De actie in Ned Indië Politieke havenstaking Fraude bij culturele dienst UIT DE PROV Utfioêati <tSS2£ DubtlevZdtrslag Babylonische spraakver- warring in Westkapelle NCIE Schouwen en Duiveland Zuid-Beveland Tholen SJARIFOEDDIN". Sjarlfoeddln deed vla de ra dio een beroep op de wereld cn op „onze vrienden in Australië"' om hun pogingen tot het voorkomen van bloed vergieten te vermeerderen. Die pogingen moeten zeer snel ge daan worden. GEHEIME ZENDER. Een geheime zender heeft te Makassar enige verwarring gewekt door om te roepen, dat het Nederlandse leger het vu ren moest staken ln verband met Amerikaanse interventie. De mededeling werd in de loop van d© dag herhaald en er werd bij gezegd, dat zU gedaan werd op last van dr. van Mook. Er wordt een onderzoek ingesteld. DE GROOT-MOEFTI. De groot-moefti van Jerusa lem heeft ten gunste van In donesië een oproep gericht tot alle Arabische en Mohamme daanse volken. GESTOLEN AUTO'S. De voertuigen, die bij de re- Sublikeinen te Batavia ln ge- ruik waren en welke herken baar zijn door nummer „O" zfln door de Nederlandse auto riteiten in beslag genomen. Velen waren eigendom van Europeanen. Deze zuilen zo veel mogelijk hun voertuig te rug kragen. REPUBLIKEINSE BERICHTEN. Volgens republikeinse be richten bieden de republikein se troepen bij Padang hevige tegenstand aan de Nederland se aanvallen. Antara meldt, dat luchtaan vallen zjjn uitgevoerd op Ga- roet en dat twee Nederlandse jagers Tjibatoc met mitrail- lers hebben beschoten. MASJOEML Volgens het republikeinse Militairen blijven rooien Naar aanleiding van enige berichten ln de pers wordt ons van de zyde van de staf terri toriaal bevelhebber Nederland medegedeeld, dat er in het ge heel geen sprake is van een in verband met de huidige toestand voortijdig terug zenden naar de garnizoenen van de militairen, die ten be hoeve van de aardappeloogst ln ons land ztfn tewerkgesteld. De militairen, die voor de oogst zijn ingezet, zullen gedu rende de oorspronkelijke ter mijn van drie weken hun werk zaamheden blijven verrichten. Verklaring van een aantal leden van de P.v.d.A. Een aantal leden van de Partij van de Arbeid, w.o. Ds. B. J. Aris, Ds. J. J. Buskes Jr., Mr. G. J. van Heuven Goed hart, Dr. P. J. Meertens, W. Romijn, dr. B. Sajet, drs. B. W. Schaper, hebben zich in de vol gende verklaring gericht tot het partijbestuur en de Kamer fracties van de Partij van de Arbeid, en tot hun partijgeno ten-ministers. In de verklaring wordt o.m. gezegd dat zij er in geen enkel opzicht van over tuigd zijn, dat een gewapend conflict met de Indonesische republiek onvermijdelijk was. De uitvoering van het ac- coord van Linggadjati, waar voor de regering zich garant heeft gesteld, is volgens hun mening door het gewapend op treden onmogelijk gemaakt. In deze situatie kan slechts het onmiddellijk staken van de Nederlandse militaire actie en liet aanvaarden van het aan bod van goede diensten van de Engelse en Amerikaanse rege ringen de noodlottige gevolgen van de gevoerde politiële beper ken. De verklaring besluit met de opmerking dat van een re gering. die de politiek der ge- weldslieden voert en die de re- ele vredeskansen afwijst, de Party van de Arbeid geen deel kan en mag uitmaken. Auto-ongeluk eist een dode. Maandagavond is onder de gemeente Alphen (N.B.) een personenauto in volle vaart teg en een boom gereden. Een der inzittenden, de heer A. Doede, 37 jaar oud en vader van 3 kinderen, wonende te Tilburg, werd op slag gedood. De bestuurder, de 00-jarlge Th. Damen. eveneens uit Tilburg, en dieiis zoon, de heer J. Da- men liepen een schedelbreuk op en werden naar het zieken huis te Tilburg overgebracht. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer nam Woensdag zonder beraadsla ging of stemming een aantal kleine wetsontwerpen aan. De verlenging machtiging gcld- zuivenng word van de agen da afgevoerd. Ook de over eenkomst van dading tussen de staat der Nederlanden en dc N.V. Bataafse Petroleum- maatschappij werd zonder stemming goedgekeurd. persbureau „Antara" is in een spoedvergadering van do Mas- joemi, welke enige dagen ge leden te Solo gehouden is, be kend gemaakt, dat het oude hoofdbestuur en bloc zijn func tie heeft neergelegd. Een nieuw bestuur is gevormd. „Antara" meldt voorts, dat Boeng Tomo een radiorede ge houden heeft. Hy zeide midden in een bos te spreken voor een van de talrijke zenders, waar over de republiek beschikt. Hij wekte het volk op de Neder landse hoofdkwartieren in brand te steken. Hrj waar schuwde geen Nederlandse vrouwen en kinderen te ver moorden. BEZOEK AAN SU MATRA. Het Voorindische Dakota- vliegtuig, waarin Sjahrir van Djokja naar Singapore is ge vlogen, heeft vier hoogge plaatste Indonesische officie ren van Singapore naar Su matra gebracht, waarna het vliegtuig naar Singapore te rugkeerde. De piloot B. Patnaik, die Sjahrir naar Singapore ge vlogen heeft, vergezelt hem thans in een vliegboot naar Voorindië. (Ingezonden mededeling) Een icetenachappviyk opgeboutrd produet l SNEL BRUIN VETVRIJ. AFWAS BAAR. VEILIG DOOR UCHTFILTERS KOEL OP DE HUID /OWI'.BItAM» CBfcjIE F 1.15 per tubo H.V. Koninklijke PMrtneceiitiicho Fabriekt* f,H BROCADES STHEEMAN PHARMACIA Overwerkregeling bij „De Schelde". NIET AANVAARD DOOR .AFDELING VI.ISSINGEN ALG. NED. METAALBEWERKERSBOND, Dinsdagavond hebben te Vlissingen de afdelingen ver gaderd van de drie metaalbe werkersbonden. Naar wj| vernemen heeft de afdeling van de Algem. Ned. Metaal bcwerkersbond na de toelichting van bestuurszijde strekkende tot aanvaarding van de overwerkregeling, zich In een stemming- tegen deze regeling uitgesproken. In de Katholieke organisa tie werd geen stemming gehou den, omdat het bestuur zich op het standpunt stelde, dat de procedure, welke bij het tot standkomen van de over werkregeling was gevolgd vol komen overeenkomstig het ar beidscontract is. Het bestuur heeft zijn leden geadviseerd zich aan de overwerkregeling te houden. In de vergadering van de Chr. Metaalbewerkersbond is evenmin een stemming gehou den. Deze afdeling ontving eveneens het advies van het bestuur, zich aan de regeling te houden. Vandaag zal het standpunt van de Algemene Bond vla 't districtsbestuur aan de direc tie van „De Schelde" worden medegedeeld, terwijl in de loop van de dag- de leden dan nader advies zullen ontvangen. Vlissingen en de Antwerpse staking. De staking in de haven van Antwerpen duurt nog steeds voort. Ook de scheepsherstel- lers in de Sinjorenstad heb ben Woensdagochtend, omdat aan hun eisen om loonsverho ging geen gehoor werd gege ven, het werk neergelegd. Op de rede van Vlissingen lagen Woensdagmiddag reeds 12 schepen, met bestemming Antwerpen, op nadere orders van hun maatschappijen te wachten. In de loop van Dins dag zijn al enkele schepen naar andere havens, ook Am sterdam en Rotterdam, ver trokken. Er zijn nog geen schepen de haven van Vlissingen binnen gelopen. Arbeidsvoorwaarden in metaalindustrie. De voorzitter van het colle ge van rijksbemiddelaarg deelt mede, dat Maandag ln een vergadering van dat college een definitieve beslissing zal worden genomen over de loon- en pensioenvoorstellen van de metaal-industrie, waarover tussen de werkgevers en ar beidersorganisaties volledige overeenstemming werd bereikt en over welke voorstellen de Stichting van de Arbeid een gunstig- advies heeft uitge bracht. 2000 landarbeiders in staking. Maandag brak in Oostelijk Groningen een landarbeiders- staking uit. De bij de E.V.C. aangesloten landarbeiders, die ln de gemeenten Beerte en Finsterwolde bijna 90 van het totaal van landarbeiders schijnen uit te maken, wei geren te werken onder de collectieve arbeidsovereen komst van 1 Mei 1947, waar bij het loon op 64 cent per uur werd vastgesteld. Naar schatting zijn onge veer 2000 landarbeiders in staking. Dinsdagmorgen is op de boerderij van H. Dijkstra te Edam een dubbele moord aanslag gepleegd. Terwijl de boer naar de markt in Purmerend was, heeft znn 51-jarige knecht J. Visser het tweejarig dochter tje van zijn patroon met een mes van het leven beroofd en dien3 vrouw met een ijzer een slag op het hoofd gege ven, waarna hij ook haar met het mes bewerken wil de. De vrouw kon zich ech ter nog verweren en wist het mes machtig te worden, waarna zij naar de buren rende. Twee uur later werd de dader, die zich verscholen had ln het riet, aan de kust van het IJsselmeer gearres- De bedrijfsvorm van de P.Z.E.M. Over de toekomstige be drijfsvorm van het P.Z.E.M.- bedryf is het laatste woord nog niet gesproken. Zoals wij hebben medegedeeld, hebben Gedeputeerde Staten zich voor standers getoond van de thans geldende privaatrechtelijke bedrijfsvorm, hoewel zij de Provinciale Staten een veel grotere invloed op de gang van het bedrijf willen geven dan thans het geval ia Uit het algemeen verslag van de afdelingen van de Prov. Staten betreffende deze kwes tie blijkt, dat er onder de le den nogal uiteenlopende me ningen dienaangaande bestaan Een aantal leden is door het voorstel van G.S. niet bevre digd. Zij willen naast het com. merciële ook het sociale stre ven naar voren zien komen, daar de P.Z.E.M. een open baar nutsbedrijf ig en de ge meenschap hierop invloed moet kunnen uitoefenen, ter wijl zij er niet van overtuigd zijn. dat de bezwaren verbon den aan een publiekrechtelij ke bedrijfsvorm zo groot zijn, dat de voorziening in gevaar komt. Ged. Staten deelden mede, dat de door de Pr. St. aan te wijzen vertegenwoordigers in de alg. vergadering van aan deelhouders wel de grote meer derheid van stemmen zullen hebben. Ook in de raad van bestuur zal de provincie de meerderheid hebben. Naar hun mening wordt bij de publiek rechtelijke bedrijfsvorm het element van koopmanschap gemist, hetgeen de voorzie ning benadeeld. Zij ontraden leden van het personeel in de raad van bestuur op te nemen; tenslotte Is de P.Z.E.M. een overheidslichaam zonder winst- doel. Het personeel zal echter dezelfde rechtspositie innemen als het provinciaal bestuur; ook de opbouwtoelage zal hun deelachtig worden. Denk om de koolrupsen. Waar er op het ogenblik meer koolwitjes zijn dan in de vorige jaren kan er ook ver wacht worden, dat straks Zee land met een invasie van kool rupsen te kampen zal hebben. De plantenziektenkundige dienst in Goes waarschuwt de landbouwers dan ook voor de ze plaag, die bestreden kan worden door, nddat de eitjes zyn uitgekomen, de gewassen te bestuiven met D.D.T. pro ducten. teerd en in verzekerde be waring gesteld. HONGAARSE VRIJHEIDSPARTIJ OPGEHEVEN. De Hongaarse Vrijheidspar tij heeft zich zelf opgeheven omdat voor haar ln het huidi ge Hongarije geen plaats meer Minister L. Neher opende Int. Stud, kamp, Zelfs bezoek uit Barbados. Een Babylonische spraak verwarring! Dit was de eerste indruk, die men gistermiddag kreeg in het Int. Studenten kamp iri Westkapelle. Er werd Frans, Engels en Duits gesproken, maar daar naast Tsjechisch, Noors, Fins, Zweeds en Deens. En natuur lijk klonk er ook het wellui dende Zwitserse idioom. Daar tussendoor Nederlands. Van zelfsprekend! Want Nederlan ders waren de gastheren, Ne derlandse meisjes uit het Int. meisjeskamp te Biggekerke, die in Kapelle bessen plukken, dienden verversingen rond. En twee Nederlandse ministers, minister L. Neher en zijn col lega van O. K. en W„ Dr. J. J. Gielen. verleenden aan deze plechtigheid bizondere luister door hun tegenwoordigheid. Te midden van het interna- AFGEKONDIGD DOOR E.V.C.-VAKBONDEN Om Republiek te steunen tegen Nederland. Twee bij de E.V.C. aan- csloten vakbonden heh- ien een actie geprocla- neerd voop alle Neder- andse schepen, die ge bruikt worden voor mili tair vervoer naar Neder lands Indië. In dit ver band kunnen wjf medede len, dat tie Nederlandse regering op de mogelijk heid van een zodanige houding bedacht Is ge weest en dat alle maatre gelen zijn genomen om ogenblikkelijk militairen in te zetten in dc havens van Rotterdam en Am sterdam. De bekendmaking- van de landelijke bedrijfsgroep trans port der E.V.C. en de algeme ne Nederlandse bond van zee varenden luidt als volgt: „Alle vervoer naar Indonesië, uit Nederlandse dan wel bui tenlandse havens, voorzover dit direct of indirect het mili tair geweld tegen het volk van Indonesië bevordert, met alle ten dienst staande wettige middelen tegen te gaan. ZU roepen, zich bewust van hun verantwoordelijkheid, alle transportarbeiders en zeelie den op, alle werkzaamheden welke ln verband staan met bovengenoemd vervoer onmid dellijk te staken. Zij doen, in deze voor de toekomst van het Nederlandse- en het Indonesi sche volk beslissende dagen, een klemmend beroep op de Centrale Bond van Transport arbeiders en de Unie van Zee lieden, beide aangesloten bij het N.V.V., all,? meningsver schillen terzijde te stellen en gezamenlijk met hen dit be sluit uit te voeren. Voorts richten zjf zich tot de werkers van Nederland en alle andere vredelievende krachten, de transportarbeiders en zeelle den. ln hun vaste wil de vre de te dienen, met alle kracht te ondersteunen. De beide or ganisaties brengen dit besluit ter kennis van de Sobsi (In donesische vakbeweging) en van het wereld verbond van vakverenigingen, aan welke wereldorganisatie het verzoek wordt gedaan de transportar beiders en zeelieden der gehele wereld op te roepen hen op deze weg te volgen." EXTRA-UITKERING AAN DE AGRARISCHE ARBEIDERS. De besturen van de samen werkende landarbeidersbonden hebben zich tot de werkge versorganisaties en andere be voegde Instanties in het agra rische bedrijf gewend, met het verzoek tot uitvoering van de beschikking van het College van RUksbcmiddelaars inzake het toekennen van een extra uitkering van 2 van het jaarloon over te gaan. tionale studentengezelschap be wogen zich van het S treekbu reau Walcheren, ir. J. Gerber, de burgemeesters der Wal- cherse gemeenten, de rectoren van verscheidene universitei ten en diplomatieke vertegen woordigers van alle staten, waarvan onderdanen in West kapelle vertoeven en vele, vele anderen. MIN. NEHER SPREEKT. Minister L. Neher opende, mede namens minister Gielen, het kamp. Hij leidde zijn speech in in het Frans, om vervolgens het voornaamste v/at hij wilde zeggen in het Engels naar voren te brengen. Woorden van welkom waren het woorden van geloof in het onverwoestbaar idealisme van de jeugd overal ter wereld, alle pessimisme der ouderen ten spijt. De minister herin nerde aan Walcherens onder gang in 1944, aan het energie ke herstel, aan de worsteling tegen wind en water bij het dichten der dijkgaten en aan de manier waarop op Walche ren het Luctor et Emergo in practijk werd gebracht. Dank bracht de minister aan dit in ternationale jeugdgezelschap, dat vol enthousiasme naar Walcheren is gekomen om me de te helpen Walcheren weer zo te maken, dat de mensen, die het eens gekend hebben in zijn ongeëvenaarde schoonheid er weer tevreden en gelukkig kunnen leven. En dan, later, zo besloot min. Neher, zet dan dit werk voort. Gij zij t* de jeugd, gij hebt de toekomst. Bouwt een betere wereld! Na een bezoek aan de tot Oorlogsmuseum ingerichte bunker op de dijk vólgde een eenvoudige maaltijd in de can- tine van het kamp. EEN GAST UIT BARBADOS. Kris en kras zaten alle na tionaliteiten door elkaar. Naast schrijver dezes zat een donker gekleurde schone van het West-Indische eiland Bar bados, die in Southampton ge schiedenis studeert. Hoe komt u in vredes naam hier? Het meisje wendde zich af van haar andere buurman, die alleen Frans sprak terwijl zij juist geen Frans verstond en antwoordde: Ik hoorde van Walche ren. Ik wilde helpen. Ip hoop het te kunnen. Dit hopen al deze jonge mensen wier eensgezindheid diepe indruk maakt. Laat het zo zHn, dat zij inderdaad na hun heengaan van Walcheren een betere wereld zullen bou- wen daar waar de ouderen faalden. Onrendabele electricileitsnetten. _^et vraagstuk van de bouw van onrendabele netten, m.a. w. het brengen van stroom d&éx, waar zulkg met min of meer ernstige verliezen kan plaatsvinden, zal door God. Staten in de eerstvolgende zitting van de Prov. Staten in volle omvang aan de orde worden gesteld. Tijdens de vergadering van de afdelingen van de Pr. Sta ten werd door enige leden de vraag gesteld of door verho ging van de tarieven met een halve cent geen mogelijkheid wordt verkregen tot financie ring en exploitatie van onren dabele lijnen. Het college van G.S. heeft zich overtuigd verklaard van de wenselijkheid, dat de Zeeuwse landbouw bij de nood zakelijke bedrijf srationalisatie over electriciteit beschikt. Met de tarief bepaling moet echter de grootste omzichtigheid in acht genomen worden. In September éénrichtingsverkeer over Tholen's brug. De benodigde klinknagels voor het herstel van de brug over de Eendracht te Tholen zitten er bijna in. Deze week hoopt men klaar te komen met het af klinken van de hoofdpijlers van de boven bouw. Omdat men op tijd klaar wil komen met het voornaamste klinkwerk werkt men thans in versneld tem po, zodat men eind deze week de brug kan afvjjzelen en de stopblokken er onderuit kan halen. Hierbij wordt gerekend dat de „zeeg" dan 7 a 8 cm kleiner wordt, d.w.z. dat dan de brug wat doorzakt. Wan neer de stopblokken vei-wjj- derd zyn, kan de aannemer Timminga uit Vught begin nen met de bekisting en het vlechtwerk voor het betonnen wegdek. Het houtwerk en 't betonijzer hiervoor zijn reeds aangevoerd. Dacht men aanvankelijk eind Augustus de brug voor het verkeer te kunnen open stellen, thans is men van dit idee afgestapt en hoopt men, als het werk naar wens der directie verloopt, half of eind September zover met de werkzaamheden gevorderd te zijn, dat men de brug voor éénrichtingsverkeer kan openstellen. Wanneer 't weg dek gestort is zal de brug naar berekening nog onge veer 2 a 3 cm verder door zakken en op zijn normale spanning komen. Voordat men de betonnen vloeren van het rywiel- en van het voetpad gaat storten, wordt eerst met een drijvende bok de montagesteiger onder de brug weggetrokken, daar men er anders niet gemakkelijk meer bij kan komen. Zoals reeds eerder gemeld wordt het oude voetpad een rijwiel pad en komt aan de andere zijde een nieuw voetpad, waarbij dan ook de viaduc ten verbreed moeten worden. Heeft men van de winter veel tegenslag gehad met 't slechte weer, thans vordert het werk snel en zal men, hoewel men nog enig geduld dient te oefenen, binnen af zienbare tijd weer een nor maal verkeer over de Een dracht hebben en van de veermisèrc af zijn. Vacantie voor Zeeuwsch- Vlaamse kinderen. De Nederlandse Vrouwen beweging heeft onlangs 350 kinderen uit Zeeuwsch-Vlaan- deren uitgenodigd om van 16 Augustus tot 6 September bij haar leden te komen loge ren. Om de reiskosten te dek ken heeft de beweging thans een beroep gedaan op het Nederlandse volk met het verzoek financiële hulp te bieden. Arbeiderstekort bedreigt mosselconserven-export. Naar wij vernemen hebben de mosselconservenfabrieken, die voor de export werken, dusdanige orders binnen, dat gevreesd wordt, dat deze or ders niet op tijd uitgevoerd zullen kunnen worden, tenzij men over meer werkkrachten zal kunnen beschikken. De kans hierop is echter zeer ge ring, daar de landbouw veel arbeidskrachten opeist. Rechtsvervolging tegen wnd. commissaris? Onlangs hebben Ged. Staten een voorstel gedaan aan Prov. Staten om de vroegere wnd. commissaris der provincie, mr. P. Dieleman, persoonlijk aan sprakelijk te stellen voor de rond 1550, die hij ten be hoeve van stadsritten ln 1943 ten onrechte ten laste van de provinciale middelen heeft uigegeven. Volgens het college van G.S. betrof het hier dienstuitgaven, die niet ten laste van de provincie mo gen komen. De heer D. kan echter trachten het bstr. be drag van het Rijk terug te krijgen. Aan het algemeen verslag ontlenen wj| voorts nog. dat naar het oordeel van G. S. de ze zaak, die de publieke finan ciën betreft, ln het openbaar behandeld dient te worden. Dit is in overeenstemming met de wet. Voor zover noodzakelijk bljilct, dat een rechtsvervol ging wordt ingesteld, moet daarmee een door de Staten uit hun midden benoemd lid worden belast. De berging van de „Fair Play II". De werkzaamheden aan het lichten van de voor de boule vard te Vlissingen gezonken zeesleper „Fair Play H" vin den regelmatig voortgang. Het werk wordt echter belemmerd, doordat er slechts enkele uren per dag gedoken kan worden. De bok „Bevrijding" van de bergingsmaatschappij Holland verleent reeds nu assistentie bij het werk. Toch zal het nog wel enige tijd duren eer het wrak gelicht kan worden. JUBILEUM RECTOR E. SCHUL. Heden viert rector E. Schul van het Sint Josephs gesticht in Etten zrjn 25-jarig jubileum als rector. Deze dag zal feestelijk her dacht worden en ongetwijfeld zullen ook vele goede wensen van Zeeuwen naar hem uit gaan, want vele Zeeuwse geë- vacueerden hebben dankbare herinneringen aan de goede zorgen van de rector, daar zijn gesticht onderdak aan hen ver leende en hg daarbij altijd een bemoedigend woord voor hen had. Ondanks zijn drukke bezig heden als directeur van het in- instituut heeft hij altijd voor hen klaar gestaan. De Zeeu wen zullen dat niet vergeten! BENOEMING. Tot ambtenaar ter secreta rie te Brouwershaven, in de vacature Hoogenboom, is be noemd de heer Kareis te Mid delburg. De heer Kareis zal 15 Sept. in functie treden. GESLAAGD. Voor het eindexamen van de ,,De Ruyterschool" te Vlissin gen slaagden de heren P. J. H. Seybel van Zierikzee, voor B. S. en C. Boot van Brou wershaven, voor B.M. Zierikzee VAC ANTIEREGELING BAKKERS. De afdeling Zierikzee van do Nederlandse bakkersbond heeft een vergadering gehouden om een vacantieregeling voor alle bakkers te bespreken. Op tal van andere plaatsen is een dergelijke regeling reeds van kracht. Op de vergadering werd be sloten in de tweede week van Augustus de helft der bak kerszaken in Zierikzee te slui ten. De andere helft van de bakkerszaken zullen in de derde week van Augustus ge sloten zijn. Gedurende deze twee weken zal er geen brood worden be zorgd. Er zal nog een lijst worden gepubliceerd, waarin vermeld zal zijn welke zaken In de bepaalde weken gesloten zullen zijn. WERKKRACHTEN TE KORT In verband met de dringende behoefte aan werkrachten in de mosselconservenfabrieken te Yerseke, zijn in de fabriek „Do Zeeuwse Banier" een aantal werkkrachten uit Bruinisse te werk gesteld. Secretaris was ongeschikt voor zijn functie. Verminderd toerekeningsvatbaar. In opdracht van de cen trale commissie voor de cul turele verzorging van de we deropbouw arbeiders werd in Januari 1947 door commie zen van de Rijksdienst voor de uitvoering van werken 'n onderzoek ingesteld naar het financiële beheer der provin ciale commissie voor de cul turele verzorging van de we- deropbouwarbeiders. In de boeken werden toen onregelmatigheden ontdekt en een kas tekort van ongeveer 3500 geconstateerd. De se- cretearis van de provinciale commissie, de 43 j. M. H. B. uit Nieuw- en St. Joosland, bekende de gelden ten eigen bate te hebben aangewend. Bij het voortgezet onderzoek gaf B. toe midden in 1946 een tekort van 4000 te hebben gehad. Sinds die tyd had hij het ene gat met het andere willen stoppen, doch raakte steeds meer achterop. Hij be kende in totaal een bedrag van ongeveer 9400 te heb ben verduisterd. Om dit te kort te dekken had hy een kwitantie voor de aankoop van 5 piano's opgemaakt en met een gefingeerde naam ondertekend. Hy hoopte hier door 4000 in zijn bezit te krijgen. Zoals wij destijds reeds meldden werd B. op 14 Febru- MULO-EIND EXAMEN. Voor het Mulo-examen A te Goes zijn Dinsdag geslaagd: J. S. Sommeijer, M. Vader, J. S. Theune, C. J. Geldof, H. A. do Visser, allen Vlissingen; L. F, Kuys, J. J. Flipse, C. A. Beukert, M. J. Scheenloop, L B. Kieboom, A. G. Vroon, al len te Middelburg; A. M. Wil- leboer, A. Duvekot, C. P. Duynhouwer, allen te Goes; C. v. Langeraad, Koudekerke; A. Vlieger, Grijpskerke; M. de Jonge, Breskens; S. Verschoor, Terneuzen; S. Wiegman, Hans- weert; A. M. de Muynclc, Zie rikzee; L. Wielemaker, Nieu- werkerk en G. C. de Jonge, Duijvendijke. Afgewezen 6 candidaten. Scherpenisse COLLECTE. De collecte gehouden ten bate voor de centrale verwar ming in de Ned. Herv. kerk te Scherpenisse heeft ruim 187 opgebracht. BENOEMING. Tot ontvanger-griffier van het calamiteuze waterschap te Scherpenisse is benoemd de heer P. Jagt te Scherpenisse. COLLECTE BRACHT 127 OP. De Rode Kruis collecte op 12 Juli gehouden te Scherpe nisse heeft opgebracht 127.56. St. Annaland WILD ZWIJN. Te St. Annaland werd Maandag een wild zwijn ge zien. Het dier hield zich op bij de boerderij van de heer A. C. Geluk en richtte veel schade aan de gewassen aan. Toen de jachtopziener kwam om het dier te doden was het reeds verdwenen. Het zwrjn werd later nog in de Winkel zee gezien. Men is er nog niet in geslaagd het dier onschade lijk te maken. Voor het toelatingsexamen aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom slaagde de heer I. v. Es te St. Annaland. ari in voorlopige hechtenis genomen. Dinsdag werd deze zaak voor de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg behandeld. De getuigd G. Wenlnlt, hoofdcommies bij de rijks dienst voor de uitvoering werken, verklaarde dat hij aanvankelijk een tekort van 13.000 had geconstateerd. Er bleken gefingeerde uitga ven in de boeken voor te komen en niet alle ontvang sten waren geboekt. De heer Wenink gaf als zijn mening te kennen, dat B. niet ge schikt was voor zijn functie. Ruiterlyk gaf de ver dachte toe dat alles was scheef gelopen. Tot dek king van de tekorten had hy van een vriend 6000 ontvangen. Hij bekende de kwitantie te hebben gemaakt. Op de vraag waar hij met het geld gebleven was kon B. geen af doend antwoord geven. Een gedeelte werd ge bruikt voor privé uitga ven. Ook voor liefdadig heid zou een bedrag zijn gebruikt. In zijn failissement komt de fruitteeltmaat schappij voor met een be drag van 86.000. Toen de president er op wees, dat verdachte wel een zeer slecht financieel be- heer voerde, zei de ver dachte, dat het zwakke punt is geweest, dat hy, toen hij ook belast werd met het financiële beheer, hiervoor niet bedankte. DE EIS. De Officier van Justitie achtte het bewijs, zowel van de verduistering als van vals heid in geschrifte bewezen. De vraag welke straf hier moet worden opgelegd vond hij moeilyk te beantwoorden. De feiten zijn zeer ernstig. In 7 maanden werd ongeveer 13.000 verduisterd. Naar het oordeel van de psychiater kan B. echter niet de volle zwaarte van zijn misdrijven worden aangerekend. Hij eiste tenslotte een ge vangenisstraf van 1 jaar, waarvan 8 maanden onvoor waardelijk met aftrek en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Zedelijk genootschap. Mr. A. J. v. d. Weel, ver dediger van B., schilderde dM positie waarin de verdachte op Nieuwland werkte, volop in vrijheid, genietend va* lucht en zon en het groti contrast: het huis van bewa ring. Voor de verdachte moet wel de zwaarste straf zijn te beseffen wat er nu van zijn leven geworden is. Jarenlang reeds leefde B. zowel mate rieel als geestelijk boven zrjn stand en dat zijn familie hem niet jaren geleden onder cura tele liet stellen, is alleen maar te betreuren. Hij is totaal ongeschikt tot enig financieel beheer. Voor zijn functie was hij dan ook onbekwaam. De psychiater beschouwde B. als abnormaal en van sterk ver minderde toerekeningsvatbaar-* heid. De schuld van deze ver dachte is dan ook minder dan van een normaal iemand het geval zou zijn. Het wijzen van een vonnis in deze zaak zal dan ook niet alleen moei lijk, maar ook buitengewoon verantwoordelijk zijn. Mr. v. d. Weel wees er op, dat ver dachte aan het eind is van wat hij kan verdragen. Als het vonnis gewezen wordt, heeft hij reeds zes maanden in preventieve hechtenis door- febracht. Deze straf achtte e verdediger zeker voldoen de, waaraan dan een voor waardelijke straf zou kunnen worden gekoppeld. De uitspraak werd bepaald op 30 Juli a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14