftigduizend vluchtelingen zouden zijn aangekomen. Het aantal berichten, dat uit de zóne naar Berlijn vloeit, en spreekt over een onrustige stemming onder de bevolking, wordt eveneens in de laatste weken veel hoger. Deze on rustige stemming wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het feit, dat het voor geheel Duitsland geldende besluit van de contróle-raad tot ver plichte nieuwe registrering van arbeidskrachten in de Oostelijke zóne het eerst en wel op een zeer drastische wijze wordt doorgevoerd. Wat voornamelijk aanleiding geeft tot de angstpsychose, welke door deze registrering is ver wekt, is de omstandigheid, dat bg de aanmelding nauw keurige bijzonderheden over het werk der betrokkenen in de voormalige Duitse weer macht worden geëist. Daarbij, zo zeggen deze waarnemers, wordt de in druk gewekt, alsof bijzondere prijs wordt gesteld op ar beidskrachten, die vroeger hebben gediend bij het lucht- wapen, pantsertroepen of valschermtroepen. Bij de aanmelding zou de betrokkene worden aangera den zich vrijwillig in dienst van de bezettingsmacht te stellen. Zij die dit niet doen vrezen tot deze diensten te zullen worden gedwongen en nemen daarom vaak het be sluit de weg over de „groe ne grens" te gaan. ATOOMONDER ZOEKINGEN? In dit verband heeft het Amerikaanse blad „Neue Zei- tung" gemeld, dat in de Kreis Annaberg in het Erz- gebergte onlangs alle vroe gere officieren geregistreerd werden. Veel onrust wordt onder de bevolking gewekt door de versterkte „arbeits- einsatz" in de uranium-vind- plaatsen bij Oberschlema in Thueringen, die uiteraard nooit anders besproken wor den dan als samenhangend met Russische atoom-split- 3000e SCHIP IN 'ROTTERDAM. Dinsdagavond is het 3000e schip van dit jaar de Rotter damse haven binnengelopen, n.l. het Amerikaanse s.s. „Keystone State". Het vorig jaar liep het 3000e schip eerst op 15 September, dus bijna twee maanden later, binnen. sings-onderzoekingen. Maan delijks worden volgens van betrouwbare zijde ontvangen berichten twee duizend nieu we arbeiders tot werk ge dwongen. ARBEIDSSCHUWEN. De stroom der berichten over een toestand die de Duitsers in het Oosten thans aan de lijve doet voelen hoe zij zich voor korte jaren te genover de volken van Euro pa gedragen hebben, is in de laatste dagen zo levendig ge worden, dat het door de Sow- jetautoriteiten gecontroleer de nieuwsbureau voor de Sowjet-zöne er een beschou wing aan heeft gewijd. Hier in worden de maatregelen, die thans worden uitgevoerd, voorgesteld als dwangmaat regelen tegen arbeidsschuwe elementen. De vlucht naar het Westen, zo wordt door het Nieuws bureau vastgesteld, ls be perkt tot zwarte handelaren, die hun zaken thans aan de overzijde der zone-grenzen willen gaan voortzetten. Daarmede is voor de Russen de zaak afgedaan. Maar me nigeen zou er toch wel iets meer van willen weten ...is het 125 jaar ge leden, dat de befaamde Duitse dichter, roman schrijver, componist, di rigent en tekenaar E. Th. A. (W.) Hoffman te Berlijn overleed. 80 doden bij explosie te Berlijn. Woensdagmorgen heeft zich in het gebouw van het hoofd commissariaat van de Schupo (Schutspolizei) van Berlijn in de Sowjet sector een hevige explosie voorgedaan. De rech tervleugel van het gebouw stortte in. Wolken rook en stof verduisterden gehele straten. Men vreest, dat er ongeveer 80 functionarissen om het leven zijn gekomen. Weer telegraatstaking in New York. Ten gevolge van een wei gering der werkgevers om 'n contractueel twistpunt aan arbitrage te onderwerpen zouden employé's van de „Mack Kay Company", „Commercial Cable" en „AI1 American Cable Company" met ingang van -Woensdag in staking gaan, waardoor het gehele telegraafverkeer van en naar New York lam gelegd dreigt te worden. Nader wordt gemeld, dat de staking inderdaad ls uitge broken. De minister-president heeft Woensdagmiddag in de Tweede Kamer een regeringsverklaring afgelegd over de ontwikke ling der gebeurtenissen in Ned. Indlë. Op het Binnenhof was grote belangstelling en er was meer politie aanwezig dan ge woonlijk. De Kamertribunes waren geheel bezet. Het volle dige Kabinet had achter de regeringstafel plaats genomen. Om v|jf minuten over één opende de heer van Schaik de zitting en h|j gaf direct het woord aan de minister-president. Minister Beel ving aan met een verwijzing naar de verkla ring van 10 Juli in de Twee de Kamer. Er bestond toen nog hoop op een gunstige wen ding mits op enkele essentiële punten voldoening werd ver schaft. De minister zette uit voerig uiteen, dat het ant woord van de republiek weer terugviel in de onaanvaardba re strjl der stukken van vóór 8 Juk. Het was in wezen on bevredigend en in strijd met de overeenkomst van Linggadjati. De minister lichtte daarna de twee Nederlandse eisen toe: de oplossing van het vraagstuk der binnenlandse veiligheid en het staken der vijandelijkheden. Het antwoord der republiek van 17 Juli kreeg een bijzon der teleurstellend karakter doordat de eerste minister Sja- GROTE DELEN VAN JAVA REEDS BEZET. Het republikeinse legercom muniqué maakt melding van gevechten in de nabijheid van Pandakan. 50 km. ten Zuiden van Soerabaja en op gelijke afstand ten Noorden van Ma- lang. De Nederlanders blijven naar het Zuiden opruklcen. Nederlandse pantsereenheden zijn Salatiga binnengedrongen, 45 K.M. ten Zuiden van Sema rang op de weg Semarang Djokjakarta. Voorts maakt het commu niqué melding van verschei dene aanvallen der Nederland- luchtmacht, voornamelijk op Cheribon, waar vliegvelden zijn gebombardeerd. Een Ne derlandse jager zou neerge schoten zijn. STRIJD BIJ TOEN TANG? Indonesische bronnen heb ben Woensdag toegegeven, dat de Nederlandse troepen Pro- bolinggo en Banjoewangi heb ben bezet. De Nederlanders zijn met 1000 man geland, onder dek king van oorlogsschepen en van de luchtmacht. Volgens Indonesische bronnen vochten Indonesische strijdkrachten dapper tegen de operaties in Oost-Java, waar de Nederlan ders de verovering van het be langrijke rijstgebied tussen Malang en Banjoewangi op het oog hebben. Nederlandse strijdkrachten, bestaande uit ongeveer 100 UITBREIDINGSPLANNEN VOOR OPSLAG RUIMTEN, DROOG-INSTALLATIES EN SORTEERMACHINES OP N.-BEVELAND. de i zij be- tot het Handel zeer actief. Noord-Beveland is niet al leen als agrarisch productie gebied een zeer belangrijk centrum, maar ook de han del in granen," zaden, aardap pelen, bleten, vlas, kortom van alle landbouwgewassen, is hier van grote betekenis. Op de beursdagenheerst te Kortgene, Wissekerke en Co- lijnsplaat grote bedrijvigheid, maar ook daarbuiten An handel zeer actief en perkt zich niet eens eiland. De handelaren van Noord-Beveland kopen regel matig ook in andere delen van Zeeland, vooral in Zeeuwsch Vlaanderen en op Tholen en Schouwen. De bedrijven van deze han delaren vindt men in elk van de drie havendorpen en men beschikt daar in het algemeen ook over een uitstekende outillage, zowel wat betreft de opslagruimte als de ma chinale inrichting: moderne reinigingsinstallaties voor de granen, drooginstallaties van ruime capaciteit, aan alle eisen voldoende aardappel sorteermachines, enz. PLANNEN. Plannen tot uitbreiding van verschillende installaties zy'n reeds in voorbereiding, waar bij vooral de graandrogery de volle aandacht heeft in verband met de ingebruikstel ling van de combines ook op Noord-Beveland. Toch wil men juist op dit punt niet overhaast te werk gaan om dat de combine ten slotte haar bruikbaarheid in deze streken nog moet bewijzen, terwijl er geheel nieuwe me thoden van drogen in studie zijn, die wellicht de thans toegepaste weldra zullen gaan verdringen. Onderzocht wordt nl. de mogelijkheid van graandrogen met behulp van infra-rode stralen, welke het voordeel zou bieden van volledig be houd van de klemkracht. Daar Noord-Beveland heel wat zaaigranen levert, zou deze nieuwe methode, in dien zjj een succes blijkt te wor den, hier van onschatbaar nut kunnen z|jn. Mede door de werkzaam heid van de handel, is de Noord-Bevelandse boer steeds in de gelegenheid geweest zijn product op het eiland zelf te verkopen, waarby de pryzen in vergelyking met sommige andere gebieden in het algemeen vry gunstig konden liggen. De graanhan del beschikt bijv. over eigen schepen, waardoor het ver voer, in de regel naar Rot terdam. dat nu eenmaal het centrum van de Ned. graan handel is, goedkoop kan ge schieden, terwyl de schepen allerlei producten voor de boeren mee terug brengen. Ook de onderlinge concurren tie der graanhandelaren komt de boer natuurlijk ten goe de. Een belangrijk punt vormt natuurlijk de vakbekwaam heid der handelaren. Graan handel is een kwestie van vertrouwen, kennis en service en ook in dit opzicht heeft Noord-Beveland een goede naam. Kennis van zaken maakt het mogelijk ook de kleinste kwaliteitsverschil len te onderkennen enin de pryzen tot uitdrukking te brengen. Voor de boer een prikkel om een prima pro duct af te leveren! VERANTWOORDE LIJKHEID. Handelaren, met wie wij dezer dagen spraken, wezen ons op het belang van een persoonlyke verantwoordelijk heid voor het geleverde pro duct jegens de uiteindelijke kopers. Kopers, die niet al leen in het binnenland wor den gevonden, maar ook over de grenzen, want verschil lende handelaren in granen of aardappelen zyn tevens erkend exporteur. Samenvattende zou men kunnen concluderen, dat de handel in landbouwproducten op Noord-Beveland een be- langryke rol vervult, niet al leen door het vertrouwen, dat zy zich by producent en af nemer heeft weten te ver werven, maar ook omdat 't vrye contact met de boeren en een gezonde onderlinge concurrentie stimulerend werken en tenslotte aan alle parttien ten goede komen. tanks en pantserwagens, be reikten Dinsdag Salatiga en werden, volgens berichten uit Indonesische bron, na zware gevechten teruggeslagen. Woensdag werden zware ge vechten gemeld by Toentang, ten Noordwesten van Salatiga. Men neemt aan dat de Neder landse stoot vanuit Semarang gericht is op Djokjakarta. Radio Djokjakarta riep om, dat „volgens onbevestigde be richten" de Nederlanders heden ten Zuiden van Toeloenga- goeng op de Zuidkust van Oost-Java geland zijn. SJAHRIR WAPENS. ZOEKT Op een persconferentie te Singapore heeft Sjahrir zijn taak als volgt omschreven: het buitenland voorlichten over de houding van de republi keinse regering, in het buiten land reacties oproepen tegen de Nederlandse aanval en de republikeinse regering advi seren, over hetgeen gedaan moet worden. Sjahrir deelde mede, dat vele gedemobiliseerde Australische en Voor-Indi sche vliegers hun diensten aan de Indonesische repu bliek hadden aangeboden. „Maar wij moeten eerst vliegtuigen z»en te kry- gen'\ voegde Sjahrir er aan toe. Hjj zeide, dat de republiek geen lucht macht bezat, slechts een paar tanks en weinig ar tillerie en transportmidde len. „Buitenlandse wapens zonden uiteraard welkom zijn". IN SOEKABOEMI. De T.R.I. heeft Maandag nacht, voor het verlaten van Soekaboemi, loodsen in de stad in brand gestoken. Hierdoor was het station van Soekaboe mi geheel verlicht, toen een Nederlandse militaire trein, welke door de Lampegan-tun- nel gereden was, op het sta tion arriveerde. Het postkan toor in Soekaboemi was opge blazen, doch de telefooncentra le was intact. De Chinese wijk, waar de T.R.I. had geplunderd, was deels uitgebrand, doch de bewoners waren ongemoeid ge laten. De Nederlandse actie was Woensdagmorgen om acht uur Javatyd voltooid. De electrische krachtcentra le te Oebroeg in West-Java, die ondermeer gedeeltelijk Ba tavia voorziet, is door een ver rassende Nederlandse aanval toe hebben de Nederlanders aan verliezen in de sector van Soekaboemi een zwaar gewon de en drie licht gewonden. De brug bij Krawang is on beschadigd door de Nederland se troepen genomen. De troe pen trokken Oostwaarts op. De geest onder hen was uitste kend. NEUTRALE COMMISSIE In gezaghebbende kringen te New Delhi verklaart men: „De Indische regering gaat volledig accoord met de Brit se suggestie om het conflict tussen Nederland en Indonesië te regelen dóór het benoemen van een neutrale commissie' LEGERBERICHT Het legerbericht, Woensdag middag uitgegeven, vermeldt als verliezen aan Nederlandse zyde sedert het begin van de actie: 17 doden, 23 gewonden en drie vermisten. Op Sumatra zjjn de by Pa- lembang gestationneerde Ne derlandse troepen vanuit Pa- lembang meer dan honderd kilometer Westwaarts doorge drongen. Onder meer is Pra- boemoeli bezet- In West Java bereikten de Nederlandse troepen Tamboen, Krawang en Tjilaniaja. Hier zijn dus rond 80 kilometer af gelegd gerekend van Bata via uit. Van Bandoeng uit zy'n in Noordelyke richting en Noord oostelijke richting Tandjong- sari en Segalahoerang bezet en gepasseerd. De spoorlijn Buitenzorg Tjiandjoer is geheel onder Ne derlandse controle gebracht. In het gebied rond Semarang werden in de laatste dagen achtereenvolgens Oengaran, Toentang met het water- krachtwerk. Ambarawa en Sa latiga bezet. Van Soerabaja uit zyn West waarts Patjet, Trawas, Tretes, Pandakan en Bangil bereikt. Na de uitvoering van de reeds gemelde landingen bij Banjoewangi zyn de voor naamste plaatsen beoosten de lijn Probolinggo—Loemadjang n.l. Probolinggo, Loemadjang, Pasirian, Besoeki, Sitoebondo, Bondowoso, Djember en Ban joewangi bezet. In het gebied rond Medan werden Bindjai en Arnhemia bezet- Do gehele laagvlakte rond Padang is gedurende de laat ste twee dagen bezet. Over de acties in het alge meen kan worden aangete kend, dat slechts sporadisch weerstand van enige betekenis wordt ondervonden, waardoor de acties in het algemeen vlot verlopen. Er is weinig blyk van ver warring onder de bevolking. Aangenomen kan worden, dat het uitstrooien van pamfletten rifoeddin met drie zyner mi nisters eerst de Nederlandse voorstellen had aanvaard. Een maal in Djocja bleek de heer Sjarifoeddin niet opgewassen tegen de daar heersende sfeer. Na ontvangst van het vol- ledig-onbevredigende antwoord gaf de Nederlandse regering in overeenstemming met het ad vies van de luit. gouv. gene raal en de Commissie-Generaal bevel tot een beperkte actie, terwyl de landvoogd aan de republikeinse regering mede deelde, dat de Nederlandse re gering zich niet meer gebon den kon achten aan de over eenkomsten met de republiek. DE ACTIE. De minister-president gaf daarna een overzicht van de actie, die aanving te midder nacht van 20 op 21 Juli Java tyd. Hij zeide: De mogelijkheid ener gun stige wending, waarop de re gering 10 Juli nog hoopte, was niet verwezenlijkt. Daarmede ten volle de ziens- wyze der regering vertolkend, besloot de landvoogd zyn radio rede in de morgen van de 21e Juli met de overtuiging uit te spreken, dat wn ondanks de schijn van mislukking en ge weld, die deze wellicht wekken toch aan het begin staan van de periode, waarin werke- lyke opbouw mogelijk zal wor den gemaakt. GEEN ARBITRAGE. Wanneer, m. d. V., u zich rekenschap geeft van de onmiddellyke aanleiding en diepere oorzaak van het uitgebroken conflict zoeven door my geschetst, dan zal het u duideiyk z|in, m.d.V., dat arbitrage volgens art. 17 van I.inggadjati ten aanzien van deze punten niet ter sprake kan komen. De vraag, of de republiek mag voortgaan vijandelykhe- den tegen onze krijgsmacht, tegen de Malinogebieden en tegen de bezette gebieden to plegen, of te doen plegen, is geen vraag voor arbitrage. Het vraagpunt of de Neder landse souvereiniteit geduren de de overgangstyd nog bestaat, is, zoals by het ondertekenen van de overeenkomst van Linggadjati is vooropgesteld, evenmin voor arbitrage vat baar. Het is uitgangspunt van de gehele overeenkomst geweest en het strekt tot voldoening, dat in de Aide- memorie van de Amerikaan-* se regering aan de republiek van 28 Juni j.l. (stuk 9 onder 475) nogeens nadrukkeiyk be vestigd te zien. DIEPERE GROND. De regering is er zich van bewust, dat het conflict bre der en dieper gronden kent. Ik denk byv. aan al wat een gevolg is der vroegere kolo niale verhouding, aan al wat barste uit jonge nationale ver langens, aan wat zijn verkla ring vindt in de omwenteling van de tweede wereld-oorlog en in de ellende der Japanse bezetting en aan tekortkomin gen van allerlei aard, ook aan Nederlandse zijde. De regering blijft het op recht verlangen koesteren, zo wel op Malino als op Ling gadjati uitgesproken, om do goede betrekkingen tussen de volkeren van Nederland en Indonesië te verzekeren in nieuwe vormen van vrywil- lige samenwerking, waartoe natuurlyk blyven behoren dc volkeren der republiek. Zodra een leiding der repu bliek bereid en by machte zal blyken tot een samenwerking metterdaad overeenkomstig de beginselen van Linggadjati dan staat een gelykbe- rechtigde plaats, als door dc andere deelstaten ingenomen, in de kring van de Verenigde Staten van Indonesië voor haar open. De andere delen en andere bevolkingsgroepen van Indo nesië, Suriname en de Neder landse Antillen, Nederland zelf en vele in het gebied der re publiek, wachten met stygend ongeduld, opdat langs de weg van een rondetafelconferentie en van wetteiyke voorzienin- fen de hervorming van het oninkryk nu elndelyk haar beslag krrjgt in het nieuwe staatsbestel in de Konink- lyke rede van 7 December van 1942 toegezegd. Daarop wacht ook de in ternationale samenleving, waarin dat nieuwe staatsbe stel en zyn leden hun rol heb ben te vervullen. Geen betaling per 1 October a.s. Met ingang van 1 October 1947 treedt de noodwet ou- deromsvoorzienlng ln volle omvang in werking. Hier en daar heeft de mening post ge vat. dat reeds op 1 October de uitbetaling der ouderdoms- uitkering een aanvang zal ne men. Dit is echter niet het onbeschadigd genomen. Tot nu velen heeft gerustgesteld. De loonindex. Het centraal bureau voor de statistiek publiceert de in dexcijfers van ds lonen in het eerste kwartaal 1947. Het cy- fer voor het eerste kwartaal 1946 ls op 100 gesteld. De grootste loonstijging ver tonen de leder- en wasdoekbe- drijven, waar thans de index op 163 staat, de geringste stij ging deed zich voor bij het ziekenhuispersoneel, waar index thanis 101 aanwijst. Een daling deed zich voor by spoor- en tramwegen tot 91. De papiernijverheid kwam op 142. de textiel op 148, maar de grafische nyverheid bleef op 119 hangen. Havenbedrijven en banken kwamen op 139. Men hoopt de nieuwe rijksweg MoerdijkBreda nog de komende winter voor het verkeer te kunnen openstel len. JAVA geval, aldus deelt het ministe rie van sociale zaken ong me de. Men krygt eventueel met Ingang van 1 October aan spraak op een uitkering, waar van de betaling plaats heeft in maandelijkse termijnen. De uitbetalingen over een bepaal de maand zullen in het alge meen na afloop diier maand1 plaats hebben. Voorts valt er mede reke ning te houden, dat, in ver band met het grote aantal der door de raden van arbeid en de rijksverzekeringsbank to verwerken aanvragen, de uit betaling der eerste uitkering enige vertraging zal kunnen ondergaan. Zy wordt dan ech ter met terugwerkende kracht toegekend. Duitsers voor het Marshallplan. De bizonale economische raad, het nieuwe Duitse li chaam, ln de Britse en Ameri kaanse zóne van Duitsland, heeft een resolutie aangeno men, welke het plan-Marshall voor Europa de beste gelegen heid der geschiedtenis noemt om zich te verenigen tot een solidair geheel. De resolutie, waarin de raad zich bereid verklaart om zijn deskundigen ter beschikking van het plan- Marshall te stellen, werd door de, communisten tegengestemd NIEUWE BONNEN Voor het tydvak van 24 Juli tot en met 9 Augustus 1947 zyn de volgende bonnen aan gewezen: EIEREN. Van de bonkaar ten voor voedingsmiddelen de bonnen „H04 Reserve", „H 07 Reserve" en ,,H14 Al gemeen". Elk van deze bonnen geeft recht op het kopen van één el. TABAK. Van de tabakskaart QA 707 zijn de bonnen „Tabak H—31" en „Tabak H—32" gel dig verklaard voor één rant soen sigaretten of kerftabak. Van de gecombineerde kaart QO 707 is bon „Tabak 11—85" geldig- voor het kopen van twee rantsoenen sigaretten of ":«»rf tabak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1